Hardlopers geen doodlopers GESPREK VAN DE DAG Te hoge hartslag is gas geven met koppeling los Driedubbel DAGELIJKS LEVEN ~ZO Tt zJ6M BËW Jij EA EENTJE VAM PM.AAIÏA<A MENSELIJK Koninginnedag is zo'n dag die neigt tot veel eten en drinken. Ik neem me elk jaar voor om die neiging te onderdrukken maar dat gaat gepaard met veel vallen en de hoop wordt steeds vager dat ik daarna wel weer opsta. Spijs en drank tooien zich vandaag meer dan ooit in onze nationale tussentint en dan lijkt veel iets minder vaart te lopen. Een tragisch misverstand na tuurlijk, want een oranje chocoladeflik die op 30 april zijn vertrouwde donkerbruin heeft ingeruild blijft in diepste wezen gewoon een chocoladeflik gros sierend in alle calorieën die daarbij horen. Wat de sterke drank betreft is het verhaal ongeveer identiek. Wie ter ere van de koningin vandaag grijpt naar de oranjebitter - een weeë bastaardjajem - realisere zich wel dat hij eveneens toast op zijne majesteit koning Alcohol, heerser in de taaiste monarchie van allemaal en die uiteindelijk ook de vier koningen van het kaartspel zal overleven. Het is maar dat we het weten en wat mij betreft zij het verder vandaag Bea, daar gaje! Dat uitgerekend twee dagen voor Koninginnedag dro ge cijferaars van TNO met de resultaten van de Natio nale Gezondheidstest komen, is daarom een tikje flauw. We blijken in meerderheid te dik. We hebben onze kinderen met veel verantwoorde broccoli en ma gere margarine met scharminkel bevorderend linol- zuur getreiterd. Het heeft maar betrekkelijk mogen baten. Nu ze inmiddels groot en op hun eigen zijn is voor hen een zondag pas een echte zondag wanneer er 'een vette bek' op het menu staat. Een vette bek om vat onder meer frieten blootgesteld aan de meest mee dogenloze frituur, af te blussen met meters bier. Ko ninginnedag is een zondag in kwadraat, dus TNO, re ken dat svp ook nog even uit. Er bestaat een 'Body Mass Index' (afgekort BMI, deel je gewicht in kilos door het kwadraat van je lengte in meters) die van TNO onder de 25 moet blijven. Mooi niet dus. Het is oranje, het blijft oranje en doe mij nog maar een fri kadel Slechts één frituurpan kroketten en een meter bier erbij en ons overgewicht gaat over in de echte vet zucht, die je in de betere tv-quiz 'obesitas' moet noe men (vul in de letter 'o'). Opgelet, begint je BMI-score de 30 te naderen, je bent bijvoorbeeld 1 meter 75 en weegt 92 kilo, dan is het vanwege de wachtlijsten bij de dokter in dit ontwikkelingsland zeer aan te raden tijdig een cardioloog te interesseren, je hoort wel eens dat mensen zich veteten en drinken vanuit onbehagen. Die stelling lijkt me riskant. Ner- Een SCHOOLOPDRACHT voor het vak maatschappijleer is maandag in Stiens (Friesland) uit de hand gelopen. Een 16-ja- rig familielid van een meubel zaakeigenaar maakte voor het vak maatschappijleer met een aantal studiegenoten een filmop name van een roofoverval in de zaak van zijn oom, in scene ge zet. Klanten in de zaak werden op de hoogte gebracht, maar toch ging het mis. Een stel dat het parkeerterrein van de zaak opreed, zag iemand met een bi vakmuts en een getrokken pis tool door de zaak rennen. Toen even later een man met bivak muts de zaak uit rende en er op een scooter vandoor ging, belden ze de politie. De politie rukte on middellijk uit en verraste de ge legenheidsfilmers en -acteurs op hun beurt. Het neefje van de ei genaar werd voor verhoor meege nomen naar het politiebureau. Het speelgoedpistool is in beslag genomen. WILLEM VAN ORANJE krijgt een beeld bij de plek waar deze 'Va der des Vaderlands' in 1584 is vermoord, het Prinsenhof in Delft. Het komt te staan in de tuin van het gebouw, dat nu in gebruik is als museum. Het beeld is ontworpen door de Leeuwarder kunstenaar Auke Hettema. Het