Kritiek op 1 mei-viering Lenferink zeker weten Toch studenten in Elisabeth-ziekenhuis REGIO uid-Westers naar school voor goedkoop internet Abortusartsen: Eis Inspectie voor klinieken onuitvoerbaar )P' voor fenmarkt IA E STELLING^ Voorjaarsopruiming: tot 50% afgeprijsd. Lm Leiden en de ;io vieren nat •ninginnedag 3 ic-Jan Berendsen ri- De verplaatsbare ont- ngsplek (VOP) voor alco- Oi komt tussen de bomen •«parkeerhaven links voor unarkt IA Dat is de locatie u kunstenaars zijn geves- sier wordt een verbouwde ler met toilet geplaatst, .eft het college van B en W itn. Het betreft een proef tZ weken, van half juli tot eptember. Na deze perio- adt de VOP weggehaald en de proef geëvalueerd. P moet dagelijks van 8.00 :50 uur opvang bieden aan •t twintig alcoholverslaaf- »e stichting De Binnenvest t de container en hulp- ;rs begeleiden het project, ende de proef houdt de l extra toezicht, illege wil de VOP, omdat iholisten geen vaste plek a. De groep vertoont vaak otgevend gedrag en zich niet aan de regels, latig worden de dronk- daarom door de politie ipaalde plaatsen verwij - laar een plek waar ze dan e kunnen, is er nog niet. e Garenmarkt is gekozen »e de bereikbaarheid, htelijkheid, en de centra- ïg van het plein. De doel- naakt nu al veelvuldig ge- van de bankjes en bus- op de Garenmarkt. Dijk, directeur van Jobo ïwers, die op Garenmarkt laatste hand legt aan een al dure koopappartemen- fel tegen de voorgenomen >or de VOP. „Wij gaan vol nkers en grijpen alle mo eden aan om dit te voor- l Het betekent een enor- itwaarding van de appar aten." Omwonenden kun- kg bezwaar aantekenen. (advertentie) )e angst voor SARS is schromelijk overdreven Geef uw mening x rww.leidschdagblad.nl donderdag 1 MEI 2003 Geen verbouwing tot appartementen door Robbert Minkhorst leiden - De SLS huisvest studen ten in het voormalige Elisabeth- ziekenhuis in Leiden. Het plan voor een appartementencom plex voor jongeren is van de baan. De kamemood speelt een rol bij die beslissing. De Stich ting Leidse Studentenhuisves ting onderzoekt of op de begane grond plek kan komen voor kin deropvang, een postkantoortje of huisartsenpraktijk. Het Haagse architectenbureau Braaksma Roos krijgt de op dracht om van het oude zieken huis een complex met 170 tot 190 kamers te maken: 29 kamers met gedeelde faciliteiten, onge veer 90 eenkamerappartemen- ten en circa 70 tweekamerap partementen. Het ziekenhuis wordt verbouwd en volledig ge renoveerd. Wellicht wordt de binnentuin van het gemeentelijk monument openbaar terrein. Een speciale projectgroep bege leidt de plannen. Die club mag uiteindelijk ook het verbou wingsplan keuren. In de project groep zijn de gemeente, de Leidse Welzijnsorganisatie, be woners en de SLS vertegen woordigd. In het najaar wil de SLS het programma van eisen af hebben, zegt woordvoerster M. Henninger. De stichting kocht het pand in 2001 van het Maarssens Bouw bedrijf. Die wilde het oude zie kenhuis slopen, maar vond eerst de publieke opinie en later ook de politiek tegenover zich. In te genstelling tot het bouwbedrijf ziet de SLS wel mogelijkheden voor hergebruik. Aanvankelijk zouden in het ou de Elisabeth appartementen ko men. Eventueel ook woningen voor senioren, gezien het tekort daaraan in de stad. De stichting is op dat voornemen teruggeko men; de combinatie van jonge ren en ouderen is niet ideaal, concludeerde de SLS na overleg met ouderenorganisaties. De ge meente, de universiteit en de SLS hebben afgesproken om in 2005 1750 extra kamers beschik baar te hebben. Als dan de keus is óf veertig zelfstandige wonin gen óf 200 kamers, dan kiest de SLS liever voor de eerste moge lijkheid. De SLS heeft de buurtbewoners gevraagd om ideeën voor het Elisabeth-ziekenhuis aan te dra gen. „Elisabeth neemt zo'n pro minente plaats in Pancras-Oost in, dat zij zelf moeten kunnen aangeven wat ze wel of niet wil len. Het is veel mensen nu een doom in het oog dat er honderd fietsen tegen het pand aange- keild worden." Nadat de voor stellen van omwonenden zijn afgewogen, kan architect H. Roos