LEIDEN REGIO Omvang disco maakt raad niet uit Buurman boos over 'volgebouwde' tuin slles aan het Bos van Wijckerslooth wordt onderzocht •mm- Daar komt de bruid R3 =derdorpse 'A'ers krijgen hun wijk Grote mannen, kleine hartjes Geen vuurwerk maar lasershow Versterking gevraagd voor Voorschotense zomerspelen Wassenaar past zijn site aan voor gehandicapten dinsdag 29 april 2oo3 dorp - De vijf CDA-raads- in Leiderdorp ontfermen iver de verschillende wij- 1 de gemeente. Voortaan ieder raadslid meerdere in de gaten. De CDA'ers in contact met verenigin- 1 de wijken, speuren kuilen wegen op en houden in de of de speeltoestellen in staat verkeren. Bewoners geadopteerde wijken bij hun eigen CDA- terecht met vragen, leniers adopteert de wij- innenhof, Winkelhof, Eli- Isthof inclusief Holtlant en leianderij en De Bloemerd. 1 Jaarsveld houdt een oog iet zijl in Voorhof, Buiten- ost en aan de Schansen en n. Buitenhof-Midden en Zijlkwartier en Vogelwijk ;t domein van W. Laman. lijvers is beschermheer van rijk, Oranjewijk, Does- er en Achthoven en J. de iji neemt Leyhof, Ouderzorg, d< iterhuispolder en Driega lg onder zijn hoede. ei de ■nfen pt id ?nd< »k door Janneke Dijke leiderdorp - Of er nu 2000 man uit zijn dak gaan op De Baanderij of 1200, het maakt de Leiderdorp- se politiek weinig uit. Op een en kele opmerking van WD en D66 na repte geen enkele partij gis teravond in de gemeenteraad over de wijziging in het plan van de ondernemers Hylke Postma en Wim Regeer. Die hebben de me- gadisco geschrapt en het maxi male bezoekersaantal van het uitgaanscentrum verminderd. De ondernemers willen hiermee tegemoetkomen aan omwonen den. WD en D66 denken dat dat lukt. „Het zal de tegenstan ders als muziek in de oren klin ken dat er niet 2000 maar 1200 man in het uitgaanscentrum past", aldus WD-fractievoorzit- ter Langenberg. D66'er Van Gu- tp: „Ik denk dat het kleinere plan van Postma heel goed kan." Kort daarvoor hadden diverse tegenstanders nog duidelijk ge maakt dat ze ook op een kleiner uitgaanscentrum met disco theek om de hoek niet zitten te wachten. „De ondernemers zijn zeker van mening dat ze wel doeners zijn", zei E. Noach na mens het Buurtoverleg Zijlkwar tier. „Postma meent recht te hebben op een beloning voor al zijn inspanningen. Niemand heeft hem gevraagd om die in spanningen, dus hoeft hij ook niet beloond te worden." „Vroeger was er een disco in de Hoofdstraat met honderd man en dat gaf ook problemen", al dus Hans Bakker, woordvoerder van een groep Baanderij-onder- nemers en omwonenden. Hij noemde ook de problemen bij een feest van hockeyclub Alecto. „Wij ondernemen alle stappen, ook juridisch, om dit tegen te houden." De ondernemers zijn bang voor schade aan bedrijven en hogere verzekeringspremies. BBL-lid Weller vraagt zich af of de initiatiefnemers dit kunnen vergoeden. De toestemming die Postma gis teravond verwachtte te krijgen, kreeg hij niet. Wel besloot de raad een onderzoek te houden dat antwoord moet geven op de vraag of overlast binnen de per ken te houden is. Lukt dat, dan mag het feestpaleis er komen. Tegelijk met dit onderzoek be reidt de gemeente alvast de ruimtelijke-ordeningsprocedure voor, nodig voor een bouwver gunning. Die wordt stopgezet zodra blijkt dat het op De Baan derij te onveilig wordt. De raad hoopt dat het onder zoek voor de zomervakantie klaar is. Volgens wethouder Molkenboer gaat het wijzigen van het bestemmingsplan en het streekplan niet zo snel. Lei den is fel tegenstander van het disco-plan, omdat de stad zelf een disco bij het station wil. „Het streekplan is niet eendui dig, het ligt eraan hoe je het in terpreteert. Er ligt veel werk voor ons", aldus Molkenboer. Postma is teleurgesteld dat hij de bouwvergunning gisteravond niet kon meenemen. „Ik word er een beetje moedeloos van. Het komt er wel, maar ik moet ge duld hebben." Hij is alleen blij met de WD. „Dat is de enige partij die zich voor mijn plan heeft uitgesproken. De anderen durven niet." Twijfel over politiechef