REGIO Proef met V&D-modewinkel in Alpher Ambtelijke fusie Ter Aar, Liemeer en Nieuwkoop afgeblazei 'Alphen heeft ereschuld aan de Joodse bevolking' Scholieren lopen voor Vlielandkamp Oplevering watertoren aan Rijndijk vertraagd Vluchtelingenwerk Rijnade op zoek naar vrijwilligers Onderzoek naar gevolgen van gemeentelijke herindeling Van der Lee herbenoemd in Rijnsbu Schade door noodweer leiden/anp - Zware onweers buien hebben vrij'dagavond flinke schade aangericht. Voor al Alphen aan den Rijn, Leimui- den, Bodegraven, Noorden en Boskoop werden volgens de brandweer zwaar getroffen. In het plaatsje Noorden werd 6000 vierkante meter kassen ver nield. Omgevallen bomen en een blikseminslag hinderden het treinverkeer. Door bliksem inslag reden er enige tijd min der treinen tussen Haarlem en Leiden. Volgens de brandweer zijn tien tallen auto's door bomen geplet en kregen bewoners te maken met waterschade door wegge waaide dakdelen. Ook schoor stenen begaven het. De wind hoos vond plaats aan het begin van de avond en duurde slechts een paar minuten. 'Fietser vogelvrij op Dorpsstraat' hazerswoude - Fietsers en voetgangers lopen volgens de Rijnwoudse CDA-fractie gevaar op de Dorpsstraat in Hazers- woude-Dorp. Door de wegver smallingen geven automobilis ten fietsers zo weinig ruimte, dat de ze het voetpad opvluch ten. Ook rijdt er te veel vracht verkeer over de Dorpsstraat. Verder bespreekt het CDA de verkeersproblematiek op de Potgieterlaan in Hazerswoude- Rijndijk. Beide onderwerpen zijn door bewoners aan de orde gesteld tijdens de dorpsge sprekken in april. Burgemeester en wethouders moeten de schriftelijke CDA-vragen nog beantwoorden. oude wetering - Kinderen uit de groepen vijf tot en met acht van de basisscholen in Alkemade lo pen zich op 14 mei in het zweet tijdens een sponsorloop voor het zogeheten Vlielandkamp. Dit kamp, voor kansarme kinde ren, wordt al twintig jaar elke zomer door Rotary Nederland georganiseerd op Vlieland. De jeugdcommissie van Rotary Al kemade/Roelofarendsveen wil het project graag financieel steunen. Woensdag 14 mei begint het evenement om 13.30 uur op de ijsbaan aan de Baan in Oude Wetering. De deelnemende kin deren moeten telkens een par cours van 500 meter afleggen. Op 5 juni heeft de Rotary Al kemade een prijsuitreiking. Dan wordt ook het geld overhandigd aan een vertegenwoordiger van het Vlielandkamp. zaterdag 3 MEI 2003 Hoogvliet moet verhuizing uitstellen hazerswoude-rijndijk - De op levering van de watertoren in Hazerswoude-Rijndijk is ver traagd. Hoogvliet Beheer BV verwacht nu in de zomer zijn in trek te kunnen nemen in het monument. Twee maanden ge leden verwachtte W. Jongenot ter van Hoogvliet nog, dat de verhuizing deze maand zou plaatshebben. „Maar je komt al tijd weer dingen tegen die je wilt herstellen. Zo gaven de betonre paraties vertraging. Ik ben mijn hele leven al ongeduldig ge weest, maar toch vind ik dat we niets moeten overhaasten. Want dat gaat ongetwijfeld ten koste van de kwaliteit." Het kantoor van de supermarkt keten is nu nog gevestigd aan de Provinciepassage in Alphen aan den Rijn. Voor Hoogvliet levert de vertraagde Verhuizing geen problemen op, omdat de huidi ge vestiging eigendom van Hoogvliet blijft. „We maken er een woning van. We verhuren er al tien woningen, daar komt er straks gewoon een bij." De verbouwing van het provin ciale monument begon eind 2001. Aannemers maakten de open ruimte tussen de grond en de bovenkant van de toren dicht met glas. Er kwamen zes vloeren in. Nadat de watertoren diverse malen van eigenaar was gewis seld, kocht Hoogvliet Beheer drie jaar geleden het monu ment. Volgens Jongenotter wilde Hoogvliet Beheer verhuizen naar de watertoren omdat die opvallend en goed bereikbaar is. Ook het uitzicht speelde een rol bij de aankoop. alkemade - De Stichting Vluch telingenwerk Rijnade heeft in Alkemade, Rijnwoude, War mond en Leiderdorp behoefte aan nieuwe vrijwilligers die vluchtelingen willen begeleiden. De stichting zoekt mensen die 'een steentje bij kunnen dragen