De Danaïden en KZ Leiden beleven goede generale AZC gaat zwaar seizoen tegemoet SPORT 'Driebanden is meer dan een kroegsport' S5 Alphense ploeg krijgt te maken met Europa, Nederlandse competitie en Oranje 'Jet - De cricketers van Ajax ■jle competitie slecht be- Hen. De Oegstgeestse club !jor thuis van VCC 2. De I was door de afwezigheid her selectiespelers danig rjvakt. Will Sykes keerde we- j familieomstandigheden [Australië terug. Daarnaast jPeter Celinski niet inzet- J en waren Edwin Corbett lax Feitham nog niet speel- chtigd. Ajax begon met bat- én kwam tegen een vrij !lfke aanval tot een te laag 'jüvan 166 all out. Rick Ver- ^was goed voor 50 runs, 'k Verbeek voor 30. Eenmaal veld knokte Ajax zich K terug. Afgezien van de 58 i van John Sist slaagde geen Ppe batsmen van VCC er in veel te scoren. Met negen I uit stond VCC op 159 runs. 'tukte Ajax niet om ook het toe wicket te pakken. Rick 4aar was met 3 wickets voor tas de beste bowler bij LZ de beste van Leiden Gemini zet stap richting tweede divisie Kool plaaggeest Alphians Nationale titel Geragousian s is beste liorschaker - Leendert Pols (LSG) zaterdag het senioren- ioenschap van de Leidse iond gewonnen. Hij le in een sterk veld van issers - met een recordbe- van 34 deelnemers - zes uit zeven ronden. Lei- Pols ondervond onder in veel concurrentie van [derlandse seniorenkam- Leiderdoiper Ad van den [die tweede werd met 5.5 n, Herman van Halderen lor), Joop Thierry (Voor in), Joop Turk (Daniel loom), Ton Kohlbeck lor) en Teun van Dorp scoorden vijf punten en en de derde tot en met de de plaats. Ratingprijzen i naar Thierry (tot 1800) Bekooij van Leithen die ,5 punten de beste rating- itie leverde tot 1600. minatie voor rk Kramer - De waterpoloërs Tjerk er (AZC/Sprey Hout), Arie Bunt (AZ&PC) en Bas de Polar Bears) zijn genomi- voor de titel 'Beste speler e hoofdklasse seizoen 2003'. De winnaar wordt idgemaakt tijdens het <leer!-KNZB-Waterpologa- vrijdagavond 9 mei wordt iden in Ede. Ook zijn er ïaties in de categorie da- alenten (jaargang 1983 en r): Noeki Klein (LZ 1886), de Nooy (Brandenburg) jen Weerd (Van Uden-de re). Bij de heren-talenten en jonger) zijn genomi- Koen Plasmeijer .GB), Richard van Eek Bears) en Willem Wouter se (AZ&PC). De nomina- n gebaseerd op de stem- lie de coaches en spe lters van de hoofdklasse hebben uitgebracht. bben nuttig irAAV'36 ek - Hans Wubben (39) it zijn vereniging AAV '36 eregeld grote diensten, en camoufleerde hij in het Alphense tekort aan enlangeafstandslopers in rste competitiewedstrijd tweede divisie. De atleet jelofarendsveen combi- e de hem vreemde 800 (2.03,72) met een knappe lometer (15.38,58). Vete- dilco Braak zorgde voor lphense punten op de ïummers kogelstoten en swerpen, al moest hij Amout Koot van De tan voor zich dulden. Bij mwen liep Desiree van eer van Voorschoten '97 Jnelle 400 meter: 1.02,11. «werpnummers kwamen hne van Noort (kogel en Heidi van der Veek is 32,88) van De Spartaan 'oor de dag, net als speer- iter Leonieke Riemens van ichoten (34,14). Annelieke Ier Sluijs van Leiden Atle- ieft de marathon van Al- op haar naam geschre- lij legde gisteren de 42.195 af in 2 uur 36 minuten en :onden. maandag 5 MEI 2003 door Michel van Cent korfbal - De Danaïden heeft in de aanloop naai' de topper tegen KZ Leiden geen fouten gemaakt tegen Dubbel Zes: 17-2 winst. De ploeg van Arjen Brand speelde met Leon van Paridon voor Stephan van Nierop, die vanwe ge een handblessure is uitgeschakeld. De Da naïden had aanvankelijk moeite met de zui