Bbte BLOEMENFEEST Kinderen in Turkije onder puin [51 Bakker Doden bij acties in Palestijns gebied verkopen? eidsch Dagblad Banaanwerpen in het onweer Boot slaat om: vader en zoon in problemen Zware beving treft zuidoosten Wim van Est (80) overleden Leidsch Dagblad Kuijt dupe van telfout terug aar school om t internetten rote plannen ■et Zoeterwouds edrijventerrein en kijkje in de iiinen in Leiden i omstreken >indagare nzaamheid is als een ^ikantieoord: goed r veertien dagen Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leioschdacblad.nl Dagblad nr. 43220 los donderdag 1 mei 2003 MJ:II!HJ:L1—3 072-5196868 nr. 43220 losse nummers 1,10 zaterdag 1,55 IMMENTAAR PALESTIJNEN Hidden-Oosten staat aan de ivond van grote historische nderingen. Een brede coali- leeft gisteren een stappen- gelanceerd, dat beoogt isra- en de Palestijnen vreedzaam t elkaar te laten leven. Als de itijnen, maar vooral de Isra- he regeringsleiders, bereid deze 'routekaart' te volgen, It de Palestijnse staat in een feit Maar er zal nog wat water door de Jordaan len vloeien, voordat het zo- L f radicale Palestijnse organi- s, Hamas en Jihad, verwer- het vredesplan van de VS, ind, Verenigde Naties en ipese Unie. Hun leiders me- dat met het stappenplan al de belangen van Israël len gediend. Militante Pales- ti hebben letterlijk een schot de boeg afgevuurd door p na de beëdiging van de ge- gde premier Abbas een zelf- rdaanslag in Tel Aviv te ple- Deze actie bewijst dat het jde nieuwe Palestijnse rege- leen hele toer wordt het ge- I tegen Israël te beteugelen. |de Israëlische premier Sha- die bekend staat als een wordt de grootst mo- zelfbeheersing gevraagd. gisteren het stappenplan I gepresenteerd stuurde hij ht zijn leger de Palestijnse in om de zelfrnoord- j te wreken. Het is geen I signaal dat Israël volhardt Ijn beleid van oog om oog, I om tand. Premier Sharon I er verstandig aan zich niet iten provoceren, zeker niet het nieuwe Palestijnse be- i heeft beloofd de terreur te l bestrijden. het tweede vredesakkoord Oslo (1995), dat werd onder- Id door de moordaanslag op Hier Rabin, is er eindelijk r hoop voor het Midden-Oos- Met het verjagen van de Ira- dictator Saddam Hussein is üst in de regio toegenomen, er Amerikaanse druk heeft Palestijnse voorman Yasser at geaccepteerd, dat hij de ht moet delen met een ge- Igde premier Abbas. Dit is ook voor alle partijen hét ttent om een eerste stap naar tzame vrede te zetten. D Schneider Sumnia hangpot 0 30 cm liSONu Surfinia potmaat 0 10 cm 1,50 p.st. Nu 6 stuks voor J r Extra voordeel bij Bakker, kijk in het programmaboekje van Theater Caprera! tuincentrum HAARLEM Westelijke Randweg.'hoek Vlaamseweg Tel 023-510 15 30 HIllEGOM Beeklaan 18 Tel: 0252-53 59 35 gaza-stad/afp-dpa - Het Israëlische leger is vanmorgen verscheidene plaatsen in de Pa lestijnse gebieden binnengevallen. Daar door zouden in de Gazastrook zeker zeven Palestijnen zijn omgekomen, onder wie een tweejarig kind. In Gaza-stad drong een kolonne van militai re voertuigen en bulldozers een buitenwijk binnen. Huizen van vermeende terroristen werden met de grond gelijkgemaakt, net als in het zuidelijke Rafah. Ook nabij Hebron op de Westelijke Jordaanoever was er een militaire operatie. Volgens Palestijnse opga ve vielen er zeker twee doden. Israël lijkt met het optreden te reageren op de zelfmoordaanslag van dinsdagavond in Tel Aviv. Een man die zich opblies bij een café, doodde zichzelf en drie anderen. Meer dan vijftig mensen raakten gewond. De da der had de Britse nationaliteit, net als zijn kompaan, die op de vlucht sloeg toen zijn explosieven niet afgingen. De Israëlische actie volgt een dag na de offi ciële presentatie van een nieuw vredesplan voor de regio. De Palestijnse hoofdonder handelaar Erekat beschuldigde Israël er vandaag van 'met tanks te reageren' op de presentatie van het stappenplan van de EU, de VS, Rusland en de VN. Dat voorziet on der meer in de oprichting van een Palestijn se staat in 2005. Vertegenwoordigers van het zogenoemde 'kwartet' hadden de zogenoemde wegen kaart gisteren overhandigd aan de Israëli sche premier Sharon en zijn Palestijnse ambtsgenoot Abbas. Het plan bepaalt onder meer dat de Palestijnen onmiddellijk een eind moeten maken aan het geweld tegen Israël, en het recht op vrede en veiligheid van dat land ondubbelzinning moeten er kennen. Israël moet een soortgelijke verklaring uitge ven, waarin het zich uitspreekt voor een Pa lestijnse staat naast Israël. Een onmiddellijk eind aan het geweld tegen Israël wordt voor de Palestijnen