aan de integratie van nieuwko mers en vluchtelingen in onze lokale samenleving'. Ook is Vluchtelingenwerk op zoek naar versterking van het bestuur. „Dringend behoefte hebben we aan een ervaren penningmees ter", aldus de stichting. Vluchtelingenwerk Rijnade noemt zichzelf een 'professione le werkorganisatie met momen teel 85 vrijwilligers, die elkaar in een collegiale werksfeer tegen komen'. De stichting biedt haar vrijwillige medewerkers scholing en training, een onkostenver goeding en een verzekering. Het werkgebied van de organisatie bestaat uit de gemeenten Oegst- geest, Alkemade, Warmond, Zoeterwoude, Leiderdorp, Voor schoten en Rijnwoude. Wie zich als vrijwilliger wil mel den, kan contact opnemen met Marianne van der Beek, tel: 071- 5153133. door Saskia Stoelinga alphen aan den run - Het Wa- renhuis Vroom Dreesmann in Alphen krijgt een nieuw aan zien. In de komende maanden wordt de vestiging omgebouwd tot de eerste V&D-modewinkel van Nederland. Met deze proef in Alphen hoopt Vendex een nieuw winstgevend concept in handen te hebben, dat straks ook voor kleine vestigingen in andere plaatsen bruikbaar is. „In Alphen kwam het brede wa renhuisassortiment in de winkel aan de Van Boetzelaerstraat to taal niet tot zijn recht. In de klei ne vestiging moest zo worden gewoekerd met de ruimte, dat de collectie in het gedrang kwam", aldus V&D-woordvoer- ster Mildred Beelen. De meta morfose van de Alphense winkel past in de grootscheepse reorga nisatie van de sterk verouderde en verliesgevende warenhuizen. „Er is een duidelijke keuze ge maakt: alleen maar mode in een trendgevoelige en opgeknapte winkel", zegt Beelen over het nieuwe concept. „De volledige verkoopruimte wordt ingevuld met dames-, heren-, baby- en kindermode. Modeaccessoires en een ModeCafé moeten de zaak een moderne uitstraling geven. Alle overige productgroe pen zoals boeken, huishoudelij ke artikelen, geluiddragers en kantoorbenodigdheden verdwij nen." Het warenhuis' zal ook bouw kundig ingrijpend worden aan gepast. Daarvoor is Nederlands bekendste binnenhuisarchitect in de arm genomen. Jan des Bouvrie heeft het ontwerp ge maakt voor de inrichting en het meubilair van de winkel. Vol gens Beelen is er gekozen voor natuurlijke materialen, lichte De nieuwe generatie warenhuizen, zoals hier in Maastricht, krijgt een rustige uitstraling. Jan des Bouvrie richt ook de winkel in Alphen nieuw in. Foto: V&D kleuren en heldere verlichting. „Daarnaast is er ook veel aan dacht voor de wijze van presen teren. De consumenten moeten op ideeën worden gebracht." De Alphense medewerkers van V&D krijgen de komende maan den een speciale training om aan het nieuwe product te wen nen en de klanten goed te advi seren bij hun aankopen. Tijdens de verbouwing blijft de winkel gewoon open. In augustu? de opening van deze voorbeeldvestiging een fet, tintje. door Marieta Kroft ter aar - De samenvoeging van de ambtenaren apparaten van Ter Aar, Nieuwkoop en Liemeer is van de baan. Volgens de burgemeesters en wethouders is een ambtelijke fusie 'niet het me dicijn om de problemen op te lossen'. Ze stellen de gemeenteraden op 8 mei voor de mogelijk heden voor gemeentelijke herindeling'te onder zoeken. De drie gemeenten praten al jaren over een nauwe samenwerking. Door blijven gaan op de huidige basis, kan niet Zo kunnen de drie niet of nauwelijks voldoen aan de wettelijke ei sen op het gebied van vergunningverlening, handhaving en veiligheid. De burgemeesters en wethouders baseren zich op een onderzoek van D. Groenendijk, oud-gemeentesecretaris van Papendrecht. Hij bracht de gemeentebe sturen tot het inzicht dat een ambtelijke fusie geen goed idee is. „Het welslagen ervan is te veel afhankelijk van personele, emotionele en politieke factoren, die niet beheersbaar zijn." Hij wijst erop dat er juist veel draagvlak is bij de leidinggevenden en de ondernemingsraden om tot herindeling over te gaan. Eigenlijk is gemeentelijke herindeling de enige mogelijkheid voor de gemeenten om al het werk dat op hen afkomt aan te