Koekoeksclub: actuele avonturen De onmogelijke emoties van onderduikkinderen MEDIA RTL 4 stookt Idols-vuurtje weer op Geenwebcams in de studio' i s feestje (nooppunt [ranenbarg Mix van fictie en werkelijkheid in nieuwe VPRO-serie Radio viert honderdste geboortedag Bing Speciale aandacht NOS voor kamp Amersfoort L tvERSUM Kindernet Z@ppe- |(Ned. 3) van Publieke Om- ep heeft de Universiteit van usterdam (UvA) gewaagd on- rzoek te doen naar de gevol- ti van reclame voor kinderen, fppelin moet van de Tweede mier een proef doen met een üamevrij jeugdblok. De om- tp ziet daar eigenlijk niets in, int de bestuurders vinden dat ideren niet in een reservaat ren en toch wel beïnvloed [rden door commerciële ui- igen via radio, geschreven fc, bioscoop en commerciële iderzenders. Maar als het p toch moet, dan doet de kroep het liever goed. Om de bef zinvol tè kunnen uitvoe rt is daarom het onderzoek bonnen. De onderzoekers Bn ouders interviewen, litera- ijronderzoek doen, een ana le uitvoeren naar de diverse ider-commercials, alsmede kijken wat de effecten zijn in (den waar een verbod geldt l kinderreclame. Z@ppelin wil (ten of de jeugd daar minder jterialistisch is. De onder- iresultaten worden in juni icht. Iversum - Stokbrood, kaas, pflook, wijn, crêpes en chan- Iis. Met deze ingrediënten p het Radio 2-programma ippunt Kranenbarg komen- •k een Frans feestje, ter ge- :nheid van de vijfhonderdste ending op vrijdag 9 mei. intator Bert Kranenbarg met het idee voor de ;e week. Op zich niet zo k hij is gek op Frankrijk en de Bnse taal. In de uitzendingen, lere werkdag van 17.00 tot lOO uur, laat hij deze week Isteraars aan het woord in de briek 'de plek en de Franstali- jplaat'. Aan welke plek denken terug bij dat ene Franstalige d dat zo speciaal voor hen is? (bben ze de plaat op die plek (tocht, werden ze verliefd of |s er een andere connectie? i maandag 5 mei brengt looppunt Kranenbarg het ncert van Patrick Bruel dat hij |21 april in Carré gaf. Amsterdam - Aan de merchan dising ligt het niet, mocht de nieuwe VPRO-serie De Koe koeksclub geen succes worden. Tijdens een groots opgezette persbijeenkomst liggen de T- shirts, stickers en cd-roms met promotiemateriaal al klaar. Al leen naar de inhoud van de 'ac tuele avonturenserie' blijft het gissen. Op veel wagen hebben de vijf acteurs, het schrijvers- team en regisseur Michiel van Erp nog geen antwoord. 'Uniek' is een stempel dat veel omroeporganisaties te pas en te onpas op hun nieuwe program ma's plakken, maar in dit geval is het volkomen terecht. Bij De Koekoekoeksclub worden fictie en werkelijkheid door elkaar ge husseld. Iedere aflevering speelt een groep vaste acteurs een rol tussen echte mensen op een plek in het werkelijke leven. De iocatie wordt gekozen met een blik op de actualiteit; in een week vol onrust omtrent de SARS-epidemie kan dat bijvoor beeld een ziekenhuis zijn. De namen van de makers zul len, in ieder geval bij de VPRO- achterban, hoge verwachtingen scheppen. De acteurs zijn af komstig van de theatergroep Mugmetdegoudentand en de verhaallijnen worden geschre ven door Frank Houtappels en Joan Nederlof, het team achter bejubelde series als Herten kamp en TV7. Regisseur Van Erp is vooral bekend van de VARA- documentaireserie Lang Leve. De reeks zal zeven afleveringen beslaan. Tien dagen voor de eerste uit zending was er nog weinig be kend over het eerste deel van De Koekoeksclub. De makers zullen 'iets doen' met dodenherden king en op basis daarvan een plek uitkiezen waar de opna men worden gehouden. Maar het is onmogelijk om met een vastomlijnd scenario de set op te gaan. Er komen immers 'nor male mensen' in beeld die ge sprekken aangaan met de ac- De acteurs van de nieuwe VPRO-serie De Koekoeksclub met vlnr. Maureen