Onderzoeken naar treinongeluk BINNENLAND Kabinet maakt zich op voor nieuwe stoelendans Oorzaak daling euthanasiemeldingen onduidelijk Paranormale gave 'glibberig als zeep' CDA, WD en D66 voor aanpassing van kiesstelsel Nep-KPN-medewerker tilt vrouw voor halve ton i Zorgen 1 privacy *g - Het College be ing persoonsgegevens aakt zich ernstige zor- het gemak waarmee de privacy van burgers lien zetten voor de alge iep om meer veiligheid, vooraanstaande be- en politici maakten icy een karikatuur", zo iet college in zijn jaar- iver 2002. Het college is irgd dat belangen en van burgers geofferd bij een 'gemakzuchtige in uitbreiding van meer lheden voor onder blitie, justitie en opspo- «nsten. lelijke Itpartij - Een 41-jarige vrouw ikum is gisteravond in jonplaats doodgestoken <*n 34-jarige vrouw uit De politie zoekt de aan- Ün de relationele sfeer, jwen kregen voor een bedrijf in het centrum ytkkum ruzie, waarna de ^te de andere vrouw ^alen met een mes stak. ^fhtoffer overleed ter aan haar verwondingen, politiewoordvoerder ^tend. De verdachte werd aangehouden. ede ontsnapte angene gepakt jcht - De politie heeft een voortvluchtige ge- ^e aangehouden. De man ,^)te dinsdagavond uit ge- ejis De Dordtse Poorten in ejcht. De politie bracht ^ug naar De Dordtse a, waar hij nog 3,5 jaar [(jtten voor diefstal met De man was met een ^vangene tijdens het ontsnapt. Beide gevan- raakten bij de vluchtpo- s)wond. De politie reken- ^van hen direct bij de pn de gevangenis in. Ngerstakers tien het slecht IC .dam - De witte illegalen longerstaking zijn in het jv van het Komitee Ma- _nse Arbeiders Nederland .J) in Amsterdam, maken k :ht. Volgens het KMAN ^pog tien over, die zes 'zlang geen voedsel tot lf-bben genomen. Half egingen achttien witte ille- hongerstaking om te ^eren tegen het feit dat ze n'eds geen verblijfsver- aig hebben. Ze wonen en al jaren in Nederland rilen belasting als ieder De hongerstakers zijn •imelijk afkomstig uit Ma- sEgypte en het Midden in Het KMAN verwijt de c nog altijd nauwelijks v;esseerd te zijn in het lot n witte illegalen. ceuring voor ntoeristen - De politie heeft twee ,^n van achttien en twintig ikeurd omdat ze in de ;^iberm van de A28 bij Nulde zaten. De jonge- p hadden zich dinsdag- g met chips en sigaretten dleerd in de midden jan de snelweg, waar ze gelend het verkeer aan jjorbij zagen razen. Agen- l^akten daarop een einde gjt gezellig samenzijn van ptoeristen. Nederlandse gsbaas België donderdag 1 MEI 2003 ;jy in bad <i/tongeren - De recht aan het Belgisch-Lim- l Tongeren heeft gisteren ..-jarige Maastrichtenaar stek veroordeeld tot vijf Istraf. De rechtbank acht en dat de man in de treek met Nederland een lende leidde. De leider 1 bende, wiens onmiddel- inhouding werd ge- I, kreeg verder een boete i.OOO euro en verliest voor 2.000 euro aan geschatte winsten. De fitness-baas log een boete betalen lm 49.000 euro. d door Ap van den Berg en Koos van Wees den haag - Nu de kabinetsformatie langzamerhand in de eindfase geraakt, gloort er ineens weer hoop in de harten van gelouterde Kamerleden. Onder het motto 'nieuwe ronde, nieuwe kansen' rekenen zij zichzelf (weer) tot de kanshebbers op een baan als staatssecreta ris of misschien wel minister. Naast de onvermijdelijke aftocht van LPF-bewindsper sonen dreigen binnenkort ook enkele CDA- en WD- collega's hun baan te verliezen. De vrees daarvoor is het minst groot onder de bestuurders van CDA-huize. De grootste partij