AJMC REGIO 'Alcoholistenkeet' leidt tot oorlog in de buurt krijgt zijn langverwachte uitbreiding liberté, egalité, mobilité Akkoord over Aalmarktplan komt dichterbij Zwembad De Zijl is bijna klaar elstraf voor ïken met kpot bierglas REGIO Alles aan Bos in Wijckerslooth wordt onderzocht 6 Verhuizing RAP i 'geluk bij pen ongeluk' itra toezicht l Nieuwe Rijn en - De politie gaat de ko- Bde tijd extra toezicht hou- I in het voetgangersgebied |le Nieuwe Rijn tussen de jrnbrug en de Visbrug bij de Igstraat. Het winkelend pu- k daar, de bezoekers van fissen en uitbaters van hore- plegenheden klagen al ge ne tijd over de overlast van jers en bromfietsers die ir het voetgangersgebied rij- Na een eerste waarschu- gaat de politie bonnen ;len. haag/leiden - Een 26-jarige aal is gisteren door de Haag- :echtbank veroordeeld tot y celstraf van dertig maanden van tien voorwaardelijk we- het ernstig verwonden van t Leidenaars. Op 11 maart dit jaar stak de man in café ssa aan de Hogewoerd twee j lekers neer met een bierglas. )i van de slachtoffers (21) liep snee in de nek op, waarbij lalsslagader bijna werd ge- i v t. Bij het tweede slachtoffer I; miste het glas een long l lts op een haar na. Volgens I ichtbank heeft de dader ge- ;ehad dat de steekpartij niet I ernstiger is afgelopen. I e hoogte van de straf hield j echtbank rekening met de jf hische gevolgen van het ge- voor de slachtoffers en de lekers van het café, waar de cpartij tot angst en paniek le. De dader verkeerde die id zwaar onder invloed van lifiol en cocaïne. Tegen de l was dertig maanden ge- jenisstraf geëist waarvan zes fwaardelijk. Roelf Reinders en - Twaalf jaar geleden had )l moeten gebeuren, maar ^was er niet genoeg geld. Nu het LUMC gaat uitbreiden, terrein van het ziekenhuis twee nieuwe gebouwen. fn onderzoeksgebouw van vierkante meter komen en het nieuwe proef- incentrum. In de io.ooo vier- "Ti meter van het onderwijs- juw wil het LUMC onder r het Anatomisch Museum ■iresten. lieuwbouw komt tussen het lige hoofdgebouw, de par- garage en de Sandifortdreef de sloot Poelwetering, len het onderzoeksgebouw -et ziekenhuis komt een tbrug. Het ontwerp van het gebouw is al klaar. „We lachten de bouwvergunning li", zegt bouwdirecteur Ge- Bendervoet van het LUMC. a kunnen we na de bouw- Deginnen met de bouw." onderwijsgebouw ligt nog e tekentafel. „We zijn nu met de gemeente in gesprek de vorm van het gebouw e precieze locatie." r de nieuwbouw komen ewerkers van het LUMC, lu nog verspreid zijn ge- gvest, dichter bij het hoofd- liuw te werken. In het on- Deksgebouw komen labora- en het nieuwe proefdier- rum, dat een eigen luchtbe- Jelingssysteem krijgt. Het It de werkplek van ongeveer Dit gebouw moet 105 klaar zijn. plijk is het kleinere onder- LEIDEN door Marijn Kramp leiden - Met verbijstering lazen omwonenden en ondernemers van de Garenmarkt het nieuws zaterdag in deze krant. Burge meester en wethouders, beweren betrouwbare bronnen, willen een keet op de Garenmarkt plaatsen voor de opvang van alcoholisten. Synagoge-beheerder L. Levie is geëmotioneerd door dit voorne men. „Een alcoholistenkeet op een paar meter afstand van de ingang van ons gebedshuis gaat alle perken te buiten." Raam- steegbewoner en voormalig CDA-raadslid R. Breedveld voor spelt 'oorlog in de buurt als het college dit doorzet'. „Want dit pikken we echt niet." „We hebben er jaren voor ge streden om dit soort overlast in deze wijk terug te dringen. Dat hebben we nu eindelijk een beetje voor elkaar en dan begin nen ze opnieuw met dit soort gelazer voor je deur." Breedveld kan er niet over uit. Hij weet dat er nog geen besluit over is geno men; dat het 'slechts' een uitge lekt plan is, maar hij gaat de de finitieve besluitvorming niet af wachten voordat hij in actie komt. „Dit zet echt kwaad bloed in de wijk." Het college is al enige tijd op zoek naar een plek voor de ver plaatsbare ontmoetingsplaats voor dakloze alcoholisten. Deze keet moet voorkomen dat alco holisten in de zomer voor over last