mi De pc is een prima videorecorder MULTIMEDIA I Soundblaster op zoek naar ultiem geluid Eizo-schermen instelbaar USB aan de voorkant O LocatieWijzer Talen studeren FM Gl engels Mobile Connect Card Televisie met harde schijf DINSDAG 29 APRIL 2003 Eizo maakt professionele schermen voor verschillende doelgroepen en dus moet zon schemi zijn aan te passen aan het gebruik. Dat kan met de 15 inch Flexscan L367 (prijs: 475 euro). Met een druk op een toets aan de voor zijde wordt het schemi aangepast voor tekst, film, televi sie of wat dan ook. Die instellin gen zijn ook nog naar eigen wen sen aan te passen. Ook is het moge lijk een filmven ster extra scherp en contrastrijk op het scherm te zet ten, terwijl op een ander deel van het beeldscherm bijvoorbeeld een stukje wordt ge tikt. Veel computers hebben nog een leeg vak aan de voorkant waar eventueel een harde schijf of cd-brander in zou passen. Wie daar geen behoefte aan heeft, maar wel andere randap paratuur wil aansluiten zonder telkens achter de computer kast te duiken kan nu bij Trust terecht Het in te bouwen 'doosje' met usb-2.0 aansluitingen is er niet alleen meer in crème wit. Er zitten frontjes in twee grijstinten en zwart bij. En onder invloed van de stijgende verkoop van digitale ca mera's willen steeds meer mensen ook geheugenkaartlezer tjes in de pc. Trust voegde die functionali teit aan het insteeksetje toe, alsmede een firewire-aansluiting voor onder meer vi deomontage en een mi crofoon- en hoofdtele foonaansluiting. De Direct Access USB 2.0 HUB kost 39,94 Voor het plannen van reizen per openbaar vervoer is er al ja ren de website www.9292ov.nl. Vanaf heden zal deze infor matie ook op andere websites te vinden zijn. OV Reisinfor matie BV, dat het systeem heeft ontwikkeld, biedt namelijk webbeheerders voor 250 euro per jaar de mogelijkheid om reisadviezen op hun eigen site te geven. LocatieWijzer is de naam van het product, waarmee bedrijven hun klanten van deur tot deur de weg kunnen wijzen zonder dat daarvoor de website verlaten hoeft te worden. De gegevens blijven cen traal uit de database van OV Reisinformatie komen, zodat actuele veranderingen altijd worden meegenomen. De zomervakantie komt er weer aan en het is altijd leuk als je ter plekke dan je boodschappen in de landstaal kunt doen. Wie naar een Engels, Frans of Spaans sprekend land gaat kan de taal snel onder de knie krijgen met één van de cd- roms uit de serie 'Tell me More', (fie door Denda op de markt wordt gebracht De 'Teil me More'-programma's heb ben hun waarde al bewezen en zijn nu sterk vernieuwd. Het succes is vooral gebaseerd op de spraakherkenningstechno logie, maar uniek is de dynamische leermethode, waarbij het lesprogramma steeds wordt aangepast aan de behoefte van de cursist. Als een oefening is afgerond, wordt er een analyse gemaakt van de behoefte van de cursist. Het programma - drie talen, twee niveaus - bevat liefst 1200 oefeningen, die volgens een voorzichtige schatting in zo'n 250 uur kunnen worden voltooid. Bij het programma wordt een hoofdtele foon geleverd, zodat je in alle rust kunt stu deren. m. 3 w f- Tell me More' ver langt een Pentium III mét 64 Mb ram en 70 Mb vrije ruimte op de harde schijf. Prijs: 75,00 euro. Vodafone, aanbieder van mobiele telefonie, heeft onlangs in tien Europese landen, waaronder Nederland, de Mobile Connect Card geïntroduceerd. Klanten van Vodafone kun nen daarmee overal toegang krijgen tot het internet en het eigen bedrijfsnetwerk. De card wordt aan de zijkant in de laptop gestoken. Via een kleine, inklapbare an tenne kunnen dan gegevens worden ont vangen en verstuurd zonder ver- dere apparatuur. De Plano televisie WS32Z108 van Samsung Electronics is be kroond met de Media Totaal Award 'Television of the Year'. Media Totaal, het toonaangevende magazine over consu mentenelektronica, reikt jaarlijks deze prijs uit voor de beste, mooiste en slimste televisie. Volgens de jury biedt de Sams ung Plano het ultieme gemak in de vorm van een 'fraai ge lijnde 32 inch breedbeeldkleurentelevisie, compleet met bij passend meubel en een geïntegreerde 40 gigabyte grote