I 071 5131941 'Na dat geëmmer willen we ontzettend graag spelen' 'In Nederland ben je zo goed als je laatste plaat' KUNST CULTUUR Leidenaar Onno Innemee is wel welkom in Alphen Zanger George Baker geëerd met cd-box '.W ?-maib f! '"^'feleidseschouwburg.nl j Afhalen kan ook: vanaf 8 mei /.Tl". A\ Oude Vest 43 jjjlS en vele andere toca f\K\ in stad en regio i.': www.teidseschouwbur zaterdag 3 mei 2003 Seesaw in de startblokken voor Nederlandse en Engelse tournee theater recensie Theo de With Voorstelling: 'Live' van Onno Innemee. Gezien: 2/5, Parktheater, Alphen aan den Rijn. De zaal zit voor de helft vol met Leidenaars, krijg ik bij de kassa te horen. Niet zo gek. In zijn thuisstad Leiden is Onno Inne mee immers niet 'live' op het podium te bewonderen. De ca baretier en zijn aanhangers wij ken dus noodgedwongen uit naar het Alphense Parktheater, dat de lat blijkbaar minder hoog legt dan de Leidse Schouwburg. Reden om eens een kijkje bij In nemee te nemen aan het einde van de tournee door Nederland met zijn derde soloprogramma. Met het duo Basterd stond hij in 1990 op het Leids Cabaret Festi val en dat heeft dusdanig indruk gemaakt dat hij voor de jubile umvoorstelling in Carré ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van het festival werd terugge vraagd. Zo slecht kan hij dus niet zijn. De Leidenaar is inderdaad geen hoogvlieger. Dat is na anderhalf uur onmiskenbaar de conclusie. Hij heeft niet de grofheid van Hans Teeuwen, niet de actuali teit van Lebbis Jansen, niet de filosofische inslag van Sanne Wallis de Vries en steekt Kees Tom evenmin naar de kroon met taalkundige spitsvondig heid. Hij hoeft ook op niemand te lijken. Natuurlijk moet hij bo venal zichzelf zijn. Is het daarom saai? Nee hoor, zeker niet. Het publiek amuseert zich kostelijk. Onno Innemee is absoluut een onderhoudende cabaretier, maar zijn grappen zijn soms wat al te makkelijk. Een sketch over een cursus in ternet voor senioren ontaardt in een eindeloze uitleg van begrip pen als gsm, sms en e-mail aan niet-begrijpende bejaarden. De populaire tuinprogramma's op tv worden weggezet als 'Tuinie ren met Mongolen'. Innemee trekt er de gewenste bek bij. Daar is hij goed in: gekke bek ken en gekke stemmetjes. Zo doet hij ook nog even een dove met een buikspreekpop na. Ge garandeerd succes natuurlijk, met het imiteren van de onge controleerde spraak van een do ve. Maar deed Paul de Leeuw dat al niet eeuwen geleden we kelijks op tv? Inhoudelijk stelt 'Live' weinig voor. Soms komt Innemee in de buurt, bijvoorbeeld als hij praat over de dood van zijn moeder. Hij ontbloot dan een klein stuk je van zijn ziel. Uiteraard om kleedt hij dat met humor. Goede humor heeft immers een zwart randje. Helaas zet de cabaretier op dat soort momenten niet door. Het lijkt of hij bang is te veel van zichzelf bloot te geven. Als Onno Innemee iets meer van zichzelf in zijn volgende voorstelling legt en iets minder probeert om alleen maar grap pig te zijn, dan zou het de Leid se Schouwburg niet misstaan de cabaretier in het aanbod op te nemen. Er zijn wel meer voor stellingen in de programmering die louter amuseren. En je gunt het zo'n jongen toch om eens een thuiswedstrijd te spelen. door Els Smit waddinxveen - In de hoek van de geluidsstudio zit een levens grote teddybeer. Om de hoek van de studio, in het kantoor, hangen vijftig in goud en platina uitge voerde platen. In de zithoek neemt die levende teddybeer plaats. „Hans Bouwens", zegt hij als hij de telefoon opneemt. Wie