LEIDE Laad blij met plek oor alcoholisten Beste plek De Stemming REGIO Leidse psychologiestudente is finaliste in schoonheidswedstrijd Een peniskoker voor tien euro Onderwijsminister bezoekt het vmbo van Visser 't Hooft R1 stelling! P komt ondanks begrip voor klachten Donner ziet geen nadelen in uitspraak over Kelly spetterende attracties! zaterdag 3 mei 2003 f met V&D dewinkel ilphen (advertentie) angst voor SARS is schromelijk jverdreven Geef uw mening m Donkerblonde Irene van der Vegte 'deed eigenlijk mee als geintje' ww leidschdagblad.n door Wilfred Simons leiden - De 19-jarige Leidse psychologiestudente Irene van der Vegte is een van de zes finalisten van de Dutch Student of the Year'-competitie. Deze schoonheidswedstrijd is een initiatief van het Groningse internetbedrijf Studenten.net. Van der Vegte stuurde enkele foto's van zichzelf in, die zij had laten maken bij een modellenbureau. Tot haar verrassing kwam zij in de finale terecht. „Ik deed het als een geintje, maar het begint nu seri euze vormen aan te nemen." Irene van der Vegte, 1.71 meter lang, donkerblond en met groenblauwe ogen, is een echte Alphense. Ze houdt van Tolkien, hardcoremuziek en haar hobby's zijn 'uitgaan, buiten zijn, winkelen, vrien den en dansen'. Althans, dat blijkt uit de site waarop haar frêle gestalte wordt omlijst met wat regeltjes tekst van haar hand. Eigenlijk wilde ze geneeskunde studeren, maar ze werd uitgeloot. Psychologie, en dan met name cognitieve en bio- psychologie, koos zij als alternatief. Met deze stu die is zij nu bijna een jaar onderweg. „Het gaat goed", zegt ze. Ik heb alle tentamens in een keer gehaald." Maar een student moet tegenwoordig ook wat bij verdienen. Daarom besloot Van der Vegte zich in te schrijven bij modellenbureau My Way Models. Dat was niet zo'n verstandig besluit, realiseert ze zich achteraf. „Vara's consumentenprogramma Kassa! heeft My Way Models als oplichters ont maskerd, dus ik verwacht er weinig opdrachten meer van." De foto's die ze bij het bureau liet ma ken, kostten honderd euro, 'best veel' geld. „Maar nu leveren ze misschien toch nog wat op." Veel concurrentie kreeg Van der Vegte niet. De Leidse belangstelling om een foto in te zenden, bleef beperkt tot drie meisjes. Leidse jongens, die dit jaar voor het eerst konden meedoen aan de 'brains and beauty"-verkiezing, waren al helemaal niet voor deelname te porren. Studenten.net pre senteert zich als een 'virtual community" en claimt 120.000 leden te hebben. Op de sites www- .studenten.net en www.studentenbaan.nl biedt het bedrijf bijbanen en stages aan, kamers, (finan ciële) diensten, de anticonceptiepil en ADSL. Ver der kunnen er gratis spelletjes worden gespeeld en is er op de sites informatie te vinden over stu die, carriere en vrije tijd. Volgens woordvoerster Barbara Vrij van Studen- ten.net worden de winnaars op zondag 1 juni be kend gemaakt. Zij krijgen een 'professionele fotos- hoot in de nieuwste badmode', die uiteraard op de site wordt gepubliceerd en een contract voor inschrijving bij het modellenbureau 'Dutch Cas ting Agency* in Amsterdam. c ic-Jan Beredensen van voorpagina ai Het voornemen van het van burgemeester en ""iders op voor Garenmarkt 'wooncontainer* voor ft. alcoholisten te plaatsen, yficieel nog worden goed- i door de gemeenteraad, hdanks de woede die dit eft veroorzaakt bij omwo- I, lijkt de gemeenteraad -n moeiteloos te steunen. "ludy (WD), is blij dat er I delijk een locatie is aan- Vn. „Want het duurde en jrf maar. Niemand is blij Jt£n VOP voor de deur, moet hem ergens in het jn neerzetten. Alcoholis- d I de Burcht of uit het Van