Teeuwen, Marcel Musters, Joan Nederlof, Finn Poncin en Alix-Hen- drien Adams. Foto: Jaap Vrenegoor teurs. Regisseur Michiel van Erp hoopt door deze bijzondere mix juist een beter beeld van de wer kelijkheid te geven. Druk wordt het wel. Normaal heeft hij voor een documentaire zo'n ander halve maand de tijd. nu moet el ke aflevering binnen een week worden gedraaid. Maar daar ziet hij wel voordelen in. „Televisie moet weer een avontuur wor den. Er is al zoveel 'prefab' te zien." Acteur Marcel Musters geeft toe dat het experiment 'hartstikke kan mislukken'. Proefserie „Maar als ik nu al zeker wist dat het goed zou uitpakken, begon ik er niet eens aan. Bovendien noem ik niet snel iets een mis lukking. Van Hertenkamp heb ben we eerst een proefserie van zes afleveringen gemaakt, die echt niet even geslaagd was. Maar gelukkig kregen we de kans om de positieve kanten uit de serie te halen en daarop ver der te bouwen. Vervolgens werd het een groot succes." De VPRO heeft een groot ver trouwen in de serie. Op basis van de hoge kijkcijfers van Her tenkamp en TV7 voorspelt hoofd dxama Joost de Wolf dat De Koekoeksclub zo'n 300.000 kijkers per keer gaat trekken. Ook Musters sluit dat niet uit. „We maken televisie die we zelf ook graag zouden zien. En we kunnen niet geloven dat we de enige zijn die zo'n experiment leuk vinden." Bernice Breure De Koekoeksclub, eerste uitzen dingzondag, Nederland 3,22.10 uur. De volgende afleveringen worden om 20.30 uur uitgezon den. iterdam - Het is een bekend verhaal in de Tweede Wereldoorlog joodse ideren onderdoken bij andere gezin- n. Het gebeurde niet alleen in Neder- id, maar verspreid over heel Europa. ;elijk is het een verhaal dat niet vaak ioeg verteld kan worden. Zeker mor- op de avond van de Dodenherden- En zeker op de manier waarop de lerikaanse documentairemaakster iva Slesin het doet. ;in, die zelf als kind in Litouwen on- look, zocht de afgelopen jaren ver- eid over Europa dertig onderdui ms, hun ouders en hun gastgezinnen j. Aangezien ruim vijftig jaar na dato len niet meer leven, leverde dat een forme speurtocht op. Al zoekend fam Slesin ook in Nederland uit waar i een aantal betrokkenen vond die in verhaal nog konden en wilden ver- ïen. fc programmamaakster wilde met de fders, kinderen en gastgezinnen pra ten over de gevoelens die haar zelf ook bezighouden. Als baby verbleef ze een deel van de oorlog bij een gezin in Li touwen en pas een paar jaar geleden zag ze haar onderduikmoeder terug. Al hoewel ze de vrouw niet verstond en geen enkele tastbare herinnering aan die periode als baby heeft, was het ge voel direct heel erg sterk, aldus Slesin in een toelichting op haar documentaire. Over dat gevoel en de vele andere emo ties die bij onderduiken om de hoek komen kijken, gaat de documentaire Onderduikkinderen. Door interviews met de betrokkenen af te wisselen met historische beelden en feiten schetst Slesin een indringend beeld van de on mogelijke afwegingen die alle betrokke nen hebben moeten maken. Wat te denken van de joodse ouders die op enig moment moesten besluiten hun kinderen bij een ander onder te brengen. Soms bij vrienden, maar net zo vaak bij volstrekt onbekende men sen. En met geen enkele garantie dat ze hun kinderen ooit nog zouden terug zien. De gastgezinnen stonden ook voor bijna onmogelijke keuzes. Wie door de Duitsers betrapt werd met jo den in huis, wachtte hetzelfde lot als de joden. Vandaar dat er maar heel weinig onderduikadressen waren. Het was ze ker geen wijd verbreid gebruik. Veel mensen bedachten zich ook na korte tijd. Slechts weinigen zetten door. Na ruim vijftig jaar zijn de gastgezinnen vrij laconiek over de risico's die ze des tijds liepen. Dat geldt niet voor één van de kinderen van de