WW-recht werknemer gehalveerd IETS verkopen? BVD adviseerde beveiliging mediapark te verbeteren Leidse 1 mei-viering nieuw leven ingeblazen Lubbers haalt fel uit naar regering-Bush Leidsch Dagblad Ibrahimovic staat vijf duels aan de kant Weer gezochte Irakees gepakt Bezuinigingen op sociale zekerheid Leuzen tegen de regering iish ziet het tij eren in strijd >gen terrorisme ankrover ging Hamburg entiek te werk ieuwe topman hold werkte ren bij Ikea oor Leo Levie >mt lintjesregen ree dagen later in Bey opent iternet voor bakers oetshuis van ud-Poelgeest erenoveerd faterstofauto er, nu de larkt nog anfoise Sagan is geen rscn rik kei ijker itwoord op jaloezie an gelach Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidsch dagblad.nl Dagblad NR. 43221 LOS vrijdag 2 MEI 2003 SPRINTERS L NR. 43221 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 MMENTAAR ZUINIGINGSDRIFT assing van de pensionering in de mogelijkheden tot ver- ;d uittreden. Dat staat te le- in het tussentijdse verslag de kabinetsinformateurs, norgen deed dan ook on- lellijk het gerucht de ronde Yederlanders op hun 65ste ardag niet langer automa- met pensioen gaan en mo- nog een jaartje of twee :en doorwerken, ddels hebben de drie beoog- oalitiepartners ontkend de -leeftijd tot 67 jaar te willen huiven. Desondanks is de nemer twee keer - nu en in ekomst - de dupe van de be- gingsdrift van CDA, WD en Nu vanwege de loonmati- de stijgende ziektekosten e hogere pensioenpremies, s omdat hij (zij) in elk geval ijn 65ste moet doorwerken iet geld dat hij reeds voor lensioen betaalde, ziet ver pen. Mocht de werknemer intijds nog eens arbeidson- likt of werkloos raken, dan j als gevolg van de bezuini- en meteen tot de bedelstaf ordeeld. nieuwe coalitie wil vijftien ird euro bezuinigen om in de begroting sluitend te en. Het wegwerken van het rt op het huishoudboekje de overheid is het stok- dje van Jan Peter Balkenen- Jaarvoor moet alles wijken, sen moeten aan het werk, t ze niet langer een beroep ten doen op allerlei prachti- igelingen en dus ook niet ten komen van de maatschap- klinkt misschien wel aardig, r waar zijn dan al die banen? iconomie draait slecht en de tloosheid groeit als kool Er aan economen die beweren een overheid in tijden van gang juist de economie t stimuleren door banen te ippen en de koopkracht te kelen. Het beoogde kabinet oft weliswaar dat bezuini- en de economie noch de [gelegenheid mogen scha- maar 'creativiteit' in het lakken van de problemen ireekt geheel door het weg- sen van het begrotingstekort g te verklaren. Meyer Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V A)/. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automatische betaling is mijn Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Herhaalde waarschuwing kwam maand voor moord op Fortuyn Postcode Telefoon n. controle nabezorging) PvdA-partijleider Wouter Bos deelde gisteren in het kader van de Dag van de Arbeid rozen uit op de Haarlemmerstraat. Later trok de PvdA- leider, gisteren aanwezig bij de i mei-viering in het Leidse Volkshuis, van leer tegen D66. Foto: Taco van der Eb Jong en oud bij landelijke bijeenkomst Dag van de Arbeid door Wim Koevoet leiden - De generatiekloof tus sen de overwegend jonge PvdA- 'ers die de kaders van de partij bevolken en de oudere leden van de partij manifesteerde zich gisteren weer in volle hevigheid. Dat begint bijna een sociaal-de mocratische traditie te worden want al jaren wordt 1 mei in Lei den vooral gevierd om 'de oud jes' tevreden te houden. Niet voor niets dient meestal een be jaardenoord als plek van bijeen komst. Vorig jaar was er wegens gebrek aan belangstelling zelfs hele maal geen 1 mei-viering. Maar mede door toedoen van PvdA- senior Bart Werk én doordat Leiden gisteren was uitgekozen als stad voor de landelijke vie ring, is de Dag van de Arbeid weer nieuw leven ingeblazen. Met dank aan onder anderen PvdA-raadslid Hilde Jansen die een best partijtje accordeon speelt. Zij trok de strijdliederen voort als een op stoom geraakte locomotief. Als de editie van 2003 represen tatief is voor wat komen gaat, dan kunnen de oudere PvdA'ers nog vele mooie, geïnspireerde 