Europese diplomaten naar Irak BUITENLAND Kroatische premier bij begrafenis omstreden generaal Hof ziet geen banden Andreotti met maffia Weer twee gezochte Irakezen in handen VS Hitier uitgesloten bij verkiezing 'grootste Duitser Wanhopige Turken voeren slag met politie Moordende Afrikaner nationalist krijgt drie keer levenslang Afspraak op EU-overleg Tientallen doden bij ongeluk met Chinese onderzeeboot George Bush schoppenaas op kaartspel Greenpeace ating van tlaars Nigeria |De stakende Nigeriaan- Irbeiders die al weken pn 250 collega's vast- J laten hun gijzelaars (at meldde de vakbonds- Jie met de gijzelnemers landelde gisteren. De 250 (rs, onder wie 35 Britten ntien Amerikanen, wor lds 19 april vastgehou- jvier olieplatforms voor Ivan Nigeria. De gijzel- eisten per helikopter In werk op de platforms Jen gebracht en het te- lien van het ontslag van ga s. In hoeverre zij I hebben gekregen is niet tagraf arbala A - Honderden stoffelij- schotten zijn gisteren uit 6sagraf nabij de Iraakse j-bala geborgen. Het graf eveer 20 kilometer in de jü. Leden van een men- £}tenorganisatie hadden oaidag eerder ontdekt. ooggetuigen probeerde iselijke bevolking met van een bulldozer de lij- te graven. Onder de do- t veel vrouwen. Het aan zit offers ligt mogelijk bo- ti pluizend. De inwoners rfbala zijn ervan over zit het gaat om menden >;ns de mislukte opstand II zijn vermoord. I misten in leven' «óf De 31 Europese toeris- Mal geruime tijd in de in Algerije worden ver- rin mogelijk nog in leven, gister van binnenlandse Man Algerije, Nouredine ^'jerhouni, heeft gisteren rd dat er 'sterke signa- Pi binnengekomen dat de Ijen nog in leven zijn. Hij ^e uitspraak niet verder ichttht. Het gaat om vijftien tien Oostenrijkers, lutsers, een Zweed en een if o{ IJmuiden. Allen zijn in ^open twee maanden i wos verdwenen, rci 1 ■mensen jj^od op Sicilië ^Vijf mensen zijn gisteren (leven gekomen toen een 3rirft vuur opende in het ge- ihuis van Aci Castello, "*pje vlak bij de stad Ca- in het Italiaanse eiland _Een zesde persoon raak- ind. Een van de doden is yemeester van Aci De dader pleegde later ag zelfmoord. Hij Cfcich in een kerk een ko- r het hoofd, aldus de ise televisie. De dader 132-jarige gemeente- laar zijn van wie het ar- rntract afliep, de burge- Ifr weigerde hem een ge- waarschuwen j aanslag cton - Het Amerikaanse Irie voor Binnenlandse Tid heeft gewaarschuwd jjaeda vergevorderde i heeft voor een zelf- kanslag op het Ameri- Iconsulaat in Karachi. De in de Pakistaanse ha- l zou vanuit de lucht l plaatsvinden. voor film Ceausescu 'est -,Het leven van de ilige Roemeense dictator Ceausescu en zijn Elena wordt verfilmd, ïft de Hongaarse krant rNemzet gisteren ge- •Jicolae Ceausescu kwam mber 1989 tijdens een jstand ten vail. Hij werd met zijn vrouw geëxecu- i)e Hongaarse regisseur Kovacs besteedt in de oral veel aandacht aan tl tachtig, toen het Ceau- 'egime steeds harder op- jen politieke tegenstan- en groot deel van de be- leefde in grote armoe- is de bedoeling dat de tiaf augustus in de bio- j draait. zaterdag 3 mei 2oo3 fd rzoek naar ;ische CD&V - Justitie in Antwerpen ïnderzoek begonnen -égale financiering van de Slijke afdeling van de 5n-democratische partij In verband daarmee zijn "lopen dagen ook huis den verricht in CD&V- affen, onder meer in het ih parlement. Justitie n t voorlopig commentaar ajchten dat de partij op il- Ivijze 175.000 euro ont- u|t de kas van de Antwerp- tie. De op non-actief ge- Kntwerpse korpschef La- herdacht van fraude met ^kaarten, zou met dat "t steun van de christen- Iraten voor zijn benoe- lebben gekocht. door onze correspondent Cees van Zweeden