REGIO Justitie pakt inbrekers keihard aan Prins Willem Alexanderbad drijft al tien jaar op vrijwilligers 'Er moet balans zijn tussen techniek en creativiteit' EEN WEKELIJKSE SERVICE RUBRIEK IN UW KRANT. R5 BS Opruiming Een aantal bedrijven op deze pagina ziin met uitgebreidere informatie terug te vinden in de bedrijvengids op www.leidschdaablad.nl Voor adverteren in deze rubriek en/of in combinatie met internet Bel. 071 - 5356300 voor meer informatie >gbejaarde i tas beroofd i aan oen rijn - Een 82- vrouw uit Alphen aan den gistermiddag op de Wie straat in haar woonplaats offer geworden van oof. De dader kwam aan- stopte bij de vrouw en vervolgens haar bood- jentas uit het mandje van illator. Op de Oranje isingel is korte tijd later teruggevonden; de porte- was verdwenen. lieltje :olen aan den rijn - een over heeft gisteren op irkeerplaats aan De Vest ten aan den Rijn de mo- elefoon van een 22-jarige it Nieuwveen gestolen, ichtoffer zat in de auto te De dader pakte hem iet geopende portierraam ifoon af. dinsdag 29 april 2003 Oud-burgemeester Waverijn: 'Het is bar en boos wat Koudekerkers ervoor over hebben' door Marieta Kroft koudekerk aan den rijn/maarssen - Koude kerk zou nooit een eigen zwembad hebben ge had als de bevolking in de zestiger jaren niet massaal met inzamelingsacties was begonnen. Maar ook de brief van de inspecteur voor de volksgezondheid over het vieze Rijnwater en de vakantie van toenmalig burgemeester Wa verijn in het Oostenrijkse plaatsje Möllbrücke liggen aan de basis van het Prins Willem Alexanderbad. Het PWA-bad viert zaterdag het feit dat het al tien jaar op vrijwilligers drijft. De in Maarssen wonende oud-burgemeester Wa verijn, verricht de officiële opening van het feest. „Het is bar en boos, wat die bevolking er toen voor over heeft gehad", haalt de oud-burge meester in zijn woning in Maarssen de herin neringen op. Hij bladert door de plakboeken met alle krantenknipsels van die tijd. Zelfs een landelijke krant, welke weet Waverijn niet meer, besteedde er een artikel aan. „Het was iets bijzonders. Want eigenlijk was het on denkbaar dat een dorp met toen 2700 inwo ners een eigen zwembad kon krijgen." Waverijn was tussen 1 april 1959 en 16 novem ber 1967 de eerste burger van Koudekerk en de jongste van Nederland. In de zestiger jaren ontving hij een brief van de inspecteur voor de volksgezondheid. Hij schreef dat na bacterio logisch onderzoek was gebleken dat 'het water in den Ouden Rijn zeer vervuild is door bacte riën uit het menselijk lichaam'. De burge meester kreeg opdracht het zwemmen in de rivier met onmiddellijke ingang te verbieden en een politie toezicht op de naleving ervan te laten houden. „Zonder bacteriologisch onder zoek had ik die conclusie ook wel kunnen trekken", zegt Waverijn spottend. „Er was geen riool in Alphen en Koudekerk. Elk huis aan de Oude Rijn had een afvoerpijp op de Oude Rijn. En daarin zwommen mensen, ja." Om nou die ene politieagent die Koudekerk had, voortdurend bij de Oude Rijn te laten posten, zag de oud-burgemeester eigenlijk niet zitten. Bovendien moest die politieman over dag ook nog werken als dokter. Inzamelingsactie Een zwembad achtte de burgemeester toen nog niet realistisch. Maar dat veranderde toen hij in de zomer van 1965 in het Oostenrijkse Möllbrücke vakantie vierde. In het 1100 inwo ners tellende dorp was zojuist een zwembad geopend. „Als het hier lukt, moet het in Kou dekerk toch zeker ook lukken", bedacht Wave rijn en hij stapte op zijn Oostenrijkse collega af om informatie in te winnen. Ook maakte hij foto's. Eenmaal terug in Koudekerk trof hij