LEIDE Aantal verkeersdoden in Zuid-Holland stijgt Grotestedenbeleid stagneert' V eek geschiedenisles in twintig minuten 'Monument is alleen vitaal als het bruikbaar blijft' R1 REGIO Provincie gaat tegen landelijke trend in j iar cel voor Leidenaar na handel in valse paspoorten Voorjaarsschoonmaak Lemstra in actie tegen ambulanceplan woensdag 30 april 2003 2 Schulden van ex-gedetineerden vaak probleem 3 Horeca in Leiderdorpse meelfabriek 5 Macht in de raad, niet in het gemeentehuis door Roelf Reinders leiden/regio - In Zuid-Holland is het aantal doden in het verkeer vorig jaar gestegen. Het Provinciaal Orgaan Ver keersveiligheid (POV) telde 154 doden, tegen 126 in 2001. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), dat de ze week bekendmaakte dat het aantal verkeersdoden in Nederland is gedaald, waren het er in deze provincie zelfs 171, tegen 148 een jaar eerder. Daarmee is Zuid-Holland na Noord- Brabant (201 doden) de provincie met de meeste verkeersdoden. Het verschil tussen het CBS en het POV komt door de rekenmethode. Het CBS telt ook de slachtoffers mee die na een ongeluk later in het ziekenhuis overlijden, en het Provinciaal Verkeersorgaan niet. Dat baseert zich op de politie en die telt alleen de doden die tijdens het on geluk of nog diezelfde dag aan de ver wondingen bezwijken. De stijging van het aantal verkeersdo den kwam hard aan in Den Haag. „Dat is schrikken", reageert verkeers- gedeputeerde M. Norder. Maar het meest is hij nog geschrokken van het aantal gewonden op wegen waar je niet harder dan dertig kilometer per uur mag: 144. „Zoveel gewonden op dertig-kilometerwegen", zegt Norder verbouwereerd. „Dat zijn toch juist plekken waar je veilig aan het verkeer moet kunnen deelnemen." Norder ziet één lichtpuntje: het aantal zware bromfietsongevallen is afgeno men: van 416 naar 369. Daarmee lijkt de maatregel om bromfietsers van het fietspad naar de weg te dirigeren, ef fect te hebben. Maar dat is dan ook meteen het enige lichtpuntje in de nieuwe ongevallencijfers. Het aantal omgekomen voetgangers is in Zuid-Holland bijna verdubbeld in een jaar: van 15 in 2001 naar 26 in 2002. Het aantal motorrijders dat in het verkeer is verongelukt, is zelfs meer dan verdubbeld: van 7 naar 18. Het aantal ernstig gewonde fietsers steeg van 338 naar 382. Al deze getal len stemmen de Zuid-Hollandse ver- keersgedeputeerde droevig, al houdt hij vol dat de overheid met maatrege len om de verkeersveiligheid te verbe teren op de goede weg is. „De duur- zaam-veilig-maatregelen hebben ja renlang een daling van het aantal on gevallen opgeleverd. En weer: „Dit vind ik onbegrijpelijk." Norder wil actie. Hij gaat met het Pro vinciaal Overleg Verkeersveiligheid, het Zuid-Hollandse kenniscentrum rond veiligheid en verkeer, praten over nieuwe maatregelen 'om de cij fers positief te beïnvloeden'. Ook wil hij een grondig onderzoek naar loca ties waar de ongelukken plaatsvinden. Verder wil hij met handhaving en educatie het verkeersgedrag van de Zuid-Hollanders veiliger maken. Hans Vergeer van het POV kan nu nog niet zeggen op welke wegen in de re gio de meeste ongelukken gebeuren. „Maar het is als een schot hagel; over al gebeurt wat." Wel is duidelijk dat er veel meer mannen dan vrouwen in het verkeer omkomen. „Eén op de zes verkeersdoden is een vrouw. Bij de ziekenhuisgewonden is het verschil minder, maar ook daar zitten twee keer zoveel mannen bij als vrouwen." iden bezorgd over uitblijven kabinetsplannen - Door de aanhoudende itieke onduidelijkheid in Den ag stagneert het grotesteden- eid. Geld voor het onderwerp ligheid' blijft uit en toe- nstplannen worden vooruit- choven. Onzeker is ook of nieuwe kabinet het groteste- ibeleid - en de daarmee ge- ird gaande subsidiestroom - voortzetten. ..Als die geld- >om wegvalt, heeft Leiden 1 enorm probleem", zegt >wethouder Alexander jj :rtsema. 