Heineken laat conservatief imago varen ECONOMIE Werken naast een uitkering of AOW Oorlog legt Shell geen windeieren 'KLM-technici tijdelijk in buitenland aan de slag* Nieuwe topman Ahold houdt niet van fratsen Nuon stopt met internetten via stopcontact Hoe ver gaat bureaucratie? chting meet ernetbezoek lem - Acht internetexploi- n, waaronder Ilse Media, MSN, Tiscali en Wana- hebben gisteren de op- ng van een stichting aan- "idigd die betrouwbare cij- vergaren over het aantal kers van internetpagina's, tbreken duidelijke stan- len voor deze metingen, eerders en mediaplan- lijn daardoor huiverig om ate te maken op websites. IQichting Internet Reclame komt er nog dit jaar en 12 een kantoor in Haarlem. 7|i kaart brengen gebeurt 8|ntinu online bereikson- 59ek. ,34 |iq Air springt |at van Buzz - Basiq Air van Trans- begint een goedkope lijn- 20t op Londen. Nu het moe- ^drijf KLM de prijsvechter ooheeft verkocht aan con- 2ïit Ryanair, bestaat er vol den woordvoerster geen 9$treekse verbinding meer o<h Schiphol en het vlieg- jlonden Stansted. Basiq Air 2i)ehalve op vakantiegan ger op zakenreizigers met 6Jap budget. De vluchten ooen vanaf 8 mei worden ge- 2^ voor introductietarieven '55 negen euro (enkele reis, |Qsief belastingen). ievenslag op ten Toronto ,50 ^ol - Luchtvaartmaat- 5*pijen proberen met stunt- 80en hun toestellen naar ^ïto te vullen. Veel reizigers '3on weg uit de Canadese 84it angst voor de longziek tes die daar relatief veel iodoffers maakte. Nu de AN- gjn eerder afgegeven nega- ;5(#isadvies heeft ingetrok- 9q>iedt Martinair retourtjes 0(inaf 219 euro. Dit is min- 5Sin de helft van de gebrui- 3% prijs. Concurrent AirT- 6lt vliegt retour vanaf 250 ,00 Martinair meent dat de te snel een negatief ;0$vies heeft afgegeven voor ooito. Daardoor loopt Mar- volgens de woordvoerder '7sle tonnen' aan omzet mis. .01 "A Strauss viert ,0° ^te verjaardag .17 rancisco - Spijkerbroe- ^brikant Levi Strauss heeft .en zijn 150ste verjaardag •sc^d met de opening van een Q^kerscentrum in San Fran- |i5 De populariteit van de 1 broeken is al een aantal 37anende. Om de inkomsten isaschroeven wordt een lijn ■^ope jeans, onder de 14naam Signature, verkocht ,85supermarktketen Wal- Ooit begon Levi Strauss sie verkoop van broeken en 4Q in de zaak van zijn broer Francisco. Levi's werd 7crereldberoemd toen •JJss als eerste begon met het liken van metalen klinkna- er versterking van slijtge- $e broeknaden. idenfabriek :ticel sluit «ter - Matrassenfabriek cel Bedding in Deventer sind dit jaar de deuren, door verliezen 75 werkne- hun baan. De fabriek it al enkele jaren met te illende resultaten. De pro- e gaat naar twee vestigin- n België van Recticel Bene- )e verkoopafdeling in De- ir blijft bestaan. De fabriek uceert jaarlijks zo'n 00 matrassen. zaterdag 3 MEI 2003 Overname BBAG door Heineken BBAG is in 1921 ontstaan dooreen samenwerking van vijf Oostenrijkse productie 2002: 109 miljoen hectoliter 13 miljoen hectoliter a Heineken BBAG Osterreische Brau-Beteiligungs-AktienGesellschaft producten: marktaandeel: Bier Kaiser, Zipfer, Gösser I en Edelweiss Mineraalwater: Gasteiner Vruchtensap Pago Vastgoed omzet 2002: 1,12 miljard euro aantal werknemers: 8.520 exportlanden: Italië 30%, Rusland 27%, Zwitserland 7%, Slovenië 4%, Zweden 4%, Ver. Staten 3%, Kroatië 2%, anderen 20% anp bron: Heineken en BBAG (jaarverslag 2002) amsterdam/anr - Met de over name van brouwer BBAG schudt Heineken