'Ik voel me thuis op de planken' KUNST CULTUUR Af en toe is de kabouter echt aanwezig Verhuizing RAP 'geluk bij een ongelu Asbestprobleem was al bekend bij Rijksmusei Kostbare prenten gestok uit Legermuseum Delft Gestolen doeken gevondc in een openbaar toilet dinsdag 29 APRIL 2003 Foto: Reuters/Jeff Christensen Diana Ross op 'superfeest' new york - Diana Ross arri veert op het gala dat gister avond in het Metropolitan Mu seum of Art in New York ge houden werd. De popster was slechts een van de vele celebri ties die het feest luister bijzet ten; Tot de gasten behoorden onder meer Nicole Kidman, Adrien Brody - de ster uit de film 'The Piano' - en rapper Sean 'P. Diddy' Combs. De op brengsten van wat wel 'het feest van het jaar' wordt genoemd, komen ten goede aan het mu seum Costume Institute, waar kostuums uit alle tijdvakken worden geëxposeerd. Popfestival in De Schuit leiden - Geen Koninginnedag zonder popfestival in jongeren centrum De Schuit in Katwijk. Het festival, dat om 12.00 uur begint, wordt dit keer geopend door Rude Visser, die met hun ongecompliceerde deun tjes iedereen aan het dansen krijgen. Verder treden Vals Licht, Sandusky en het ooit door Michael Stipe van R.E.M. ontdekte Magnapop op het po dium. Het festivalterrein aan de Dwarsstraat is van 12.00 tot 18.00 uur geopend. Dinodrol voor 200.000ste leiden - De tentoonstelling 'Di- no Argentino' in het Nationaal Natuurhistorisch Museum Na- turalis heeft al meer dan 200.000 bezoekers getrokken. De 7-jarige Max Lokin uit Am sterdam werd afgelopen week einde als 200.000ste binnenge haald. Hij kreeg uit handen van adjunct-directeur Dirk Hout graaf een versteende dinodrol van circa 140 miljoen jaar oud. De expositie is nog tot en met 17 augustus te zien in Leiden. Optredens bij Twee Spieghels leiden - Een groot buitenpodi um is het decor van het mu ziekprogramma op 30 april van Café de Twee Spieghels aan de Nieuwstraat. De Aretha Frank lin Tribute Band begint om 13.00 uur. 'Trompetdiva' Saskia Laroo volgt om 16.00 uur. Eer der verscheen in deze krant een bericht met een onjuiste da tum. Oegstgeestse Heieen Querido-Pimentel maakt na kwarteeuw haar rentree op het toneel door Paul de Tombe oegstgeest - Het is niet erg lady like vindt ze zelf, maar die ene zin met twee constateringen drukt wel precies uit wat ze voelt. „Ik vind het heel erg leuk dat ze me na zo'n lange tijd uit de mottenballen hebben ge vist", zegt ze ergens in het ge sprek. „Ik voel me weer waan zinnig thuis op de planken." Na een onderbreking van een kwart eeuw heeft de inmiddels 87-jarige Heieen Querido-Pi mentel haar rentree op het to neel gemaakt. Met Eric Schnei der en Dries Smits speelt ze al weer een paar maanden in 'Gloed', de toneelbewerking van het boek van de Hongaarse schrijver Séndor Marai. Sinds december is ze met die collega's op tournee langs de theaters in het land en vanavond volgt het weerzien met de Leidse Schouwburg. Ze kijkt er naar uit: „Want het is een mooie schouwburg, met een prima akoestiek en het voelt nu al alsof ik nooit ben weggeweest." Ze komt wat moeilijk op gang die ochtend, maar als ze haar draai eenmaal gevonden heeft, speelt ze ook de rol van gast vrouw met verve. In haar appar tement in de toren van service flat Haeswijk in Oegstgeest ser veert ze sterke koffie en gedraagt ze zich opmerkelijk kwiek. Nie mand die Heieen Pimentel- klein, tenger, expressief en op vallend vitaal - op die momen ten haar leeftijd zou geven. Zelf is ze een andere mening toege daan - „natuurlijk zie je dat" - en ze geneert zich er ook totaal niet voor haar geboortejaar (1916) te noemen. „Waarom zou ik? Alles functioneert nog en dat is het belangrijkste," zegt ze. „Ik kan alleen niet meer rennen om een bus te halen. Dat