Regen kan enthousiasme niet tempereii GESPREK VAN DE DAG Willem-Alexander en Maxima populairder dan Beatrix Dubbele taak keuringsdienst op Koninginnedag Stromende regen heeft gisteren in Deventer het enthousiasme van de ko ninklijke familie en bijna honderdduizend belangstellenden bij de viering van Koninginnedag niet kunnen temperen. Deventer had er dan ook iets bijzonders van gemaakt, met een programma vol kunst en cultuur, met lekkere hapjes en frivoliteiten. Aantrekkelijk genoeg eigenlijk om ook zon der de komst van het koninklijk gezelschap naar de IJsselstad te reizen. De hoosbuien bedierven het ko ninklijke feestje in de oude Hanze stad wel een beetje. De speciale Deventer oranjekoek bijvoorbeeld werd soppig en plakkerig, omdat het regenwater de suiker deed smelten. Niet alle programma-on derdelen konden worden uitge voerd, en de zee aan paraplu's onttrok een deel van de bijzondere gasten aan het zicht. Van nagenie ten was dan ook geen sprake. Zo dra de koningin en Maxima voor bij waren, zocht iedereen snel een droog onderkomen. Op een aantal achterop geraakte prinsen werd niet gewacht. Het tempo van de koningin en haar gezelschap lag in Deventer ook duidelijk hoger dan 's och tends in het iets noordelijker aan de IJssel gelegen Wijhe. Dat lag ten dele aan het andere karakter van de activiteiten in de koekstad, die voornamelijk vroegen om toekij ken en niet om deelname. Daar naast praat het natuurlijk niet lek ker als je steeds natter wordt. Bea trix, die zichtbaar straalde en zich zelfs liet verleiden tot meezingen en meeswingen, deed alsof er geen regen was. Maar burgemeester Lidth de Jeune van Deventer, die dapper een paraplu boven haar hield, was tot zijn onderbroek doorweekt. Desondanks had hij genoten, het handjevol demon stranten dat eerder op de dag werd aangehouden, kon daar niets aan veranderen. Wijhe had eerder op de dag het weer wel mee, en de koninldijke familie liep er een vertraging van zo'n twintig minuten op. Dat was te danken aan de enthousiaste in zet van met name de 'Apeldoom- se' prinsen aan het feestprogra# ma. Buiten Koninginnedag kon?' de vier zoons van prinses Marg# en de gisteren 64 jaar geworderr Pieter van Vollenhoven niet in 2 beeld, en wanneer over een aanl jaren Willem-Alexander zijn mtr1 der opvolgt, doen ze helemaal H2 meer mee. Reden genoeg om ei maar eens lekker tegen aan te gaan. Prins Maurits zorgde voor een \l re one-manshow, al wist niet ie dereen in het publiek wie hij rnJc precies was. Een jongetje vroeg P prins althans, nadat hij van hen16 een handtekening had gekregeH? „meneer, wie bent u?" Touwtrek ken, koekhappen, mandvlechtef („In dit tempo is die over drie jaP nog niet klaar"), van een toren n roetsjen, en ontelbaar veel hand1 schudden, niets was Maurits te veel. Echtgenote Marilène moe# af en toe bezorgd naar hem op 1 zoek. r: Ook prins Constantijn, de jongst zoon van koningin Beatrix, en ziv vrouw prinses Laurentien lieten'3 zich niet onbetuigd. Laurentien kan, getuige de cijfers van een Nj po-enquête waaruit zij als minsr bekend lid van de familie naar u< ren kwam, wel wat extra aandac gebruiken. Met haar volksdans-11 kunsten maakte ze indruk. 