Vorming kabinet nadert eindfase BINNENLAND 1 Overzicht risico's van gevaarlijke transporten Inschikkelijke ChristenUnie en SGP hebben het nakijken Overvaller weg na gijzeling Stedelingen doen de deur na tienen niet meer open Vast op vijftien meter hoogte CDA, WD en D66 waarschuwen vakbeweging looneisen te matigen I'd. en ider meldingen ianasie-zaken - Het aantal meldin- in euthanasie is gedaald, f toetsingscommissies Ven in hun jaarverslag dat aar 1882 zaken zijn voor- In 1999, toen de com- !S voor het laatst verslag ,ei]was het aantal meldin- )n lim 330 hoger. Bij de 1882 le zaken ging het in 1672 en om euthanasie, in 184 (en om hulp bij zelfdoding ijk '6 gevallen betrof het een inatie van beide. De toet- ,ai ommissies oordeelden in ilen dat de arts niet vol- zorgvuldigheidseisen ;ehandeld. Het OM en de :tie voor de Gezondheids oen nog onderzoek. =4statieteam er vuur rdam - Een arrestatie- ran de politie is gisteren vuur genomen toen het i woning in Amsterdam rdachte wilde aanhou- lid van het team werd arm geschoten. De er en de aan te houcfen :hte konden worden inge- aldus een politiewoord- Het arrestatieteam ;ennelijk al verwacht, lij binnenkomst werd n het vuur geopend. Te- rtijd sprong de bewuste hte van één hoog naar en. Helaas voor hem, in len van de politie. matorium wisselt lijken iburg - Het gemeentelijk torium in Middelburg ifgelopen week twee stof- overschotten verwisseld, taanden ontdekten de iing zaterdag. Zij troffen in overleden familielid de kist maar het stoffelijk hot van een ander. Hun >lid bleek al te zijn gecre- onder een andere naam. aakte de gemeente giste- kend. Het gemeentebe- ïeeft inmiddels excuses iden aan de nabestaan- ee keer 14 jaar sin moordzaak e aag - Het gerechtshof in jaag heeft gisteren twee rdammers tot veertien jaar e roordeeld voor de moord iaji 32-jarige vrouw. Het hof de 37-jarige echtgenoot tt slachtoffer anderhalve 1 keieden vrij wegens ge- r |an wettig en overtuigend 2r|. Het slachtoffer werd in pber 2001 dood gevon- •J haar woning in Rotter- jVolgens het hof heeft de ires van de man iemand 3 jiurd om de moord te ple- Taarom is niet duidelijk. od juwelier drugsdeal' iam - De dood van een ;r in Rotterdam begin dit ïft te maken met een :e drugsdeal. Dat be- je gisteren voor de recht- rjle advocaat van de ver- 6. Dertien slagen met een gjrden de juwelier fataal, geld en sieraden waren nen. Daarna was het gis- het motief. Stom toe- rd de vejdachte gepakt hij was betrokken bij een ig. Volgens de verdach- de juwelier na een transactie tientallen kilo's ie. De juwelier zei dat de jgestolen waren en dus j e verdachte geen geld. "it plastische ''iirgie te lang' dinsdag 29 april 2003 De wachtlijsten voor ie chirurgie zijn zo lang isen anderhalf jaar op ieling moeten wachten, jen keer zo lang als de :id volgens eigen normen dbaar vindt. De Neder- Vereniging voor Plasti- gie concludeert dat eigen onderzoek. Bij het Dek zijn alleen patiënten ;en die 'functionele'' :he chirurgie nodig heb- ismetische behandelin- itgevoerd in privé-klinie- ijn buiten beschouwing 11 opgegraven aak-Vaatstra arden - In het onderzoek le moord op Marianne fa heeft het recherche- ip een begraafplaats in ird het stoffelijk over- an een man laten opgra- !t zou gaan om een man id de vijftig jaar, die een geleden is overleden, man is een DNA-mon- ;enomen. Volgens justitie 1 t de enige mogelijkheid 1 zijn DNA te komen, de ouders al zijn overle- e man wordt niet direct •dachte gezien. Het on- k is er op gericht om be lheid uit te sluiten. Het jcheteam verwacht over ken de uitslag van het inderzoek. eindhoven/gpd - Bij een gewa pende bankoverval op een Eind- hovens filiaal van ABN Amro is gistermiddag een werkneemster enige tijd gegijzeld geweest. De overvaller is ontkomen met een nog onbekend geldbedrag. De overvaller het zijn gijzelaar na drie kwartier op het Eindho- vense station vrij met de bood schap dat hij een explosief had achtergelaten. Het bankgebouw werd daarna ontruimd, maar een bom is niet gevonden. De politie spreekt van een zeer professionele overval. Het