Boedapest - Premier Racan van Kroatië heeft gisteren de begra fenisplechtigheid bijgewoond voor Janko Bobetko, de wegens oorlogsmisdaden aangeklaagde oud-legerbaas. Eerder had Ivica Racan aangekondigd waar schijnlijk niet bij de plechtigheid in de hoofdstad Zagreb aanwe zig te zullen zijn. Bobetko werd vorig jaar door het oorlogstribunaal in Den Haag aangeklaagd wegens de moord op 100 Serviërs. Dat bracht de pro-westerse regering van Racan in grote moeilijkhe den. Racan, die zijn land de Eu ropese Unie (EU) wil binnen loodsen, kon de aanklacht niet negeren. Maar hij kon de gene raal evenmin op het vliegtuig naar Den Haag zetten, omdat Bobetko door een grote meer derheid der Kroaten als een oor logsheld werd beschouwd. De regering weigerde de gene raal uit te leveren, omdat hij te ziek zou zijn. De EU waar schuwde dat daarmee de toetre ding van Kroatië tot de Unie in gevaar kwam. Maar uiteindelijk oordeelden artsen van het oor logstribunaal dat Bobetko inder daad te ziek was om naar Den Haag te reizen. De oud-generaal overleed dinsdag op 84-jarige leeftijd. De begrafenis bracht de rege ring andermaal in de proble men. Racan besloot uiteindelijk de plechtigheid op de begraaf plaats Mirogoj te Zagreb bij te wonen, maar de gelijkgezinde president Mesic liet zich door een gezant vertegenwoordigen. De aanwezigheid van de pre mier was een gebaar naar de miljoenen Kroaten die Bobetko op handen droegen. In een ander gebaar - richting EU - weigerde Racan echter oud-generaal Mirko Norac de plechtigheid te laten bijwonen. Norac was tijdens de oorlog te gen de Serviërs de rechterhand van Bobetko. Norac werd vorige maand wegens de moord op 50 Serviërs door een Kroatische rechtbank tot 12 jaar cel veroor deeld. Bobetko had niettemin gevraagd of hij bij zijn begrafe nis aanwezig kon zijn. De oorlog in Kroatië brak uit in 1991, toen het land zich af scheidde van het toenmalige Joegoslavië. Serviërs in de Kraji- na en Oost-Slavonië rebelleer den tegen de onafhankelijk heidsverklaring, en in de oorlog die volgde kwamen minstens 10.000 mensen om. Bobetko, die onder Tito een voorname rol had gespeeld in de oorlog tegen de Duitsers en hun Kroatische handlangers, verklaarde zich in 1992 bereid het Kroatische leger op moder ne leest te schoeien. Dat leger slaagde er in 1995 in de Serviërs te verdrijven, een proces dat ge paard ging met tal van oorlogs misdaden. bingöl- De Turkse politie heeft gisteren waarschuwings schoten gelost om een menigte in Bingöl uit elkaar te drij ven. Andere agenten reden met een busje in op een me nigte mensen. Ruim duizend mensen uit de door een aardbeving getroffen stad waren naar het centrum ge trokken om tenten en voedsel te eisen omdat de aard schok hun huizen heeft verwoest. Het optreden kostte de politiechef van Bingöl zijn baan. Volgens Turkse media is hij ontslagen omdat hij de onrust niet wist te voorkomen. Premier Erdogan zei dat provocateurs tot de rellen had den aangezet. „Ze willen de bevolking tegen de veilig heidsdiensten en politie opzetten", aldus Erdogan. Vol gens de Rode Halve Maan (Rode Kruis) in Turkije zijn in middels ruim 3700 tenten en dekens uitgedeeld. Turkse reddingswerkers zoeken sinds donderdag onafge broken in de puinhopen van een kostschool in Bingöl naar overlevenden gezocht. De school met daarin mogelijk nog zeventig kinderen stortte in als gevolg van de aardbeving met een kracht van 6,4 op de schaal van Richter. De be ving kostte het leven aan zeker 127 mensen in de regio en verwondde meer dan vijfhonderd mensen. Inmiddels zijn ruim honderd scholieren levend onder het puin vandaan gehaald. Vermoedelijk liggen er nog 