1 mei-vieringen tegemoet zien. Daarvoor zijn dan wel sprekers nodig als Henri Lenferink, die gisteren met een prachtig ver haal over kinderarbeid in de 19de eeuw de harten stal van al le PvdA'ers, jong en oud. De aanstaand burgemeester - die wat WD, Leefbaar Leiden en CDA betreft wat meer op zijn onafhankelijkheid moet letten en zich daarom beter niet zo na drukkelijk met het PvdA-feest had kunnen inlaten - dichtte de generatiekloof schijnbaar moei teloos. Aan zijn verhaal waren verhalen van oudere PvdA-vrou wen over de vroegere 1 mei-vie ringen voorafgegaan. Het ver bod van pa om Koninginnedag mee te vieren, de Arbeiders Jeugd Centrale, dansen om de 1 mei-boom, het kinderfeest in de Stadsgehoorzaal, in optocht door de Breestraat marcheren: de vrouwen vertelden er met hoogrode konen over. De her inneringen aan die tijd doen hen net zo goed als de eerste beker chocolademelk die de uitgeputte kindslaaf Sander uit Lenferinks verhaal van een ba ron kreeg aangeboden. Ook de kinderlijk eenvoudige en juist daardoor zo rake ge dichten van John Stewart over vrede, zijn vader en de ijsco man, voorgedragen met licht schokkende ledematen, deden alle leeftijdverschillen op slag vergeten. Een jaar na dato moet worden vastgesteld dat de afge lasting van de 1 mei-viering van vorig jaar een grove schande is geweest. bagdad/ap - Opnieuw hebben de Amerikanen in Irak een ge zocht kopstuk van het gevallen Iraakse regime opgepakt, zo is vandaag bekendgemaakt. Mis- bas Qadr Hadi, een lid van Sad dam Husseins Revolutionaire Commandoraad en van de par tijtop van de Baath-partij, werd volgens het leger gisteravond gearresteerd in Bagdad. Hadi is de nummer 41 op de Ameri kaanse lijst van meest gezochte figuren en de harten negen in het kaartspel waarop zij zijn af gebeeld. Hadi was een vertrouweling van Saddam. Sinds het begin van de jaren '80 was hij zijn adviseur bij kwesties betreffende de sji'iti- sche bevolking in Irak. Voor aanvang van de oorlog was hij aangewezen als een van de be velhebbers van de vier regio's waarin Irak werd opgedeeld. Hadi had de leiding over het ge bied waarin de sji'itische heilige steden Najaf en Karbala liggen. Na de Golfoorlog van 1991 kreeg Hadi van Saddam een onder scheiding voor zijn diensten. zeist/anp - De tuchtcommissie van de KNVB heeft Zlatan Ibra himovic van Ajax vandaag een schorsing opgelegd van zes wedstrijden waarvan één voor waardelijk. De spits zal daardoor vijf wedstrijden missen. Ploeg genoot Christian Chivu kreeg drie duels onvoorwaardelijk op gelegd. Feyenoorder Pierre van Hooijdonk werd uitgesloten voor drie duels waarvan één voorwaardelijk. Alle straffen werden uitgedeeld naar aanleiding van incidenten tijdens de wedstrijd Feyenoord- Ajax in de halve finale van de Amstel Cup op 16 april. Van Hooijdonk kreeg in de slotfase de rode kaart wegens natrappen richting Van Damme. Ibrahimo vic en Chivu werden tijdens de wedstrijd niet bestraft, maar achteraf aangeklaagd op basis van tv-beelden. Chivu probeer de Song te slaan, Ibrahimovic deelde een elleboogstoot uit aan De Nooijer. De clubs hebben vier werkdagen de tijd in beroep te gaan. Feyenoord en Ajax be raden zich hier nog over. Pagina Sport: Bekvechten in Zeist Sassenheimse zeiler overleden leiden/oude ade -De 61-jarige Sassenheimer die woensdag op de Kagerplassen te water raak te, is gisteren in het LUMC overleden. De man zat samen met zijn 27-jarige zoon in een zeilboot die water maakte bij het overstag gaan en vervolgens door een windvlaag omver werd geblazen. Het tweetal moest 500 meter door het kou de water naar de kant zwem men. Voor de vader was die af stand te ver. Hij raakte onder water en moest door zijn zoon worden meegetrokken. Een maal op de kant kreeg hij een hartstilstand. Het lukte nog wel hem te reanimeren, maar zijn toestand bleef kritiek. Hij is gis teren op de intensive care afde ling overleden. De zoon is aan de beterende hand. Mega-overname door Heineken Amsterdam - Heineken koopt de Oostenrijkse brouwer BBAG over voor 1,9 miljard euro. Het is de grootste overname in de geschiedenis van de brouwerij. BBAG is sterk in Centraal-Euro- pese landen, met een