ECONOMIE Sjoemelende banken schikken C'tos Getronics Minder gasten hotels en bungalowparken Nieuwe stakingen in havens dreigen Werknemers Getronics eisen meer duidelijkheid Fortis zet mes nog dieper in ASR apotheek Apothekers kijken met argwaan naar Etos Fors banenverlies bij transportbedrijven Tien overtreders in VS leggen 1,4 miljard dollar op tafel r Farmaciepoot DSM kleiner LM Catering irapt banen' >hol - KLM Catering Servi- een volledige dochter van tvaartmaatschappij KLM, 100 van de in totaal 1600 n schrappen. Daarbij zijn rongen ontslagen niet uit liten. Dat heeft bestuurder og van vakbond De Unie idag gezegd. Volgens Rog lt het bedrijf niet lekker, de oorlog in Irak en de t voor de dodelijke long- e SARS kampt de lucht- tsector met dalende passa- aantallen. Daardoor is er Ier vraag naar vliegtuig- sel. Bovendien snijden veel [schappijen in hun catering joord om kosten te bespa- Ie Kamille ht na sterfgeval wijk - Alle filialen van Dille mille zijn vrijdag gesloten, rinkels gaan dicht in ver met het overlijden van di- ur en eigenaar J. Stam. Dat het bedrijf vandaag be- gemaakt. N verhoogt efoontarief haag - Bellen via het vaste jonnet van KPN wordt 3,5 ent duurder. Het telecom- ijf maakte maandag be- daarmee zijn tarieven aan ssen aan de gemiddelde tie van vorig jaar. KPN ver- t de tarieven voor binnen- ie gesprekken en de abon- entskosten op 1 juli. Tele- en naar het buitenland t vanaf 16 mei 3,5 procent der. icht T-Mobile er Orange tERDAM - Het telecombe- fT-Mobile dient bij de Re- le Code Commissie een lit in over een reclamecam- ie van concurrent Orange, ampagne is misleidend, al- f-Mobile. Orange claimt fns het voormalige Ben dat n Orange-bellers in het jnland gebruik kunnen én van beltegoed. T-Mobile f deze dienst naar eigen tn ook aan. Orange onder- li momenteel of de reclame rdaad onjuist is, aldus een tdvoerder. isvezelnetwerk or Amsterdam tERDAM - Telecombedrijf praat met de gemeente terdam over de aanleg van ilasvezelnetwerk in de pstad. In mei is er een pe gesprek, aldus de ge- pte. In januari presenteer- jn commissie onder leiding >ud-minister Andriessen Idvies om alle 400.000 (loudens over zeven tot aar een supersnelle inter- prbinding te geven. De 10 woningen in de wijken urg en IJburg komen hier- als eerste in aanmerking. dinsdag 29 april 2003 leidschendam/gpd-anp - Hotels telden de eerste drie maanden van dit jaar 7,2 procent minder gasten dan dezelfde periode vorig jaar. Bungalowparken verhuurden 4,7 pro cent minder vakantiehuisjes. De onderne mers wijten de teruggang vooral aan de te genvallende economie. „In 2002 was er wel een goede bezetting door grote attracties als de Van Gogh-Gauguinten- toonstelling en de Floriade", aldus een woordvoerster van Toerisme Recreatie Ne derland gisteren. De koepelorganisatie deed de eerste twee we ken van april onderzoek bij 850 bedrijven in 'Longziekte SARS grotere dreiging dan oorlog Irak' de toeristisch-recreatieve sector. Musea en at tractieparken zagen hun bezoekersaantallen wel stijgen met zo'n 6 procent. De bungalow parken verwachten dat het aantal bezoekers in de loop van dit jaar weer zal aantrekken omdat toeristen in onzekere tijden dichter bij huis blijven. De instabiele politieke situatie is voor de hoteliers juist reden voor meer zor gen. De TRN-zegsvrouw wijst erop dat hotels meer afhankelijk zijn van buitenlandse bezoekers, zoals Amerikanen en Japanners. „De long ziekte SARS is een grotere bedreiging voor het hotelwezen dan de