gastgezinnen. Tot op de dag van vandaag verwijt ze haar ouders dat ze onderduikers in huis na men. „Mij werd niets gevraagd, terwijl ook mijn leven op het spel stond." En wat te denken van de onderduikkin deren. Sommigen troffen het en had den er de tijd van hun leven. Anderen, zoals Fred in Polen, verbleven jaren lang verborgen voor de buitenwereld. Fred moest de meeste tijd doorbrengen op een houten stoeltje in een gesloten klerenkast. Weer andere kinderen voel den dat ze niet welkom waren en bijna allemaal (op de hele kleintjes na) mis ten ze hun ouders. Het zal je als kind maar overkomen dat je ouders je vaak zonder verklaring achterlaten bij vreemden. In de documentaire komen alle fasen van het onderduiken op die manier aan bod. De geïnterviewden vertellen over de wijze waarop het onderduiken be gon, verliep en ook weer eindige. Ook is die laatste fase zijn de drama's groot. Vaak keerden ouders niet terug waarna een strijd ontbrandde over de adoptie. Joodse organisaties wilden doorgaans niet dat kinderen bij christelijke gezin nen opgroeiden. Soms hadden de kin deren het prima op het onderduikadres en kwamen volledig getraumatiseerde ouders hun kinderen ophalen. „Voor mij begon de oorlog na de oorlog pas", zegt een van de onderduikkinderen daarover in de documentaire. En dan het gemis bij de gastgezinnen. Sommige onderduikers waren gevoels matig eigen kinderen geworden, wer den plotseling weer opgehaald om er niet meer terug te keren. Slechts in en kele gevallen bleef er een goed contact. Nu nog leven alle betrokkenen met hun onderduiktijd vers in het geheugen. Oud-minister Ed van Thijn, die in de documentaire ook aan het woord komt, schetst het laatste dilemma waarmee vele onderduikers nu nog worstelen. „Ik weet niet, tot op de dag van vandaag, of ik zelf de moed zou hebben onderduikers in huis te ne men." Dolf Rogmans Onderduikkinderen, morgen om 22.55 uur bij de Humanistische Omroep Stichting op Nederland 1. nderzoek naar zaterdag 3 mei 2003 Hilversum - De man die Irving Berlins White Christmas tot een ongekende evergreen maakte, Bing Crosby, zou vandaag hon derd jaar zijn geworden. De AVRO-radio wijdt vanavond de gehele uitzending van Easy Lis tening op Radio 2 aan de legen darische crooner (23.02 uur). Crosby stierf in 1977, op een Spaanse golfbaan waar hij kort tevoren nog iedereen de ogen had uitgestoken met zijn handi cap 2. De allroundentertainer was 74 jaar oud. Nu nog heeft hij fanclubs en is er zelfs een Bing Crosby Museum op het in ternet. Crosby is echter niet overal ge liefd: enkele jaren geleden ont dekte een Australisch winkel centrum dat 'hangjongeren' het beste verjaagd konden worden door een plaatje van Bing te la ten schallen. De crooner is ken nelijk te zoetgevooisd voor de probleemjeugd. Bing Crosby begon in 1927 te zingen bij het Paul Whiteman Orchestra. In 1931 maakte hij zijn filmdebuut in King of Jazz. Zijn platen vlogen al snel als warme broodjes over de toon banken en in de crisisjaren ver kocht hij miljoenen schijfjes. Hij scoorde meer dan twintig gou den platen. Sinatra noemde hem 'de vader van mijn loop baan'. Ook als acteur in vijftig films maakte Crosby furore. In 1944 won hij een Oscar met zijn ver tolking van Father O'Malley in Going my way. Nog steeds be kend zijn True Love (met onder anderen Frank Sinatra, Grace Kelly en Louis Armstrong) en de Road to-reeks samen met Bob Hope (die eind deze maand echt honderd hoopt te worden) en Dorothy Lamour. Bing Crosby heeft zichzelf om onbekende redenen overigens altijd voor een jaar min een dag jonger uitgegeven dan hij was. Na zijn dood ontdekte een priester in de doopakte zijn wa re geboortedatum: 3 mei 1903 in plaats van 2 mei 1904. Aviva Slesin ondernam een enorme speurtocht naar