verheid, blijkens zes gemiste doorloopballen. Dat leverde een bescheiden 7-1 ruststand op, maar na rust liepen de combinaties en de af ronding beter. Mark Rietbergen (6), Aart Tho- lens (4), Ed Dubbeldeman, Arne (2) en Barbro Heijman, Liesbeth Kalthoff en Leon van Pari don scoorden. Veelzeggend voor de tegen stand was dat de bezoekers vijf strafworpen misten. Ook KZ Leiden zette een goede generale neer voor de derby in de vorm van een 19-13 over winning op GKV(H). De rood-blauwen waren in de eerste helft met wind mee goed op dreef. Rik Noordervliet (4), René Arnoldus, Joost Kwestro (3), Steven Kalkman (2), Christel van Lunteren en Bianca Witteveen bouwden een 14-5 voorsprong op. De aanval werd nader hand echter onrustig door het achterverdedi- gen van de tegenstander. Velocitas blijft tezamen met De Danaïden op de eerste plaats door de 8-13 zege op Ooster kwartier. De Leiderdorpers hadden voor rust moeite met het vijandelijke achterverdedigen. Bovendien maakte Velocitas in de ogen van de scheidsrechter ook veel overtredingen in de paalzone. Dit resulteerde na een vlotte ope ning (1-3) in een 4-3 achterstand. Na rust (4-5) liet de ploeg van Klaas Bosman zich niet meer van de wijs brengen. Elsbeth de Mooij, Wendy Plijter, Arjen Bakker, Emanuel Vlagsma en An- dré van Wallinga bouwden de voorsprong na 6-8 uit tot vijf punten. Crescendo behaalde een degelijke 16-11 over winning op Aurora. Michael Baarse verving schutter Gertjan Hensing (geschorst voor twee wedstrijden) met verve, want de junior luister de zijn debuut op met vier treffers. Dit leverde een maximale voorsprong van vijf punten op tussen 8-3 en 10-5. De Leidenaars hielden de ze marge vrij eenvoudig in stand, waarbij de vrouwen een belangrijke inbreng hadden. Nisha Verwey (3) en Sylvia Baak (2) namen bij na alle doelpunten in de tweede helft (9-5 rust) voor hun rekening. Fluks behaalde onder moeilijke weersomstan digheden een 8-12 overwinning op de puntlo ze staartclub ESDO. „Het was met die harde wind echt mazzel als de bal er eens invloog", zei coach Peter Bierens. Zijn ploeg gaf een 1-5 voorsprong bijna geheel uit handen (6-7), maar pakte de draad daarna weer goed op. Dit gebeurde met name door de vrouwen in stel ling te brengen. Nicole Bierens, Esther Hoek en Manon Oosting waren verantwoordelijk voor de beslissende doorbraak naar 7-10. Madjoe stelde zich beduidend beter in op de stevige wind dan Valto. De Rijnsburgers kozen voor windvoordeel in de eerste helft om een mime voorsprong op te bouwen. Dat lukte, want Michael Star (3), Arenda Heemskerk, Jos Star (2), Marloes Schoneveld, Wendy Sloos en Marco Ravensbergen zorgden voor een 10-2 ruststand. In de tweede helft hield Madjoe met korte combinaties achter de korf langdurig balbezit. Daardoor werd de voorsprong nooit minder dan vier punten: 15-11 eindstand. loltes kt zilver kTSTOTEN - Rob Scholtes is nationale kampioen- ipen kunststoten op de le plaats geëindigd. De chotenaar was meer dan len met zijn zilveren me- j. Hij verloor op het laatste jent van Ruud de Vos, die IJK voor de derde keer op rij Winnaar De Vos haalde lunten. Scholtes moest het 155 punten doen. De laat- landejn had Scholtes maar ig getraind, omdat de vond dat hij doping ge le. Hij nam pillen tegen loge bloeddruk, maar geen straf van de biljart - „Dat kan bij deze sport ;een invloed hebben'al- holtes. IX begint H nederlaag door Gertjan van Geen alphen aan den run - Belangrij ker dan de vreugde over de vier de landstitel op rij, een record, was zaterdag bij AZC