jJerfpark verwijderen en ^ens naar de Merenwijk werkt natuurlijk niet. B 3,noeten nog wel uitleggen n er voor de Garenmarkt 'a'zen en niet voor een an- ^k. Maar het is een proef &V van VOP staat voor Ktsbaar, dus die keet zal >flor eeuwig op de Garen- i Kaan." ies Broeyer van de PvdA 2fle Garenmarkt ook een nadelen. „Zo is daar de ge en krijg je natuurlijk en en weer geloop tussen P en de goedkope dran- ikel. Maar een geschikte locatie in het centrum is er niet. En als je de VOP buiten de stad zet, is het probleem hoe de alco holverslaafden daar moeten ko men." „De minst slechte optie", zo omschrijft fractievoorzitter Ge rard van Hees (Groenlinks) de VOP op de Garenmarkt. „Wij hebben daar niet zo veel proble men mee. Groenlinks is heel erg voor dit soort voorzieningen. We gaan er van uit dat er zo veel overlast wordt bestreden, maar het is en blijft een moeilijke dis cussie. De alcoholverslaafden zitten toch al veel op of rond de Garenmarkt en nu biedt je ze in ieder geval nog een voorziening aan. Het is een proef en we moeten maar kijken hoe die ver loopt. Want de binnenstad krijgt al genoeg te verduren en moet natuurlijk wel leefbaar blijven." Daan Sloos, fractievoorzitter van Leefbaar Leiden, vindt de VOP een 'goede zaak'. „Maar als die keet bij mij voor de deur zou ko men te staan, was ik ook tegen geweest. Een ideale plek is er niet." Sloos is blij dat de VOP in een parkeerhaven komt. „Ge lukkig niet voor de synagoge, want dat kan helemaal niet." Sloos had liever het Huigpark als locatie gezien. „Maar daar komt een kinderopvang, dus is de VOP daar niet gewenst. De Kaasmarkt is ook afgevallen om redenen die mij nu even zijn ontschoten." De Garenmarkt is volgens Sloos centraal gelegen, vlak bij het Van der Werfpark en de 'drank- boer'. „Want nu zwerven die lui door de hele stad heen en zor gen overal voor overlast. De schuld van het probleem ligt bij de politiek. Wij hebben de men sen die geen vooruitzicht meer hebben, in de steek gelaten. Nu is het pappen en nathouden en het gedrag van alcoholisten be lonen, omdat we ze zo zielig vinden." Filip van As (Christenunie) vindt dat B en W de Leidenaars goed moeten uitleggen waarom er voor de Garenmarkt is geko zen en niet voor andere locaties. ,Als raadslid wil ik voor de hel derheid ook weten of er niet lukraak is gekozen." Volgens Van As is het probleem met de VOP er een van not in my backyard. „Hét is altijd een pro bleem waar zo'n VOP komt. Goed bekeken, is dit toch niet zo'n gekke plek. Het is vlakbij een goedkope supermarkt, maar heeft natuurlijk als nadeel dat er wordt rondgehangen. Het pro bleem is in principe onoplos baar. Alcoholisten gaan niet naar buitenwijken, ze zoeken het centrum op. Organiseer dat dan zodanig dat ze kunnen wor den gestuurd. Laten we het voorlopig maar op de Garen markt proberen; ondanks alle bezwaren van de buurt waar ik begrip voor heb." door Silvan Schoonhoven leiden - Glazen bollen, wierook, kaartleggers, handlezers. De Groenoordhallen hebben ver dacht veel weg van de Pieters kerk, toen daar vorige week de paranormaalbeurs werd gehou den. De Pasar Malam-beurs is dooraderd met mystiek - hoe wel niet altijd even Indonesisch. Tussen de dampen van oosterse hapjes doen talloze paragnosten goede zaken. Hilda van Luijk is trancemedium en doet aan kaartleggen ('ook voor dieren'). Ewald Jurgens, een paar kraam pjes verderop, helpt zijn klanten van 'pijnen en ziektes' af. „Meestal a la minute". Maar wat heeft het met Indonesië te ma ken? „Ik ben met een Indo ge trouwd", legt hij uit. „Handle zen hoort bij de Indonesische cultuur. Net als alle oervolken zijn