LEIDEN REGIO 'De Grote Polder is over een aantal jaren goud waard' Vaar blijft de blusboot van de Leidse brandweer? Noordwijk tójgt wellicht k wil luid en duidelijk eerherstel tem houdt 14 mei en huis J Midzomeravondreest n bewijs voor diefstal in verpleeghuis Leythenrode iskia Stoelinga ►ORP - Drie verpleeghuis namen vanwege een on- ire situatie in het verpleeg- ythenrode in januari ont- inie Fillekes, administratief lerkster van het verpleeg- Leiderdorp, werd begin dit Dr directrice Joke Verha- dwongen te vertrekken, ze geld zou hebben weg en. Maar een bewijs is eleverd. „Ze doen daar rat. Ik wil luid en duidelijk tel." Er is inmiddels aan- •daan van smaad, laster en •n van valse aangifte, /oerster J. Schrijnemaekers lat Leythenrode niet op de il ingaan. 'Geen rechtsvervolging vanwege onvoldoende wettig bewijs'. Het bevrijdende bericht van het par ket is net binnen. Vorig jaar werd Lenie Fillekes op non-ac tief gesteld vanwege een ver meende diefstal op haar werk bij het verpleeghuis Leythenro de. Haar naam is te grabbel ge gooid en deugdelijk onderzoek is achterwege gebleven, vindt ze. Tot overmaat van ramp werd ook haar man, Joop Fillekes, een actieve vrijwilliger bij Leythen rode, de toegang tot het ver pleeghuis ontzegd. „We beleven samen een afschuwelijke tijd." Zo van de ene dag werd Lenie Fillekes (48), administratief me dewerkster, verdacht van ver duistering van geld en con sumptiebonnen op haar werk. Aanvankelijk ging het om 300 euro. Veel later werd vastgesteld dat er wel 4.000 euro weg was. :n vrijwilliger is toch niet rechteloos? Joop Fillekes ook een flinke dreun ge- na de beschuldiging van echtgenote. Ruim negen was hij vrijwilliger, chauf- intemetbegeleider bij het eeghuis. Van de ene op de re dag werd hem de toe- ontzegd en werden er na- raatjes door de directie hem rond gestrooid. Hij bij de vertrou- iperoon van Leythenrode e klachtencommissie zijn zorgen neergelegd. J. Yperlaan van de klachtencommissie heeft hem in een brief laten weten met directeur Verhagen in overleg te treden. Er zou voor 15 april een besluit wor den genomen. Tot op heden heeft Fillekes nog niets verno men. Hij voelt zich rechteloos. „Kun je als vrijwilliger zomaar opzij worden gezet? De onaf hankelijke rechter bepaalt toch wie schuldig is en niet een di rectrice." Haar werkgever, verpleeghuis Leythenrode, verzuimde een onderzoek in te stellen. Een be wijslast is niet op tafel gekomen, terwijl de werkgever wel aangifte heeft gedaan. Fillekes heeft inmiddels een ad vocaat in de arm genomen en aangifte gedaan van smaad, las ter en het doen van valse aangif te. Zij is nog steeds ontdaan van de ondeugdelijke stappen die onder leiding van de verpleeg huisdirectrice Verhagen zijn ge zet. Administratief medewerkster Fillekes zit na dertien arbeidza me jaren in Leythenrode werk loos thuis. Ze heeft de zaak lang geheim gehouden, maar nu de strafzaak is geseponeerd is er iets in haar geknapt. „Zo veel onrecht en zo veel onduidelijk heid. Ik kan er niet meer tegen. Haar arbeidsovereenkomst is in middels ontbonden door de kantonrechter vanwege een ver stoorde verhouding in de werk situatie. Een aantal maanden salaris en een vergoeding waren haar deel." „Er is zo veel over mij geroddeld en rondgestrooid. Dat is een vreselijk gevoel", zegt Fillekes inmiddels 12 kilo lichter door stress. „Je voelt je vernederd tot op het bot." Ook haar advocaat Paillette Marie kan het niet an ders zien. „Je raakt enorm be schadigd door zoiets, zeker om dat er geen enkel bewijs is. Ster ker nog, er is pas een onder zoeksopdracht gegeven nadat