de vraag: hoe verder? De Alphense water poloërs willen de hegemonie in Nederland volgend seizoen ver der onderstrepen door het record nog scherper te stellen en tegelij kertijd in Europa echt een woord- jè mee gaan spreken. En dan zijn daar nog de belangen van het Nederlands team dat zijn zinnen heeft gezet op deelname aan de Olympische Spelen in Athene. Ook een opmerkelijk daad krachtig AZ&PC kon AZC dit weekeinde in de finale van de playoffs niet bedreigen, al kwa men de Amersfoorters wel dichtbij. Vrijdag had AZC een verlenging nodig en zaterdag was het verschil slechts een doelpunt: 7-6. Op het oog was de vierde titel, de veertiende in totaal, daarmee de minst over tuigende. Maar schijn bedroog. Vrijdag was AZC in de uitwedstrijd ui terst slordig geweest in de over- talsituati.es (een uit tien). Zater dag in zwembad De Thermen kreeg AZ&PC uitgebreid hulp van de scheidsrechters, die twee doelpunten weggaven. De eerste viel vlak voor het einde van de eerste periode. AZC stond 1-0 voor en wachtte tot de tijdwaar neming weer werkte. Intussen mocht AZ&PC doorspelen en ongehinderd keeper Ronald Sol passeren. Bij 7-5 stopte Sol een schot op de lijn, maar besliste het arbitrale duo anders. Het hoorde allemaal bij de hectiek in het dampende zwembad, wat een vermakelijk tweede finale duel opleverde, maar niettemin de verwachte winnaar kreeg. Voor het komende seizoen zijn er op het eerste oog geen pro blemen of het moet de competi- tieopzet zijn. Met het oog op het olympisch kwalificatietoernooi wil bondscoach Johan Aantjes al heel vroeg aan de voorbereidin gen op Athene beginnen. De strijd om het landskampioen schap eindigt daarom al in janu ari, waarna de internationals uit Tjerk Kramer kust de kampioensbeker. Kimmo Thomas (links) en Ronald Sol kijken toe. Op de achtergrond Daniël van den Helder, Toine Kie vit en Joeri Stoffels. Foto: Eric Taal het water gehaald worden om gezamenlijk in Zeist te trainen. Vooralsnog zijn dat er aan Al phense kant drie - Tjerk Kramer, Björn Boom en Kjell Boom - maar dat trio kan nog uitgebreid worden. De broertjes Pieter en Chris Boot maken kans en wel licht dat Aantjes zijn pijlen nog richt op keeper Ronald Sol en routinier Kimmo Thomas. De captain van AZC gaf zaterdag zelf aan wel oren te hebben naar een rentree in Oranje, mits de bond iets met zijn werkgever kan regelen. Maar mocht AZC in Europa dit keer wel de laatste acht halen, dan heeft het zijn internationals in die periode nodig. De erva ring leerde nu al dat de bijna da gelijkse gang naar Zeist en het tussentijdse kwalificatietoernooi voor het EK een zware wissel op de ploeg trokken. Teammanager André de Jeu vecht voor de be langen van AZC: „De jongens zijn helemaal kapot. De piek voor het nationaal team lag heel ergens anders dan die voor ons. Ik ben het circus in Zeist echt zat." Het wordt alleen nog maar zwaarder, omdat ook het Euro pa-Cuptoernooi wordt uitge breid en derhalve eerder begint. De eerste twee ronden zijn al in september, waarna AZC eventu eel terecht komt in een poule van vier teams met uit- en thuis wedstrijden. Al met al levert dat een overbeladen programma op. En dan is trainer Eric Noor- degraaf er nog niet eens zeker van dat zijn team intact blijft. Tjerk Kramer legde eerder al aanbiedingen van buitenlandse ploegen naast zich neer, maar als zich tijdens het EK aantrek kelijke aanbiedingen voordoen is de midvoor gevlogen. „Ik hou rekening met een aanbieding", aldus Kramer. „Ik heb al zo vaak nee gezegd, omdat mijn school een