Nieuwe titel maakt Van Eijk zenuwachtig SPORT AZC na verlengif op drempel titels 'In je eentje nooit communicatieproblemen' Kantine voor een euro? Linksbuiten kan met Ter Leede opnieuw bij NEC landskampioen worden Blangé: 'Ik begin blarn. Leithen na 67 jaar eindelijk eens hogerop zaterdag 3 MEI 2003 door Peter van der Hulst sassenheim - Sabine van Eijk is als speelster van Ter Leede heel wat gewend. De voetbalster kwam 27 keer voor Oranje uit en werd twee jaar geleden met de Sassenheimse club landskampi oen. Toch went het winnen van titels nooit. Ook al is ze gelou terd, de zenuwen gierden bij de 31-jarige Vlaardingse al enkele dagen voor de beslissende wed strijd door de keel. „Hoe dichter bij het komt, des te erger is het", aldus Van Eijk. Vanmiddag om kwart over vier komt waarschijn lijk de ontlading. Ter Leede heeft aan een punt genoeg voor een nieuwe landstitel. De vergelijking met twee jaar ge leden dringt zich al snel op. We derom is NEC in Nijmegen de tegenstander in de kampioens wedstrijd, maar daarmee is te vens de belangrijkste parallel ge trokken. Van Eijk; „Ik vond de competitie dit seizoen zwaarder. De tegenstanders waren beter dan twee jaar geleden. Nu wa ren er vier of vijf titelkandidaten, de vorige keer waren dat Saes- tum en Ter Leede." „We hebben het ons eigenlijk nog onvoorstelbaar moeilijk ge maakt. Het is zonde dat we pun ten tegen WFC en Buitenveldert lieten liggen. We creëerden zo veel kansen. Het is jammer dat die niet werden afgemaakt." Het gemak waarmee Ter Leede zich een weg baant naar het doel is niet de enige verklaring voor het huidige succes. „Ter Leede is een team", noemt Van Eijk een in haar ogen nog belangrijkere oorzaak. „Ik denk dat Saestum individueel misschien wel ster ker is, maar wij hebben als team wedstrijden gewonnen. Speel sters van het tweede elftal horen er bij ons echt bij. We werken voor elkaar en we schelden el kaar niet verrot als iemand een fout maakt." Van Eijk vervult dit seizoen als linksbuiten een belangrijke rol. Als rechtsbenige speelster moet ze naar binnen trekken om de één-twee aan te gaan of om te schieten. „Ik heb alleen de nei ging om te veel naar binnen te spelen." Toch hoor je haar niet klagen. Van Eijk is allang blij dat ze dit seizoen blessurevrij is. Dat Amersfoort - De waterpoloërs van AZC Sprey Hout hebben de vierde landstitel op rij binnen handbereik. In Amersfoort won nen de Alphenaren het eerste duel in de finale van de playoffs van AZ&PC. Zonder slag of stoot ging het niet. Pas na verlenging toonde de ploeg van trainer Eric Noordegraaf zich de sterkste: 6- 5. Vanavond kan AZC het in ei gen huis afinaken. De huizenhoge titelfavoriet had eerder dit seizoen in Amersfoort de enige nederlaag van het sei zoen geleden en was dus ge waarschuwd. Het veldspel van AZC was ruim voldoende, maar de afwerking liet te wensen over. Maar liefst tien keer lagen de Al phenaren met een man meer in het water. Alleen Kimmo Tho mas kon uit een overtalsituatie scoren. AZ&PC toonde zich tref zekerder door vijf van de zeven kansen te benutten. Pas in de tweede verlenging van drie minuten beslisten de be lt zoekers het duel. Tjerk P' maakte vijftig seconden V zijn derde doelpunt 1 avond. tl AZ&PC - AZC Sprey Hout 5-F 1, 2-1, 1-2, 0-0, 0-1). Doelpun Tjerk Kramer 3, Kimmo Tho#* Björn Boom. at In de niet meer terzake iP strijd om de negende plaH LZ 1886 in het Vijf Mer; Leidse derby van De Zr Pas na strafworpen wc' duel, dat door