SERVICE Gegratineerde aardbeien Kruiswoordraadsel Zonneschijn HOC 160 ZATERDAG 3 MEI 2003 CD VAN DE DAG Genre: klassiek Beethoven: Piano Sonates/ o.m. live: Appassionata; op. 78 Maurizio Pollini DC/Universal 474 451-2 Maurizio Pollini (61) is wars van uiterlijkheden. Van hem is de uit spraak: „Wat heb je er nu aan om als ster door het leven te gaan? Op party's verschijnen en om je heen grijnzen? Dat interesseert me niet. Bovendien is mijn privé-leven verschrikkelijk oninteressant." De muzikale opvattingen van de pianoleeuw zijn dat daarentegen des te meer. Voor de prijs van een enkele cd valt aan de hand van dit sublieme dubbelalbum eenvoudig vast te stellen hoeveel bezie ling hij investeert in zijn rol als interpreet. Pollini. Chopin-vertol- ker tegen wil en dank. laat hier tweemaal Beethovens Sonate nr. 23 in f, op. 57. bijgenaamd Appassionata. horen. Eenmaal tijdens een opnamesessie in de Herkulessaal in Munchen en eenmaal live in de Weense Musikverein. Een keuze maken valt zwaar en moeilijk, want de uitvoeringen doen niet voor elkaar onder. Pollini's Appas sionata wordt steevast gekenmerkt door secuur opgebouwde, weg vloeiende en dan weer samenklonterende spanning die in het af sluitende Allegro ma non troppo en Presto tot ontlading komt. BOEK VAN DE DAG Genre: Tweede Wereldoor- log Niek van der Oord Jodenkampen uitg. Kok Prijs: €25,00 (tot 25 mei, daarna €29,50) De jodenvervolging in de Tweede Wereldoorlog is voor het grote publiek het verhaal van Anne Frank. Door een anonieme tipgever verraden (recent NIOD-onderzoek toont aan dat de bewijslast ten aanzien van hoofdverdachte Ahlers flinterdun is) en vervolgens per trein linea recta naar de vernietigingskampen. In het royaal uitgegeven boek Jodenkampen wordt een vrijwel vergeten facet van de jodenvervolging belicht: de kampen die de Duitsers in de beginjaren van de oorlog her en der op het Nederlandse platteland vestigden. Milde voorlopers van de gruwelijkheden van Auschwitz waren het. Maar, en dat maakt dit boek zo emotionerend, hieruit was incidenteel nog ontsnapping mogélijk. Bijvoorbeeld als een joodse tewerkgestelde het kon aanleggen met een nabijwonende boerin en er tijdig in slaagde onder te duiken. Mede daardoor zijn er nog enkele ex-kampbewoners overgebleven die in dit boek hun levensverhaal kunnen vertellen, en kunnen verhalen over het gros van hun lotgenoten die na het kamp via tussenstation Westerbork een enkele reis Auschwitz kreeg aangeboden. KOKKERELLEN De zomerkoninkjes van weleer zijn tegenwoordig vrijwel het ge hele jaar door verkrijgbaar. In de ze tijd van het jaar zijn de meeste aardbeien die bij ons worden ver kocht afkomstig uit landen rond de Middellandse zee. Spanje neemt daarbij een voorname plaats is. Die aardbeien zijn op enkele uitzonderingen na niet om over naar huis te schrijven. Ze zijn te hard en te zuur. Je moet er wel wat mee doen en niet bang zijn om daarbij nogal wat suiker te gebruiken. Gegratineerde aard beien is het ant woord. Het is wellicht goed te weten dat ook andere niet geheel rij pe vruchten zich meestal goed lenen om te bedekken met een saus en onder een hete ovengrill heel licht te laten kleuren. Nagerechten voor 4 personen: 250 - 400 gram verse grote aardbeien: 150 gram witte basterdsuiker; 5 eierdooiers: 1 1/4 dl slagroom: 4 ovaalvormige 'bol len' (quenelles) vanille-roomijs, samen ca. 4 deciliter; ca. 12 bit terkoekjes. Spoel de aardbeien enkele malen in ruim koud wa ter. Laat ze uitlekken en zoveel mogelijk opdrogen (zet vergiet op tochtige plaats). Neem daar na de kroontjes van de vruchten af en snijd de vruchten in vie ren. Leg ze in een kom en strooi er 50 gram witte basterdsuiker over. Schep alles enkele malen luchtig om. Dek de schaal af met plastic folie en laat de aard beien tenminste 40 minuten in de koelkast staan. Schenk daar na het zoete aardbeienvocht uit de kom door een fijn zeefje in een kleinere kom. Laat de aard beien op een platte zeef uitlek ken. Klop in een hittebestendige kom eierdooiers en 100 gram witte basterdsuiker los. Plaats de kom in een pan waarin water tegen de kook aan wordt gehouden. Klop alles zolang tot een ge bonden mengsel is verkre gen. Neem de kom uit het heet waterbad (bain-ma- rie) en plaats het in een bak met ijsblokjes. Blijf zolang roeren en klop pen tot het mengsel niet alleen koud maar ook taai is geworden. Klop hierna in een an dere kom de slagroom en 1 1/2 eetlepel van het aardbeienvocht tot het wel dik maar toch nog net vloeibaar is (lobbig). Spatel de room zo luchtig moge lijk door het dooier mengsel. Dek de kom hierna af met plastic folie en plaats hem in de koelkast. Presentatie: Schep de vruchten in het midden van de hit tebestendige borden. Schik de roomijsbollen er in het midden tussen. Schep over elke ijsbol 1 eetlepel van het aardbeienvocht. Schenk de saus over het ijs en de vruchten. Plaats de borden onmiddellijk hierna onder een reeds zeer he te ovengrill. Laat er in ca. 12 se conden een mooi goudbruin kleurtje op verschijnen. U kunt hiervoor ook een flambeerbran- der gebruiken. Dien de gerech ten onmiddellijk na het gratine ren op. Geef er bitterkoekjes van de banketbakker bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: op de Al knoop punt Watergraafsmeer en knooppunt Eemnes en op de A12 bij Veenendaal en knooppunt Waterberg. