Sturengoed sturen, niet zo Overzeese betrekkingen van lieve krachtpatsers' LEIDEN REGIO Kluisbraak in Leiderdorps zwembad De Does 'Als ik mijn ogen dichtdoe, zie ik alles weer voor me' EDOX Warmond boos op provincie aten van fonderzoek - De Adviescom- ningbouw en woon- VAC in Leiderdorp »en een onderzoeks- n aan de wethouders ry en Molkenboer. In rt staat te lezen wat r ;rs van de jongste wwijk Leyhof vinden /ijk. De VAC ver- n december bij één huishoudens een en- ïulier. (advertentie) KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? Professionele beddenracers in Leiderdorp. Met een beetje moeite halen ze op de rechte stukken een gemiddelde snelheid van 30 kilometer per uur. Foto: Hielco Kuipers Beddenrace in Leiderdorp met West-Friese professionals en plaatselijke amateurs (advertentie) H I.I.IMI.IJ.I.IM KUNSTSTOF RELIËF KOZIINEN door Nancy Ubert leiderdorp - „Nog nooit een beddenrace gezien? Je denkt dat zo'n wedstrijd een sullige bedoening is? Ik zal jou even een ervaringsles bezorgen." Peter Post, die deze zaterdagmiddag in Leiderdorp deelneemt aan de eerste officiële wedstrijd van dit seizoen is niet te vermurwen. „Ga maar liggen op het matras. Op je buik. Pak het stuur beet." Hij begint te rennen. „Sturen, goed sturen. Niet zo trutten. Als we de bocht omgaan, moet je overhel len anders kukelt het bed om." Het racebed vliegt over de keien van de Van Diepeningenlaan. „Gil nou niet, dit is nog niks. We halen soms een topsnelheid van 30 kilometer per uur." Opperste concentratie is dus geboden. „Nu gaan we wisse len, jij neemt mijn plaats in." Even later: „Op zul ke hakken kun je natuurlijk niet normaal lopen, wat een sukkelgang. Dit is topsport, begrijp je het nu?" Een goed racebed is superlicht (gemaakt van alu minium, bijvoorbeeld) en heeft een sterk frame en goede wielen. Werd vroeger een bedspiraal op wielen gebruikt, inmiddels heeft het racebed veel weg van een platte, uitgerekte aërodynamische kruiwagen met fietsbanden. „Een beetje bed kost tussen de 800 en 1.200 euro", zegt Post. Een half uur later staat hij met Aad Spil halverwe ge de Van Diepeningenlaan te wachten op het startschot. Tussen de professionele bedracers staat geen enkele deelnemer uit de Leidse regio. „Het leeft in de Randstad ook niet, het is een ech te West-Friese sport", heeft Spil nog gezegd voor dat hij en Post hun bed naar de startplaats reden. Vlak nadat de profs zijn begonnen aan hun halve marathon met bed, gaan toch drie lokale duo's met elkaar een strijd aan. Zij komen uit in de amateurklasse en hoeven daarom maar een half uurtje te rennen. Het Leiderdorpse echtpaar Kloos verschijnt onder de naam Close 4ever aan de start. „We hebben flink geoefend in bed", zegt Erik Kloos olijk. „Maar dat was thuis, in de slaapka mer." „We dachten dat het een grap was dat we waren ingeschreven voor de race", zegt zijn vrouw Marian, „maar een uur geleden werden we gebeld dat we moesten komen opdraven. Terwijl we gis teravond tot diep in de nacht hebben gepimpeld." Hun conditie is wel redelijk, zegt ze, ze gaan ge middeld vier keer per week naar de sportschool. Sjors en Sjimmie (George van Gorp uit Leiden en Roy van Dam uit Leiderdorp) deden vorig jaar ook mee aan de wedstrijd. Ze hopen de Koudekerker Coen Smits en zijn maatje Erik van der Hoeven uit Hazerswoude te verslaan. Dit duo, dat opereert onder de naam Jip en Janneke, krijgt de wisselbo kaal voorgoed mee naar huis als het dit keer