ze verweven met de natuur. Geesten en dat soort dingen." Rob Tierlier staat er ook, met zijn Aura Vision. Ga zitten op een stoeltje, leg je handen op metalen contacten en een ca mera en computer doen de rest: een foto van je hoofd met een krans van kleurtjes. „Tja, wat is Pasar Malam nog", vraagt Tier lier zich af. „Het is ooit begon nen als ontmoetingsplek voor de oude Indonesiërs. Maar ja, van die oude Indonesiërs leeft er bijna niemand meer." „Het hoort er een beetje bij, die handlezers", denkt bezoeker Trihatmodjo. „De Indonesiër houdt van het onbekende en de sfeer van de magische kunst." Hij is niet ontevreden over Pasar Malam dit jaar. „Het is groter geworden. Meer standjes, meer eten. Als jongetje uit de Oost doet het me altijd goed hier rond te wandelen." Sfeer op snuiven van zijn geboortland lukt niet, want hij komt van Java en deze vrijdag is het Molukse avond. „Ik heb weinig affiniteit met Ambonezen. Morgen is het Papoeadagdaar weet ik hele maal niks van. Pas overmorgen komt de Indonesische cultuur hier een beetje boven water." Irene van der Vegte. „Het begon als een geintje, maar nu neemt het serieuze vormen aan." Foto: Studenten.net Toch is nu al genoeg nuttigs te vinden. Ninja Mac Mootry ver koopt peniskokers voor tien eu ro. Er is ginsengcrême te krijgen en 'Ooooom Piet' van het Le vendaal heeft wajangpoppen en Javaanse vliegers. Tussen de In donesische kruidenzakjes en stickers zijn zelfs militante speldjes van het Molukse verzet te vinden. Maar er is ook veel westerse waar. Riemgespen met de beeldtenis van Elvis, Maria beelden en vals glanzende Rolexen. „Indonesië is steeds minder Indonesië", verklaart ex- missionaris op Java F. Kar lm an. „Nederland is allang niet meer Nederland. Overal wordt alles steeds meer hetzelfde." den haag/anp - Minister Donner van Justitie is niet beducht voor negatieve ge volgen omdat de ouders van een ernstig gehandicapt meisje een rechtszaak tegen het Leids Universitair Me disch Centrum (LUMC) heb ben gewonnen. Hij ant woordde dat gisteren op Ka mervragen die D66, PvdA, CDA, ChristenUnie en SGP naar aanleiding van de uit spraak hebben gesteld. Het gerechtshof in Den Haag bepaalde dat zowel de moeder als het meisje zelf schadevergoeding dan wel smartengeld kan eisen van het ziekenhuis. Het meisje, Kelly, is door een ernstige chromosoomafwij king zwaar gehandicapt. De ouders klaagden het zieken huis aan, omdat de verlos kundige hen geen prenataal onderzoek had aangeboden en hen evenmin had door verwezen naar een klinisch geneticus. De ouders hadden daar wel om gevraagd in verband met een erfelijke aandoening in de familie. De rechters be oordeelden dit als een be roepsfout. De politieke partijen vrees den dat voortaan meer ge handicapte kinderen hun ouders of het ziekenhuis zouden aanklagen voor het feit dat zij geboren zijn. In dat licht zouden toekomstige ouders vaker prenataal on derzoek wensen en eerder tot abortus overgaan. Minis ter Donner ziet dat allemaal echter niet zo donker in. risch perspectief gezien ïvig omstreden plaatsing alcoholistenkeet op de ïarkt een logisch besluit, jmwonenden aan zich- iben te danken. Plus een ig voor het wangedrag alcoholverslaafde groep ikelijk moesten de daklo- stellen met een vreemd ïschikt onderkomen zon- Er was wel licht, maar im uit de grond. Dat gaf ns best wel een grappig ij het plassen. Hoewel de kleurde tegels een bad- feer wekten, was er geen Bredase kunstenaar Pe- :meier had zijn Vredes- ient dan ook helemaal loeld als tussenstation :rvers. Doordat dezelfde :nden die nu zo tekeer jen de keet, geen vinger :n naar zijn verafschuw- epping, en