gaat mogelijk om een zeer vuurwa pengevaarlijke 49-jarige Duitse crimineel, die onlangs is ont snapt. De overvaller had vooraf een af spraak gemaakt met de betref fende medewerkster en was zo doende al enige tijd in de bank. Eenmaal alleen met haar, trok hij zijn vuurwapen, zette dat te gen haar hoofd en eiste geld. Toen hij dat kreeg, nam hij de vrouw mee naar buiten. Zij is drie kwartier onder schot ge houden, maar bleef ongedeerd. Het slachtoffer durfde pas enige tijd nadat de overvaller was ver dwenen een voorbijganger aan te spreken. De overvaller is rond de vijftig jaar, tussen de 1,80 en 1,90 me ter lang en heeft blond krullend haar met inhammen en een ste vig tot gespierd postuur. De po litie heeft een rechercheteam van tien mensen geformeerd. Tijdens de gijzeling bleef het fili aal gewoon geopend. Terwijl de gijzeling in volle gang was, ston den de klanten in de rij voor be mande balies. Onderweg en op het station is niemand de man en zijn gijze laar opgevallen. den haag/anp - Ruim 27 pro- cent van de Nederlanders is vo rig jaar slachtoffer geweest van veel voorkomende criminaliteit. Dat blijkt uit cijfers die het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren heeft gepubli ceerd. Hoe stedelijker de ge meente, hoe groter het risico is dat de bewoners lopen, zo blijkt uit de gegevens van het CBS. Voor inwoners van sterk stede lijke en matig stedelijke ge meenten nam het risico toe om bij criminaliteit betrokken te ra ken. In de grote steden bleef dit gevaar vrijwel gelijk. Zeker 33 procent van de bewo ners van een grote stad kregen in 2002 te maken met een mis drijf zoals diefstal, geweld, ver nieling of het doorrijden na een ongeval. Op het platteland krijgt een op de vijf bewoners met dergelijke criminaliteit te ma ken. Uit de cijfers van het CBS blijkt verder dat mensen die in zeer sterk verstedelijkte gemeente wonen vorig jaar een kans van een op twaalf liepen dat ze te maken kregen met geweld zoals mishandeling, bedreiging of een seksueel misdrijf. Dat was twee keer zo veel als bij plattelands bewoners. Stedelingen voelden zich vorig jaar dan ook veel onveiliger dan Nederlanders die buiten de stad wonen. Als er 's avonds rond tien uur onverwachts aangebeld zou worden, zou driekwart van de stedelingen niet zomaar opendoen. Apeldoorn - Dertien bezoekers van de Apeldoornse ker mis hebben gisteravond bijna anderhalf uur op vijftien meter hoogte vastgezeten in de 'Tornado'. Door een ka potte versnellingsbak bleef de kooi van de reuzenschom- mel onder een hoek van negentig graden hangen. Vol gens de brandweer was aanvankelijk sprake van paniek en dreigde een jongen naar beneden te springen, maar konden de gemoederen tot bedaren worden gebracht. Met een hoogwerker en twee ladderwagens klom een tiental brandweerlieden in de kooi. Anderhalf uur later was het laatste slachtoffer beneden. De 18-jarige Serah Luhukay klaagde na afloop over een pijnlijke buik. „Je leunt de hele tijd met je volle gewicht tegen de veilig heidsbeugel." Toch is de schrik het ergst. „Ik was bang dat die beugel ineens los zou laten." Volgens de eigenaar was de attractie twee weken geleden nog gekeurd. De Keuringsdienst van Waren stelt een onderzoek in. Foto: GPD/Tom van Dijke den haag/gpd - Het nieuwe ka binet staat zo goed als in de stei gers. CDA, WD en D66 bereikten gisteren overeenstemming over de belangrijkste punten. De frac tie van de liberalen gaf gisteren al het groene licht voor een coali tie met CDA en D66, beide ande re partijen volgen vrijwel zeker vandaag. Daarmee vallen Chris tenunie en SGP buiten de boot. De drie beoogde coalitiepart ners hebben afgesproken de binding tussen lonen en uitke ringen te ontkoppelen als de sa larissen in de marktsector har der stijgen dan die bij de over heid. De afspraak geldt als een waarschuwing aan de vakbewe ging om de looneisen te mati gen. Alleen zo kan de economie zich herstellen, vinden CDA, WD en D66. D66-leider Boris Dittrich kreeg gisteren tijdens een partijverga dering in Amsterdam steun van zijn achterban. Partij-oprichter