zou nog wel gaan, maar dat is op de ze leeftijd te riskant en dat hoeft ook niet meer. Ik word net als de anderen voor iedere voorstel ling opgehaald door een studen tenchauffeur en ik word ook weer thuisgebracht." Het komt haar goed uit nu ze vier keer in de week ergens in het land op het podium staat in het stuk 'Gloed', waarin ze de 'min' speelt van een generaal die de balans opmaakt van zijn leven. „Spelen vind ik fijn, rei zen niet", verklaart ze. „Ik word nog net niet wagenziek, maar als ik niet zelf rij, voel ik me toch niet lekker in de auto. Dat valt nu mee, omdat ik voorin kan zitten. Ik ga ook elke keer weer graag, want onderling is de sfeer heel prettig, het stuk is overal uitverkocht, het wordt ontvan gen met staande ovaties en prachtige recensies en het voelt heel natuurlijk aan om weer op de planken te staan. Ik ben heel erg blij dat ik weer speel. Omdat ze thuis wilde zijn voor haar kinderen en haar twee jaar geleden overleden man (de hoogleraar inwendige genees kunde Querido), speelde ze maar betrekkelijk weinig tijdens haar loopbaan. Maar de stukken waarin ze stond, 'liepen' altijd goed. Zo goed, dat ze in 1952 werd gekozen tot 'Actrice van het Jaar', voor haar titelrol in 'Ondine', en dat ze eigenlijk nooit 'ergens naar hoefde te sol liciteren'. „Ik heb altijd geboft", zegt ze bescheiden. „In het be gin al. Nadat ik het gymnasium had afgemaakt, wat moest van mijn ouders, hoefde ik zelfs bij het toelatingsexamen voor de toneelschool in Amsterdam niet alle opdrachten uit te voeren. En al tijdens die opleiding werd ik door Ko Arnoltü gecontr acteerd voor de toneelgroep Het Mas ker. Als leerling, maar hij liet me wel met een hoofdrol debute ren." Voor het frêle, broze meisjes van destijds leek dan ook een bij zondere en langdurige toekomst op de planken te liggen, maar haar huwelijk en de oorlog zorg den voor onderbrekingen. Over de oorlog praat ze liever niet. Daar wil ze alleen over kwijt dat ze met haar joodse man, twee pleegdochters en haar oudste zoon 'onvrijwillig op reis' moest. „Naar een kamp in Bameveld, naar Westerbork en Theresien- stad en de volgende halte was Auschwitz, maar daar zijn we gelukkig niet terecht gekomen. Over haar huwelijk van ruim 60 jaar en haar gezin praat ze wel graag. Ze koos er na de oorlog voor om voor haar kinderen en haar man te zorgen en speelde alleen nog als gastactrice. Bij de Haagse Comedie van Cees La- seur en Paul Steenbergen. „Bof te ik weer mee, want als gastac trice ben je een een zondags speelster. Dan krijg je de mooie rollen." Heieen Pimentel speelde in die tijd met de groten van Neder land, maar toen ze in 1954 na twee zoons nog een dochtertje kreeg, leek het definitief gedaan met het podiumwerk. Toneel en gezin liet zich niet langer com bineren. Om de band met het vak niet helemaal te verliezen, ging ze les in dramatische ex pressie geven op het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest, bij de (Haanstra-) opleiding voor kleu terleidsters in Leiden en op een opleiding voor logopedie en akoepedie. Ze gaf voordrachten, deed veel radio- en televisie werk, „omdat dat gemakkelijker Heieen Querido-Pimentel: „Spelen vind ik fijn, reizen niet. Als ik gezond blijf en ze vragen me, wil ik ook na dit stuk best doorgaan." Foto: Hielco Kuipers te combineren was met het thuisfront"- kwam nog een keertje terug als invalster in een stuk van Noel Coward, maar stond na 1978 niet meer op de planken. „Ik werd wel gevraagd, maar ik moest steeds nee zeggen. Soms met pijn in mijn hart, maar ik wilde er zijn als mijn man thuis kwam." Tot ze, als weduwe in middels, werd gevraagd voor 'Gloed'. Omdat ze alleen was, zei ze vrijwel meteen 'ja'. Ze heeft nog altijd geen spijt van die