'den is een van de 26 ge- j enten die rijkssubsidie ont- igen voor grotestadsproble- |tiek. Als het nieuwe kabinet geldstroom schrapt is Leiden last. Geertsema: „De afgelo- vier jaar hadden wij een ks projecten lopen die in to- zo'n veertig miljoen euro laan. Dat zijn projecten waarvan wij de helft betalen." Geertsema, die voorzitter is van de 'pijler economie werk' van de 26 'grote steden', hoopt dat het nieuwe kabinet kiest voor handhaving van het huidige be leid. „Bij de vorige kabinetson derhandelingen kwam het on derwerp grotestedenbeleid' nauwelijks voor, maar ik zou het een drama vinden om het af te schaffen. Je kunt gemeenten niet jarenlang een worst voor houden en er dan ineens mee ophouden: als je ziet wat voor ontwikkelingen wij op gang brengen. De afgelopen vier jaar hebben we flink veel investerin gen gepleegd en nu moeten we afwachten hoe het verder gaat. Als het rijk echt 15 miljard euro wil bezuinigen, lijkt het schrap pen van het grotestedenbeleid misschien voor de hand te lig gen." Voor de komende jaren hopen de 26 grote gemeenten juist op meer rijkssubsidie, zegt Geertse ma Ze hebben de wens om ex tra projecten op het gebied van veiligheid te kunnen opzetten. „Het grotestedenbeleid zou er een extra 'pijler' bij krijgen en dat zou gaan om veiligheid. Maar de komst van die pijler stagneert door het uitblijven van een nieuw kabinet. Wij roepen al een hele tijd dat geld nodig is om het onderwerp smoel te ge ven, maar dat geld is niet be schikbaar." Geertsema zou een hogere rijks bijdrage voor het onderwerp 'werk economie' ook op zijn plaats vinden. Als argument daarvoor gebruikt hij de stagne rende economie en het in zijn ogen toch al niet ruime budget. „Voor alle gemeenten tezamen hadden we de afgelopen vier jaar een budget van 160 miljoen euro. De helft daarvan ging naar de grote vier steden en de rest, tachtig miljoen euro dus, werd verdeeld over de overige steden: dat is dus 20 miljoen euro per jaar. Het komt erop neer dat er per stad jaarlijks minder dan één miljoen euro is te beste den." Om het grotestedenbeleid goed koper te maken zou het rijk moeten schrappen in de vele re gelgeving, meent de wethouder. „Het grotestedenbeleid is ont zettend bureaucratisch. Het brengt enorme hoeveelheden papierwerk met zich mee, onder meer vanwege een visitatiecom missie die elke twee jaar komt controleren hoe je het geld uit geeft. Wij denken dat dat anders kan, dat we heel goed zelf kun nen beoordelen of beleid werkt of niet." - Een 41-jarige Leidenaar et voor handel in valse pas- irten, identiteitskaarten en ewijzen een jaar de cel in. heeft de rechtbank in Den ag besloten. man was tien maanden ac- in Den Haag en maakte vol- is de rechter deel uit van een ninele organisatie. Hij kocht gestolen documenten op en le verde ze aan een vervalser. De vervalsingen verkocht hij weer door. Met de valse documenten konden illegale Turken en Ma rokkanen in Nederland aan het werk komen. De tijd dat de Lei denaar na z'n aanhouding al vastzit, gaat van de straf af. Als de man na z'n straf binnen twee jaar weer met Justitie in aanra king komt, moet hij weer de ge vangenis in, bepaalde de rech ter. Dan voor nog eens een half jaar. De officier van justitie had een celstraf van twee jaar geëist. Een vader en een zoon uit Den Haag moeten voor tweeënhalf jaar respectievelijk tweeëntwin tig maanden de gevangenis in voor de paspoortenhandel. De rechter ziet de 41-jarige vader als leider van de criminele orga nisatie die bijna twee jaar actief is geweest. Volgens de uit Ma rokko afkomstige Leidenaar wa ren vader en zoon het adres voor Marokkanen in Den Haag met gestolen spullen. De officier van justitie had vijf jaar geëist. leiden - De wind woei wat hard maar daar lieten de schoonmakers zich niet door op de kop zitten. Gisteren trokken ongeveer 25 kin deren uit Leiden-Noord met prikker en zak door de Tuin van Noord, het park tussen de Willem de Zwijgerlaan en Slaaghwijk. De hoeveelheid zwerfvuil viel hen aanvankelijk wat tegen, vertelt een medewerker van de gemeentelijke dienst Milieu en Beheer. „Wij waren daar uiteraard wel tevreden over, want wij maken er niet voor niets ongeveer elke dag schoon." Toch waren er voor de kin deren al met al nog genoeg papiertjes en stukjes plastics te verzamelen in het Noorder park en de aangrenzende volkstuinen. Hun werk