was een initiatief van de stichting die jaarlijks de zogenoemde Oranjelezingen in Delft organiseert. Het bronzen beeld wordt vermoedelijk in juni onthuld. Willems meest recente beeld tot nu toe staat in zijn ge boorteplaats Dillenburg in Duits land en werd in 2000 ontworpen door Eva Broschek. Foto: GPD De Staatsloterij heeft onder ruim 1100 mensen een onderzoek la ten uitvoeren naar het ORANJE GEVOEL. Aspecten die het Oran- jehart sneller doen kloppen, zijn Koninginnedag (57 procent), bij zondere Nederlandse sportpres taties (53 procent) en het Neder landse koningshuis (30 procent). Het merendeel ziet Koninginne dag vooral als een vrije dag (37 procent). Vooral respondenten uit het oosten van Nederland en ondervraagden ouder dan 30 jaar vinden dat Koninginnedag staat voor Oranjegevoel. Voor mensen uit de drie grote steden Amster dam, Rotterdam en Den Haag staat Koninginnedag vooral voor vrijmarkt. De Nederlander is het meest trots op de democratie (39 procent), gevolgd door het koningshuis (23 procent) en de welvaart (23 procent). Daaruit blijkt dat Oranjegevoel volgens 62 procent van de ondervraag den ook past bij onze multicultu rele samenleving. Door het delen van ervaringen voelt men zich verbonden met andere mensen en met de maatschappij. „Het hart is de pomp van de mens", zegt sportarts Leo Heere van het Arnhemse Sportmedisch Centrum Papendal.Als de hartslag heel hoog wordt, kan het hart geen bloed meer doorpompen. Het is hetzelfde als gas geven en de koppeling loslaten, dan gebeurt er ook niks." Doordat de bloedcirculatie stopt, krijgen de cellen geen zuurstof meer. Met name voor de hersencellen is dat zeer schadelijk. Het slachtoffer is dan binnen een paar secon den bewusteloos. „Dat gaat razendsnel", weet Heere. „Die zuurstof moet dan snel weer komen. Want als er vijf minuten geen bloed wordt doorgepompt, is het einde ver haal." Bij reanimatie wordt op de borstkas ge- dmkt, opdat de pompfunctie van het hart terugkomt. Op die manier gaat er weer bloed naar de hersenen. Toch is volgens Heere sporten geen onge zonde bezigheid. Mensen die een hartin farct hebben gehad of een vernauwde kransslagader, lopen wel extra risic Als je dan als een waanzinnige gaat sporten, is dat slecht. Regelmatig en op een normale manier bewegen heeft juist weer een gun stig effect op het lichaam. Het maakt de kans op hart- en vaatklachten en beroertes kleiner. Maar het is geen garantie dat niks gebeurt." Mensen die nooit bewegen, zijn ongezond bezig, zegt Heere. De risico's van niet spor ten zijn even groot als roken, een te hoog cholestorol, een verhoogde bloeddruk of een erfelijke aandoening aan hart of vaten. Volgens hem is het overigens een fabeltje dat wandelen gezonder zou zijn dan bij voorbeeld hardlopen. „De intensiteit van wandelen is lager, dus heb je minder snel last van hartproblemen. Maar op termijn is hardlopen beter, want traint je hart en dus je lichaam meer. Bij wandelen komt de hartslag niet boven de 110. Wil je een betere conditie, dan moet je toch echt boven de 120 zitten. Wandelen is bewegen en dus goed, maar het verbetert de conditie niet." PRINS CONSTANTIJN, de jong ste zoon van koningin Beatrix, gaat zich tot de zomer oriënteren op verschillende niet-commerci- ele activiteiten. Daarna bekijkt hij in samenwerking met zijn werkgever, het internationale consultancybureau Booz Allen Hamilton in Londen, wat hij met de bevindingen doet. De prins is sinds januari bezig met de 'in houdelijke projecten op verschil lende beleidsterreinen', aldus de Rijksvoorlichtingsdienst giste ren. Wat de prins tot de nieuwe initiatieven heeft gebracht, is niet geheel duidelijk. Volgens de RVD is het voor iedereen normaal zich opnieuw te bezinnen. De prins was vorig jaar veel in Ne derland, in