aan de slag. Roos ziet zeker mogelijkheden voor de verbouwing en renova tie, laat hij in een korte reactie weten. „Ik vind het prematuur om nu al allerlei dingen te roe pen. We moeten nog beginnen. Ik heb er wel gedachten over, maar die houd ik liever nog even voor me." (advertenties) - v ijaa Geldt voor duizenden artikelen Katwijk, Leiden, Leiderdorp, Lisse, ll Roelofarendsveen W (advertentie) LEIDEN 'Hij manifesteert zich als PvdA-burgemeester' door Wim Koevoet leiden - Twee weken voor zijn in stallatie als burgemeester van Leiden is er al kritiek op H. Lenfe rink. Raadsleden van Leefbaar Leiden, de WD en het CDA vin den dat Lenferink als aanstaand eerste burger de i-meiviering, vandaag in het Volkshuis, beter aan zich voorbij had kunnen la ten gaan of dat hij deze Dag van de Arbeid terughoudend had moeten vieren. De critici houden Lenferink voor dat hij zich na drukkelijk afficheert als PvdA- burgemeester. Hij geeft immers twee toespra ken en zijn naam staat uitdruk kelijk op de gastenlijst vermeld tussen die van Wouter Bos en Ruud Koole. D. Sloos, fractievoorzitter van Leefbaar Leiden betreurt de as sociatie die Lenferink zélf op roept met 'oude politiek': „Als ik Lenferink was geweest, had ik dit niet gedaan. Hij is nog voor dat hij de ambtsketen om heeft al een rasechte PvdA'er. De eerstvolgende raadsvergadering die aan veiligheid is gewijd, een onderwerp waardoor ik regel matig in aanvaring kom met de PvdA, word ik zeker afgeha merd. Zit dat dan helemaal goed, vraag ik me af." Ook CDA-voorman W. Bleijie is kritisch. „Het verbaast mij ook dat hij zo actief deelneemt. Hij is een PvdA'er en hij hoeft van zijn hart geen moordkuil te maken, maar wat meer terughoudend heid was beter geweest", zegt hij. R. de Rooij en L. de Lange van de WD zeggen dat ze er 'geen heisa' van willen maken en gun nen Lenferink een prettige Dag van de Arbeid. Maar, voegen ze er aan toe, dat deze discussie wordt gevoerd, vinden ze een goede zaak, want Lenferink moet zijn onafhankelijkheid goed bewaken. De Lange me moreert dat oud-burgemeester C. Goekoop WD-bijeenkomsten om die reden meed. De Rooij wil er nu nog rekening mee houden dat Lenferink nog niet echt burgemeester is, maar deze 1-meiviering is wat hem betreft wel de laatste actie van Lenfe rink die hij als privé-aangele- genheid wil aanmerken. „Hij is natuurlijk uitgenodigd, omdat hij Leidens aanstaand eerste burger is, niet omdat hij wet houder in Arnhem is geweest." G. van Hees van Groenlinks en F. van As van de Christenunie laten een tegengeluid horen. Van Hees vindt dat uit de kritiek een zeer onwelriekende 'spruit jeslucht' opstijgt. „Lenferink snijdt in zijn toespraken heus geen actuele Leidse thema's aan. Zo dom is hij niet. En hij blijft na vandaag gewoon de burgemeester van alle Leidena- ren." Ook Van As noemt de dis cussie 'een storm in en glas wa ter'. Lenferink zelf kan geen enkel kwaad ontdekken in zijn deelna me. Zijn toespraak voor de ou dere PvdA'ers, vanmiddag, is ge wijd aan kinderarbeid en dat staat bij zijn weten niet boven aan de Leidse agenda. Hij noemt Stekelenburg als voor beeld van een burgemeester die ook zonder dat hij daarmee in problemen kwam landelijk poli tiek actief is. „En Lemstra is namens het CDA actief in de Eerste Kamer. Daar hoor je niemand over. Ik ben nog niet eens burgemeester. Ik ben wel van de PvdA En op 1 mei vieren wij al heel lang onze onderlinge verbondenheid en blikken wij terug op hoe het vroeger was." Ifim Wegman i - Als aanbieding van een mbedrijf zou het niet eens jan: zeven weken onbe- internetten voor vijf euro. lef 2,50 euro printtegoed, jbbers van het wereldwijde lie dit voordeeltje willen nhalen, moeten wel aan aar voorwaarden voldoen. »eten tijd hebben op dins- )nd, ze moeten bereid zijn iet ID College aan de Vijf m te kpmen, ze moeten zijn dan 16 jaar én ze n in Leiden Zuid-West Anders gaat deze aan- g echt aan hun neus voor- ja, en de aanbieding geldt pig maar voor enkele len mensen. Maar dat tn er snel meer worden. Dedkope internet voor de is een idee