in één klap zijn conser vatieve imago van zich af. De aankoop in Oostenrijk voor 1,9 miljard euro is de grootste uit de geschiedenis van de Nederlandse brouwerij, die de afgelopen drie jaar zuinig aan deed op de over- namemarkt. „Met de vernieu wing van de top is Heineken dui delijk agressiever geworden", al dus een analist. Voormalig Heineken-topman Vuursteen moest voor zijn ver trek, in het voorjaar van 2002, geregeld aanhoren dat de brou werij te voorzichtig was met overnames. Terwijl Heineken verspreid over de hele wereld kleine brouwers aaneenreeg, ga ven andere grote bierconcems miljarden uit om snel te groeien. De Belgische concurrent Inter- brew investeerde de afgelopen drie jaar alleen al ruim 5 miljard euro in de Britse brouwer Bass en branchegenoot Beck's in Duitsland. Heineken pareerde de kritiek met het antwoord dat het zich 'conservatief opstelt. De brou wer kijkt vooral naar de winstge vendheid, niet naar ruwe om zetgroei door grote aankopen, meldde het bestuur. De nieuwe topman Ruys greep afgelopen jaar elf keer naar zijn portemon nee. Heineken lijfde in 2002 voor in totaal 1,2 miljard euro bedrijven in. Ruys zag binnen een jaar in dat de investeringen nog verbleek ten bij de miljarden die de con currentie al had uitgegeven. Eind 2002 tuigde hij daarom een nieuwe afdeling op om de posi tie van Heineken in de topdrie van de wereld veilig te stellen. Het onderdeel moet uitsluitend ovemameprooien in het vizier nemen. Heineken is met Inter- BBAG-topman Karl Büche (links) en zijn Heineken-collega Anthony Ruys tonen eikaars producten op de persconferentie in Wenen waar de overname van de Oostenrijkse brouwerij door de Nederlandse biergi gant werd bekendgemaakt. Foto: EPA/Barbara Gindl brew en het Zuid-Afrikaanse South African Breweries (SAB) verwikkeld in een strijd om een plekje op het erepodium. Het Amerikaanse Anheuser-Busch (met het merk Budweiser) is veruit de grootste brouwer ter wereld. Dat Heineken zich nu pas echt mengt in het ovemamegevecht, kan ook sluw worden genoemd. „Heineken heeft zich niet gek laten maken toen de concurren tie veel geld neertelde voor uit breiding. Brouwers als Inter- brew hebben hun geld zo goed als opgemaakt Zij zijn voorlopig bezig met het integreren van hun nieuwe aanwinsten", aldus een analist. Hij vindt het mo ment dat Heineken toeslaat 'niet verkeerd', omdat de overname prijzen onder druk staan nu de economie kwakkelt. Evengoed spreekt hij van een stevige prijs cüe Heineken voor de Oosten rijkse brouwer moet betalen. Met het oog op de uitbreiding van de Europese Unie heeft het bierconcem dan ook wel een aardige vis aan de haak gesla gen. BBAG is marktleider in Oostenrijk en Roemenië. Daar naast heeft het marktaandeel in Polen en Tsjechië Dat laatste land kent de hoogste biercon- Voorstel NVLT om loonkosten te drukken amsterdam/anp - De record- winst van ruim 3,9 miljard dollar die de Koninklijke Shell Groep in het eerste kwartaal van dit jaar boekte werd vooral veroor zaakt door de sterke stijging van de olieprijzen in de aanloop naar de oorlog tegen Irak. Een prijsopdrijvend effect hadden bovendien de stakingen in Ve nezuela en de onrust in Nigeria. De prijzen van ruwe olie lagen fors hoger dan een jaar geleden. Een vat Noordzee-olie deed ge middeld 31,50 dollar tegen 21,15 dollar in het eerste kwartaal van vorig jaar. Inmiddels zijn de olieprijzen weer gedaald. Gister middag werd Noordzee-olie ver handeld