Commissaris prijst aanpak vogelpest BINNENLAND 2 OT 40% KORTING OP DUIZENDEN ARTIKELEN 'Ontwikkelingshulp Nederland de beste' Friese notaris uit zijn ambt gezet na fraude Nieuwe onderzoeken in moordzaak Wijker 'Minder doden bij hogere snelheid brommers' Fortuyn in was vereeuwigd Bevolking hooguit naar 17,7 miljoen 'Constructiefout oorzaak instorten van balkons' Let op het actielabel tleg gevraagd ambassadeur dinsdag 29 april 2003 iaag - Minister De Hoop Eer van buitenlandse za- ,y vraagt zo snel mogelijk de issadeur van Saudi-Arabië ipheldering over financiële die vanuit zijn land wordt (ven aan radicaal-islamiti- activiteiten. CDA, WD en hadden daar om verzocht aanleiding van een brief binnenlandse Zaken die week naar de Kamer 1 gestuurd. Minister Rem- Ichrijft daarin dat vanuit i-Arabië wereldwijd, dus i Nederland, geld wordt (ven aan radicaal-islamiti- |en terroristische bewegin- erkstraf voor litieagent itricht - De rechtbank in ^tricht heeft maandag een Uiige politieagent uit Bruns- 'eroordeeld tot een werk- 120 uur en vier maan- leipntzegging van de rijbe- Iheid. De man werd schul- ivonden aan het veroorza- ,n een dodelijk ongeval :uwjaarsdag 2002 in itricht. Hij reed met hoge leid door een rood stop- p de stadstraverse A2. Bij itsing met een overste personenauto kwam een ige man om het leven. irm over val lessen haag - Geen rapportcijfers, en die maanden niet wor- gegeven en slechts enkele in per dag. Dat is een greep e lijst van klachten die ou- "*yan middelbare scholieren 'gelopen weken bij het {se PvdA-raadslid M. Bolle jen gedeponeerd. De resul- ™"i van haar telefonische presenteerde ze gis- I aan wethouder P. Heijnen erwijs) en PvdA-kamerlid (sink. Volgens haar blijkt laagse scholieren tussen 10 procent van de lessen en. Op vmbo-scholen en °ire scholengemeenschap- vallen de meeste lessen uit, E{ BoUe. B ete voor an sergeant ™iem - Drie militairen van de itmobiele Brigade zijn gis- l wegens het mishandelen jen sergeant door de mili- kamer van de Arnhemse %ank veroordeeld tot 300 Een vierde militair J 150 euro voorwaardelijk. 1 jiertal mishandelde in ejt 2000 de sergeant. Hij i een juten zak over zijn U en werd met stokken ge in. Het zou een wraakactie jeweest omdat de sergeant Hefengranaat in de tent van soldaten had gegooid. Te- J!e vier was een boete van Dnderd euro en een week r4vaardelijke gevangenis- geëist. den haag - Als brommers har der mogen rijden in de bebouw de kom gebeuren er minder on gelukken. Dat vermoedt Menno Olman, plaatsvervangend direc teur-generaal Personenvervoer vim Verkeer en Waterstaat. Om de verkeersveiligheid van brommerrijders te vergroten rij den zij sinds vorig jaar op de rij baan in plaats van op het fiets pad. Nu mogen brommers in de bebouwde kom maximaal dertig kilometer per uur rijden en au to's vijftig kilometer per uur. „Wanneer de snelheid van het verkeer beter op elkaar wordt af gestemd gebeuren er vermoede lijk minder ongelukken", zegt Olman. „Je zou bijvoorbeeld brommers veertig of vijfenveer tig kunnen laten rijden, maar de opleiding voor het brommerrij den moet dan wel worden ver beterd." Uit gisteren gepubliceerde cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en de Adviesraad Verkeer en Vervoer (AW) blijkt dat het aantal dode lijk ongelukken met brommers, snorfietsen en motors het afge lopen jaar is gestegen. In 2000 verongelukten 110 brom- en snorfietsers. Een jaar later was dat aantal gedaald tot 78. Vorig jaar steeg het aantal doden weer tot 106. Of de stijging te maken heeft met de nieuwe verkeersregel over het brommen op de rijweg is nog niet duidelijk. Pas na twee jaar kunnen we conclusies trek ken, zeggen zowel het ministerie als de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveilig heid (SWOV). Olman houdt er rekening mee dat de manier waarop de regel is ingevoerd een van de oorzaken