zal niet de grootste moeite heb ben om hem niet aan te spreken met 'George', per slot van reke ning kent de wereld hem als George Baker. Van 'Una paloma blanca' en 'Dear Ann' en de meer dan 600 andere liedjes die hij in de loop van 35 jaar schreef. Waaronder ook 'Little green bag' uit 1969, waarmee hij in 1999 dankzij de cultfilm 'Reservoir Dogs' in één klap de dancegeneratie over de hele wereld voor zich won. Ruim zestig van zijn liedjes zijn nu gebundeld in een box met drie cd's. In de box zit ook een dvd met een interview met hem en televisieopnamen van twintig songs, allemaal van vóór het vi deocliptijdperk. Het is bijna een verademing om de knulligheid van toen te bekij ken. Zo verschijnt in het filmpje bij de eerste uitgave van 'Little green bag' uit het niets een me vrouw met lang haar op een wit paard in beeld. Wat ze daar nou doet, in een filmpje dat voorna melijk over een groen tasje gaat...? Maar destijds hebben ze het vast als een vondst be schouwd. Boeiend is ook het in zicht in het modebeeld van de jaren zeventig en vooral de haardracht. Hij moet er af en toe zelf toch ook om hebben gela chen. „Ja natuurlijk. Er zitten dingen bij waarbij je je afvraagt of je het zelf bent. Maar ik moet zeggen dat ik met die box verguld ben. Het is een initiatief van de pla tenmaatschappij, maar ik ben daar al lang weg. Ze hadden dit niet hoeven doen. Voor de film pjes is veel moeite gedaan. Ze hebben ze overal vandaan ge haald. Eigenlijk zouden de pla tenfirma's ze in archief moeten hebben, maar er wordt zo slor dig met dat materiaal omge sprongen. Zo komt het filmpje bij 'Little green bag' uit Austra lië. Er zijn er ook uit België en Italië." - Het zijn allemaal opnamen van the George Baker Selection. Je bent toch ooit ook solo ge gaan? „In 1978. En ik ben meteen naar Spanje gegaan. Daar had ik een huis gekocht. Ik moet er eerlijk heidshalve bij zeggen dat ik ook wat moeilijkheden met de fiscus had. Maar de voornaamste re den was dat ik genoeg had van- niet eens zozeer de muziek. Maar we waren tien jaar onafge broken bezig geweest, je had geen moment voor jezelf. Het was vooral het gedoe er om heen, de promotiedingen. Dat je naar Duitsland moest, omdat het vriendje van een hoge piet daar een platenzaak had. Daar moest je dan optreden. Dat is oneigenlijk gebruik van je arties ten maken. Of dat je met een journalist een goed gesprek had gehad en dat je vervolgens werd afgeschilderd als een commerci ële, burgerlijke band." door Rody van der Pols voorhout - Sta je net op het punt van doorbreken, vertrekt je zangeres, het 'gezicht van de band'. Het overkwam Seesaw zo'n twee jaar geleden, waarna een stuurloze periode volgde. Maar de muzikale belofte uit de bollenstreek is terug van wegge weest. In een nieuwe bezetting, met een nieuwe plaat en een tournee langs de gerenommeer de podia van Nederland en - zeer waarschijnlijk - Engeland. 'Moeizaam'. Zo vat gitarist Cor- no Zwetsloot in één woord de periode samen die volgde op het plotselinge vertrek van zan geres en gitarist Naomi van der Ven. In een interview gaf Van der Ven aan dat de muziek van Seesaw 'haar te ingewikkeld' werd. „We zaten op dat mo ment nog midden in een tour nee die we af moesten maken", vertelt Zwetsloot. „Gelukkig was Asta zo lief in te vallen bij de op tredens die we nog moesten doen." Inmiddels is de blondgelokte zangeres Asta Kat officieel toe getreden tot de band. Net zoals gitarist Jason Langdon, waar mee het nieuwe Seesaw een feit is. En hoewel het even