Greenspan optimistisch na afloop Irak-oorlog ECONOMIE Ook de trein maakt tegenwoordig een pitstop 5Maak huur winkelpanden afhankelijk van de omzet Fed-voorzitter bezorgd om werkloosheid in de VS Druk met opbinden van perenbomen Belgische rechter: Bewijs KBL-zaak onrechtmatig Begroting EU eerste keer boven 100 miljard euro FNV vraagt verbetering van Nabestaandenwet its euro naar uw hoogtepunt iDAM - De koers van de :ft gisteren het hoogste bereikt sinds februari In de Aziatische en Euro- indel noteerde de be te Europese munteen- lersen boven de 1,11 dol- !n ruim 1,10 dollar op Volgens handelaren is f jro vooral in trek door het rerschil tussen de Ver- e Staten en Europa. Het grijkste tarief van de Ame- o ïse centrale banken staat o 5 procent, terwijl de Eu- 0 e Centrale Bank een tarief jr 5 procent hanteert. atsloterij er gegroeid De Staatsloterij is ir opnieuw groter ge- i. Sinds 1994 is de omzet irdubbeld naar inmid- 590 miljoen euro. Het afge- ijaar kwam tweederde van kaïzet, omgerekend 457 mil- s euro, in de prijzenpot. De van de Staatsloterij zelf de Oudejaarsloterij liep ins iets terug, terwijl flink aan populariteit forig jaar nam het aantal imers hieraan met 40 it toe naar 340.000. >11 stoot Franse (stations af Koninklijke lell wil per eind 2005 nog 150 van de huidige 950 itions in Frankrijk over- i. De oliemaatschappij 600 stations af, omdat langer winstgevend zijn. lervinden zware concur- de goedkope benzine hj grote supermarkten. Een jdvoerder van Shell zei dat in Frankrijk verder p toplocaties, vooral langs vegen. 1 ;ere inflatie Eurolanden De inflatie in de eurolanden is deze met 0,3 procent gedaald procent, in vergelijking iart van dit jaar. Dat ljuit een eerste raming van lat in Luxemburg. Het van de Europese Cen- (ECB) is erop gericht je geldontwaarding op onder 2 procent te i. De Europese indicator :t economisch sentiment in april licht gestegen, de Europese Commis- cendgemaakt. In maart __ezë indicator nog naar maar dankzij een ho- msumenten- en detail- ilsvertrouwen is de trend donderdag 1 mei 2003 door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Voorzitter Alan Greenspan van het Amerikaanse stelsel van centrale banken, de Fed, is voorzichtig optimistisch over de economische ontwikke ling na de snelle beëindiging van de Irak-oorlog. Greenspan ver scheen gisteren voor het eerst sinds de oorlog uitbrak in een hoorzitting van het Amerikaanse Congres. Alan Greenspan (77) is het fi nanciële orakel van de Verenig de Staten. Bijna zestien jaar be mant hij de post van voorzitter van de Federal Reserve. Zijn uit latingen worden nauwlettend gevolgd. Niet alleen vanwege mogelijke rentebeslissingen van de Fed, maar ook omdat Green spans visie op de economische vooruitblik buiten de VS van be lang is. Greenspan waarschuwde giste ren wel voor te hooggespannen verwachtingen. „Ik geloof nog steeds dat de economie dit jaar aanmerkelijk sneller zal groeien dan vorig jaar, maar de timing en de omvang van de verbete ring blijft onzeker." Hij was po sitief over het herstel op Wall Street, de lagere olieprijzen en het sterk toegenomen consu mentenvertrouwen, maar zei zich zorgen te maken over de achterblijvende bedrijfsinveste ringen. De werkloosheid in de VS is een aanhoudend probleem, en ver wacht wordt dat het Amerikaan se ministerie van Arbeid morgen een lichte stijging met een of twee procent bekend zal maken. Op dit moment zit 5,8 procent van de beroepsbevolking zonder baan. Volgens Greenspan slagen Amerikaanse bedrijven erin met minder mensen te voldoen aan een licht gestegen vraag, wat leidt tot hogere arbeidsproducti viteit maar ook een veel hogere