KUNST CULTUUR Geluidstechniek speelt hoofdrol in 'Hobbit' Geweldige solisten tillen Con Amore naar hogere sferen yZie je nou wel, het is een vervelend mannetje Oranjeconcert: hard en akelig Utrechts museum laat vraatzuchtige insecten stikken maandag 5 MEI 20C>3 utrecht/gpd - In ongeveer een derde deel van de collectie reli gieuze kunst van museum Ca- tharijneconvent in Utrecht is ongedierte aangetroffen. Het gaat om de houtwormkever Anobium Punctatum, de spek en museumkever, motten en zil vervisjes. Om de insecten allemaal in één klap te treffen, is deze week een voor museumland uniek 'Pure 02-Poor System' ingezet. In de tentoonstellingsruimte is een grote plastic tent gebouwd, waar vijfhonderd schilderijen, altaar stukken en houten beelden drie weken lang in zuurstofarme lucht vertoeven, een klimaat dat alle leven doodt. Het ongedierte werd ontdekt tij dens de herinrichting van de vaste collectie. Onder een groot middeleeuws altaar lag een spoor van houtmeel, het bewijs van de aanwezigheid van 'vraat zuchtige' insecten. Helicon Conservation Support, gespeci aliseerd in fysiek beheer en be houd van objecten met een cul tuurhistorische waarde, werd ingeschakeld voor een plan van aanpak. Volgens Jaap van den Burg, di recteur van het Helicon, valt het museum niets te verwijten. „Ze zijn er juist vroeg bij, waardoor geen kunstwerk verloren zal gaan. De schade blijft beperkt en is te herstellen. Elk museum heeft met vraat door insecten te maken. Een houtworm leeft van dood materiaal en de kunstwer ken in een museum zijn van dood materiaal. Je kunt een voortreffelijke klimaatbeheer sing hebben, maar een mot kan met elke bezoeker meekomen. Een museumgebouw is niet her metisch gesloten, zeker het ou de Catharijneconvent met veel hout niet. Een volkenkundig museum, een kerkgebouw of een streekmuseum met oude landbouwwerktuigen lopen een nog groter risico. Een steriel de pot is een utopie. Je kunt dit niet voorkomen.'' m rv Directeur-conservator Tsv bergen van het Museu J Religieuze kunst in Ud een vergelijkbare colleel. niet verbaasd over de c< 'J16 ring in het Utrechtse ra „Wij zijn zelf bezig met bouwplannen en bovena verlanglijstje staat een taine-ruimte voor niewf^ winsten. 'Zitten er pi( heeft voor ons de hoo{ riteit." Rita Reys. Foto: ANP/Robert Vos Rita Reys zestig jaar in het vak den haag - Jazz-zangeres Rita Reys zit zestig jaar in het vak. De 80-jarige diva vierde dat gis termiddag in Den Haag met een speciaal concert in Bow- lingworld Zuiderpark. Ze debu teerde in de oorlogsjaren in de band van Johnny Janssen, waarin ook haar vader speelde. De 'First lady of the jazz' was in het verleden gehuwd met slag werker Wessel Ilcken en pianist Pim Jacobs. 'Kattuks Volk' viert lustrum katwijk - Het Katwijkse koor Kattuks Volk treedt 23 augustus om 20.00 uur op in het open luchttheater Zuiderpark in Den Haag ter gelegenheid van zijn eerste lustrum. Driehonderd bewoners en vrijwilligers van verzorgingstehuizen in de regio mogen de avond gratis bijwo nen. Kaarten voor de resteren de plaatsen zijn te koop bij win kels in Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg (3,50 euro zonder vervoer of 10 euro inclusief bustransport vanaf het Markt plein). Brusselse prijs voor 'Tussenland' brussel - De Nederlandse film 'Tussenland' van regisseuse Eu genie Jansen heeft zaterdag op het Europees Filmfestival van Brussel een prijs gewonnen. De rolprent kreeg de Canvas TV Prijs voor beste film. Aan de prijs is een bedrag van 10.000 euro verbonden. 