REGIO 'Justitie dwingt je om te gaan bijklussen 'Een tot mislukking gedoemde kruising van trein, stadstram en sneltram 'Waarom zullen wij hier net zo'n kostbare fout maken als in Karlsruhe? WOENSDAG 30 APRIL 2003 NAVRAAG De traditionele lintjesregen is dit jaar vooral neergedaald op niet-be- kende Nederlanders. De meesten van de 3182 personen die werden onderscheiden 'Echt geweldig, datje zo'n *jn met be- 77» "7 J roemd. maar blijk van waardering krijgt daarom nlet minder ge waardeerd. HENK WINTERKAMP is één van hen. De 81-jarige Leide- naar, die toevallig in de Koninginnelaan woont, werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Torenhoge schulden maken het voor veel ex-gedetineerden welhaast onmogelijk terug te keren in de maatschappij. De pluk-ze-wet drijft menigeen weer de (drugs)criminaliteit in. „De zwaarste straf begint als de gevangenisstraf erop zit", zegt Ine van der Gugten van de Kat- wijkse vereniging Relaties van Gedetineerden en Ex-gedeti- neerden. Als vrijwilligster bege leidt ze schuldenaars. „Ze ko men hier met een plastic tasje en dan gaan we aan de slag." UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, zaterdag 29 april WASSENAAR - ,,Het gemeentelijke ontwerp-bestemmingsplan be perkt Duinrell in zijn ontwikkeling. Dat betekent achteruitgang en we zijn bang dat de recreanten straks niet meer op Duinrell kunnen op kikkeren". Met die woorden viel de heer H.R.J. graaf van Zuylen van Nijevelt, eigenaar van het landgoed Duinrell en tevens directeur van het gelijknamige recreatiecentrum, het bastion binnen van de Wasse- naarse burgemeester, mr. K. Staab, het raadhuis De Pauw. In zijn schaduw liep een manshoge kikker, de mascotte in zijn strijd tegen de gemeente. .Vanaf nu zal de kikker het symbool zijn van Duinrell. Dit is een milieuvriendelijk dier en hij wil met mij het milieu van Duinrell in al zijn aspecten vriendelijk houden". Speelse en luchtige taal, die echter de inleiding vormde tot een hoogst ernstige zaak. Op de laatste dag dat dit nog mogelijk was kwam 'de graaf van Duinrell' een dik bezwaarschrift indienen met ve le bijlagen en kaarten. De graaf verdedigt daarin zijn standpunt, dat het juist in het belang is van het totale landgoed, 110 hectare bos en duin, als een deel daarvan zijn functie voor de recreatie behoudt. 'Natuur in stand houden kost veel geld. Vandaar dat ik indertijd heb besloten een stuk voor het publiek open te stellen'. ANNO 1978, maandag 1 mei LEIDERDORP - Koninginnedag. Leerlingen van de lagere scholen in Leiderdorp verzorgden een aubade voor het gemeentehuis. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 5*>7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.). 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Wie gepakt wordt voor winst gevende criminaliteit moet niet alleen rekening houden met een celstraf. Als gevolg van de in 1993 ingevoerde pluk-ze-wet moeten daders ook hun 'wederrechtelijk ver kregen voordeel' terugbetalen aan de staat. En dat is in de praktijk geen geringe opgave voor de vele 'kleine visjes' die het openbaar ministerie bin nenhaalt. „Dit ervaar ik als de zwaarste straf', zegt Katwijker Jaap Schepen (40) over het terugbe talen van al zijn schulden, waaronder een pluk-ze-boete van 35.000 euro. Schepen zat enkele jaren vast als gevolg van handel in softdrugs. Eind 1994 kwam hij vrij, maar pas in 2000 vorderde de rechter de geschatte drugswinst terug. „Je staat weer midden in het leven en dan heb je ineens een groot probleem." Het vier kin deren tellende gezin van Sche pen zat al in de problemen door een reeks schulden bij de woningbouwvereniging en nutsbedrijf Nuon. „Tijdens mijn drugsperiode had ik altijd heel veel geld en was ik ook gewend om veel geld uit te ge ven. Daardoor is het misge gaan. En daar moet ik nu nog enorm mee oppassen." Het