'Als een haring goed is, eet je er meer'i Het vakmanschap in de bouw raakt zoek REGIO NAVRAAG De nieuwe coalitiepartners willen ouderen langer in het arbeidspro ces houden. CDA, WD en D66 hebben het proefballonnetje opgela ten om de pensioengrens 'Wat een lef van de «^trekken naar 67 jaar. J y En oudere werklozen - 57,5 COCUltlCpClTtYlCTS jaaren ouder - moeten blij ven solliciteren naar een baan. De voorzitter van de Leidse ouderenbond ANBO, J. VAN CRUIJ- SEN (73), vindt de voorstellen onverstandig. Dus u vindt een sollicitatieplicht voor oudere werklozen ook niet lerstandig? „Wat moeten die mensen gaan doen? Wie neemt je aan? Moet je soms gaan straatvegen in dienst van de gemeente? Je moet bij dit soort voorstellen niet naar de tijdgeest kijken, maar zeker nu zal het zeer moeilijk zijn voor oudere werklozen om een baan te vin den." U en uw generatiegenoten hebben geluk gehad met gunstige pen sioen regel ingen. „Ho, ho. Mijn generatie heeft zich de pleuris gewerkt om de maat schappij zo te maken zoals die nu is. De huidige generatie werken den moet niet klagen. Iedereen heeft een auto onder zijn gat en veel geld." Wanneer bent u zelf met werken gestopt? „Ik had een eigen zaak en ben voor mijn 65ste al gestopt. Al is het is niet zo dat ik sindsdien niks meer doe. Ik doe heel veel vrijwilli gerswerk. Niks doen is absurd." Tekst: Erna Straatsma Foto: GPD/Tom van Dijke UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, woensdag 3 mei LEIDERDORP - ,,We gaan meevaren in het uitbreidingsschuitje van Leiderdorp, ons bejaardentehuis zal over een jaar of vier naar Buiten hof zijn verhuisd". Aan het woord is mevrouw Heyboer, directrice van het bejaardencentrum 'De Dillenburg'. Het dertien jaar oude gebouw aan de Mauritssingel is zo onpraktisch en klein gebleken, dat het stichtingsbestuur van 'De Dillenburg' alleen nog een oplossing ziet in nieuwbouw. Het gebouw werd neergezet volgens oude richtlijnen, met een krap bouwvolume (kleine kamers, kleine aula), voor die tijd een gewone zaak. Maar juist op het moment dat 'De Dillenburg' werd gebouwd, werden nieuwe eisen voor bejaardencentra bekend ge maakt. ,,We hebben onderzocht of dit gebouw niet gerenoveerd kon worden. Maar om het goed te krijgen zou dat kapitalen vergen", ver telt mevrouw Heyboer. ,,De kamers van de bejaarden zijn voor ons veel te klein. Familiebezoek moet door de aula naar de kamers. Is er een zangkoor of zoiets bezig, dan stoort dat geweldig. Het zijn duide lijke bouwfouten. Ik heb met de architect gesproken. Het was zijn eerste ontwerp. Hij zou het nu niet meer op deze manier doen." ANNO 1978, woensdag 3 mei LEIDEN - De 'Schipbrug' over de Maresingel ter hoogte van de Mau- ritsstraat zal vervangen worden door een echte voetgangers- en fiet- sersbrug. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad. ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: 8Al Essenberg, C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen. Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdcnl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54.2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '50 S®7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.) 