voor 24,30 dollar per vat. Shell profiteerde verder van de hogere gasprijzen, veroorzaakt door het koude weer in de Ver enigde Staten en een langdurige stillegging van kerncentrales in Japan. Goed geld werd tevens verdiend met de raffinage, het verwerken van ruwe olie tot pro ducten zoals benzine. Zo be droeg de gemiddelde raffinage marge per vat in Rotterdam 3,90 dollar tegen 0,05 dollar een jaar geleden. De vooruitzichten van de marges voor de rest van het jaar zijn onzeker. Veel zal afhan gen van het tempo van het her stel van de wereldeconomie, het productiebeleid van het oliekar tel OPEC en van de verwachte terugkeer op de markt van Iraakse olie-exporten. Exploratie en Productie, de be langrijkste divisie van Shell, ver dubbelde het resultaat bijna van 1,45 naar 2,78 miljard dollar. De productie van olie en gas nam toe met 6 procent tot 4,2 mil joen vaten olie-equivalent per dag, en was daarmee hoger dan ooit. De productiegroei kan in belangrijke mate worden toege schreven aan de overname vorig jaar van Enterprise Oil. Topman Van der Veer sprak gis teren van een 'uitzonderlijk' kwartaal. Shell heeft volgens hem goede en concurrerende resultaten behaald. „Wij hebben een duidelijke strategische rich ting voor wat naar ons oordeel de beste portefeuille in deze in dustrie is." door Richard Mooyman schiphol - Een aantal vliegtuig technici is bereid om tijdelijk in het buitenland te gaan werken om de loonkosten van de KLM te drukken. De Nederlandse Vereniging van Luchtvaarttech nici (NVLT) heeft dit voorgesteld aan de luchtvaartmaatschappij. De KLM wil de komende tijd duizenden banen schrappen om uit de verliezen te komen. De bond denkt aan een deta cheringsregeling waarbij de werknemer in de dienst blijft van de KLM, maar op projectba sis voor andere bedrijven gaat werken. Volgens NVLT-secreta- ris F. Laplooi is er ondanks de malaise in de luchtvaartbranche wereldwijd vraag naar technici die de bevoegdheid hebben om vliegtuigen voor vertrek 'af te te kenen'. Laplooi denkt daarbij onder meer aan Zuid-Amerika, Austra lië en het Verre Oosten. Hij ver wacht dat er onder de grond- werktuigkundigen (gwk's) vol doende belangstelling bestaat voor uitzending naar het bui tenland. Zeker als je daarmee kunt voorkomen dat je de laan wordt uitgestuurd." De KLM zou daarnaast extra inkomsten kunnen binnenhalen door de technici te verhuren. Volgens Laplooi is de KLM op termijn beter af door de technici niet te ontslaan. Tegen de tijd dat het in de luchtvaart weer aantrekt, zal het moeilijk zijn om opnieuw grondwerktuig- kundigen te krijgen. Datzelfde geldt voor vliegers en cabineper soneel." De KLM heeft nog niet op het voorstel gereageerd. Laplooi verwacht dat het totaal aantal te schrappen banen kan oplopen tot drieduizend, waar bij de klappen vooral zullen val len bij personeel dat niet direct bij de vluchtuitvoering betrok ken is. Eerder was sprake van een verlies van twee- tot drie duizend arbeidsplaatsen. Met name door SARS gaat het nu richting drieduizend. SARS is een grotere bedreiging gebleken dan de oorlog in Irak." De vakbonden praten volgende week met de KLM over een soci aal plan. De KLM-directie maakt bij de presentatie van de jaarcij fers op 8 mei meer details be kend over de bezuinigingsmaat regelen. De Ondernemingsraad heeft de noodzaak van structu rele maatregelen onderschreven en zal de komende tijd adviezen uitbrengen over de deelplannen. dam/anp - Met Anders ïrg als nieuwe topman lijkt 1 degelijkheid naar Zaan- te hebben gehaald. Onder siding wist Ikea in de jaren ig uit te groeien tot een inationale meubelverkoper Drmaat. Nu mag de Zweed huishouden bij een super- Iconcem met vervlogen in- tionale aspiraties. 