Er is maar één www.jansen.nl' Een naïeve verhuurder en een opvliegende ex-mai REGIO Leiden is de plek voor h^jS de landelijke 1 -meiviering GERECHT .nl-domeinnaamarbitrage is volgens Leidse jurist illegaal NAVRAAG De jaarlijkse ï-meiviering is vaak een bijeenkomst voor oudere PvdA- ledem Jongeren tonen minimale belangstelling voor de Dag van de Arbeid. De 72-jarige BART WERK uit Leiden, oud-organisator van de drok.wordt. Dat Leiden het toneel is voor de landelijke PvdA-bijeen- komst, kan wellicht een beetje helpen. Doet u vandaag mee aan het feestprogramma „Jazeker ga ik meedoen. Weet u dat Wouter Bos ook komt? En de nieuwe burgemeester, Lenferink, Er is een uitgebreid programma en een speciale ouderenbijeen- komst. Leiden is deze keer ook de plek voor de landelijke 1-mei viering. Heeft u het programma voor u liggen?" Waarom vindt u de 1-meivie ring belangrijk? „Ik vind dat je solidair moet zijn met alle volkeren. Je moet vech ten tegen armoede en onrecht. Dat is belangrijk. En het is een traditie die gegroeid is. Ik ben sinds 1955 actief in de PvdA en heb altijd meegedaan aan.de viering. En ook jaren meegedaan aan de organisatie. We hebben jaren samengewerkt met de FNV en de Turkse arbei dersvereniging HTIB. Helaas is dat de laatste jaren verwaterd, dat is wel jammer." Wat is er in al die jaren ieranderd aan de l -meiviering? „Er is nu nog maar weinig belangstelling. En het muzikale pro gramma is minder geworden. Vroeger had je de Stem des Volks en het socialistische muziekkorps Nieuw Leven. Maar dat bestaat niet meer- Dus dat programmaonderdeel is komen te vervallen." Is het mi dan nog wel leuk? „Jawel, alleen is het moderner geworden. Daarmee hopen ze ook meer jongeren te trekken. Vorige keer was er een band en kon je na afloop dansen. Zo konden de jongeren zich uitleven. Ik hoop dat het vandaag druk wordt. Hoe meer mensen er komen, hoe beter en fijner het is. En dat gun ik de organisatoren. Dat ze hun werk niet voor niets hebben gedaan." tekst: Erna Straatsma foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Vrijdag 1 Mei LEIDEN - Hoewel heden, 1 Mei, het openbaar slachthuis voor het ge bruik opengesteld werd, hebben nog slechts weinig slagers er gebruik van gemaakt en zijn er maar enkele runderen en varkens geslacht. De meesten zullen wellicht gebruik maken van de bepaling, die aan de slagers toestaat gedurende deze maand nog in eigen slachtplaatsen te slachten. Het slachthuis is nu eenmaal den slagers niet bijzonder sympathiek, de meesten zijn bovendien te veel aan eigen bedrijf ge hecht. De slagers Van Wingen en Koekenbier waren de eersten, die er hun koe brachten om te worden geslacht. LEIDEN - Gisteravond had in de Slöjdzaal aan de Langegracht alhier de feestelijke sluiting plaats van den winteravondcursus van de Leid- sche Fabrieksschool. Ruim een vijftigtal jongens, die gedurende de wintermaanden driemaal per week onderwijs hadden ontvangen in houtslöjd en gewone onderwijsvakken, waren in de gepaste stem ming gedurende een paar uren in genoemd lokaal bijeen. Elk kreeg een nuttig stuk gereedschap ten geschenke. Het geheele feest was een aangenaam slot van dezen aan nuttigen en leerzamen arbeid welbesteden winter. ANNO 1978, maandag 1 mei LISSE - Lisser Boys in de bloemen. Lisser Boys heeft een huzarenstuk je uitgehaald door in één keer vanuit de vierde klasse door te stoten naar de tweede klasse. Achter: Piet Boot, Gerard Nijkamp, Leo Kuy- per, Ben Boele, Jaap Lingbeek en Jan van Slooten en voor: Ben Bar- ten, Arie van Ooyen, Hans Sanholt, Nico Groeneweg en Wim Sluy- mer. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbiaduitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO tLd.