'Tussenland' gaat over de ontmoeting tussen de jonge Sudanese vluchteling Majok en een 80-jarige Indië- veteraan. De film won vorig jaar februari al een Tiger Award van het International Film Festival Rotterdam. Theaterdirecteur gestoken met mes parijs - De directeur van een theater in Parijs, waar een kri tisch stuk over de Amerikaanse president George Bush wordt opgevoerd, is gisteren aange vallen voor de ingang van het theater. Hij kreeg van twee mannen slagen toegediend en zijn gezicht werd met een mes bewerkt. De mannen wisten te ontkomen. De aanval heeft ver moedelijk te maken met het to neelstuk George W. Bush, of de Zielige Cowboy van de Heer', dat woensdag in het theater in première ging. Het stuk is kri tisch over Bush. De aanvallers uitten ook beledigingen aan het adres van de Franse president Jacques Chirac, een van de grootste tegenstanders van de oorlog in Irak. De directeur overweegt de voorstellingen stop te zetten om de acteurs te beschermen. Massale opkomst voor Lion King amsterdjlm - Potentiële musi calsterren grepen in de nacht van vrijdag op zaterdag massaal hun kans om zich in te schrij ven voor de Nederlandse pro ductie van Disney's 'The Lion King'. Op het speciale dance- event in The Power Zone in Amsterdam, georganiseerd door Joop van den Ende Thea terproducties, kwamen ruim 2000 mensen af. Met het feest, getiteld 'The Casting', hoopt Van den Ende nieuw talent met een donkere huidskleur te vin den voor de musical. Rond 02.00 uur 's nachts hadden al ruim 250 bezoekers zich inge schreven voor de audities, die op 13 mei plaatsvinden. Zij ma ken uiteindelijk kans op een professionele vooropleiding voor de musical. Voor 'The Lion King' zijn ruim vijftig acteurs, zangers en dansers met een donkere huidskleur nodig. De musical gaat volgend voorjaar in première. muziek recensie Lidy van der Spek Concert Oir. Oratoriumvereniging Con Amore. Koninklijk Toonkunstkoor, olv Piet Kiel, m.m.v. Diane Verdoodt, sopraan, Myra Kroese, mezzo, Ludwig van Gijsegem, tenor, Frans Fiselier, bas en het Heemsteeds Philhaimonisch Orkest o.l.v Iman Soeteman. Gehoord: 4/5, Pieterskerk, Leiden. Con Amore waagde zich dit jaar ook aan het hartstochte lijk geladen Requiem van Ver di. Al is dit Requiem niet sa craal te noemen, het is gein- spireerd door een typisch ro mantische geloofsbeleving; de meest wezenlijke menselijke gevoelens getransformeerd in eigentijdse muziek. Boven dien heeft Verdi de solisten een grote rol toebedeeld. En Con Amore had vier ge weldige, naar elkaar luisteren de solisten die koor en orkest en niet het minst de volle Pie terskerk ophieven naar hoge re sferen. De sopraan Diane Verdoodt leverde een top prestatie met haar stralende, ijle stem die evocatief helder (Libera me), hemels zilver- zacht (Agnus Dei), maar ook dwingend aanwezig bleef in overstelpende koor- en or kestexplosies. Het schitterend gezongen 'Lux aetema' voor mezzosopraan (Myra Kroese), tenor (Ludwig van Gijsegem) en bas (Frans Fiselier) beeld de gevoelens van eeuwige rust, eeuwig licht en eeuwige barmhartigheid uit. Het versterkte Heemsteeds Philharmonisch Orkest, met overwegend enthousiaste amateurs, had het zwaar te verduren maar presteerde op timaal. Afgezien van een en kele misser - de celli speelden in het voorspel van het Offer torium gruwelijk vals en ha perend - was de orkestklank kleurrijk en evenwichtig, met prachtig groot koper, indruk wekkende paukenslagen, sid derende violen, en zo hier en daar een feestelijke fluit. Piet Kiel dirigeerde beheerst en adequaat, maakte zijn (dubbel)koor bij moeilijke in zetten en complexe partijen duidelijk wegwijs. Het tot driemaal terugkerende 'Dies Irae' verpletterde, maar bleef ontzagwekkend mooi en bin nen de perken. In