oorlogsdreiging in Irak", zegt Gabriele Burgio van hotelketen NH Ho- teles, in Europa de op twee na grootste hotel keten voor de zakelijke reiziger. Het bedrijf is in Nederland eigenaar van 28 hotels waaron der Krasnapolsky en Barbizon Palace in Am sterdam. Volgens Burgio zijn de kamers slechter bezet dan vorig jaar rond deze tijd. „Bedrijven en mensen zijn onzeker over SARS", zegt Burgio. „Ze weten niet of ze veilig kunnen reizen, waar het op duikt en hoelang het duurt." De problemen doen zich volgens Burgio niet zozeer voor in landen als Spanje en Duits land, want die hebben veel binnenlands eco nomisch zakenverkeer. Een manager uit Hamburg blijft met een binnenlandse vlucht naar Berlijn vliegen voor zaken en blijft dus ook nog overnachten. De problemen doen zich meer voor in een land als Nederland dat normaal veel buiten landse zakelijke reizigers op bezoek krijgt. Dq a managers zijn bang dat ze in hetzelfde vlieg tuig terecht komen als mensen die een over stap maken op een reis vanuit Azië, het contiT nent waar de meeste gevallen van SARS ge meld worden. NH moet volgens Burgio flink op de kosten letten om de problemen het hoofd te bieden.' Door de bar alleen te openen op de uren dat er ook veel mensen zitten. Dat bespaart personeelskosten. Verder wil de hotelketen meer toeristen trekken via goedko pere tarieven in het weekeinde. ib door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Gesjoemel met adviezen aan beleggers kost tien grote zakenbanken op Wall Street 1,4 miljard dollar. Dat is de omvang van de schikking die ze troffen met de Amerikaanse beurswaakhond SEC. De banken gingen in de fout doordat ze hun 'onafhankelijk' advies aan beleg gers lieten beïnvloeden door de belangen van de beursgenoteer de bedrijven die ze bij een andere bankpoot als klant hadden. Van de tien bedrijven moet Ci tigroup het hoogste bedrag op hoesten, 400 miljoen. Merrill Lynch en Credit Suisse betalen 200 miljoen dollar. De banken moeten als gevolg van de schik king niet alleen hoge boetes be talen, maar ook hun werkwijze aanpassen. Beursanalisten en investeringsbankiers mogen el kaar alleen nog maar ontmoeten onder toezicht, en er moet een duidelijke fysieke scheiding zijn tussen de twee activiteiten. „Deze zaken zijn een belangrijke mijlpaal", aldus voorzitter Wil liam Donaldson van de SEC gis teren. Hij hoopt het vertrouwen van beleggers en publiek in Wall Street te herstellen. Volgens de beurswaakhond gaat het om de grootste schikking die ooit getroffen is in de geschiede nis van de Amerikaanse beurs. Twee bedrijven hebben een schikking getroffen voor effec tenfraude: Salomon Smith Bar ney van Citigroup en CSFB van de Credit Suisse Group. Alle tien bedrijven zijn tot een regeling gekomen voor hun door de SEC geconstateerde overtredingen van de beursre- gels. Met de bekende voormalige te- lecom-analist Jack Grubman is een aparte schikking getroffen. Grubman moet persoonlijk 15 miljoen dollar betalen, vanwe ge 'belangenverstrengeling'. Hij mag nooit meer werken als be leggingsadviseur of aandelen handelaar. Dat geldt ook voor Henry Blod- get, een voormalige intemetad- viseur van Merrill Lynch, die een boete van 4 miljoen dollar moet betalen. Ondanks de schikking hebben de mannen overigens geen van beiden schuld bekend. Dat houdt verband met mogelijke civiele rechtszaken van gedu peerde beleggers. Over de schikking werd in de cember al een principe-af spraak bereikt, maar er ont stond controverse in het Ame rikaanse congres