34 kinderen onder de resten van de ingestorte school. Gistermiddag vernamen ze echter geen tekenen van leven meer. Zij besloten daar om zware machines in te zetten voor het weghalen van grote betonnen delen. Foto: AFP/Mustafa Ozer palermp/afe-anp - Het hof van beroep in Palermo heeft de 84- jarige ex-premier van Italië Giu- lio Andreotti gisteren vrijgespo- ken van de aanklacht dat hij banden met de maffia zou heb ben gehad. Tien jaar geleden begonnen openbare aanklagers de zaak te gen de christen-democraat. Die strandde in oktober 1999 in eer ste instantie voor de rechtbank in Palermo. De aanklagers gin gen in beroep. Zij stelden dat Andreotti als voorman van de christen-democraten in de jaren zeventig gemene zaak maakte met de georganiseerde misdaad op Sicilië. Hij zou zich van steun van de maffia voor zijn partij en zijn persoon hebben verzekerd. De beschuldigingen kwamen vooral van maffioso die na hun aanhouding een boekje over hun organisatie openden. Vol gens Andreotti en zijn raadslie den ging het echter om verzin sels. Topmaffioso zoals Baldas- arre Di Maggio, Salvatore Riina, Tommaso Buscetta en Antonio Giuffre zouden zo wraak willen nemen voor de harde aanpak van hun organisatie door An dreotti. Het hof van beroep veegde de aanklacht vrijdag van tafel. Die „mist voldoende bewijs, bevat tegenstrijdigheden en in een aantal gevallen onzin". Premier Silvio Berlusconi heeft de vrij spraak met instemming begroet. Maar deze zaak heeft in het Centraal-Italiaanse Perugia wel tot een andere aanklacht geleid. Andreotti is daar beschuldigd van medeplichtigheid aan de moord op de journalist Mino Pecorelli in 1979. Hij zou de maffia opdracht hebben gege ven Pecorelli uit de weg te rui men. Andreotti werd in Perugia in eerste instantie vrijgesproken maar in november in hoger be roep tot 24 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het vonnis veroor zaakte grote beroering. Het hof van cassatie moet het vonnis van Perugia echter nog bevesti gen. De vrijspraak van gisteren kan Andreotti ook van deze zaak verlossen. Gebeurt dat niet dan krijgt de ex-premier waarschijn lijk voor de rest van zijn leven huisarrest. Andreotti belichaamde het na oorlogse Italië en kreeg de lief kozende bijnaam Meneer Italië. Hij was zeven maal premier en bekleedde twintig ministerspos ten in de uit de verwoestingen van de oorlog ontstane Italiaan se republiek. Van onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Met de Statenbijbel in de hand zwarte mensen ver moorden gaat niet meer in Zuid-Afrika. Een rechter in Pre toria kende gisteren geen mede dogen en legde de 30-jarige Afri kaner Jan de Wet Kritzinger drie keer levenslang plus nog eens 40 jaar op voor de meest eclatante racistische moordaanslag in het nieuwe Zuid-Afrika tot nu toe. Kritzinger besloot het nieuwe millennium te beginnen met een daad die het land terug in de tijd zou werpen. Hij stapte in de township Mamelodi vlakbij Pretoria, in een bus vol zwarte landgenoten en opende het vuur. De chauffeur en twee pas sagiers lieten het leven, vier an deren raakten zwaar gewond. Zonder iets te zeggen stapte hij weer uit en reed weg op een motorfiets. De man wist daarna ruim twee jaar uit handen van de politie te blijven. Hij verbleef in de bergen van de Oost-Kaap en leefde vervolgens onder een andere naam in het noordelijke Nylstroom, waar hij een jaar ge leden werd opgepakt. De rechtszaak leidde tot veel woede. Kritzinger - psychisch redelijk in orde bevonden - zei tegen de rechter niet schuldig te zijn. Wel bekende hij drie perso nen te hebben vermoord en vier bijna. Hij zei te hebben gehan deld uit een belofte