Eén van de onderdelen uit het onderzoek is een risicoanalyse: hoeveel moeite kost het de politie om het uitgaanspubliek in het gareel te houden? WD en CDA suggereerden gisteravond dat dat onderzoek onafhankelijk moet zijn, en misschien niet door de ei gen politie gedaan moet worden. Diverse fracties vinden de Lei- derdorpse teamchef A. Gravekamp vooringenomen. „Gelet op zijn uitlatingen is bij voorbaat de vraag wat daarvan' te verwach ten is", aldus WD-voonnan H. Langenberg. CDA'er W. Laman sluit zich daarbij aan: „De risicoanalyse moet onafhankelijker zijn dan we tot nu toe van onze politie hebben vernomen." Burgemeester Zonnevylle reageerde ontstemd. Als u eraan twij felt of dat door de eigen politie gedaan kan worden, kan dat een vertrouwensbreuk worden." Op een opmerking uit de raad dat hij erg ver ging: „Ja, ik ga ver, want u zegt dit in de openbaar heid." PvdA'er R. Thunnissen probeerde het te sussen. „We twij felen niet aan de deskundigheid van onze politiechef, zo moet u het niet verstaan. Er is gezegd: als hij assistentie nodig heeft, kan hij die krijgen." i' ien J aryclub Oegtsgeest-Rijngeest bereidt renovatie voor id ^jlancy Ubert ft j beest - Een verloederd bos niet zomaar op. Daarvoor xv{, kennis en veel geld nodig, otjar dat de rotaryclub Oegst- hlfeijngeest. die ruim een half lieden bij zijn oprichting van Wijckerslooth 'adop- nog geen renovatieplan laarliggen. Ook de financi- S nog niet rond. Maar het is gemaakt. De serviceclub het Wellantcollege Oegst- In de arm genomen om de fauna en de wensen van rs eens goed in kaart te wilt weten hoe je een bos lelijker kunt maken, je onderzoeken hoe de en eventuele toekomsti- iekers daarover denken", ibrine Visser. De eerste- idente van de opleiding 'aam hovenier/groen- mer licht het bescheiden iderzoek toe dat zij en ital andere leerlingen van illant onlangs hebben af- Direct omwonenden, ider de cliënten van de tra tegenover het bos, een vragenlijst toege- ,De reacties waren ge- zegt Visser. „Maar liefst :ent van de uitgedeelde iteformulieren kwam te- Het onderzoek van de eer- rs mag echter niet maatge- tvorden genoemd. De stu- .ji hebben lang niet elke bezoeker van het bos be- d. In totaal zijn 164 vra ten verwerkt. ïekomstige groenexperts dat zij op basis van de Burgemeester Timmers meet de grondwaterstand in het Bos van Wijckerslooth, dat de rotaryclub Oegstgeest-Rhijngeest heeft 'geadop teerd'. Jack Klijnstra, docent aan het Wellantcollege noteert de uitkomst. Foto: Dick Hogewoning respons de rotaryclub met een gerust hart aanbevelingen kun nen doen. Visser vat samen: „Het bos moet beter schoonge- houden worden; de paden kun nen een opknapbeurt gebrui ken; een speciale uitlaatstrook voor honden is wenselijk en ex tra bankjes voor de senioren die graag in het bos wandelen, dat zou ook geen overbodige luxe zijn. Het Bos van Wijckerslooth, dat ongeveer vier voetbalvelden groot is, ligt in het hart van Oegstgeest. Wie vanaf de drukke Rhijngeesterstraatweg het ver scholen bruggetje over een inkt zwarte, vervuilde sloot over loopt, duikt vanaf de drukke ver keersweg zo een robuust na tuurgebied in. „Wat mij betreft mag dat zo blijven", zegt hon denbezitster M. Wesseling die vaak in de 'groene long' is te vinden. „Ik woon twee straten verderop en ben niet geënquê teerd. Dan hoor je dat mensen klagen over de hondenpoep. Terwijl die dieren echt niet op de paden hun behoefte doen. Ze duiken juist de bosjes in, dat kan hier. Ik baal ervan dat wij hondenbezitters niet in dat on derzoek zijn gekend. Ik vind dat onderzoek dus niet representa tief. Ik en de andere mensen die ik hier tegenkom, vinden het heerlijk dat dit nog een echt bosje is. Ik weet precies waar de goudhaantjes, de vleermuizen en de spechten zijn te vinden." Milieukundige en boomspecia list Jack Klijnstra, docent aan het Wellantcollege, verzorgt deze maandagmiddag in het bos een privé-college 'grondwaterpeil', dat wordt bijgewoond door bur gemeester Timmers, wethouder Meester, een aantal