weer wint. „En we zijn opnieuw eerste", voorspelt Van der Hoeven. „We lopen zelfs de profs eruit." Maar als de drie lokale teams eenmaal aan hun race zijn begonnen, blijven Jip en Janneke achter bij Sjors en Sjimmie. En een half uur later heeft ook Close 4ever de winnaars van vorige jaar eruit gelopen. „Tweede", hijgt Marian IGoos. „Niet slecht zonder voorbereiding. We moesten de techniek even onder de knie krijgen, dat duurde een minuut of tien." De professionals zijn dan op de helft. Het par cours loopt rond. Telkens verschijnen de deelne mers weer op de Van Diepeningenlaan, waar zij uiteindelijk ook finishen. Het publiek kan zien hoe scherp de bocht wordt genomen en hoe moeilijk het is om van plaats te ruilen. Als de renner die het bed voortduwt flink naar adem begint te hap pen, is het tijd voor de wissel. Het is de uitdaging om daarbij niet te veel vaart te verliezen. „Ik vind dit leuker en spannender dan voetbal", zegt een buurtbewoonster die al de hele middag bij de beddenrace is te vinden. Eerder deze mid dag werd een parade met versierde kinderfietsen gehouden en een doe-het-zelf-beddenderby, waarbij Leiderdorpers met een zelfgemaakt bed de rondjes konden maken. Uiteindelijk blijken Aad Spil en Peter Post het best te hebben gepresteerd. In 54 minuten en 54 se conden hebben zij 21 kilometer, een halve mara thon, afgelegd. „Een mooi begin van de landelijke competitie", aldus Post. Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. Katwijk aan Zee Juwelier v.d. Zwart, Zeilmakerstraat 2 Leiden. Plessen Juweliers, Bevrijdingsplein 12-13 Leiderdorp, Juwelier de Jonge, Winkelcentrum Santhorst Sassenheim, Juwelier Wielinga, Hoofdstraat 196 Voorschoten, Juwelier Florentijn, Schoolstraat 156 www.edox-watches.com —napen die met gemak alters boven hun hoofd ntillen. Die beschrijving rfect bij de Brit Don h Leidenaar Koos van in de jaren zestig, later en flink wat ren rijker zijn de heren richtheffen gestopt, m vriendschap die be- ;ns een uitwisselings- .ussen zustersteden Ox- 'Leiden bestaat nog saterdag kwamen de 0(\ elkaar weer tegen tij- Ti reünie in café De Gro- Jpreekt na al die jaren bewondering over Van die tot drie keer toe in :n Nederlands kampi- e/ichtheffen werd. „Hij Sterkste van ons alle- *j kon maar liefst 25 kilo lan dragen." Rouse nam e jaar geleden officieel 1 van de sport Jaren was itter van een 'weightlif- in Bampton, een dorpje buiten Oxford. Voor zijn inzet bij de club en zijn werk bij een liefdadigheidsorganisatie kreeg hij afgelopen maand zelfs de eretitel 'Member of the Bri tish Empire' uitgereikt door ko ningin Elisabeth op Bucking ham Palace. „Maar in Leiden sta ik beter bekend als boeren pummel", zegt de sportfanaat met een twinkeling in zijn ogen. Boerenpummel is één van de eerste Nederlandse woorden die Rouse tijdens de uitwisse ling van zijn Leidse collega-ge- wichtheffers leerde. Don werkte in Engeland als boer en leefde lang in de veronderstelling dat boerenpummel de feitelijke Ne derlandse vertaling was voor het Engelse woord 'farmer'. „Nu weet ik pas dat het de idi oot van het dorp betekent", legt hij uit. „Het geeft niets. Ik draag deze Leidse titel met trots. Ik ben maar wat graag jullie boe renpummel." De Brit kan zich de talloze com petities met de Leidse 'lads' van De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breéstraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen 0 71 - 53 56 424 LKV De Spartaan nog