dilemma was. Maar ik stop sowieso een jaar met school en dat is een mooie gelegenheid om een keer in het buitenland te gaan kijken." Niet alleen Kramer denkt er zo over, ook Kjell Boom heeft wél oren naar een nieuw avontuur. Noordegraaf zelf voert een actief ontmoedigingsbeleid. „Je moet met alles rekening houden, maar ik denk niet dat die jon gens er rijp voor zijn", aldus Noordegraaf. „In Nederland val len ze nog niet echt op en fysiek en mentaal is de druk hier blijk baar al te groot. Qua spel kun nen ze het wel, maar ze moeten ook reëel zijn. Willen ze veel spelen bij een club waar ze iets kunnen leren of willen ze ergens op de bank terecht komen en misschien wel tussentijds weg gestuurd worden als ze niet vol doen?" Kramer en Boom kiezen duide lijk voor dat laatste, zoals Alphe- naar Pim Visscher twee seizoe nen geleden voor speeltijd bij De Robben koos. Noordegraaf Rob Lamboo tevreden in de subtop door Charlotte de Meyere warmond/leiden - Te harde muziek, een suizend windje of een te koude zaal. Allemaal din gen waardoor driebander Rob Lamboo een wedstrijd kan ver liezen. Zijn vroege uitschakeling in de kwartfinale van het A- ranking toernooi had daar niets mee te maken. Het finaleweek end duurde voor de Leidenaar maar kort. Nadat hij evenals zijn tegenstander veertig caramboles behaalde, verloor Lamboo na een barrage. Hij behoudt wel zijn huidige zesde plaats in de A-ranking, de enahoogste klasse onder de elite-ranking. In hetzelfde weekeinde waarin 'driebandheid' Dick Jaspers zijn eerste Europese titel pakte, werd in het Jumbo Snooker Centrum voor de tweede keer een A- ranking biljarttoernooi gehou den. In Warmond was iedereen altijd meer snooker- en pool- minded. Na het eerste drie- bandtoemooi vorig jaar was de directie bij Jumbo zo positief over de sfeer en mentaliteit, dat het centrum nu meer met drie banden wil doen. Zijn team (Ca- ba), waar ook Voorschotenaar Carel Wagenaar in speelt, heeft in Jumbo een enthousiaste sponsor gevonden. De ploeg verhuist van Haarlem naar War mond en krijgt een nieuwe naam. Nederland is het walhalla voor driebanders. De hele wereldtop speelt hier competitie. Zonder Rob Lamboo: Ik zit net onder de absolute top, dus in de eerste divisie zit ik op m'n plaats." Foto: Taco van der Eb die buitenlanders zou Lamboo en zijn team een goede kans op een plekje in de eredivisie heb ben. Eén keer heeft de Leide naar tussen de top gespeeld. Via een kwalificatietoernooi beland de hij vijf jaar geleden op een in ternationaal toernooi in Kessel. Jaspers, Blomdahl en Zanetti, al lemaal waren ze aanwezig. Lam boo verloor met 3-2 van Zanetti. „Ik had zelfs de kans om te win nen. Maar dan slaan de zenu wen toe en mis ik toch de routi ne de klus te klaren. Ik zit net onder de absolute top, dus in de eerste divisie zit ik op m'n plaats." Rob Lamboo speelt al vier jaar in de A-ranking en hoort bij de top veertig beste driebanders in ons land. Ondanks dat hij al op zijn twaalfde begon met biljar ten, doet hij pas vanaf z'n der tigste aan driebanden. Hij werd aangestoken door een vriend en huidig teamgenoot Wagenaar, die hem de nodige systeemken nis bijbracht. Lamboo speelde de eerste jaren wel twintig uur per week. Veel kijken en nog meer oefenen zijn de belangrijk ste voorwaarden om het drie banden onder de knie te krijgen. Concentratie is daarbij veruit de belangrijkste factor. Pantalon, vestje en strik zijn on derdeel van het verplichte wed strijdkostuum. „Het ziet er heel professioneel uit. Op mijn ni veau kun je al