kunnen. Maar burgemeester Epskamp van Ter Aar durft dat nog niet hardop te zeggen. Epskamp verwijst naar een eerdere uitspraak van zijn gemeente raad, dat het behoud van de zelfstandigheid voorop staat en alleen samenwerking met buurgemeenten aan de orde is. „Mijn reactie is daarom dat we voor samenwerking gaan, al lijkt dat pad moeilijk." Zijn collega Barendregt van Liemeer (Nieuw- veen en Zevenhoven) geeft toe dat de gemeen ten afkoersen op gemeentelijke herindeling. „We moeten iets doen. De vraag is op welke schaal. Is samenvoeging van alleen Ter Aar, Nieuwkoop en Liemeer tot een gemeente met 27.000 inwoners voldoende? Of moet er een gemeente bij?" Barendregt denkt aan Ja- cobswoude, omdat het karakter van die ge meente aansluit bij de andere drie plattelands gemeenten. Oud-burgemeester Paats van Alphen, die de discussies over de bestuurlijke toekomst van Ter Aar,. Liemeer en Nieuwkoop leidt, heeft Ja- cobswoude al gepolst. Maar dat heefl weten niet veel te voelen voor samenvt „Maar goed, dat kan nog veranderen", Barendregt. Van de gemeente Nieuwkoc langer bekend dat deze gemeente vee voor gemeentelijke herindeling. Een ander punt dat onderzocht moet w behalve de mate van schaalvergroting, financiële consequenties van herin Nieuwkoop zit krap bij kas. Bovendier één gemeente minder geld uit het gem fonds dan drie. Daar staat tegenover da de bestuurskosten kan worden bespaard Begraafplaats aan de Aarkade had nooit gesloten en geruimd mogen worden door Wim van Wanrooy alphen aan den run - Alphen heeft een ereschuld aan de Jood se bevolking. De begraafplaats aan de Aarkade uit 1802 had in 1963 namelijk nooit gesloten en geruimd mogen worden. De voormalige dodenakker achter de zes joodse huisjes, waaronder het lijkenwashuisje, verdient het met rust te worden gelaten. Dat zeg gen Anke Bakker en Alice Besse- ling, die de laatste jaren in de ge schiedenis van de (toen nog) Aar- landerveense Bèt Hakkewarot zijn gedoken. Bakker en Besseling kwamen tot de onthutsende ontdekking, dat er in de besluitvorming rond het wegmoffelen van de begraaf plaats veel fouten zijn gemaakt. „Persoonlijk heb ik schaamte als Alphense dat dit gebeurd is", zegt Bakker (58). „Vroeger keek ik vanaf het balkon aan ons bo venhuis neer op grijze zerken, waarvan de meeste in hoog gras stonden. Soms kwam iemand het gras maaien. In mijn herin nering was het altijd sereen stil achter ons huis. Voor mij was dat doodgewoon. Er lag immers een begraafplaats. Tot op een middag in juni er plots een inge togen bedrijvigheid plaatsvond. Een aantal mannen met pet op het hoofd of zakdoek met vier knopen groef de graven uit. Een vrachtwagen reed af en aan, ge laden met zerken en zakken waarin ik stoffelijke resten fanta seerde. Een rabbijn begeleidde het gebeuren en het vervoer naar Katwijk aan den Rijn, waar de lijken herbegraven werden." Volgens Bakker heeft die rui ming destijds enige weken in beslag genomen. Zij deed die zomer eindexamen HBS en had het daar druk mee. Over het rui men van de begraafplaats heeft ze niemand horen spreken en zelf had ze het er met anderen evenmin over. „Maar nu hoef ik mijn ogen maar te sluiten en ik zie de beelden weer. Nu pas runsburg - Twee weken voordat zijn ambtster mijn afloopt, is burgemeester Van der Lee officieel herbenoemd als burgemeester van Rijnsburg. In december besloot de gemeenteraad tijdens een roerige vergadering hem bij de minister voor te dragen voor een nieuwe ambtstermijn. Dit on danks de problemen die zijn eerste periode als burgervader kenmerkten. Van der Lee kwam een jaar geleden in opspraak vanwege zijn privégedrag. Na in het openbaar zijn excuses te hebben aangeboden voor het bezoeken van een bordeel, werd Van der Lee weer in g aanvaard. Zijn publieke knieval leverde hei steunbetuigingen van de Rijnsburgse bev op. De politici besloten om Van der Lee daaron te dragen voor een herbenoeming, al gel! dat niet unaniem. Het logische slot van de noemingsprocedure is de brief van de com ris van de koningin met het definitieve besh De