ambtenaren en leden van de rotary. Er is een profielkuil gegraven. Dit lood recht gegraven vierkante gat ver raadt hoe het met de bodem en het grondwater is gesteld. Het schijnt dat het Van Wijcker slooth een eigen gesloten water systeem heeft. De watergang is ononderbroken. Uniek en fan tastisch, luidt daarover het oor deel van de deskundige. Toch is er een schaduwkant. Het water peil staat zo hoog dat de bomen niet diep maar breed wortelen. „Dat brengt een risico met zich mee. Als je kapt ontstaat er een windgat en dan kunnen steeds meer bomen omwaaien." Als burgemeester Timmers even la ter het waterpeil opmeet, kan Klijnstra noteren dat het grond water op een diepte van 80 cen timeter staat. De komende tijd wordt na iede re regenbui en in elk geval we kelijks op verschillende plekken in het bos de grondwaterstand gemeten. Allemaal nodig voor het antwoord op de vraag hoe het bos gerenoveerd moet wor den. Binnenkort worden ook de dieren die er leven geteld, en worden bomen, struiken en bo dembedekkers geïnventariseerd. Ondertussen bedenkt de rotary club acties die geld in het laatje brengen, zodat de plannen voor de opknapbeurt ook bekostigd kunnen worden. Tot dan is het beter om je als wandelaar niet te veel te ergeren aan de honden, de stinkende sloten, de hang jongeren die graag in de bomen zitten en de bierblikjes die de 'klimapen' als kerstversiering graag in de takken hangen. kunnen het elkaar knap maken. Dat bleek tijdens 'tting van de commissie le beroep en bezwaar - :en van de gemeente Lei- len bewoner van de Mar- jStaalstraat in de Stevens- :htte daar zijn bezwaar- toe. De gemeente staat iwing van de eigen tuin >t 35 vierkante meter. En ns hem hadden zijn buren liefst 35,36 vierkante me- ilgebouwd. De 'bouwwerken' waar de kla gende buurman moeite mee heeft, zijn een uitbouw aan het huis, een pergola, een vlaggen mast en een schuurtje. „Eigen lijk heb ik van het hele arsenaal aan bouwwerken last", klaagt de buurman. „Maar vooral het schuurtje is veel te groot." Ambtenaren van de sector wo nen van de gemeente kunnen echter niets met de klacht van meneer. „Voor de aanbouw aan het huis is een vergunning aan- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan 8erendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 gevraagd. Met bouwtekeningen en al. En die is door ons goed gekeurd. En de Adviescommis sie Ruimtelijke Kwaliteit heeft de aanvraag ook goedgekeurd." Maar dan het tuinhuisje. De be klaagde familie heeft een ge handicapte dochter. En via de Wet Voorziening Gehandicap ten kregen ze vorig jaar geld om een schuurtje te bouwen in de tuin om de rolstoel van hun dochter te kunnen parkeren. Voor de bouw van dat tuinhuis je dienden ze een bouwaan- vraag in. Maar voordat die be handeld werd, veranderde per 1 januari van dit jaar de wet. Voor zulke bouwwerkjes was niet langer een vergunning nodig. De aanvraag werd dus ingetrok ken en het huisje neergezet. „En ook daar is niets mis mee", verklaart de ambtenaar van de gemeente. „Het houten huisje is niet te groot, 1,80 meter in het vierkant, en niet te hoog, 2,78 meter inclusief sierbol op de nok. Dat hebben we nog na gemeten. En wat het totale op pervlak van de bebouwing be treft: de berekening van meneer klopt niet. Bij de totale opper vlakteberekening hebben we de grondmaat van de vlaggenmast niet meegenomen. Maar laat dat 10 vierkante centimeter zijn. Dan nog komt het totaal op slechts iets meer dan dertig vierkante meter." Het was gisteren een spannende dag voor de pati entjes van het Willem-Alexander kinder- en jeugd centrum van het LUMC. Een aantal spelers en cheerleaders van de Amsterdam Admirals kwam 's middags op bezoek. Het gezelschap ging diverse afdelingen langs en deelde cadeautjes en handte keningen uit. Bovendien mochten de kinderen zich hullen in een echte american-football-outfit, com pleet met harnas en helm. Naast het LUMC bezoe ken de spelers van de Admirals regelmatig andere kinderziekenhuizen. Spelers die een