SPORT Nederlands elftal krijgt weer vleugelspitsen Discussie over Kluivert raakt Kluivert niet Turnster Renske Endel betreurt uitstel rentree Bondscoach Advocaat gedwongen terug te vallen op oud systeem WCS speelt suikeroom Martin Verkerk verliest in München van Lisnard voor MW woensdag 30 april 2003 door Jaap van Essen katwijk - Aanvallers zat in Nederland, maar vindt als bondscoach van het Ne derlands voetbalelftal maar eens een paar knappe verdedigers. Dick Advo caat had het er de voorbije dagen maar moeilijk mee. Uiteindelijk arriveerde Mario Melchiot gisteren in Katwijk. De speler van Chelsea werd gisterochtend pas getraceerd, op het trainingscom plex van zijn club. Alle pogingen die in de voorgaande veertien uur werden on dernomen om hem aan de telefoon te krijgen bleven vruchteloos. Melchiot was niet de enige defensieve kracht die benaderd werd om zich bij Oranje te melden. Ook werd met Fey- enoord gebeld om te vragen of Kees van Wonderen misschien beschikbaar was. Tot grote verbazing van Advocaat was het antwoord dat de 33-jarige zich niet meer beschikbaar stelt voor het nationale elftal. De bondscoach was verrast, al zou het bedanken van de libero 'ergens bij de KNVB' al eens gemeld zijn. Bovendien is Van Wonderen momen teel in Sevilla waar hij met een delega tie van Feyenoord de UEFA Cup over- handigt aan de burgemeester van de stad waar dit seizoen de finale van dat toernooi wordt verspeeld. De opmer kelijke reactie van Van Wonderen: „Ik voel er niet veel meer voor om op de uitnodiging in te gaan. De bonds coach kan beter een jonge, talentvolle speler oproepen die wat ervaring op kan doen." Het wordt voor Advocaat dus nog meer dan voorheen zoeken naar de fensieve krachten. De selectie telt nu precies vijf verdedigers: De Boer, Ooij- er, Ricksen, Zenden en Melchiot, die gistermiddag laat arriveerde en nog net een half uurtje kon meetrainen. Reiziger, Stam en Bouma zijn echter geblesseerd. Reiziger verliet zelfs het trainingskamp. En dan is de hele koek wel op; er zijn gewoon niet meer ver dedigers van een behoorlijk niveau. Misschien dat Dick Advocaat binnen kort toch maar eens een telefoontje met Arthur Numan moet plegen. De Glasgow-speler bedankte vorig jaar zomer voor het Nederlands elftal, maar kan met het oog op het EK door zijn oude clubtrainer QPSV en Ran gers) misschien nog eens worden om gepraat. Middenvelders en aanvallers heeft Oranje genoeg, en er dienen zich er weer heel wat aan. Sneijder, Kuijt en de maandag opgeroepen Arjan Rob ben bijvoorbeeld. Zij mogen deze da gen proeven aan Oranje. Of ze van avond speeltijd krijgen valt nog te be zien. Maar in de nabije toekomst zul len zij met leeftijdgenoot Rafael van der Vaart en spelers als Kluivert, Van Nistelrooij, Zenden en Seedorf het 'nieuwe Oranje' gaan vormen. Toch zal de basis tegen Portugal nog bestaan uit veel vertrouwde gezichten. Opvallend is de terugkeer van de vleu gelspelers. Vanavond zullen Overmars en Van der Meijde rechts- en linksbui ten spelen. Uit bij Noorwegen (sep tember vorig jaar) had Oranje voor het laatst zo'n veldbezetting. Sindsdien stonden aan de zijkanten vooral echte middenvelders (Davids en Seedorf met name) geposteerd en was er