zorgen op plekken waar mensen graag recreëren. Breed veld begrijpt niet waarom het college de keet op de Garen markt kwijt wil. „Dit is toch de kat op het spek binden. Die al coholisten zitten binnen de kortste keren tussen de auto's op het parkeerterrein en in de supermarkten om het plein. Dat was in het verleden toen ze het Vredesmonument en het Van der Werfpark als hangplek ge bruikten, ook het geval. De on dernemers werden gek van die lui." Bij de drankenhandel Gall Gall vinden ze de voorkeur voor het parkeerplein eveneens on begrijpelijk. „Dit is een van de belangrijkste entrees van de stad", stelt de eigenaar van de zaak. „Daar zet je toch geen keet voor alcoholisten, daklozen en junks neer? Iedereen moet daar langs!" De drankhandelaar ge looft ook niet dat de overlast in de stad met zo'n keet is opge lost. „Daarvoor moet je die mensen meer bieden. Gratis methadon, voor mijn part ook gratis drank. Dan voorkom je een hoop criminaliteit en over last Dat doe je niet met een keet waar ze hun roes uit kunnen slapen. Dat zet geen zoden aan de dijk." Het overgrote deel van de om wonenden van de Garenmarkt vindt dat de buurt met de ver wijdering van het Vredesmonu ment en het opgeknapte Van der Werfpark weliswaar is ver beterd maar nog steeds niet he lemaal op orde. Levie: „Zo stond ik onlangs toen ik de deur open deed, in een urinestraal. Bleek er iemand tegen de deur te pissen. Dat soort gedrag is hier niet on gebruikelijk." Voor Levie is het gemeentelijk voornemen om de alcoholisten keet op de Garenmarkt te zetten de bekende druppel. Hij toont een stapeltje bezwaren en ver zoeken aan de gemeente en brengt de inspraak en commotie in herinnering rondom het Vre desmonument dat veel vanda len aantrok. Zijn recente corres pondentie met het stadhuis be treft het plots geplaatste aan plakbord naast de synagoge-in gang, en de duivenplaag die steeds meer schade veroorzaakt aan de monumentale gebouwen van de Joodse gemeenschap. „De Joodse gemeenschap in Leiden is als een kind met een waterhoofd. We zijn te klein om ons aanzienlijke erfgoed te kun nen dragen." De duiven jagen de synagoge nog eens op extra kosten. Hun uitwerpselen tasten het zink in de monumentale gebouwen aan en verstoppen de goten en de regenpijpen. Levie heeft hier voor vijf maanden geleden een financieel beroep gedaan op de gemeente. „Maar ik heb nooit een reactie gehad. Ook niet op het bezwaarschrift tegen het aanplakbord dat ik een maand geleden indiende. En dan nu weer dit nieuws. Het onheil dat zo'n keet aanricht in de buurt is vreselijk. Ik raak daar geëmotio neerd van. Waarom moet dit voor de deur van onze synago ge? We zijn daar zeer ontstemd over. Binnenkort bespreken we in het bestuur wat we met de houding van de gemeente aan moeten. Misschien moeten we maar eens bij andere overheden aankloppen." Het nieuwe onderzoeksgebouw van het LUMC dat over twee jaar klaar moet zijn. Afbeelding: EGM Architecten wijsgebouw dan ook al opgele verd. In dat gebouw komt onder andere Huisartsengeneeskunde, de dienst onderwijs en studen tenzaken en het Anatomisch Museum. Verder komt er een grote collegezaal met 450 plaat sen. Dat is twee keer zo groot als de bestaande grootste medische collegezaal in het LUMC. Daar mee wordt het één van de grootste collegezalen van de universiteit. De extra collegezaal komt er mede met het oog op het toenemende aantal studen ten geneeskunde dat de Univer siteit Leiden verwacht. In de bo venste lagen van het onderwijs gebouw komt kantoorruimte voor nieuwe staffuncties in het ziekenhuis. Bendervoet: „Het idee is om bureaufuncties die niet direct met het primaire zie kenhuisproces, de zorg voor pa tiënten, te maken hebben, weg te halen uit het ziekenhuisge bouw." Omdat door de nieuw bouw meer medewerkers van het ziekenhuis op een kleine ruimte worden geconcentreerd, komt er een nieuwe fietsenkel- der voor zeshonderd fietsen en een extra restaurant. Twaalf jaar geleden lag er al een plan klaar voor een nieuw ge bouw voor de faculteit