streeft naar handhaving van haar be windspersonen, zoveel mogelijk op dezelfde plek. Er bestaat een theoretisch kansje dat Maria van der Hoeven (onderwijs) voor een D66-collega moet wijken. Zij heeft daar geen problemen mee als daar Binnen landse Zaken tegenover staat. Maar voorlopig zet de D66-top in op datzelfde ministerie. Als kandidaat geldt Thom de Graaf, oud-partijleider en oud-medewerker van dat ministerie. CDA en WD spelen met de gedachte het ministerie van een tweede minister te voorzien: eentje die verantwoor delijk is voor de (belangrijke) politiezaken. Dat zou de huidige minister van binnenlandse zaken en vice-pre- mier Johan Remkes (WD) kunnen zijn. Als oud-staats secretaris van volkshuisvesting zou hij ook minister van VROM kunnen worden. Maar D66 wil graag een specia le milieuminister, een D66'er. Als 'moeilijk' alternatief zouden beroepsonderwijs en ICT bij Onderwijs kunnen worden weggesneden en als 'kenniseconomie' bij Economische Zaken worden on dergebracht. En dan zou dat ministerie 'zeer geschikt' zijn voor de democraat Alexander Rinnooy Kan, oud voorzitter van de werkgeversorganisatie VNO-NCW. CDA'er Jaap de Hoop Scheffer blijft hoe dan ook op Buitenlandse Zaken. Hij kreeg die post vorig jaar 'als be loning' voor bewezen diensten, onder meer als fractie leider. De staatssecretaris voor ontwikkelingssamenwer king Agnes van Ardenne wordt opgewaardeerd tot mi nister. Om te voorkomen dat de zogenoemde 'buitenland- hoek' niet volledig wordt gedomineerd door het CDA, lijkt Defensie (weer) in handen te vallen van de WD. Dat zou de huidige waarnemer Henk Kamp kunnen zijn, want die voelt zich volgens WD-bronnen op zijn 'eerste departement' (VROM) niet helemaal lekker. Maar het is waarschijnlijker dat Kamp LPF-bewindsman Hilbrand Nawijn opvolgt als minister voor vreemdelin genbeleid. Als WD-leider Gerrit Zalm weer minister van financiën wordt, moet er een ander plekje worden gezocht voor zijn partijgenoot Hans Hoogervorst. Dat zou Volksge zondheid kunnen worden. Maar de CDA'er Aart Jan de Geus (sociale zaken) voelt ook wel voor die post. Als De Geus een overstap maakt, zou Hoogervorst naar Sociale Zaken kunnen. Hij was er tijdens Kok-II vier jaar lang staatssecretaris. Hoogervorst en Kamp zijn ook kandi daat om Zalm op te volgen als fractievoorzitter. Maar voor die functie gooit oud-minister van buitenlandse zaken Jozias van Aartsen de hoogste ogen, menen inge wijden. Als het gaat zoals nu wordt verondersteld, blijft Van der Hoeven de enige vrouwelijke minister. En dat willen CDA en WD niet. WD-vice-fractievoorzitter Frank de Grave schermde tijdens de (mislukte) formatie tussen CDA en PvdA met zes geschikte vrouwelijke kandidaten voor een post in het kabinet. Alle journalisten hengelen naar de namen van 'de zes bruiden van De Grave', maar de liberaal geeft ze vooralsnog niet prijs. Annette Nijs, nu staatssecretaris op Onderwijs, is één van hen. Op Onderwijs wordt een andere post voor de liberale niet betreurd. De LPF krijgt misschien toch nog één minister. Minister van verkeer en waterstaat Roelf de Boer, van huis uit fervent WD-lid, wil graag doorgaan. Eerder al gaf hij het WD-lidmaatschap op voor dat van de LPF, het omge keerde kan even zo makkelijk, vindt hij. De ravage bij het Centraal Station in Apeldoorn was na het ongeluk met de goederentrein enorm. Van de 21 wagons liepen er elf uit de rails. De wagons van de staaltrein moesten worden weggetakeld. Foto's: GPD-ANP apeldoorn/gpd - Er komen drie onafhankelijke onderzoeken naar het ongeluk met een goederen trein, dinsdagnacht bij Apel doorn. Justitie, de Raad voor de Transportveiligheid en RailNed proberen de oorzaak van het on geluk te achterhalen. De goederentrein van Railion ontspoorde kort voor één uur 's nachts. Van de 21 wagons liepen er elf uit de rails. De trein was geladen met ruim 1500 ton staal en was op weg van IJmuiden naar Duitsland. Niemand raakte gewond. Ooggetuigen melden dat de trein veel harder richting station reed dan gebruikelijk is. Door een stroomstoring die gister morgen op het ongeval volgde, kwam het treinverkeer rond Apeldoorn circa anderhalf uur stil te liggen. De ontsporing ver oorzaakte grote ravage. De Socialistische Partij is van plan vandaag in de Tweede Ka mer vragen te stellen over de chloortransporten die onder meer door Apeldoorn gaan. De SP verzet zich daar al jaren tegen, en ziet in het ongeval van dinsdagnacht een reden de om streden transporten per direct te staken. De rijksoverheid heeft tot nu toe ingezet op stoppen per 2006. Voor burgemeester De Graaf van Apeldoorn is het ongeval ook aanleiding om de chloor- discussie weer aan te gaan met de rijksoverheid. Pieter van Vollenhoven, voorzit ter van de Raad voor de Trans portveiligheid, nam gistermid- dag na de Koninginnedagfestivi teiten in Wijhe en Deventer, persoonlijk poolshoogte van de situatie. Hij was onder de indruk van de ravage en zei zich te kun nen voorstellen dat sommige mensen zich zorgen maken over nog ernstiger gevolgen als er een chloortrein in Apeldoorn ont spoort. dronken Oven - Een 41-jarige gees- derwarde vrouw uit Eind- liiheeft gisteravond haar njnaanden oude zoontje hl laten verdrinken. De ;éwas op proefverlof bij ïhan en baby thuis. Zij is ujpsychiatrische behande- ejeen ziekenhuis in Eind- ïf De vrouw liep aan het wan de avond op haar op straat. De buur- jifzag dat en vertrouwde Zij alarmeerde daarop tgenoot van de vrouw, ide meteen naar de bad- omdat hij wist dat zijn -fbezig was de baby in bad 1. De man vond het jon de badkuip. Reanimatie iet meer. door Jan Willem Veenhof den haag - Voor het eerst sinds de nieuwe euthanasiewet van kracht is, kwamen de vijf toetsingscommissies deze week met een rapportage. Het aantal gemelde geval len van euthanasie blijkt gedaald. De vraag blijft: waarom? „Belangrijk vind ik vooral dat de com missies in hun rapportage veel aandacht geven aan casuïstiek; om wat voor zaken gaat het bij euthanasie? Welke proble men zijn er aan de orde? Die casuïstiek wordt uitgebreid beschreven en is bo vendien voor iedereen toegankelijk", al dus J. Kooij, algemeen secretaris van de gezamenlijke toetsingscommissies. De vijf toetsingscommissies schrijven in hun jaarverslag dat het aantal meldingen van euthanasie is gedaald. Vorig jaar zijn 1882 zaken voorgelegd. Bij de voorlaatste rapportage van de commissies in 1999 kwam het aantal gemelde euthanasiege vallen nog 330 hoger uit. Op 1 april 2002 trad de Wet toetsing le vensbeëindiging op verzoek en hulp bij zelfdoding in werking. Het jaarverslag van de commissies is het eerste sinds de nieuwe wet. Nederland telt vijf regionale toetsingscommissie, gevestigd jn Gronin gen, Arnhem, Haarlem, Rijswijk en 's- Hertogenbosch. Deze commissies, waarin een jurist (te vens voorzitter), arts en een ethicus zit ting hebben, toetsen of de arts al dan niet heeft gehandeld volgens de wettelijke zorgvuldigheidseisen. Zo