er aangifte was gedaan en het on derzoek dat toen werd gedaan is naar mijn mening ondeugdelijk. Als er al wat is verduisterd bij Leythenrode dan wil men ken nelijk niet eens weten wie dat heeft gedaan." De bewuste dag, 12 september 2002, staat in de hersenen van Fillekes gegrift. Uit de kluis die openstond haalt zij de gebruike lijke consumptiebonnen en geld. Dat gebeurde niet alleen door haar, maar ook door ande re medewerkers van de admini stratie. „De ene keer stond de kluis open, de andere keer had ik een sleutel nodig." Zo ging het al jaren. „Ik leg de consumptiebonnen bij de receptie neer. Pak de post en stop het geld in mijn broek zak. Boven gekomen heb ik op het kantoor het geld uit mijn broekzak gehaald en even neer gelegd. Daarna heb ik de post gesorteerd en op de juiste bu reaus neergelegd. Toen in de middags aan mij werd gevraagd waar het geld was en het afgifte- bewijs, schrok ik enorm. Waar had ik het gelaten. Zenuwachtig heb ik in mijn zakken gevoeld, bureaus nagezocht. Ik trof het na een zoektocht aan tussen de post van mijn baas inclusief het witte briefje met begin- en eind- nummer van de rol." Fillekes dacht dat hiermee de zaak rond was. Enkele dagen la ter werd ze op haar vrije dag op geroepen met de mededeling dat ze onmiddellijk naar Ley thenrode moest komen, omdat ze geld had verduisterd. „Ik was verbijsterd. Ik kon me van geen kant meer verdedigen. Vervol gens werd ik geschorst. Het is een hel. Ik voel me gewurgd. Ik heb nooit iets van mijn werkge ver gestolen en ook nooit gepro- Lenie en Joop Fillekes: „We beleven samen een afschuwelijke tijd. Foto: Hielco Kuipers beerd om iets te stelen." Haar collega's worden verhoord door de directie en geven tegen strijdige verklaringen. Er staat zelfs een verklaring op schrift van iemand die op die bewuste dag nauwelijks op haar plek heeft gezeten. Fillekes laat het inmiddels vuistdikke dossier op de salontafel knallen. Ze is boos en verdrietig. Haar advocaat heeft zich alvast in een paar aspecten van de zaak verdiept. Als voorbeeld noemt ze de ondeskundige ver slagen van die bewuste dag door medewerkers van de admini stratie en het accountantsrap port BDO Accountants Advi seurs in Leiden, waarin een be drag van ruim 4.000 euro zo uit de lucht komt vallen. Over wie en wat ze het daar hebben is de advocaat niet duidelijk. Uit alle papieren van Leythenrode die Fillekes in haar bezit heeft, wordt ze beschuldigd van ver duistering van 300 euro. De advocaat laat tactisch weten dat er in het hele rapport nau welijks onderzoek staat. „Het is zo beperkt. De afdeling, de be trokken medewerkers, de finan ciële administratie zijn niet eens onder de loep genomen. Ze hebben niet gekeken waarom de kluis openstond of hoeveel sleu tels er in omloop zijn binnen de organisatie. Ze hebben zelfs ver zuimd te kijken of mevrouw Fil lekes op de dagen dat er geld en consumptierollen zijn weggeno men, aanwezig was." Fillekes heeft inmiddels via alle officiële kanalen laten vastleg gen waar en wanneer ze op die uren en dagen (dokter, specia list, vakantie) is geweest. En die data komen absoluut niet over een met het accountantsrapport BDO, dat de advocaat op 18 ok tober in haar bezit kreeg. „Ove rigens ging het nog om een con cept-rapport, waarop mijn cli ënt kon reageren. Ik heb dat na mens haar gedaan." Een defini tieve versie heeft de advocaat 'merkwaardig genoeg' nog steeds niet in haar bezit „Ik ben daar erg benieuwd naar." eest - Activiteitencen- )ttem houdt woensdag 14 pen huis van 14.00 tot uur. In Jottem krijgen a met een verstandelijke ap een zinvolle