voor de vleugelverdedigers een zeer aanval lende taak weggelegd. Advocaat: „Toen we nog met echte vleugelspe lers voetbalden creëerden we nauwe lijks kansen en konden we de tegen standers nooit onder druk zetten." Toch grijpt de bondscoach morgen weer terug op dat aloude systeem, mede door blessures. ik'lrai. Patrick Kluivert vraagt zich af of zijn critici wel al zijn doelpunten hebben gezien. Foto: Hans van Weel SPORTUITSLAGEN door Jaap van Essen katwijk - Er werd de laatste weken heel wat gemekkerd over de spitsen van Oranje. Vooral Patrick Kluivert moest het na de laatste interland tegen Moldavië ontgel den. Bondscoach Dick Advocaat liet er gis teren echter geen misverstand over be staan: Kluivert en Van Nistelrooij zijn en blijven vooralsnog de centrale aanvallers van het Nederlands elftaL Nog voor Advocaat die duidelijke keuze toelichtte, was er bij Kluivert geen spoor van twijfel te bekennen. „Ik heb wel iets van de hele discussie meegekregen, maar heb me er geen moment druk over ge maakt. Ik weet zelf ook wel dat ik tegen Moldavië onder mijn niveau speelde, maar ik weet ook dat Ruud en ik samen goed moeten kunnen spelen. En de bondscoach vindt dat ook, hij houdt ook vast aan ons twee." De discussie over Kluivert werd na de in terland tegen de Moldaven ineens gevoerd door het wolvenleger van columnisten en tv-commentatoren van wie het merendeel al in geen jaren meer een voetbalstadion van binnen heeft gezien. En dat nu Patrick Kluivert op zijn 26e nog maar een treffer is verwijderd van de eerste plaats op de eeu wige topscorerslijst van Oranje. Nu nog voert Bergkamp die lijst aan, met 37 doel punten. Patrick Kluivert maakte er dus 36, en is nog lang niet klaar met zijn loopbaan. Eigenlijk is het toch wel een opvallend aantal voor een zo jonge aanvaller, te meer daar hij niet bepaald het type koele afmaker is. „Niet bepaald nee. Ik speel ook nauwelijks meer als diepe spits, ik ben al jaren meer de man die achter de echte spits de ballen oppikt. In Oranje was ik alleen de voorste man wanneer Dennis Bergkamp speelde. Met hem vormde ik op de een of andere manier ook een hele goede combinatie. Dat gevoel met hem was er gewoon, maar Dennis is natuurlijk ook een onvoorstel baar slimme voetballer." „Nu ben ik dus de man die achter Ruud van Nistelrooij speelt en op zich bevalt die rol me prima. Wat ik de laatste tijd wel eens denk is dat ik weer wat zelfzuchtiger moet worden. Inderdaad zie ik mezelf wel eens terug op tv en dan leg ik alweer een bal af die ik ook gewoon zelf kan schieten. Daar moet ik een beetje van af, maar dat doe je niet zomaar. Je moet handelen zon der nadenken, draaien en knallen; dat doet een echte goaltjesdief. Dat ben ik in mijn denken dus niet. Misschien is het beschei denheid, misschien hecht ik minder aan doelpunten en meer aan het spel zelf." Volgens Advocaat zijn Kluivert en Van Ni stelrooij (die op de dag af precies even oud zijn) twee spitsen die 'complementair' zijn. Spitsen dus die elkaar aanvullen en samen goed uit de voeten moeten kunnen. In de ogen van Advocaat zijn bijvoorbeeld Makaay en Van Nistelrooij twee dezelfde types. Aanvallers die altijd op het randje van buitenspel op hun kans loeren. Klui