is. In som mige gemeenten zijn brommers wel op het fietspad blijven rij den. „De wisseling van het weg- beeld in verschillende gemeen ten kan verwarrend zijn." Het aandeel jongeren onder de verkeersdoden is hoog. Ruim 30 procent is tussen de vijftien en dertig jaar. Net als voorgaande jaren zijn jonge mannen in de meerderheid. Olman pleit er voor de rijopleiding te verbete ren, bijvoorbeeld door deze lan ger te maken en de kandidaten een tijdje onder begeleiding te laten rijden. De vergrijzing zorgt ook voor problemen. Het aantal dodelijke verkeersslachtoffers van 80 jaar en ouder steeg het afgelopen jaar. Een verplichte oog- en rij test of een leeftijdsgrens voor het autorijden, biedt soelaas, denkt Olman. Amsterdam - Het vroegere WD-kopstuk Hans Wiegel heeft gisteren in wassenbeeldenmuseum Madame Tussaud's het beeld van de vermoor de politicus Pim Fortuyn onthuld. Het museum had Fortuyn al bij leven willen vereeuwigen, omdat daar veel vraag naar was onder de bezoe kers, zo bleek vorig jaar uit een nog voor de moord gehouden enquête. Het wassen beeld draagt kleding uit de garderobe van de vermoorde po liticus, uitgezocht door butler en chauffeur Herman. Op de foto poseert Marten Fortuyn naast het beeld van zijn vermoorde broer. Foto: ANP/Evert Elzinga Rijswijk/ANP - De Nederlandse bevolking groeit tot 17,7 miljoen mensen rond het jaar 2040. Op de eerste dag van dit jaar had ons land nog 16,2 miljoen inwo ners, zo stelt het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) in een gisteren gepubliceerd on derzoek. Na 2040 daalt het aan tal inwoners volgens de progno se van het CBS. Overigens is de ze afname niet sterk, want aan het eind van de 21ste eeuw telt Nederland vermoedelijk ruim 17 miljoen inwoners. De bevolking groeit niet alleen, maar wordt ook steeds ouder. Op dit moment is de 'grijze dmk' 22. Dat betekent dat 22 van de honderd potentiële ar beidskrachten 65-plussers zijn. Vijftig jaar geleden lag dat aantal nog op veertien. Rond 2040 be reikt de vergrijzing haar hoogte punt, denkt het CBS. Dan is de grijze druk 43. Naar verwachting neemt dit na 2040 af, omdat de naoorlogse generatie van de 'ba byboomers' dan grotendeels is overleden. Het CBS schat dat in de tweede helft van deze eeuw 35 van de honderd potentiële arbeidskrachten 65 jaar of ouder zijn. Dat is nog altijd anderhalf maal zo hoog als nu. Bezuinigingen bedreigen toppositie den haag/gpd - Nederland biedt van de 21 rijkste OESO-landen de beste ontwikkelingshulp. Dat blijkt uit een rapport van het Amerikaanse Center for Global Development (CGD) dat van daag verschijnt. Het CGD gaf de landen van de OESO (Organisa tie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling, de club van 's wereld meest geïn dustrialiseerde landen) rapport cijfers voor hulp, handel, inves teringen, milieu, migratie, vrede en veiligheid en bekeek vervol gens of de geboden hulp effect had. Nederland kwam met een score van 5,6 als meest 'ontwikke- lingsvriendelijk' uit de bus, op de voet gevolgd door Denemar ken (5,5). Japan scoorde met een 2,4 het slechtst. Het CGD keek niet alleen naar de hoogte van het geldbedrag dat jaarlijks wordt uitgetrokken voor hulp aan arme landen. Met alleen het geven van een financiële injectie is een hulp biedend land er na melijk nog niet. Effectieve hulp houdt ook in het scheppen van de mogelijkheid om handel te drijven, schulden te verlichten en landbouwsubsidies af te schaffen. Ook milieubeleid, mi gratie en directe investeringen helpen een land bij bestrijding van de armoede. In de jaren negentig spraken ar me en rijke landen met elkaar af de wereldwijde armoede vóór het jaar 2015 teruggedrongen te hebben. De rapportcijfers van het CGD moeten helpen om dit doel op een gerichte manier te bereiken. Het is overigens de vraag of Ne derland de lijst lang blijft aan voeren. Er gaat dit