dagbeste- ingeboden. ïzigheden variëren van bakken tot kaarten ma- et resultaat van de arbeid e open dag niet alleen te n, maar ook te kopen, ibliek kan zijn slag slaan arsen, wijn, kaarten, kera- koek, textielslingers en i voorwerpen voor in de tamer. Voor kinderen zijn dag dingen te doen. Zij i zich laten schminken, lart maken of een leuk »en. Daarnaast wordt een gehouden waarbij allerlei zijn te winnen, et in staat is op de feeste lg te verschijnen, kan van ag tot en met vrijdag tus- 10 uur en 16.00 uur altijd em binnenlopen voor een presentje, haardhout, ca- ïartige taart. Activiteiten- m Jottem is te vinden aan tise de Colignylaan 29 in eest: 071-5171950. Wethouders Ates en Van der Kooi hebben grote plannen met Zoeterwouds bedrijventerrein parkeerplaatsen of groenstroken. Hoeveel geld met de verkoop is gemoeid, wil wethouder Van der Kooi niet zeggen. „Dat hebben we de ondernemers beloofd. In elk geval is er met deze transactie een flinke ba sis gelegd om de metamorfose te kunnen betalen. Met de subsidie van rijk en provin cie van in totaal 765.000 euro hoopt de wet houder dat de gemeente, die krap bij kas zit, niets hoeft bij te dragen. Maar zekerheid heeft hij daarover nog niet. Inmiddels is er een begin gemaakt met de opknapbeurt van De Grote Polder. De riole ring op de Energieweg wordt vernieuwd. „Dat gaat overal gebeuren", zegt wethouder Ates. „Eigenlijk valt de vernieuwing van de riolering buiten het project. Het is groot on derhoud en het had dus toch moeten ge beuren." Ruim twee jaar geleden is het groen in de middenberm van de grote door gaande Industrieweg, aangepakt. Er staan nu bomen. Daar tussendoor moet een schelpenpad voor voetgangers komen. De beide voetgangersstroken langs de kant van de Industrieweg zijn daarom niet meer no- dig. Ter plekke leggen de twee wethouders uit hoe de Industrieweg er uit komt te zien: „De rijbanen aan weerszijden van de midden berm worden een stuk smaller, zodat er ruimte is voor een fietsstrook. Langs de fietsstrook komt een haag. Daarachter ligt de strook grond die de ondernemingen kun nen kopen om er parkeerplaatsen aan te leggen. Auto's en vrachtwagens kunnen dan alleen nog maar op het eigen terrein worden geparkeerd." Van der Kooi wijst op de containers die op de terreinen van de bedrijven vlakbij de openbare weg staan. „Dat willen we niet meer. Om het terrein een betere uitstraling te geven, leggen we een grote verantwoor delijkheid bij de ondernemers." De ge meentebestuurders zijn van plan 'parkma- nagement' in te stellen. Vertegenwoordigers van de bedrijven en de gemeente vormen een clubje dat het terrein gaat beheren. De leden houden onder andere het openbaar groen, de veiligheid op het gebied van ver keer en inbraken, in de gaten. „Als we park- management willen instellen, moeten we dat nu doen omdat de Grote Polder nu wordt opgeknapt", zegt Ates. „De ervaring leert dat zo'n club bij bestaande terreinen nauwelijks van de grond komt." Ten slotte is een ander belangrijk onderdeel van de opknapbeurt de aanleg van de bus baan tussen De Grote Polder en het bedrij venterrein Roomburg in Leiden. De bus baan gaat via een nog aan te leggen brug over de Meerburger Wetering en onder de A4 door. „Dat betekent dat de bus niet meer door de woonwijken hoeft. Daar zullen de bewoners blij mee zijn", aldus Ates. Ze hoopt dat de busbaan er dit jaar ligt. De wethouders Ates en Van der Kooi be spreken de plannen voor de metamorfose op 27 mei met de circa 200 ondernemers van de Grote Polder. De plaats is nog niet bekend. door Marieta Kroft zoeterwoude - Het is het