water steeg Schepen tot boven de lippen. „Ik wilde mijn leven veranderen, maar met zo'n boete dwingen ze je eigenlijk om te gaan 'bijklus sen', om het zo maar te zeg gen. Zo'n hoge boete is niet reëel meer. Zo erg hoef ik toch niet gestraft te worden voor wat ik heb gedaan? Ik heb echt heel veel keer op het randje gestaan met het idee: ik moet nü geld hebben. Als een aantal mensen om me heen er niet was geweest, had ik nu al weer in het drugswereldje gezeten." Een van de steunpilaren van de familie Schepen was Ine van der Gugten. Ze hielp het gezin onder meer bij het rege len van een schuldsanering. „Dat betekent dat je drie jaar moet rondkomen van het ab- Veel ex-gedetineerden kampen met hoge schulden, waardoor het welhaast onmogelijk is terug te keren in de maatschappij. De pluk-ze-wet drijft menigeen weer de 0 minaliteit in. Foto: GPD/Harmen de Jong solute minimum, voor je met een schone lei verder kunt. Dat worden drie barre jaren." Justitiële boetes komen niet in aanmerking voor betalingsre gelingen wat Van der Gugten merkwaardig vindt. „Zo heeft een schuldsanering weinig zin, als justitie er niet aan mee doet. Nu regel je iets en komt het Justitieel Incassobureau er vrolijk doorheen wandelen: zij krijgen overal voorrang. Het gezin Schepen stond na een schuldsanering op een maandelijks rantsoen van 179 euro. „En toen werd er ineens 700 euro van mijn rekening af gehaald door het Justitieel In cassobureau. Nou, daar krijgt een paard toch de hik van? Afijn, ik heb me de afgelopen jaren het lazarus geklust om al die schulden af te kunnen be talen. En eigenlijk mag dat niet, want ik heb een WAO- uitkering. Eén keer heb ik mijn zakken gevuld in de super markt. Toen ben ik gesnapt. Inmiddels zitten de magere ja ren er bijna op voor de familie Schepen. „De grootste boos doener is binnenkort afbetaald en dan staan er nog twee schuldeisers in de rij. Schepens verhaal illustreert volgens Van der Gugten dat de pluk-ze-wet een averechts ef fect heeft: voor veel ex-gedeti- neerden is een torenhoge schuldenlast een regelrechte uitnodiging om weer het cri minele pad op te gaan. Zelf is ze de moeder van een zoon die ongeveer hetzelfde onderging als Schepen. „Hij heeft drie jaar gezeten, is drie jaar vrij, maar de strafzaak is nog steeds niet afgerond." Haar zoon tekende beroep aan tegen een ontnemingsbedrag van enkele tonnen. „Met een beetje tegenwind kan het nog een paar jaar duren voor die zaak is behandeld. Zolang de uitspraak daarover niet defini tief is, hangt zo'n bedrag als een zwaard van Damocles bo ven je hoofd. Dat houdt ex-ge detineerden tegen om weer in de maatschappij te gaan func tioneren." De Katwijkse advocaat Luc de Milliano zei anderhalf jaar ge leden tijdens een sympiosium, georganiseerd door de vereni ging van Relaties van (ex-)Ge- detineerden, ook dat de pluk- ze-wet een 'tweede kans' soms in de weg staat: 'De financiële last drijft menigeen terug in de richting van de criminaliteit omdat men op andere wijze geen oplossing ziet voor toren hoge lasten. Met een baan, zelfs een goede baan, kom je er niet meer uit.' Onderzoek van justitie zelf heeft uitgewezen dat de pluk- ze-wet in ruime meerdeheid de 'kleine visjes' uit de crimi naliteit treft. Slechts in één procent van de gevallen betreft de ontnemingsmaatregel een bedrag van boven de 450.000 euro; in 65 procent van de ge vallen gaat het om vorderin gen onder de 12.000 euro. Dat een justitiële vordering geen deel uit kan maken van een schuldsanering hangt vol gens justitie samen met de 'bijzondere aard' van de vor dering. „Het openbaar mini terie heeft de taak om een st die door de rechter is opge legd, geheel ten uitvoer te brengen", zegt Marcel de Jo van het Centraal Justitieel In cassobureau in Leeuwarden Voor een ontnemingsmaatn gel is een afzonderlijk vonni