1-jarige Moberg groeide he al met de waarden van Ikea envoud en zuinigheid. Hij in een Nissan Primera naar lerk, kleedde zich informeel vam gelijk met de rest van ersoneel op het werk. dg fratsen dus, en dat kan d goed gebruiken gezien al- Itensporigheden die de af ten maanden naar buiten jekomen. Solistisch optre- loeft waarschijnlijk niet te len verwacht. In het Zweed- drijfsleven heerst een lange tie van consensusdenken ambuilding, wat Moberg ea heeft meegekregen, leuwe Ahold-topman at zijn jeugd door in Sma- een rotsachtige regio in uiden van Zweden. Sma- Srs staan bekend op hun tzaamheid, iets waar Zwe- /eel grappen over maken, afkomst heeft Moberg ech- Srder geholpen dan belem merd om op te klimmen bij Ikea. De oprichter van het meu- belconcem, Ingvar Kamprad, komt ook uit Smaland. Moberg heeft bliksemsnel carri ère gemaakt bij Ikea. Als dertiger werd hij in 1986 door Kamprad gevraagd om de functie van be stuursvoorzitter op zich te ne men. Daarmee kreeg hij formeel de leiding van het concern in handen, maar Kamprad bleef op de achtergrond een belangrijke rol spelen. Moberg opereerde vanuit diens schaduw. Opzien baarde Moberg in 1999 toen hij plotseling na 29 jaar Ikea door de Amerikaanse keten van doe-het-zelfwinkels Home Depot werd verleid om daar een topfunctie te vervullen. De over stap was vooral opvallend om dat Ikea in de jaren negentig vreesde voor de opkomst van grote Amerikaanse detailhan delsconcerns als Wal-Mart en Home Depot, die ook meubilair verkopen. Moberg heeft echter Ikea nau welijks in de wielen gereden. Voor Home Depot hield hij zich vooral bezig met de Mexicaanse en Canadese activiteiten, die hard groeiden, maar geen be dreiging vormden voor Ikea. Zijn rol bij de Amerikanen is bo vendien beperkt gebleven om dat hij na drie jaar al vertrok. De ANBO, een van de bonden voor 50-plussers, krijgt veel vragen van ouderen over financiële zaken. Bijvoorbeeld over bijverdienen naast een uitkering of AOW. Een bij baan als receptioniste, koerier of organisatieadviseur is zinvol en levert de nodige sociale contacten op. Zijn de bijverdiensten van invloed op het inkomen? Wie AOW heeft, hoeft weinig te vrezen, maar met bijvoorbeeld een ANW-, WW- of WAO-uitkering is het opletten geblazen. Werken na je 65ste is voor alle partijen aantrekkelijk. Bijverdiensten worden namelijk niet gekort op de eigen AÓW-uitkering. Daarnaast is een 65-plusser aantrekke lijk voor werkgevers, omdat zij voor hem of haar geen sociale premies hoeven af te dragen. Waar wel bij moet worden stilgestaan, is de ziektekostenverzekering. Particulier verzekerden hebben de mogelijkheid, wan neer het belastbaar huishoudinkomen lager is dan 20.200 euro, vrijwillig over te stappen naar het ziekenfonds. Is het belastbaar inkomen vanwege de extra inkomsten hoger, dan is die mogelijkheid er niet. Ziekenfondsverzekerden moeten er nog reke ning mee houden dat zij zelf over hun salaris nog ziekenfondspre mie (werkgevers- én werknemersdeel!) moeten afdragen. Hoe zit het met de Algemene Nabestaandenwet? De ANW houdt wel degelijk rekening met eigen inkomsten. Een deel is gelukkig vrij gesteld: 624 euro plus eenderde van het