harddisk'. Genoeg voor zo'n 13 uur televisie in een uitste kende kwaliteit. De Samsung Plano is de eerste televisie met een geïntegreerde Digitale Video Recorder met harde schijf. Vanaf mei is dit technische wonder verkrijgbaar. De pc is tekstverwerker, archief kast, muziekinstallatie en fotoal bum. En videorecorder. Tenmin ste, als je bereid bent er wat moeite voor te doen. Het moet wel een beetje je hobby zijn. De pc is namelijk heel goed inzet baar als videorecorder. Als hij maar een beetje snel is, en er wat extra hardware in zit. Je kan bijvoorbeeld de Haup- pauge PVR350 gebruiken, een insteekkaart die dit kunstje zon der al te veel gedoe zou moeten uitvoeren. De kaart bevat een tv- ontvanger die je op de kabel, sa tellietontvanger of antenne (bin nenkort ook die van Digitenne) kunt aansluiten. Je kunt ermee op de computermonitor televi sie kijken, en stereo FM radio ontvangen gaat ook. De extra functie van deze kaart (en zijn iets goedkopere broertje de PVR 250, waar geen radio in zit) is dat hij het ontvangen program ma ook meteen op de harde schijf kan vastleggen. Dat regi streren van video is op zichzelf niets nieuws. Al jaren bestaan er zogenoemde capturekaarten die bewegend beeld verwerken tot enorme bestanden. Hoe werkt het nu? Eigenlijk heel eenvoudig. Kaart in de pc stop pen, stuurprogramma's en bij geleverde software installeren, antennekabel in de kaart prik ken, programmaatje starten en kijken maar? Nee, eerst moeten de zenders worden ingesteld. Bij gewone videorecorders is dat meestal niet eenvoudig, bij de PVR350 ook niet. De kaart zou automatisch alle kanalen op de kabel moeten kunnen vinden en instellen, maar dat doet hij niet. Hij komt met maar een handje vol, nog geen kwart van het to tale pakket. De rest moeten we opzoeken en met de hand instellen, wat nog een heel werk is. Som mige zenders komen alleen door als je de instelling 'ca ble' verandert in 'antenna' en in veel gevallen moet je 1 uitvoerig fijnregelen om het beeld sneeuwvrij en het ge luid gaaf te krijgen. Uiteindelijk lukt het en ver schijnt het hele kabelland schap mooi scherp op de pc-monitor, naar keuze beeldvullend of in een venster. Mooier dan op een gewone tv (die je trouwens ook op de kaart kunt aansluiten). Het ge luid komt uit de geluidskaart en gaat netjes binnendoor over de PCI-bus, zodat je daar geen extra kabeltjes voor nodig hebt. Fascinerend, hoe zoiets gewoons als televisie ineens bijzonder wordt als het op je pc-scherm verschijnt - en je in tussen ook nog gewoon mail- tjes kunt ontvangen. Maar we zijn er nog niet het ging om het opnemen. Dat blijkt wonderlijk eenvou dig: een klik op een rode knop (of een echte druk op de knop op de afstandsbediening die bij de kaart hoort) en de opname gaat van start. Er is ook een 'scheduler' om de hele zaak bij afwezigheid te laten werken - je moet dan wel de pc aan laten staan natuurlijk. Een andere aardigheid is de pauzeknop, die op de achtergrond begint op te nemen zodat je het lopende programma even stil kunt zetten en na een bezoekje aan koelkast of toilet weer kunt oppikken. Terugkijken kan met hetzelfde programma als waarmee je tv- kijkt, maar je kunt er ook de standaardvoorziening in Windows voor gebruiken, De WinTV PVR350 brengt tv op de desktop. Publiciteitsfoto of een dvd-afspeelprogramma, of een van de talloze media spelers die op het internet te vinden zijn. Mogelijkheden ge noeg, maar ze hebben allemaal gemeen dat je er een computer voor nodig hebt. Pas echt leuk wordt het natuurlijk als je het opgenomen programma in de woonkamer kunt bekijken, met de dvd-speler. Ook dat kan. Zelfs als je geen (nog behoorlijk dure) dvd-bran- der hebt. De meeste dvd-spelers kunnen namelijk ook video-cd's (vcd) afspelen. En die kun je maken op een gewone blanco cd, met een gewone cd-brander in de pc. Desgewenst op een cd- rw-schijfje, zodat je het medium na het bekijken van die favoriete serie opnieuw kimt gebruiken voor de afleve ring van volgende week. Het kan, maar het begint nu wel een beetje op een hobby te lij ken. Het in orde maken en branden van het videobestand is een klusje waarin je je moet verdiepen