over de mo gelijkheid voor de bedrijven om de boetes af te trekken van de belastingen. Daar is nu een stokje voor gestoken. bl t Zakenbank KCM bekent schuld Zakenbank Kempen Capital Management (KCM) heeft schuld bekend in een voorkenniszaak. Met het parket in Amsterdam is een schikking getroffen van 50.000 euro. Eind vorig jaar werd de KCM-directeur Burgers, tevens fondsenbeheerder van Orange, verdacht van handel met voorwetenschap. Burgers moest daar om met onmiddellijke ingang zijn functies neerleggen. Door KCM werden op verzoek van de topman van de failliete ICT-on- dememing Landis steunaankopen verricht op 19 juli 2001 om de koers kunstmatig op te krikken. De zakenbank beschikte echter op dat moment over voorkennis over een onderhandse aande lenemissie, die op 20 juli zou worden geplaatst van 4 miljoen aandelen Landis. Een tweede overtreding betrof de verkoop van aandelen Ring Rosa. Bij KCM was de penibele financiële situatie van de automatiseerder bekend. Op basis van deze voorweten schap zijn volgens het ÖM de Ring Rosa-aandelen van Orange Fund verkocht en werd zo een schadepost van 21.546 euro voor het fonds voorkomen. Het OM heeft ook met oud-medewerker Tuin een schikking getroffen van 5000 euro. Burgers gaat volgens het OM niet akkoord met het schikkingsaanbod en wordt daar om gedagvaard. mmmm lÉBBSBfe »ri .9 utrecht/amersfoort/gpd - ASR de verzekerings divisie van Fortis gaat veel meer banen schrap pen. Er is sprake van 'een forse aanscherping' van al eerder gemelde bezuiniging. Om hoeveel banen het gaat wordt deze zomer bekendge maakt. De ASR-groep omvat zes verzekeraars: Amev, Stad Rotterdam, Amersfoortse Verzekerin gen, Falcon leven, Woudsend Verzekeringen en de Europeesche Verzekeringen. Over 2002 was het beleggingsresultaat van ASR 400 miljoen euro minder dan het jaar ervoor. ASR draaide met verlies. Daarom worden de admini stratie-afdelingen van Amev in Utrecht en Stad Rotterdam Verzekeringen samengevoegd. Dat kost onherroepelijk banen. Voorzitter Van Ek van de hoofddirectie van ASR, gaf bij zijn aantreden vorig jaar al te kennen dat tot 400 banen in de au tomatisering worden geschrapt. De huidige bezui nigingen komen daar bovenop. Van overleg over synergie-voordelen tussen de af zonderlijke maatschappijen is nu geen sprake meer, zegt woordvoerder Van der Schoot. „De au tonomie van de afzonderlijke maatschappijen is minder geworden." Op termijn kunnen de namen van afzonderlijke maatschappijen verdwijnen ejn verder gaan onder de naam Fortis ASR. „Of dqt gebeurt bepaalt de markt", aldus Van der Schoo|. Bij ASR-groep werken 5500 mensen. im kwart meer V-uitkeringen erdam - Eind februari wa- r 228.400 mensen met een Uitkering. Dat is 28 pro- meer dan een jaar ervoor, Ijkt uit cijfers die uitke- tnstantie UWV gisteren Iceerde. In januari nam het 1 WW-uitkeringen met een toe. De groei is voor 40 nt te wijten aan seizoens- oosheid. Verder kwamen :1 werklozen bij in de in- ie, de bouw en de com- jiële dienstverlening. Het 1 uitkeringen aan arbeids- ichikten steeg met bijna 1 ht tot 801.900. soneel LG elijk naar huis 10VEN - LG Philips heeft de /an het personeel van een buizenfabriek in Tsjechië luis gestuurd. Zeshonderd nemers hoeven de komen- ee weken niet te werken., ïilips schroeft de produc- delijk terug om het afne- i/an de vraag op te vangen, left een woordvoerder |dag meegedeeld. LG Phi- lisplays is een gezamenlij- Idememing van Philips en (uid-Koreaanse LG Electro- De fabriek in het Tsjechi- Hranice