goed her inneren. „We verloren in 1963 alles behalve het wedstrijdje voetbal dat we tussendoor speelden. Wij hoopten van har te dat we jullie met voetballen hadden uitgeput voor de vol gende dag. Helaas bleek achter af dat we bij het gewichtheffen tegen andere leden van de club moesten." De nog altijd breed geschouderde Van Kampen kan smakelijk om de herinneringen van zijn vriend lachen. „Rouse was destijds mijn uitdaging." De Leidenaar combineerde in die tijd het gewichtheffen met zijn gewone baan. Die combi natie was niet ideaal, geeft hij toe. „Ik werkte als stratenma ker, een fysiek zwaar beroep. Ik was na mijn werk moe en moest dan 's avonds nog eens een sportieve prestatie leveren." Achteraf gezien was een kan toorbaan beter geweest. „Dan had ik mijn krachten kunnen sparen en die bij het gewicht heffen kunnen gebruiken." Van Kampen vindt het jammer dat aan zijn favoriete sport nog steeds een negatief imago kleeft. „Mensen denken toch datje agressief bent als je aan gewichtheffen doet. Je wordt vaak neergezet als een ongture krachtpatser, maar ik heb via deze sport alleen lieve mensen leren kennen die absoluut geen ellende veroorzaken." Een an der hardnekkig vooroordeel is dat gewichtheffen een sport voor ijdeltuiten zou zijn, méént Van Kampen. „Daar klopt niets van, Het gaat bij gewichtheffen om kracht, niet om de grootte of de zichtbaarheid van spieren zoals bij bodybuilding. Ik heb daarom ook nooit hormonen geslikt." De uitwisseling tussen de zus tersteden Oxford en Leiden vin den de twee vrienden waarde vol. Hun vrouwen ook, al is hét om andere redenen. Beide da mes zijn namelijk geen fan van gewichtheffen: „Ik vind de sport ordinair en die pakjes die ze Gewichtheffers Don Rouse 'Ik ben maar wat graag jullie boerenpummel' en Koos van Kampen. Foto: Taco van der Eb dragen zijn éen giller. Ik heb ook altijd moeten lachen om het uitstoten", zegt de vrouw van Van Kampen. De eega van Rouse ziet het niet anders. „Ik heb helemaal niets met ge wichtheffen, maar het houdt ze fit en we hebben er mooie vriendschappen aan overge houden." j De enige domper op het feeste lijke weerzien van de gewicht- heffers en htm partners is de onzekere financiële toekomst van de stedenband van Leiden en Oxford. Vooral Albert Ker sten, voorzitter van de Stichting Leiden-Oxford maakt zich daar op deze avond druk over. Sinds wethouder Rabbae van plan is onderscheid te maken tussen vriendschapsbanden zoals die van Leiden met Oxford en ont wikkelingsbanden zoals met de stad Juigalpa staat de subsidie voor de stichting onder druk. Ook al zijn de voorstellen van de wethouder voorlopig van ta fel, Kersten blijft pessimistisch gestemd „Onze toekomst is twijfelachtig. De reünisten schuiven de zorgen liever opzij en halen nog urenlang met el kaar herinneringen op van veertig jaar sport en vriend schap. zilver Marjolijn Lansu en Annette Vis ser uit Leiden hebben het afge lopen weekeinde een zilveren medaille behaald op het we reldkampioenschap pilotgig roeien. Het duo kwam uit met een team van KWV de Kaag uit Warmond. Het WK had plaats bij de Scilly-eilanden, voor de zuidwest kust van Engeland. De boot van de Kaag, bestaande uit Sassenheimers na hulp zelf afgetuigd Zes roeisters en een stuurvrouw, liet 76 boten achter zich. Alleen de plaatselijke equipe Treg- arthen was sneller. De ploeg Wojf> eveneens uit Engeland, werd derde. De (pilot) gig is een van iepen- hout gebouwde övernaadse sloep