Verklaring Van der G. ligt op straat IETS Kloosterhaar: iedereen faalt met asociaal gezin TÉ verl kope in? Hof: Ophitsing van advocaat Vliegtuiglawaai leidt tot regeringscrisis in België Bevrijdingsrit over het strand imentaar Geen treinen tussen Hoorn en Enkhuizen door overlast Stille tocht in Leiden is zo stil niet meer 'Economische vrijheid voor armsten illusie' Leidsch Dagblad 1 uagbi ken en i lastig pakken S-vrij' India kt gebruik :risis China en Buffet jptegen baarheid markt steeds slecht i Franchi fij land herkent 'aaraan dat nd verplicht is te en als de bers spreken Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43223 LOS maandag 5 MEI 2003 SPRINTERS S 77CTTT TrTTrt: NR. 43223 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 den haag/gpd - Het gerechtshof dat het hoger beroep tegen Vol- kert van der G. behandelt noemt het 'niet professioneel' en 'ophit sing' dat advocaat Theo Hiddema het verslag van het eerste ver hoor van Van der G .in de open baarheid heeft gebracht. Hidde ma, die voor de familie van de vermoorde Pim Fortuyn optreedt, zegt openlijk dat hij dit doet om het hoger beroep te beïnvloeden. In een interview met het dag blad Trouw citeert Hiddema uit de bekentenis die Van der G. in november aflegde. Hiddema kreeg die in handen na een kort geding dat hij namens de fami lie Fortuyn aanspande. Hij be loofde de rechter destijds dat hij het stuk alleen met de familie van Fortuyn zou delen. Maar hij vindt het vonnis van de recht bank, die Van der G. tot achttien jaar veroordeelde 'verkeerd' en 'onverdraaglijk voor de nabe staanden' en kiest er nu voor die belofte te breken. Het hoger be roep ziet hij als 'laatste kans' Volgens Hiddema maakte de rechter een beoordelingsfout door Van der G.'s verklaring te geloven dat hij Fortuyn neer schoot om de 'verdrukten in de samenleving te beschermen.' Hij denkt dat Van der G. tijdens de verklaring een lesje heeft op gezegd dat hij met zijn advoca ten had afgesproken en noemt hem iemand 'met de mentaliteit van een huurmoordenaar'. „Een straf is altijd te laag voor nabestaanden. Het is erg jam mer dat hij dit doet, want het vertroebelt de sfeer," reageert Nico Schaar, advocaat-generaal van het gerechtshof. „De rechter zal echter op geen enkele ma nier door deze poging tot ophit sing beïnvloed worden." Of het lekken van de documen ten door Hiddema strafbaar is, is nog niet duidelijk. Het proces verbaal is besproken tijdens de openbare behandeling van de rechtzaak. De officier van justi tie moet besluiten of nu actie wordt ondernomen tegen Hid dema. Pieter van der Kruijs, se cretaris van de vereniging van strafrechtadvocaten, noemt de actie van Hiddema 'gemakkelijk scoren.' 5 MEI d beleeft vandaag een e dag. Voor het achten- jaar vieren we de bevrij- 1 de Duitse bezetting, het vieren van een be lie alweer zo lang achter In een wereld die sinds- {eteisterd door reeksen ogen, eigenlijk nog wel zinvol? daar klinkt met enige d de roep de herden- de doden op 4 mei en n van de bevrijding op 5 iëindigen. Die opvatting erug te voeren tot een aan vooruit kijken en een periode voorgoed af i. Want', zo is dan de re- het aantal mensen dat het oorlogsgeweld en ijk werd bevrijd, is zover afgenomen dat nldng en de viering een :de bezigheid zijn ge- itting kan niet stellig irden bestreden. Her- it niet op bevel, maar in kan nog minder op iirden beëindigd. Boven- de praktijk zien dat de aan de Tweede We- in Nederland nog in- beleefd. Sinds alweer aantal jaren is bij de nldng een groeien- ook jeugdige, belang- zien. En sinds de na dering van Bevrijdings- en moderner jasje is ge- n ook een breder kader n de bevrijding van het luk alleen, voelen ook generaties zich wel dege- esproken en betrokken, raar blijft