jaar veel min der geld naar ontwikkelingssa menwerking dan vorig jaar. In 2003 is er 829 miljoen euro aan directe hulp beschikbaar, tegen 901 miljoen euro in 2002. Staats secretaris van ontwikkelingssa menwerking Van Ardenne waar schuwde de Tweede Kamer vo rige week dat op bepaalde lo pende hulpprojecten bezuinigd moet worden en dat sommige nieuwe projecten zelfs helemaal afgeblazen worden. BARNEVELD/GPD-ANP - Europees commissaris David Byrne (ge zondheid en consumentenzaken) is tevreden over de manier waar op de Nederlandse overheid het vogelpestvirus aanpakt. „Dit is een catastrofe van ongekende omvang, maar ik heb geconsta teerd dat alles in het werk wordt gesteld om de ziekte uit te roei en." De EU-commissaris zei dat gisteren na een bezoek aan het crisiscentrum in Stroe en de ge meente Barneveld. Byrne had ook kritiek. De eerste reactie op de uitbraak had in zijn ogen sneller gekund. Ook de Tweede Kamer vindt het tempo waarmee de bestrijding van het virus begin maart op gang kwam te laag. De commissaris is bezorgd over het individuele leed van de pluimveehouders. „Circa dui zend boeren hebben nu geen inkomsten, maar de rekeningen moeten wel betaald worden", zei hij na een besloten bijeen komst in Barneveld. Naast ge troffen boeren sprak Byme ook met minister Veerman (land bouw), staatssecretaris Ross- Van Dorp (volksgezondheid) en enkele vertegenwoordigers van de pluimveesector, zoals de LTO en de Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders. Byme spreekt morgen met land bouwcommissaris Fischler. In dat gesprek zal hij de financiële problemen aankaarten van be drijven die indirect zijn getrof fen door de vogelpest, zoals kui- kenbroederijen en bedrijven die leghennen opfokken. Deze be drijven ontvangen geen vergoe ding van de overheid. Neder land mag ze niet uit de brand helpen. Dat zou neerkomen op ongeoorloofde staatssteun. De vogelpest zou Brussel inmid dels minstens 70 miljoen euro kosten. De EU betaalt de helft van de kosten voor het ruimen en vernietigen van pluimvee in besmette en verdachte gebie den. Byme kondigde een onderzoek aan naar de crisis. De resultaten moeten bijdragen aan het her zien van de wetgeving van de EU over vogelpest. Dat onder zoek is ook nodig voor een dis cussie over de toekomst van de pluimveesector, zegt Byme. Kamerlid Oplaat (WD) pleitte gisteravond in Netwerk voor een onafhankelijk onderzoek naar de bestrijding van de vogelpest. Volgens hem zijn er ernstige fouten gemaakt. Het onderzoek mag, naar zijn mening, niet worden uitgevoerd door de Tweede Kamer of het ministerie van landbouw. „Een slager keurt ook niet zijn eigen vlees." Het ministerie maakte gister avond bekend dat Nederland in de strijd tegen vogelpest een in voerverbod heeft ingesteld voor broedeieren en eendagskuikens. „Het gaat om een extra maatre gel om het risico op verdere ver spreiding van de ziekte te ver kleinen", aldus een woordvoer der. maastricht/gpd - Het neerstor ten van de balkons in de Maas trichtse wijk Ceramique waarbij donderdag een echtpaar om het leven kwam, is waarschijnlijk het gevolg geweest van een fou te constructie. Bouwexperts noemen de ophanging van de balkons 'onbegrijpelijk' en snappen niet dat de construc teur er zijn fiat aan heeft kun nen geven. De balkons van de Patio Sevilla waren slechts op twee punten verankerd aan de gevel en wer den halverwege door één ijzeren kolommetje ondersteund. De dragende werking van dit ko lommetje roept bij deskundigen veel twijfels op. „Door slechts één zo'n kolom toe te passen, gaat zo'n balkonplaat enorm wringen", zegt B. van Boven van Centraal Bureau Bouwtoezicht in Arnhem, een adviesbureau voor bouwvraagstukken. Een bouwkundig ingenieur die ter plekke is geweest: „Dat paaltje heeft de draagkracht van een lu ciferhoutje. Het stelde niks voor." Ook zouden de balkons te zwaar zijn