moet er onder meer sprake zijn van een vrijwillig, wel overwogen verzoek en van uitzichtloos en ondraaglijk lijden. Ook moet de be handelend arts ten minste één onafhan kelijk arts hebben geraadpleegd en moet de levensbeëindiging medisch zorgvuldig zijn uitgevoerd. Indien een commissie van oordeel is dat een arts niet volgens de zorgvuldigheids eisen heeft gehandeld, stuurt zij de zaak door naar het openbaar ministerie en de Inspectie voor de Gezondheidszorg. De toetsingscommissies deden dat vorig jaar in vijf gevallen. Het OM en de Inspectie voor de Gezondheidszorg hebben die za ken nog in onderzoek. Bij de 1882 gemelde zaken uit 2002 ging het in 1672 gevallen om euthanasie, in 184 gevallen om hulp bij zelfdoding en in 26 gevallen betrof het een combinatie van beide. Het jaarverslag over 2002 meldt dat de levensbeëindiging in 1544 gevallen thuis plaats had, in 208 gevallen in een ziekenhuis, in 42 gevallen in een verpleeghuis, in 51 gevallen in een ver zorgingstehuis en in 37 gevallen elders, bijvoorbeeld in een hospice of bij familie. In de meeste gevallen leden de mensen aan kanker. R. de Valk-van Marwijk Kooy, voorzitter van het landelijke overleg van de toet singscommissies, vermoedt dat het wer kelijke aantal gevallen van euthanasie twee keer zo hoog is als het aantal gemel de gevallen. Maar het blijft een vermoe den; de werkelijke oorzaak van de daling is nog niet duidelijk. In opdracht van het ministerie van volksgezondheid is daar om onderzoek ingesteld naar de eutha nasiepraktijk. Dat evaluatieonderzoek, onder leiding van de hoogleraren Van der Wal en Van der Maas, moet binnen enkele weken meer inzicht in de oorzaak van de daling bieden. Waarop is het vermoeden gebaseerd dat het bij de huidige rapportage slechts om de helft van het aantal gevallen gaat? Kooij: „Uiteindelijk weten we op dit mo ment gewoon niet hoeveel gevallen niet worden gemeld. Daarover moet het on derzoek van Van der Wal en Van der Maas de verlangde duidelijkheid ver schaffen. Maar op basis van de praktijk kun je vermoeden dat er meer gevallen van euthanasie zijn dan er worden ge meld. Een arts komt niet naar de com- Databank euthanasie De toetsingscommissies overleggen met de ministeries van volksgezond heid en justitie over het opzetten van een databank op internet waar geval len van euthanasie kunnen worden beschreven. Op die manier kunnen artsen bekijken hoe toetsingscom missies zijn omgegaan met gemelde euthanasiezaken van collega's. Sinds de nieuwe euthanasiewet van vorig jaar bepalen de vijf toetsingscom missies of artsen zorgvuldig hebben gehandeld. Voorheen deed het openbaar ministerie dat Uit het dinsdag uitgebrachte jaarverslag van de toetsingscommissies blijkt dat er verschillende keren over de komst van een databank is gesproken. Een van de obstakels is de privacy van patiënten en nabestaanden. missie toe om te zeggen: 'Ik heb een eu thanasie gedaan maar die niet gemeld'. Het vermoeden is daarom gebaseerd op signalen uit het veld." den haag/gpd - CDA, WD en D66 willen het kiesstelsel zo aanpassen, dat kiezers bij lande lijke verkiezingen ook op regio nale kandidaten voor de Tweede Kamer kunnen stemmen. De drie partijen die onderhandelen over de vorming van een nieuw kabinet, willen de wijziging nog in de komende kabinetsperiode invoeren. Dat hebben bronnen rond de onderhandelaars giste ren bevestigd. De verandering van het kiesstel sel is een oude wens van D66. De bedoeling