vert is van een ander slag, iemand die zich laat zakken om de bal in de voeten te krij gen en vaak met de rug naar het doel speelt. En toch werpt de combinatie de laatste tijd weinig vruchten af, ze zijn samen minder goed dan de optelsom van hun kwaliteiten zou moeten zijn. Kluivert zelf denkt dat het vooral een kwestie is van veel samen spe len. „We hebben al met al maar heel wei nig samengespeeld. En we trainen natuur lijk ook niet veel met elkaar. Maar daar kun je nu eenmaal niet veel aandoen." „Wel is het zo dat we de laatste wedstrijd veel te ver van elkaar kwamen te staan en daar is wel wat aan te doen. Ik moet bij balverlies steeds terug, mee met de verde digende middenvelder van de tegenstan der. Bij balbezit sta ik dan veel te ver van Ruud vandaan. Let op, ik vind het hele maal niet erg om dat verdedigende werk te doen. Maar als Ruud helemaal voorin blijft staan, is de afstand tussen ons twee veel te groot. Bij balverlies zou hij ook wat terug moeten komen, anders kun je elkaar nooit bereiken." Dick Advocaat liet later in de middag we ten dat hij de visie van Kluivert wel deelt. „Daar heeft Patrick absoluut een punt waaraan we werken." De bondscoach weet dat er nog wel wat te verbeteren valt bij het duo voorin, maar lijkt er vooral van uit te gaan dat de twee straks in aanloop naar het EK (als Oranje dat haalt) meer dan ge noeg tijd zullen hebben om aan de samen werking te slijpen. Dan zijn er pakweg vijf weken voorbereiding met dagelijkse trai ningen en veel oefenduels. Dan kan 'het gevoel' tussen twee spitsen ontstaan die in potentie het beste aanvalsduo van Europa en misschien wel de hele wereld vormen. En zo slecht als sommige 'huiskamerge leerden' het nu doen voorkomen gaat het natuurlijk ook niet bepaald. Bij elkaar op geteld speelden Kluivert en Van Nistelrooij 91 interlands en maakten daarin 47 doel punten. Toch een respectabel aantal. Safin in Valencia uitgeschakeld Wreven naar [aiserslautern itrecht - Stijn Vreven heeft een kkoord met 1. FC Kaiserslau- em. dat momenteel tiende staat in de Duitse Bundesliga. rechtsback van FC Utrecht ijk bereikte overeenstemming voor or, dóe jaar met de club, waar Vre- ens landgenoot Eric Gerets ainer is. De transfer is nog iet helemaal beklonken, om- il at FC Utrecht nog een afkoop- 8 am kan vragen. Vreven, die n en aanbieding van de Engelse iu lub Portsmouth naast zich eerlegde: „Ik heb altijd ge roomd van Engeland, maar nds ik heb gesproken met Eric 1 erets ben ik bijgedraaid." Kai- p; erslautern is als bekerfinalist >a erzekerd van Europees voet- n al 0 abangida en tjax scheiden ei «sterdam - Ajax en Tijjani Ba- angida gaan morgen uit el- lar. De Amsterdamse voetbal- ub en de Nigeriaanse vleugel- cl anvaller hebben gisteren he loten het onderlinge contract, er at nog tot 30 juni 2004 liep, ier 1 mei te beëindigen. Baban- en ida (29) speelde al enkele jaren s- üet meer in het eerste van Ajax. tn De speler die in 1996 naar Ajax kwam, speelde voor die club 102 officiële wedstrijden en r maakte daarin 22 goals. Het af- d gelopen half jaar speelde de Ni- Ie jeriaan in Saudi-Arabië bij Al n ttihad. Voor hij naar Amster- ft lam kwam, speelde Babangida - 1 de Nederlandse competitie