(datum van - plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, RpoSeveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) - 7 E-mail: directie@damiate.hdc.nl - Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van Malen, léon Klein Schiphorst (adjunct) 7 E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Refactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 öniiHêberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES £355300 nters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 072-3-128 030 Ê-fnallr gbonneeservice@hdc nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betalipg. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za; 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem Een vluchteling probeert in Rijnsburg een nieuw leven op te bouwen met zijn vrouw en kinderen, maar van zijn inko men komt het gezin moeilijk rond. Als op een dag een vage kennis aanbiedt zijn zolder voor 500 euro per maand te huren, heeft hij daar wel oren naar. De kennis legt uit dat hij de ruimte wil gebruiken om plantjes te kweken. Voor de zekerheid informeert de Rijns burger of het om legale prak tijken gaat. Natuurlijk, verze kert de man, in Nederland doen ze niet zo moeilijk over een paar hennepplanten. Als verhuurder krijgt hij hooguit een kleine boete. De Rijnsbur ger is gerustgesteld en ver huurt zijn zolder. Voor de plantage moet een elektriciteitskabel naar zolder worden doorgetrokken. De stroom om de ruimte te ver lichten kan flink oplopen, weet de kennis uit ervaring. Hij stelt daarom voor om illegaal wat af te tappen. Als de Rijnsburger hoort dat daarop een hoge boete staat, eist hij dat de stroom alsnog via de teller gaat Na enkele maanden is de eer ste oogst binnen en begint de wietkweker nieuwe hennep planten te zaaien. De Rijns burger ondervindt ondertus sen steeds meer last van zijn verhuurder. Het zomaar in- en uitlopen van vreemde mensen in zijn huis is hij spuugzat. Het gezin voelt zich in de privacy aangetast. De kennis belooft dat hij na de tweede oogst de problemen zal verhelpen maar tegen die tijd heeft de politie de 219 hennepplantjes in be slag genomen en is de vage kennis met de noorderzon verdwenen. Als bewoner van het pand is de Rijnsburger medeplichtig aan het houden van de hen nepplantage. Hij moet voor de rechter verschijnen. In gebro ken Nederlands legt de man uit dat zijn zogenaamde vriend hem verkeerd heeft voorgelicht „Mij is verteld dat ik er geen problemen mee kon krijgen. Ik wist niet dat er toch illegaal stroom werd afgetapt." Om de schuld bij het energie bedrijf te kunnen betalen, heeft de verdachte een lening moeten aanvragen bij zijn baas. Volgens zijn advocaat is hij daarmee genoeg gestraft maar de officier van justitie is een andere mening toege daan. Gelet op de grootte van de hennepplantage en de winst van 500 euro huur per maand, vindt hij een boete van 3000 euro en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf op zijn plaats. Onredelijk, meent de advocaat: „Mijn cli ënt heeft eenmaal de maande lijkse huur ontvangen. Daar naast heeft de wietplantage slechts één goede oogst opge leverd waarvan de winst naar de vage kennis ging." „Grap pig," merkt de officief op, „dat bij het oprollen van wietplan- tages het zogenaamd altijd om de eerste oogst gaat. De vieze filters die zijn aangetroffen maken het aannemelijk dat er vaker is geoogst." Over het precieze aantal oogsten houdt de verdachte in de rechtszaal wijselijk zijn mond. Hij belooft wel plechtig dat dit hem geen tweede keer zal overkomen. De rechter waardeert dit en legt naast de voorwaardelijke straf 'slechts' een boete van 1000 euro op. Ruzie Een Leidenaar en zijn vrouw liggen in scheiding. Ondanks dat hebben ze goed contact. Op een avond belt de man aan terwijl zijn vrouw de dronken buurman op bezoek heeft. De vrouw vraagt aan de buurman of hij open wil doen. Als