in dit land, is Ie bevrijding slechts één de vijf jaar echt vieren, ere jaren, zoals nu in unbtelijk Nederland ver- ij, hebben schoolkinde- if, maar gaat deze vrije het bedrijfsleven voor- Bevrijdingsdag inhoud louden, dan moet die ie- gevierd worden. Laat de 1 I die dag dan ook in alle n het karakter van een Q-e feestdag geven. i der Malen brussel/anp - De Franstalige groene partij Ecolo is gisteren uit de Belgische regering ge stapt. Dat gebeurde nadat pre mier Verhofstadt de groene ver keersminister Durant de be voegdheid over luchtvaart had ontnomen. Dat besluit volgde op Durants weigering om nachtvluchten over Brussel toe te staan. Durant wilde een akkoord over nachtvluchten over Brussel van af de nationale luchthaven Za- ventem niet uitvoeren. Dat zou leiden tot grote onveiligheid, omdat toestellen over een olie depot moesten vliegen, zo meende zij. Over een compro misvoorstel om het depot te mijden, wilde zij gistermiddag geen besluit nemen. Verhofstadt wilde dat Durant er binnen vijf minuten mee zou in stemmen. „Ik diende het eerst te bestuderen", aldus de groene bewindsvrouwe. „Ik beslis niet met een pistool op de borst." Durant zegt dat het voor haar geen zin heeft minister te blijven als zij niet meer mag besluiten over luchtvaart. Durants partij genoot, staatssecretaris van energie Deleuze, stapte gister avond ook op. De kwestie zorgde afgelopen weekend voor een korte, maar hevige regeringscrisis in België, op exact twee weken van de Ka merverkiezingen. Alle Vlaamse partijen, ook de groene partner Agalev, zeiden dat Durant eer dere afspraken over nachtvluch ten bewust vertraagde om haar kiezers in thuisbasis Brussel niet tegen zich in het harnas te ja gen. Doordat Durant eerst nog advie zen wilde inwinnen, blijft de overlast van de nachtvluchten nu geconcentreerd boven enke le Vlaamse gemeenten ten noor den van Brussel. De bevolking daar dreigt uit protest tegen het al jaren durende nachtlawaai over twee weken massaal op het extreemrechtse Vlaams Blok te stemmen. Het vliegtuiglawaai is daarom één van de belangrijkste campagnethema's geworden. scheveningen/katwmk - Met een gangetje van dertig ki lometer per uur reden vanmorgen 45 historische leger trucks en jeeps van Keep Them Rolling van Scheveningen naar Katwijk en Noordwijk. De hobbyisten uit heel Neder land die zelf hun militaire voertuigen uit de Tweede We reldoorlog onderhouden, maken elk jaar op 5 mei een tocht. Driejaar geleden reden ze ook over het strand. „Maar dit jaar valt het tij gunstig en kunnen we een hele lange rit maken, van Scheveningen naar Umuiden", ver telt K. Griep, erelid van Keep them rolling en vandaag be stuurder van een Fordjeep. Foto: Henk Bouwman hoorn/gpd - Tussen Hoom en Enkhuizen is het treinverkeer gisteravond tot stilstand geko men. Dat kwam doordat jonge ren op het station Enkhuizen overlast veroorzaakten. De poli tie vond het beter dat het trein personeel het werk staakte. Van af omstreeks tien uur reden er geen treinen meer op het traject Hoom-Enkhuizen. NS-perso- neel dat gisteravond laat in Hoom op het station was, wilde niet zeggen wat er precies is ge beurd. Volgens een woordvoerder van de Railverkeersleiding gaat het om Marokkaanse jongeren die de overlast hebben veroorzaakt. De NS zetten op het traject bus sen in om de reizigers verder te vervoeren. Die moesten daar door rekening houden met een vertraging van 30 tot 45 minu ten. Op de lijn Hoom-Enkhui zen is al enige tijd sprake van overlast door 'groepen jongeren' die het leven van treinpersoneel zuur maken, zei een NS-woord- voerder. Het gaat daarbij vol gens hem om bedreigingen, pesten en treiteren. Vooral in Enkhuizen, het eindstation, doen zich de problemen voor. Daar escaleerde het