beslissing. Integendeel. „Het is een kleine rol, maar ik ben er blij mee", zegt ze. „Ik kan het werk goed aan en ik voel me volkomen thuis op het toneel. Als ik gezond blijf en ze vragen me, wil ik ook na dit stuk best doorgaan. Ik woon hier heel prettig, maar ik woon hier wel alleen. Dan is het toch prachtig .als je zo'n uitlaatklep hebt? Als je 's avonds op de planken staat, hoef je in het ge wone leven geen toneel te spe len." vervolg van voorpagina amsterdam/anp - De directie van het Rijksmuseum wist dat er asbest in het pand zat, zei een woordvoerder gisteren. Maar dat vormde volgens hem geen probleem, zolang er niet wordt gesloopt. Omdat dat later dit jaar wel gebeurt, was een as- bestinventarisatie nodig. Over de gevolgen van de tijdelij ke sluiting kon de woordvoerder nog weinig zeggen. Volgens hem trekt het museum dagelijks tus sen de 2000 en 3000 bezoekers. Mensen die vandaag in Amster dam voor een dichte deur ko men te staan, kunnen op bor den lezen waarom het museum gesloten is. Ook zullen er mede werkers klaarstaan om hen te informeren. De woordvoerder verwacht dat de meeste NcL landers wel op de hoogte zifr zijn van de sluiting. L Voor ongeveer 150 van de 400 medewerkers van het nf um is het niet mogelijk oL werken. Het gaat om honj bewakers en vijftig consen ren, zei de woordvoerder, loop van vandaag wordtL personeel opnieuw geïr meerd. Volgens de zegsman heeft" sluiting vooralsnog geen in\l op de geplande renovatie. s monumentale museum isK ontwerp van architect Pk Cuypers uit 1885. Tijdens dL novatie is het grootste deelL het museum gesloten. Hetfc seum wijkt vanaf 2005 oL meer uit naar de Nieuwe KqJ Amsterdam. delft/anp - Uit het Legermuse um in Delft zijn in de afgelopen vijf jaar kostbare prenten gesto len. Dat is gebleken bij een re guliere, vijfjaarlijkse controle van de boekencollectie van het museum, aldus een woordvoer ster. De controle vond steek proefsgewijs plaats. De zegsvrouw kan niet aange ven hoeveel de prenten waard zijn en evenmin geeft ze het exacte aantal gestolen afbeel dingen prijs. „Maar je moet eer der denken aan vijf dan vijftig prenten.". Over de waarde wil ze nog kwijt dat de prenten „uit de boeken zijn verwijderd en dat daardoor ook deze unieke wer ken zijn beschadigd." Het Legermuseum heeft bij poli tie en marechaussee aangifte gedaan. Ook is de beveiliging verscherpt. Wegens de dit heeft de instelling beslotei alle 200.000 boeken uit de| lectie te controleren. Het mogelijk dat er meer vermij gen aan het licht komen. De Nederlandse Musei eniging (NMV) werkt al tijd met diverse instellingei plannen om musea voor di< te behoeden. Directe aanlej vormden de diefstallen in uit het Museon (Den Haaj Van Gogh Museum dam) en het Frans Hals um (Haarlem). Een woordvoerder noemt de joi diefstal „een heel zorgelijke wikkeling" en verwijst nac maatregelen die de verenp in gang heeft gezet. De re; ten van een eigen veiligheii derzoek verwacht hij in junL londen/ap - Drie schilderijen van Vincent van Gogh, Pablo Pi casso en Paul Gauguin die afge lopen weekeinde werden gesto len uit een galerie in het Engelse Manchester, zijn terecht. De po litie ontdekte de doeken gisteren na een anonieme tip in een ko ker bij een afgesloten openbaar toilet, niet ver van het museum van waaruit ze werden ont vreemd. De werken zijn beschadigd door vocht en de Van Gogh had een scheur in het doek, maar vol gens Jo Beggs van de Whitworth Art Gallery had de schade veel groter kunnen zijn, omdat de schilderijen erg kwetsbaar zijn. Volgens de politie hebben de doeken een nacht in de gestaan. De daders hadde^ de koker een briefje achter ten waarin ze zeiden de dacht te hebben willen ves op de slechte beveiliging va museum. Medewerkers van het mus bemerkten de