Hans van Mierlo waarschuwde Dittrich niet te snel akkoord te gaan met wat CDA en WD bie den. Het eisenpakket van D66 - bestuurlijke vernieuwing en meer geld voor onderwijs - moet herkenbaar in het regeerak koord zijn terug te vinden, aldus Van Mierlo. Dittrich zelf waar schuwde zijn toekomstige coali tiepartners. „Als we gaandeweg de rit bedonderd worden, dan houdt het op. Dan is het over en uit." Het is nog onduidelijk hoeveel extra geld voor onderwijs er komt. Het zou gaan om enkele honderden miljoenen euro's. D66 had in het verkiezingspro gramma 2,5 miljard euro uitge trokken voor onderwijs, maai de sociaal-liberalen erkennen dat Illustratie: Wim Stevenhagen. dit bedrag inmiddels niet meer haalbaar is, vanwege de ver slechterde economie. CDA en WD zijn wel akkoord gegaan met de door D66 geëiste twee ministersposten. Het zou gaan om het ministerie van bin nenlandse zaken, waarvoor oud-fractieleider Thom de Graaf in de race is, en een aparte mi nister voor milieu. Aanvankelijk had D66 een begerig oog laten vallen op het ministerie van on derwijs, maar dat bleek voor het CDA onaanvaardbaar. De chris ten-democraten willen huidig minister Maria van der Hoeven daar houden. Ook het specifiek pardon voor illegalen is geen punt van on enigheid meer, liet WD-leider Gerrit Zalm gisteren blijken. De partijen streven naar een be houd van een volwaardige mi nister voor vreemdelingenzaken en integratie. De WD wil daar voor de bewindspersoon leve ren. Hiervoor gooit huidig mi nister van volkshuisvesting Henk Kamp de hoogste ogen. Zalm zélf heeft al eerder te ken nen gegeven graag minister van volksgezondheid te willen wor den. WD-onderhandelaar Zalm be vestigde dat de door de sociaal liberalen gewenste bestuurlijke vernieuwing een probleem is. Maar voor de fractie is het be spreekbaar. Het zondag door Dittrich opgegeven correctief re ferendum wordt door de WD geenszins gezien als een hand reiking. „Dat is geen concessie maar je neerleggen bij een on ontkoombaar feit", zei Zalm. De benodigde meerderheid in de Tweede Kamer en de senaat had D66 nooit kunnen krijgen, aldus de WD. Als vandaag de keuze voor een coalitie tussen CDA, WD en D66 gemaakt is, moet vermoe delijk nog een week of twee, drie verder worden onderhandeld over de omvang van de rijksbe zuinigingen, de verdeling van het geld over de ministeries en hèt beleid op uiteenlopende on derwerpen als mobiliteit, volks huisvesting, milieubeheer en defensie. den haag/anp - Mensen die langs de Al 5 in Hoogvliet wo nen, lopen de grootste kans om slachtoffer te worden van een ongeluk met transport van ge vaarlijke stoffen. Rond het knooppunt De Nieuwe Meer op de ringweg AIO rond Amster dam is de kans het grootst dat een dergelijk ongeluk veel men senlevens eist. Dat blijkt uit de Risicoatlas weg transport gevaarlijke stoffen, die minister De Boer (verkeer) van daag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Op basis van provinciale tellingen brengt het ministerie hierin in kaart over welke wegen brandbare en gifti ge stoffen worden vervoerd en hoe gevaarlijk dat is. Ook voor alle hoofdvaarwegen is zo'n overzicht gemaakt. Voor het spoor was er al een risicoatlas. De Boer wil de atlas gebruiken om de risico's van het vervoer van gevaarlijke stoffen terug te dringen. Ook kunnen Rijk, pro vincies, gemeenten en bedrijven de atlassen voor hun ruimtelijk beleid gebruiken. Weinig verrassend is dat de meeste gevaarlijke transporten in de buurt van de havens van Rotterdam en Vlissingen plaats vinden. Dit levert vijf concrete knelpunten op van woonwijken waar het risico hoger dan de wettelijke norm is: langs de Al7 bij Roosendaal, de A4 bij Bergen op Zoom, de Al 5 bij Papen- drecht en twee stroken langs de A15 bij Hoogvliet Aveling. De kans dat een ongeluk met gevaarlijke stoffen tot relatief veel doden in de omgeving leidt, is het grootst in Amsterdam op de ringweg AIO tussen knoop punt De Nieuwe Meer en afslag Haarlem. Ook op de A28 tussen knooppunt Rijnsweerd en Amersfoort-Zuid is dit zoge noemde groepsrisico relatief hoog, net