ze even later gestommel hoort in de hal, neemt ze een kijkje en ziet de mannen ruziënd over de grond rollen. De buurman slaat racistische taal uit, waar op haar man hard in de rondte begint te slaan. Hij weet uit eindelijk met zijn vuisten de buurman naar buiten te wer ken. Als haar man is gekal meerd, vraagt de vrouw hem de woning te verlaten. Ze is bang dat de situatie anders uit de hand zal lopen. De man ziet dit als verraad en dreigt haar wat aan te doen als hij niet mag blijven. Inmiddels ar riveert de politie en wordt hij alsnog op straat gezet. Thuis ontvangt de Leidenaar een op roep om zich bij de rechtbank voor zijn gedrag te verant woorden. In de rechtszaal legt de man de schuld van de vechtpartij bij de buurman. Die zou hem bij het openen van de deur hebben verteld op te rotten. Het zou ook de buurman zijn geweest die geslagen heeft, niet hij. „Hoe verklaart u dan zijn bloedende lip?", wil de rechter weten. „Die heeft hij veroorzaakt met zijn eigen vuist", antwoordt de verdach te. „Hij kneep mijn keel met mijn stropdas dicht. Ik sprong op dat moment weg en daarbij is zijn vuist tegen zijn lip aan gekomen." Ook de bedreigingen die h geuit zou hebben naar de buurman zijn gelogen, vei de man. Om zijn woorden kracht bij te zetten, laat hij ex-vrouw oproepen als get ge. Die vertelt dat haar ex- echtgenoot de buurman n heeft bedreigd. Wel heeft h haar die avond bedreigd, maar, vergoelijkt ze in de rechtszaal: „Ik wist dat hij nooit iets zou aandoen. Hi was gewoon overstuur." D de buurman de ruzie heeft gelokt, klinkt haar aannem in de oren. „Die man heeft hekel aan alles wat een tint heeft." Dat wil rechter best van ha aannemen. Minder overtui is zij van het betoog van de verdachte dat alleen de bu man geslagen zou hebben, vind geweld en bedreiging ernstig", verklaart ze en lej man daarom een boete vai 500 euro op. Daarnaast on vangt hij een maand voor waardelijke gevangenisstr. „U zult zich voortaan moe beheersen." Floor Ligtvoet Half internettend Nederland is bezig met het registreren van een .nl-do- meinnaam. Het aanvragen van zo'n naam, feitelijk een adres waarachter zich een site of homepage bevindt, is zo gebeurd, maar de aanvragers krij gen niet altijd de naam die zij willen. Er zijn haast oneindig veel families die De Vries of Jansen heten, maar er kan slechts één www.devries.nl of www.jansen.nl zijn. „Dat kan tot juridi sche conflicten leiden", voorspelt jurist Alexander Tsoutsanis (27) van de Universiteit Leiden. Met de opkomst van internet, zo rond 1995, begon ook de ruzie over domeinna men. Volgens het principe 'wie het eerst komt, het eerst maalt' konden belangstellen den een .nl-domein naam laten registre ren. Vanaf dat mo ment maakte Neder land kennis met het fenomeen 'domein naamkaping'. Slimme jongens registreerden namen als www.wim- kok.nl en www.maxi- ma.nl. Dat gemeenten op den duur internet sites zouden openen, lag voor de hand en daarom lieten de kapers ook rijen plaatsnamen registreren. Het doel van de domein naamkapers was natuur lijk om die namen door te verkopen aan overhe den en bedrijven die die namen nodig hadden. Soms gebeurde dat ook, maar vaker begonnen boze benadeelden rechtszaken. Tussen 1996 en 2000 was er een I N ONDER ZOEK Nieuwsgierigheid is de belangrijkste drijfveer voor de wetenschap. De rubriek In Onderzoek doet een greep uit de vele onderwerpen waar Leidse onderzoekers zich in hebben verdiept. Vandaag: jurist Alexander Tsoutsanis. hausse aan 'domeinnaamgeschillen'. De rechter beriep zich bij de vraag of de naam 'teruggegeven' moest wor den op wetgeving over de intellectue le eigendom. In Nederland geldt sinds 1971 de Benelux Merkenwet, die bepaalt dat andermans merk niet gebruikt mag worden als dat tot 'schade' of verwarring' leidt. Die rechtszaken