van deze wijziging is dat kiezers een voorkeur voor een regionale kandidaat uitspre ken, waardoor zij zich meer ver bonden voelen met de politici die uiteindelijk in de Tweede Kamer terechtkomen. Nu ken nen kiezers vaak alleen de lijst trekker van 'hun' partij en ko men de andere Kamerleden in zijn kielzog het parlement bin nen. Volgens de afspraken die de partijen hebben gemaakt, blij ven de stemmen die landelijk op een partij worden uitgebracht, bepalend voor het aantal zetels dat zij in de Tweede Kamer krij gen. De kiezers krijgen echter meer invloed op de mensen die die zetels gaan bezetten. Hoe het systeem precies veran derd gaat worden, is nog niet duidelijk. Er zijn verschillende systemen mogelijk. Zo zou een kiezer tijdens de verkiezingen op twee lijsten kunnen stem men, op een landelijke lijst en een districtslijst. De landelijke lijst bepaalt het aantal zetels van een partij, de districtslijsten de kandidaten. De Statenfractie van D66 Zee land wil dat er onder alle leden van de partij een landelijk refe rendum komt over de kabinets formatie. Volgens de woord voerder van de Zeeuwse Staten fractie Hijgenaar zijn de menin gen over de voorgenomen for matie verdeeld omdat de demo craten niet in een rechts kabinet zouden thuishoren. D66-fractie- voorzitter Dittrich voelt echter niets voor een referendum. Hij geeft de voorkeur aan het al ge plande D66-partijcongres aan het eind van de kabinetsforma tie. „Dan kunnen we echt uitleg geven aan de leden en vragen beantwoorden." chaam/gpd - Een 58-jarige vrouw uit Chaam heeft dinsdag ontdekt dat ze voor zeker 55.000 euro is opgelicht door een man die zich voordeed als 'KPN-me- dewerker'. Volgens de politie werd de vrouw vorige week ge beld met de melding dat er ie mand van KPN zou langskomen om wat werkzaamheden aan haar telefoontoestel te verrich ten. Dezelfde dag belde er nog een man in een overall aan met de mededeling dat hij van de KPN was. Volgens de vrouw drukte de man wat toetsen op het toestel in en trok hij er daar na de stekker uit. Vervolgens ging de man naar ei gen zeggen even langs bij zijn baas, die verderop bezig zou zijn. Gedurende die tijd mocht de vrouw de lijn niet gebruiken. De vrouw kreeg argwaan omdat de KPN'er na enkele uren nog steeds niet was teruggekeerd. Daarom belde ze met KPN om uit te vinden wat er aan de hand was. Daar kreeg ze te horen dat er wat dat bedrijf betreft nie mand was langs gestuurd. Later bleek dat door telebankie ren het geld van de rekening van de vrouw was afgeschreven. De politie probeert uit te vinden hoe de man te werk is gegaan. Het herstellen van het spoor rond station Apeldoorn gaat nog dagen duren. Het overige trein verkeer zal daar evenwel weinig hinder van ondervinden. door Helma van den Berg utrecht - Mensen kunnen over paranormale talenten beschik ken. Maar het is als zeep in bad: als je het hebt, glipt het weg. En naar een verklaring moet nog gezocht worden. Dat concludeert de parapsycholo gie in Nederland die morgen en overmorgen het 75-jarig be staan viert met een internatio naal wetenschappelijk congres in Utrecht. Experts uit Amerika, Engeland, Frankrijk, Duitsland en Nederland pleiten voor meer onderzoek. Bijna de helft van de Neder landers gelooft dat er meer is tussen hemel en aarde. De een noemt het voorgevoel, in tuïtie, de ander een signaal uit de andere wereld. Weten schappers zoeken naar een verklaring voor paranormale verschijnselen. „Door ons