contract heb ben bij de Amerikaanse proforganisatie zijn ver plicht aan dergelijke bezoeken mee te doen. Foto: Henk Bouwman „Dat bestrijd ik", zegt de buur man stellig. „Het huisje is hoger en breder." Dan wil de voorzit ter van de commissie weten of hij die bewering ook kan onder bouwen. „Nee, ik heb het nooit nagemeten." „Dan moet u uw mond houden", bijt de voorzit ter de klager toe.Als u met be weringen komt, moet u die kunnen staven. Binnen zes we ken brengt deze commissie ad vies uit aan het college van bur gemeester en wethouders." Dan keren alle partijen weer huiswaarts. De klager loopt als eerste weg. Hij voelt dat zijn be zwaarschrift waarschijnlijk on gegrond verklaard zal worden. Timoteus Waarsenburg door Nancy Ubert oegstgeest - Binnenkort gaat het er dan toch echt van ko men. In het minipaviljoen in de tuin van het monumentale gemeentehuis van Oegstgeest wordt getrouwd. Het gemeen tebestuur zit daar al een tijdje op te wachten. De opknap beurt van het indertijd zwaar vervallen tuinhuisje heeft dui zenden euro's gekost en die moeten op de een of andere manier worden terugverdiend. Trouwlustigen die eens iets anders willen dan een ordinai re trouwzaal kunnen sinds een paar maanden in het Oegst- geestse theehuisje terecht. Massale boekingen voor de al ternatieve trouwlocatie blijven echter achterwege. Dat is jam mer, want de communicatieaf deling van de gemeente was van plan flink uit te pakken als het eerste aanstaande bruids paar zich zou aandienen. Landelijke kranten, televisie omroepen, publiekstijdschrif ten en glossy's als het magazi ne Trouwen zouden worden uitgenodigd voor het eerste ja woord dat in het paviljoen valt. Per slot van rekening moet het kleinste trouwhuisje van Ne derland paren uit alle wind streken naar zich toe trekken en een primeur leent zich uit stekend voor een wervings campagne. Het theehuisje is zo klein dat er naast de ambtenaar van de burgerlijke stand, de getuigen, de bruid en de bruidegom nog maar een paar mensen bij kunnen. Toch hoeft dat geen probleem te zijn. Als een paar erin slaagt op een warme zo merse dag te trouwen, kunnen honderden gasten op klap stoeltjes in het fraaie tuinpark zitten. Als dat geen prachtig ta fereel is? Je kunt het plaatje zo verder inkleuren: De plaatselij ke bloemist ondersteunt de ro mantiek door de boel op te fleuren met bloemstukken en het Oegstgeester kinderkoor zorgt voor ontroerende mo menten. Na afloop van de plechtigheid spuit een gespon sorde fontein champagne. Met dat alles creëer je een sprook jesachtige sfeer die zo in een zoete Amerikaanse film past. Iets dergelijks had de afdeling voorlichting graag naar buiten gebracht. Vandaar dat in het gemeentehuis groot gejuich opging toen bleek dat het eer ste paar zich had aangediend. Onlangs vroeg een raadslid aan burgemeester Timmers, die communicatie en voorlich ting in haar portefeuille heeft, hoe het er nu voorstaat met de promotiecampagne voor het 'kleinste trouwzaaltje van Ne derland'. De burgemeester antwoordde dat binnenkort de eerste geliefden in het pavil- joentje gaan trouwen. „Toch maken we er niet zoveel werk van." Geen journalisten die op de primeur afkomen en geen hordes fotografen die vechten om het allermooiste pittoreske plaatje. Timmers: „De bruid is namelijk hoogzwanger." leiderdorp - Niet een traditio neel vuurwerk maar een laser show is morgen het sluitstuk van Koninginnedag in Leider dorp. Noodgedwongen, want de plaatselijke Oranjevereniging kwam er eind vorige week ach ter dat de vuurwerkleverancier niet voldoet aan de eisen. „De regels zijn per 1 januari aange scherpt", zegt Simone Lange- weg van de vereniging. „En de exploitant heeft verzuimd daar actie op te ondernemen." Een vervelende ontdekking op een vervelend laat moment: de oranjevereniging heeft het ter nauwernood voor elkaar gekre gen om de Leiderdorpers een al ternatief te kunnen bieden. „Maar met behulp van de ge meente en de brandweer is het uiteindelijk toch gelukt", zegt Langeweg. Ze