re ij VW en Roda JC. f parta moet teduld hebben ai ?e jtterdam - Voetbalclub Spar- moet nog iets langer wachten >or het uit de problemen is. s- en reddingsplan van sponsors 10 1 de gemeente, waarbij Rotter- n am voor zes miljoen euro aan- rt ïlen in het Sparta Stadion verneemt, komt pas op 22 mei ti de gemeenteraad. Hierdoor r- er tijd een onderzoek door d in extern accountant te laten - Den en kan de gemeente af- iraken met de sponsorgroep :i- papier vastleggen. Was de d imeenteraad op 8 mei, zoals ie irst afgesproken, met de voor- ec ellen akkoord gegaan, was dat ie nder voorbehoud gegaan, g upertrio in eam USA j\|ds angeles - Basketballiefheb- ers kunnen bij de Olympische pelen, volgend jaar zomer in d thene, hun hart ophalen. I- eam USA presenteerde giste- en drie topspelers uit de NBA ie zich beschikbaar hebben I esteld voor de olympische :e loeg. Het zijn Kobe Bryant 11 x)s Angeles Lakers), Allen Iver- it )n (Philadelphia 76ers) en Jer- z laine O'Neal (Indiana Pacers). et supertrio voegt zich bij de II idere zes NBA-spelers die zich trder al bij het Team USA aan- oten: Duncan, McGrady, idd, Allen, Malone en Bibby. erboom trainer ran Den Bosch en bosch - Erik Verboom volgt e rnald Jansen op als trainer- rach van hockeyclub Den >sch. Hij heeft komend sei- ren samen met de huidige rofdcoach Harrie Delmee de chnische leiding over de annenploeg. Delmee en oud- relman Jansen werkten ook al men. Verboom combineert jn nieuwe werk met zijn twee ncties bij de hockeybond. Hij bondscoach van het vrou- enzaalhockeyteam en assis- nt van bondscoach Mare j immers bij de nationale vrou- 1 enploeg. e ancellara wint proloog tÈVE - De Zwitserse wielren- Fabian Cancellara heeft gis- ren de proloog van de Ronde in Romandië op zijn naam ge- ihreven. De 22-jarige coureur, /eevoudig wereldkampioen j de junioren, legde de indivi- ïele tijdrit over 3,4 kilometer 1 Genève in de snelste tijd af: 23. Zijn landgenoten Alexan- e Moos (4.25) en Laurent Du- ux (4.26) belandden eveneens jhet podium. De Amerikaan 'Ier Hamilton eindigde twee igen na zijn triomf in Luik- astenaken-Luik op de zesde aats in 4.30. rijzengeld Vimbledon stijgt nden - Het prijzengeld van t befaamde tennistoernooi in Wimbledon is opnieuw ge- igen. De winnaar bij de man- in kan komende zomer reke- n op een bedrag van 575.000 >nd, ongeveer 830.000 euro. it is bijna 10 procent meer in de Australiër Lleyton He- itt vorig jaar na zijn eindzege itving. Ook de winnares van ^vrouwentoernooi krijgt een 1 ogere premie: 755.000 euro te il 700.000 vorig jaar voor Se na Williams. De winstpremies jde andere disciplines op wnbledon zijn gelijk gebleven. Maastricht - Wie had dat kun nen denken? Na een periode van twee maanden zonder geld kregen de MW-spelers gister middag eindelijk wat nieuwe euro's in hun beurs. Vakbond WCS streek over zijn hart en gaf de mannen van Ron Eisen een klein zakcentje om de eerste we ken te kunnen 'overleven'. In deze sombere tijden weten de MW-spelers zich gesteund door de vakbond. Talloze keren be zochten de WCS-medewerkers Louis Everard en Ad Dieben het trainingscomplex van de Maas trichtse club. Na nauwelijks een half uurtje vergaderen drentelden de spe lers gisteren