praten van top sport. Nog altijd wordt drieban den geassiociëerd met kroeg- sport, omdat in cafés en bars vaak een biljarttafel staat. Die vergelijking vind ik onzin." Het vooroordeel dat driebanden een mannensport is, geldt volgens Lamboo nog steeds. In de drie bandcompetitie komt maar één vrouwenteam voor. Af en toe speelt in een team een ver dwaalde dame, maar dat is slechts een enkeling. In de competitie heeft het huidi ge Cama-team zich maar net kunnen handhaven in de eerste divisie. De laatste twee wedstrij den werden gewonnen, zodat Cama op een veilige negende plaats eindigde. „We hebben een slecht jaar gehad. De eerste maanden trainden we maar één avond per week en dat is eigen lijk te weinig. Vroeger speelde ik elke avond, maar daar heb ik nu geen tijd meer voor. Je merkt dan wel dat je minder 'vast' speelt, doordat je makkelijke ballen laat liggen." waterpolo - De waterpoloërs van LZ 1886 hebben zich tot beste ploeg van Leiden laten kronen. In de wedstrijden reeks om de negende plaats in de hoofdklasse versloeg LZ stadgenoot De Zijl/LGB. Za terdag was de ploeg van Mi chel van der Zeeuw in De Zijl met 8-1 te sterk. Vrijdag had De Zijl het eerste duel na strafworpen al verloren. Vol gens trainer Jacob Spijker duurde het seizoen voor De Zijl een wedstrijd te lang. Het was snel gedaan met eventu ele illusies op een derde duel. Pas bij 0-8 kon Twan Martijn tegenscoren. De doelpunten van LZ 1886 werden gemaakt door Frans Langerhorst §4), Martijn Laurense (2) en Jan Langerhorst (2). Het Bodegraafse BZ&PC de gradeerde uit de hoofdklasse. Brandenburg, getraind door Leiderdorper Ruud Plouvier, was zaterdag in Bodegraven met 9-8 te sterk en had vrij dag in eigen huis al gewon nen. Brandenburg speelt pro motie/degradatiewedstrijden tegen VZC Veenendaal. denkt komend seizoen zestien spelers nodig te hebben en is dus druk aan het winkelen ge weest. Visscher keert terug naar AZC en neemt in zijn ldelzog wellicht teamgenoot Mark Sie- wers mee. Dat AZC ook achter de Nederlandse Canadees Ted Bader van AZ&PC aanzit, ook al is de international in Leiden woonachtig en een prima back up dan wel vervanger van Tjerk Kramer, ontkende Noordegraaf. „We willen de concurrentie niet verzwakken", zei Noordegraaf, maar erg veel waarde mag niet gehecht worden aan die uit spraak. Als AZC ook in Europa potten wil gaan breken, is niets ongeoorloofd. AZC Sprey Hout - AZ&PC 7-6 (1-1, 2- 0, 3-3, 1-2). Doelpunten AZC: Kimmo Thomas 3, Pieter Boot 2, Niels Zuidweg en Tjerk Kramer. voorschoten - De volleybal- sters van Gemini/Kangeroes zijn de reeks van twee pro motie/degradatiewedstrijden goed begonnen. De Voor- schotense ploeg klopte in een uitwedstrijd Utrecht 2 met 3- 1: 14-25, 21-25, 25-21, 18-25. Als Gemini komende woens- j in sporthal De Vliethorst van Sarto wint, komt de ploeg volgend seizoen uit in de tweede divisie. Gemini begon in Utrecht zeer sterk. In iets meer dan een half uur stond er een 2-0 voorsprong op het scorebord. De pass met Sandra van der Valk en Vera Versluis was goed verzorgd en spelver- deelster Margot Kouwenberg kon de middenaanvalsters Debbie van der Zalm en Mar loes Hoogeveen en diago naal-speelster Joyce van der Kooy gemakkelijk vinden. Al leen de derde set stokte het ritme even aan Voorschoten- se kant. Coach Peter van Vliet probeerde met wissels het tij te keren, dat lukte niet. In de vierde set speelde Gemini de wedstrijd goed uit. „Zakelijk en droog", noemde Van Vliet het spel van zijn ploeg. „In de vierde set vergrootten we steeds onze