maakt jaarlijks 2,5 en beeldbuizen. ffinaderij in ira weer stil - Met veel vlagvertoon vorige week de olieraffina- in Basra in Zuid-Irak op- v in gebruik genomen, inmiddels is de installatie |r buiten bedrijf. In de lei- n zitten talloze gaten. Di- jleidingen hebben in 1 gestaan. Veel van de lek- ftten ondergronds waar- Ze bij de eerste inspecties |ijn opgemerkt. Er wordt gemaakt met de repara- mdat er in het zuiden van (en tekort aan benzine aat. Bij de boodschappen van Albert Heijn ook nog snel even de receptjes van de dokter ophalen. Vanaf vandaag kan dat in Den Bosch. Drogiste rijketen Etos opende in twee vestigingen apotheken, die geneesmiddelen op recept ook uitleveren via drie andere Etos-winkels en vijf AH-su- permarkten. Foto: ANP/Gerard Damoiseaux den bosch - Op de dag waarop de Haagse rechtbank beslist of apothekers kortingen en bonussen op de medicijnprijzen in ei gen zak mogen steken, doemt in Den Bosch een nieuwe bedreiging op voor de gevestigde apothekers. Twee Etos-winkels gaan dezelfde zorg leveren. ,Als dat zo is, hebben wij geen probleem met deze nieuwkomer. Maar de vraag is of ze voor de patiënt hetzelfde pakket kunnen garanderen. Vooral bij de uiüeverbalies van Etos- en AH-winkels waar geen apotheker aanwezig is, verwachten wij de grootste problemen", aldus woordvoerder Strij- bosch. De Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie (KNMP) heeft al laten weten de apotheekservice van Etros 'onveilig en ongewenst' te vinden. De organisatie maakt zich ook zorgen over de voorlichting. „Er is bij zo'n balie geen apo theker aanwezig die de veiligheid van de geneesmiddelenvoorziening en de kwaliteit van de farmaceutische zorg kan waarbor gen", aldus een woordvoerster. Bij Etos verwachten ze aan alle eisen te kunnen voldoen. Drie apothekers vormen de kem van een team van bijna dertig per soneelsleden die de nieuwe service uitvoe ren. „We gaan nauw samenwerken, onder meer met de ziekenhuisapotheek van het Bosch Medicentrum, met de plaatselijke huisartsen en we hebben ook de steun van de grootste zorgverzekeraars", zegt Vijver berg van Etos. Over ruim driekwart jaar be slist Etos of de formule ook elders wordt in gevoerd. Topman Dessing van zorgverzekeraar VGZ, aanwezig bij de opening van de eerste Etos- apotheek, juicht de nieuwkomer toe. „De kosten van geneesmiddelen zijn bijna niet meer in de hand te houden. Er blijft te veel geld in het bestaande apothekerskanaal zit ten. Etos wil natuurlijk ook verdienen, maar ze nemen genoegen met lagere marges." terneuzen/gpd - Opnieuw drei gen er acties in de Europese ha vens. De Europese Commissie heeft alle wijzigingsvoorstellen van het Europees Parlement voor het plan het werk in de ha vens te liberaliseren van tafel ge veegd. De voorstellen leidden vorig najaar en eind januari tot stakingsacties in nagenoeg alle Europese havens. In heel Euro pa trokken ruim 15.000 haven werkers de straat op. Het leidde tot hevige discussies in het Eu ropees Parlement, die een groot aantal wijzigingsvoorstellen tot gevolg hadden. Het leek erop dat het parlement kans zou zien de liberaliserings plannen af te zwakken. De Eu ropese Commissie wijst de voorgestelde aanpassingen ech ter van de hand. Waar de com missie vond dat de rederijen zelf mochten uitmaken wie hun schepen laadt of lost, bleek het parlement enkel te willen praten over het inzetten van de eigen scheepsbemanning en dan nog onder strikte voorwaarden. Dat was ook één van de eisen van de