BINNENLAND CD A-leider hoopt op nieuw kabinet binnen een maand Actie Bonussen van apothekers worden voorlopig niet nog meer gekort Vader bekent dodelijke mishandeling baby Rouvoet noemt uitglijder Balkenende 'merkwaardige actie' Veerman blijft tegen inenten hobbykippen Voorjaar was extreem droog Discoheid -5' - - -4 - A Het ruime sop OM wil meer aandacht voor milieu en fraude Grootscheepse fraude met betaalpas op hogeschool Claim van bewoners balkonflats lichaamsdeel was ran asielzoeker iNCELo - Het lichaamsdeel dat aterdag in het Twentekanaal issen Hengelo en Delden werd angetroffen blijkt van een ver- ïiste asielzoeker. Het gaat om en 20-jarige man uit Angola ie in Hengelo woonde, zo rerd gisteren door de politie Wente bekendgemaakt. Vol- ens een politiewoordvoerster er geen misdrijf in het spel. èrmoedelijk is de man in het rater gevallen en verdronken n is zijn lichaam door een :heepsschroef geraakt. lis: 12 jaar voor oden echtgenote imelo - Tegen een 23-jarige ïan is gisteren voor de recht- ank in Almelo een gevangenis- raf van twaalf jaar geëist voor loord op zijn vrouw. De man du zijn echtgenote in novem- er vorig jaar met een bijl heb- n gedood in hun woning in ischede. Volgens het open- ar ministerie kwam de man kalm beraad tot de moord ndat zijn vrouw wilde schei- n. De rechtbank doet 13 mei tspraak. lode man iet vermoord lastricht - De 31-jarige aastrichtenaar die maandag tod in zijn woning werd aan troffen, blijkt niet het slacht- j ffer van een misdrijf. Dat leidde de politie Limburg Zuid steren. Sectie heeft uitgewe id -n dat de man waarschijnlijk is estorven als gevolg van hartfa- n, mogelijk in combinatie met pigsgebruik. De politie had 25 chercheurs op de zaak gezet, laar na de sectie is dit team - eer opgeheven. - ermisattractie j /eer in werking peidoorn - Kermisattractie arnado in Apeldoorn draait f eer De attractie was gesloten nds maandagavond, nadat ;rtien bezoekers vijf kwartier -fidden vastgezeten in het ap- araat. De Keuringsdienst van 8 foren gaf de attractie gisteren p a een grondige controle vrij. Tornado bestaat uit een pi- r met daaraan twee onafhan- ïlijk van elkaar draaiende gon- Is. De gondel die maandag- >nd vast kwam te zitten, blijft buiten gebruik. 3 Waterjojo kan gevaarlijk zijn' haac - De Keuringsdienst n Waren waarschuwt ouders kinderen voor onveilige jo 's. Het elastische koord van 'waterjojokan zich om de g ds van de gebruiker slingeren et kans op verstikking. De juringsdienst heeft nog geen eldingen gekregen van ver- kking. Wel zijn er klachten, t>k in Frankrijk, Duitsland en 0 oot-lirittannië, over jojo's die j kinderen om de hals waren slingerd. 1 amfletten voor ps moord Sedar itterdam - Met het versprei- I :n van pamfletten en het aatsen van advertenties ho- ;n politie en justitie alsnog de oord op de 13-jarige Sedar tares op te lossen. De jongen zaterdag 1 februari doodge- hoten bij metrostation Slinge het gooien met sneeuwbal- n. De zaak is herhaaldelijk op levisie onder de aandacht ge acht en er is een beloning uit- iloofd van 30.000 euro. Maar t op heden is de gouden tip et binnengekomen. takelaar vergokt eld van klanten imbertschaag - Een vastgoed- imiddelaar in Alkmaar heeft et onverantwoorde beleggin- n cliënten een miljoenen- op bezorgd. De cliënten had- in geld bij hem in depot ge- art, naar verluidt tien of elf ipots. Dat geld is verdampt )or verkeerde beleggingen, m een van zijn cliënten, de fa- ilie van Veen uit Lambert - haag, heeft hij binnen twee ar de opbrengst uit de ver- >op van hun huis, 171.000 eu- er doorheen gejaagd. De fa- ilie kende de makelaar al bij- 30 jaar. 