de knusse kantine van Klein Geusselt uit, daarbij achtervolgt door de twee WCS- juristen. De MW'ers wachten rustig op hun beurt, alsof ze bij de sociale dienst staan te bede len voor hun uitkering. Al snel wordt duidelijk dat de spelers zich één voor één moeten mel den aan het bureau van het duo Everard/Dieben waar ze hun geld kunnen krijgen. Met een grote smile op zijn ge zicht verliet Sjoerd Winkens het knusse kantoortje. „Hèhè, ik kan weer even vooruit", laat de ta lentvolle verdediger zich meteen ontvallen. Ook Shisayo Luthuli kon een glimlach niet onder drukken, stopte het geld snel in zijn beurs, pakte zijn fietsje - 'is van mijn moeder, hoor' - en verliet snel het complex. Een paar bankbiljetten per per soon, meer is hët zo te zien niet. Alle spelers samen verdienen per maand 60.000 euro, maar de WCS heeft slechts een fractie van dat bedrag uitgekeerd. De beide 'sinterklazen' Dieben en Everard pakken hun spullen en slaken vrijwel tegelijkertijd een zucht. „Ik ben blij dat we de spelers kunnen helpen, want dit is langzamerhand echt een schrijnende situatie geworden." PRIJSVRAGEN Lucky Day 3085. 2.13.14.1720.21.23.25.26.31.35.39.43. 48 54.61.63.71 75.79 (Onder voorbehoud van typefouten) TENNIS München. Mannen, 380.000 euro. Eerste ronde: Federer (Zwi/1) - Krajan (Kro) 6- 4 6-3, Lisnard (Fra) - Verkerk (Ned) 6-2 6-4, Sluiter (Ned) - Furlan (Ita) 7-5 6-4, Joesjni (Rus/6) - Andersen (Noo) 4-6 7-5 6-3, Hen man (GBr/7) - Lapentti (Ecu) 7-5 4-6 6-1, Schüttler (Dui/4) - Melzer (Oos) 6-4 6-3, Davi- denko (Rus) - Mamiit (VSt) 7-5 6-1, Stepanek (Tsj) - Mutis (Fra) 6-3 6-2, Levy (Isr) - Carlsen (Den) 6-3 6-1, Koubek (Oos) - Phau (Dui) 7-5 6-4. Tweede ronde. Federer - Sluiter, Arthurs (Aus) - Schalken (Ned). Dubbel, eerste ronde: Schalken/Tarango (Ned/VSt) - Sluiter/Verkerk (Ned) 6-7 6-3 7-6. Warschau. Vrouwen, 700.000 euro. Eerste ronde: Parra (Spa) - Maleeva (Bul/5) 6- 7 6-4 6-1, Daniilidou (Gri) - Marosi (Hon) 6-4 6-1, Ondraskova (Ts|) - Sucha (Slw) 6-4 6-3, Casanova (Zwi) - Neffa-De Los Rios (Par) 4-6 6-4 6-3, Craybas (VSt) - Barna (Dui) 7-6 6-4, Domachowska (Pol) - Voracova (Tsj) 3-6 6-3 onderbroken door invallende duisternis. Valencia. Mannen, 375.000 euro. Eerste ronde: Ferrero (Spa/1) - Garcia-Lopez (Spa) 6-4 6-4, Squillari (Arg) - Safin (Rus/2) 6- 4 5-7 6-2, Calleri (Arg/5) - Koenitsin (Rus) 6-4 6-0, Sanchez (Spa/8) - Patience (Fra) 3-6 6-4 6-2, Gaudio (Arg/4) - Sa (Bra) 6-1 6-1, Saretta (Bra) - Zabaleta (Arg/6) 6-1 6-3, Massu (Chl) - Martin (Spa) 6-2 7-6, Cermak (Tsj) - Verdasco (Spa) 7-6 6-0, Blanco (Spa) - Calatrava (Spa) 6-3 6-1, Christophe Rochus (Bel) - Montanes (Spa) 3-6 7-6 6-2. Bol. Vrouwen, 154.000 euro. Eerste ronde: Zvonareva (Rus/3) - Dizdar (Kro) 6-0 6-3, Cervanova (Slw) - Mandula (Hon/8) 7- 5 6-1, Martinez Granados (Spa) - Pratt (Aus/4) 6-4 6-3, Wartusch (Oos) - Pennetta (lta/7) 6-4 7-6, Talaja (Kro) - Rittner (Dui) 6-1 6-1, San chez Lorenzo (Spa) - Schruff (Dui) 6-3 6-4, Le on Garcia (Spa) - Tu (VSt) 6-1 6-3, Gallardi (Zwi) - Torrens Valero (Spa) 6-3 6-1, Roesch (Dui) - Blahotova (Tsj) 6-4 3-6 6-3. Rome. Challenger. Eerste ronde: Engel (Bra) - Van Scheppingen (Ned) 6-7 6-4 7-6. New Delhi. Challenger. Eerste