verband met de ge boorte van zijn dochtertje Eloïse en de dood van zijn vader Claus. Vorige week werd bekend dat Constantijns oudere broer prins Johan Friso vertrekt bij de Lon- dense bank Goldman Sachs. Foto: ANP Ter gelegenheid van de 400ste sterfdag van de Engelse oud-ko ningin Elizabeth I is in Londen een tentoonstelling georgani seerd die een zeldzame kijk moet bieden op het privé-leven van de legendarische vrouw die zich de VIRGIN QUEEN' noemde. Ko ningin Elizabeth II opent morgen de tentoonstelling. Bij de 350 stukken zitten onder meer lief desbrieven van aanbidders, teke ningen van de executie van Mary, Queen of Scots, haar grootste rivale, en een kopie van haar eerste toespraak als konin gin. De regeerperiode van Eliza beth markeert een woelige tijd in de Britse geschiedenis. In 1558 kwam zij als 25-jarige op de troon na een bloedige machts strijd. Elizabeth bleef 45 jaar op de troon en onder haar bewind werd Engeland een van de rijkste en machtigste landen in Europa en werd de basis gelegd voor het grote Britse rijk. Zowel Hare Koninklijke Hoog heid PRINSES JULIANA en mr PI ETER VAN VOLLEN HOVEN zijn vandaag jarig. De moeder van koningin Beatrix wordt 94 jaar, de echtgenoot van prinses Margriet wordt 64. Pieter brengt de dag door in Deventer en Wijhe, waar koningin Beatrix met haar familie Koninginnedag viert. Foto: ANP Is hoeverre i$ sport gezond? Een deelnemer aan een trimloop stierf zondag in Tilburg, nadat hij onwel was gcWu.den en het naastgelegen kanaal in liep. Hartstilstand, 47 jaar. Dezelfde dag overleed de Kenyaan- se hardloper Samson Kitur, 36 en goed voor brons op de Olympische Spelen van 1992, ook aan een hart stilstand. Sport is geen garantie voor het uitblijven van hartfalen. Volgens Frans onderzoek is sport kijken gezonder dan aan sport doen vanuit één optiek: door het genot van de wedstrijd is de stress laag en door het toekijken de be lasting van hart en bloedvaten mi nimaal. Feit is dat het risico op een hartstilstand tijdens sportbeoefe ning stijgt naarmate de inspanning zwaarder is. Maar het Franse on derzoek blijft toch een hele speci fieke kijk, waar niet alle medici van gecharmeerd zullen zijn. De alge mene regel is: sport is goed voor het lichaam, als het maar gecon troleerd gebeurt, zelfs al vallen er doden bij. „Sportbeoefening ver hoogt de kwaliteit en de kwantiteit van het leven", zegt sportarts Gui- do Vroemen, sport-medisch advi seur aan beginnende hardlopers in Amerongen. „Je houdt een gezon dere leefstijl aan en je leeft langer. En als iemand op straat dood neervalt, zegt toch ook niemand: had ie maar niet op straat moeten lopen." Per jaar sterven in Nederland 15.000 mensen een acute hart- dood, van wie ongeveer 120 tij dens het sporten. Volgens Neder lands onderzoek uit de jaren tach tig (recenter cijfers zijn niet voor handen) treft één op 45.000 men sen een hartstilstand tijdens het sporten. In uren sportbeoefening gemeten is de kans één op zeven miljoen. Negentig procent van de slachtoffers is man. Het risico daalt naarmate men beter getraind is. En stijgt met de geleverde in spanning. Vandaar waarschijnlijk dat onder de doodsberichten van gestorven sporters op het oog de zware spor ten overheersen. Zoals hardloop subtopper Ronald Ovaa, die vorig jaar op 36-jarige leeftijd een acute hartdood stierf. Die van Ajax-prof- voetballer Nico Rijnders in 1976 is nog steeds een historisch meet punt. Door velen in zijn lot ge volgd op het voetbalveld. Rinus Is raël werd net op tijd gered. Oud profs René Notten (45), Epi Drost (49) en Theo Laseroms (51) niet. Verder zijn het vaak wielrenners. Bekende namen: tijdritspecialist Bert Oosterbosch, wielrenbelofte Johannes Draaijer in 1990, de Ne derlandse Connie Meijer, recenter de Italiaanse