voorsprong. Bij 13-17 was het beslist." Ondanks de zege denkt Van Vliet niet dat zijn ploeg favo riet is. „Sarto heeft in hun di visie 84 punten gehaald, wij 64. Dat is een flink verschil." Kansloos acht hij zijn ploeg ook weer niet. „Wij spelen de laatste weken heel degelijk volleybal. Sarto zat zaterdag op de tribune met video-ap- paratuur, maar ik denk dat ze weinig zwakke punten in ons spel kunnen ontdekken." Volgens Van Vliet is het ook een beladen wedstrijd. „We wilden op dinsdag thuis spe len. De bond heeft toen ge probeerd om onze thuiswed strijd op woensdag in Voor burg te laten spelen. Dat is niet zo netjes gegaan. De competitieleider kende naar mijn mening ook net iets te veel speelsters van Sarto bij hun voornaam, bleek toen ik hem aan de telefoon had. Wij zullen Sarto warm onthalen." door Pieter van der Vliet honk en softbal - Herons-spe- ler Thomas Kool was gisteren een plaaggeest voor Alphians. Met een tweehonkslag en drie homeruns bezorgde hij zijn ploeg zes punten en had hij een groot aandeel in de 9-12 over winning van Herons. „Die jon gen raakte alles. Zoiets maak je bijna nooit mee, maar Kool had zo'n dag", verzuchtte Alphians- coach Rob Buisman. Alphians leidde in de achtste in ning met 9-6, maar in die slag beurt kwam Herons langszij. Openingspitcher Jurgen van den Bosch van Alphians (1-5-13-3) was toen al vervangen door Tim Uitvlugt (1-2-4-1) om het karwei af te maken. Maar in de negen de inning kwam er voor de thuisclub geen punt meer bij, terwijl de Noord-Hollanders er drie lieten bijschrijven. Aanval lend waren Arjan Vaassen (.750), van der Streek en Niels Burger (beide .600) goed op dreef voor Alphians. In De Bilt verloor The Flags twee keer van Centrals: 4-2 en 11-10 na een tiebreak. „Het was voor mij een vreselijke dag. De jongens waren nerveus, waïit ze vonden dat ik te veel druk op ze had gelegd. Natuurlijk moesten we van Centrals winnen, want dat was in de voorbereiding ook gebeurd", zei The Flags-coach Nico Assendelft. In de openings wedstrijd presteerden de Lisse- naren slecht. Alleen in de twee de wedstrijd was het spannend. De hele wedstrijd stond The Fla gs op voorsprong, maar in de zevende inning kwam Centrals op 9-9. In de tiebreak scoorde The Flags een punt, Centrals sloeg twee punten bijeen. vijfde met 5.5 punten. Bij de oudste jeugd (tot 20 jaar) behaalde de 16-jarige Sassen- heimer Jeffrey van Vliet (speelt in de competitie voor de schaakclub Katwijk) een fraaie vierde plaats met zes punten uit negen ronden. Van Vliet scoorde tussen een groot aantal topspe- lers een goede toemooi-presta- tie-rating en won circa vijftig ra- tingprmten. Nederlands kampioen tot 20 jaar werd de Internationaal Meester Jan Werle uit Beetster- zwaag. Hij verzamelde - evenals Spijkenisser Rick Lahaye - na negen ronden zeven punten. In de tiebreak won Werle met 1.5- 0.5. schaken - De 15-jarige Biaina Geragousian heeft op de NK schaken in Schagen - in de cate gorie tot 16 jaar - de titel be haald. De voor het eerste team van Leiderdorp uitkomende Leidse, scoorde de afgelopen week 6.5 punten uit negen ron den en eindigde hiermee op een gedeelde eerste plaats. Gisteren won ze vervolgens de tiebreak met 1.5-0.5 over twee rapidpartijen met Fischer-tijd- meting. Bij de jongens tot 16 jaar eindigde haar clubgenoot, Joost Vermeend uit Leiden, op de vijftiende positie met 4 pun ten. Bij de jeugd tot 14 jaar werd het Philidor-jeugdtalent Yme Gorter in een sterk veld gedeeld

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21