weet eigenlijk zelf niet precies hoe ze zich de alter natieve show moet voorstellen. Maar ze heeft zich laten vertel len dat de lasershow 'minstens zo spectaculair' is als vuurwerk. „En minder weersafhankelijk. Vuurwerk wil nog wel eens in het water vallen, maar daar zul len we nu geen last van hebben. Ik denk dat de lasershow een aangename verrassing wordt. De lasershow is op het terrein van de kermis aan de Laan van Ouderzorg om 22.00 uur. tie die begonnen is met de voor bereidingen voor het evenement dat honderden kinderen in de leeftijd van 5 tot 15 jaar trekt. Voor het uitvoeren van een JVB- activiteit is geld beschikbaar. De coördinatoren zijn op zoek naar organisaties die iets willen on dernemen. Ook worden vrijwil ligers gevraagd die bereid zijn de handen uit de mouwen te ste ken. Melanie van der Bom hoopt telefoontjes op 06- 55847879 binnen te krijgen. voorschoten - Medewerkers van de Leidse Welzijnsorganisa tie, afdeling Voorschoten, doen een beroep op buurthuizen, clubs en andere organisaties in het dorp. De vraag is of de plaat selijke instellingen zich willen inzetten voor de Jeugd Vakan- tieBezigheden (JVB). Jaarlijks worden die in de zomervakantie aangeboden. Dit keer van 4 tot en met 15 augustus. De coördi natie van de JVB ligt in handen van de Leidse Welzijnsorganisa- door Nancy Ubert wassenaar - Als één van de eer ste gemeenten in Nederland - Lisse behoort ook tot de kop groep - wil Wassenaar de websi te van de gemeente afstemmen op visueel gehandicapten. Uit eindelijk moeten ook blinden en verstandelijk gehandicapten op de pagina's uit de voeten kun nen. Informatie zoeken, een vakantie boeken of een kaartje sturen. Tegenwoordig is het voor een groot deel van de bevolking nor maal om dit 'online' te doen. Niet elke computergebruiker denkt daarover na, maar ook blinden en slechtzienden zitten achter het scherm en surfen over het wereldwijde web. Voor hen is internetten niet zo van zelfsprekend als voor mensen met een goed paar ogen. Met vaak relatief simpele ingre pen kan de webmeester zijn pa gina's toegankelijk maken voor slechtzienden. Steeds meer or ganisaties onderkennen het be lang van een website die toe gankelijk is voor iedereen. De EU heeft het jaar 2003 uitgeroe pen tot 'Jaar van mensen met een handicap'. Voor Wassenaar een extra motief om de puntjes op de 'i' te zetten. Met haar site staat de gemeente al in de top tien van de digitale overheid, maar Wassenaar wil meer. „We beginnen met aanpassin gen voor slechtzienden", vertelt woordvoerder S. Groenendal. „Dat is ook niet zo moeilijk. De komende tijd willen we foto's en plaatjes van een duidelijk on derschrift voorzien. Sommige visueel gehandicapten kunnen beelden niet zien, maar letters wel. Dus komt bijvoorbeeld on der een foto te staan: 'Hier schudt de burgemeester de hand van de voorzitter van de Stichting Belangenbehartiging Wassenaarse Minder Validen'. Verder willen we de kleurstelling en het contrast tussen licht en donker verscherpen." Ten slotte wordt aan het navigatiesysteem van de gemeentelijke site ge sleuteld. Bezoekers met speciale apparatuur krijgen het dan makkelijker wanneer zij op de pagina naar informatie zoeken. Na de slechtzienden zijn de blinden aan de beurt. Om de si te op deze groep ^te stemmen, moeten meer verregaande aan passingen worden gedaan. „Daarna willen we kijken wat we voor mensen met een ver standelijke handicap kunnen doen. Te beginnen bij de dingen die op de site worden geschre ven. Wie minder snel kan den ken, raakt ontmoedigd van grote lappen en ingewikkelde tekst." De webmaster van de gemeente Wassenaar is een vrouw. „Mis schien hebben wij vrouwen net iets meer aandacht voor dit soort vraagstukken", filosofeert Groenendal. Om geen loze belofte te doen heeft wethouder Klooster de in tentieverklaring van Drempels Weg ondertekend. Deze organi satie strijdt landelijk en regio naal voor een internet dat toe gankelijk is voor iedereen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15