en thousiaste wethouders en raadsleden. En bin nen de kortste keren werd er een grootscheep se inzamelingsactie op touw gezet, met de naam 't Kan... met z'n allen. En het kon, met zijn allen. De verenigingen or ganiseerden van alles om geld in te zamelen, jongeren gingen aardappelen schillen of de tuin harken. Ook werden er speciale stukken zeep verkocht. De burgemeester verkocht er zelf 1500. Er stond een spaarvarken bij het lo ket van het gemeentehuis. Bedrijven stortten kostenloos het beton en groeven het gat. Vrij willigers legden de graszoden. En zo gebeurde het dat de toenmalige commissaris van de ko ningin Klaasesz op 26 juni 1967 het zwembad kwam openen. Het eerste jaar trok het bad al 65.000 bezoekers. „Ik was zo trots op de Koudekerkse bevol king", zegt Waverijn uit de grond van zijn hart. Bewondering voor de Koudekerkers heeft de voormalig eerste burger nog steeds. Ruim tien jaar geleden wilde de gemeenteraad van Rijn- woude, waartoe Koudekerk sinds 1991 be hoorde, het bad nog sluiten. Het tij keerde toen bleek dat honderden vrijwilligers het bad in stand wilden houden. Waverijn: „Ik was in de veronderstelling dat het bad niet meer be stond. Maar het is er nog, dank zij het collec tieve enthousiasme van de Koudekerkers." Hayo Bethlehem naar Skill Olympics ed van Rooij wou de-rijn dijk - De zolderkamer, in het rij- aan de Albert Verweijstraat in Hazerswou- dijk, is het domein van Hayo Bethlehem (20): t, ondernemer én deelnemer aan de kills wedstrijd in St. Gallen Zwitserland. Op reau staat geen grote computerinstallatie, iraak ziet bij whizzkids, maar slechts een be en laptop. Hierop bedenkt hij het concept komende wedstrijd. Daarnaast is zijn mo- omputer onmisbaar voor zijn eigen bedrijfje, reel naar klanten toe, je neemt hem mee en n waar je mee bezig bent. Ideaal, zo heb ik j me." tot 26 juni hebben in Zwitserland de 37e lympics plaats. De organisatie WorldSkills seert elk oneven jaar deze wedstrijd voor ten uit het beroepsonderwijs. Dit jaar strij- eer dan 600 studenten om de hoogste eer. afisch Lyceum uit Rotterdam vaardigt twee mers af, onder wie dus Hayo Bethlehem, ar liefst 40 verschillende disciplines zijn er itities. Daarnaast zijn er vier demonstratie- ines. Van stukadoren, koken tot webdesign, derdeel waarop Bethlehem uitkomt. Web- is nu nog een 'demonstratiesport' maar waarschijnlijk over twee jaar een volwaar- lerdeeL le bedoeling dat Bethlehem in zestien uur, t over vier dagen, een website bouwt. Ui- volgens de eisen die de organisatie heeft egd. Een van die eisen is dat de website een lubliek uit zo'n veertig landen moet aan- n en elke discipline moet zijn eigen plekje ;ite krijgen. De opdracht is al bekend bij de mers. Thuis kan er nagedacht worden, n Zwitserland moet het uiteindelijk gebeu- ;t gaat volgens Bethlehem niet zozeer om Dud als wel om de technische lay-out van ouwen site. „Het gaat erom dat je het sys- unt bouwen. Er moet een balans zijn tus- techniek en creativiteit. Pas als het systeem ;a je het voeden met de teksten. Daar trekje laatste minuten van de vierde dag voor uit, het erin." m doet Bethlehem ook. Een dag per week ij naar het Grafisch Lyceum in Rotterdam, verkt hij met een medestudent hard aan het m in St. Gallen tot een goed resultaat te ko men. Naast de trainingen op de computer ver zorgt de school ook nog mental coaching. De wedstrijden worden gehouden in grote hallen waar tijdens het evenement minstens 200.000 mensen langslopen. Twee jaar geleden bezweek de deelnemer van de Rotterdamse school onder deze druk en kwam daardoor niet goed uit de verf. Het geven van geestelijke