'Dreiging terrorisme neemt toe' IETS Lintjesregen daalt neer op tien Leidenaars intratuin KONINGINNEDAG GEOPEND Beatrix in Deventer: Hapt ze of hapt ze niet? verkopen? Politie verricht 39 aanhoudingen na oudejaarsrellen in Stevenshof Bestrijding 'hels karwei' 'Thuiswedstrijd' voor Dirk Kuijt Wegens verjaardag gesloten. IKEA Boze oud-werknemer gaf tip gewelddadige inbraak Aan onze abonnees KONINGINNEDAG ZIJN WIJ OPEN rm~ Leidsch Dagblad ,ié kpotheker kijkt i net argwaan ,kf laar Etos ■b "■t itedellng doet e leur na tienen liet meer open 'j| trijd tegen SARS [ist erg veel van rerpleegkundigen ia hernieuwd iwembad De glijl bijna klaar i| f lezoekersaantal lisco maakt raad weinig uit Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: WWW.LEIDSCHDACBLAD.NL Dagblad nr. 43218 los dinsdag 29 APRIL 2003 SPRINTERS 1 NR. 43218 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 Toch een lintje voor Maarten 't Hart Enkele jaren geleden maakte hij in een column nog korte metten met het hele ritueel. Het jaar lijkse uitreiken van koninklijke onderscheidin gen was 'een onvoorstelbare zotternij!' Maar vanmorgen accepteerde schrijver Maarten 't Hart op net gemeentehuis van Warmond toch zijn eigen lintje, en wel meteen in de op twee na hoogste categorie: Ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. In dezelfde column beweerde hij dat hij nooit en te nimmer in aanmerking wilde komen voor een koninklijke onderscheiding. „Desnoods ga ik af en toe wild plassen zódat ik gearresteerd word. Ik neem aan dat je met wat kleine vergrij pen op je strafblad al niet meer in aanmerking komt." En hij voegde eraan toe: „Gelukkig word ik waarschijnlijk al vanwege het feit dat ik af en toe als dame over straat ga beschermd tegen de verlening van zo'n koninklijke onderscheiding." Niet dus. Mensje van Keulen had de Warmond- se schrijver voorgedragen. En uiteindelijk meld de 't Hart zich vanmorgen keurig op tijd op het Warmondse gemeentehuis. Rond half twaalf werd duidelijk dat hij burge meester Vosjan en de aanwezige gasten niet in verlegenheid zou brengen, 't Hart liet zich keu rig zijn onderscheiding opspelden. „Maar als ik het van te voren geweten had, dan had ik er voor gezorgd dat ik vandaag niet in Warmond was." Robbert Minkhorst leiden - Op tal van plaatsen werden vanmorgen weer lintjes uitgereikt. Bij de jaarlijkse 're gen' werden tien Leidenaars koninklijk onderscheiden. Waarnemend burgemeester Wolter Lemstra reikte vanoch tend zeven lintjes uit in de Bur gerzaal van het stadhuis. Eme ritus-hoogleraar en kinderarts Jaak Vossen (66) ontbrak van morgen bij de uitreiking. De Belgische Leidenaar was ver hinderd. Vossen is vanaf van daag Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hij is we reldberoemd in zijn vakgebied. „Hij was de eerste kinderarts die met succes allogene been mergtransplantaties bij kinde ren uitvoerde", meldt de ge meente, „een pionier die natio naal en internationaal erken ning en waardering kreeg voor zijn kwaliteiten." Vossen is bij na veertig jaar verbonden ge weest aan het LUMC. Leonie Metz-van der Staaij (62) werd vanmorgen in het stad huis geprezen om haar 'bezie lende inzet' voor de kankerbe strijding. De Leidse is collec tant, wijkhoofd en bestuurslid. „Zij heeft het vermogen om an- IMMENTAAR )/j LINTJESREGEN regent het weer lintjes, btaal 3182 koninklijke onder- ïgen. Ooit wend beloofd lintjesregen van het for- van een zware onweersbui dat van een motregentje worden gereduceerd, maar ,[J)lijkt maar niet te lukken. Er dit jaar welgeteld twee lint- /7pinder uitgereikt dan vorig En tussen beide Koningin- ,2 igen door kregen nog eens n personen een onderschei- e opgespeld, ïurlijk zitten er ook dit jaar r omstreden figuren tussen, n gewezen commissaris van p oningin Leemhuis van Zuid- and, in Nederland wereldbe- e ld vanwege de Ceteco-affai- j ij krijgt een lintje terwijl er ?r haar bewind van alles en n wat misging. Of meneer Karl p ich, ooit verdacht van belas- fraude als bestuurslid van lthij mag zich voortaan Offi- in de Orde van Oranje Nas- e