ook de politie gge wüdplassen en de Udende vernielingen niet .jp de prioriteitenlijst had zag wethouder Alexander jld van D66 zich gedwon- •I glazen gevaarte na zo'n oriaar te laten verwijderen, peurde op 21 november wegens gebrek aan draag- jif Pechtold als officiële re- Een deftige manier om :n dat het ding werd ken en -gepiest, leid van toen komt de tenden nu duur te staan. iet Vredesmonument niet geschikt zijn ge- alcoholistenverzamel- de plék waar Stulemeijers AmgfjMioz VKONKtN' schepping stond, is dat des te meer. Niet voor niets redeneren schei dend burgemeester Wolter Lemstra en zijn wethouders dat de Garenmarkt bereikbaar is, overzichtelijk en centraal gele gen in de biotoop van de doel groep. Dat zijn allemaal erva ringsgegevens uit de tijd dat daklozen zich konden uitleven in en bij het Vredesmonument. Voor de omwonenden is het een schamele troost dat de 'kater keet' verplaatsbaar is en de overlast die zij vrezen dus ein- dig. Maar die omwonenden moeten vrezen, dat er na de proeftijd van drie maanden nog maar weinig valt te evalueren. De Ga renmarkt, dat weten ze op het stadhuis al lang zeker, is veruit de beste plek. Dat de gemeente dit inzicht zo lang voor zich heeft gehouden, is om Lemstra's terugtocht naar Hengelo te dek ken. Retoriek Een beetje burgemeester mag ook niks meer tegenwoordig. En een burgemeester van een stad als Leiden kennelijk al helemaal niet. De burgervader van een socialistisch bolwerk in de Randstad mag niet meezingen met de Internationale. PvdA'er Henri Lenferink dient zich verre te houden van zoiets als de 1- meiviering, de Dag van de Ar beid. En hij is nog niet eens bur gemeester. Waarom gunnen partijen als WD, CDA en Leefbaar Leiden de aanstaande burgemeester een volkomen onschuldige vie ring - in Leiden althans - niet? Zodra een burgemeester politie ke bevlogenheid toont, deugt de beste man of vrouw in Leiden meteen niet meer. Want dan af ficheert hij zich (in het geval van Henri Lenferink) teveel met de PvdA. En een PvdA-burgemees- ter kan niet boven de partijen staan, tetteren de drie. Het is nog niet zo dat de raads leden Lenferink zijn PvdA-uit- stapjes en activiteiten willen verbieden. Dat zou in strijd zijn met de Grondwet: het recht op vereniging en vergadering. Maar toch, de beste man is nog niet binnengehaald als burgemees ter of politici vertellen hem al wat hij wel en niet mag. Waar kennen we dat toch van? Twee van Lenferinks voorgangers, Cees Goekoop en Jan Postma, kregen ook al zoveel ruimte om zichzelf te profileren en te ont plooien? Maar wat willen WD, CDA en Leefbaar Leiden nou eigenlijk? Mag een CDA-burgemeester op z niet meer naar de kerk? Zou een burgemeester in functie aan veelwijverij doen, of niet van de drank af kunnen blijven, dan zouden we ons kunnen voorstellen dat een politicus daar een punt van maakt. Eén les leren we uit de opwin ding over Lenferinks processie in Leiden. De voorman van Leefbaar Leiden, toevallig een oud-PvdA'er en een oud-SP'er, en oud- en toekomstig be stuurslid van de VARA, Daan Sloos, heeft zoveel ideologische veren afgeschud dat hij tokt als een man met kippenkoorts. Als de Leidse politiek ooit nog serieus genomen wil worden door de bevolking, dan moet ze toch echt ophouden met dit soort onbenullige retoriek. Tekst: Wim Koevoet en Robbert Minkhorst Tekening: Maarten Wolterink door Marijn Kramp leiden - Onderwijsminister Ma ria van der Hoeven brengt vol gende week een bezoek aan het voorbereidend middelbaar be roepsonderwijs (vmbo) van Vis ser 't Hooft Lyceum. De minis ter heeft de school in Leiden Zuid-West uitgekozen omdat die landelijk