Erkenning voor een geweigerde nieuwsfoto MEDIA Serie hilarische nepdocumentaireï Commerciële kinder-tv floreert bij mooi weer Interactieve uitzending Kinderkoninginnedag Tentoonstelling winnaars World Press Photo in Amsterdam van start wjÊÊÊÊmm mma O .J. Simpson treedt in voetsporen Osbourne Barney krijgt gastrol in GTST i° Nieuwe show Fons de Poel Hilversum - Home sweet home "is de titel van een nieuw KRO- programma waar Fons de Poel in juni mee begint. In het pro gramma ontvangen De Poel en psychologe Ingeborg Bos elke week een prominente Neder lander, die vertelt over zijn of haar jeugd en hoe ze geworden zijn wat ze nu zijn. Gasten zijn onder anderen Herman Heins- broek, Léon de Winter en Nina Brink. EuroNews in handen omroepen Hilversum - EuroNews, de pan- Europese nieuwszender, is sinds gisteren volledig in han den van 19 van 21 partciperen- de Europese publieke omroe pen. Het consortium van Euro pese publieke omroepen SECE MIE (waaronder RAI, RTBF, France 2, TVE), die tot dusver 51 procent van EuroNews in handen had, heeft gisteren de overige aandelen overgenomen van het Britse persburo UN. EuroNews heeft vanaf het begin van haar uitzendingen het doel gehad om een kanaal te zijn dat Europees- en wereldnieuws brengt vanuit een Europees perspectief in de diverse talen van Europa. In Nederland is EuroNews in ruim 3 miljoen huishoudens via de kabel te ontvangen waaronder Hilver sum, Haarlem en Amsterdam. Chatten met leden Westlife Hilversum - De populaire band Westlife komt donderdag chat ten bij Sky Radio. Luisteraars van Sky Radio kunnen vanaf 15.00 uur via de website www- .skyradio.nl vragen stellen aan Nicky, Shane, Bryan, Kian en Mark, die enkele uren na de chatsessie het podium van de Rotterdamse Ahoy' beklimmen. Momenteel is Westlife bezig met een Europese tournee. dinsdag 29 april 2003 door Bemice Breure Amsterdam - Hij is inmiddels schor van alle aandacht van de afgelopen dagen. Want iedereen wil even praten met de winnaar van World Press Photo. Maar Eric Crigorian (33) kijkt wel beter uit dan zich voortaan tot de groten der aarde te rekenen. „Ik ben gewoon een fotograaf die probeert rond te komen van zijn werk, en daar vaak maar met moeite in slaagt." Zo lukte het hem vo rig jaar niet om zijn reportage van een aardbeving in Iran gepubliceerd te krij gen. Het moet voor hem een vreemde ge waarwording zijn om een van de ge weigerde foto's nu op zo'n prominen te plek van de overzichtstentoonstel ling in de Oude Kerk van Amsterdam te zien. De plaat van een rouwend jongetje dat zich bij het verse graf van zijn vader vastklampt aan diens broek werd in februari door de jury van World Press verkozen tot beste nieuwsfoto van 2002. Gisteren is de tentoonstelling met alle winnende fo to's officieel geopend. Grigorian kreeg zijn World Press Award uitgereikt door premier Balkenende. De hoofdwinnaar woont in de Ver enigde Staten, maar is geboren in Iran. Zijn familie, behorend tot de Ar meense minderheid in het land, vluchtte tijdens de revolutie in 1979. Grigorian was toen negen jaar oud. „Later had ik, zoals zoveel mensen, een behoorlijk negatief beeld van Iran", vertelt hij. „Voor mij was het een land waar alleen maar gekke mensen wonen die rare dingen doen, zoals het gijzelen van Amerikanen." Na twee eerdere reizen naar zijn ge boorteland besloot hij vorig jaar om een reportage te maken van het dage lijks leven aldaar. „Want er bestaat een groot verschil tussen de regering Winnende foto. Een jongen treurt bij zijn vaders graf na een aardbeving in Iran. Foto: Eric Grigorian Eric Grigorian, winnaar van World Press Photo, probeert rond te komen van zijn werk. Foto: GPD in Iran en de bevolking. Dat wilde ik laten zien. Tot hij op 23 juni in Tehe ran 's ochtends de radio aanzette, en hoorde dat een verderop gelegen pro vincie was getroffen door een aardbe ving. „Om tien uur werden twee do den gemeld, om twee uur 's middags spraken de nieuwslezers al van dui zenden doden." Camera Eric Grigorian kwam aan het einde van de middag in het getroffen gebied aan. Niet lang daarna viel zijn oog op het bewuste kind, maar aarzelde lang of hij zijn camera op hem zou richten. „Het was me direct duidelijk dat hij letterlijk alles verloren had. Hij zat huilend bij het graf van zijn vader, en er was niemand die naar hem om keek. Ik probeerde me in hem te ver plaatsen, ik zou op zo'n moment ab soluut niet gefotografeerd willen wor den." Uiteindelijk schoot hij toch snel wat foto's. „Ik besloot dat het fotogra feren van zijn ellende de enige manier was waarop ik me nuttig kon maken. Er moest wereldwijde erkenning ko men voor deze ramp." Derde wereld Groot was zijn frustratie toen, weer te rug in Teheran, bleek dat niemand verlegen zat om de reportage. Een groot internationaal agentschap draai de er niet om heen. 