groei nodig maakt om banen te creëren. Kortom, de economie bloeit naar verwachting later dit jaar op, maar er blijven onzekerhe den. Of in de woorden van Alan Greenspan: „Als de economi sche spanningen die verband houden met de situatie in Irak verder verminderen, dan zullen de fundamentele trends die de economische vooruitblik bepa len duidelijker worden." Greenspan, berucht om zijn cryptische uitspraken en daar door bekend als een econo misch orakel, wilde niets zeg- geng over het door president Bush aangekondigde pakket van fiscale maatregelen. Eerder was hij daar zeer kritisch over. Tot ergernis van Congresleden zei hij keer op keer daar niet op te willen reageren. Hij herhaalde wel zijn zorg dat de Amerikaan se begroting nog verder in het rood terecht komt door belas tingverlagingen die niet gepaard gaan met besparingen op de uit gaven. „Ik ben sinds februari niet van mening veranderd." hoevelaken/gpd - Belangenorganisatie Intres, waarin 2400 zelfstandige winkeliers zijn verenigd, pleit voor het betalen van 'omzethuur'. Gaan de zaken goed, betaalt de ondernemer hoge huur. Daalt de omzet in de winkel, dan gaat de huur omlaag. Zo'n huurcontract is hard nodig, omdat steeds minder winkeleigenaren het hoofd boven water kunnen houden. „De huren zijn hoog", zei Intres- directeur Karelse bij de presentatie van de jaarcij fers. „Zeker op de beste locaties, waar de marges van zelfstandige winkeliers klein zijn. Omzethuur zou fantastisch zijn." Zijn boodschap is opmerkelijk, want in Nederland komen huurcontracten gebonden aan omzet nau welijks voor. In de VS wel. Het levert de exploitan ten van winkelcentra een schat een marktgege vens op. Die weer worden uitgebaat. „In Nederland melden zelfstandige winkeliers niet graag hun omzetgegevens aan derden", bevestigt Karelse. „Maar Intres gaat er alles aan doen om ze te overtuigen van nut en noodzaak. Waarom niet? Winkelcentra zijn trekkers, presenteren zich vaker als geheel, ook in advertentiebeleid. We delen de lusten, laten we dan ook samen het risico ne men." Karelse reageert hiermee op een artikel in Het Fi- nancieele Dagblad, waarin Corio, uitbater van winkelcentra als Hoog Catharijne in Utrecht een lans breekt voor omzethuurcontracten. Geen en kele ondernemer in Hoog Catharijne heeft zo'n contract. Voordeel voor vastgoedondernemer Co rio is dat het bedrijf in goede tijden meelift op de successen van de winkeliers en tegelijk al snel sig nalen krijgen als de zaken minder goed gaan. En de zaken gaan minder goed in de detailhandel. Intres, dat vooral service en ondersteuning geeft aan winkeliers, boekte in 2002 een nettoverlies van bijna 2 miljoen euro bij een omzetgroei van ruim 3 procent. De omzetgroei is vooral te danken aan niet-leden (Expert, Europatuin), die gebruik maakten van de centrale betaaldiensten van In tres. Het verlies is vooral te wijten aan een miskoop van twee ketens, de 10 chique linnenza ken van Buhrmann en de 17 lingeriewinkels van Engering. Voor het eerst kocht Intres zelf zaken, maar het avontuur pakte slecht uit. De winkels zijn gekocht voor veel geld (in hoog conjunctuur) met de bedoeling ze door te verko pen aan leden. De leden vinden de prijs die Intres vraagt echter te hoog. Intres verkocht er slechts een paar door en blijft met de rest zitten, die nu geëxploiteerd worden door Intres zelf. reorganiseert rtelwaakhond :l - De concurrentiewaak- in Brussel gaat anders De Europese Commis- gisteren het groene licht n ingrijpende reorganisa- de afdeling van commis- lonti, die met zijn directe ;dheden om in het be ren in te grijpen een van ilangrijkste van de EU is. :heiding tussen ambtena- le zich