burgemeester zelf was gisteren niet bert voor commentaar op zijn herbenoeming. (advertentie) dringt het tot me door dat dit ruimen het gevolg is van een in meerdere opzichten tragische gebeurtenis." Anno 2003 heeft ze het moeilijk met haar gevoelens. Dat komt omdat ze zich ging verdiepen in de geschiedenis van het deel van de Aarkade dat verweven is met de joodse gemeenschap in Alphen. Aan haar woning grenst het lijkenwashuisje, dat door een gedenksteen nog altijd her innert aan de doden van toen. „Groot en klein zijn hier gelijk. En slaaf is vrij van zijn Heer." Deze spreuk uit Job 3, vers 19 siert nog altijd de gevelsteen. „Vanuit het washuisje - waar het ritueel wassen ook het reinigen van de zonden inhield - werden de doden door de achterdeur naar de begraafplaats gebracht. Voor ze hier binnen werden ge dragen - vaak in een eenvoudige kist van onbewerkt hout - waren de joden in leven echter niet al lemaal gelijk, hoor. Maar goed, dit terzijde", zegt Bakker. In februari 1958 ging het goed fout. De joodse gemeente liet na een argeloze correspondentie vanuit Leiden aan het gemeen tebestuur van Alphen weten dat de begraafplaats alleen nog ge bruikt werd voor familiebezoek van begraven mensen. Twee maanden later was het lot van de begraafplaats bezegeld. Al phen verklaarde de dodenakker voor gesloten. Besseling (58): „In Alphen waren geen joden meer. Als er in die tijd maar een jood uit Amsterdam begraven zou zijn, was er niets aan de hand geweest. Maar volgens rabbinale voorschriften had de begraafplaats niet eens gesloten mogen worden verklaard. Een ambtenaar heeft dat destijds ook schriftelijk bevestigd. En de ruiming die vijf jaar later plaats vond, was ook buiten orde. Die was pas dertig jaar na sluiting geoorloofd. Volgens de wet had dit allemaal absoluut niet mo gen gebeuren. Door ons verza melde officiële correspondentie wijst dat uit" Het zou allemaal te maken heb ben met de Alphense centrum plannen van toen. De kwekerij van Lemkes moest verplaatst worden en de begraafplaats ge sloten, om ruimte te maken voor stedenbouwkundige ont wikkeling. Bakker: „Het speelde in meer plaatsen. Maar de on derhandelingen met Lemkes lie pen veel oponthoud op. Alphen kon in 1962 op de sluiting terug komen, omdat het bestuur van de Nederlands Israëlitische Ge meente in Leiden buiten zijn boekje was gegaan. Alphen hield echter voet bij stuk. Het doek voor de begraafplaats viel nog sneller dan verwacht. Tijdens een gemeenteraadsver gadering in Alphen werd het ruimingsbesluit op 31 mei 1963 door de raad 'gejast', zoals Bes seling dat zegt. Ondanks alle be zwaren die er aan kleefden. Nie mand protesteerde. Bakker:Als we het over de oor log hebben, praten we steeds over de Duitsers die met ons af rekenden, maar in Alphen werd ook met de joden afgerekend. Dat blijkt wel uit dit stukje histo rie." Wat nu? Het beste kan het hui dige veldje van 30 bij 30 om zoomd worden met bomen en heesters en voorzien worden van een herdenkingsplaquette, zeggen Anke Bakker en Alice Besseling. In de hoop dat de huidige centrumplannen niet opnieuw de laatste rustplek van de joden verstoren. En daar hebben beide Aarkade-bewo ners goede hoop op. Heeft u een verandering gemerkt? Seksuele respons na de menopauze ("klinische studie.) Bent u één van de vele vrouwen die problemen ondervindt met seksuele activiteit na de menopauze? Als dit het geval is, kan u zich misschien ongelukkig en geïsoleerd voelen - maar u bent niet alleen. Ongeveer 43% van de vrouwen heeft moeilijkheden om hun partner te beantwoorden zoals zij dat zouden willen. Een nieuwe ethisch goedgekeurde klinische studie evalueert een mogelijke nieuwe behandeling die gericht is op de fysieke symptomen. U kan deelnemen indien u: Niet meer in de menopauze bent Een hormoon vervangende therapie neemt Moeilijkheden ervaart met seksuele respons Een stabiele relatie heeft Wij hebben uw ervaring nodig Voor meer informoi'c yciieve Ie bellen naar: Freephone 0800 0249823

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14