moeilijk te realiseren. Twee radicale islamitische bewegingen, Harnas en Jihad, hebben het plan al verworpen. Het kwartet verwacht verder van Israël dat het de beperkingen opheft die het de Pales tijnen heeft opgelegd. Daarvoor moet Israël ook zijn leger uit Palestijnse steden terug trekken en stoppen met de bouw van neder zettingen in Palestijns gebied. ankara/afp-rtr-dpa-ap - Het zuidoosten van Turkije is vanoch tend in alle vroegte opgeschrikt door een zware aardbeving. Vol gens eerste schattingen van de Turkse autoriteiten in de hoofd stad Ankara vielen er waarschijn lijk tussen de 150 en 200 doden. In de loop van de ochtend wer den meer dan zeventig nabevin- gen gevoeld. De dood van 84 mensen is in middels officieel vastgesteld, zei minister van industrie en handel Ali Coskun. Er zouden ongeveer vierhonderd gewonden zijn. Het epicentrum van de beving, met een kracht van 6,4 op de schaal van Richter, bevond zich in de provincie Bingöl. De beving had plaats rond half vier in de ochtend. Zeker 25 ge bouwen en een brug in de stad Bingöl zijn ingestort, meldde burgemeester Feyzullah Karaas- lan. Tot de gebouwen die volle dig werden verwoest behoorde een kostschool. Van de 198 kin deren die daar verbleven, zijn er zestig in veiligheid gebracht. Meer dan honderd kinderen zouden nog onder het puin lig gen. In de omgeving werd de plaats Cimenli het zwaarst getroffen door de beving. Volgens red dingswerkers daar is bijna de gehele stad met de grond gelijk gemaakt. Andere plaatsen en dorpen waren vanochtend nog onbereikbaar voor reddingswer kers. Op diverse plaatsen zijn de stroomvoorziening en telefoon lijnen uitgevallen. Volgens de gouverneur van de dunbevolkte provincie Bingöl en de Turkse minister van volks huisvesting zijn er militairen naar het getroffen gebied ge stuurd om te helpen bij de red- roosendaal/gpd - Wielerlegen de Wim van Est is vanochtend op 80-jarige leeftijd in een zie kenhuis in Roosendaal overle den. Van Est was in 1951 de al lereerste Nederlander die tijdens de Tour de France de gele lei derstrui mocht dragen. Ten minste zo legendarisch was echter zijn val, een dag later. Op 17 juli 1951 viel 'IJzeren Willem' met het geel om de schouders in de afdaling van de Pyreneeëncol Aubisque. Horlogemaker Ponti- ac maakte er een slogan van. 'Zeventig meter viel ik diep. Mijn hart stond stil, maar mijn Pontiac liep'. De West-Brabander ging tijdens de Tour van 2001 terug naar de plek van de val. Op de Aubisque onthulde hij een gedenkplaat. Niet veel later volgde een laatste openbaar optreden in zijn woonplaats, St.Willebrord, waar een straat naar de wielerheld werd vernoemd. Twee weken geleden werd Van Est getroffen door een hersen bloeding. Sinds zaterdag lag hij in coma in het St.Franciscus-ziekenhuis te Roosendaal. Recordomzet veiling Aalsmeer aalsmeer - DeAalsmeerse Bloemenveiling (VBA) heeft vo rig jaar een recordomzet ge draaid. Ondanks de economi sche tegenspoed wist de veiling in 2002 voor 1,6 miljard euro aan bloemen en planten om te zetten. Daarmee is de coöpera tie een toonaangevende speler op de wereldsierteeltmarkt. Als grootste marktplaats ter wereld verwerkt Aalsmeer nu dagelijks 21 miljoen stuks bloemen en planten. Bij de veiling werken bijna tweeduizend mensen. door Silvan Schoonhoven leiden - Kunststof bananen werpen naar een hongerige aap, een houten koe melken en een dierenschilderij kliederen op een laken waren gisteren niet de enige activiteiten op het Ge recht. Je kon ook een reuzen- dierenmemoryspel spelen, een bal door de keel van een giraffe mikken, muizen meppen of je laten schminken. Als dier. De kinderen werden bij dit alles aangevuurd door een levensgro te olifant, een giraffe, twee bijen en nog andere vermomde leden van Augustinus. De studenten vereniging organiseerde het straatfeest voor kinderen voor de drieënzeventigste keer. Van wege het 110-jarig bestaan van de vereniging had het de zaken dit jaar nog wat groter aange pakt dan in voorgaande jaren. Aniek gooit trefzeker een voor een de bananen door het gat naast een geschilderde aap op zeildoek. De score levert haar een vermelding op het erebord op. Bethe (5) heeft het lastiger. Een voor een kletteren de plastic vruchten op de keien. „Die aap is stom", geeft ze uiteindelijk haar ouders ter overweging. Dan wil ze een pannenkoek uit het kraampje en daarna wil ze zaklopen met haar vader en dan op het grote luchtkussen sprin gen als een kikker. Voor het zover is, klinkt er don ker gerommel vanuit de loden lucht. In een mum van tijd ziet een jongetje