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19 30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507.2003 PA Haarlem. De ouderen van nu zijn toch een stuk fitter en ac tiever dan vorige genera ties, die kunnen toch mak kelijk nog een paar extra jaartjes doonverken? „Ja, als ze dat willen, vind ik het prima. Regel iets met de Een °udere die n0S lot op hoge leeftijd aan belastingen en laat iedereen het werk is: de 8i-jarige bakker Jan Waanders. boven de 65 doorwerken die dat zelf wil. Maar verplicht het niet. Ook al ben je op je 65ste misschien fit, het is wel zo dat er dan nog een periode vol ellende voor je ligt. Je raakt geleidelijk in de versukkeling, 't gesodemieter met je gezondheid begint. Voor een hoop mensen zijn de jaren tussen 65 en 70 leuk. maar anderen moeten het dan al rustiger aan gaan doen." Goed idee om ouderen wat langer te laten werken? „Hondsbrutaal, vind ik het. Wat een lef van de coalitiepartners. Ik denk dat de hele bevolking in opstand zal komen." „Ik ben het er niet mee eens. ook al snap ik dat het een stukje min der moet na al die jaren van weelde: er is zelfs een periode geweest dat mensen al voor hun zestigste konden stoppen met werken. En het was ook eigenlijk te gek dat sommi ge mensen meer dan een maand vakantie konden op sparen." Goedkeuring van bouw- en woningtoezicht is gewoon een farce Als directeur van De Raad Bouw her ken ik precies wat er in Maastricht - waar een aantal balkons van een flat gebouw instortte - is gebeurd. Het komt wel vaker voor dat de aanne mer zegt dat een bepaalde construc tie overdreven zwaar is of veel te licht. Hoewel een aannemer daar niet voor heeft doorgeleerd, maar dit een taak is van de constructeur. De goed keuring van bouw- en woningtoe zicht over constructies is gewoon een farce, dikwijls beschikt men daar niet over voldoende apparatuur om de berekeningen te kunnen controleren dan wel beschikt men over onvol doende kennis. Ook De Raad Bouw heeft in Amsterdam een kantoorge bouw neergezet waarvan ik gezegd heb dat ik die constructie gevoelsma tig wel erg licht vind. Dit heb ik ge meld bij de constructeur, maar deze bezwoer dat de constructie deugde lijk is. Het gebouw staat nog steeds, dus heeft hij voorlopig gelijk en was mijn gevoel onjuist. Het gaat dus niet aan om schande te spreken over de uitvoerder die heeft gezegd: 'Me vrouw, ik vertrouw deze constructie voor geen cent.' Ik zal u zeggen, ik heb gezien hoe de ze balkons bevestigd zijn en ik zou precies hetzelfde als die uitvoerder hebben gezegd. Als directeur van het aannemersbedrijf had ik zeker aan de constructeur gevraagd om een en an der nog eens een keer goed na te re kenen, omdat ik denk dat de con structie veel te licht is. Maar ik ben maar een man van de praktijk en als de constructeur zegt dat het goed is, wie ben ik dan om dat nog langer te gen te spreken? Waar ik me zo langzamerhand echter zorgen over begin te maken, is dat ie dereen het heeft over ISO en kwali teitsborging, etc. Maar dat er steeds minder aandacht wordt besteed aan motivatie, het nemen van verant woordelijkheid en gewoon nuchter verstand. Iedereen denkt dus dat al les goed is als men zich maar aan de procedures heeft gehouden. Het komt op mij over dat er steeds meer van dit soort ongelukken gebeuren in de bouw door onkunde, maar mis schien is dat ook maar een gevoel. Het vakmanschap raakt zoek. En als de vakman iets zegt, zoals de uitvoer der in Maastricht, dan wordt hij ver guisd. Die man met zijn vele praktijk ervaring is niet deskundig maar heeft wel een gevoelsmatig oordeel. Daar hoeft hij helemaal geen verantwoor ding voor af te leggen. Het komt slechts voort uit het nemen van zijn persoonlijke verantwoordelijkheid. Ik heb ook wel eens tegen de ge meente Noordwijk gezegd dat zij de vloer van het Oranje Hotel in Noord- wijk eens moesten doorrekenen om dat deze wel erg veel deinde als er veel mensen op de dansvloer ston den. Hij is doorgerekend en voldoet aan alle eisen. Dus wat een praktijk- man gevoelsmatig