loemen. jjvat te denken van schrijver 1 rten 't Hart, die zich ooit in column in deze krant mani- lerde als fervent lid van het c lintjeskamp; vanmorgen zat - n het gemeentehuis in War- x ld keurig te wachten op zijn ,iratie. Blijkbaar heeft zo'n pje toch wel wat. nu op deze plek en op deze tegen de lintjesregen aan te i ppen is ongepast Want hoe ït ook wendt of keert, verre- de meeste gedecoreerden ten wel degelijk waarde aan nderscheiding. Waarom dan ilijk doen? n beschouwen het lintje als terechte beloning voor hun anningen op maatschappe- ,i ;ebied. Hoewel nog een fors al lintjes om vaak onduide- redenen naar ambtsdragers ekende Nederlanders gaat, is merendeel bestemd voor jiieme Nederlanders die niet üs zovelen - langs de zijlijn maar een wezenlijke bij- e leveren aan de leefbaar van ons land. Die mensen len vandaag terecht in het letje gezet Aeyer den haac/cpd - De dreiging van islamitisch terrorisme neemt toe en is steeds lastiger te bestrijden, omdat extremisten in wisselende 'gelegenheidscoalities' opereren. „Het is een hels karwei", zei di recteur Sybrand van Hulst van de Algemene Inlichtingen en Veilig heidsdienst (AIVD) vanmorgen bij de presentatie van het jaarver slag 2002. Uit dat rapport blijkt dat de aan pak van islamitisch terrorisme 'de hoofdmoot' vormt van de werkzaamheden van de dienst. Eerder schreef de minister van binnenlandse zaken, Remkes, dat ons land „honderd tot twee honderd" aan islamitisch terro risme gerelateerde verdachten telt. „Ik zou niet willen zeggen dat er redenen zijn voor de bevolking om angstig te zijn. Nederland heeft een veilige samenleving, maar het zou dom zijn om de dreiging van terrorisme te ont kennen", aldus Van Hulst. „Het afgelopen jaar hebben weer tal van aanslagen plaatsge vonden. Er is geen reden aan te nemen dat die niet in Europa kunnen gebeuren. De feitelijke dreiging is reëel, maar er zijn geen aanwijzingen voor aansla gen in Nederland", voegde Van Hulst eraan toe. Hij wees erop dat mede door de activiteiten van de AIVD aansla gen op de Amerikaanse ambas sade in Parijs (2001) en tijdens de EK2000 zijn voorkomen. Ook in het afgelopen jaar is een aan slag verijdeld, zei Van Hulst. De AJVD-directeur bestreed dat Nederland „te tolerant, niet alert en weinig succesvol" zou zijn bij de bestrijding van terrorisme. „Het aantal arrestaties neemt toe, we weten het uitreizen van voor de jihad gerecruteerde jon geren te voorkomen en finan cieringsstromen bloot te leg gen", benadrukte Van Hulst. „We richten ons niet alleen op full-profs, maar ook op begin ners. En we leggen ons ook toe op de rol van moskeeën en be paalde stichtingen. Daardoor weten we veel ellende te voorko men", zei Van Hulst. De AIVD- directeur liet zich ook zorgelijk uit over de toenemende invloed van ondemocratische elemen ten van het dierenactivisme. (advertenties) Op woensdag 30 april zijn alle IKEA vestigingen gesloten. 1 mei ben je vanaf 10 uur weer welkom. katwijk - Hij was de enige speler die op de fiets naar het Noordwijkse hotel Huis ter Duin kon: Kat- wijker Dirk Kuijt maakte gisteren zijn opwachting bij het Nederlands elftal. Samen met zijn ploegge noten daalde hij de trappen af naar het strand voor een eerste onspannen wandeling: richting Katwijk, natuurlijk. De trainingen op het terrein van Ouick Boys - waar hij zijn carrière begon - zijn voor Kuijt helemaal 'thuiswedstrijdjes'. Pagina Sport: Advo caat roept Robben op. Foto ANP/Toussaint Kluiters Ma l/m vr 10 - 21 uur. Za 9 - 18 uur. v.lKEA.nl 0900-235 45 32 (€0.10/min HET GROENE WARENHUIS van 10.00-17.00 uur VOORSCHOTEN, LEIDSEWEG 518, TEL. 071 532 22 03 door Eric-Jan Berendsen leiden - De politie heeft de afge lopen weken 39 jongeren aange houden die worden verdacht van het plegen van vernielingen rond de jaarwisseling in de Ste venshof, de Mors en Leiden- Noord rond de jaarwisseling. Het betreft voornamelijk jonge ren uit Leiden, in de leeftijd tus sen de 13 en 23 jaar. Al in de nacht voor oud en nieuw werden vernielingen ge pleegd in Leiden-West en Lei- den-Noord. Van een aantal au