grootste industrie terrein in de Leidse regio, maar het ziet er niet uit. Geparkeerde (vracht-)auto's langs de kant van de weg, lelijke containers en uit de klui ten gewassen struikgewas geven het 55 hec tare grote bedrijventerrein De Grote Polder in Zoeterwoude-Rijndijk een rommelige aanblik. Fietsers riskeren er aanrijdingen door het vele verkeer. Maar daarin komt verandering. Voor zo'n 4,5 miljoen euro ondergaat De Grote Pol der een metamorfose. „Eind 2006 ligt hier een bedrijventerrein dat goud waard is", zeg gen de Zoeterwoudse wethouders Van der Kooi en Ates. De wethouders Van der Kooi (links) en Ates van Zoeterwoude op de Industrieweg in De Grote Polder: „Eind 2006 ligt het bedrijventerrein er weer pico bello bij." Foto: Mark Lamers Over de opknapbeurt van de Grote Polder praten de gemeente en de ondernemers al een jaar of acht. Het bedrijventerrein is in de zeventiger jaren ontwikkeld, maar daarna is er nauwelijks meer iets gebeurd. Twee maanden geleden kwam er plotseling schot in de plannen. Toen sloot Zoeterwou de een mondelinge overeenkomst met de drie bedrijven Prince Cladding, Jonker Transport en Paes Nederland over de ver koop van drie stukken braakliggende grond op het industrieterrein. De drie bedrijven, die een ontwikkelingsmaatschappij vormen, gaan daarop kantoren bouwen. Verder kochten de drie ondernemers stroken grond van de gemeente Zoeterwoude die langs de wegen liggen. Die willen zij weer doorverko pen aan de bedrijven voor de aanleg van and was kort en hevig, de schrik bij omstanders idememers groot. De wa- arkt ontsnapte vorige aan een ramp nadat ver- lelijk een lekkende gasfles een ravage had gezorgd in nd de kippengrill van Br Cock van Bohemen op Sbrug. Door snel ingrijpen en aantal winkeliers, tbezoekers en de brand- bleef de binnenstad erger tard. De schade beperkte ot de grill, marktkramen, Uto en een deel terras van /an Engelen. Nog een natrillend en vol adrena line vragen de kloeke redders zich af: waarom heeft Leiden geen blusboot? „Er wordt allang over de aan schaf van een blusboot gespro ken", laat Henk Jonker, officier technische dienst bij de brand weer weten. „Dan loop je met een tegen een aantal vragen aan, maar het grootste struikel blok is toch altijd het geld ge weest. Overigens heeft de brandweer in Leiden twee bo ten die de duikploeg gebruikt om in te zetten op open wa ter." Als er een boot zou komen, dan moet dat volgens Koster De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 gezien de smalle grachten en de bereikbaarheid van branden een gemotoriseerde platbodem zijn met een motorspuit. „De minimale aanschafkosten lig gen rond de 50.000 euro. Maar dan ben je er nog niet. Waar moet zo'n boot komen te lig gen, wat kost de stalling, wie doet het onderhoud? Dat zijn allemaal dingen die een be hoorlijke impact op je organi satie hebben." „Als er een boot in het centrum van Leiden zou liggen, moet er eerst een voertuig uitrukken naar de plaats waar de boot ligt en dan moet de blusboot naar de plek van de brand varen. Kan dat niet sneller, waag je je dan af. Te meer omdat wij alle panden aan het water vanaf maximaal 180 meter afstand kunnen blussen. Aan de ande re kant laait naar aanleiding van de brand op de Visbrug ongetwijfeld de discussie weer op over de aanschaf van een blusboot." Arjan Stam, hoofd repressieve dienst van de brandweer in Leiden, denkt niet dat een blusboot sneller werkt. „De meerwaarde van zo'n boot ligt bij panden die aan de achter kant grenzen aan het water. Maar elk pand heeft natuurlijk ook een voordeur waardoor wij naar binnen gaan. Dus