bezighouden met :en (geheime prijsaf- ;n), en ambtenaren die imming moeten geven (fusies, wordt opgeheven, daarvan zijn de func- irissen vanaf mei volgend Ingedeeld in vijf bedrijfs- peconoom "Vtrekt bij IMF iington - De Amerikaanse moom Kenneth Rogoff it dit najaar het Interna- Monetair Fonds (IMF), iff heeft besloten gebruik te van de mogelijkheid als leraar terug te keren bij de :d University. Rogoff pas sinds juni 2001 als ^'rvan de onderzoeksstaf bij V1F. In die functie is hij on teer verantwoordelijk voor ïblicatie van de halfjaar - World Economie Outlook, en beeld geeft van de eco- ische vooruitzichten in de ld. meback Trabant •gelijk in Afrika kau - De Oost-Duitse Tra- maakt misschien een co- ack. Sachsenring Fahr- technik, een dochter van lormalige fabrikant van de Ïnt, wil in Afrika een nieu- rsie van de auto introdu- zo heeft directeur Wink- Sieegedeeld. Het bedrijf wil tasis van de Trabant de Afri- bntwikkelen. Dat moet een luste en makkelijk te repa- (i auto worden, speciaal ontwikkelingslanden, senring onderzoekt nu of ïaalbaar is. Tussen 1957 en zijn er ongeveer 3,3 mil- Trabants in Zwickau ge- vd. Kopers moesten we- chronische productiepro- len vaak jaren op hun auto doornenburg - Fruitteler Milder in Doornenburg bij Nijmegen is druk in de weer met het opbinden van zijn perenbomen. Telers werken steeds vaker met het 'viertakkensys- teem', waarbij de bomen vier toppen hebben die vrucht dragen. Dat brengt in het voor jaar bij het opbinden wel extra werk met zich mee. Het opbinden is noodzaak omdat de bomen later in het seizoen de zware peren niet meer kunnen dragen en de kans groot is dat takken afbreken. Milder verwacht dankzij het warme voorjaar overigens een goede oogst. Foto: ANP/Vidiphoto rfen Jfcte. door Egbert Hanssen utrecht - „In de Formule i laatje ook geen auto in de pitstraat bin nenkomen als de crew niet klaar staat. Dan heb je de race al bij voorbaat verloren. Dat deden wij vroeger wel. Een trein kwam voor onderhoud, maar niet alle onder delen waren aanwezig of mon teurs waren met een andere klus bezig. Daarom hebben ook wij het woord 'pitstop' ingevoerd." Aan het woord is Jacques Hu berts (57). Tweeënhalf jaar is hij de topman van NedTrain, een bedrijf met 4500 medewerkers. De Limburger kreeg de op dracht om de verschrikkelijke onderhoudsachterstand bij NS weg te werken. Bij zijn aantre den stond 21 procent van alle 2650 treinstellen in Nederland dagelijks stil. Voor reparatie of onderhoud. Dat betekende da gelijks 30.000 zitplaatsen minder en verschrikkelijk gemor onder de reizigers, die steeds vaker ge noegen moesten nemen met een staanplaats. Logistiek is heel belangrijk. Dat weet Huberts als geen ander. Hij was voorheen directeur bij Ned- Car ü^Bom. In deze autofabriek Nedtrain-directeur Jacques Huberts: „Niet meer doorrijden als je een rammeltje hoort, maar meteen repareren." Foto: GPD/Jeroen Kuit worden Volvo's en Mitsubishi's op één productielijn door elkaar gemaakt. Dat vereist het juiste onderdeel op het juiste tijdstip bij de juiste mensen. Huberts gebruikt die kennis nu bij Ned Train. „We zijn bijna weer terug op de nullijn", zegt hij. De nullijn staat voor een accep tabele stilstand van treinen voor onderhoud en revisie. Deze lijn dook medio '97 tot verder onder het nulpunt en kende eind 2000 een dieptepunt toen dagelijks mini 500 treinen stil stonden. Sinds de komst van Huberts gaat het stukken beter. Nu staat dagelijks nog 12,5 procent(280 stuks) stil en slaat NedTrain te genover zijn Europese collega's in elk geval geen modderfiguur meer. Huberts leunt echter nog niet achterover. Hij spiegelt zich aan zijn Japanse