ondersteuning moet dit deze keer voorkomen. Zin heeft Bethlehem zeker. De school betaalt alles. ,All expenses paid. Mij hoor je niet klagen." Met dertien andere deelnemers strijdt hij om de hoogste eer op het onderdeel webdesign. Zijn ei gen kansen schat Bethlehem wel redelijk in. Hij is het meest beducht voor de Australische kandi daat. „Ik kon alleen van hem werk vinden op In- temet. Hij heeft hetzelfde niveau als ik." Van de andere kandidaten weet Bethlehem niets. Iets la ter klinkt het bescheiden dat hij blij zal zijn met een toptwaalf plaats. „Ik ben altijd voorzichtig met dat soort voorspellingen. Ik heb zelf een der gelijk evenement nog nooit meegemaakt, dus vind ik het moeilijk om mijn kansen in te schatten." In zijn klas op het lyceum behoort hij tot de besten. „Het voordeel is toch wel dat ik er al heel lang mee bezig ben en daardoor heb ik bepaalde ken nis en vaardigheden opgedaan. Daardoor heb ik gewoon een streepje voor." Met Internet was Bethlehem al vrij vroeg bekend. In de tweede klas van de middelbare school schreef hij een werkstuk over de mogelijkheden van de digitale snelweg. Het digitaal ontwerpen kwam later. Bethlehem senior fiet zien hoe je een webpagina kon maken. „Dan rommel je wat aan en ga je zelf een website maken. Allemaal wel leuk" Maar op een gegeven moment moest er op het werk van senior een syllabus digitaal op het net gezet worden. Dit was in die tijd vrij uniek. De grote vraag was 'Wie kan dat doen'. Bethlehem se nior opperde: 'Hayo is met Internet bezig'. Hierna is het balletje gaan rollen. Ook de ondernemer in de student werd wakker, want met ontwerpen van webpagina's kun je ook geld verdienen. Nu is hij naast student ook ondernemer die al vele webpa gina's ontwikkeld heeft en nóg ontwikkelt voor commerciële klanten. „De klanten zijn tevreden." Ook zijn toekomst ziet Bethlehem in Internet en webdesign. Met een paar mensen is hij bezig een multimedia bureau op te zetten. „Er zit iemand bij die met huwelijksvideo's werkt, een ander is ook veel met video en Internet bezig. Een derde is bezig met journalistiek en tekstschrijven. We den ken dat als we met zijn vieren iets gaan opzetten we er iets heel moois van kunnen maken." Hayo Bethlehem mag naar Zwitserland om een website te ontwerpen. Foto: Mark Lamers door Ruud Sep vervolg van voorpagina den haag/hazerswoude-rijn- dijk - Het was net niet een gewo ne, mislukte inbraak, die op 27 september vorig jaar plaatsvond in een huis aan de Rijndijk in Ha- zerswoude-Rijndijk. De dieven gingen naar binnen met een ma chinepistool en schoten binnen twee honden dood, een herder en een maltezer leeuwtje. Maar dat was niet de ware reden dat justitie de zaak zeer hoog opnam en maandenlang onderzoek deed waarbij onder andere telefoon taps werden gebruikt. De zaak beleefde gisteren een hoogte punt met een tien uur durende marathonzitting van de meer voudige kamer waarin tegen ze ven betrokkenen bij elkaar ruim twaalf jaar cel werd geëist. De reden dat de officier van jus titie zo hoog inzette, was vooral gelegen in wat er had kunnen gebeuren wanneer er naast de honden ook mensen in het huis waren geweest. Je neemt als eenvoudige inbreker niet voor niets een machinepistool mee naar een klus, zo redeneerde de officier van justitie. De kans dat het wapen ook tegen mensen zou zijn gebruikt, achtte zij erg groot. Misschien wel de belangrijkste onderbouwing van dat idee kwam gisteren door samenloop van omstandigheden helemaal niet meer ter sprake. De twee mannen die de daadwerkelijke inbraak pleegden, zouden tege lijkertijd terecht staan voor een gewelddadige