als op de A15 tussen het knooppunt Benelux en Per nis. De adas zegt niets over de reden van deze uitkomsten. (advertentie) door Koos van Wees den haag - Inschikkelijk waren ze wel, de onderhandelaars van ChristenUnie en SGP. Veel zin had het niet. Alles wijst erop dat CDA en WD verder gaan met D66. Was de 'Staphorster variant' ooit een serieuze op tie? Bij het CDA en de WD krabden ze zich anderhalve week geleden wat verbaasd achter de oren. Hadden ze het nou goed gehoord? ChristenUnie en SGP, twee christelijke partijen die zich hevig verzet ten tegen de abortus- en euthanasiewet geving, deelden mee daar niet meer aan te tomen. Alleen verdere verruiming, daar zou een nieuw kabinet met Chris tenUnie en SGP zich niet aan mogen be zondigen. De onverwachte inschikkelijkheid van de gewoonlijk zo principiële christenbroe ders hield hen nog wat langer in de race Y. voor het beoogde CDA/WD-kabinet. Te gelijk kreeg D66 daarmee de boodschap niet te veel te vragen, want er waren im mers meer geschikte kandidaten voor re geringsdeelname. Maar nu D66 de derde regeringspartij wordt, is meteen duidelijk hoe weinig argumenten CDA en WD werkelijk hebben om klein-christelijk buiten de deur te houden. Want over werkelijk alles was wel een compromis te sluiten, zo leerden de onderhandelingen. WD-leider Gerrit Zalm viel de laatste da gen opvallend vaak terug op argumenten die ook al vóór de onderhandelingen over een nieuw kabinet golden. Zo zette hij zijn vraagtekens bij de SGP-opvattin- gen over de positie van de vrouw, de scheiding van kerk en staat en zaken als abortus en het homohuwelijk. En bij de ontstaansgeschiedenis van de Staatkun dig Gereformeerde Partij. „De SGP is ooit opgericht om de liberalen te bestrijden. Dat vergeet ik niet", zei Zalm vorige week. Die argumentatie werpt de vraag op of de WD ooit wel serieus van plan was een regeringscombinatie met de klein-chris- tefijke partijen aan te gaan. In ieder geval minder serieus dan het CDA, dat enkele van zijn standpunten over medisch-ethi sche zaken deelt met ChristenUnie en SGP. Liever ging de WD in zee met D66, dat juist op het immateriële vlak over eenkomsten vertoont met het liberale ge- dachtengoed. D66 ondertussen speelde het spel heel wat anders dan de klein-christelijke par tijen. De onderhandelingen verliepen stroef, heette het, en D66 had veel te veel noten op haar zang. Maar alras bleek dat eisenpakket minder in beton gegoten dan aanvankelijk gedacht en bleken ook CDA en WD bereid hun weerzin tegen staatkundige vernieuwing deels iri te slik ken. Gekozen hurgemeester, een nieuw duaal kiesstelsel, D66 haalde het vlot bin nen. Alleen het correctief referendum was onhaalbaar, en toen D66 dat ook er kende werd dat door CDA en WD ver kocht als een 'majeure concessie' van Boris Dittrich c.s. De onderhandelingen gaan vandaag nog verder, maar inmiddels is voor iedere be trokkene bij het formatieproces duidelijk dat ChristenUnie en SGP alleen nog ach ter de hand worden gehouden voor als D66 zelf alsnog afhaakt. De kans daarop is klein. „D66 moet verleid worden", zei D66-kopstuk Jacob Kohnstamm vorige week. CDA en WD zijn er druk mee be zig. De bruidsschat, bestaande uit extra investeringen in onderwijs, natuur en milieu, staat er aan te komen. Vraag voor CDA en WD is nu hoe ze met goed fatsoen die andere huwelijkskandi daten ChristenUnie en SGP kunnen af wimpelen. Het idee dat die alleen dien den om D66 bij de les te houden, valt las tig weg te poetsen. Dat ze niet voor rege ringsdeelname in aanmerking komen, ligt in ieder geval niet aan hun opstelling in de onderhandelingen. Ja, niaar alleen als u een pensioentekort heeft. De aftrekbaarheid van uw lijfrentepremies is per Tjanuari 2003 veranderd. Zo is de basisruimte van 1069,- komen te vervallen. U kunt alleen nog premies aftrekken als u een aan toonbaar pensioentekort heeft. De gevolgen hiervan berekent u eenvoudig op www.belastinQdienst.nl. Daar vindt u alles over de veranderingen rond de aftrek van lijfrentepremies. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3