werd beloond met pannenkoeken en sleuteldrop; het 'betaalmiddel' waarmee kin deren bij de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) speelgoed zoals skeelers en skelters kunnen huren. De schoonmaakactie was georgani seerd door de LWO en de dienst Milieu en Be heer. Over twee weken is de wijk Groenoord aan de beurt. Daar pakken naar verwachting zo'n zeventig kinderen de vuilprikker op. De voorjaarsschoonmaak maakt deel uit van het vier jaar durende project 'Leiden ruimt op', dat vorig jaar van start ging. Binnenkort gaat de gemeente onder deze vlag ook de honden poep in Slaaghwijk bestrijden. Foto: erlingen supergemotiveerd voor eindexamencursus van Universiteit Leiden r Wilfred Simons Negen 5-havoscholie- zitten diep boven hun sylla- ebogen. Met een flip-over it zich vertelt geschiedenis- ;nt Rob Schuurmans in een l tempo over de geschiede- 'an de Sovjet-Unie. De leer- ;n luisteren geconcentreerd, n toe stelt er één een vraag, x, Lenin en Stalin komen als onskogels voorbij. Hier dt een week geschiedenisles wintig minuten gepropt Wat Jekent het als arbeiders 'klas- n ewust' zijn en boeren niet? was het verschil tussen die ïsjewiki en die bolsjewiki? or het examen hoefje dat tte weten", zegt Schuurmans 1. ;aat dat dus, de examencur- ivan de Universiteit Leiden. Ier de bezielende leiding van Huibregtse (26), die net is itudeerd in de chemie en de lomie, houdt de universiteit in april en mei zo'n cur- om scholieren klaar te sto- voor het eindexamen havo 'O. Het is doodstil, het rui- van de bomen op het iolplein vult het klaslokaal. iu een docent het altijd wel in. „Ja", fluistert Schuur - collega Arnout van der :r achter in de klas. „Maar (e leerlingen zijn echt super- tiotiveerd. Ze komen hier maar één ding: examen ha- Ze willen voor eeuwig van :hool af." ding valt meteen op tijdens bezoek aan de examencur- [in het ROC Leiden aan de irpoellaan. Als het ernst It, is het afgelopen met 'ver- rende werkvormen' en het idige leren in het studie- Dan gaat het er weer ou- its 'frontaal' aan toe: de le- doceert voor in de klas, de igen zwijgen, luisteren, :n af en toe een vraag, lurmans geeft antwoord op vragen, maar houdt de jes stevig in handen. Van Architect licht ontwerp Kamerlingh Onnes Lab toe door Wilfred Simons leiden - Een monument kan al leen blijven bestaan als het bruikbaar blijft. Met deze uit spraak verdedigde architect Hans Ruijssenaars gisteravond zijn ontwerp voor het Kamer lingh Onnes Laboratorium aan het Steenschuur in Leiden tij dens een lezing in het RAP Ar chitectuurcentrum aan de Nieuwstraat. „Als een gebouw niet vitaal meer is, dan kan het, zelfs al heeft het historische waarde, beter verdwijnen. Echt bevriezen, definitief bewaren voor het nageslacht, is een luxe die de samenleving zich maar met weinig gebouwen kan ver oorloven." In het- laboratorium uit 1856 wordt, na renovatie en nieuwbouw, de rechtenfaculteit van de Universiteit Leiden ge vestigd. Het plan om het laboratorium te 'hergebruiken' voor de rechten faculteit kwam van oud-voorzit ter Vredevoogd van het College van Bestuur. Elk nieuwbouw- plan liep echter stuk op de on mogelijkheid om in het bestaan de gebouw 13.000 vierkante me ter kantoor- en werkruimte te vestigen. In nood wendde Vre devoogd zich tot rijksbouw meester Wytze Patijn. Die raad de hem aan met Ruijssenaars te spreken, die sinds 1989 hoogle raar architectonisch ontwerpen is aan de Technische Universi teit Eindhoven. „Als die het niet kan, kan niemand het", zou Pa rijn tegen Vredevoogd hebben gezegd. En zo kwam het dat Ruijsse naars in 1998 een telefoontje kreeg van Vredevoogd met het verzoek een plan te maken voor het laboratorium. De architect kwam met het voorstel om van de binnenplaats een bibliotheek te maken. Daarmee kon zelfs 16.000 vierkante meter netto vloerruimte worden gereali seerd. Het laboratoriumdeel van de Leidse architect Schutte uit de jaren '60, dat aan de Zonne veldstraat ligt, kon behouden blijven, evenals een aanbouw aan de Nieuwsteeg. Aan de Lan- gebrugzijde moest wel nieuw bouw komen. „Reuze simpel ei genlijk", zei hij met gepaste trots. „Je