aan God en niet uit racistische overwegin gen. Op de vraag van de officier van justitie waarom hij had gescho ten terwijl in de Bijbel doden een gebod is, antwoordde hij: „Dat gebod geldt voor je mede mensen. En zwarten zijn niet mijn medemensen". Hij zei ver der geen andere 'naties' te ha ten, behalve de joden. Kritzinger is lid van de extreem rechts-reli- gieuze secte 'Israël Vision', die in verband wordt gebracht met een serie bomaanslagen in 2002. De verdediging probeerde nog het proces een andere draai te geven door te stellen dat Kritzin ger tot zijn daad was gekomen omdat zijn vrouw met een an der wilde trouwen. Kritzinger zag dat als een doodzonde, al leen te accepteren als hij niet meer in leven zou zijn. Met de aanslag verwachtte hij zelf ook om te komen, aldus zijn advo caat. De rechter schoof het ver haal de prullenbak in. De straf betekent genoegdoe ning voor de familie van de slachtoffers die zich, net als de meeste andere zwarte Zuid-Afri kanen, opnieuw zwaar beledigd voelden. De straf is ook een sig naal naar blanke extremisten, die vorig jaar even uit de verge telheid leken te komen. Door snel optreden van de politie lijkt dat gevaar nu bezworen. Er wa ren nog wel wat supporters van Kritzinger bij de rechtszaak aan wezig. Eén van hen was Wit Wolf Barend Strydom, die in 1989 zeven zwarte mensen doodschoot en er 16 verwondde 'op een plein in Pretoria. Dat was nog in de 'oude tijd'. rhodos/anp - Nederland en de meeste andere landen van de Eu ropese Unie sturen na anderhalve maand weer een eigen diplomaat naar Irak om een oogje in het zeil te houden op de situatie in het land. Het gaat nog niet om am bassadeurs, maar in principe een niveau lager, dat van tijdelijk zaakgelastigde. De EU-ministers van Buiten landse Zaken hebben dat giste ren afgesproken tijdens infor meel overleg op Rhodos, zei de Griekse minister Papandreou. Hij is twee dagen lang gastheer van zijn collega's. Griekenland is immers momenteel EU-voorzit ter. Voor Nederland gaat het om de tijdelijk zaakgelastigde die sinds het begin van de oorlog in Irak in de Jordaanse hoofdstad Am man verblijft. Nederland ver laagde het niveau van zijn diplo matieke vertegenwoordiging in Irak na de inval in Koeweit in 1991. Volgens de woordvoerder van minister De Hoop Scheffer (Buitenlandse Zaken) kan de zaakgelastigde snel terug zijn. De Britten kondigden donder dag al aan dat zij dit weekeinde na twaalf jaar afwezigheid weer een diplomatieke vertegenwoor diging openen in de Iraakse hoofdstad. De Hoop Scheffer arriveerde overigens pas tegen de avond op Rhodos. Hij miste het groot ste deel van de eerste vergader dag. Na een bezoek aan Was hington verkoos de minister een langer dan voorziene tussenstop in Den Haag om de wekelijkse ministerraad te kunnen bijwo nen. De EU-raad is niet alleen op Rhodos. Met zijn collega's over nacht De Hoop Scheffer op een luxe cruiseboot, die op weg gaat naar Kastellorizo. Dit piepkleine eilandje met slechts enkele hon derden bewoners ligt dicht voor de Turkse kust. Papandreou wil van daaruit vandaag een uit stapje maken naar het Turkse vasteland. De EU-ministers worden daar onthaald door hun Turkse collega Gül. Voor Pa pandreou gaat het om een sym bolisch bezoek. Hij sprak van de brug die in aanbouw is tussen de unie en buurland en kandi daat-lidstaat Turkije. Eind vol gend jaar valt de beslissing wan neer onderhandelingen begin nen met het land over het EU- lidmaatschap. gingswapens in Irak. De man behoorde tot de kleine kring van naaste medewerkers van presi dent Saddam Hussein. Hij leid de het in de jaren tachtig opge richte ministerie van Militaire Industrialisatie. Dat