aanvoelt, hoeft he lemaal niet juist te zijn, maar is wel het onderzoeken waard. Men had be ter niet naar de procedures kunnen kijken, maar gewoon nog eens de constructie moeten doorrekenen. Ik wil er een weddenschap op doen dat er een foutje is gemaakt bij de bere keningen en dat heeft niks te maken met de isokorf die is toegepast. Ik ben niet deskundig, maar wel een man van de praktijk. Een man die mis schien de weddenschap verliest, om dat het balkon wel kon blijven han gen aan die isokorfen. Onder zulke balkons zie ik graag consoles of ko lommen op de hoeken. Dan weet ik zeker dat ze blijven hangen, ook al heeft de constructeur er niet aan ge rekend. Gevoelsmatig kan ik namelijk uitstekend een bouwwerk maken dat blijft staan, maar een bouwwerk ma ken dat net niet in elkaar stort voor de gebruiksmogelijkheden waarvoor het is ontworpen, daarvoor hebben we een vakman als een constructeur nodig en schiet de aannemer hope loos tekort. Paul Brandjes, Noordwijk. Het kriebelt bij Gijs Haasnoot. Het overkomt hem altijd wanneer de nieu we haring uit zee moet worden opge vist. Die gebeurtenis is aanstaande. Over twee weken vertrekt de 6o-jarige Katwijker naar Noorwegen om daar de haring voor de Nederlandse bedrijven in te kopen. Drie weken siddert de spanning dan door het lijf, want in Ne derland 'eist' de koper een lekkere, vet te haring. Haasnoot predikt het motto 'als een haring goed is, eet je er meer'. Een miskoop kan hij zich daarom niet veroorloven. Haasnoot vertrouwt op zijn jarenlange ervaring. Hij leerde het vak als kleine jongen van zijn vader. Hij ontwikkelde zich van simpele sor teerder tot één van de grootste ha ringinkopers van Nederland. SCHRIJVENDE LEZERS „Eigenlijk wordt de nieuwe haring te vroeg verkocht in Nederland. Ik heb bij het Productschap voor Vis gepleit om de eerste week van juni aan te houden, maar ze willen er niet aan. Dat vraag ik niet zomaar. De Noorse vissersschepen varen voor het eerst uit op 19 mei. Op 27 mei moet de nieuwe haring bij de vishandelaar te koop zijn. Dat wil zeggen dat de ha ring bij de eerste vangst al goed moet zijn. En dat is niet altijd het ge val. Dat zorgt soms voor spanning. Want hoe langer je de aankoop van een partij haring uitstelt, des te minder tijd je hebt. Want de haring moet ook nog verwerkt worden en naar Nederland worden vervoerd. En dan moet vis ook nog eens drie dagen in een vriescel hebben gelegen. Begrijp je nu waarom dat weekje wachten met nieuwe haring zo belangrijk is? Je hebt als inkoper even wat meer tijd om de beste partij te kopen. En de kans is groter dat de haring vetter en dus beter van smaak is. Hoe ik dat zie? Aan de ingewanden. Als die oranje gekleurd zijn, dan weet je dat het goed zit. Dan heeft de haring zich volgevreten met plankton. Ik verwacht straks een goede haring. Dat heeft veel te maken met de hoge temperaturen van de laatste weken. Als het te koud is, ontwikkelt het plankton zich minder. Ik ga elke keer met plezier naar Noorwegen. Daar ben ik natuurlijk niet de enige Katwijker, die een mooi partijtje wil kopen. We zijn daar met heel wat inkopers, maar er zijn er maar een paar die er werkelijk kijk op hebben. Tegenwoordig duurt de vangstperiode drie weken. De vis wordt gevangen bij de Egersund- bank. Dat gebeurde vroeger bij de Doggersbank, een stuk zuidelijker. Ik denk dat de haring vanwege de tem peratuur zich nu noordelijker op houdt. Vroeger duurde de vangstpe riode veel langer, maar de vissers schepen hebben nu een veel grotere capaciteit. Soms komen ze met hon derd ton haring binnen. De vis die na half juni wordt gevangen