moet er alleen opko men." Het Kamerlingh Onnes Lab kon dus blijven, maar het T-vormige achterdeel moest sneuvelen. Het stond in de weg van de bi bliotheek. Niet alle bezoekers van het architectuurcafé waren het daarmee eens. Ruijssenaars hield vol dat het nodig was om de 'vitaliteit' van de rest van het gebouw te redden. „Bovendien was dat achterdeel erg vervallen. Dat vereenvoudigde de keuze om het op te offeren." De bezoekers hadden ook moei te met een pergola die als een scherm verrijst voor het bouw deel uit de jaren '60 aan de Zon neveldstraat. „Poets je die jaren '60-architectuur daarmee niet weg?", wilden aanwezigen we ten. Ruijssenaars vindt van niet. „Het gebouw blijft zichtbaar, maar de werking wordt ver zacht. Ik wil de gevel laten 'wer ken', er rijkdom mee suggereren zoals je die ziet op een zeven tiende- eeuwsö^racht. Economieles tijdens de examencursus van de Universiteit Leiden. De leerlingen zwijgen, luisteren, stellen af en toe een vraag. Foto: Hielco Kuipers hun kant maken de leerlingen het hem niet moeilijk. Het is ernst Alhoewel? „Dertig procent van de leerlingen die hier komen, staan al voldoende", zegt Hui bregtse. „Vaak staan ze zelfs erg goed, er zitten echte toppers tussen. Ze willen voorrang krij gen bij vakken als geneeskunde, waarvoor een numerus fixus geldt. Ze willen achten en ne gens. Opmerkelijk vaak geldt dit voor meisjes." Nog eens dertig procent heeft in de laatste twee jaar een achterstand opgelopen op school. Hieraan is te zien dat het niet overal goed gaat met de kwaliteit van het Nederlandse onderwijs, weet Huibregtse. „Er zijn leerlingen die door het lera rentekort lange tijd geen les hebben gehad in hun examen vak." De derde groep, nog eens veertig procent, is gewoon aarts lui geweest. „Veel docenten vin den deze leerlingen - vaak jon gens - het leukste om les aan te geven. Ze zijn vaak superslim, je hoeft het ze maar één keer uit te leggen en ze stellen de interes santste vragen." De examencursus begon zeven jaar geleden met vijfden leerlin gen. Nu zijn het er 500 en dat zonder noemenswaardige recla me. „Het gaat van mond tot mond", zegt Huibregtse. De - grote kracht van de cursus is dat de leerlingen drie dagen lang, van 8.30 tot 22.00 uur, met niets anders bezig zijn dan met biolo gie, Engels, geschiedenis, wis kunde, natuurkunde, scheikun de of economie. Overdag wordt de stof gedoceerd en nemen de leerlingen proefexamens af, 's avonds kunnen de leerlingen met hun docenten napraten en 'de puntjes op de i zetten", zoals Huibregste dat noemt. Verplicht is die avondzit niet, maar meer dan de helft van de leerlingen maakt er gebruik van. De resul taten zijn er naar. „Vrijwel alle deelnemers slagen." door Roelf Reinders leiden - Burgemeester Lemstra gaat er alles aan doen om te voorkomen dat ambulances er langer over doen om op de plaats van een ongeluk te ko men. Dat antwoordt hij op vragen van het Chris- tenUnie-gemeenteraadslid F. van As over het am bulanceplan van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM). Volgens dat plan ver dwijnen de twee uitrukposten in de Duin- en Bol lenstreek. Ook de post in de Leidse Merenwijk verdwijnt dan, vreest de Centrale Post Ambulan cevervoer (CPA), zodat er in het gebied met Lei den en Leiderdorp maar twee ambulancestand plaatsen over blijven. Lemstra is bezorgd over het RIVM-rapport. Als de twee uitrukposten in Noordwijk en Noordwijker- hout verdwijnen, zullen Leidse ziekenauto's de ambulancezorg in de Duin- en Bollenstreek moe ten verzorgen, schrijft Lemstra. „Het is te ver wachten dat de aanrijtijden in Leiden, nu gemid deld negen minuten voor spoedvervoer, zullen toenemen." Ook al zal de gemiddelde aanrijtijd in de Leidse regio onder de verplichte vijftien minuten blijven, dan nog valt te verwachten dat het gezondheids effect negatief zal zijn, aldus Lemstra. De Leidse burgemeester stelt dat het RIVM-rap port nog 'geen definitieve blauwdruk' is. Als de minister het plan toch uitvoert, wil hij met de ge meenten in de ambulanceregio Hollands Midden actievoeren.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9