pianissimo delen was uitspraak, homoge niteit en transparantie bij de sopranen fraaier dan bij de al ten, die minder alert en hel der zongen. De mannen, zo als gewoonlijk in de minder heid, lieten zich niet uit het veld slaan. Ze maakten een volle warme toon, die de meeste tijd duidelijk en aan genaam hoorbaar bleef. Nogmaals hulde aan de fasci nerende solisten, die met koor en orkest op indrukwek kende en zeer muzikale wijze hun visie op de dood vertolk ten, angstaanjagend maar ook bevrijdend, getuige het be toverend gezongen 'Libera me' en de zeer zachte moran- do orkestklanken bij de afslui tende tekst. door Herman Joustra leiden - Je bent een fan of je bent het niet. Wie zijn ster wil aan schouwen komt op tijd. Dus ook voor de signeersessie van Xander de Buisonjé in de Leidse vestiging van-V&D, ter ere van zijn cd 'He melsbreed'. Het is een paar minuten voor één, kort voor aanvang van de sessie. Anne Prinsenberg, hele maal uit Gouda gekomen, staat al klaar bij het tafeltje waar ach ter De Buisonjé zo meteen plaats neemt. „Ik sta hier al een hele tijd", vertelt ze. „Zo ben ik straks snel aan de beurt. Ik las op de fansite dat hij in Leiden zou signeren. Dus sta ik hier. Xander is leuk en sympathiek. Hij is niet nep." Zo, da's loftuiting nummer één. Loftuiting nummer twee komt van Nancy van der Eist uit Voor burg: „Hij is gewoon relaxt. Hij gedraagt zich niet arrogant, niet zo van: ik ben een BN'er. Nee hoor, Xander is-normaal geble ven." Anne de Graaf uit Hazerswoude heeft ook maar een paar woor den nodig om haar held te schetsen: „Hij is gewoon heel lief, leuk en lekker. Hij is sociaal, andere mensen vindt hij ook be langrijk." En daar is compliment nummer vier, van Anouk Fran ken uit Rotterdam: gander maakt heel mooie muziek. Recht uit zijn hart. Je herkent dingen uit zijn leven, dingen die hij heeft meegemaakt. De liefde, maar ook het verdriet." Melanie Pruimers uit Zoeter- meer, gewapend met filmcame ra en fototoestel doet ook nog een duit in het zakje. „Hij speel de heel leuk in GTST. En hij zingt goed en leuk. Hij is aardig. Ik was een keer bij een concert en ik zwaaide naar hem. En hij tnj *in iel sel Gretige fans van Xander op een rij. Voor een krabbeltje op hun cd, tasje of mobiel. Foto: Hielco Kuipers zwaaide terug. Ik spaar alles van hem. Plaatjes, interviews, alles. Mijn vriend had op V&D-tv ge zien dat hij in Leiden zou zijn. Zijn nieuwe cd heb ik nog niet. Ik moet nog even nadenken waar ik de handtekening wil hebben." „Ik laat een handtekening op de cd zetten en op mijn tas", zegt Anne Prinsenberg. „Wij zijn echte superfans." Maar dan slaat de stemming om. Er wordt omgeroepen dat De Buisonjé later komt, zo tegen kwart vtior twee. Gevloek en ge mopper. „Ik heb pijn in mijn voeten", klaagt Anne Prinsen berg. „Ik sta hier al een uur. Dit is toch geen stijl." „Kom ik nog aan boodschappen toe", vraagt de moeder van An ne de Graaf? „Zie je nou wel, het is een vervelend mannetje." Een paar meter verderop slaan twee dames op leeftijd het tafe reel gade. Truus Gijsman verge zelt haar kleindochter die ook in de rii staat. Naast Gijsman staat een ooze Toos Prins die geen goed woord over heeft voor De Buisonjé. „Dit vind ik schofterig. En hij kan niet zingen ook. Over twintig jaar hoor je niets meer van hem. Nat King Cole en Frank Sinatra, die konden pas zingen." Gijsman heeft het ook niet zo op De Buisonjé. „Een handteke ning van hem? Puh...Ik hou niet van zijn levensstijl, zo te laat ko men is geen stijl. Van Malando, muziek recensie Herman Joustra Concert Peter Gabriel. Gezien: 2/5, Ahoy' Rotterdam. Hij oogt een stuk dikker dan