voorop loopt met de aanbieding van 'brede stu dierichtingen' en de bijbehoren de examens. Locatiedirecteur E. Heitmeijer en Visser 't Hooft-rector J. Kuur- man ontvangen Van der Hoeven op 8 mei in het schoolgebouw aan de Vijf Meilaan. Daar zal zij de afdelingen metaal en elektro, zorg en welzijn en consumptief bezoeken. Tot twee jaar geleden konden leerlingen hier nog te recht voor 'gerichte vmbo-oplei- dingen' als timmeren, metselen, enzovoorts. Maar dat is veran derd. Tegenwoordig biedt het Visser 't Hooft alleen nog maar brede studierichtingen aan. Leerlingen leren nu als ze kiezen voor de bouwrichting niet alleen voor timmerman, of metselaar maar krijgen met alle disciplines van de bouw te maken. Ze leren dus ook schilderen en stucwerk aanbrengen, of in ieder geval de beginselen daarvan. De vmbo-afdeling van Visser 't Hooft is niet de enige school die met brede opleidingen is ge start, maar wel een van de wei nigen die het direct voor alle studierichtingen invoerde. De brede basisopleidingen zijn vol gens locatiedirecteur Heitmeijer een uitkomst voor veel leerlin gen, omdat zij op 13-jarige leef tijd vaak nog niet weten of zij de rest van hun leven willen tim meren of metselen. „Of neem de zorg: veel leerlingen willen de zorg in, maar wat zij daar pre cies in willen doen, of ze met kinderen, ouderen, dementen, verstandelijk gehandicapten, jongeren of zieken willen wer ken, weten ze vaak nog niet. Binnen zo'n brede opleiding maken ze met alle richtingen kennis en leren ze overal de be ginselen van. Als ze vervolgens naar het middelbaar beroepson derwijs doorstromen, kunnen ze een weloverwogen beroepskeu ze maken." Ook maakt een bre de opleiding de leerlingen tot flexibeler werknemers denkt Heitmeijer. „Een timmerman die zonder werk komt te zitten kan zich gemakkelijk omscholen tot stukadoor of metselaar. Hij heeft het tenslotte ooit allemaal eens geleerd." Niet alleen de opleidingen zijn de afgelopen twee jaar veran derd. De onderwijsmethode is dat ook. Klaslokalen zijn tegen woordig onderverdeeld in werk plekken en hebben meer weg van een willekeurig bedrijf dan van een ouderwets lokaal. Bij de entree van het techniek- of zorg- lokaal is een balie waar mensen worden opgevangen door leer lingen. Daarachter hangen roos- terborden waar het werk op wordt gepland. Verderop wordt de uitgifte en binnenkomst van goederen bijgehouden, en de administratie nagelopen. In de rest van het lokaal zijn leerlin gen bezig met technische werk stukken of in het geval van het verzorgingslokaal, met verzor gingstaken. Deze nieuwe, veel praktischer manier van werken, vergt een andere examinering. Daar wordt dit jaar voor het eerst ervaring mee opgedaan. De vmbo-afde ling van Visser 't Hooft staat daarbij in nauw contact met het Cito en fungeert als klankbord voor deze overheidsinstelling. Minister Van der Hoeven laat zich tijdens haar bezoek bijpra ten over de ontwikkelingen in het vmbo in het algemeen en de nieuwe examens in het bijzon der. Zij wordt daarvoor op elke afdeling opgewacht door twee docenten en twee leerlingen. Op de laatste afdeling die op het programma staat, de richting consumptief, wacMB haar ten slotte een klein gerecht dat be reid is door de leerlingen van deze opleiding. (advertentie) Familietip! Kom deze vakantie voor een spet terend dagje uit naar attractiepark Duinrell. Geniet met het hele gezin in de spectaculaire attracties, zoals de Splash, de Aquaswing, de Kikkerachtbaan en het Tikibad. Voor de kleinste bezoekers is er volop te beleven in de nieuwe Rick's Fun Factory! DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11