ronde: Van Lottum (Ned/1) - Uppal (Ina) 6-1 6-3. WIELRENNEN Ronde van Romandië. Proloog in Genève: 1. Cancellara (Zwi) 3,4 km in 4,23, 2. Moos (Zwi) 0.02, 3. Dufaux (Zwi) 0.03, 4. Pereiro (Spa) 0.04, 5. McGee (Aus) 0.06, 6. Hamilton (VSt) 0.07. ZEILEN Hyères. Olympische week, derde dag. Vrouwen. Europe, na 6 races: 1 Multala (Fin) 14 punten, 2. Niemann (Dui) 17, 3. Macky (NZe) 19, io. Brouwer 28, 24. Witteveen 62. Mistral, na 8 races: 1. Lai (Chn) 25, 2. Yin (Chn) 30, 3. Gao (Chn) 35. 470, na 6 races: 1 Bekatorou/Tsoulfa (Gri) 12, 2. De Koning/Berkhout (Ned) 36, 3. Via Dufresne/A- zon (Spa), 22. Kooistra/De Goederen 100. Yngling, na 6 races: 1. Dennison (Aus) 14, 2. Robertson (GBr) 17, 3. Schümann (Dui) 18, 18. Thies/Bes/De Jong 78, 24. Hin/S- amama/Buis96. Mannen. Mistral, na 8 races: 1. Tobin (NZe) 12, 2. Fridman (Isr) 23, 3. Huguet (Fra) 24. Finn, na 6 races: 1. Godefroid (Bel) 15, 2. Kusznierewicz (Pol) 15, 3. Ainslie (GBr) 25, 16. De Vries 83, 19. Zielhuis 97. User, na 6 races: 1. Blackburn (Aus) 8, 2. Goodison (GBr) 9, 3. Birgmark (Zwe) 9, 27. Postma 37, 28. De Haas 37. 470, na 6 races: 1. Molund/An- dersson (Zwe) 11,2 Wilmot/Page (Aus) 11,3. Alvaro/Nunes (Por) 16, 25. Coster/Coster 64. Tornado, na 5 races: 1Echavarri/Paz (Spa) 8, 2. Booth/Dercksen (Ned) 9, 3. BackesA/oiron (Fra) 10, 7. Karsenbarg/Heemskerk 34. Valencia/münchen - Marat Saf in is gisteren in de eerste ronde van het graveltoernooi van Va lencia al uitgeschakeld. De Rus sische tennisser die zondag in de finale van het toernooi van Barcelona geblesseerd opgaf, bleek niet sterk genoeg voor de Argentijn Franco Squillari: 6-4 5- 7 6-2. Safin was als tweede ge plaatst. In Barcelona reikte hij verras send tot de eindstrijd, aangezien hij de voorafgaande maand niet had kunnen tennissen door een enkelblessure. In de finale tegen de Spanjaard Moya stopte hij in de vierde set, wegens vermoeid heid en maagklachten. „Ik kon niet meer", zei hij toen. Dinsdag vond hij zichzelf alweer fit genoeg, maar was hij niet goed genoeg. Squillari profiteer de ervan. De nummer één van de plaatsingslijst, de Spaanse gravelspeciafist Juan Carlos Fer rero, maakte geen fout in de openingsronde. Hij versloeg rijn landgenoot Garcia-Lopez met 6- 4 6-4. In München slaagde Martin Verkerk slaagde er niet in te winnen in rijn partij tegen de Fransman Lisnard. Verkerk ver loor in twee sets, 6-2 6-4. Rae- mon Sluiter bereikte de tweede ronde via een overwinning op de Italiaan Furlan (7-5 6-4). In de volgende schifting krijgt hij een grote uitdaging, want dan wordt hij andermaal geconfron teerd met de Zwitser Roger Fe derer, die in Beieren de plaat singslijst aanvoert. Federer, die de Kroaat Krajan met 6-4 6-3 oprij zette, wpn eerder dit jaar binnen een week twee keer van de Rotterdammer. De eerste keer was in Arnhem, voor de Davis Cup, de tweede keer bij het toernooi van Mar seille. In totaal speelden beiden drie keer tegen elkaar. Ook de eerste keer, in 2001 in Den Bosch, won de Zwitser. Sjeng Schalken, die in München maandag al doordrong tot de tweede ronde, treft daarin de Australiër Wayne Arthurs. Van de drie onderlinge partijen won Schalken er twee. Dennis van Scheppingen ver loor in de eerste