nodig, waardoor justitie son pas laat in actie kan komen. De Jong: „Een strafzaak en e ontnemingsmaatregel zijn twee aparte trajecten. Daar door kan een vordering pas de celstraf komen." Om redenen van privacy is c naam van de ex-gedetineerd gefingeerd. Erna Straatsma KLANKBORD Is de Rijn Gouwe Lijn een dood geboren kindje? Ook na de mi ni-opiniepeiling op de website van deze krant is het niet dui delijk. Op de kop af vijftig pro cent van de bezoekers van de site onderschrijft namelijk de stelling. Nooit eerder waren de meningen over een stelling in deze rubriek zo verdeeld. Een greep uit de reacties. M. Hoogendonk, Alphen aan den Rijn: „Oneens. De Rijn Gouwe Lijn is een prima initi atief en zorgt voor goede be reikbaarheid van plekken die nu slecht bereikbaar zijn. Hierdoor zal er minder auto gebruik zijn." Frans Mensonides, Leiden: „Eens. De conclusie dat de Rijn Gouwe Lijn een doodge boren kindje is, heb ik twaalf jaar geleden al getrokken, toen dit onzalige plan voor het eerst werd geopperd. De Rijn Gouwe Lijn is vlees noch vis, een tot mislukking gedoemd kruisingsproduct van trein, stadstram en sneltram. Gedu rende de afgelopen maanden heeft de experimentele light - railexploitatie op het spoortra ject Alphen aan den Rijn - Gouda geen enkele dag naar behoren gefunctioneerd, is de klant grote overlast aange daan, en hebben de reizigers deze lijn massaal de rug toe gekeerd. Ik had eerlijk gezegd niet anders verwacht. Mijn conclusie blijft: een trein is een trein, en een tram is een tram. Ik zou gedeputeerde Marnix Norder en andere lightrail-fanatici willen advise ren hun tijd, geld en enthousi asme in het vervolg te spende ren aan projecten waar je OV- reizigers mee aantrekt, in plaats van wegjaagt." Peter Klein, Nieuwegein: „Oneens. Alle pogingen de grote verkeersdrukte te lijf te gaan en het milieu te sparen moeten, zelfs als het geld kost, voor een langere periode een kans krijgen. Alleen kijken of een project rendabel is, is,niet de oplossing. Er is hier im mers een algemeen maat schappelijk probleem in het geding. Piet Rhijnsburger, Hazers- woude Rijndijk: „Oneens. Mits er eens daadkrachtig wordt opgetreden door alle belanghebbenden. Zodat men niet in het in Nederland ge bruikelijke, 17 jaren durende proces van procedures ver zeild raakt." De nieuwe stelling gaat over SARS, het virus dat nog geen honderd slachtoffers heeft ge maakt maar niettemin de hele wereld in zijn greep lijkt te hebben. Honderdduizenden mensen sterven per jaar aan de griep en meer dan een miljoen aan malaria. Daarbij vergele ken valt SARS volkomen in het niet. De stelling waarop u tot en met maandag kunt reage ren luidt: De angst voor SARS is schrome lijk overdreven. Reageren kan per post: De Stel ling, postbus 54, 2300 AB Lei den of via de website van deze krant: www.leidschdagblad.nl. De Rijn Gouwe Lijn is een doodgeboren kindje Dennis Salman (30) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse Woning stichting, diskjockey, actief lid Lijst Nieuwe Politiek: „De Rijn Gouwe Lijn een doodgeboren kindje? Ja, dat heb ik van meet af aan al gezegd! Onmiddellijk mee stoppen zou ik willen zeggen. En geen euro meer aan besteden. Dood- en doodzonde van al het geld dat in de voorberei ding is gaan zitten. In ieder geval zal een aantal mensen zich aan dit pro- ject flink hebben verrijkt ten koste van de belas- tingbetaler. Dat krijg je er nou van ambte- rj naren in dit land de dienst uit maken. Nancy Knijnenburg (35) uit Leidt beveiligingsmedewerkster en tra ster van de damesselectie van SJ( in Noordwijk: „Tot nu toe is de proef geen succes, maar hij duurt dan ook nog toch eind volgend ja. Toch begrijp ik niet goed waarom railverbinding wordt aangelegd. R den er geen bussen en treinen op het reeds bestaande traject? Dit k( weer ongelofelijk veel geld dat bet aan