waannee sinds 1800 zee- loodsen (pilots) onder de Engel se zuidkust aan boord van windjammers werden gezet. Omdat de snelste gig loodsgel den ontving ontstond er een grote competitie. Tegenwoordig is er een omvangrijk wedstrijd circuit van 100 gigs, waarvan er dit jaar 78 meededen aan het wereldkampioenschap. Er wer den afgelopen weekeinde in to taal vier wedstrijden geroeid. Floor Ligtvoet en Eric-Jan Ber endsen door Roza van der Veer sassenheim/noordwijk - Met je beste vrienden Koninginnedag vieren in Noordwijk. Het leek een aardig idee voor de 17-jarige Samantha Pret uit Sassenheim. Alleen zit ze nu thuis op een stoel met een knie dik in het verband. En een opdracht van het LUMC dat ze vandaag moet terugkomen voor nader onder zoek en in de tussentijd vooral niet mag lopen. „En dat bete kent zes teleurgestelde kinder tjes. Want daar zou ik gisteren mee naar het zwembad gaan." De Sassenheimse ging woens dagavond samen met haar 22- jarige vriend stappen in Noord- wijk. Op de vroege donderdag ochtend liepen ze met drie vrienden en een vriendin door de Hoofdstraat. Daar zagen ze dat een 22-jarige Katwijker zijn vriendin sloeg. „Mijn vriendin riep 'Je slaat toch geen meisje!' Terwijl zij wegrende kwam die jongen, die ook samen met een vriend was, naar ons toe. Waar bemoeien jullie je mee?', werd er gezegd. En vervolgens haalde hij uit en sloeg mijn vriend op zijn neus. Het bloed spatte alle kanten op. Ik stond helemaal te trillen van schrik." Samantha rende naar haar vriend. „Ik wil de hem tegenhouden, want ik weet dat hij het liefst terugslaat. En dat heb ik voorkomen. Maar vervolgens kreeg'eerst een ande re vriend een trap en ik een schop tegen mijn knie." En die kwam aan. Samantha, die twee keer aan haar knieën is geopereerd voor een tumor, viel onmiddellijk flauw van de pijn. Ze is vervolgens naar het zieken huis gebracht, begeleid door haar vriendin. Haar vriend volg de later met eigen vervoer voor onderzoek. „Hij had niks gebro ken. Bij mij wordt vandaag ge keken of er niet toch een breuk is. Dat konden ze donderdag niet zien. Tot die tijd mag ik ab soluut niet lopen. Een vroegere buurvrouw - we zijn kortgeleden verhuisd - is gekomen om mij te helpen met aankleden omdat mijn moeder aan het werk moest." Gisteren zou ze met zes kinderen gaan zwemmen. „Op passen is mijn hobby", legt ze uit. „Het zijn kinderen van vrienden. Die zijn nu heel te leurgesteld. En of ik donderdag naar school kan, weet ik niet." Toch is Samantha na het voor val vooral verbijsterd. „Mijn vriendin zegt dat ze de volgende keer niks meer zegt. Maar ik weet dat niet zo zeiter. Stel je voor dat zo'n meisje bont en blauw wordt geslagen. Maar misschien bel ik voortaan met een 112." Wel weet ze zeker dat als ze straks weer kan lopen en weer een avondje naar Noord- wijk gaat, ze een straatje om loopt als ze de Katwijker ziet. „Want die herken ik zo. Als ik mijn ogen dichtdoe, zie ik alles weer voor me. Ook al ging het allemaal nog zo snel." Ze gaat ook naar de rechter als de Katwijker, die donderdag een paar uur op het politiebureau doorbracht, ooit moet voorko men. Zij en haar vriend hebben aangifte van mishandeling ge daan. De Katwijker is weer op vrije voeten. Hij was niet bereik baar voor commentaar. tas - De Leiderdorpse eniging Velocitas -lerdag het honderd man van de Koninklij- indse Korfbal Vereni- f 10.00 uur strijden korfballers, de wel- i wijde omtrek tegen jet terrein van