SERVICE 1 K m Drumsticks met peultjes Regen Anagram HDC 160 DINSDAG 29 APRIL 2003 CD VAN DE DAG Genre: R 'n' B/nu soul Macy Gray The Trouble With Being Myself Epic 510810 2 'It's been 3 days since I screamed and hung up on youand all I wanted was to hold u tight'. Zo'n openingszin tekent Natalie Mclntyre, alias nu soul-diva Macy Gray, ten voeten uit. Drieënder tig is dit vat vol tegenstrijdigheden uit het Californische San Fer nando Valley nu. De titel, The Trouble With Being Myself, haar der de album, dekt de lading volledig. Ze graaft zich opnieuw autobio, maar ze wordt er niet wijzer van. De liefde komt immers in alle vormen. Als passie die de onzekerheid in haar bestaan verdringt, getuige Come Together ('Your fine chocolate ass brings nothing ne gative to mind'). En als jaloezie die de twijfel juist voedt, zoals in She Don't Write Songs About You en bovenal in het onnavolgbaar gezongen hoogtepunt She Ain't Right For You. De cd klinkt fris van begin tot eind. Soms is het jammer dat veel songs het stempel dra gen van de jams waaruit ze zijn ontstaan, zoals in het aanstekelijke When I See You. Daardoor hoor je de inspiratie van Stevie Wonder, Sheryl Crow, Marvin Gaye, Donny Hathaway en Maxwell iets te duidelijk terug. BOEK VAN DE DAG JH MB Genre: roman Frederik van Eeden Van de koele meren des doods uitg. Athenaeum-Polak Van Gennep Prijs: 12,50 Onvoorstelbaar dat Frederik van Eedens romandebuut Van de koe le meren des doods dateert van een dikke honderd jaar geleden. Hoewel de beschrijving van de context van het leven van de jonge, maar labiele en zelfs suïcidale vrouw Hedwig in stijl volkomen be antwoordt aan het fin de siècle, is de psychische problematiek die het boek beschrijft nog zeer actueel. Van Eeden (1860-1932) was behalve roman- en toneelschrijver, dichter, essayist en 'wereldver beteraar' ook psychiater. Toch kan je hem nergens betrappen op overdreven gebruik van vakjargon of gekunsteldheid. Zijn beschrij ving van de psychose waarin Hedwig raakt, is uiterst boeiend. Jam mer genoeg kent het einde van het boek een hoog EO-gehalte als Hedwig het geloof in God hervindt en gaat werken als üefdeszuster tot aan haar -veel te vroege- dood. Toch is deze heruitgave volko men terecht, want Van koele meren des doods is onbetwist een klassieker. KOKKERELLEN Van de drumsticks van kippen kun je pas echt genieten wan neer je het vlees ongegeneerd kunt eten terwijl je de drumstick tussen de vingers bij de mond houdt. In ons land doen we dat niet graag en gebruiken bij voor keur een mes, vork en/of le pel. In de meeste andere Europese landen kluift men naar hartelust en men heeft er dan ook geen last van de gêne die veel Nederlanders ten aanzien van het kluiven aan tafel juist wel hebben. Om aan veel bezwaren tege moet te komen en uw gasten niet voor al te grote verrassin gen te plaatsen kunt u vingerkommetjes met water bij de borden plaatsen. Hoofdgerecht voor 2 personen: 6 - 8 (of meer) kippen- drumsticks; zout; witte peper uit de molen; 40 20 gram boter; 2 sjalotjes, gesnipperd; 2 teentjes knoflook, ragfijn gehakt; 1 dl. droge sherry (fino); 3 dl gevogel tefond, uit potje; 11/2 theel. ho ning 250 - 300 gram verse peul tjes, schoongemaakt. Maak de drumsticks droog met keukenpapier. Wrijf ze in met wat zout en peper. Verhit een passende braadpan en laat er 40 gram boter in smelten. Wacht tot het schuim begint weg te trekken. Schroei de drumsticks snel rondom dicht. Temper on middellijk daarna de warmte bron. Laat de drumsticks hierna in 18 - 20 minuten zachtjes gaar braden. Keer ze regelmatig en bedruip ze met de braadboter. Laat de goudbruin gebraden drumsticks nadat ze uit de pan zijn genomen even op een stuk keukenpapier uitlekken. Verpak ze daama in aluminiumfolie Laat ze 10 minuten rusten. Fruit de sjalotjes 2 minuten in de resterende braadboter. Roer de knoflook er door en voeg 1. minuut daarna de sherry toe. Roer alles krachtig door en laat alles even flink doorkoken. Schenk het residu door een zeefje in een pannetje. Voeg de fond er aan toe. Breng alles aan de kook en laat alles zolang zachtjes koken tot door het indampen niet meèr dan de helft van de oorspronkelij ke hoeveelheid is overgebleven. Roer de honing er door en voeg naar eigen smaak en in zicht wat zout en peper toe. Houd de saus warm. Zet intussen de peul tjes met ruim kokend water op. Voeg een beetje zout toe. Laat de peultjes niet veel lan ger dan 7 minuten ko ken. Stort ze in een vergiet en spoel er een royale hoeveelheid koud water over. Laat de peultjes, nadat ze zijn afge koeld, uitlekken. Doe ze vervol gens terug in de pan waarin ze werden gekookt Maak ze op nieuw warm. Strooi er een beet je peper over en schud er een klontje (ca. 20 gram) boter door. Presentatie: Schep de peultjes als bergjes in het midden van voorverwarmde borden. Haal de drumsticks een voor een door de hete saus en schik ze rondom de bergjes. Le pel het restant van de saus over de peultjes. Geef er knapperig, zelf afgebakken, stokbrood bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: op de Al knoop punt Watergraafsmeer en knooppunt Eemnes en op de A12 bij Veenendaal en knooppunt Waterberg. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A2 bij Utrecht en A4 bij Leidschendam. Woensdag: Alleen de dagelijkse controles. Donder dag: A44 bij Haarlemmermeer en A4 bij Leiden. Vrijdag: A7 bij Beemster en A17 bij Moerdijk. Zaterdag: A2 bij Nieuwegein en A12 bij Zoetermeer. Zondag: A30 bij Barneveld en A50 bij Ravenstein. HET WEER door Jan Visser Zelden heeft de overgangsmaand april zoveel winter en (voor)zomer in zich verenigd als de grasmaand van 2003. Gedurende de eerste helft van de maand registreerde De Bilt 10 vorstdagen waarvan 7 op rij: daama ging het roer om en werd het op 7 dagen (niet opeenvolgend) meer dan 20 graden. Gisteren werd op het KNMI een maximumtemperatuur van 22,6 graad geregistreerd. Vanaf 1901 zijn alleen in 1946, 1952 en 1993 meer warme dagen voorgekomen. In 1952 waren het er zelfs 11. Het aantal vorstdagen is voor het laatst groter geweest in 1929 met 11, in 1917 waren het er zelfs 14. De warmte van gisteren kwam tot stand aan de achterzijde van een warmtefront dat aan het begin van de middag over ons land naar het noorden trok. Daarachter brak de bewolking regio naal flink hetgeen dus ruime twintigers opleverde. In Eindhoven werd het met maximaal 24,9 graad bijna zomers warm. Nog warmer in Frankrijk met in Dax zowaar 30,7. Bij ons kwam Soesterberg op 22,4, Schiphol, Hoofddorp en Valkenburg 21,2 en Wijk aan Zee 20,5 graad. Een over Frankrijk dichterbij komen de frontale storing en een over de Britse eilanden na derend storingsgebied bepalen het weer op Konin ginnedag. Het gevolg is dat het op veel plaatsen enige tijd regent of tot regen of onweersbuien komt. Op dat laatste zinspelen met name de Duitse computers en dan vooral gedurende de middaguren, de overige modellen verwachten de grootste neerslagactiviteit - mits de frontale storing voldoende armslag krijgt - meer in de nacht en ochtend. Tijdens de middaguren zou het dan weer wat kunnen verbeteren en laat vooral aan zee de zon zich zien. De temperatuur loopt op tot omstreeks 16-17 graden en de wind gaat in de loop van de dag weer uit het zuidwesten waai en. Op de lange termijn blijft het wisselvallig, maar dankzij hogedruk in het weekeinde tijdelijk afnemen de buiigheid. O <3 tf tt if ooj> zon licht bewolkt bewolkt buien lichte regen zware regen sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist Temperatuur min/max Bel de weerman v< het meest actuel weerbericht in de r 0900-1234? De condities zijn morgen vrij ongunstig. Ondanks een enkele bui is er veel stuifmeel in de lucht. De komende gen wordt de situatie iets gunstiger. STRIPS PUZZEL DIRK JAN 1 2 3 4 5 6 7 DE RECHTER Ajee, Deze KEBR POBT Her weeR. J] door Mr Jesse van Muylwijck SM W/AT vooRspeuuero ze UïAJTjes Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te wor den ingevuld. Het woord van vijf let ters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1, het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters op de vet omlijnde regel een woord. 'Vv 'V- -v-v r|gjj /flANO- ft£É¥T V OOK IÊT5 PAT oeen AKXOOPJ&H S£VAT? 1. Gedorste halmen, harde buitenkant, muziekgezelj 2. luizenei, dorpsweide, muziekstuk; 3. moerassig water, land in Europa, afbreken; 4. grap, toetsinstrument, vaartuig; 5. weg met bomen, sierplant, hoeveelheid; 6. beest, appelwijn, schuld; 7. stop, stopplaats, handstaaf; 8. gespitste mond, viseter, deficit; i 9. oevergewas, vervoermiddel, inwendig; 10. advies, grond, tuin. r p Oplossing van maandag: li Horizontaal: 1. Waas; 4. oost; 7. ficus; 9. ze; 11. rat; 12. git 13. ent; 15. war; 16. leer; 18. west; 19. uni; 20. egel; 22. IH 25. eis; 27. alt; 28. re; 29. leg; 31. de; 32. later; 34. trap; P 35. saté. 1 n Verticaal: 1. Wezel; 2. af; 3. sir; 4. out; 5. os; 6. taart; 8. d' 10. energie; 12. gasveld; 14. te; 15. we; 17. rul; 18. wil; 20. eerst; 21. es; 23. ia; 24. stère; 26. wet; 29. lap; 30. ge£ 32. la; 33. ra. f

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12