een doelpC LZ'er Martijn Laurense 1 conde voor tijd in 10-10.' de, beslist. De verlenginr de geen doelpunten op Sieval miste de laatste sti. namens De Zijl/LGB. L LZ 1886 - De Zijl/LGB 10-10 fl 1-2, 4-3). Doelpunten LZ 18T Laurense 3, Mirko Zuidweg gerhorst, Frans Langei Kerkvliet, Wouter Naber De Zijl/LGB: Joost Wielaard 4^r Spijker 3, Mark Sieval, Nielsgf Twan Martijn. ',ofn Sabine van Eijk: „Ik probeer me daarom bewust niet zo met de wedstrijd bezig te houden. Het kan nog gek lopen." Foto: Taco van der Eb. is wel eens anders geweest. „Twee jaar geleden ben ik met een na het behalen van de titel aan mijn knie geopereerd. Er zat een stukje kraakbeen los, een groot deel van de meniscus is verwijderd en er is een cyste weggehaald. Die blessure kostte me een jaar. Door een kwetsuur raakte de Vlaardingse ook haar positie in Oranje kwijt. „Zo'n drie jaar ge leden ging ik flink door mijn en kel. Ik vond het moeilijk om rust te nemen. Toen ik weer ging spelen, nam ik geen contact met de bondsarts op om te vragen of hij dat goed vond. Ik nam die beslissing zelf en dat is mij niet in dank afgenomen. Ik heb daar wel van geleerd. Als ik nu wat voel, neem ik eerder rust. Dat is niet alleen voor mezelf verstan dig, maar daarmee verziek ik het ook niet voor de rest van het team." Toch deed het afscheid van Oranje haar pijn. „Ik vond het onrechtvaardig. Ik had al zoveel wedstrijden gespeeld en dan word je om kwart voor elf 's avonds gebeld dat je er niet meer bij zit. Maar dat hoofdstuk is afgesloten. Ik heb het nu ook zo druk dat ik dat er niet meer bij kan hebben." Van Eijk, die door haar teamge noten steevast 'Sappie' wordt genoemd, is in Sassenheim be zig aan haar zesde seizoen. Na GLZ, HBSS en Rijsoord wil zij haar carrière op sportpark Roodemolen afsluiten. „Niet dat het snel gebeurt, want ik kan nog goed mee met mijn 31 jaar." Dat ze telkens vanuit Vlaardingen naar Sassenheim moet rijden, vindt ze geen enkel probleem. „Ik heb het hier na melijk prima naar de zin. Voet bal is mijn uitlaatklep. Als ik de hele dag in een duf kantoor heb gewerkt, is het 's avonds lekker om je gang te kunnen gaan. Na een training ben ik altijd fitter dan ervoor." Naast een fulltime baan op een accountantskantoor, studeert Van Eijk voor het diploma ac countant- en administratiecon sulent. De tijd die ze dan nog over heeft, zit ze achter de com puter of een play-station. „Ik vind computergames geweldig. Ik ben nu bezig met 'grand tu- rismo'. Ik verzamel de spelletjes ook." Of de computer de afgelopen dagen voor de nodige ontspan ning heeft gezorgd, valt te be twijfelen. „Laatst speelden we tegen Wartburgia een belangrij ke wedstrijd en toen stond ik ook stijf van de zenuwen. Ik probeer me daarom bewust niet zo met de wedstrijd bezig te houden. Het kan nog gek lopen. NEC speelt immers tegen degra datie. Het is een beetje hetzelfde als vorige week tegen Be Quick '28. We moeten zo snel mogelijk zien te scoren, maar dat laten we nog wel eens na en dan lo pen we vooral tegen onszelf te voetballen." Rotterdam - Een greep uit de prijzenkast van Oegstgeestenaar Peter Blangé: een gouden en een zilveren olympische medail le, Europees kampioen, viervou dig Italiaans kampioen en twee Nederlandse titels. Blangé heeft op volleybalgebied bijna alles gewonnen wat er te winnen valt. „Maar als trainer begin ik hele maal blanco," zegt de kersverse oefenmeester van Ortec Nesse- lande. „Resultaten liegen niet. Als die uitblijven, doe