onderzoek nemen wij inmiddels aan dat mensen paranormale kwaliteiten heb ben", zegt Hans Gerding, di recteur van het Parapsycholo gisch Instituut in Utrecht. „Mensen kunnen in de toe komst kijken, kunnen zonder contact met anderen informa tie overbrengen. Maar het is net als bij tekenen of muziek. De eén heeft er meer talent voor dan de ander. En je kunt er nooit op rekenen." Gerding, van huis uit filosoof, is een van de sprekers op het internationaal jubileumcon gres '75 jaar wetenschappelij ke parapsychologie in Neder land', vanaf morgen in Utrecht. Met experts uit Ame rika, Duitsland, Zweden, En geland en Nederland, onder wie bijzonder hoogleraar Dick Bierman, vertelt hij over para normale ervaringen en onder zoeksmethoden. Gerding: „We hebben er allemaal wel eens mee te maken. Zonder er bij na te denken, dek je voor een persoon meer de tafel. En dan klopt er inderdaad een onverwachte gast aan. Of je droomt dat iemand iets heel akeligs overkomt. Anderen hebben soms nog heftiger er varingen. De vraag is, hoe kan dat? Hoe verklaar je buiten- zintuigelijke waarnemingen?" Recent onderzoek van het So ciaal Cultureel Planbureau wijst uit dat 42 procent van de Nederlanders er in gelooft. De vraag 'hoe dan?' houdt de mensheid al langer bezig. Vooral sinds de jaren twintig van de vorige eeuw toen in Amerika en West-Europa het spiritisme de kop op stak. Ne derland bleef niet achter. We tenschappers richten het Tijd schrift voor Parapsychologie (TvP) op. Utrecht kreeg 50 jaar geleden met prof. Tenhaeff 's werelds eerste bijzonder hoogleraar parapsychologie. En ter on dersteuning van het onder zoekswerk tegelijk het Para psychologisch Instituut dat met wetenschappers over de hele wereld samenwerkt. Aan resultaten ontbreekt het niet, zegt Gerding. „Dankzij ons werk is aannemelijk ge maakt dat mensen over won derlijke vermogens beschik ken. Belangrijk voor mensen met een bijna-doodervaring, die tot dusver niet werden ge loofd. Maar vooral ook om meer inzicht te krijgen in de menselijke psyche." Minder aannemelijk is vol gens Gerding het effect van spirituele séances, waarbij contact wordt gezocht met overledenen: „We gaan ervan uit dat dit meer te maken heeft met telepathie. Mensen brengen soms hun gedachten en gevoelens voor een verlo ren dierbare op de séancelei der over en zijn gauw geneigd boodschappen aan hun eigen belevingswereld aan te pas sen." Evenmin gelooft Ger ding in een vakdiploma voor paragnosten: „Paranormale techniek is net als een stukje zeep in bad. Zodra je het hebt, glipt het weer uit je vingers. Bovendien kun je het niet ge bruiken wanneer je wilt. Dat bleek wel ten tijde van de ver dwijning van Gerrit Jan Heijn. Van de 2000 binnengekomen tips van paragnosten, was geen enkele bruikbaar." Dat verklaart misschien ook de weinig florissantefinancië- le positie van het onftrzoeks- instituut. De parapsychologen krijgen geen geld van de over heid. Het onderzoekswerk wordt betaald uit kleine parti culiere fondsen. Grote bedrijven die met zware beurzen naar gezondheids zorg en andere universitaire studies lonken, lopen met een grote boog om de parapsy chologie heen. Gerding hoopt op betere tijden: „Mensen zijn nieuwsgierig. Nu wij steeds meer weten over ervaringen die anders zijn dan normaal genoemd worden, willen we daar ook een verklaring voor. En dat vraagt onderzoek. We staan nu met z'n allen voor een nieuwe drempel."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3