11 Een uitzondering vormde ook cT jaar prins Johan Friso. Noncha-" lant, handen het liefst in de zak-'j ken, gekleed in een gekreukeld pak, babbelde hij bij de rondwaP deling het liefst een beetje met z' neven, zonder ook maar één kef' aan de activiteiten deel te nemeï Af en toe kon er een glimlach vaP af, en plaagde hij schoonzus Móe ma tijdens het koekhappen (eeri* koninklijke primeur, dat koekhajl pen) maar verder straalde Beatrr middelste zoon slechts desinterc se uit. Hij moet mee, dat hoort tot de rebusiness' van de familie, zoals* vader Claus het zou hebben ont schreven. Toen Johan Friso een j2 paar keer verstek liet gaan vanwt€ ge andere verplichtingen, kwam^ daarop stevige kritiek van de Oré je-aanhangers. De prins zegt zic| niet te willen onttrekken aan zijn tweede plaats in de troonopvol-1 ging, maar buiten Koninginneda en Prinsjesdag, speelt hij geen 1 openbare rol. Daar staat tegenor dat hij, anders dan zijn oudste broer Willem-Alexander, ook ge# uitkering krijgt van de staat, en zich zo gezien ook niet met famr' liezaken en taken bezig hoeft te 8 houden. Maar als de koninklijke familie teren inderdaad bezig was met ef( soort van charme-offensief, zoallj enige commentatoren beweerd# dan had iemand dat toch moete? vertellen aan Johan Friso. Die h# bovendien nog de handicap dat zijn nichtje Margarita juist over f hem een paar lelijke dingen heef gezegd. Die uitlatingen - over ee£ stiekem opgeheven middelvinget van de ene hand, terwijl hij met andere plichtmatig zwaaide naai2 het publiek - bevestigden het beeld van een op zijn zachtst ge zegd weinig enthousiaste prins. Een actieve Koninginnedag. Maxima koekhapt. Willem-Alexander seilt ab. Maurits trekt touw. En Laurentien volksdanst (foto boven). Koningin Beatrix probeert ondertussen de moed erin te houden ondanks de regenval in Deventer. Foto's: ANP/GPD DONDERDAG 1 MEI 2OO3 m l DAGELIJKS LEVEN PlE NIE.R.TJBS MOETJE- Ane-T NEM£KJ, VIE- IK LEI<^EJ2.DE_K_ MENSELIJK Vier kinderen uit een brandend gebouw redden en toch nog achter de TRALIES behandelen. Het overkwam de 22-jarige Kris Leija in de plaats Abilene in de Amerikaanse staat Texas, maar de publieke verontwaardiging over zijn arrestatie leidde gisteren alsnog tot zijn vrijlating. Leija redde zondag twee kinderen en twee baby's uit een appartementencomplex dat in lichterlaaie stond. Net na een persconferentie, maandag, arresteerde de politie hem omdat hij zich niet had gemeld bij de reclassering. Leijja bekende in maart enkele maanden eerder in te hebben gebroken. Zijn vonnis, 20 maanden cel, werd later omgezet in vier jaar proeftijd. De arrestatie van Leija was rechtstreeks op televisie te zien omdat de camera's na de persconferentie nog draaiden. De politie en de lokale media ontvingen brieven en e-mails uit het hele land van mensen die er schande van spraken. Koningin Beatrix moet haar schoondochter Maxima en kroon prins Willem-Alexander voor laten gaan in populariteit. De koningin eindigt op de derde plaats in een populariteitspoll die deel uitmaakt van een enquête die NOSActiieel uit liet voeren door het Nipo. Op de vierde plaats staat de jarige prinses Juliana. De populariteit van de monarchie trekt volgens de NOS-cijfers weer iets aan ten op zichte van het begin van de affaire rond prinses Margarita. Toen vond 81 procent van de ondervraagden het goed dat Nederland een mo narchie is, nu ligt dat percentage op 86 procent. Toch vindt een meerderheid (57 procent) dat erf opvolging niet meer van deze tijd is. De helft van de Nederlanders vindt de affaire-Margarita schade lijk voor het koningshuis, al zegt driekwart geen geloof te hechten aan de aantijgingen van de prinses en haar man Edwin de Roy van Zuydewijn. Gevraagd naar de invloed van de koningin op het landsbestuur noemt 60 procent de macht vém het staatshoofd precies goed, 30 procent vindt dat haar invloed wel wat minder mag. Volgens 44 pro cent mag Beatrix de politiek niet negeren. Eenzelfde percentage heeft daar geen problemen mee. Uit een andere enquête van bu reau Intomart, in opdracht van het Algemeen Dagblad blijkt dat Ko ninginnedag gemoderniseerd moet