vakbonden, die vreesden voor de veiligheid in de havens in dien de reders Jan en alleman zouden kunnen charteren voor het laad- en loswerk. De internationale vakbonden wachten nu af welk standpunt de ministers van transport van de vijftien EU-landen innemen. Nog voor de zomer moeten die een akkoord bereiken met zowel het parlement als de commissie. De Belgische vakbonden kon digden gisteren aan opnieuw in actie te komen als de positie van de havenwerkers alsnog gevaar loopt. Nederlandse vakbonds kringen nemen een afwachten de houding aan. De actiebereid heid in met name Rotterdam blijkt niet erg groot. FNV Bond genoten zoekt intussen mede standers voor een speciale wet, die de positie van de havenar beiders veilig moet stellen. amsterdam/anp - Chemiecon- cem DSM gaat ingrijpen bij zijn bedrijfsonderdeel dat ingrediën ten levert aan de farmaceutische industrie. Bij elk van de vier fa brieken, onder meer in Venlo, verdwijnen enkele tientallen ba nen. Het totale banenverlies zal naar verwachting niet boven de honderd uitkomen, aldus finariL cieel bestuurder Van Dalen gis teren. Het bedrijfsonderdeel is in de verliezen gedoken. Dat wijt DSM onder meer aan de ver traagde introductie van nieuwe medicijnen, een situatie die zich al geruime tijd voordoet. Het concern gaat nu de overcapaci teit bij het bedrijfsonderdeel wegsnijden. Over de hele linie draaide DSM beter dan vér- wacht. „Maar een zwaluw maakt nog geen zomer", aldus Van Dalen. DSM wil vooralsnog niet verder kijken dan het tweede kwartaal. Voor die periode lijkt het resul taat zich te bewegen rond het niveau van deze eerste drié maanden, zo formuleert het concern voorzichtig. roosendaal/stroobos/gpd - Het gaat slecht in de transport sector. Gisteren maakten twee transporteurs forse inkrimpin gen bekend. Penske Logistics schrapt bij het hoofdkantoor in Roosendaal 130 van de 240 banen. Bij de vestigingen in Coevorden en Venlo verdwijnen nog eens 60 arbeidsplaatsen. Gedwongen ontslagen zijn onvermijdelijk. En transportbedrijf Broersma schrapt 105 van de 278 arbeids plaatsen. De hoofdvestiging in Stroobos gaat dicht en in de vestigingen in Heerenveen en Bodegraven wordt het perso neelsbestand ingekrompen. Voor Stroobos, waar 100 men sen werken, valt het doek om dat Heerenveen centraler ligt voor het transportbedrijf dat vooral veel op Duitsland rijdt. Vorig jaar investeerde Penske Logistics nog 2,5 miljoen euro in een nieuw hoofdkantoor. Volgens directeur Europa Van Egmond wordt de bedrijfsstra- tegie gewijzigd: „We richten ons meer op de vaste klanten en minder op de mensen die één keer per drie maanden een be roep op ons doen. Daarmee is niet genoeg te verdienen." FNV Bondgenoten en de CNV Bedrijvenbond willen eerst goed onderbouwde argumenten ho ren voor er te praten valt over gedwongen ontslagen. Wereld wijd werken zo'n 29.000 mensen voor de Amerikaanse -Penske Corporation. Het concern heeft een truck-leasingbedrijf, auto dealers en fabrieken voor auto onderdelen. Het concern heeft in Nederland vestigingen in Roosendaal, Amersfoort, Coe vorden, Den Bosch, Maastricht, Ridderkerk, Rotterdam en Ven lo. Broersma ondervindt toene mende concurrentie van lage lonenlanden. „Het is heel sim pel: een Poolse chauffeur is de helft goedkoper dan een Neder landse." Wanneer de Europese Unie straks wordt uitgebreid, zal Broersma van de nieuwe landen meer en meer te duchten heb ben, voorspelt directeur Dam. Het bedrijf wil de internationale activiteiten voortaan beperken tot