genees kunde bij het LUMC, dat toen nog het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) heette. Het minis terie van onderwijs had er wel geld voor over, maar niet ge noeg. Daarmee werd de nieuw bouw op de lange baan gescho ven. De universiteit kreeg een eigen budget voor nieuwbouw en vond uitbreiding lange tijd minder belangrijk. De architecten zeggen bij het onderzoeksgebouw rekening te hebben gehouden met het be staande ziekenhuisgebouw. „We hebben bijvoorbeeld de invul ling met open en dichte puien gehandhaafd", zegt architect Pieter Walraad van EGM Archi tecten uit Dordrecht. „Maar het geel van het hoofdgebouw heb ben we niet overgenomen. We hebben voor een licht flessen- groen gekozen, een modernere kleur zonder dat het erg opvalt. Zo hebben we een wat moder ner accent gecreëerd. Dat moet kunnen, er zit zo'n twintig tot vijfentwintig jaar tijdsverschil tussen het hoofdgebouw en het nieuwe ontwerp." Voor het onderzoeksgebouw heeft de stichting Experimentele Volkshuisvesting van het minis terie van vrom een IDF-subsidie toegekend, een subsidie voor in dustrieel, flexibel en demonta bel bouwen. De wanden van de ruimtes in het onderzoeksge bouw kunnen naar believen tel kens opnieuw worden ver plaatst. „De gebouwinstallaties zoals de verlichting en het gas en elektriciteit zitten in het pla fond of de vloer verwerkt. Dat betekent datje de scheidings wanden gemakkelijk kunt ver plaatsen. Dat is gemakkelijk in (advertentie) door Wim Koevoet leiden - De projectgroep Nieuw Aalmarkt Plan (NAP) en de ge meente Leiden komen medio mei tot een definitief akkoord. Daar gaan wethouder R. Hille- brand (PvdA) en de voorzitter van NAP, C. Waal, vanuit, zo zei den ze gisteravond in een van de laatste vergaderingen van de projectgroep. Hillebrand kan vervolgens zijn ambtenaren aan een stadsvernieuwingsplan la ten schrijven. Nog deze zomer kan dat dan 'de inspraak in'. In september is de gemeenteraad aan de beurt voor het definitieve oordeel. Het verlangen naar het einde is alom aanwezig. A. van Bochove, die in de projectgroep het Leid- se centrummanagement verte genwoordigt, staat te popelen 'om de hamer te laten vallen'. „Na een discussie van ruim vijf tien jaar is de uitvoering van het plan enorm urgent." Het akkoord in wording bete kent onder meer dat de Aal- marktschool wordt gebruikt voor de vestiging van een 'win keltrekker', waarvan de 900 vier kante meter zijn uitgesmeerd over een kelderverdieping en een etage op het maaiveld. Ver der is er ruimte voor de tweede zaal van de Stadsgehoorzaal en het zogeheten cultuurplein van ongeveer 25 bij 50 meter, tussen de Aalmarkt, de Breestraat en de Mandenmakerssteeg. Het theatercafé komt te verval len. Volgens M. Haasbroek, ver tegenwoordiger van de Aal markt-ondernemers, is er geen horeca-ondernemer te vinden die de hoge huurprijs kan op brengen. De supervisor van de project groep, W. Parijn, heeft nog en kele kleine wijzigingen in het nieuwe Aalmarktplan aange bracht. Zo heeft hij de nieuw te bouwen brug bij de Stille Rijn aanzienlijk verbreed, waardoor er meer ruimte is voor fietsers en er zelfs aan weerszijden ter rassen kunnen komen. In het monumentale huis van de familie Meelker aan de Aal markt wordt nu het bijbehoren de grand café gedacht. Het echt paar toonde zich gisteravond gelaten over deze zoveelste be stemming die hun pand op pa pier krijgt.Als we elke verande ring op onze emoties zouden la ten inwerken, waren we al lang gek geweest." Door de gewijzigde nieuwe brug is de discussie over de Waag- hoofdbrug weer nieuw leven in geblazen. Die kan wellicht ver dwijnen als fietsers op de nieu we brug de ruimte krijgen. Zeker als van de Mandenmakerssteeg een verblijfsgebied voor winke lend publiek wordt gemaakt, zo als de bedoeling is, is een brug voor fietsers op die plek niet meer nodig. In het nieuwe Aalmarktplan, waaraan nu zo'n jaar wordt ge werkt en waaraan vooral super visor W. Parijn zijn naam mag verbinden, is voor bijna iedere betrokkene wel iets van