vroeger en is grijs geworden. Maar Peter Gabriel, vijftig plus nu, is nog enorm vitaal. Bijna tien jaar na zijn laatste toemee holt hij schijnbaar onvermoeid over het reus achtige ronde podium in Ahoy'. Of hij fietst. Of hij stuitert in een doorzichtige bal in de rondte. Want Ga briel is altijd al een showman geweest. Wat dat betreft heeft hij de tijd nu mee. Dankzij de ontwikkelingen in de techniek, kan hij zijn optredens extra visueel spek takel meegeven. Zo draait het reusachtige po dium af en toe, zodat het pu bliek de band van alle kan ten kan bekijken. Boven dat podium, waar een grote schijf van stalen buizen hangt, speelt zich ook het een en ander af. Uit het mid den zakt een ballon omlaag die verandert in een zon, in een maan of een ontluiken de bloem. En die schijf, voor even een paar meter gezakt, doet tijdens 'Downside up' dienst als plafond waarop Gabriel, ondersteboven han gend, loopt. Of de schijf is helemaal gezakt, een podi um op een podium, waarop Gabriel tijdens 'The Barry Williams Show' de talkshows van mensen als Jerry Sprin ger op de hak neemt. Twee uur lang raast hij zo door Ahoy', dat jammer ge noeg altijd wel een galmbak zal blijven. Zo is zijn warme stem niet altijd even goed te horen en overheersen vaak bas en basdrum. De keus voor zijn dochter Melanie als achtergrondzangeres blijkt ook een wat minder gelukld- ge. Haar stem kan niet echt boeien, is te iel, mist overtui gingskracht Misschien dat Gabriel daarom ook wel 'Don't give up' achterwege laat, een van zijn grootste hits (samen met Kate Bush) en tijdens zijn vorige tour Peter Gabriel: altijd al een showman geweest. Foto: WFA/Michel Utrecht nog zo fraai vertolkt door Paula Cole. Met zijn zo langzamerhand vaste maatjes Tony Levin op bas, stick en contrabas en David Rhodes op gitaar, zet hij desondanks een show neer die staat. Met veel werk van rijn meest recente cd 'Up' en met klassiekers als 'Solsbury Hill, 'Sledgeham mer' en 'In your eyes'. En hij eindigt het concert ingeto gen, met een nieuw nummer 'Father and son'. daar zou ik wel een haitie, ning van willen hebbe me Danny Malando, de kleïen Maakt prachtige muziek.' Kwart voor twee, De B»d komt binnen stuiven, een file" is zijn korte uitle Voldoende uitleg voor d die prompt het lange i zijn vergeten. „Kijk eenij- trots laat Nancy van d haar mobieltje zien. 'XXS^j staat er op. En op haaBp 'Zoentje, Xander'. „Mooi I les >1 muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Reformatorisch Jongerenkoor Gloria o.l.v. Peter Wildeman, rii.m.v. Mannenkoor David o.l.v. Frans Cornet, Mannenkoor Datheen o.l.v. EJ. Rijsdim, een viool- en panfluit duo en de organisten Martin Westrate en André Hobo. Gehoord: 3/5, Hooglandse Kerk, Leiden. Het Oranjeconcert móet elk jaar plaatsvinden in de Hoog landse; daar kan je pas zingen uit volle borst. Want de hele kerk galmt mee en dat is mooi meegenomen. Het Reformato risch Jongerenkoor Gloria uit Benthuizen nam het initiatief en nodigde nog twee mannen koren uit, David uit Katwijk en Datheen uit Gouda. Het was overduidelijk een groot familie concert met aanhang. In onberispelijke kledij, keurig lang, hangend of opgestoken haar en zonder make-np pre senteren de meisjes zich, met in hun midden een grote groep jongens netjes in 't pak. Er wordt veelal onbedaarlijk hard gezongen. Als de luisteraars mogen meezingen in de ope ningspsalm vergaat je horen en zien. De aloude kerk trilt op zijn grondvesten. Dit alles in een zeer traag tempo, niet ritmisch getoonzet (elke noot duurt even lang, met de nadruk op 'lang'). Aan de organist ligt het niet. In de voor-, tussen- en naspelen knalt