ronde van het challengetoemooi in Rome van de Braziliaan Engel: 6-7 6-4 7-6, terwijl de als eerste geplaatste John van Lottum in de challen ger in New Delhi wel doorging naar ronde twee. Hij versloeg de Indiër Uppal met 6-1 en 6-3. door Marco Knippen beekbergen - Opnieuw loopt Renske En- del een belangrijke internationale tumaf- spraak mis. Met Verona van de Leur, de andere Nederlandse vaandeldraagster, is de 19-jarige Noord-Hollandse de opval lendste afrvezige in het Oranje-collectief voor het achtlandentoemooi in Gronin gen komend weekeinde. Bondscoach Frank Louter passeerde de juist van een virusinfectie herstelde Endel, terwijl Van de Leur nog kampt met de naween van een voetblessure. Renske Endel had de onheilstijding ingecalculeerd, maar toon de zich niettemin teleurgesteld. „Ik vind het heel erg jammer, had graag m'n op wachting gemaakt. Sinds vorige week voel ik me ook weer volledig fit, daardoor is het des te wranger dat ik tot de afval lers behoor. Maar begrijpen doe ik het overigens wel. Ik heb me dit seizoen nau welijks nog kunnen laten gelden. Dus is het logisch dat er vraagtekens bij me werden geplaatst." Endel zat het laatste half jaar meer in de lappenmand dan dat ze in actie kwam. Zo moest ze vorig jaar november door een verwaarloosd griepvirus reeds de in dividuele wereldtitelstrijd in het Hon gaarse Debrecen aan zich voorbij laten gaan. De afgelopen maanden werd ze vervolgens gekweld door diverse ontste kingen aan vinger, pols, mond en oor; bovendien ging dat gepaard met bloed vergiftiging. „Een antibioticakuur bood weliswaar snel soelaas", aldus Endel. „Maar toch is er kostbare tijd verloren gegaan en heb ik verschillende wedstrij den moeten afzeggen." Het gebrek aan wedstrijdritme n tastbare resultaten voerde Frank Louter ook als de voornaamste redenen op om Endel uit de selectie te weren. „Deze wedstrijd komt mijns inziens te vroeg voor haar. Anderen hadden meer recht op een plek." Overigens benadrukt de bondscoach dat Endel zeker niet is uitgevlakt voor een optreden in de WK-formatie, die in au gustus in het Amerikaanse Anaheim een olympisch startbewijs in de wacht moet zien te slepen. ,,Als ze volgende maand bij het NK in de meerkamp bij de beste negen eindigt, zal ze gewoon voor het WK geselecteerd. En met haar kwaliteiten moet ze hier ook eenvoudig toe in staat zijn." Endel beseft de waarde van het NK trouwens als geen ander. „Ik wil naar het WK toe, dus weet ik dat ik daar moet vlammen. Het is ook de enige manier om dit seizoen te redden." Met de absentie van Endel en Van de Leur ontbeert Louter zaterdag en zondag in het prestigegevecht met Roemenië, Spanje, Australië Oekraïne, Frankrijk, Ca nada en Groot-Brittannië de nodige rou tine. Endel bezorgde Nederland in het najaar van 2001 in Gent met haar zilver op de brug de eerste WK-medaille in de tumgeschiedenis. Louter treedt in Groningen nu aan met Suzanne Harmes, Gabrilla Wammes, Laura van Leeuwen, Berber van den Berg en Mayra Kroonen. De voor het eerst opgeroepen international Dirk Kuijt bedient zijn fans geduldig in zijn geboorteplaats Katwijk waar Oran je traint. Foto: ANP/Toussaint Kluiters

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17