gisteravond bezetting. „In augustus 1942 door Roelf Reinders leiden - De stille tocht is zo stil niet meer. De traditionele mars na de bijeenkomst in de Mare- kerk ging gisteravond begeleid door geroezemoes over de Oude Singel naar het Bevrijdingsmo nument bij molen De Valk. Van uit hun gezamenlijke keukens keken studenten de stoet na, de televisie afgestemd op de Natio nale Dodenherdenking. In de kerk had burgemeester Wolter Lemstra toen al gezegd dat vrijheid niet vanzelfspre kend is. „Vrijheid blijft mensen werk. Je moet er iets voor doen, er iets voor over hebben." Hij bracht de wensmuur tegen ra cisme in herinnering, de muur op het Stadhuisplein waarop Leidenaars afgelopen maart hun goede boodschap of wens kon den schrijven. „Na een paar da gen waren de goedbedoelde wensen overgespoten, over schreeuwd met leuzen die de kwetsbaarheid van de vrijheid il lustreren." Voorzitter Judith Belinfante van de Nederlandse Coalitie voor Vrede - een joods, Palestijns en islamitisch initiatief dat een Pa lestijnse staat naast Israël wil - beschreef in haar herdenkings rede de geschiedenis van de jo den in Leiden tijdens de Duitse Burgemeester Wolter Lemstra en Judith Belinfante (rechts van Lem stra) van de Nederlandse Coalitie voor Vrede leiden de stoet vanuit de Marekerk naar molen De Valk. Foto: Hielco Kuipers weer. De NS hebben naar aan leiding daarvan al de nodige maatregelen genomen en af spraken gemaakt met de politie en het Korps Landelijke Politie diensten, waaronder de spoor wegpolitie valt, aldus de zegs man van de Spoorwegen. Zo zijn er extra surveillances. Sinds vanmorgen rijden er tussen Hoom en Enhkuizen weer. werden de eerste joden gearres teerd", sprak zij in een volle Ma rekerk. „En maart 1943 beteken de het oppakken van alle joden die niet waren ondergedoken, het einde van de joodse ge meenschap in Leiden." De oorlog leerde dat mensen nooit volmaakt worden, aldus Belinfante. „Maar ook dat we de oorlog om de oorlog hadden af gezworen." En toen kwam Irak, vervolgde ze. „En dat bracht ons allemaal in verwarring. Want onze eigen bevrijders overschre den grenzen die wij zelf gescha pen hadden." Ze riep het televi siebeeld in herinnering van een Iraakse man die het stof van het graf van z'n zoon, slachtoffer van het Iraakse regiem, veegde. Dat illustreerde de schaamte van een volk dat zichzelf niet kon bevrijden, aldus Belinfante. „Het was dezelfde machteloos heid die we zestig jaar geleden in de kampen zagen." En dus concludeerde de voorzit ter van de Nederlandse Coalitie voor Vrede: „Zolang het kwaad mensen kan overheersen, moe ten wij de onvermijdelijkheid van geweld erkennen. Tegelij kertijd moeten we de doden herdenken. Want zij betaalden de prijs van ons menselijk te kort." haarlem - „Wij leven in een we reld waarin de tweehonderd rijkste wereldburgers samen meer bezitten dan de twee mil jard armsten, mensen voor wie economische vrijheid een in houdsloze abstractie is." Dit zei dr. A. Rinnooy Kan, lid van het management van ING Group, vanochtend in de St. Ba- vokerk in Haarlem, waar van ochtend in aanwezigheid van premier Balkenende de nationa le viering van Bevrijdingsdag be gon. De oud-voorman van de werkgeversorganisatie VNO/NCW richtte zijn pijlen in zijn 5-mei-lezing vooral op de il lusie die economische vrijheid in zijn ogen creëert. Aansluitend nam premier Balkenende op de Grote Markt het Bevrijdingsvuur uit Wageningen in ontvangst. Nederland viert vandaag de be vrijding van de Duitse bezetting in de Tweede Wereldoorlog met herdenkingen, concerten en fes tivals. Om 13.45 uur werd in Wageningen de traditionele her denkingsbijeenkomst gehou den, met de kranslegging en het nationaal défilé van veteranen dat werd afgenomen door prins Bemhard. Bij deze plechtigheid waren ook premier Balkenende en mr. Pieter van Vollenhoven aanwezig. In alle twaalf provin cies en in Amsterdam zijn be vrijdingsfestivals. 