concurrent, waar een stilstand van 8 tot 9 procent wordt gehaald. „Die hebben een heel rondere filosofie", zegt Hu berts. „Ze werken met preven tief onderhoud. Dat gaan wij ook rigoureus invoeren. We moeten een trein sowieso elke 24 uur controleren. Waarom dan niet meteen elke dag even tjes doormeten met een diagno sesysteem? Dus, niet meer door rijden als je een rammeltje hoort, maar meteen repareren. Je voorkomt dan onverwachte uitval." Huberts investeerde tot nu toe 75 miljoen euro om de werk plaatsen te moderniseren. Nog eens zo'n bedrag komt er de ko mende jaren bij. Er werden in middels 250 nieuwe monteurs opgeleid. En Huberts deed iets wat zijn voorgangers nooit durf den: hij doorbrak het monopolie van gevestigde leveranciers als het Canadese Bombardier en het Franse Alstom. Zij leveren hun spullen aan de NS wanneer het hun uitkomt. Dat is Huberts beu. „In Europa zijn wij maar een klein treinbedrijf. Bij onder handelingen sta je dan natuur lijk niet zo sterk als je Franse of Duitse collega's." Na een tip van de oud-Philips- topman Timmer ging Huberts eens in China kijken. Begin vo rig jaar bestelde Huberts daar prompt 40 nieuwe draaistellen. Een bestelling van 3 miljoen eu ro. „Dertig tot veertig procent goedkoper en een levertijd die bijna de helft korter was", lacht Huberts. De nieuwe draaistellen liggen in China inmiddels klaar voor verscheping en worden in mei in Nederland onder de tr.ei- nen gemonteerd. „In China hebben ze een onge lofelijk grote spoorindustrie. Ze hebben er zelfs een universiteit voor treiningenieurs. Ze maken alles wat ze in Europa ook kun nen. Ik heb er goede verwach tingen van. Waarom zou het an ders zijn? Alles wordt gemaakt volgens dezelfde specificaties." NedTrain werkt intussen zo effi ciënt dat al voorzichtig wordt gedacht om ook voor buiten landse treinmaatschappijen te gaan werken. Voor onderhoud houdt Huberts nog even de boot af, omdat hij eerst de achter stand in eigen land nog verder wil terugdringen. Maar revisie werkzaamheden, zoals het revi seren van motoren, wil Ned Train graag heel snel ook voor derden gaan doen. De Tilburgse vestiging heeft op die manier al vijftien Amerikaanse locs van General Motors omgebouwd voor het Europese spoor. Maar vooral de reputatie van het revi- siebedrijf in Haarlem wil Ned Train verder in Europa uitbui ten. Uitspraak van belang voor Nederland hasselt-luxemburg/anp - Een rechtbank in België heeft twaalf verdachten van belastingontdui king vrijgesproken omdat het voornaamste bewijs, een lijst met geheime bankrekeningen in Luxemburg, onrechtmatig is. Dat heeft de Vlaamse radio ge meld. De uitspraak kan ook in vloed hebben op lopende rechtszaken in Nederland, die op dezelfde lijst zijn gebaseerd. In de jaren negentig kwam een lijst met bankrekeningen van de Kredietbank Luxemburg (KBL of KB-Lux) mogelijk na diefstal in handen van de Belgische belas tingdienst. Omdat er ook namen van Nederlanders op stonden, hebben de Belgen de lijst naar de Nederlandse fiscus doorge speeld. De belastingdienst hoefde in veel gevallen slechts te wappe ren met de lijst om zwartspaar- ders ertoe te bewegen alsnog aangifte te doen. Een minder heid heeft aangestuurd op een proces. De rechtbank in Hasselt (Bel gisch Limburg) heeft geoordeeld dat onvoldoende duidelijk is of de KBL-lijst rechtmatig in han den van het openbaar ministerie is gekomen. Daarom zijn de aangeklaagden vrijgesproken. Het is de eerste keer dat een Bel gische strafrechter een vonnis velt in de omstreden kwestie. Ook in Nederland volgt binnen kort een eerste vonnis in een KBL-zaak. De rechtbank in Am sterdam moet oordelen over een eerste groep