andere dingen besteed kan wt den. Bijvoorbeeld aan meer service en com fort voor de reiziger. Daarbij komt dat het Duitse voorbeeld in Karlsruhe een lachertje is. Waarom zullen wij dan ook zo'n kostbare fout gaan maken?" Lid in de Orde van Oranje Nassau, hoe vindt u dat? „Geweldig. Vooral omdat ik zo een heel aantal personen kan opnoemen die er volgens mij net zoveel of meer recht op zou den hebben. Maar het balletje is dit keer naar mij gerold. Ja, ik ben er heel trots op." Ziet u het als een beloning voor uw inzet? „Nee, zo zie ik het niet, want daar heb ik dat werk niet voor ver richt. Dat heb ik om niet gedaan. Maar achteraf is het natuurlijk wel leuk dat je daar zo' n blijk van waardering voor krijgt" Dubbel feest dus voor u dit keer? „Zo kun je het wel zeggen, ja. Het is in elk geval speciaal. Gisteren was de hele familie er om me te feliciteren en kreeg ik heel wat flessen Oranjebitter. Vandaag zit ik voor de tv te kijken naar het be zoek van de Koningin aan Deventer, een stad waarmee ik een band heb omdat mijn moeder er geboren is. Nee, de onderschei ding heb ik niet meer op. Die heb ik gisteravond afgedaan en op geborgen. Maar ik ben een man van decorum, dus bij speciale ge legenheden zal ik die zeker dragen." tekst: Paul de Tombe foto: ANP/Robert Vos Volkomen onverwacht natuurlijk? „Ja, totaal. Ik wist van niets. Tot mijn vrouw gisterochtend gehoed en gemantelpakt de trap afkwam om een uurtje of acht. Ik dacht: wat is hier aan de hémd? Want ze is ook al in de ze ventig en op dat tijdstip komt ze gewoonlijk niet in zulke kledij naar beneden." Waarom heeft u die onder scheiding gekregen „Vanwege allerlei activitei ten op charitatief gebied. Ik ben ruim tien jaar bestuurs lid geweest van het bejaar denhuis Haagwijk/Vreewijk, twintig jaar kerkeraadslid van de Hervormde Wijk Kooi/Pniël en ruim tien jaar secretaris van de Christelij ke Oratorium Vereniging Ex Animo, waar ik al vanaf 1942 lid van ben." Schulden stijgen 'geplukte' ex-gedetineerden vaak tot boven de lippen Berend Stolk (48) uit Leiderdorp, intensive-carespecialist in Dijkzigt- ziekenhuis: „Hoeveel geld en ener gie zou er nu weer zijn verspild? Je vraagt je af hoe goed de behoefte analyse naar dit vervoersproject is geweest en hoe solide de financiële raming is geweest. Je zou willen we ten of zorgelijke en tegenvallende gegevens niet toch zijn versluierd door met een roze bril te staren naar futuristische droomkastelen. Wan neer de conceptie niet deugt voorkomt vroeg tijdige spontane abor tus het verdriet van een voldragen dood geboorte. Dat geldt in de natuur, dat geldt in de provinciale politiek." Reinier Verbeek (37) uit Leiden, ar chitect: „Nee, niet mee eens. Wat er nu aan de hand is, is gewoon een technisch probleem en dat is zonder meer oplosbaar. Het is daarbij wel extra lastig dat het spoorwegennet geprivatiseerd is en je met meerdere partijen te maken hebt, maar ik weet zeker dat het kan. En ik ben er een groot voorstander van om 'm in de Breestraat ondergronds te laten rij den, al heb ik daar nog niet direct een dekking voor. Ook al zou hij uiteindelijk bovengronds komen te rijden, dan is het al veel beter dan de hui dige situatie met al die bussen." Cees van Duijn (41 uit Warmond, vastgoedconsultant/belegger: „Eén enkele zwaluw maakt nog geen zo mer. Het omgekeerde geldt natuur lijk ook. Waarom zou je bij de eerste tegenslag in een groot project al di rect de handdoek in de ring gooien? Technische problemen kun je in de regel oplossen, organisatorische ook. Wel zou ik gaan werken aan een strak stappenplan, waarin per tijds periode wordt geëvalueerd over de en de dan opgeloste deelproblemen. Deze voortgang zou wat mij betreft best gepubliceerd mogen worden, zodat de burgers de voortgang kunnen vol gen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10