is een blusboot voor repressief optre den niet primair, maar meer ondersteunend als je aan de Diverse brandweerkorpsen in Nederland maken allang gebruik van een blusboot. In Leiden wordt over de aanschaf voorlopig alleen maar gediscussieerd. Foto: Archief achterkant iets zou willen. Daarnaast kost zo'n boot meer hij oplevert. We zijn wel aan het kijken of we regionaal iets met een blusboot kunnen doen." Het korps van Gerard van Graas, brandweercommandant van Alkemade, kreeg vorig jaar de beschikking over een blus boot. „De boot ligt nu binnen voor onderhoud. Het echte profijt moeten we er nog van hebben. We werken nauw sa men met de brandweer in War mond en kunnen de boot zo mogelijk op de Kaag inzetten. We kunnen overigens ook ge bruik maken van de pont van en naar Kaag Eiland. Daar kan bij calamiteiten eventueel een motorspuit op worden gezet Ik kan moeilijk over de aanschaf van'een blusboot in Leiden be slissen. Het is aan de brand weer in Leiden om nut en noodzaak van een blusboot aan te tonen." Eric-Jan Berendsen door Jan Preenen vervolg van voorpagina noordwijk - In Noordwijk was de eerste editie van Grentpop een groot succes. Het evene ment trok 7.500 bezoekers. Er wordt nu niet meer alleen ge dacht aan een herhaling vol gend jaar. De organisatoren hebben plannen om een Midzo meravondfeest te houden in het uitgaansgebied. „Of dat ook te realiseren is, weet ik niet. We gaan er in elk geval over praten. Dit succes vraagt om meer activiteiten", aldus P. Beuk, eigenaar van bar/disco The Champ. Volgens initiatiefnemer H. Op dam van bar/dancing The Grand zijn gisteren tijdens de eerste editie van Grentpop dan ook alle verwachtingen overtrof fen. Het aantal bezoekers wordt geschat op 7.500. „We hadden het niet beter kunnen doen. In het verleden was hier wel eens rottigheid. Nu hebben we laten zien dat het ook goed kan gaan en dat het ook gezellig kan zijn. Vanmiddag was het net een reü nie van stappers." Opdam nam tweeënhalve maand geleden het initiatief voor het evenement op De Grent. „De weg is nu afgesloten, omdat wordt gewerkt aan de ro tonde op het Picképlein. Het verkeer hoefde dus niet speciaal voor deze gelegenheid te wor den omgeleid. Dat gebeurde aL" De neeste horeca-ondernemers reageerden direct al positief op de uitnodiging van Opdam. Beuk: „Sommigen aarzelden, maar deden uiteindelijk ook mee. Iedereen heeft sinds au gustus vorig jaar tien a vijftien procent minder omgezet. Een extraatje zou dus goed uitko men. In het verleden waren we altijd eikaars concurrenten en was zoiets niet mogelijk. Nu de tijden wat slechter zijn, blijkt wel te kunnen worden samen gewerkt. En zo moet het blij ven." De organisatie is daarbij afhan kelijk van de steun van politie, gemeente en suswachten. Tij dens een evaluatie op korte ter mijn moeten ze aangeven of ook zij willen meewerkt» aan een mi dzomeravondfeesi^ Wethou der en loco-burgemeester Van Duin: „Laten we eerst maar eens kijken of Grentpop volgend jaar opnieuw kan worden ge houden. Nu was het verkeers technisch gemakkelijk te doen. Als straks de rotonde klaar is, ligt dat anders. Het is in elk ge val belangrijk dat het allemaal vlekkeloos is verlopen. De poli tie is ook tevreden. Dat stemt positief." Bij de evaluatie worden ook de omwonenden betrokken. Vorige week dreigde een van hen roet in het eten te gooien. Van Duin: „Vrijdag zat ik nog bij de recht bank in Den Haag, omdat ie mand een bezwaar had inge diend. Die was bang voor over last. Gelukkig heeft de rechter dat bezwaar terzijde gelegd."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17