ik het niet goed." De 38-jarige recordintemational (500 caps) staat te popelen. „Ik had gedacht dat ik de sport makkelijker achter me zou laten dan de praktijk heeft uitgewe zen." Na de zomer van 2001 trok Blangé zich meer en meer terug uit het volleybal. Als adviseur van enkele spelers bleef hij op de achtergrond actief, maar bij wedstrijden liet hij zijn gezicht minder zien. Sinds een paar maanden werkt Blangé als vertegenwoordiger van een bedrijf in industriële smeermiddelen. „Maar het vol leybal blijft me overal acl gen. Ik ben een liefheb^ voel me er nog steeds bij[0 ken," zegt de man die naa) zitter is van de atletenct sie van NOC'NSF en lid^ atletencommissie van h^ pese Olympische Comité- Toen Piet Zoomers/EL; een paar maanden gele^' hem aanklopte om Tot brands op te volgen, hielj gé de boot nog af, maf Nesselande hem vorige- polste, ging hij overstag, r gaan praten over een pai Iers die ik vertegen^'* maar het gesprek ging melijk over mij. Ik was n^ rast. Ik volg het nieuws, Guillermo Boogers onr( Nu hij trainer is, heeft h< zich onmiddellijk terugjj ken als spelersadviseur, die twee functies elkaar dragen. Pikant genoeg twee van zijn protégés (li van Gendt en Allan van op het verlanglijstje van. lande. „Maar ik houd me" de onderhandelingen." Zwemmer Louis van Schaarenburg ziet zichzelf de echte top niet halen door Charlotte de Meyere zoeterwoude - Elke dag staat hij om vijf uur op om te trainen. Louis van Schaarenburg vindt het 'gezellig en lekker' om 's ochtends te zwemmen. De zon dag staat in het teken van wed strijden, variërend van kring kampioenschappen, limietwed strijden en Nederlandse Kampi oenschappen. Een echte topper ziet hij zichzelf niet worden. Het kostte hem een taart om vrij te krijgen van zijn studie. Afgelo pen weekeinde zwom hij het NK in Amsterdam tussen toppers als Pieter van den Hoogenband en Inge de Bruijn. De 'subtop per1 van LZ 1886 haalde brons op de 400 meter wisselslag. „Voor het echte werk moet ik het dubbele trainen van wat ik nu doe. Maar mijn studie laat dat niet toe." Cameramannen stuurden hem weg uit het zwembad. Alle aan dacht ging uit naar het 'echte werk'. Van Schaarenburg kon daar wel om lachen. „Het lijkt me vreselijk. Ik zal die top niet halen, omdat ik het talent niet heb en niet genoeg train." Zes ochtenden per week ligt de 20- jarige Zoeterwoudenaar in het water 'puur voor de lol'. „Je moet nou eenmaal veel trai nen, anders verlies je het gevoel met het water. Het is anders in het voetbal of het waterpolo, waar je met twee trainingen per week nog makkelijk op een hoog niveau meekan. Ik zwem nog een paar jaar door, maar dan is het genoeg." Van Schaarenburg zwom een goed NK. Naast het brons op de 400 wissel, eindigde hij als vier de op de 1500 meter vrije slag en tikte hij na 200 meter school slag als zesde aan. „Ik haal er al les uit wat erin zit en zit nu on geveer op mijn top. In de nationale A-competitie werd de zwemploeg van LZ kampioen van Nederland. Het is pas drie jaar geleden dat de Leidse ploeg uit de eerste klasse promoveerde. Van Schaaren burg ziet als belangrijkste oor zaak van het succes de sfeer in de ploeg. Dat is ook de reden dat hijzelf nog zo fanatiek zwemt De sociale controle houdt hem scherp. „Ik zeg wei nig trainingen af, omdat dan toch ploeggenoten zeggen: 'Hé, waar was je nou'. Dat is met col leges ook zo." Het meeste plezier haalt Van Schaarenburg uit de langebaan- wedstrijden. In kanalen, rivieren