Duitsland en de Benelux. Volgens Benjamins van FNV Bondgenoten is Broersma het slachtoffer van het enorme ge rotzooi in de transportbranche. „Op allerlei manieren proberen bedrijven de CAO te ontduiken om maar goedkoper te kunnen rijden. Een net sociaal bedrijf als Broersma is daar de dupe van." amsterdam/gpd - Het ontbreken van duidelijkheid was het groot ste verwijt dat het nieuwe mana gement van Getronics na zijn aantreden in februari kreeg. De topmensen Rückert en Wagenaar zijn de laatste week druk bezig een en ander goed te maken. Met de aankondiging 1000 tot 1200 banen te schrappen bij het ICT- bedrijf zorgen zij voor de hoog nodige transparantie. Maar het kan nog veel beter, vinden werk nemers en bonden. „De nieuwe bestuurders hebben als eerste doel gesteld het ver trouwen bij klanten, aandeel houders en personeel terug te winnen. Voor dat laatste moet nog heel wat gebeuren. Je bent er niet door alleen te zeggen dat de maatregelen het bedrijf weer financieel gezond maken", al dus Kuntz, voorzitter van de on dernemingsraad. „Deze manier van communiceren zorgt voor interne onrust", meent Hen driks van vakbond De Unie. Het personeel en de bonden kregen gisteren te horen dat de meeste ontslagen vallen in Italië (500 tot 600) en Spanje (300), maar de verwachting is dat ook wordt gesneden in Nederlandse onderdelen. Hoe de verdeling precies zal zijn, kan Getronics Het hoofdkantoor in Amsterdam. Foto: ANP/Marcel Antonisse pas medio mei zeggen. Getro nics heeft nu circa 25.000 werk nemers in dienst en is in 30 lan den actief. Om verder 'vet van de botten te snijden' worden 20 'overtollige' kantoren gesloten en niet goed presterende joint ventures afgestoten. Rückert en Wagenaar kiezen voor een concentratie op de 'co- re business' en kostenbesparen de maatregelen. De verkoop van het winstgevende onderdeel Human Resources Solutions aan NIB Capital voor 315 mil joen euro past in die strategie. Evenals de verkoop van het be lang in de Amerikaanse ICT- aanbieder DigitalNet. Eind dit jaar moet de 'business' dan weer 'as usual' zijn, zo schrijven Rückert en Wagenaar. Over 2003 streeft Getronics naar een winst van 69 tot 89 miljoen euro. Vorig jaar bedroeg het be drijfsresultaat 106 miljoen euro. Uiteindelijk werd 409 miljoen euro verlies geleden. Kuntz vindt die cijfers reuze in teressant, maar de OR-voorzittej heeft toch liever wat meer dui delijkheid voor zijn achterban. „Als de directie zegt dat ze de niet-kemactiviteiten zoveel mo gelijk willen afstoten, kan ik me voorstellen dat daartoe enkele gespecialiseerde onderdelen in Nederland behoren." Ook de vakbondeh willen zo spoedig mogelijk horen wat de consequenties voor de Neder landse onderdelen zijn. „Als er gesproken wordt over een sane ring in de onderstébnende dien sten, denk ik toch meteen aan het hoofdkantoor. En dat staat in Amsterdam", zegt CNV-be- stuurder Limmen, die vraagte kens zet bij de gelijktijdige aan kondiging dat 250 afgestudeerde ingenieurs worden aangeno men. „Dat is de omgekeerde wereld. Ons lijkt het logischer dat je eerst kijkt of er onder de werk nemers die nu hun baan drei gen te verliezen, mensen zitten die je kunt omscholen. Wat dat betreft loopt Getronics voor de muziek uit." De bonden zitten op 8 mei rond de tafel met de directie om in eerste instantie over de verkoop van Human Re sources Solutions te praten. „Maar deze ontslaggolf komt dan ongetwijfeld ook ter spra ke", weet Limmen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9