diefstal zo toen ze op hun werk kwa Volgens de politie van Man t* ter was de roof goed voorbf n Het gaat om de schilderijei wallen van Parijs met hi van Van Gogh, 'Armoede Picasso en 'Tahitiaans schap' van Gauguin, met]* gezamenlijke geschatte w;1( van bijna anderhalf miljoe beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: 'Gnome sweet Gnome', 23 hedendaagse kunstenaars in Keukenhof. Te zien: t/m 18/5, dagelijks 8.00-19.30 uur, Keukenhof, Stationsweg 166a, Lisse. Duizenden toeristen en dagjes mensen genieten momenteel weer van de bloemenpracht in de Keukenhof. Nieuw is dit jaar dat er behalve miljoenen bloe men ook kunst te zien is. In sa menwerking met de Stichting Kunst en Openbare Ruimte is een expositie samengesteld met als thema: de kabouter. Ver spreid over het park hebben 23 kunstenaars hun werk opge steld. Zoals te verwachten heb ben zij het thema breed geïnter preteerd. Creatieve geesten zijn dat immers aan hun stand ver plicht. Slechts af en toe is de ka bouter werkelijk aanwezig. Dat is bijvoorbeeld het geval in het werk 'Paddestoel' van Piet Dirkx. Op een verhoging zien we een piepklein kaboutertje voor zijn huisje zitten. Het duo Ram Katzir en Yariv Alter-Fin heeft in een stuk bos talloze opgeblazen kabouters neergezet. Gekleed in legeruniform staan ze in groep jes bij elkaar te dansen in de wind. Sommigen stoten daarbij hoge geluiden uit. Paul de Reus laat een enorme kabouter aan zijn voeten aan een tak van een boom bungelen. Andere kunstenaars hebben zich laten inspireren door de omgeving waarin de kabouter volgens de volksverhalen leeft. Zo ontwierp de kunstenaars groep 'Experimental Jetset' vlag gen, posters en T-shirts met gro te witte stippen op een rode on dergrond, waarschijnlijk een verwijzing naar het kinderliedje waarin een kabouter op een dergelijke paddestoel zit. Pjotr Muller heeft onder dennenbo- Nieuwe architectuurcentrum blikvanger in Nieuwstraat Slechts af en toe is de kabouter werkelijk aanwezig in de Keukenhof. Foto: Dick Hogewoning men een eigentijds kabouter dorp van zandstenen blokken gebouwd. Hans van Bentem zette een groep grote, glimmen de kevers in het gras. En van Piet Hein Eek staat er een alu minium boomhut waar kinde ren in kunnen klimmen. Op de meest onverwachte plaat sen duiken tussen de planten en bloembollen kunstwerken op. Telkens is er weer een leuke ver rassing: Daarom is het helemaal niet storend dat sommige wer ken niet veel met het thema te maken hebben. Dat geldt bij voorbeeld voor de metalen bon bons die Sigurdur Gudmunds- son in het gras heeft gelegd, en de goudkleurige tak die Luk van Soom uit een boom laat groeien. Van Wim T. Schippers is er een videofilm. In een prieeltje zien we op een monitor beelden van een vaas met tulpen. De uitge bloeide bloemen hebben duide lijk hun beste tijd gehad. Ze hangen over de rand van de vaas en verliezen af en toe een blad. De film vormt een mooi contrast met de bloemen in de perken. Uit de spontane reacties van het rondwandelende publiek blijkt dat veel mensen het kunnen waarderen om op deze wijze ge confronteerd te worden met kunst. Jammer is wel dat de be geleiding minimaal is. Bij elk kunstwerk staat een geel bordje met daarop de naam van de kunstenaar, de titel en soms het jaar van ontstaan. Dat is alles. Maar bezoekers die kunst inte ressant vinden willen vaak iets meer weten. Bijvoorbeeld over de herkomst van de kunste naars, hun leeftijd en het thema van de expositie. Ook het ont breken van een wandelroute of plattegrond waarop de kunst werken staan aangegeven is een gemiste kans om bezoekers meer bij de kunst te betrekken. Landgoed Keukenhof is te groot om hen zo aan hun lot over te laten. door Rody van der Pols leiden - Een echte blikvanger