van de directie et ID College Leiden. Die zich af of het computerlo- van deze school ook 's Is vaker gebruikt kon wor- „In Leiden-Noord, in huis 't Spoortje, draait er al soortgelijks", zegt Klaas onderwijskundig mede- r van het ED College en e mensen die het plan ver- ïbben uitgewerkt. „Het 'di- trapveldje'. Het is niet he il hetzelfde, maar het is wel vergelijkbaar." t ID College staan vanaf 13 even dinsdagavonden lang imputers ter beschikking ie buurt. Er staan er welis- aanzienlijk meer, maar in ïgin wil de school het aan- ïzoekers beperken tot 20 nr. özgür Savas, beheerder iet open leercentrum van College: „We willen kij- oe het gaat. Het is natuur- ïlangrijk dat we goed toe kunnen houden. Er staat lostbare apparatuur. Daar i we geen problemen mee. uiteindelijk, als iye wat er- 5 hebben opgedaan, zullen •getwijfeld meer mensen in mputerzaal toelaten." Klaas Kuin: „We geven geen computerles, maar als iemand zijn e-mail niet verstuurd krijgt, helpen we uiteraard graag." Foto: Mark Lamers De buurtbewoners kunnen op de dinsdagavonden - steeds van 19.00 tot 22.00 uur - niet alleen terecht voor internetten, maar ook voor allerlei ander compu tergebruik. Er zijn begeleiders aanwezig, bij wie mensen kun nen aanklampen als ze een computerklus zelf niet kunnen klaren. Kuin: „We geven alleen geen computerles. We willen niet onder de duiven schieten van de instellingen die dat ver zorgen. Maar als iemand een e- mailtje niet verstuurd krijgt, wil len we hem uiteraard graag hel pen." E*mmaal hinnpn mogen Zuid- Westers bij het ID-college onbe perkt van de apparatuur ge bruikmaken. Nou ja, vrijwel on beperkt. Savas: „Als iemand het netwerk vreselijk belast omdat hij allerlei hele zware spelletjes speelt, dan grijpen we uiteraard wel in. Maar als het allemaal binnen het betamelijke blijft, gaan mensen hun gang maar." Alleen voor het printen moet worden betaald. De eerste 2,50 euro 'printkosten' zijn echter, zoals gezegd, inbegrepen in de vijf euro lidmaatschapsgeld. Hoe groot de belangstelling zal zijn, durven Savas en Kuin niet te zeggen. „We hebben geen on derzoek gedaan in de buurt. Wel hebben we bij de LWO geïnfor meerd of er behoefte aan be staat, en die verzekerde ons dat het absoluut het geval is", zegt Kuin. „Het digitaal trapveldje in Leiden-Noord heeft ook een grote toeloop." Bij 't Spoortje konden Kuin en Savas trouwens ook wat tips op doen om de zaak in de hand te houden. Savas: „Er goed boven op zitten, zeker bij de jeugd. Dat was toch wel een van de belang rijkste dingen. Nu hadden zij de meeste problemen met jonge ren van 12 tot 16. Die hebben wniet in huis straks. Wij begin nen pas vanaf 16. Dit is bedoeld voor mensen die niet of nauwe lijks van een computer kunnen gebruik maken. De meeste jon geren hebben die mogelijkheid inmiddels wel op school." Buurtbewoners kunnen 6 mei kennismaken met het project, dat de naam IT@ID College heeft gekregen. Onderwijswet houder A Pechtold geeft die avond de officiële aftrap. Het loopt door tot aan de zomerva kantie. Afhankelijk van de ervaringen besluit het ID College of het computeren voor de buurt na de zomervakantie terugkeert. door Roelf Reinders leiden - De Inspectie voor de Gezondheidszorg eist bij abor tussen van allochtone vrouwen die geen Nederlandse spreken het onmogelijke, vindt het Ne derlands Genootschap van Abortusartsen (NGvA). Naar aanleiding van de Leidse abor tuszaak, waarbij een Marok kaanse vrouw tegen haar wil zou zijn geaborteerd, eist de Inspec tie dat abortusklinieken altijd een onafhankelijke tolk inscha kelen als een vrouw geen Neder lands spreekt. Ook het ministe rie van Volksgezondheid wil dat. Onuitvoerbaar, reageert voorzit ter K. van Bunningen van het Genootschap en abortusarts in onder meer Leiden en Utrecht. „In abortuskliniek komen vrou wen met elke denkbare nationa liteit. Je kunt het zo gek niet be denken of je komt het tegen. Negentig nationaliteiten hebben in één jaar de abortuskliniek in Eindhoven gepasseerd. Dat zal in Leiden zeker niet minder zijn. Het lijkt me