onderduikers, hun ouders en gastgezinnen. Foto: GPD inderredame Hilversum - NOS Actueel doet zondag als vanouds verslag van de Nationale Herdenking op de Dam en in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Daarnaast wijdt de NOS dit jaar speciale aandacht aan kamp Amersfoort. Dit Polizeiliches Durchgangsla- ger kwam afgelopen week op nieuw in de belangstelling te staan door het eerste weten schappelijke onderzoek erover, van Geraldien von Frijtag Drab- be Künzel van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumen tatie (NIOD). Henny Stoel praat met deze historica na de her denking op de Dam. Een bijzondere rol in het Kamp Amersfoort speelde de Rode Kruis-medewerkster Loes van Overeem, die zich inzette voor verbetering van het lot van de gevangenen en de voedselsitua tie. Ex-gevangenen herinneren zich haar optreden met grote dankbaarheid. Voor hen was zij de Engel van Amersfoort. Zo luidt tevens de titel van de do cumentaire over het kamp die NOS Actueel in samenwerking met de redactie van het NPS- programma Andere Tijden heeft gemaakt. In de documentaire, die om half acht begint na het verslag van de herdenkingsbij eenkomst in de Nieuwe Kerk, vertellen ex-gevangenen hun herinneringen aan dit relatief onbekende kamp. De Nationale Herdenking is van 18.45 tot 20.40 uur te volgen via Nederland 2. De Herdenldng op de Dam is van 19.50 tot 20.10 uur ook op Nederland 1 en 3 te zien. lversum - Op Jamai na, had pnand een eigen repertoire, par zeker in de hoogtijdagen p de Idols-hype was het een jiesoor die daarop lette. De er concerten die de tien fina len eind maart in Ahoy' ga ll, waren binnen een halve |g uitverkocht. Tienduizenden ps kwamen naar het sportpa- is om onder meer Hind het Immer Feel van Robbie Wil- pis te horen zingen, Bas te he isteren bij zijn vertolking van Ihen you say nothing at all van (nan Keating en Zosja te ho- p met de hit You Ought to [low van Alanis Morisette. Se er destijds niet in slaagde |n kaartje te bemachtigen of It geen liefhebber genoeg was er tientallen euro's voor Ier te tellen, zit zaterdagavond fed bij RTL 4. Dan wordt het (rste deel van de registratie van I concert uitgezonden. Uiter- |rd laat de zender dit vooraf- |an door een compilatie van |t televisieprogramma, voor |e even kwijt was wie Marieke, iël of David ook alweer waren. Dor het concert over twee za- fdagavonden uit te smeren, Dokt RTL 4 het Idols-vuurtje per eens op. et uitzinnige publiek in Ahoy" |stond veelal uit meisjes tus- m de 8 en 12 jaar, die vooral ön grote held Jim kwamen toe- Üchen. Toch dichtten de ïprecensenten na afloop van |t Idols-concert juist de vrou- elijke finalisten het meeste ta- Eerste deel van concert in Ahoy' op tv moet je niet bij de radio gaan. Het is voor mij nooit een ambi tie geweest om een bekende Ne derlander te worden. Krijg je veel reacties van luiste raars? Ja, iedere dag wel een paar hon derd mailtjes, sms-jes en tele foontjes. Luister je zelf veel naar de radio? Ja, ik luister heel veel. Zowel professioneel als in mijn vrije tijd. Tijdens de oorlog in Irak luisterde ik veel naar Business News Radio en verier luister ik veel naar Yorin FM en andere commerciële stations. Ik wil na tuurlijk wel weten waar zij mee bezig zijn. Favoriete programma? Het radioprogramma waarin Gijs Staverman te horen is. Met welke muziek zou je stiltes opvullen? Met What a fool believes van Michael McDonald. Voor welk programma zou je de overstap naar televisie maken? Ik zou wel een tv-programma over vliegtuigen willen maken. Ik heb zelf mijn vliegbrevet en zou aan mensen willen laten zien hoe mooi dat is. Lieneke van der Fluit Naam: Wouter van der Goes Leeftijd: 30 Radioprogramma: Gijs en Wout in de middag Zender. Yorin FM Altijd al bij de radio