hij compleet uit zijn keurslijf, danst over de toetsen en laat het grote De Swart-Van Hagerbeerorgel welhaast swin gen. Totdat hij weer moet in binden om plechtig de samen zang te begeleiden. In 'Looft de Heere, alle volken' gaan een enkele keer zeer be schroomd een paar nootjes huppelen. En in 'Gods Groot heid' wordt ook nog eens het tempo versneld. De jongelui krijgen er zin in. Had Gloria werkelijk eerbiedig tegenover God in de muziek willen staan, dan had het beter Ier Handels 'Rejoice' in zijn \pü kunnen laten. In een 'bet r') bewerking van Tom ds< werd het verkracht tot etiel lige meezinger, begeleid een gierend versterkte vi panfluit. Veel beter, homogener, anceerder zong het M<T- koor Datheen. In een naam tempo, mooi van trokken onverslijtbare v(M deren aan ons oor voorbij Na een twijfelachtig instn taal intermezzo een medley voor viool en p en piano, ook weer vers komen de mannen van stommelend naar voren, tijd geduldig wachtend achterste rij stoelen. 'Smeekgebed' wordt zeei r houden vertolkt, wat he omslaat in 'Nederland en je', waarin 'Land of Hop Glory' verstopt rit. Alle van vaderlandsliefde uit de kast gehaald, vol kl klank, meerstemmigheid 'mannen van vuur en sta een blauw geruite kiel). jeugdtheater recensie Paulien Koopmans Voorstelling: 'Hobbit' door Toneelschap B &D. Regie: Gijs de Lange. Spel: Loek Beumer en Peter Drost Gezien: 3/5, Leidse Schouwburg. Als een jas die je binnenstebui ten en achterstevoren hebt aan getrokken. Het rit gek. En het voelt raar. Op een vergelijkbare manier draait Toneelschap B &D hun nieuwste voorstelling 180 graden om. Je kunt bij dit stuk naar binnengluren in de ingewanden van een theater. Diep in dat theater, achter de coulissen, bevindt zich het technische heiligdom van de geluidsmannen. Het publiek beleeft alles vanuit hun per spectief. Zij brengen 'Hobbit' terug tot een aantal geluiden uit de romanwereld van Tolkien. Je ziet geen draken, dwergen en andere oude bekenden uit 'The lord of de rings' (Gollum, Gan- dalf, Bilbo Balings). Ze spelen alleen op de achtergrond mee. Het eigenlijke verhaal over de geluidsmannen is eenvoudig, maar sterk geconstrueerd. Een wat ouderwetse geluidstechni cus, die overtuigend wordt neer gezet door Loek Beumer, wordt van de ene op de andere dag in de steek gelaten door rijn vaste collega. Hij krijgt na een drin gend telefoontje ondersteuning van een hulpdienst. Natuurlijk heeft de onnozele invaller geen enkele ervaring. Hij moet in ra zend tempo worden klaarge stoomd voor de zogenaamde voorstelling. Gelukkig leert hij snel. Peter Drost maakt als 'invaller' dank baar gebruik van zijn ervaring als hoorspelmaker voor o.a. de VPRO, KRO en het NOT. Hij schudt met een zak vol sigaren- doosjes en bootst zo galoperen- de pony's na. En zo zijn er meer akoestische trucs: een regenbui is het gepruttel en gespet van eg df IU< 3e: la; een gebakken eitje. En eerf^ breekt door een stronk knakken. Al is er genoeg te zien, richt zich vooral op hePr Drost en Beumer overt1 Q zichzelf met hun komisch k logen vol woordgrapjes, moeten geluid maken, m; 1 mogen geen geluid makePer „Ik hoop dat mijn maat oÉ1 maat is." Vooral het zich2*! plezier waarmee de acteifdt volhouden, werkt erg aart11 lijk. Het kan daarom niet om het gekluns van de gf mannen en hun bizarre saties móét je wel lachen.] achter deze lach, schuil een traan. Hoe wrang is de invaller ontdekt hondstrouwe geluidstecl al jaren voor een niet besl zaal werkt. Deze ontknoi de zoveelste verrassing Dat maakt 'Hobbit' in ver lende opzichten een een voorstelling. 3rd er ob

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12