inkomen boven dit bedrag. Een voorbeeld. Marianne ontvangt een nabestaandenpensioen van 969 euro bruto per maand. Ze besluit te gaan werken en verdient daarmee 1000 euro per maand. In haar geval is 750 euro vrijgesteld. Er wordt dus 250 euro gekort op haar nabestaandenuitkering. Zou Marianne maandelijks bruto 2077 euro of meer verdienen, dan zou de gehele uitkering vervallen. Voor werkloze of arbeidsongeschikte ouderen is het vaak lastig om weer helemaal terug in het arbeidsproces te komen. Parttime wer ken of een paar uur per week is soms wel mogelijk. Bij de WW is het aantal uren dat het werk hervat wordt, bepalend. Wie minder dan vijf uur per week werk hervat, wordt gekort in geld: 70 procent van EIGEN BEURS Brenda van Dam het verdiende loon wordt venekend met de WW-uitke- ring; 30 procent blijft behouden. Wie voor het ontslag ten minste tien uur werkte en nu minimaal vijf uur weer aan het werk gaat, maar nog wel voor ten minste vijf uur werkloos blijft, wordt door het Uitvoeringsinsti tuut Werknemersverzekeringen (UWV) gekort in uren. Zoals bij Bram. Hij is voor veertig uur werkloos, maar kan tien uur per week aan de slag als conciërge op een school. Zijn WW-uitkering wordt met een kwart ver laagd, omdat hij nog maar 75 procent werkloos is. Als er minder dan vijf werkloosheidsuren overblijven, wordt de WW-uitkering helemaal stopgezet. De hoogte van een WAO-uitkering is vastgesteld op ba sis van het percentage dat men arbeidsongeschikt is. Wie 80 tot 100 procent arbeidsongeschikt is, ontvangt een uitkering van 70 procent van het dagloon, meestal het vroegere salaris. Bij de vaststelling van het arbeids ongeschiktheidspercentage wordt gerekend met de restverdiencapaciteit: een schatting van wat men mo gelijk nog zou kunnen verdienen. Wanneer je met een WAO-uitke ring gaat bijverdienen, maakt het UWV een nieuwe berekening op basis van dit daadwerkelijke salaris. Is dit hoger dan de geschatte restverdiencapaciteit, zal dit een lager arbeidsongeschiktheidsper centage opleveren. En daarmee wellicht een lagere WAO-uitkering. Het bovenstaande is maar een heel beknopte uitleg van de diverse sociale zekerheidswetten. Wie een uitkering of AOW ontvangt en aan de slag wil, doet er goed aan.zelf nadere informatie op te vra gen. Bovendien is het zaak bijverdiensten altijd aan de uitvoerende instantie te melden. Fraude is op dit moment een heet hangijzer. Bovendien kan een instantie met je meedenken. Een verzekerings arts kan op verzoek bijvoorbeeld regelen dat de eerste drie jaar het oude arbeidsongeschiktheidpercentage in de boeken blijft staan. Mocht het in de praktijk toch misgaan, dan behoud je het recht op de oude (hogere) uitkering. ANBO Raadslijn 0900 233 00 88 (1 euro per gesprek) Site van SZW: www.socialezekerheid.nl Heineken: 600 familieleden overtuigen Voor de overname moest Heineken zo'n 600 familiele den overtuigen. De aandeel houdersfamilies waren ver deeld in 40 groepen. De on derhandelingen duurden daardoor zes maanden, aldus Heineken-topman Ruys. De familie verkoos uiteindelijk in een veiling Heineken boven enkele andere gegadigden. Voor de familie gaf de door slag dat het hoofdkantoor in Wenen blijft. Belangrijk was ook dat bestuursvoorzitter Büche van BBAG in de top van Heineken komt. Boven dien was van invloed dat Hei neken steeds veel belang hechtte aan lokale merken. Er wachten nog discussies met de kartelautoriteiten in Hon garije en Polen. Door