moest wa pens ontwikkelen. De Amerikaans-Britse coalitie voerde als rechtvaardiging voor het eigenmachtig optreden in Irak de aanwezigheid van mas savernietigingswapens aan. Daar is evenwel nog geen spoor van gevonden. Taha Maruf was lid van de Commandoraad en vice-presi dent, maar volgens Amerikaanse waarnemers behoorde hij on danks zijn fraaie titels niet tot de crème de la crème van Saddams bewind. De Amerikanen hebben nu achttien mensen die op hun lijst staan in handen. Over het lot van Saddam Hussein en zijn twee zoons is niets bekend. bagdad-dubai/anp-afp - De Amerikanen hebben gisteren weer twee topfiguren van het Iraakse regime van president Saddam Hussein in handen ge kregen. Het zijn een topman uit de defensie-industrie, Abd al- Tawab Mulla Huwaysh, en vice- president Taha Muhyi al-Din Maruf. De twee staan respectie velijk nummer 16 en nummer 42 op de Amerikaanse lijst van 55 meest gezochte leden van het verdwenen regime. De Amerikanen hielden donder dag Mizban Khadr Hadi aan, een lid van de tot voor kort rege rende Revolutionaire Comman doraad (RCC). Het is niet be kend wanneer en hoe de twee nu gemelde Irakezen in Ameri kaanse handen zijn gevallen. In Abd al-Tawab Huwaysh zien de Amerikanen een troef om meer te weten te komen over de veronderstelde massavemieti- peking/afp-anp-dpa-rtr-afp Een ongeluk aan boord van een conventioneel aangedreven Chi nese onderzeeër heeft alle ze ventig opvarenden het leven ge kost. Dat heeft het staatspersbu- reau Xinhua gemeld. Wanneer en hoe het ongeluk precies is gebeurd, is niet bekendgemaakt. Volgens Xinhua gebeurde het 'recent'. Onderzeeboot 361 nam deel aan een oefening ten oos ten van de Neichangshan Eilan den. Oorzaak van het ongeval waren mechanische problemen, aldus Xinhua. De onderzeeër is daarna teruggesleept naar zijn niet nader aangeduide thuisha ven. Voormalig partijleider en ex- president Jiang Zemin heeft in zijn functie van voorzitter van de Centrale Militaire Commis sie, het hoogste machtsorgaan van het leger, zijn condoleances aan de nabestaanden en fami lieleden van de zeventig zeelie den aangeboden. De condeo- lances zijn op 2 mei gedateerd. De onderzeeër was onderdeel van de Oost-Chinese vloot en behoorde tot de Ming-klasse. Het type is een variant op de Sovjet-onderzeeërs uit de Ro- meo-klasse. De Ming-onderzee- er geldt als zeer verouderd, maar bewijst nog goede dien sten voor de kustverdediging. Volgens een militaire bron is het een van de ergste ongevallen uit de geschiedenis van de Chinese marine. In het midden van de jaren tachtig ontplofte een tor pedojager nabij de zuidelijke provincie Hainan waardoor bij na honderd opvarenden om kwamen. Het 2,5 miljoen man sterke Volksbevrijdingsleger heeft een vloot van ongeveer ne gentig onderzeeërs. washington/genève/afp - De milieubeweging Greenpeace verspreidt op een conferentie in Genève een kaartspel waarop de 'verspreiders van kernwapens' staan afgebeeld. Het spel is ge baseerd op de Amerikaanse set kaarten met 52 van de 55 meest gezochte leden van het gevallen Iraakse regime erop. Schoppenaas in het spel van Greenpeace is niet de Iraakse president Saddam Hussein maar de Amerikaanse president George Bush. Andere afgebeelde 'nucleaire verspreiders' zijn on der meer de leiders van Rus land, China, Frankrijk, Israël, In dia en Pakistan. In Genève wordt vergaderd over ontwapening in het kader van het verdrag tegen de versprei ding van kernwapens of het Non-Proliferatieverdrag (NPT). De schoppenaas in het spel, Bush, is goed voor verreweg de meeste, 10.600 nucleaire wa pens. Andere azen in het spel zijn de Franse president Chirac (klaver), de