moet het worden: een tien meter lange, felrode bank, die van zit vlak overgaat in een wand, om uiteindelijk in het plafond te ein digen. Achter de vele glazen deu ren van de voormalige 'Blonkga- rage' aan de Nieuwstraat zal het de passanten zeker niet ontgaan. En dat is precies wat het Rijn lands Architectuur Platform (RAP) beoogt: Leidenaars attenderen op het Architectuurcentrum, dat hier per 14 juni zijn nieuwe onderko men heeft. Laagdrempelig en uitnodigend. Dat zijn volgens Mechteld van Zon en Marit Geluk de sleutel woorden als het om de nieuwe locatie van het RAP gaat. „Wat dat betreft zitten we hier op de juiste plek", zegt Geluk. „Dit is typisch zo'n straatje waar men sen lekker doorheen slenteren." Dit in tegenstelling tot de Bree- straat, waar het RAP tot voor kort gevestigd was. „Dat hadden de voorbijgangers altijd haast. Bovendien zaten we achter zo'n enorme, zware deur. Je moest de mensen daar bij wijze van spreken naar binnen trekken." Omdat de gemeente in het pand aan de Breestraat de griffie wil onderbrengen, moest het RAP naar een nieuwe locatie uitkij ken. Dat werd het uit 1905 date rende pand van architect H.J. Jesse aan de Nieuwstraat. Een geluk bij een ongeluk, zo karak teriseren Van Zon en Geluk de gedwongen verhuizing. De 'open' uitstraling van het pand, gekoppeld aan de locatie - te midden van de bibliotheek, een galerie, boekhandel en de Burcht - sluiten beter aan bij de doelstelling van het RAP: een zo breed mogelijk publiek voor moderne architectuur interesse ren. Daartoe zal het RAP in de voor malige garageruimte allereerst tentoonstellingen organiseren. Daarbij speelt het immense zit meubel een belangrijke rol. Dit multifunctionele object is na melijk niet alleen om op te zit ten, maar kan ook gebruikt wor den om materiaal op te zetten of panelen aan op te hangen. „Naast de grote tentoonstellin gen die voor een langere perio de te zien zijn, willen we ook graag kleine exposities maken, die ongeveer om de twee weken wisselen", aldus Van Zon. Na de opening van het RAP- nieuwe-stijl, op 14 juni, zal de eerste exposi tie te zien zijn. Onder len vanaf half juni aan de Nieuwstraat geëxposeerd wor den. Behalve met tentoonstellingen zal het RAP ook op andere fron ten van zich laten horen. Zo moet het maandelijkse architec tencafé in ere hersteld worden. Hiervoor is elke laatste woens dag van de maand gereserveerd. „Zo hopen we dat mensen op den duur als vanzelf een plekje in hun agenda vrijhouden", zegt Geluk. Tijdens de bijeenkomst van avond, vanwege Koninginnedag bij uitzondering op dinsdag avond gehouden, spreekt archi tect Hans Ruijssenaars over de verbouwing van het Kamerlingh Onnes Laboratorium. „Een ont zettend spannend project", zegt Geluk. „Maar behalve informa tieve bijeenkomsten willen we ook graag discussieavoé' houden. Door te discussfp over architectuur leer jejd echt naar een gebouw tés ken." as Om dat bereiken heeft hetr 1 nog wel meer plannen, in een 'kartonnen tent' op de |t voor het architectuureer® tijdens de Dag van.de Arclfc tuur op 28 juni. In dit opv; de onderkomen kunnen kil ren een workshop 'bouwer karton' volgen. Daarnaast den Geluk en Van Zon graa dubbeldekker door de hi(| sche binnenstad laten r om de vele bovenwoninge t Leiden telt eens onder de -< dacht te brengen. Ook staa >t wandeling langs moderne tectuur op stapel, als tegei k ger van alle historische w<ir lingen. Geluk: „Want dat i< je heel d c lijk: het iti] makkelijkdd om mtfa voor oude'P voor nirc zaken te |d resseren. ju: dat bl 1 heeft het|v« zeker een te vervuil® Een artist impression van de nieuwe expositieruimte van het RAP, inclusief de multifunctionele rode bank. Publiciteitsfoto

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18