samen werking worden veel kosten bespaard. BBAG had al beslo ten om een brouwerij in Oos tenrijk te sluiten. Mogelijk gaan nog brouwerijen dicht in Polen, Hongarije en Roe menië. sumptie in Europa. Daarmee mengt Heineken zich met een klapper in de concentratie op de Europese biermarkt. Hoewel de aankoop van BBAG een grote stap is voor Heineken, komt de transactie niet voor in de toptien van grote overnames door Nederlandse bedrijven. De meest recente overname op de ze lijst is de aankoop van Enter prise Oil door Shell vorig jaar. Het olieconcern betaalde daar 5,7 miljard euro voor. arnhem/gpd - Nuon begint niet met internetten via het stop- conctact. De proef onder 180 huishoudens in Arnhem wordt op 1 juli beëindigd. Technische en commerciële redenen liggen ten grondslag aan het besluit. Dat betekent dat er in Neder land voorlopig geen derde, con currerende infrastructuur komt voor breedband-intemet, naast kabel en adsl. Nuon heeft ruim een half mil joen euro gestoken in Digi- stroom, zoals het proefproject werd genoemd, maar kwam de ze week tot de slotsom dat com merciële uitrol onder haar 2,6 miljoen klanten onhaalbaar is. „De investeringen zijn veel te hoog", zegt Menno van Groe ningen, verantwoordelijk voor Digistroom. Omdat het laagspanningsnet niet zonder meer geschikt is voor het transporteren van breedbanddata, moet er tussen elke verbinding naar de woning een dure versterker worden ge zet. Bovendien kost de aanleg van een adsl-verbinding vanaf de telefooncentrale van KPN naar het transformatorhuisje in de wijk erg veel geld. De goedkoopste adsl-verbinding met een downloadsnelheid van 256 kB kost momenteel rond de 30 euro per maand. Hogere snelheden zijn een stuk duur der. Met Digistroom kon een snelheid van 1,4 megabyte over het stroomnet worden gehaald. Van Groeningen: „Maar als je dat met 25 of 30 mensen tegelijk moet delen, houd je weinig over." Elders in Europa zijn soortgelijke projecten al stopge zet en slechts op een zeer be perkt aantal plaatsen, onder meer in Oostenrijk, wordt het product nog aangeboden. ECONOMIE WIJZER Pim Fortuyn had veel noten op z'n zang. Een paar daarvan klonken in mijn oren erg vals, maar enkele andere kon ik moeiteloos meeneuriën. Een voorbeeld daarvan was zijn klaagzang over het politiek- Haagse autisme. De schertsver toning van Balkenende cum suis bij de formatie laat zien dat hardleersheid de atonale boven toon voert. Een ander voorbeeld is Fortuyns aanklacht terzake de overbu- reaucratisering van de Neder landse samenleving. Ik merk keer op keer dat sprake is van een hardnekkige overproductie van beleid en regelgeving. Geen wonder dat gedogen en ontdui ken schering en inslag zijn. In het hoger onderwijs is de ene hervor ming nog nau welijks verwerkt, of de volgende bezuiniging is al weer in aantocht. Hogescholen en universiteiten beschikken over omvangrijke centrale diensten die de werkvloer enigszins uit de wind houden. In het lager en middelbaar on derwijs is die buffer veel minder robuust. Er gens halverwege de jaren ne gentig heb ik gepleit voor de in voering van een langdurige sab batregeling voor alle beleidsma kers en -uitvoerders van het mi nisterie van onderwijs. Zoals al tijd was deze aanbeveling aan dovenmansoren gericht. Op andere beleidsterreinen zijn dezelfde verhalen te vertellen. De eindeloos terugkerende dis cussies over de noodzaak van hervormingen in de werelden van bijvoorbeeld gezondheids