Russische president Poetin (harten) en de Britse pre mier Blair (ruiten). door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Duitsers mogen binnenkort de 'grootste Duitser' urt hun turbulente ge schiedenis kiezen, maar Adolf Hitler en zijn nazi-trawanten zijn van deelname uitge sloten. In navolging van de Bsitse BBC heeft het tweede Duitse net, het ZDF, plannen om deze herfst in een tv-serie kij kers mee te laten stemmen over de be langrijkste, invloedrijkste, meest bepalen de Duitse persoonlijkheid. Goethe, Kant, Franz Beckenbauer, Hel mut Kohl wellicht, ze komen allemaal in aanmerking. Maar waar in Groot-Brittan- nië op vrij mocht worden gestemd, daar hebben de samenstellers een lijst van 250 namen laten samenstellen waarop nazi leiders ontbreken. Ook tussen de vijftig overige namen, die het publiek mag in brengen, zullen geen nationaal-socialis- ten voorkomen. „Nazi's die misdaden te gen de menselijkheid begingen, kunnen we onmogelijk toelaten", zei ZDF- woordvoerder Peter Arens tegen de Britse Daily Telegraph. De laatste jaren streven Duitse schrijvers, historici en intellectuelen ernaar een meer gebalanceerde visie op de eigen ge schiedenis te formuleren. Zo besteedde Nobelprijs winnaar Günther Grass aan dacht aan het, tot nog toe onderbelichte, lot van de Vertriebenen', de etnische Duitsers die na de oorlog uit de oostelijke gebieden werden verdreven. Ook de mo rele rechtvaardiging van de geallieerde luchtoorlog tegen Duitse steden, waarbij vele burgers omkwamen, is inmiddels onderwerp van een verhitte discussie. Maar afgezien van enkele marginale neo nazi groeperingen zal niemand het in zijn hoofd halen om Adolf Hitler te om schrijven als een persoonlijkheid van uit zonderlijk formaat. De Britse media, die veelvuldig grappen maken over Hitier, maken zich vrolijk over de Duitse censuur en herinneren er fijntjes aan dat in de serie 'Great Britons' iedereen genomineerd mocht worden door het publiek. Oorlogsleider Winston Churchill kwam hier overigens als de 'grootste' uit de bus. Ook de Duitse historicus, professor Mi chael Stürmer, vindt dat een deel van de charme van het project wegvalt indien niet iedereen mee mag doen. „Dat is bi zar. Je haalt daarmee ook een stuk van het drama weg. Niet dat de nazi's nou zo acceptabel waren, maar grootsheid heeft niets te maken met aardig zijn of met moraal. De grote historicus Burckhardt zou zeggen: grootsheid is Caesar of Na poleon." Volgens experts zou Hitler met moeite de top-tien halen, indien hij mee mocht doen. Namen als die van Goethe duiken vanzelfsprekend op, en ook Mozart, Bach, Beethoven. Een probleem is wel dat het begrip 'Duits' breed gedefinieerd kan worden. Zo wordt een aantal be roemde Duitstalige historisme figuren vooral met de Oostenrijkse geschiedenis in verband gebracht. Eigentijdse 'Bekende Duitsers', zoals Hel mut Kohl, Beckenbauer, Steffi Graf of Bo ris Becker, worden weinig kansen toege dicht. Aan ieder van hen kleeft wel een nadeel. Kohl is door corruptieschandalen besmet, Beckenbauer heeft met andere sporthelden ruzie, Becker verwekte een buitenechtelijk kind in een bezemkast en topmodel Claudia Schiffer is getrouwd met een Brit. De Daily Telegraph constateerde nog een probleem: als de nazi's niet mee mogen dingen, hoe zit het dan met de commu nistische leiders uit de DDR-tijd? Voor veel kiezers van de ex-communistische PDS was een aantal van hen 'groots' om dat zij zich verzetten tegen de nationaal- socialisten. Maar door een meerderheid van de Duitsers worden zij gezien als ver tegenwoordigers van een verafschuwd regime.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5