worden. Bijna de helft van alle Nederlanders is die mening toegedaan. De jaarlijkse bezoeken op Konin ginnedag van de vorstin aan twee plaatsen geeft haar geen goed beeld van hoe de Nederlanders de feestdag vieren, meent 65 procent van de ondervraagden. Ze zou daarom verrassingsbezoeken moe ten afleggen, meent precies de helft, en meer 'gewone' evene menten moeten bezoeken, zoals vrijmarkten en concerten. Geen shoarma die naar chloor smaakte, geen barbe cue met uitslaande brand, maar wel een lopend buf fet dat zijn naam alle eer aan deed. En opmerkelijk veel studenten die illegaal drank verkochten. De Keuringsdienst van Waren lette op twee zaken tij dens Koninginnedag: De volksgezondheid en de ver koop van alcohol aan jongeren onder de 16 jaar. In Amsterdam gebeurde dat laatste een aantal keren tij dens het concert op het Museumplein. Deze uitbaters krijgen een boete. In de hoofdstad boden volgens de Keuringsdienst ook heel veel studenten drank aan op de stoep van hun woning. Niet de inspecteurs, maar de politie houdt zich verder met deze groep bezig. In voorgaande edities boden veel mensen op de vrij markten zelfgemaakte hapjes en drankjes aan, die uit zichzelf gingen bewegen of tot braken leidden. Daar om mochten particulieren in de grote steden dit jaar geen etenswaren meer verkopen. Vooral in Rotter dam en Utrecht was het op dit punt misgegaan. Gis teren viel vooral Hoogezand op, waar het verbod niet gold. Een complete Surinaamse familie moest wor den weggestuurd, omdat ze een lopend buffet had den gemaakt waarvan de temperatuur rond de dertig graden lag in plaats van onder de zeven. Diverse an dere particulieren in deze Groningse plaats rooster den op straat complete speenvarkens en moesten ook hun boeltje inpakken. In Amsterdam waren de snad volgens de Keuringsdienst wat slechter dan vorig ja^ maar niet in die mate dat ze gevaarlijk waren voor c& gezondheid. Over het algemeen was de dienst tevrejj den. Volgens een woordvoerster is bewezen dat het) onverantwoord is als particulieren op eigen houtje eten en drinken verkopen. Overigens maakten ook (h professionals in Amsterdam aan het eind van de mijl dag wat foutjes. Als gevolg van de regen leek het koiï der dan het in werkelijkheid was. Caféhouders dachjl ten daardoor dat de drank koel genoeg was om te sé' veren. De temperatuur van de drankjes lag echter nip onder de zeven graden Celsius en had daarom eigeijj lijk niet verkocht mogen worden. Deze overtredingef waren echter niet ernstig genoeg voor een bekeurini In Utrecht werden door de Keuringsdienst zogehetel waterjojo's in beslag genomen. Dat zijn een soort n gummiballen met water aan een elastiek, dat tot bijn: twee meter kan uitrekken. Het koord kan daardoor fe om de hals van een kind slingeren en is zo lastig te li verwijderen, dat het tot verstikking kan leiden. De Keuringsdienst waarschuwde eerder al voor het ge vaar van deze jojo's, die niettemin toch worden ver kocht. p Dick Hofland h Al was hij twee dagen eerder, op zijn 79ste verjaardag, overleden, Johan nes Fransen was er gewoon bij toen zijn kleindochter Rachel James vori ge week trouwde. In de kerk en later op de receptie, waar de gasten na het BRUIDSPAAR te hebben gefeli citeerd in een moeite door een blik in de KIST konden werpen van 'opa', zoals de in 1950 uit Neder land naar Nieuw-Zeeland geëmi greerde Fransen doorzijn familie werd genoemd. ,,Het hielp iedereen enorm", zei Rachels moeder Nancy. .Vooral mam, die graag bij pap wil de zijn." Fransen, die twaalf kinde ren, 54 kleinkinderen en vier ach terkleinkinderen had, is gisteren be graven. Door de regen weigerden gisteren in Deventer camera's en