praktisch onuit voerbaar om telkens als er een vrouw komt die geen Neder lands spreekt een tolk te kunnen regelen." Volgens staatssecretaris Ross kunnen klinieken gratis gebruik maken van tolkencentrales. „Via deze centrale zijn' gekwalificeer de tolken binnen één minuut bereikbaar." Ook nu al maken abortusklinieken gebruik van onafhankelijke tolken van de tolkentelefoon, maar alleen als vrouwen zelf niemand meene men om te vertalen. De Inspec tie wil dat vrouwen niet langer zelf een tolk kunnen meenemen om te voorkomen dat vrouwen tegen hun zin een abortus on dergaan. Aanleiding is de aangifte van een 32-jarige Leidse Marok kaanse uit Leiden die beweert onvrijwillig te zijn geaborteerd in het Medisch Centrum voor Geboorteregeling aan het Kort Rapenburg in Leiden. Haar schoonzus tolkte voor de vrouw, die zei te denken dat ze in een ziekenhuis was. Toen ze ont waakte uit narcose, was de baby weggehaald. De Inspectie wil nu dat abortusklinieken zelf zorgen voor een tolk van bijvoorbeeld de tolkentelefoon. Ook staatsse cretaris Ross van Volksgezond heid wil dat, zo heeft zij de Ne derlandse abortusklinieken deze week laten weten. Verder draagt zij de klinieken op beter de ver- zekeringsgegevens van vrouwen te controleren. De Marokkaanse Leidse gebruikte de verzeke ringspas van haar schoonzus. Volgens Van Bunningen van de NGvA kleven er nadelen aan het gebruik van de tolkentelefoon. „Islamitische vrouwen weigeren soms met een man te spreken over intieme vragen zoals bij een intakegesprek voor abortus het geval is. Dan moet je dus een nieuwe afspraak maken. Soms ook weigert een tolk te vertalen omdat het om abortus gaat. Ook dan moet er een an dere tolk komen. Dat is allemaal vreselijk lastig." Het Genootschap van Abortus artsen vindt het niet nodig om op basis van de Leidse abortus zaak de procedure aan te pas sen. Van Bunningen wijst erop dat niet bewezen is dat de abor tus van de Marokkaanse tegen Het Medisch Centrum voor Geboorteregeling aan het Kort Rapenburg, de kliniek waarin een 32-jarige Marokkaanse vrouw uit Leiden naar eigen zeggen tegen haar wil is geaborteerd. Foto: Hielco Kuipers haar zin is gebeurd. Het open baar ministerie besloot vorige week de familieleden die de Ma rokkaanse onder valse voor wendselen naar de abortuskli niek in Leiden zouden hebben geleid wegens gebrek aan bewijs niet te vervolgen. En de direc teur van de kliniek zegt dat het 'uitermate onwaarschijnlijk' is dat de vrouw niet wist wat er ge beurde. Van Bunningen: „Het gaat me te ver om een procedure te veran deren naar aanleiding van iets wat niet op feiten is gebaseerd. Hier moeten we zeker nog met de Inspectie over praten." Vol gens hem halen artsen en ver pleegkundigen in abortusklinie ken de vrouwen die tot abortus worden gedwongen 'er vrijwel altijd uit'. „Tot deze zaak zijn er nooit problemen of klachten ge weest", aldus de NGvA-voorzit ter, die meteen erkent dat al lochtone vrouwen die door fa milie tot abortus worden ge dwongen misschien niet goed weten waar ze moeten klagen, éls ze al durven te klagen. Ook voorzitter E. van Hall van Stichting Samenwerkende Abor tusklinieken Nederland (StiSAN) zegt - op persoonlijk titel - dat de eis van de Inspectie moeilijk uitvoerbaar is. „Hoe stel je vast dat een vrouw onvoldoende Ne derlands spreekt?', vraagt de emeritus hoogleraar verloskun de en gynaecologie aan de Uni versiteit Leiden zich af. Volgens hem is het werken met de tol kentelefoon nu al vaak 'buiten gewoon onbevredigend' en het alternatief van tolken laten ko men 'logistiek heel lastig". „In het algemeen vind ik het ver gaan om beleid aan te passen naar aanleiding van slechts één geval." Andere merken roepen dat je spotgoedkoop kunt bellen. Maar niet dat je apart moet betalen voor bellen in het buitenland, sms'en en je voice-mail afluisteren. Alleen bij Orange kan dat allemaal gewoon vanuit je beltegoed. Zo weet je altijd waar je aan toe bent. the future's bright, the future's Orange www.orange.nl orange' A

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13