om goede resultaten te krijgen. Om te beginnen moet er het een en ander juist inge steld zijn. De MPEG-bestanden die de recorderkaart maakt, zijn er in allerlei varianten die pre cies geschikt moeten zijn voor video-cd's, super video-cd's (svcd) of dvd's, al naar gelang wat je wilt branden. De eer ste categorie kan een uur video per schijfj e bevatten, op een svcd past maar de helft (maar het ziet er wel beter uit). Op een dvd kan twee uur video in nog mooiere kwaliteit. Behalve de instellingen wil je voor het branden misschien ook nog wat simpele montage doen. Als je een tv-programma met de 'scheduler' hebt opgenomen, wil je de altijd noodzakelijke voor- en naloop eraf hebben. En bij commerciële zenders is het aardig als je de reclameblokken er tussenuit kunt knippen. Daarvoor is software bij de kaart geleverd, die de neiging h om te crashen en waar je mee moet leren omgaan, die software kan ook het 1 proces zelf worden bestui wat wel zo makkelijk is. Het resultaat is goed. Op 1 rums lezen we veel klacht over verkeerde synchronii v.m beeld en geluid, maar hebben we daar geen last Het ruimtegebruik op de 1 disk valt mee: 'ER'en 'The trict' nemen samen inclu? voor- en naloop net iets n dan een gigabyte in. Ter v ming van haperingen sch wel goed te zijn om voor namen een aparte partitir harde schijf te reserveren daar regelmatig een defra tatieprogramma op los te zo lezen we. Ook al geen k voor de onbezorgde tv-kij die al blij is als hij zijn gev videorecorder kan bedien Is het wat, video op de pc nee. Technisch werkt het, helemaal probleemloos ei biel gaat het nog niet. Dat tot een beperkt gebruiksg Je moet echt wel een beet computerliefhebber zijn 0 iets aan te hebben. Dan is heel leuk en de kwaliteit v tegen. Nu nog wat stabieh software plus een dvd-bra en het wordt echt mooi. De Hauppauge PVR350 k 250 euro en is in veel coi terwinkels verkrijgbaar, made op het web: www.l pauge.tv. Rob Vermeulen Er worden veel racespellen uitgebracht voor pc en spelcomputers en hoewel de kwaliteit steeds verder toeneemt zou bij de verwende consument onder hand de verveling kunnen toeslaan. Alweer een cir cuit, nog mooiere auto's er op, gas geven en daar gaan we weer. Het spel DTM Race Driver van Code- masters is gelukkig een verademing in de stortvloed aan 'racers'. Het is een racespel met een verhaallijn. DTM is de opvolger van de bekende Toca (Tou ringcar)-spellen van Codemasters. De naam is af komstig van de Duitse variant van Toca. Het spel is al een tijdje voor de PlayStation 2 uit, en is een groot succes, hoewel de grafische kwaliteit vol gens de critici iets te wensen overliet. Dat pro bleem is aardig weggepoetst met de Xbox- en met name de pc-versie. Het spel, dat al erg goed was, ziet er nu ook fantastisch uit. Bij DTM Race Driver draait het om de coureur Ryan McKane, die moet opboksen tegen zijn vader Kyle en zijn broer Don- nie, beiden veel succesvollere racers. Als de vader van Ryan omkomt bij een ongeluk tijdens een ra ce neemt Ryan, oftwel de speler, zich voor om de zaken serieus aan te pakken en wereldkampioen te worden. Dat is geen eenvoudige opdracht, want Ryan zal veel zware races moeten winnen om de top te bereiken. In DTM Racer zijn geanimeerde filmscènes verwerkt waardoor je als het ware in een racefilm meespeelt. Dat is een techniek die al jaren wordt gebruikt bij ruimtespellen zoals Wing Commander en recent weer Freelancer, maar bij een racespel was het nog niet gedaan. Ook hier blijkt een verhaallijn te werken: de speler wil blij ven racen omdat hij benieuwd is hoe het verhaal verder gaat. Afgezien van het filmische aspect is DTM Race Driver een erg goed racespel dat bovendien zeer compleet is. Er wordt gereden op alle bekende cir cuits, waaronder het Nederlandse Zandvoort en het Belgische Zolder. In totaal zijn het er 38. Nog groter is het aantal beschikbare auto's, namelijk 42. De Audi TT, de Mercedes CLK en de Opel As- tra zijn van de partij, maar ook de Mitsubishi Mi- rage en de Ford Falcon, om er maar een paar te noemen. Ook zijn de 'echte' coureurs van de par tij, waaronder de Nederlanders Patrick Huisman en Christijan