bierom- zet van 906 miljoen euro en een afzet van 13 miljoen hectoliter in 2002. Tot de belangrijkste merken behoren Kaiser, Zipfer, Gösser en Edelweiss (witbier). Heineken is al actief in 170 lan den met een afzet van 109 mil joen hectoliter vorig jaar. Pagina Economie Winst van Shell bijna verdubbeld Amsterdam - Hogere prijzen voor olie en gas en sterk verbe terde raffinagemarges hebben de nettowinst van Koninklij ke/Shell Groep in het eerste kwartaal van dit jaar fors om hoog gestuwd. Het Nederlands- Britse olieconcern rapporteerde vanochtend een winst van 3,91 miljard dollar. Dat is een stij ging met 96 procent ten opzich te van het zwakke eerste kwar taal in 2002. hilversum/gpd - Een maand voor de moord op Pim Fortuyn op 6 mei 2002 heeft de toenmalige Binnenland se Veiligheidsdienst het mediapark in Hilversum drin gend geadviseerd de beveiliging van het omroepcom- plex te verbeteren. De herhaalde waarschuwing was te vergeefs. In april 2001 had de BVD al 'het klemmende advies' ge geven het mediapark en zijn bezoekers beter te bewa ken. Maar exact een jaar later constateerde de geheime dienst teleurgesteld dat het advies tot extra beveiligings maatregelen 'nog steeds weinig of niets had opgele verd'. Dat blijkt uit correspondentie tussen het politiekorps Gooi- en Vechtstreek, het ministerie van binnenlandse zaken, NOB Vastgoed en het Nationaal Coördinatiecen trum. De kwetsbaarheid van Hilversum als brandpunt en vergrootglas voor maatschappelijke ontwikkelingen was 'hoog', aldus de BVD, tegenwoordig AIVD. Nog altijd is onduidelijk, waarom het mediapark de BVD-adviezen een jaar lang heeft genegeerd. De coördi nator beveiliging van het mediapark weigert elk com mentaar. Het korps Gooi- en Vechtstreek heeft bij herhaling bij Binnenlandse Zaken aangedrongen op extra politie mensen in verband met het 'kwetsbare' mediapark. Vol gens politiewoordvoerder Nadia Pignato is tot op de dag van vandaag daarvoor geen enkele agent erbij gekomen. Voor de gemeente Hilversum vormde de gewelddadige Plaats actie van vijftien Heli's Angels tegen het televisieduo Ba rend Van Dorp op 19 december 2000 aanleiding om de BVD een veiligheidsanalyse te laten maken van het mediapark. Nadien heeft de Holland Media Groep (RTL4, RTL5 en Yorin) extra studiobewaking ingesteld. Ook voor de Hilversumse politie was dat reden tot het maken van een veiligheidsrapport over het omroep- complex. In haar notitie staat dat het mediapark vaker toneel was van incidenten als persoonlijke intimidaties, bommeldingen en heftige demonstraties. Zo werd Filip Dewinter van het Vlaams Blok in september 2000 be laagd. Zijn auto werd in elkaar geramd. Zelf werd de po litiek leider van de extreemrechtse partij in de studio door actievoerders besmeurd met een bruine smurrie. Kritiek op veiligheidsbeleid amsterdam/anp - De Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen van de VN, Ruud Lub bers, is boos op de regering- Bush. De baas van de vluchte lingenorganisatie Unhcr noemt de wijze waarop de VS sinds de aanslagen van 2001 omgaan met asielzoekers en moslims „verschrikkelijk" en „vernede rend". De Nederlandse ex-pre mier zegt dat in de jongste edi tie van Wordt Vervolgd, het maandblad van Amnesty Inter national. Steen des aanstoots zijn voor Lubbers de duizenden mensen die Washington detineert in binnen- en buitenland in het kader van de internationale strijd tegen terreur. Onder hen zijn veel asielzoekers. „Er is die akelige ontwikkeling dat asiel zoekers geassocieerd worden met criminelen en terroristen. Dat is tragisch. Die tendens om asielzoekers te declasseren, en de manier waarop ze worden geëtiketteerd. Het is verschrik kelijk wat er gebeurt in de VS." Lubbers neemt in het interview geen blad voor de mond. „Die hele ontwikkeling in de VS, om lijsten aan te leggen, mensen te categoriseren als lastposten, om ze te negeren, moslims die worden beschouwd als een vei ligheidsrisico voor de VS, het criminaliseren van mensen die in eigen land ook al slachtoffer waren, om ze buiten de gren zen te houden en ze uit te zet ten. Vreselijk. Het is absoluut ongelooflijk dat in 2003 mensen uit de VS naar Canada