'Kruidenthee niet goed voor tanden' londen - Kruidenthee is slecht voor de tanden. Dat beweren onderzoekers van de faculteit tandheelkunde van de universi teit van Bristol in Groot-Brit - tannië, zo meldde de BBC giste ren. Kruidenthee zou een aan slag plegen op het glazuur van tanden. Sommige soorten van het typisch Britse drankje zou den zelfs schadelijker zijn dan jus d'orange. Het sap van si naasappelen en de toegevoegde suikers in veel vruchtensap is zeer zuur en staat bekend om zijn schadelijkheid voor tanden. Sojoez-capsule veilig geland moskou - Een Sojoez-capsule met twee Amerikaanse astro nauten en een Russische cos monaut is veilig geland op de steppen van Kazachstan. De ruimtevaarders keerden met het schip terug van het Interna tionale Ruimte Station ISS. Het was de eerste keer dat Amerika nen gebruik maakten van een Sojoez voor hun reis terug naar de aarde. Het was aanvankelijk volstrekt onduidelijk waar het ruimtevaartuig precies was ge land. Uren na de landing kwam pas het verlossende woord. Pi loten van een vliegtuig hadden de capsule op 500 kilometer af stand van de geplande lan dingsplaats gelokaliseerd. kloosterhaar/gpd - Het volksoproer, vrijdag in Kloosterhaar, had kunnen wor den voorkomen indien een als asociaal bekend staande familie eerder uit het vil lawijkje Kleinhaar was verwijderd.Alle partijen hebben gefaald. Dit was al veel langer bekend bij de ge meente, de politie en de verhuurder, wo ningstichting Beter Wonen", zegt voor zitter Dick Roessink van Plaatselijk Be lang uit het dorp. Kloosterhaar in Overijssel likt zijn won den. Vrijdagavond ontstond een massaal oproer nadat een inwoner overleed na een vechtpartij met een dorpsgenoot. Voor de dorpsbewoners was de man het zoveelste slachtoffer van een asociaal ge zin dat de buurt volgens hen al jaren ter roriseert. De dood van de dorpsgenoot ging als een lopend vuurtje door Kloos terhaar. De inwoners waren woest en trokken massaal naar de woning waar de verdachte op dat moment was. „Ze wil den nu eindelijk een einde maken aan de overlast", vertelt één van de eigenaren van café De Kleinhaar. Honderden dor pelingen belaagden het huis. De gestolen fiets waar het allemaal om beginnen was, werd door de ïuiten gegooid. In het huis was de vrouw aanwezig met een aantal kinderen. Een 31-jarige man werd in de woning aangehouden door agen ten. Als ze hem in handen hadden ge kregen, was hij gevierendeeld", denkt de café-eigenaar. Een zestig man sterke Mo biele Eenheid (ME) moest worden inge zet om de rust te laten terugkeren. De gemeente Hardenberg betreurt het voorval ten zeerste. Burgemeester W. Meulman heeft vorig jaar na een gesprek met buurtbewoners meerdere instanties gevraagd iets aan de situatie te doen, maar het gezin kon niet zomaar uit het huis worden gezet. Wijkbewoners hadden vorig jaar al hand tekeningen naar Beter Wonen gestuurd, om de impasse te doorbreken. Directeur G. Teunis van Beter Wonen: „We zouden binnenkort een eindgesprek met het be treffende gezin hebben. Zij zagen in dat vertrekken uit Kloosterhaar beter was. De feiten hebben ons ingehaald." Pagina Binnenland 2: Wraak na jarenlange terreur in Kloosterhaar Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken Naam MD V Postcode Telefoon n. controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: 712141 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bi| automated» betaling is rrijn bank-gironummer Hl ii i i i: 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl JLTÏCHU P3B

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1