'ntsnapping uit ajes Dordrecht >rdrecht - Uit de gevangenis Dordrecht zijn gisteravond ree gevangenen ontsnapt. De >litie rekende een van hen titen de poort direct in. Een an is nog voortvluchtig. Hij oet nog 3,5 jaar zitten voor efstal met geweld, zei een )ordvoerder van het ministe- van justitie. De gevangenen tsnapten tijdens het luchten, •lgens Justitie zijn ze over kken geklommen en door het ikkeldraad gekropen. Een rde gevangene die ook uit De irdtse Poorten dreigde te ont- men, werd door bewakers te- ngehouden. woensdag 30 april 2003 den haag/gpd - Demissionair premier Balkenende hoopt dat hij voor 1 juni zijn nieuwe kabinet kan presenteren. Balkenende zei dat gisteravond na afloop van de gesprekken met beoogd coalitie partners WD en D66. De christen-democraten heb ben hun voorkeur voor D66 be vestigd. Met de wijze waarop Balkenende dat bekendmaakte, wekte hij niet alleen ergernis bij de kleine christelijke partijen, maar ook bij de informateurs Hoekstra en Korthals Altes. Zij hadden de optie van een 'Staphorster kabinet,' met Chris tenunie en SGP, nog niet for meel afgeschreven. De keuze voor de sociaal-liberalen van Dittrich zette CU en SGP voorlo pig buitenspel. De uitglijder van Balkenende kon SGP-fractievoorzitter Van der Vlies niet echt dwars zitten. „Dit is een schoonheidsfoutje", zei hij. Fractieleider Rouvoet van de Christenunie sprak echter van een 'merkwaardige actie'. „Het CDA heeft al gekozen ter- den haag/gpd - Landbouwmi nister Veerman blijft tegen het vaccineren van hobbykippen te gen de vogelpest. De vereniging van hobbydierhouders had hier om gevraagd. Eerder werd het vaccineren van vogels in dieren tuinen wel toegestaan. De weerstand is groot tegen de ruiming van kippen die door particulieren worden gehouden. Toch wil Veerman dit pluimvee zo snel mogelijk ruimen. „Ook bij hobbydierhouders worden regelmatig nieuwe be smettingen en verdenkingen vastgesteld. Dit pluimvee vormt een niet te verwaarlozen factor in de verspreiding van het vi ms", schrijft de minister in een brief aan de Tweede Kamer. De hobbydierhouders willen de verspreiding van het virns te gengaan door hun dieren te vac cineren. Ze wijzen op de uitzon dering die gemaakt is voor vo gels in de dierentuinen en willen dezelfde behandeling. Volgens Veerman is dat echter geen be gaanbare weg. De vaccinatie van dierentuinvogels is aan strenge voorwaarden verbonden, zoals vervoer onder officieel toezicht en het verbod op het in de voedselketen brengen van pro ducten van gevaccineerde die ren. Vertegenwoordigers van de houders van hobbypluimvee zegden de minister toe aan de strenge voorwaarden te vol doen. De minister heeft daar echter geen vertrouwen in. Opnieuw is een Belgisch pluim- veebedrijf verdacht van besmet ting met vogelpest. Het bedrijf met 20.000 vogels in Brecht, vlak bij de Nederlandse grens bij Breda, wordt geruimd. wijl we nog niet klaar zijn". Pre cies daarom riepen de informa teurs Balkenende en WD-leider Zalm vervroegd op het matje, om opheldering te vragen. D informateurs hadden het netjes gevonden als zij eerst op de hoogte waren gesteld. Na een onderhoud met Balke nende, Zalm, Rouvoet en Van der Vlies (SGP) werd alsnog offi cieel vastgesteld dat verder pra ten in deze samenstelling geen zin meer heeft. Een 'verken nend' gesprek met D66-leider Dittrich moest daardoor wach ten. CDA, WD en D66 praten don derdagmorgen verder. Op de agenda staan ondermeer de fi nanciën en bestuurlijke vernieu wing. Wel is inmiddels overeen gekomen dat er aan het eind van de kabinetsperiode een be grotingsevenwicht moet zijn. Maar Zalm zei met een 'bijna- evenwicht' ook te kunnen leven. Verder zal er geen lastenverzwa ring voor de burgers worden doorgevoerd. De partijen willen verder de regelgeving voor het bedrijfsleven verminderen. Balkenende vond de keuze voor D66 een lastige omdat CDA en de kleine christelijke partijen meer gemeenschappelijk heb ben. „Maar de meningsverschillen met D66 zijn in het