overval die ze een maand eerder in Amstelveen pleegden. Hierbij werd één van de slachtoffers dusdanig mis handeld dat zij er een blijvende invaliditeit aan overhield. De inbraak liep door toedoen van oplettende buren op niets uit. De bewoners van een huis even verderop hielden het huis van de buren in de gaten tijdens hun vakantie, en pikten en pas sant ook het huis waar werd in gebroken mee. Zij zagen twee mannen de tuin in gaan, kort nadat de bewoners het huis hadden verlaten. Vanaf de eer ste verdieping konden de buren de verrichtingen van de inbre kers precies volgen. Drie minu ten na hun melding was er al een motoragent aanwezig. Eén van de inbrekers liep hem par does in de armen. De tweede in breker en twee mannen die op de uitkijk stonden, konden even later worden aangehouden. Van de twee inbrekers heeft één al vrij snel bekend, terwijl de an der gisteren voor het eerst voor zichtig toegaf dat hij inderdaad in de woning geweest is. Maar de twee weigerden steeds om ook maar met een woord te rep pen over de rol van de anderen. Uit de gegevens van de mobiele telefoons en uit getuigenissen van buren blijkt dat de mannen in de dagen voor de inbraak al meerdere malen bij het huis hebben rondgekeken. Voor de verdediging was dat een aan knopingspunt om te betogen dat de kans dat het wapen ook tegen mensen zou zijn ingezet, bijzonder klein was. Want had den de dieven niet keurig ge wacht tot alle bewoners waren vertrokken? De rechtbank doet over twee weken uitspraak (advertentie) BEDRIJVENGIDS KOUSENHUIS Gejo Grote sortering herensokken Haarlemmerstraat 8, Leiden tel.:071-5120422 Gebr. Opdam b.v. Voorschoterweg 41 Valkenburg ZH, Tel. 071-5315101 Hanepoel 4, Zwaanshoek Tel. 023-5845435 W. P. HARTWIJK ZN. BV Waarborginstallateur Gas- licht en water. Nw. Beestenmarkt 7, Leiden. Tel.: 071-5126627 inmikWUm Motor- en Autorijschool BELINDA theoriecursus met CDI Nu ook verhuur van Trike's. Sumatrastraat 2, Oegstgeest. Tel. 071-5156836 CENTRAX Draadbaan 16 Leiderdorp 071-5225588 - Alle c.v.-ketels - De nieuwste modellen Decor-radiatoren - Gewone radiatoren - Vloerverw.-convectorputten - Warmw. apparaten Komt u eens langs in onze showroom ACCOUNTANTS WM STUCADOORS BERVELING Accountants Adviseurs Voor elke onderneming de juiste keus. Boekhouding, belastingzaken, salarissen en al uw overige financiële zaken www.berveling.nl Bezoekadres: Haagweg 52 b/c 071-5761706 Het KARPETTENHUIS Het JUISTE adres voor uw tapijt, gordijnen, karpetten, luxaflex, festonneren traplopers en tafelkleden. Herensingel 10, Leiden Tel.: 071-5218130 De Best Stucadoors Stucadoors-, Afbouw en Spuitbedrijf Gipslijsten Ornamenten Schouwen Sierpleisters Vochtwering SHOWROOM Draadbaan 12, Leiderdorp tel/fax: 071-5420483 06-53389029 www. debeststucadoorsnl SCHOENEN AD NOYEN SHOES zeer laag geprijsd Damesschoenen v.a. maat 35 t/m 44 Herenschoenen v.a. maat 36 t/m 51 5 Meiplein 96, Leiden 071-5761946 KLAASSENS Heren- en dameshoeden Breestraat 114ab, Leiden Tel. 5120882 VERBOUWEN IS DAT DUUR? Reken maar op FREBOUW Bel voor gratis advies/offerte tel. 071-5760059 ADVOCATENKANTOREN Van Roy C.S. Advocaten Rapenburg 55, Leiden 071-5122362 ADMINISTRATIE Administratie collectief. Rhijngeesterstraatweg 18A 2342 AM Oegstgeest Tel. 071-5127054 Fax 071-5127004 Dienstverleners bij uitstek voor: Boekhoudingen en belastingzaken voor midden- en kleinbedrijf Financiële diensten en verzekeringen INCASSOBUREAUS Rechtskundig adviesbureau KOK incasseert snel en tegen minimale kosten al uw vorderingen! 071-5140488 Levendaal 144-H, Leiden

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17