Albers. De 'vijandelijke' computerge stuurde coureurs hebben echt temperament mee gekregen. Sommigen rijden zeer agressief en laten zich niet zonder slag of stoot inhalen, en ze rijden ook lang niet allemaal perfect. Het gevoel dat je tegenstanders op rails rijden, zoals bij sommige spellen, is in ieder geval weggenomen. Wie aan autoracen doet botst regelmatig en scha devrij rijden is dan ook een illusie, zelfs voor de beste coureurs. Bij DTM is de schade die aan de auto ontstaat zeer realistisch. De deuken ontstaan op de juiste plaats en wie het leuk vindt om bots autootje te spelen zal merken dat de prestaties van de auto ernstig te lijden hebben onder al het racegeweld. Je wint er meestal geen wedstijden mee. De bumpers en stukken carrosserie die afge broken zijn blijven op de weg liggen en je rijdt er regelmatig overheen. Ook dit draagt veel |it de authentieke sfeer van het spel. Vanzfe kend speelt ook de garage een rol en kan fci stevig aan de auto worden gesleuteld, maah zakelijk is dat allemaal niet. DTM is geenai racesimulatie. Mogelijkheden om tegen r ke spelers te racen zijn er vanzelfsprekend waarbij de pc de meeste mogelijkheden bierl laas is het spel niet geschikt voor Xbox Liveix Al met al is DTM het racespel van dit mon het om gewone auto's gaat. Het zou de Foi| spellen en de autorallyspellen overigen geen kwaad doen om wat verhalende eleijlt in te bouwen. DTM heeft de toon in ieder n gezet. f)l Min. systeemeisen: Pentium III, 128 1 3D-kaart, Windows 98/Me/XP. Ook voor X PlayStation 2. Prijs: varieert van 45 tot 1 Beschikbaar gesteld door TCC/Codemastdi Frank Buurman Geluidskaarten zijn allang geen simpele insteekkaarten meer. De computergebruiker met ho ge audio-eisen was er al aan ge wend dat er een extra module in de pc ingebouwd moet worden. Met de nieuwste versie van de Soundblaster van Creative, de Audigy 2 Platinum eX is de mo dule zo groot en uitgebreid ge worden dat deze buiten de sys- teemkast komt te liggen. Deze module kenden we al van de Extigy, de externe geluids kaart voor notebooks die vorig jaar het licht zag. Toch is er een opvallend verschil. Het hart van dit geluidssysteem is gewoon een insteekkaart gebleven. Al hoewel gewoon, de kaart heeft zijn eigen voeding nodig om de externe module van de brood nodige stroom te voorzien. Voor minder ervaren gebruikers kan de installatie van het systeem dan ook een probleem opleve ren, maar ook technisch vaardi ge gebruikers moeten zeker een uur uittrekken om de hard- en software-installatie tot een goed einde te brengen. Buitengewoon storend is dat Creative de gebruiker ook nog dwingt om de speakerset te up graden: van de Labtec 4.1 spea kerset gebruikt in de testopstel ling bleken de achter- speakers niet te werken. -;r p Dus de gebruiker moet kiezen voor 2.1 bij zijn of haar oude boxen of overstap pen naar 5.1 of 6.1 en een dure nieuwe speakerset aanschaffen. Om het optimale resultaat uit de Audigy2 te halen dient er eigen lijk wel een digitaal of THX ge certificeerd speakersysteem ge kocht te worden. Maar na een investering van mi nimaal 400 euro (adviesprijs van de kaart zonder speakers is zo'n 285 euro) is men wel in het bezit van een fraai geluidssysteem waarvan de mogelijkheden schier on eindig zijn. Zo zitten er op de mo dule drie line ingangen, twee firewire aansluitingen, een midi in en out, een optische in- en uitgang en een aansluitpunt voor digitale (DTS en THX) speakersystemen. Het bekijken en vooral beluiste ren van films en muziek op DVD is dan ook een bijzonder pretti ge ervaring die kwalitatief nau- der- doet voor menig thuisthe- ater. Ook de amateurmusicus kan goed uit de voeten met de kaart in combinatie met meegelever de muzieksoftware. Verder is er nog eeflc ziek-DVD 1 leverd en kan j gamer zijn of haai ophalen met de volli versies van Soldier of Fco II en Hitman 2. Tenslotte (k de videofanaat ook nog h ket VideoStudio van Uleaj geleverd. Maar of deze zeï bonus-cd's met extra's dei aanschafprijs kunnen reep digen is de vraag. Website: http: /nl.europe.creative.coiT Coen Brandhorst

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20