zijn ga ding te vinden. Toch, met nog twee weken voor de besprekingen met de ge meente, is de projectgroep ver deeld over de winkeltrekker in de Aalmarktschool. Van die trekker is pas sinds een maand sprake. Parijn heeft de winkel in het plan opgenomen op aan dringen van ambtenaren, des kundigen en de beoogde pro jectontwikkelaar, MAB. De vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel, B. Schuttenbeld, en Van Bochove van het centrummanagement zijn vóór. Maar F. Hendrikse van de wijkvereniging Pieters- en Academiewijk, H. Bollebakker, voorzitter van Heemschut Zuid- Holland, en R. Onel van de stichting Aalmarktgebied prefe reren de vorige versie van het nieuwe Aalmarktplan. Daarin zit geen winkeltrekker maar wel een theatercafé. een onderzoeksgebouw waar veel kortlopende onderzoeken worden verricht met steeds nieuwe onderzoeksgroepen." door Timoteus Waarsenburg leiden - Twee grote tuinslangen en een buis spuiten helder lei dingwater in het splinternieuwe vijfentwintigmeterbad. In het bassin oogt het water een stuk minder helder, een beetje groen zelfs. Pas na toevoeging van de nodige chemicaliën zal het fris blauw kleuren. In het fraai vormgegeven bad ernaast leg gen werklui de laatste hand aan de tegelvloer op de bodem. Waar over enige weken kinde ren en volwassenen in zwem broek zullen rondrennen, lopen nu nog bouwvakkers in overalls. Zwembad De Zijl is bezig met een grondige verbouwing. „Op de plek van dit nieuwe zwemparadijs stond voorheen het grote buitenbad", zegt Henri de Boer, manager Sportaccom modaties van de gemeente Lei den. Dat bad is gesloopt, de plaats waar het stond overdekt. „De Zijl gaat voortaan uit twee delen bestaan. Het oude zwem bad, waar sporters en rustige zwemmers die baantjes willen trekken terechtkunnen, en het nieuwe recreatiebad. „De uit breidingsmogelijkheden bij de andere zwembaden in Leiden zijn beperkt. Hier kon het wel en daarom zijn we maar meteen aan de slag gegaan." Het recreatiebad krijgt een peu ter- en kleuterpoeltje, een diep bassin met een stroomversnel ling erin, een overdekte glijbaan die buiten het gebouw omgaat, een warm bubbelbad en een vijfentwintigmeterbad met in hoogte verstelbare bodem. „En dan komt er nog een 'natte' kantine met terras waar de zwemmers in hun natte pak een drankje of frietje kunnen halen", zegt De Boer. Toekomstige bezoekers van De Henri de Boer, manager sportaccommodaties: „Het nieuwe zwembad De Zijl moet meer bezoekers trekken." Foto: Hielco Kuipers Zijl moeten voortaan een keuze maken: gaan ze naar het oude bad voor het oude tarief, of be talen ze 75 cent meer voor een kaartje, 3,25 euro, en gaan ze naar het zwemparadijs waar ze drie uur kunnen vertoeven? De Boer: „Het nieuwe recreatiebad is iets duurder. Maar je mag er ook langer binnenblijven. En als de twee buitenzwembaden open zijn, zitten die bij de prijs inbegrepen." De grootschalige verbouwing, of eigenlijk nieuwbouw, van het recreatiebad De Zijl is onderdeel van een gemeentelijk streven om meer mensen naar de Leid- se zwembaden te lokken. „De populariteit van zwembaden wordt uitgedrukt in een animo- cijfer. Hoeveel keer per jaar maakt een bewoner gebruik van het zwembad? In Leiden is dat cijfer heel laag: 3,6. In de omge ving ligt dat vele malen hoger. Dat komt omdat er in Leiden op het gebied van zwembaden te weinig recreatiemogelijkheden zijn. Je kunt overal wel baantjes trekken. Maar een echt zwem paradijs hadden we nog niet." Maar binnenkort dus wel. Half mei wordt het nieuwe zwembad opgeleverd. „Dan moeten we nog opruimen en schoonma ken. En natuurlijk een weekje proefdraaien. Maar zoals het zich nu laat aanzien, gaan we op 2 juni open voor het publiek. En dan is ook meteen het buiten bad toegankelijk." Tot die tijd is het 'oude' zwembad gewoon ge opend. Alleen met Orange bel je in en naar Frankrijk gewoon met je beltegoed. Net zo makkelijk als thuis. the future's bright, the futurejs Orange www.orange.nl orange'

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13