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A2 bij Nieuwegein en A12 bij Zoetermeer. Zondag: A30 bij Bameveld en A50 bij Raven- stein. STRIPS PUZZEL DIRK JAN DE RECHTER ze wer"e<vj aJ©<s seeai kl-bor I/ODR HET Ai'iCOvsiC K/V&iM5T, PAr PUi/sJK AV^e-T BezUiAJiOEAJ door Mr Jesse van Muyiwijck 03 CREATOfcS SYNDICATE. INC PfT" W PIÊ 5U ë£N zcmju- naak. UN*5 Ai-S NAAK. K££RTS KLK£N V0OK. CVÊKSTEKÉH Horizontaal: 1. Biljartstok; 5. huisdier; 7. huiler; 10. vc zetsel; 12. amfibie; 14. Leger des Heils (Eng. afk.); 15 belse naam; 17. azijn; 19. geliefde van Zeus; 20. symt lutetium; 21. onnozel; 23. naarling; 25. voorvoegsel; 26. erfelijkheidsdrager; 28. reeds; 31. chemisch eleme 33. hoofddeksel; 34. mengsel. Verticaal: 2. Landbouwwerktuig; 3. grafvaas; 4. vaste brandbare stof; 5. hok op vissersboot waar vis op ijs gelegd wordt; 6. soort slee; 8. postbus; 9. spilpenning 11. vader; 12. landbouwwerktuig; 13. in partjes schei< 14. muzieknoot; 16. voorzetsel; 18. sluimering; 22. vc woord; 24. zonnegod; 27. echtgenoot; 29. beet; 30. I se naam; 31. familielid; 32. deel van een Franse ontk ning. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 3. Muiltje; 6. logger; 8. tong; 10. kruis; 12. lepel; 13. kolder. Verticaal: 1. Tuig; 2. flirt; 4. juan; 5. klokrok; 7. gruwel; 9. gul; 11. slee. 0900-12345 Marken tralie Verwachting voor morgen Purmerend IJmuiden Zaanstad Haarlem O Almere Amsterdam Hoofddorp Hilversum O, Sassenheim Canarische eilanden HOOIKOORTS C7\ CJJ guns Hooikoorts Vooral zondag is er een vrij hoge pollenconcentratie in de lucht te verwachten. Voor hooikoortspa- tienten is het dan ongunstig. Na het weekend wordt het weer wat gunstiger. Temperatuur min/max Noordzee 20% 0 Verwachting voor morgen Zuring Sterk Wind Weer Neerslagkans Neerslag-mm Waterstanden morgen Bel de weerman vo het meest actuele weerbericht in de re HET WEER door Jan Visser Het is al enkele dagen zomers op het Europese vaste land. In het zuidoosten van Duitsland werd op 30 april in Mühldorf 30,8 graad gemeten en op de Bal kan liep het kwik gistermiddag voor de derde opeen volgende dag op tot boven 30 graden. Op 1 mei werd het in Stip, Macedonië 33,6 graad. De verwachting is dat de Balkanhitte dit weekeinde en ook volgende week wordt geprolongeerd. Bij ons krijgt het kwik morgen vleugeltjes. In een aantrekkende zuidelijke stroming, opgewekt door een hogedrukgebied boven het midden van Europa, loopt de temperatuur op tot boven 20 graden. Op veel plaatsen kan het wel 22-23 graden worden. Ook op de stranden wordt het dank zij de aflandige zuid tot zuidoostenwind meer dan 20 graden. De hoge temperaturen worden bereikt bij flink wat zonneschijn. Op de nadering van een pre- ffontale buienlijn neemt morgenavond de kans op een regen of onweersbui toe. Aanmerkelijk groter zijn de buienkansen evenwel op Bevrijdingsdag. Dan na melijk bereikt een koufront van een depressie bij Schotland onze streken. De kans is vrij groot dat de buien zwaar zijn en van onweer en windstoten verge zeld gaan. Het is maandag nog wel warm met maxi ma boven 20 graden. Dinsdag wordt met een naar west tot noordwest ruimende wind minder warme lucht aangevoerd. Bovendien kunnen er nog enkele buien vallen. Woensdag profiteren we vervolgens weer van een hogedrukuitloper. Er zijn dan perioden met zon bij middagtemperaturen omstreeks 16 gra den. Al met al een Ucht wisselvallig weerbeeld dus. Gisteren was het tijdens de ochtend bewolkt met plaatselijk wat regen, kort na de middag brak aan de voorzijde van een naderend koufront de zon door en liep het kwik snel op tot boven 15 graden. Om 13 uur stond de thermometer op Schiphol al op bijna 19 gra den. Rogge Populier Weegbree Bijvoet Brandnetels La Paima Lamarate 240 0 u C/ J) Fuerte Tenerife O venture Gran Canana zon licht bewolkt bewolkt d buien lichte regen VcSro 34° 4- 4- 4- sneeuw 001 winterse buien onweer ZW 4 ZW 3 d d d zware regen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18