zorg, justitie en sociale zeker heid bezorgen mij een quasi- permanent déja-vugevoel. De directe kosten van deze bureau cratische overproductie zijn aanzienlijk. Belangrijker nog zijn echter de indirecte kosten er van: het houdt hele volksstam men onproductief van de straat. Ook in mijn persoonlijke leven is het regelmatig formulieren- tijd. Pas na bijna een maand van invuloefeningen is het bijvoor beeld gelukt een Britse bankre kening te openen. En zeker in het vroege voorjaar is het altijd raak: 'Leuker kunnen we het niet maken, wel gemakkelijker'. De gebruikelijke race tegen de klok heb ik weer verloren: mijn belastingformulier is pas na 1 april op de elektronische mat van de belastingdienst gevallen. Ook dit jaar moet ik belasting betalen over een negatief beleg gingsrendement. Het begint te wennen. Willem Vermeend kan veel wor den verweten, maar niet een ge brek aan inventiviteit. Deze keer Arjen van Witteloostuijn hoogleraar economie Durham Business School en Rijksuniversiteit Groningen is mijn formulierenleven echter ingewikkelder dan ooit. Inmid dels heeft ook de Britse 'Inland Revenu' mijn bestaan ontdekt. Sterker nog: de Britse belasting dienst denkt dat ik drie keer be sta. Allerlei formulieren arrive ren met tussenpozen in drie voud. Het invullen en terugstu ren van één daarvan helpt niet. Het niet retourneren van beide andere exemplaren leidt tot de verzending van herinneringen. Over de inhoud van deze for mulieren, laat staan die van de vele andere die mijn bureau passeren, bewaar ik liever het stilzwijgen. Ik moet aan mijn bloeddruk denken. Eén conclu sie wil ik u echter niet onthou den: heel veel in de Europese Unie is vooral niet ge- integreerd. En dan te bedenken dat ik het verhou dingsgewijs ge makkelijk heb als economisch- hooggeschoolde bewoner van een EU-lidstaat die de taal van zijn nieu we gastland uit stekend onder de knie heeft. Mijn ervaringen geven aanleiding tot ten minste twee observaties. In de eerste plaats blijft overbu- reaucratisering alles behalve be perkt tot de overheid. Integen deel: ook in het bedrijfsleven is de overproductie van beleid en regelgeving (daar heet dat stra tegie) van een verbluffende om vang. Het voorbeeld van het openen van een Britse bankre kening is slechts één uit een lan ge reeks. Iedereen die graag er varingsdeskundige wil worden, kan ik bijvoorbeeld aanraden een poging te doen een Neder landse auto in een buitenlands gastland te verzekeren. In de tweede plaats berust de domi nante opinie dat de Angelsaksi sche wereld veel minder wordt geplaagd door bureaucratisering op een mythe. Steger nog: de verregaande juridSering van Angelsaksische samenlevingen gaat juist met meer bureaucrati sering gepaard. Een paar keer per maand moet ik bijvoorbeeld mijn handteke ning zetten onder quasi-hetzelf- de formulier om daarmee te voorkomen dat mijn kinderen niet mee mogen doen aan aller lei activiteiten van scholen of verenigingen. Natuurlijk: beleid en regelgeving zijn onmisbare en onvermijdelijke aspecten van ordelijke bedrijven en samenle vingen. Zonder bureaucratie kunnen chaos en willekeur wor den verwacht. De vraag is echter hoe ver bureaucratisering moet gaan. Wat is de effectiviteit van beleid? Te veel regelgeving komt tot stand zonder dat op deze vraag een adequaat antwoord is gegeven. De opslagtanks van Shell in Europoort. Foto: ANP/Ed Oudenaarden

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7