verleden wel eens veel groter geweest." Uit eindelijk had de weerzin van de WD om met SGP in een kabinet te gaan zitten de doorslag gege ven, hoewel Balkenende ervoor waakte dat met zoveel woorden te zeggen. WD'er Zalm sprak van een his torisch moment. Nog nooit is er een coalitie geweest van CDA, WD en D66. „Ik wil wel even iets rechtzet ten", grapte Zalm na afloop van de gesprekken. „Het lijkt name lijk nu alsof het CDA eerder D66 omarmde dan ik. Dat is dus niet zo." De WD-onderhandelaar bedankte Balkenende voor het rekening houden met de uit drukkelijke voorkeur van de WD voor een derde coalitie partner. Gisteravond zette Dittrich bij de de bilt/anp - Nederland heeft de afgelopen maand de op een na grootste voorjaarsdroogte door gemaakt sinds deze gegevens vanaf 1911 worden bijgehou den. Volgens het KNMI was al leen het voorjaar van 1942 nog droger. Hoewel in het begin van april nog de nodige neerslag viel, overheerste vanaf 11 aprü in het grootste deel van Neder land de droogte. April is volgens het KNMI ook wat betreft het aantal zonuren goed voor een hoge notering in de toptien van de zonnigste aprilmaanden sinds 1901. De zon scheen 230 uur waar 162 uur het gemiddelde is. Vooral het midden van de maand was zonnig. Van 12 tot en met 18 april scheen de zon vrijwel voortdurend. De westkust van Nederland kreeg het meeste aantal zonuren. Op sommige plaatsen werden deze maand ongeveer 250 uren geregistreerd. In het zuiden van het land wer den de minste zonuren geme ten. De zonnige aprilmaand volgt nadat het KNMI in februari en maart ook al een recordaantal zonuren registreerde. De zonnigste aprilmaand ooit werd in 1942 gemeten. Toen scheen de zon 259 uren. Afhan kelijk van de laatste dagen van apnl, verwacht het KNMI dat deze maand tussen de vijfde en achtste plek op de toptien komt. Amsterdam - Amsterdam was gisteren al in Oranje-sferen. Aan de gevel van een café prijkt prins Bernhard in de outfit van JohnTravolta, de hoofdrolspeler uit de discofilm Saturday night fever. Foto: ANP/Koen Suyk onderhandelingen meteen hoog in, nu het alternatief van een 'Staphorster kabinet' is wegge vallen. Dat Balkenende te vroeg de CDA-voorkeur bekend maak te, heeft daarbij geholpen, zo werd erkend. Dittrich eiste 'spij kerharde garanties', met name op terreinen als onderwijs en democratische hervormingen. De ruim 700 miljoen euro die CDA en WD aan extra onder- wijs-investeringen willen vrij spelen is voor D66 onvoldoen de. Ook wil de partij duidelijke toezeggingen voor de invoering van een gekozen burgemeester en districtenstelsel bij de kamer verkiezingen. Echte struikelblokken zijn er niet meer, erkende Dittrich. Hij verwacht dat de drie partijen de rest van de week nog nodig heb ben om hun verkennende ge sprekken daarover af te ronden. Daarna zouden één of meer for mateurs aan de slag kunnen voor de echte onderhandelin gen. „De champagne kan nog niet koud." 'X tr i A- „v - O 00sterschelde - Op het water van de Oosterschelde ligt een enorme schuimlaag. Het schuim ontstaat door algengroei. De algen gedijen goed in warm oppervlaktewater. Foto: ANP/Jaap Wolterbeek rijswijk/anp - Apothekers worden voorlopig niet nog meer gekort op de bonussen en kortingen die zij krijgen van industrie en groothandel als zij bij hen medicijnen kopen. Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven (CBB) heeft een maatregel die op 1 mei zou ingaan voorlopig geschorst. Apothekers zouden er door benadeeld kunnen worden. Apothekersorganisaties KNMP en OPG hadden de procedure aangespannen. Minister De Geus (volksgezondheid) noemt de uitspraak een tegenvaller. Als hij minder geld kan weghalen bij apothekers, moeten de ziektekosten premies misschien meer omhoog. De Geus had de nieuwe maatregel bedacht, ge steund door vrijwel de gehele Tweede Kamer. Hij wil de hogere korting alsnog zo snel mogelijk in voeren. Voorlopig moet de minister doorgaan met de 'clawback'-aanpak Dit houdt in dat apothe kers bijna 7 procent van de inkoopprijs van medi cijnen terugbetalen aan de zorgverzekeraars, en daarmee aan de patiënt. De apothekers zijn tegenstander van een heffing op de inkoopprijs. Er zijn ook medicijnen waar apothekers geen korting op krijgen, maar wel een heffing over moeten betalen. KNMP wil dat de overheid fabrikanten verplicht om de prijzen van geneesmiddelen waarvan het octrooi is verlopen te verlagen. Dan is er ook geen ruimte meer voor bonussen, en kan dus ook de heffing verdwijnen. Het CBB zegt in zijn vonnis dat de maatregel die De Geus wil invoeren er toe kan leiden dat apo thekers medicijnen met verlies moeten gaan leve ren en dat daardoor sommige apothekers in pro blemen komen. Zorgverzekeraars Nederland is te leurgesteld over de uitspraak. Er ontstaat volgens de zorgverzekeraars een vertraging van zeker en kele maanden, wat vele miljoenen euro's aan be sparingen scheelt. den haag/anp - Het openbaar ministerie wil meer resultaten boeken in milieu- en fraudeza ken. De verwerking van stan daardzaken en de uitvoering van vonnissen moet bovendien sneller, goedkoper en beter. Het is daarvoor noodzakelijk de krachten in de organisatie te bundelen en bepaalde taken on der te brengen in grotere teams binnen het OM. Tot die conclusie zijn het college van procureurs-generaal en de parkethoofden vorige week ge komen tijdens een tweedaagse conferentie. Uit enkele onder zoeksrapporten was gebleken dat het OM onvoldoende zicht baar is bij specialistische hand havingstaken zoals fraude en milieu. De OM-top stelde verder vast dat ook werkzaamheden op andere gebieden moeten wor den verbeterd. Het OM zal zichzelf daarom de komende tijd onder de loep ne men. Fundamentele verande ringen zijn noodzakelijk om de organisatie 'klaar te stomen voor de toekomst', staat in de verklaring over de conferentie. De huidige negentien arrondis sementsparketten blijven be staan, maar de omvang ervan is wel onderwerp van onderzoek. Het is volgens een woordvoer der nog te vroeg om iets te zeg gen over eventuele gevolgen daarvan voor de werknemers. Wel is duidelijk dat sommige vestigingen meer taken zullen krijgen dan andere, terwijl ande re parketten dienst gaan doen als nevenvestiging voor de plaatselijke criminaliteit. Het Bureau Verkeershandhaving is volgens het OM een goed voor beeld van het landelijk onder brengen van een specialisme. tilburg/anp - Fontys Hogescho len heeft 133 studenten op frau de met betaalpassen betrapt. De studenten, die studeren in Til burg, Venlo en Eindhoven, heb ben voor een bedrag tussen de 80.000 en 120.000 euro verduis terd. Dat blijkt uit een onder zoek dat een beveiligingsbedrijf in opdracht van de onderwijsin stelling heeft uitgevoerd. De stu denten moeten het bedrag dat ze hebben verduisterd, terugbe talen. Verdere sancties worden volgens een woordvoerder van Fontys Hogescholen niet geno men. In februari van dit jaar kwam de fraude aan het licht. Toen bleek dat ongeveer veertig studenten zich bezighielden met verduistering. Zij zouden voor ongeveer 50.000 euro heb ben gefraudeerd. Uit nader on derzoek blijkt nu dat de groep fraudeurs veel groter is. Of met de 133 studenten die nu zijn ge traceerd alle fraudeurs zijn ge pakt, is niet duidelijk. „Mogelijk wordt dit aantal nog hoger", zei een woordvoerder van Fontys gisteren. De betaalpas van Fontys kan worden gebruikt in het kopieer apparaat, de koffieautomaat, Lr de kantine en in de bibliotheek. Studenten moeten de kaarten opwaarderen door bij oplaad- punten in de scholen geld op de pasjes bij te schrijven. Bij gespe cialiseerde computerzaken is een kaartlezer te koop. Met soft ware die via