heeft ge duurd voordat iedereen 'zijn plek' had gevonden, is de band er uiteindelijk alleen maar ster ker uitgekomen, denkt Zwet sloot. „Zeker de inbreng van Ja son voegt een nieuwe dimensie toe. Hij is een ontzettend goede gitarist, die onze muziek feilloos aanvoelt." Desondanks is Seesaw onmis kenbaar Seesaw gebleven. Dat blijkt wanneer de vijf bandleden even later aan het repeteren slaan in de studio van Zwet sloot, gevestigd in een voormali ge bollenschuur nabij Voorhout. Dissonante, vaak dromerige gi taarpartijen, liedjes die tussen pop en noise laveren. De nieu we plaat Violent Elegance', zo juist verschenen bij het kleine, onafhankelijke Transformed Dreams-label, staat er weer vol mee. De eerste lovende recensie is in ieder geval al binnen. De Volks krant spreekt onder meer over een 'sfeervolle gitaarplaat'. „Daar zijn we heel gelukkig mee", zegt Zwetsloot. En ook nu weer wordt Seesaw met Sonic Zangeres Asta Kat, het nieuwe 'gezicht' van Seesaw. Foto: Taco van der Eb Youth vergeleken, de New York- censies van onze vorige platen waar we veel naar geluisterd se 'uitvinders' van de noise. Het werd Sonic Youth voortdurend hebben." lijkt bijna een traditie lijkt te genoemd. Een groot compli- De wortels van Seesaw liggen worden. Zwetsloot: „Ook in re- ment. Het is zeker een band dan ook onmiskenbaar in de al ternatieve scene. „Ik speelde oorspronkelijk in een meer roek-georiënteerde band. Maar daar werd al gek opgekeken wanneer ik een keer een vreemd akkoord speelde", vertelt Zwet sloot. „Via de studio leerde ik toen Ineke, Ingrid en Naomi kennen, die allemaal stickers op hun tassen hadden geplakt van de bands waar ik zelf veel naar luisterde. The Breeders, Dino saur Jr., Sonic Youth, dat soort dingen. Vanuit die gemeen schappelijke interesse is Seesaw toen ontstaan." Het schrijven van de liedjes ge beurt volgens een vast stramien: Zwetsloot componeert op de gi taar een soort basistrack, waar na zangeres Asta de melodielijn en teksten toevoegt. Dat laatste is een heel intuïtief proces. „Het is zeker niet zo dat ik besluit: vandaag ga ik een nummer over de keuken van mijn moeder schrijven", zegt ze gekscherend. „Meestal noteer ik allerlei flar den, over dingen die ik gezien of gedroomd heb. Daar ga ik dan een beetje mee schuiven, kijken of het ergens past. Meestal heb ik pas achteraf het idee van: hé, daar gaat het over." Na het tijdrovende herformeren van de band en de moeizame totstandkoming van de nieuwe plaat staat Seesaw te popelen om op tournee te gaan. „Na al dat geëmmer willen we nu echt ontzettend graag spelen", zegt Zwetsloot. En met een beetje ge luk wordt de Nederlandse tour nee in het najaar gevolgd door een tour door Engeland, waar Violent Elegance' in mei wordt uitgebracht. Volgens Jason, zelf afkomstig uit Brighton, heeft Seesaw zeker potentie om in Groot-Brittannië aan te slaan. „Ons geluid heeft iets retro-achtigs. Dat is daar momenteel erg fashionable. Bo vendien hebben we een streepje voor op de lokale bands: wij ko men niet uit Engeland. Toen ik nog een kid was, ging ik ook lie ver naar bands uit het buiten land kijken, dan groepen uit de buurt." Seesaw, Boerderij in Zoeter- meer (8 mei), Winston in Am sterdam (10 mei), Q-bus in Lei den (16 mei), Paradiso in Am sterdam (18 mei), Club Lek VPRO-radio (28 mei), het Pa tronaat in Haarlem (30 mei) en Waterfront in Rotterdam (19 juni). - In die tijd was iemand of links of rechts. „Het was veel meer gepolari seerd, ja. Dat is tegenwoordig anders. Maar ik