profs Denis Zanetti en Stafano Garzelli. De dood van amateur-hardloper Tinus van Erp, dit vooijaar, maak te diepe indruk. „Hoe kan dat nou? Tinus, die leeft altijd zo ge zond. Dat soort dingen hoor je dan", zegt sportarts Vroemen, clubgenoot van Van Erp. „Mensen die nauwelijks hebben gesport, krijgen van mij altijd het advies om een preventief sportmedisch on derzoek te ondergaan. Ben je ou der dan 35, dan is een inspan ningstest met een electrocardio gram aan te bevelen, voor het op sporen van eventuele hartproble men", aldus Vroemen. Statistisch blijkt dat het percentage sportende ouderen groter is dat plotse dood bij sporters zijn hart afwijkingen en slecht functione rende kransvaten. Probleem is dat die afwijkingen lastig zijn te trace ren en zelfs een goed uitgevoerde medische sportkeuring geen ze kerheid geeft. Henk Stevens, me de-organisator van de Nijmeegse Zevenheuvelenloop, vindt dat de atletiekbond meer moet doen aan voorlichting. Vorig jaar november overleed een van de deelnemers aan de loop. Vier anderen kwamen in de problemen, doordat ze veel te warm waren gekleed. Stevens: „Je kunt je beter te koud kleden dan te warm. Dan word je hooguit verkouden. Wanneer je je te warm kleedt, blaas je jezelf op. Dan krijgt het hart het zwaar te verduren." Een medisch paspoort op de achterkant van het start nummer is een andere aanbeve ling van Stevens. „Daarop staan wat medische gegevens, zoals de bloedgroep en eventuele manke mentjes. Bij een onwelwording kan een hulpverlener sneller en gerichter handelen." Overigens is er een wettelijk verbod op lange wedstrijden als het warmer is dan 30 graden. Strengere selectiecriteria voor deelname aan een loop, ziet hij niet zitten: „Je hoort wel eens van mensen die zich de avond voor de loop bezatten en zeggen 'lopen zal ik 'm, al moet ik kruipen'. Daar kun je bij inschrijving natuurlijk niet op selecteren." GPD Sporten is over het alge meen gezonder dan niet sporten. Mocht het toch mis gaan, dan ligt de oor zaak meestal bij hartafwij kingen en slecht functione rende kransvaten. Foto: AP/Gregorio Borgia van jongeren. In de leeftijdscate gorie van 35-54 jaar blijkt meer dan de helft aan sport te doen. Het is altijd moeilijk om te zeggen wanneer iemand tot de 'ouderen' behoort, maar gemiddeld begint zo ongeveer na het 30ste levens jaar. Bij het ouder worden nemen de maximale hartfrequentie en het vermogen zuurstof op te nemen af. Daarmee vermindert geleidelijk aan het duur-uithoudingsvermo- gen. Door een goede training kan de duurconditie echter heel lang op peil worden gehouden. Een goed getrainde oudere sporter kan vaak beter presteren dan een min der goed getrainde jongere spor ter. De belangrijkste oorzaken van gens zie je zoveel ultradikke mensen als in Amerika en ik krijg niet de indruk dat ze daar temidden van die driedubbele hamburgers en t-bonesteaks zo met zichzelf overhoop liggen. Maar schijn kan bedrie gen. Moord en doodslag horen daar ook al sinds jaar en dag tot de folklore en die gebruiken verbind ik evenmin naadloos met de contente mens. Het zou kunnen zijn dat wij hier in Nederland dus ook vol chagrijn zitten en eerst onszelf gaan zitten opvreten en vervolgens de koel kast. We staan er eigenlijk al ruim een jaar zonder echte regering moederziel al leen voor, zelfs jonge Kamerleden komen in opstand tegen de oudjes en dan isAjax ook nog eens lafhartig gepiepeld door huurlingen in een spaghettiland. Ont laden al die kommer, kwel en ergernis zich wellicht boven de spetterende hitte van een frituurpan? Ik houd mijn twijfels. Maar ik heb van daag na het zaklopen en koekhappen alle tijd om daarover na te denken, of schoon aan een driedubbele oranjebit ter mijn handen vol.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2