to's werden ruiten ingeslagen. Op het Alexandrine Tinneplein in de Stevenshof trad de politie op tegen een groep baldadige jongeren. In de nacht van oud op nieuw zelf kwam het op datzelfde plein en de Dobbedreef opnieuw tot (advertentie) Koninginnedag Geopend van 9.00 uur tot 17.00 uur van Winsen tuincentrum Herenweg 54 - Warmond 071- 301 02 S2 den haac/cpd - Hapt ze of hapt ze niet? Dat is de vraag die veel Deventenaren aan de voor avond van 30 april bezighoudt. Het heeft even geduur d, maar na 23 jaar staat koekhappen toch echt op het programma van een door de koninklijke fa milie bijgewoonde Koninginne dag. Dat uitgerekend 'koekstad' Deventer met dat in het hele land zo populaire tijdverdrijf uitpakt, is natuurlijk geen toeval. Koninginnedag is voor de ge meenten die de koningin en haar gevolg op visite krijgen, bij uitstek de gelegenheid om voor een miljoenenpubliek de eigen specialiteiten te slijten. Koningin Beatrix zal waarschijn lijk niet met haar armen op de rug een stuk Deventer koek naar binnen proberen te werken, maar wellicht dat een paar prin sen morgen jolig genoeg zijn om wel aan het koekhappen deel te nemen. En anders kan het ge zelschap altijd nog gewoon van de lekkernij proeven, zoals bij voorbeeld drie jaar geleden in kustplaats Katwijk niet voorbij kon worden gegaan aan de ha ring. De koningin heeft morgen de hele familie bij zich, inclusief de uitgebreide Van Vollenhoven- clan, met de zelf jarige Pieter van Vollenhoven (64). De RVD liet gisteren weten dat er geen plannen zijn om de komende jaren het aantal 'koninklijke' deelnemers te verminderen. In tegendeel, er zijn nog drie onge huwde prinsen die in de toe komst hun echtgenote kunnen meenemen. Te denken valt aan Mabel Wisse Smit, de vriendin van prins Jo- han Friso. Ze was vorige week nog een van de genodigden bij de bijzondere viering van de 65ste verjaardag van koningin Beatrix in het Concertgebouw, en nam vorig jaar nog een pro- minente plaats in naast de ko ninklijke familie bij de uitvaart van prins Claus. Zo lang er ech ter geen sprake is van een verlo ving, neemt Mabel niet deel aan officiële activiteiten, zoals Ko ninginnedag. Beatrix reist morgen per heli kopter eerst naar Wijhe, waar het programma om tien uur be gint. Zo'n 1600 vrijwilligers uit het dorp en omgeving zijn bij de activiteiten langs de koninklijke route betrokken, waarmee zon der veel overdrijving kan wor den gezegd dat waarschijnlijk elk huishouden in de inmiddels al aardig oranje gekleurde ge- deren te inspireren en tot da den aan te zetten. De afgelopen jaren heeft mevrouw Metz in stilte meer dan 500.000 euro opgehaald. Leiden behoort dankzij haar tot de top-tien van collecterende afdelingen in Ne derland." Vakbondsman Reinier Zand vliet (73) kreeg in 1988 al de eremedaille in goud, behorend bij de Orde van Oranje Nassau, 'als een tussentijdse bekroning van het vele werk voor de FNV. Vandaag volgde het lintje. Zandvliet is er nog steeds actief en bekleedt verder bestuurs functies binnen de muziekwe reld. Hij is mede-organisator van de zondagsconcerten in de Leidse Hout. Agnes Verweij (57) heeft haar lintje geweigerd. Ze was voor gedragen voor de onderschei ding Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ze verricht 'baanbrekend werk' voor de ontwikkeling van de wiskunde en werkt aan de TU Delft. Daarnaast zet ze zich in voor de Stichting Alzheimer. Pagina R4 Lintjesregen daalt vooral op niet-BN'ers neer drie jaar cel eisen, de twee man nen die op de uitkijk stonden moeten wat de officier betreft twee jaar achter slot en grendel. Van de drie tipgevers kwam de Leidenaar gisteren het beste weg. Omdat hij niet kon ver moeden dat de tip uiteindelijk terecht zou komen bij een paar gevaarlijke overvallers, eiste de officier slechts drie maanden cel tegen hem: precies de tijd die hij al in voorarrest heeft gezeten. De andere twee mannen wisten wel wat voor vlees ze met de Is raëliërs in de kuip hadden. Te gen hen eiste de officier beiden een jaar cel. De oud-werknemer van het slachtoffer is wel door justitie