geluidsappa ratuur dienst. De cameramensen op hoge punten registreerden alleen maar PARAPLU'S. Toch is NOS-re- gisseur Martin de Groot tevreden. ,,lk had het moeilijk, maar de kijker heeft niets gemerkt." ,,Het is na tuurlijk vreselijk jammer dat het in Deventer zulk ontzettend slecht weer was", zegt De Groot. „Asper ges steken in de blubber en skate boarders die niets kunnen begin nen, dat is op televisie niet erg aan trekkelijk." Volgens de regisseur was het een ramp geweest als het bezoek aan Wijhe was verregend. „Daar vonden veel doe-dingen plaats op grasvelden. Die waren ver anderd in één grote modderpoel." Door de regen gingen in Deventer massaal de paraplu's op. „De hoge camera's zagen bijna geen publiek meer, dan moet je als regisseur iets anders. De camera's op de grond maken natuurlijk ook leuke plaatjes, maar de mooie overzichtsbeelden waren weg." Het uitleggen van een kleedje op de VRIJMARKT in Elburg heeft geleid tot COMMOTIE. Een vader ging op de vuist met een winkelier omdat die zijn dochter had weggestuurd, zo meldde de politie. Een meisje had haar kleedje voor een winkel aan de Havenkade uitgestald. De winkelier vond dat het pad naar zijn winkel geblokkeerd werd en stuurde haar weg. Het meisje liet het er niet bijzitten en riep haar vader erbij. Toen de winkelier het kind van het kleed trok en de spulletjes opzij duwde, ontstond er een schermutse ling tussen de twee mannen. Vol gens de politie heeft de winkelier zijn excuses gemaakt en het meisje wat geld gegeven. Hol-la-di-o, dul-je, dje-ho-ri-ridl: de jodelriedels zijn in het Oostenrijkse Salzburg verheven tot officiële stu- diestof. De universiteit voor muziek en beeldende kunst Mozarteum biedt ook het JODELEN en de volks dans als studie aan, zo maakte het onderwijsinstituut gisteren bekend. De studenten kunnen hun opleiding met een officieel diploma afsluiten. De politie heeft tijdens de viering van KONINGINNENACH in Den Haag 64 arrestaties verricht. Dat het op de valreep toch nog onrustig is geworden, weerspreekt de politie. „Er zijn wat meer aanhoudingen verricht dan vorig jaar, maar van rel letjes of grote vechtpartijen was geen sprake", aldus een woordvoer der. Het aantal aanhoudingen op een totaal van 175.000 bezoekers stelt niet zoveel voor. „Bijna nie mand zal er iets van hebben ge merkt", zegt de politiewoordvoer der. De indruk die gisteren onder meer op het middagjournaal van de NOS werd gewekt dat de Nach uit de hand zou zijn gelopen, klopt niet. Van onrust was in de nacht van dinsdag op woensdag geen sprake. Er waren zoveel politieagenten op straat, dat geen overtreding onge merkt voorbij kón gaan. „We zijn strak opgetreden. Elke ordeversto ring die we zagen, leidde tot een aanhouding", aldus de woordvoer der. Premier Balkenende heeft gister ochtend via toespraken op radio en televisie PRINSES JULIANA gefeli citeerd met haar 94ste verjaardag. „Een leeftijd die alleen voorbehou den is aan de zeer, zeer sterken. Ze maakt het naar omstandigheden ge lukkig wel", zei Balkenende. Ook Pieter van Vollenhoven ontving de gelukwensen van de premier. Hij is 64 jaar geworden. In zijn tv-toe- spraak blikte Balkenende kort terug op een bewogen jaar voor koningin Beatrix, waarin haar echtgenoot prins Claus overleed en zij met Eloï- se er een kleindochter bij kreeg. „Prins Claus missen we nog alle maal", zei Balkenende. De manier waarop de koningin ondanks tegen slagen haar functie invult, verdient groot respect, voegde de premier er aan toe. Hij wenste verder nog het Nederlandse volk een feestelijke Ko ninginnedag toe. „Een dag om sa men te vieren." Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2