uitgevoerd. „De balkonplaten zijn net zo dik als de vloeren," aldus Van Boven. „Dat is ongebruikelijk en ner gens voor nodig." De balkons van de Patio Sevilla werden met 'isokorven' beves tigd. Een isokorf is een schei dingstuk van kunststof tussen balkon en woning. De isokorf is ontwikkeld door de Duitse firma Schöck. Het product is in Ne derland al tien jaar op de markt en inmiddels toegepast bij 70.000 balkons. Directeur A. Westra van Schöck zegt daarom niet te twijfelen aan zijn pro duct. „De isokorf heeft zich in Nederland en Europa nadrukke lijk bewezen", aldus Westra. Zijn bedrijf is betrokken geweest bij de keuze voor het type isokorf om de zwevende bal kons in Ceramique te veranke ren. „We hebben gekozen voor een driepunts-evenwichtcon- structie: twee verschillende ty pes isokorven en de toepassing van een draagkolom." Of de draagkolom achteraf niet te zwak blijkt te zijn geweest, weet Westra niet. „Dat zal nu alle maal worden onderzocht." leeuwarden/anp - Notaris A. van Wolde uit het Friese Sonne- ga is uit zijn ambt ontheven. Dat heeft de kamer van toezicht van de Koninklijk Notariële Beroeps organisatie (KNB) gisteren be kendgemaakt. De in Wolvega praktijk houdende notaris heeft voor minstens 420.000 euro ge fraudeerd. Uit onderzoek blijkt dat Van Wolde in zeker tien gevallen tes tamenten aan de nabestaanden lager heeft voorgesteld. Het geld dat hem dit opleverde, heeft hij contant van de rekeningen ge haald. Ook stortte de notaris ho norariumbedragen op rekenin gen van zijn kinderen, in plaats van op de kantoorbanlorekening. Het Bureau Financieel Toezicht (BFT), dat het onderzoek in op dracht van de kamer van toe zicht uitvoerde, vermoedt dat de omvang van de fraude nog gro ter is. Omdat dossiers zijn ver nietigd, wordt dat voorlopig nog niet duidelijk. Het BFT denkt dat het fraudebedrag kan oplopen tot 840.000 euro. Hoe lang de notaris heeft gefraudeerd, is niet bekendgemaakt. Van Wolde heeft zich volgens het openbaar ministerie zelf aangegeven. In februari meldde hij zich bij de Koninklijk Nota riële Beroepsorganisatie (KNB) met de mededeling dat er een geldbedrag was verdwenen. Meer details zijn niet bekend. De notaris stond in Wolvega be kend om zijn uitbundige levens stijl. Hij was een veel geziene persoon op de drafbaan in het dorp. Ook sponsorde hij de plaatselijke voetbalclub. Tegen hem loopt nog een strafrechte lijk onderzoek. amsterdam/anp - Het gerechts hof in Amsterdam heeft gisteren twee nieuwe onderzoeken gelast in het hoger beroep inzake de doodslag op restauranthouder Willem Wijker uit het Noord- Hollandse Bergen (NH). Het hof wil een geur- en een wapenon- derzoek. Bij restaurant 't Woud in Bergen is een zaklamp gevonden. Die is vermoedelijk van een van de da ders van een mislukte inbraak op 1 mei 2000, waarbij Wijker werd doodgeschoten. Het hof hoopt dat op deze zaklamp nog geursporen van de dader aan wezig zijn. De lamp is niet eer der onderzocht. Een deskundige wordt inge schakeld om het onderzoek te ondersteunen en te bepalen of onderzoek na drie jaar nog nut heeft. Het hof wil ook een portemon nee bij het onderzoek betrek ken. Hierop zijnHnogelijk geur sporen van een of meerdere da ders te vinden. De twee hoofd verdachten hebben aangegeven mee te willen werken aan het onderzoek. Bovendien besloot het hof het Nederlands Foren sisch Instituut een wapen te la ten onderzoeken. Het gaat om een revolver die volgens getui gen van een van de hoofdver dachten uit Castricum was. Het hof wil weten of kogels die in restaurant 't Woud zijn gevon den uit dit wapen afkomstig kunnen zijn. De rechtbank in Alkmaar ver oordeelde de twee verdachten in januari 2002 tot respectieve lijk 20 jaar en 12 jaar gevange nisstraf. Beiden hebben altijd elke be trokkenheid bij de dood van de restauranthouder ontkend.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5