konden soms raar lopen, weet Tsoutsanis. „Welbekend is de zaak 'Ariel'. Wasmiddelengigant Proctor Gamble eiste de domein naam www.ariel.nl op. De gedaagde verweerde zich bij de rechter met het argument dat hij de bijnaam Ariël gebruikte om mee te chatten op internet. Die domein naam had hij gekozen omdat Ariël een joodse naam is die in het He breeuws leeuw van god' betekent. De gedaagde was van joodse afkomst en de leeuw was één van zijn lievelingsdieren, vandaar." De rechter ac cepteerde dit verweer en wees de vor dering tot DONDERDAG 1 MEI; Jurist Alexander Tsoutsanis van de Universiteit Leiden over arbitrage bij ruzie over domeinnamen: Juist voor particulieren is alternatieve geschillenbeslechting belangrijk, maar zij kunnen alleen bij dq<j rechter terecht." Foto: Henk Bouwman g< meriönbreuk van Procter Gamble af omdat dit een privé-activiteit was die geen afbreuk deed aan het was- middelenmerk Ariel. „Proctor Gamble moesten die naam uiteinde lijk van die particulier kopen." Zoals de 'Ariël-zaak' leert, is succes dus niet gegarandeerd. Bovendien is het voor bedrijven duur en omslach tig om bij elk domeinnaamgeschil naar de rechter te stappen. Alterna tieve geschillenbeslechting (buiten de rechter om) is daarentegen snel, goedkoop en laagdrempeling. Zeer succesvol is de geschillenregeling Uniform Domainname Dispute Re solution Policy van de in Genève ge vestigde World Intellectual Property Organisation (WIPO). Die gaat over domeinnamen met extensies als .com, .org, .biz, .tv, .net en .info. Wie een geschil heeft over een naam met de extensie .nl kan sinds 29 januari 2003 een beroep doen op een arbitra geregeling van de in Arnhem geves tigde Stichting Internet Domein naamregistratie Nederland, SIDN. Die nieuwe regeling voor .nl-domein- naamregistratie is echter illegaal, schrijft Tsoutsanis in zijn boek Do meinnaamgeschillen. Inbreuk, on rechtmatige daad of kwade trouw? naar de Benelux Merkenwet en de Gemeenschapsmerkenverordening van de EU. Daarin staat dat alleen de rechter bevoegd is en dus niet de ar biter. In de praktijk betekent dit dat de verliezende partij de uitspraak van de arbiter niet hoeft over te nemen en zelfs naar de rechter mag stappen om die te laten vernietigen. De arbi trageregeling is dus 'niet effectief, meent Tsoutsanis. „Het Benelux Ge rechtshof en het Europese Hof in Luxemburg zullen zich vroeg of laat over de nieuwe regeling moeten uit spreken." Voor particulieren ligt het allemaal nog lastiger, zegt de Leidse jurist. „Persoonsnaamgeschillen vallen niet onder de regeling van SIDN. Die re geling is beperkt tot merk- en han delsnaaminbreuk. Als twee particu lieren met de naam Jansen allebei de dommeinnaam www.jansen.nl wil len, is er geen .nl-arbitrage mogelijk. Juist voor particulieren is alternatieve geschillenbeslechting belangrijk, maar zij kunnen alleen bij de rechter terecht." Een verstandig mens zou zeggen: dan nemen ze toch een andere naam, zoals w.pauljansen.nl of www.janseni port.nl? „Ja, maar internet is niel meer weg te denken uit de huidil samenleving! Vaak is een helder,] duidig internetadres erg belangi aldus Tsoutsanis. „Dan moet je procederen of die domeinnaam kopen." Tsoutsanis vindt dat het tijd wor voor daadkrachtig overheidsbele „Paars 2 heeft in 2001 wel gezegi Nederland moet aansluiten bij ir nationale ontwikkelingen, maar SIDN was eigenwijs en wilde nie luisteren. Dat .nl-arbitrage van S illegaal is, vindt de overheid keni prima", sombert Tsoutsanis. „D( huidige regering is erg voor zelfr lering en ik denk dat overheidsto zicht van SIDN er voorlopig niet komt. Gelukkig start komend na' de registratie van het .eu-dome Wie geen .nl-domeinnaam meer krijgen, krijgt dan een nieuwe k Wilfred Simons

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14