en meren zwemmen 's zomers honderden mensen afstanden van twee of drie kilometer. „In het binnenbad zwem je met souplesse. Dit is gewoon veel strijd en beuken. Ik zat een keer Baantjer te kijken, toen ze een lijk uit het water opvisten. Daar heb ik ook gezwommen. Zwem men tussen beestjes, wier en al gen heeft toch z'n charme." Hij kan in die lange baan wedstrij den, ondanks zijn gebrek aan speciale lange-afstandstrainin- gen, aardig vooraan meekomen. Het 'kopwerk' laat-ie maar aan anderen over. Echt lange afstanden, van 5 tot 25 kilometer, ziet hij niet zitten. „Tot de drie kilometer gaat nog, maar dan slaat de verveling toe. Bij fietsen of rennen kun je nog om je heen kijken. Met zwem men lig je drie uur met je hoofd in het water. Het is maar een se lect groepje, dat aan afstand- zwemmen doet. Meestal lig je honderden meters uit elkaar. Je zwemt echt tegen jezelf. Van Schaarenburg haalt nog ge noeg plezier uit het zwemmen in zijn huidige vorm. In de trai ning wordt hij nog volop uitge daagd door de verschillende trainingsvormen als techniek, krachttraining, keerpunten, Louis van Schaarenburg: Je moet nou eenmaal veel trainen, an ders verlies je het gevoel met het wa ter." Foto: Mark Lamers conditie en sprint. „Ik zwem al vanaf mijn achtste bij LZ. Ik heb nooit aan teamsport gedaan en ben mede daarom heel indivi dueel ingesteld. In je eentje heb je nooit communicatieproble men en kan je niemand anders de schuld geven als het misgaat. Toch heb ik anderen nodig om me aan op te trekken. Afgelopen weekeinde haalde ik op de 400 wissel in de laatste baan nog twee zwemmers in. Als ik ze in het oog heb, kan ik nog net dat beetje extra geven. Typerend is dat ik over de 100 vlinder even lang doe als de 400 wisseL Voor mijn gevoel geef ik dan alles, maar dat is blijkbaar niet zo." door Jan Bey leiden - De Leidse schaakvereniging Leithen is er na 67 jaar eindelijk in geslaagd te promoveren naar de landelijke schaakcompetitie. In de slotronde van de promo tieklasse in de Leidse Schaak bond gaf de 6-2 overwinning op Voorschoten 2 daar recht op. Een degelijke voorbereiding wierp zijn vruchten af tegen de Voorschotense reserves, die hun tegenstanders door een fanta sieopstelling aan de verkeerde borden probeerden te krijgen. Dat pakte verkeerd uit. Kopman Erwin Casereno werd aan het derde bord door Leithenaar Is- kander Schrijvers in een vlijm scherpe Morra-gambiet ge bracht. Toen daarna tweede man George Gorodin door Dirk Gruyters werd getruct, was de Voorschotense weerstand al ge broken. Jerry Bey junior maakte er 3-0 van en Ben van Geffen bracht het beslissende halfje binnen. Jan Brandt en Jan Bey verzilverden hun stellingen met pluspionnen en André Mes moest, nadat hij in vliegende tijdnood de winnende voortzet ting had gemist, in remise be rusten. Dat daarna Wil Turk van het Voorschotense jeugdtalent Roderick van Kempen verloor, was voor de stand niet meer be langrijk. Afdelingskampioen De Zwarte Pion uit Lisse deklasseerde in een plichtmatige strijd degra dant Leiderdorp 2 met 6-2. De met invallers verzwakte Leider- dorpse reserves waren kansloos tegen de sterke Lissese topbor- den. Aan de lagere borden scoorde Nick Hortensius een vol punt en Frank Hilarius en Mar tin Glimmerveen scoorden een halfje. Het duel in de midden moot tussen Leiderdorp 1 en AAS 2 eindigde na veel strijd in 4-4. Leiderdorpse winstpartijen waren er van Joost Vermeend, Biaina Geragousian en de inval lers