is voor de Duitse markt bestemd. Die haring is wat groter en wordt verwerkt in feinkost. Of voor zure haring. Bij mij is de haring er met de paple pel ingegoten. Na de mulo ben ik bij mijn vader gaan werken, ik had geen zin om verder te leren. Mijn pa was toen kuiper. Ik ben van onderaf be gonnen. Moest ik haring vanuit een ton op een tafel scheppen en sorte ren naar grootte. Kom daar tegen woordig eens om. Dat is allemaal ge automatiseerd. Toch ben ik blij dat ik het allemaal heb meegemaakt. Ik had vroeger eigenlijk alleen de zon dag vrij. Op zaterdag moesten we een vrachtwagen laden voor de Bel gische markt. De grenzen gingen in die tijd 's avonds om zeven uur dicht, dus moesten we aanpoten om de vracht op tijd klaar te hebben. Die know-how komt me nu al lemaal van pas. Je hoeft mij niks over een haring en over de handel te vertellen. Mijn broer Cor j en ik heb ben het V bedrijf van mijn DE DINGEN DIE VOORBIJ GAAN vader overgenomen. Later ben ik voor mezelf begonnen. Ik vond dat mijn broer het mooiste baantje op kantoor inpikte en dat ik het vuile werk moest opknappen. Nu zie ik dat anders. Er zijn gewoon mensen nodig die de boel moeten sturen. Met mijn broer heb ik overigens een goede relatie. Ik heb een bedrijf van twintig man personeel. Ze werken op twee loca ties: in Scheveningen en in IJmui- den. Het bedrijf in Scheveningen is sa- mengegaan met Wout Taal, dat is een van de groot ste in Ne derland. In IJmui- den werken we voorna- i H melijk voor Duitsland. Daar maken we halffabri katen, die in Duitsland verder verwerkt worden. Dat is een groeiende markt, het zijn een beetje Scandinavische recepten. Haring in een sherrysausje, van die dingen. Ik vind het heerlijk, maar in Nederland hebben ze liever een maatje, al dan niet met een uitje. Ik maak me een beetje zorgen over de toekomst van de haring in Neder land. De jeugd eet geen haring meer. Daar moet wat aan gebeuren. De vis moet gepromoot worden, maakt me niet uit hoe. Misschien dat ze de "boodschap anders moeten brengen, laat de jeugd de haring eens op een andere wijze proberen te eten dan aan de staart Misschien helpt dat, laat daar de geleerden zich eens over buigen. Ik heb overal in de wereld gewerkt. Ik heb bijvoorbeeld vis verkocht in het Verre Oosten. Maar ik vond het altijd weer leuk om in Katwijk te ko men. Ik zal hier altijd blijven wonen, hoewel we een vakantieboerderij hebben in Friesland. Straks, als ik het rustig aan ga doen, gaan mijn vrouw en ik daar vaker heen. Dat lijkt me een heel fijn vooruitzicht )e Met de dagelijkse leiding bemoei i1 me al niet meer, dat is een zaak \{D mijn zoon. Ik ben lid van het CDA, maar ver bemoei ik me niet zoveel met de litiek. Wel met voetbal. Quick Bo - mijn club. Ik heb nog een seizoei het eerste mogen spelen. Ik ben ook sponsor. Ik was helaas in het buitenland toen ze kampioen we den, maar verder heb ik alle wed strijden gezien. Het kampioenscl geeft een goed gevoel. En niet all bij mij. Die intense beleving van voetbal stamt, denk ik, uit vroege,r tijden. De mannen kwamen thui van een reis op zee en wilden in 1iK weekeinde wat om handen hebbfn Dan is voetbal een heerlijke uitla ir> klep. Bij thuiswedstrijden ontmoet ik i het sponsorhome dezelfde mens die ik straks in Noorwegen weer 'b; genkom. Door de week ben je el- rd kaars concurrenten en bij het vota, bal sta je met een biertje in de ha met dezelfde mensen over ander s dingen te praten. Het voetbal ver *1 broedert." Rob Onderwater Gljs Haasnoot: „Eigenlijk wordt de haring te vroeg verkocht in Nederland." Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12