verdachten. Waar schijnlijk kijken de Amsterdam se magistraten met een schuin oog naar het Belgische vonnis. De gevolgen van het vonnis zijn verstrekkend, want honderden gesnapte Nederlandse zwartspaarders wachten op een proces. Hamvraag voor de Nederlandse rechtbank is net als in België de rechtmatigheid van het bewijs. De Belgische autoriteiten heb ben de rechtbank ondanks een verzoek daartoe geen verdere verklaring gegeven over de her komst van de lijst. In Belgische media gaat het verhaal dat ex- werknemers van KBL uit wraak om hun ontslag een microfiche met geheime gegevens aan de Belgische fiscus hebben over handigd. Bijdrage per land blijft onder limiet brussel/anp - De begroting van de Europese Unie zal volgend jaar voor het eerst de grens van 100 miljard euro overschrijden. Begrotingscommissaris Schreyer meent echter dat zij gisteren in Brussel een gematigd voorstel heeft gepresenteerd, omdat de EU-uitbreiding per mei 2004 er al in verwerkt is. De Europese begroting voor dit jaar bedraagt ruim 90 miljard euro. Bij de betalingsverplichtingen blijft de Duitse eurocommissaris met een begrote jaarrekening van 100,6 miljard euro ver onder de limiet van 1,27 procent van het bruto nationaal product van alle 25 EU-lidstaten. Deze limiet werd mede op verzoek van Ne derland tijdens een speciale be grotingstop in Berlijn in 1999 vastgelegd. Schreyer zegt voor de geplande betalingen zelfs de één procent te duiken, met 0,99 procent. Voor de vastleggingsverplichtin gen, of geplande totale uitgaven, komt de Groene politica uit op een bedrag van 109,9 miljard euro. Landbouw blijft de groot ste post op de Europese begro ting, met een geplande uitgave voor de huidige vijftien lidstaten van 45,8 miljard euro. Daarvan is 4,8 miljard euro bestemd voor plattelandsontwikkeling. Bij haar berekeningen is Schreyer uitgegaan van een wisselkoers van 1,07 dollar per euro. De uitbreiding leidt ertoe dat de bijdragen voor regionale steun met 938 miljoen euro stijgen. Daarnaast leidt de komst van tien nieuwe, hoofdzakelijk Oost- Europese lidstaten ook tot ver hoging van de interne kosten met 9,8 procent tot 6,11 miljard euro, onder meer door het in huren van 500 extra personeels leden. Het merendeel van hen betreft tolken en vertalers. Ook brengen aanpassingen aan ge bouwen extra kosten met zich mee. Tegenover deze stijging staat wel een daling van de kos ten voor de voorbereiding van de uitbreiding met 44,4 procent tot iets meer dan één miljard amsterdam/anp - De FNV WÜ verbeteringen in de Algemene Nabestaandenwet ANW. De vakcentrale wil dat de Tweede Kamer aan minister De Geus van sociale zaken opheldering vraagt over onjuistheden in die wet. Dat heeft de FNV gisteren in een brief geschreven. Volgens de vakcentrale is de wet op een aantal punten in strijd met door Nederland ondertekende ver dragen van de Internationale Arbeidsorganisatie ILO. In bepaalde gevallen mag het ei gen inkomen van de nabestaan de niet van de uitkering worden afgetrokken. Ook hebben nabe staanden van werknemers die door een beroepsongeval of - ziekte om het leven zijn geko men, recht op een volledige uit kering. In Nederland geldt dat echter niet voor nabestaanden van na 1950, die geen uitkering krijgen. Ook is het strijdig met ILÓ-verdragen dat de WW- of WAO-uitkering van werknemers die door hun werk zijn overle den, van de ANW-uitkering af gaat. De ILO heeft deze kwesties al twee jaar geleden bij het minis terie aangekaart. Maar het mi nisterie heeft daar volgens de FNV niets mee gedaan en de be zwaren ook niet doorgegeven aan het parlement of sociale partners.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7