willen wer ken? Ja, vanaf het moment dat ik wist wat radio was, wilde ik dat ook Het hele traject, van thuis plaat jes draaien tot werken bij piraat jes tot prutsen op schoolfeestjes, ik heb het helemaal doorstaan. Radio is magie, je kunt je eigen sfeer creeren. Ik vind dat je die magie niet moet verkloten, ik ben dan ook nooit zo'n voor stander geweest van camera's of webcams in de studio. Radio, dat moet je niet zien, maar daar moet je naar luisteren. Is radio maken moeilijk? Het is niet moeilijk, maar het is wel een vak. Net zoals televisie maken een vak is. Er zijn zoveel mensen die denken: 'die doen maar wat', maar dat is niet waar. Je weet heel goed waar je mee bezig bent. Wat voor soort presentator ben je? Ik ben een eerlijke presentator en ik wil niet scoren door ande ren af te zeiken. Dat vind ik te makkelijk. Natuurlijk heb ik een mening, maar ik wil die niet aan anderen opdringen. Daarnaast houd ik niet van schelden, dat voegt vaak niets toe. Heb je een bepaald ritueel tij dens het presenteren? Ik zorg dat ik genoeg koffie en genoeg sigaretten heb en dat de studio schoon is. Ik heb een he kel aan een smerige studio. Word je wel eens aan je stem herkend op straat? Nee, wel aan mijn naam af en toe. Als je bekend wil worden, Winnaar Jamai werd toegejuicht tijdens het eerste Idols-concert eind maart in Ahoy'. Foto: ANP/Koen Suyk lent toe. Volgens de Volkskrant hadden 'soul mama Yuli', 'de charismatische Dewi' en de 'in nemende Hind' veruit de beste zangstemmen. Maar fans van deze finalisten moeten nog lang wachten voordat ze een eigen single van deze dames kunnen beluisteren. Volgens de uitge kiende marketingregels van Idols mogen de finalisten elkaar nou eenmaal niet al te veel in de hitlijsten beconcurreren. Nu winnaar Jamai met zijn single Step Right Up in een klap drie keer platina behaalde en sinds dien de hitlijsten domineert, mag nummer twee Jim meer in de spotlights. Van de 15-jarige scholier is deze week de ballade Tell Her verschenen. Een eigen nummer van Hind bijvoorbeeld zal zeker op zijn vroegst na de zomer uitkomen, zo vertelde ze laatst in een radioprogramma. Wie al die tijd braaf voor haar of een andere vrouwelijke kandi daat sms-jes heeft verstuurd, moet zich dus voorlopig tevre den stellen met de covers uit het concert. Geholpen door grote videoschermen, ingestudeerde danspasjes en geraffineerde lichteffecten bracht het in ieder geval wat meer spektakel dan de optredens in de Idols-studio. Idols in Concert, vanavond RTL 4, 21.00 uur Hoe ben je bij de radio terechtge komen? In 1995 heb ik bandjes opge stuurd naar Erik de Zwart, de toenmalig directeur van Radio 538. Ik had die nogal origineel verpakt in een taart met reus achtige oren eraan. Hij vond het bandje leuk klinken, dus ik werd uitgenodigd voor een gesprek. In het begin mocht ik invallen in het weekend, maar al snel heb ik mijn baan opgezegd en ben ik fulltime in dienst van Radio 538 gekomen. Radio-cv? Ik heb twee jaar met heel veel plezier bij Radio 538 gewerkt. Daarna ben ik op 1 januari 1998 bij Veronica FM begonnen. Die keuze heb ik toen gemaakt, om dat Veronica net een fm-fre- Wouter van der Goes Foto: Nick van Ormondt quentie kreeg. Er viel nog heel wat te pionieren, terwijl bij Ra dio 538 de basis al gelegd was. Wat herinner je je van je aller eerste uitzending? Van mijn allereerste uitzending bij Radio 538 herinner ik me nog de slapeloze nachten die ik de week daarvoor had. Ik stond echt op het punt van hyperven tileren, zo gespannen was ik. Ik ben Ruud de Wild nog steeds dankbaar, hij heeft me die zater dagochtend heel erg geholpen. Hij kwam speciaal naar de stu dio om me bij te staan. Wat is er zo leuk aan radio ma ken?

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 25