gehoord, maar hij hoefde gisteren niet voor de rechter te verschijnen. Pagina R5: Justitie zet zwaar geschut in tegen schietende inbrekers door Ruud Sep HAZERSwouDE-RiJNDiJK - Waar om drongen twee Israëliërs ge wapend met een machinepis tool vorig jaar september een woning in Hazerswoude-Rijn- dijk binnen, terwijl twee hand langers buiten de boel in de ga ten hielden? Waarom schoten ze twee honden dood en lieten ze kostbaarheden die zo voor het grijpen lagen gewoon liggen en verlieten ze zonder buit het pand? Op die vragen kwam gis teren eindelijk antwoord toen zeven betrokkenen in Den Haag voor de rechter moesten ver schijnen. De inbrekers hadden via-via de tip gekregen dat er in het huis mogelijk veel geld te halen viel: zo rond de 100.000 euro. Dc weg die die tip was gegaan, was door justitie precies in kaart gebracht. Een 55-jarige Leidenaar ving het verhaal op van een oud-mede werker van het slachtoffer. Deze stratenmaker had nog een ap peltje te schillen met zijn voor malige baas. De Leidenaar gaf de tip door aan een Amsterdam mer met wie hij twintig jaar eer der in de gevangenis had geze ten. Na bemiddeling van een man uit Almere kwam de Am sterdammer vervolgens in con tact met de 'vijfde man' van de Israëliërs - de enige betrokkene bij de inbraak die vorig jaar wist te ontkomen en gisteren niet voor de rechter stond. Hij zit in middels in België voor een an der vergrijp in de cel. De twee hoofddaders hoorden In verband met de viering van Ko ninginnedag verschijnt de krant morgen, woensdag 30 april, in de ochtend. Onze kantoren zijn de hele dag gesloten. Voor klachten over de bezorging kan (van 10.00 tot 11.00 uur) worden ge beld naar 071-5128030. DE DIRECTIE Corus schrapt nog eens 1150 banen londen - Als gevolg van be drijfssluitingen en het doorvoe ren van efficiëncy-maatregelen bij Corus moeten in het Ver enigd Koninkrijk nog eens 1150 banen verdwijnen. Dat aantal komt bovenop de duizenden arbeidsplaatsen die verloren gaan door een al eerder aange kondigde reorganisatie. Dat heeft president-commissaris Sir Brian Moffat vanmorgen mee gedeeld tijdens de aandeelhou dersvergadering van het van Brits-Nederlandse staalbedrijf in Londen. Rijksmuseum tijdelijk dicht Amsterdam - Het Rijksmuseum in Amsterdam is met ingang van vandaag gesloten omdat er asbest is aangetroffen. De di rectie van het museum heeft gisteren in overleg met de Ar beidsinspectie tot de onmiddel lijke sluiting besloten. Pagina R6 (advertentie) een confrontatie tussen jonge ren en de politie. Enkele jonge ren vernielden die nacht op gro te schaal straatmeubilair en au to's. De aangehouden jeugd wordt verantwoordelijk gehou den voor vernielingen rond en op NS-Station De Vink, vernie lingen aan een vijftal winkels en voor vernielingen van de wan den van de passage van winkel centrum De Stevensbloem. Naast de strafrechterlijke vervol ging wordt ook geprobeerd de gemaakte schade op de plegers te verhalen. De recherche onderzoekt nog steeds andere, tijdens de jaar wisseling in Leiden en Voor schoten gepleegde feiten, zoals openlijke geweldplegingen. van 10.00 tot 17.00 uur Tuincentrum Overvecht Lisse Heereweg 350 (ligt aan de N208) GRATIS TUINONTWERP EN -ADVIES VAN HOVENIER meente in meer of mindere ma te betrokken is bij de feestelijk heden. Als deelnemer of als be geleider bij een jeugdactiviteit. Vanuit Wijhe gaat het koninklijk gezelschap per boot over de IJs- sel naar Deventer, waar het een selectie krijgt te zien uit de grote Deventer evenementen, zoals de boekenmarkt, Deventer op Stel ten, de kermis en het middel eeuwse festival Op den Berghe. De oude stadswijk heeft de afge lopen weken een vervroegde opknapbeurt gekregen, zodat de koningin niet bang hoeft te zijn haar enkels te verzwikken door scheve straatstenen. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMD V fL\ Telefoon (i.v.m. controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatscbe betaling is mqn Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl mmema rUÏHiHl-l

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1