Veloci- lloemerd. Tijdens het almen dierengelui- Ie luidsprekers. Om jegint er een wed- i verstandelijk gehan organisatie van dit eerste resultaat van Rabobankprijs éas vorig jaar won. ld ing Laan iiderzorg j j»-Een deel van de j buderzorg in Leider- )PP dinsdag 13 mei op ^weer, politie en eer- ,fl'nst houden dan een n lissen de Roodborst je Koolmeesstraat. I^n zijn wel bereik- duurt van 1(2.00 uur. Om de oefe- ;cnt mogelijk te laten jen gegrimeerde ac- slachtoffer. ;W jantjes markt ude-dorp - Vele soor- anten, tuin- en hang- fuchsia's ën andere in zijn zaterdag te ns de perkplanten- Ide Zoeterwoudse De markt is van 8.30 ur te bezoeken vóór n de Dorpsstraat. De van de verkoop is .jnderhoudsfonds van door Nancy Ubert leiderdorp - Het Leiderdorpse zwem bad De Does is zaterdag voor het eerst opgeschrikt door een kluisjesbraak De verdachten, die rond het middaguur twee kastjes hebben opengebroken, lo pen grote kans door de politie opge pakt te worden. Het zwembad wordt met videoapparatuur bewaakt en de mannen zijn op filmband vastgelegd. Manager Remco Pielstroom: „Wat er precies weg is, weet ik niet. De mensen die gedupeerd zijn geraakt, doen aan gifte bij de politie. We hebben dit nog nooit eerder meegemaakt, maar het is natuurlijk vervelend genoeg." De kluis jes in het zwembad kun je met een sleutel op slot draaien. Die sleutel zit aan een bandje dat je om de enkel of pols kimt dragen. Sommige zwembaden, zoals De Hoom in Alphen aan den Rijn, werken met een ingenieus computersysteem, waar bij de gebruiker een eigen code kan in voeren. Volgens Pielstroom maakt het niet uit wat voor een kluissysteem een zwembad heeft.Als iemand kwaadwil lend is, lukt het altijd zo'n kastje open te breken." In De Does hebben de da ders een schroevendraaier gebruikt. Hoeveel het kost op de kastjes te repa reren weet Pielstroom niet. „Ik moet dat nog allemaal uitzoeken. Ik zei al. we hebben dit nooit eerder meegemaakt." warmond - De gemeenteraad van Warmond staat pal achter het college van burgemeester en wethouders. Ook de raad is ont stemd over het uitstel van de herindelingsprocedure totdat het nieuwe college van gedepu teerde staten (GS) er is. In een brief aan gedeputeerde staten waarschuwt de War- mondse gemeenteraad deze week voor van bovenaf geno men besluiten. De raad ver wacht van het nieuwe college van gedeputeerde staten een constructieve opstelling, waarin Warmond de tijd krijgt met buur- of regiogemeenten te overleggen over samenwerking. Verder stellen de raadsleden dat de bevolking van Warmond achter de plannen moet staan. Om deze uitspraak kracht bij te zetten laat de raad duidelijk we ten: Voor het opgeven van de zelfstandigheid van Warmond bestaat geen draagvlak'. Al drie weken eerder had burge meester Vosjan haar ongenoe gen over het uitstel geventileerd. „De provincie had drie maan den om een voorstel te beden ken. Om dan een paar dagen voor de deadline deze beslissing te nemen, vind ik dieptreurig." De herindelingsprocedure werd in juli in gang gezet. De betrok ken gemeenten hadden zes maanden de kans om hun idee- en over de herindeling uit te wisselen. Daarna had de provin cie de tijd om tot eindoordeel te komen. Dat is uitgesteld. Vosjan vindt dat, evenals de gemeente raad, van minachting getuigen. Bij de herindelingsprocedure zijn naast Warmond ook Leiden, Voorhout, Sassenheim, Oegst- geest en Alkemade betrokken.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11