had daar dus genoeg van en ook: van succes kan je blasé worden. Dat eerste jaar in Spanje heb ik alleen maar getuinierd en getennist. Maar in het tweede jaar ben ik toch weer liedjes gaan maken, andere lied jes dat wel, meer introverte. Maar de platenmaatschappij zag dat niet zitten. Om de een of andere reden durven ze zo'n bocht niet te maken." - Je bent wel weer naar Neder land teruggekomen. „Na zeven jaar. Ik was het daar zat. Maar ik heb wel meteen mijn voorwaarden gesteld. Niet meer de verplichting van één langspeelplaat per jaar, niet meer overal meer moeten op draven. Het klinkt raar, maar daar word je ouder voor." - Maar je treedt nog wel op? „Tuurlijk. Nog zo'n 120 keer per jaar, ook in het buitenland, veel in Duitsland. Zestig procent van mijn optredens zijn in Duits land." - Waarom hebben de Duitsers zoveel belangstelling voor je mu ziek? „Het is een kwestie van mentali teit. In Nederland ben je zo goed als je laatste plaat. In Duitsland is de trouw aan een artiest veel groter. Er speelt nog iets anders. Veel van de optre dens zijn in het voormalige Oost-Duitsland. Wij speelden daar al toen de Muur er nog was. Dat was heel bijzonder: Dat een groep uit het kapitalistische westen voor die Oost-Duitse staatstelevisie mocht optreden. En dat wéren dan ook program ma's. Góede shows, dat wel, maar daar stond je dan in een zelfde programma als jongleurs, trapezewerkers en fantastische Afrikaanse acrobaten. Mensen in dat deel van Duitsland ken nen ons nog van toen. Dat kan heel ontroerende dingen ople veren. Ze realiseren zich als ze ons nu zien en ze ons zélf ge vraagd hebben dat ze vrij zijn." - Jij hebt nu ook weer jonge fans. „Ja, sinds 'Little green bag' een hit in het dancecircuit werd. Kijk, het zat in een cultfilm. Een enge film eigenlijk, veel geweld, veel bloed. Maar die film werd een hit in Japan en toen begon nen reclamebureaus over de he le wereld het nummer in com- George Baker: ,,'Una paloma blanca' is blijkbaar een ijzersterke song. Ik hoor het overal ter wereld." Foto: GPD/Phil Nijhuis mercials te gebruiken. Mijn pu bliek is nu heel gemengd. Je hebt de oude fans en die dancekids en ook mensen uit het reclamecircuit, die snelle jongens die zoiets hebben van: Ik heb reclame voor hem 'ge maakt, nu wil ik die gozer ook wel eens zien." - Je bent een wijs mens geworden in die wereld. „Vandaag ben je groot en de an dere dag kan je geen goed meer doen. Het is een golfbeweging. Als je succes hebt, wil iedereen zich bij je aansluiten. Na die eerste twaalf jaar van onze band verdwenen alle meelopers en schouderkloppers. Ik vind dat niet zo erg. De club waarmee ik 35 jaar geleden ben begonnen, is er nog steeds. Ik heb nog de zelfde boekhouder, dezelfde manager, Jaap Buys, de man die nu achter het succes van Jantje Smit in Duitsland zit. Ik zeg wel manager, maar we hebben niet eens een contract. Loyaliteit is voor mij heel belangrijk en die vind je niet zoveel. Je riet het in alle lange carrières, Frank Sina tra, Elvis Presley, er rijn altijd periodes dat het minder is. Eerst heb je, als je geluk hebt, een rij van hits, dan wordt het rustiger. Je hebt dan nog wel werk, maar het is allemaal niet zo hectisch meer. En dan kom je tóch weer terug in de belangstelling. Kijk maar naar Cliff Richard." - Van Cliff is nog niet zo langge leden zijn platencontract niet verlengd. „Maar dat is een heel ander ver haal. Kijk, platenmaatschappij en investeren het liefst in piep jonge mensen, omdat ze denken dat ze daar een tijd mee