een internetsite is te krijgen kan de kaart vervolgens illegaal worden opgewaardeerd. maastricht/anp - Bewoners van de Patio Sevilla in Maastricht kunnen hun schadeclaims in dienen bij Smeets Bouw, het be drijf dat het appartementen complex heeft gebouwd. Dat heeft directeur Smeets laten we ten. Smeets zei daarbij: „Wij zijn contractant, wij hebben een fout gemaakt, wij nemen de ver antwoordelijkheid." Dat wil niet zeggen dat Smeets zich echt aansprakelijk acht voor de gele den schade. „Ik zeg niet: alles komt goed, komt u maar. Wij nemen onze verantwoordelijk heid en zoeken vervolgens uit hoe wij dat financieel geregeld krijgen met degene, bij wie uit eindelijk de schuld blijkt te lig gen", aldus de directeur. Smeets kon gisteren nog niets zeggen over de oorzaak van het naar benedenkomen van de balkons. (advertentie) zutphen/gpd - Jarenlang heb ben een 30-jarige man uit Apel doorn en zijn vrouw geprobeerd een kind te krijgen. Vorig jaar 30 september was het dan eindelijk zover, hun zoontje Wesley zag het levenslicht. Nog geen twee maanden later overleed het kind aan de gevolgen van mishande ling. De vader bekende gisteren voor de rechtbank in Zutphen de huilende baby in een driftbui door elkaar te hebben geschud. Het kindje werd op 23 novem ber in ijltempo naar het Sophia kinderziekenhuis in Rotterdam overgebracht, maar er was geen redding meer mogelijk. Het was niet de eerste keer dat de baby in zijn jonge leventje naar het ziekenhuis was gebracht. Een week daarvoor was Wesley met dezelfde symptomen opgeno men in het Julianaziekenhuis in Apeldoorn. De vader ontkende aanvankelijk dat hij ook toen zijn zoontje door elkaar had ge schud. „Ik heb hem per ongeluk laten vallen, met zijn hoofd op de leuning van de bank", ver klaarde hij tegenover de politie, maar gisteren gaf hij toe dat hij ook toen de baby door elkaar had geschud. Wesley was nog maar een paar weken oud, toen hij vanwege darmproblemen werd onder zocht in het ziekenhuis. De art sen constateerden blauwe plek ken en een nader gesprek tussen ouders en een vertrouwensarts volgde. Maar voor mishandeling lagen er te weinig bewijzen. Wel gaf de vader toe dat hij het kind onder de douche misschien wat te stevig had vastgepakt, uit angst het te laten vallen. Na de dood van het kind bleek dat hij in die eerste weken zijn ribbetjes moet hebben gebroken. De vader toonde gisteren weinig berouw voor zijn ruwe omgang met zijn kind. Hij heeft een ge middelde intelligentie, maar vanwege epileptische aanvallen in zijn jeugd heeft hij wel een ontwikkelingsstoornis. Zodoen de kwam hij bij het sociale werkvoorzieningsschap terecht, waar hij zich overigens als een uitstekend werknemer ontpop te. Hij staat bekend als een drift kop, die kwaad wordt als iets niet lukt. Op de fatale dag kon hij niet tegen het gehuil van de baby en probeerde het kind te stoppen door hem tikjes te ge ven op de voetjes, de billen en in het gezicht. De baby begon echter nog harder te krijsen. De vader werd zo boos dat hij be halve de baby door elkaar te schudden, ook begon te schreeuwen en te stampvoeten. De moeder was op dat moment weg voor een boodschap. Zij kwam thuis op het moment dat de ambulance al voor de deur stond. Zijn huwelijk heeft ook na het overlijden van de baby standge houden. Het echtpaar heeft het zelfs over een nieuwe kinder wens. De rechtszaak werd gisteren aangehouden, omdat de reclas sering nog wil uitzoeken welke behandeling de man zou moe ten krijgen. Want dat er een be handeling nodig is, bleek wel uit de psychologische en psychia trische rapporten. Daaruit kwam naar voren dat de kans op herhaling groot is. Bavaria pils of malt 6 blikjes a 330 ml, vanaf Aanbiedingen geldig van 28 april t/m 4 mei Dat is gewoon Edah

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3