vluchten den haag/gpd - De WW-rechten van werknemers worden gehal veerd. Wie straks buiten zijn schuld werkloos wordt, krijgt nog maar een tot tweeënhalf jaar een WW-uitkering van 70 procent van het laatst verdiende loon. Nu is dat nog maximaal vijfjaar. Daarna volgt de bij stand. De beoogde regeringspar tijen CDA, WD en D66 willen op die manier honderden miljoenen bezuinigen op de sociale zeker heid. Gisteren presenteerden de in formateurs Hoekstra en Kort hals Altes een tussenrapport over de formatie. Daarin staat een aantal maatregelen die de partijen al met elkaar overeen zijn gekomen. Behalve op de WW willen ze ook fors bezuini gen op de bijstand, de WAO en de regelingen voor vervroegde uittreding en pensioen. De manier om al die bezuini gingen te bereiken is meer mensen aan het werk te zetten, en ten minste tot hun 65ste jaar. Geruchten dat de partijen ook van plan zouden zijn de AOW-leeftijd op te trekken tot 67 jaar, worden door alle drie de partijen ontkend. In totaal wil het nieuwe kabinet voor een recordbedrag van 15 miljard euro bezuinigen. De re den is dat ze willen dat het huishoudboekje van de over heid aan het eind van de kabi netsperiode in 2007 sluitend is. Vooral het CDA wil koste wat kost geen tekort meer op de be groting. Daarvoor moeten CDA en WD een aantal wensen uit het hui dige regeerakkoord laten varen. Zo zullen de belastingverlagin gen die daarin waren afgespro ken niet doorgaan. Dat betekent dat het kwartje van Kok (benzineaccijns) en de onroerendzaakbelasting (OZB) niet zullen worden afgeschaft. Over de precieze invulling van de bezuinigingen moeten de drie de komende weken nog onderhandelen. Maar de infor mateurs spraken gisteren de verwachting uit dat het nieuwe kabinet er voor 1 juni is. Over een aantal hoofdlijnen zijn de drie het eens. Zo komt er een generaal pardon voor vluchte lingen die al langer dan vijf jaar in Nederland zijn en buiten hun schuld nog steeds geen uitsluit sel hebben gekregen over hun asielaanvraag. Ook mogen er geen nieuwe gasboringen plaatsvinden in de Waddenzee en de Biesbosch. Wel wordt daarop het voorbehoud ge maakt dat in tijden van econo mische noodzaak (dus als de overheid meer geld nodig heeft) dat toch gebeurt. Ook blijft de kerncentrale in Borssele voorlo pig open. Verder komt er een gekozen burgemeester en wordt het kiesstelsel zo veranderd dat burgers ook een stem kunnen uitbrengen op een regionale kandidaat. omdat ze zich niet langer veilig voelen. Dat is een afschuwelijke ontwikkeling." Volgens Lubbers zijn de Ameri kanen sinds de aanslagen op 11 september 2001 „verlamd". „Ze zijn zo overtuigd dat ze zichzelf met hand en tand moeten ver dedigen tegen dreiging van bui tenaf - en de president nog het meest - dat zich in feite een tra gedie ontwikkelt die ingaat tegen de traditie van de VS. Het is be treurenswaardig. Dit zijn de VS niet meer!" Met betrekking tot de oorlog in Irak zegt Lubbers dat hij „de eer ste was die luid en duidelijk aan gaf dat een interventie in een humanitaire crisis zou resulte ren". „Ik ben ervoor op de vin gers getikt als zou ik politiek be drijven", onthult de voormalig minister-president. „Ik heb lou ter een voorspelling gedaan, dat is mijn functie." Lubbers zit er niet mee dat zijn kritiek slecht valt bij de VS, de belangrijkste donor van de Unh cr. „Dat kan nooit de reden zijn het niet te zeggen. Ik heb een mandaat van de Algemene Ver gadering van de VN om te roe ren en op te komen voor de ver drukten." De voormalige CDA-topman vreest evenmin dat hij over twee jaar geen nieuw mandaat zal krijgen. „My God, deze baan is al zo'n voorrecht. Ik ben 64 jaar, heb alles al gedaan in dit leven. Wat zou er mooier zijn dan dat ze me wegsturen omdat ik te kri tisch ben. Dat zou fantastisch zijn!" den haag - Papoea's demonstreren op het Plein voor het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag. Zij riepen gisteren onder meer leuzen tegen de Indonesische regering. Het is precies veertig jaar geleden dat Nieuw-Guinea via kort VN-bestuur door Nederland werd overgedragen aan Indonesië. Foto: ANP/Ed Oudenaarden

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1