voort kunnen. In oudere artiesten hebben ze niet zoveel zin. Even goed is het schandalig dat ze Cliff hebben laten vallen. Omdat hij 100.000 in plaats van 400.000 cd's had verkocht." - Misschien speelt de malaise in de platenwereld ook een rol. „Kijk, in cd's rit de klad. Hoe komt dat? Eén: Er wordt veel ge kopieerd. Ik zie het aan mijn zoon van veertien. Eén van een groepje van die kids koopt een cd en de rest kopieert hem. Twee: Er wordt ook verschrikke lijk veel gedownload van inter net. En drie: De platenmaat schappijen hebben zelf ook rit ten maffen. Wat ze vergeten is dat de grote groep besteders in het oudere segment van de markt rit: de grijze plaag. Voor die groep is er weinig aanbod. Dat komt ook door de radio. Die commerciële stations hebben sponsors en die willen hun pro ducten slijten aan de doelgroep van 12 tot 40 jaar. Dus moet er muziek voor die groep worden gedraaid, anders krijgen die sta tions geen geld. Maar de publie ke omroep, die wel op die oude re groep kan inspringen, spreekt een andere taal dan de rest van de bevolking. Dat daar wordt geroepen "Wij draaien geen Frans Bauer' is beneden alle peil. Je kan er van houden of niet, maar de man is wel goed voor een cd-verkoop van 300.000 of 400.000. Dan kun je niet doen of hij niet bestaat." - Is het niet vervelend altijd met 'Una paloma blanca' te worden geassocieerd? „Nee hoor, het is blijkbaar een ijzersterke song. Ik hoor hem overal ter wereld. Ik zat in Ame rika bij een voetbalwedstrijd. Het is pauze en er komt een muziekkorps het veld op. En wat spelen ze? Inderdaad, Una paloma blanca'. En dat hele sta dion, zestigduizend mensen uit hun dak. En daar zat ik. Nie mand wist wie ik was. Dat is een gekke gewaarwording, hoor." „a/Cliff Watts T.wood Mac ,amaal terug op w leiELEs - Alsof ze nooit weg ,ro'eest. De leden van de hojp Fleetwood Mac pose- imenlijk voor deze pro nto voor het nieuwe al- 6 ty you will'. Het is voor t sinds 1987 dat de euw materiaal heeft op- n. In de jaren zeventig ig was Fleetwood Mac rip met hits als 'Go your y' en 'Everywhere.' :t van »»en veen jit< Koningin Beatrix oensdag 4 juni het ,etject 'Peatpolis.nl' bij ipark in Barger-Com- n. Voor dit intematio- iject vervaardigen ze- M/Aunstenaars objecten he) van veen, turf en ande- l irlijke materialen. In ïlijk ingericht kunste- tstlrp wonen en werken de ,arl Het dorp is voor pu- an^gankelijk. lijk denans krijgt (tekeningen am - Het vernieuwde 3n a Boijmans Van Beu- m%rijgt zeven originele te- ur*i van Kees van Don- eezeven tekeningen, al $lden van Rotterdam, nige tijd geleden op in even van het Rotter- agblad. Ze zijn ruim 1 jaar geleden gemaakt ,lires van Dongen, die in s99 enige tijd als illustra- if was voor het Rotter- Nieuwsblad. —tiaan Weijts ooyker OlChristiaan Weijts, r van de bundel 'Slui- wordt op donderdag mei om 19.30 uur geïn- i door Ron Rijghard, re- van NRC Handelsblad, irview vindt plaats bij idel Kooyker, Breestraat iden. Reserveren kan |}71-5160503. Onder- n gesprek zijn de in fHjstijd' bijeengebrachte 02$ die Weijts gedurende jenhalf jaar voor de agina van universiteits- ^re schreef. -vgroep- es gezocht (advertentie) Triade Musical Pro- is voor een showgroep naar dames tussen de I jaar die goed kunnen lOflen redelijk tot goed zingen. Ook wordt van .iemers een actieve in- Srwacht bij het creëren 3ijertoire en choreogra- /ei&nmelden voor de audi- 1 mei kan via de website ademusical.nl of tel. 06- lö!5. e

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 23