Martin Glimmerveen en Ed win Poels. Philidor Leiden 2 deed zijn sportieve plicht door Bodegraven in eigen huis met 2,5-5,5 te kloppen. Hierdoor de gradeert Bodegraven naar de eerste klasse. Leidse winstpartij en kwamen van Frank Zeven, Chris Braga, Bernard Schelhaas en Piet Zwetsloot. Pim Braggaar, Michiel Vergeer en Huub Roete- rink brachten de winnende half jes binnen. DE KWESTIE De huidige kantine van Leidsche Boys. Archieffoto: Taco van der Eb Voetbalclub Leidsche Boys verhuist van de Boshui- zerkade naar sportpark De Vliet. Als 'oprotpremie' krijgt de Leidsche Boys de kantine van voetbalver eniging De Sleutels. 'De Boys' mogen dit clubge bouw voor één euro per jaar huren. Is het eerlijk dat een club een 'gratis' kantine krijgt, terwijl an dere verenigingen leningen hebben moeten afslui ten om zelf te bouwen? Dick Barnhoorn, voorzitter van De Sleutels: „Ik hoor kritiek van mensen uit de voetbalwereld en ik kan de kritiek delen. Ik denk dat de ge meente de zeggenschap over kantines wil hebben. Als de club ophoudt te bestaan heeft de gemeente de kantine in eigendom. Ik vind wel dat de ver houdingen scheef komen te liggen. De Sleutels heeft vorig jaar nog een paar duizend euro uit de clubkas moeten halen om het dak te repareren. We moeten die kantine zelf opknappen als er iets mankeert, dat hoeft Leidsche Boys niet. Maar ik heb meer vragen. Ik ben benieuwd of gemeentelij ke regels nu van toepassing zijn op de nieuwe kantine van Leidsche Boys. Mag er gerookt wor den, het is toch openbare ruimte? Als de kantine wordt verpacht, is er dan een openbare inschrij ving? Bart van Leeuwen, voorzitter van UVS: „Ik kan me voorstellen dat een club in zo'n fusie proces een donatie krijgt. De wethouder probeert het iedereen naar de zin te maken. Ik gun het Leidsche Boys van harte dat ze voor een euro een kantine kunnen huren. Ik denk wel dat de gelijk waardigheid zoek is, er groeit wat scheef. Kapita liseer eens wat Leidsche Boys voor de kantine ont vangt. Wij hebben in 1987 zelf een kantine moe ten bouwen. Daar hebben we een lening voo. gesloten en die hebben we in tien jaar terugi* taald. Wim Pikaar, voorzitter van FC Rijnland: I „Als Leidsche Boys dit op deze manier uitonD* handelt met de gemeente Leiden, dan hebbel dat goed gedaan. Ik ben helemaal niet afgur ik vind het prima. Het zou mooi zijn als de fiR meente elke sportclub in Leiden de accomnu tie vooreen euro ter beschikking zou stellen.^ ie Ton van Zijp, voorzitter van Docos: „Ik kijk op wat er voor die clubs, die bij die zijn betrokken, wordt geregeld. Had onze cli ook maar slecht gedraaid, denk ik dan. Ik altijd: hoe meer deze fusies de gemeente kost hoe minder er voor ons overblijft. Toen de uj houder langs kwam, vertelde hij dat we een U kunstgrasveld krijgen en het tweede veld var^ OKkunnen gebruiken. Maar een week later L wordt dat laatste alweer teruggedraaid. Wij L ten nu enorm investeren om otize kleedkamt renoveren. Ik denk niet dat er van een gelijku handeling sprake is. Ton Beije, medewerker clubondersteunini' de KNVB, district West II: „Ik denk dat de hele 'move' een goede is. Er 1,8 miljoen voor de sport beschikbaar. Veel krijgen een betere accommodatie. Het is vrijl giscli dat, wanneer een club gaat verhuizen, gemeente zorgt voor een nieuwe clubgebouui gemeente Leiden was veel meergeld kwijt ge y al ze aan de Boshuizerkade een nieuwe kan zou moeten bouwen.g( n i

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20