dat geschminkt was in de kleuren van een tijger eruit als Freddy Kruger uit Nightmare on Elm Street. De 'reuzenschil- derijen' die moesten drogen aan een waslijn, hangen nu zwaar te druppen en lopen uit. Rode verf kruipt als aderen tussen de straatkeien. De stereoinstallatie blijft onvermoeibaar kinderlied jes dreunen in een poging het gedreun van het onweer te over stemmen. „Mag ik niet meer op het luchtkussen?", vraagt Bethe. „Nee, je mag niet meer op het luchtkussen. We gaan naar huis", snauwt haar vader. „Nu." „Tja, je ziet wel aan me dat ik niet blij ben", zegt organisator Stefan Atkins in de keuken van het studentenhuis aan het Ge recht, waar hij even naar binnen is gevlucht. Achter de enorme Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automatische betaling is mjn Handtekening: Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Reuzenschilderijen in de maak tijdens het kinderfeest van Augustinus. Foto: Henk Bouwman eindhoven/gpd - Dirk Kuijt liep zich gisteravond in de slotfase van het voetbalduel met Portu gal al warm voor zijn debuut in Oranje, maar tot zijn teleurstel ling riep Dick Advocaat hem te rug. De bondscoach had zich bedacht omdat hij verkeerd had geteld. Met de vervanging van Andy van der Meyde in de 85ste minuut door PierTe van Hooij- donk was het afgesproken maxi male aantal van zes wissels reeds bereikt. Kuijt had behoorlijk de smoor in over de fout. Hij had zich langs de lijn verheugd op zijn debuut, al was het maar een voor een paar minuten. Wesley Sneijder en Arjen Robben werden met een invalbeurt in de tweede helft wel verguld met hun eerste optreden in Oranje. Ook Van der Vaart, Melchiot en Bosvelt vielen in. Pagina Sport: De oefeninterland van de invallers Sassenheimers raken onderkoeld oud ade - Twee Sassenheimers, vader en zoon van 61 en 27 jaar oud, zijn gisteravond onder koeld geraakt nadat zij met hun zeilboot waren omgeslagen op het Zweiland, een onderdeel van de Kagerplassen. De vader kreeg een hartstilstand, maar kon worden gereanimeerd. Bei de mannen zijn overgebracht naar het Leids Universitair Me disch Centrum. De zeilers raakten te water toen ze bij het overstag gaan water in de boot kregen en een wind vlaag hun zeilboot vervolgens omblies. De twee ervaren zeilers konden nog even op hun zin kende bootje blijven zitten, maar moesten uiteindelijk toch de 500 meter naar de kant zwemmend afleggen. Voor de vader bleek die afstand door het koude water te veel. Hij raakte onder water en moest door zijn zoon worden meegetrokken. Hierna schoten twee mensen vanaf de kant te hulp om de drenkelingen op het droge te halen. De 61-jarige man kreeg op de kant een hartstilstand. Hij werd in eerste instantie door de direct aanwezigen en later door ambu lancepersoneel gereanimeerd. Toen hij weer hartslag had, werd hij met beademingsappa ratuur overgebracht naar de in tensive care van het LUMC. De zoon werd met onderkoe- lingsverschijnselen en met een shock opgevangen door bewo ners van camping Spijkerboor. Daarna is ook hij ter observatie overgebracht naar het LUMC. De toestand van de vader was volgens de politie vanmorgen nog steeds kritiek. dingswerkzaamheden. Bingöl wordt vooral bevolkt door Koer den. De Rode Halve Maan (Rode Kruis) heeft 13.000 dekens, circa 3000 tenten, veldkeukens en ge neratoren naar het rampgebied gestuurd. De ziekenhuizen in Bingöl kunnen de aanvoer van gewonden niet meer aan. Som mige gewonden moesten 120 ki lometer verderop worden be handeld in de stad Elazig. Inwo ners van de grote stad Diyarba- kir zijn gevraagd bloed te geven. Aardbevingen komen vaker voor in Turkije. Bij twee grote bevin gen in het noordwesten van het land kwamen in 1999 20.000 mensen om het leven. In Bingöl deed zich in 1971 de laatste aardbeving voor, waarbij toen negenhonderd doden vielen. Reddingswerkers proberen scholieren onder het puin vandaan te halen van een schoolgebouw in Bingöl in Zuidoost-Turkije. De streek werd vannacht getroffen door een krachti ge aardbeving. Foto: AP/Eyuphan Kilic afwas stroomt de regen langs de ruit. „Er zijn conservatieven bij ons die willen volhouden, en aan de andere kant de koorbal- len, die het nu al voor gezien houden en aan het bier willen. Daar hoor ik niet bij: ik ben er alleen voor de kinderen. We hebben dit twee, drie maanden voorbereid." Op de pagina's Gesprek van de Dag en R3 meer over Koninginnedag (advertentie) (advertentie) Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Straat PostcodePlaats Telefoon

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1