'Pfima foto's, Er ic', kreeg Grigorian te horen. „Maar het is zwart-wit. En die aardbeving is al drie dagen geleden.' Bovendien bleek het uiteindelijke dodental lager te zijn dan allereerst werd vermoed. De aardbeving had uiteindelijk 'maar' 500 mensen het leven gekost. „Wat een onzin", zegt Grigorian stellig. „Als zoveel mensen waren gedood bij een natuurramp in Los Angeles, was de belangstelling overweldigend geweest. Maar nu betrof het maar een land in de DerdeWereld." Hoewel bijna een jaar later, brengt zijn reportage de Iraanse aardbeving toch nog wereldwijd onder de aan dacht. Dat de belangrijkste nieuwsfoto zeker niet tijdens de breedst uitgeme ten gebeurtenis van een jaar hoeft te zijn gemaakt, onderstreept ook de jury. Voorzitter Shahidul Alam, die alle 53.000 inzendingen door zijn handen heeft laten gaan, ziet een trend in de keuze voor de winnende foto en de maker. „Het zegt iets over de ontwik keling van World Press dat de winnaar niet een fotograaf is van de grote pers bureaus. Zeker in een tijd dat de ge loofwaardigheid van de media nogal een sin het geding is, is het heel be langrijk dat een aantal mannen en vrouwen nieuws blijft brengen dat niet als nieuwswaardig wordt gei Wij willen hun moed belonen." Naast alle winnende foto's uit World Press Competitie 2002 won de Oude Kerk een selectie uit het ij van Eric Grigorian tentoongesteld als zijn reportage over het dagelijlIj ven in Iran. Verder zijn er alle fotL zien die de kinderjury's van Ml1 Press de afgelopen twintig jaar heft verkozen. De expositie is tot en met maan. juni van 10.00 uur tot 18.00 mm|u opend. Op zondag van 13.00 tot t_ uur. Op Koninginnedag is de tenttt stelling niet toegankelijk. door onze mediaredactie Hilversum - De voormalige sportheld en tv-ster O.J. Simp son treedt in de voetsporen van rockzanger Ozzy Osbourne. Vanaf juni zal de man die in 1995 werd vrijgesproken van de moord op zijn ex-echtgenote Nicole en huisvriend Ron Gold man, te zien zijn in zijn eigen realityserie. Tientallen lokale stations zullen het programma op de buis brengen. De kijkers zullen on der meer zien hoe Simpson zijn dagen slijt in Florida, ver weg van de glamour van zijn vroe gere woonplaats Hollywood. Het is de eerste keer dat O.J Simpson weer langdurig voor de camera's verschijnt sinds de behandeling van de moordzaak in de rechtszaal, die breed werd uitgemeten op tv en miljoenen mensen aan het scherm ge kluisterd hield. De serie rond Simpson is de zo veelste poging van bekende, OJ. Simpson. Foto: AP dan wel omstreden Amerikaan se grootheden om, in navolging van The Osboumes, via het rea- litygenre hoge kijkcijfers en veel media-aandacht te verkrijgen. Zo zijn de beslommeringen van de steenrijke Texaanse weduwe Anna Nicole Smith inmiddels bij Veronica te zien, presenteert Monica Lewinsky de realitys- how Mr. Personality en krijgt Sharon Osbourne een eigen show op dagtelevisie. Minelli Minder voorspoedig verliepen de tv-plannen van Liza Minnelli en haar kersverse echtgenoot David Gest Het tweetal zou fi gureren in het door henzelf ge produceerde en bedachte Liza David, een serie op muziek kanaal VH 1. Nadat de cameraploeg zestig uur materiaal had geschoten, bleek het echtpaar steeds min der bereid tot medewerking, waarna de zender de serie schrapte. Inmiddels loopt er een rechtszaak waarbij het 'ge dupeerde' stel 23 miljoen dollar van de zender eist wegens con tractbreuk. Ons soort mensen treffend geportretteerd Hilversum - Wie zijn karakteris tieke hoofd ziet, zal de Britse schrijver en acteur Chris Lang ham wellicht herkennen van de komische reeks Not the Nine o' clock news of van zijn optreden - weliswaar in uiteenlopende vermommingen - in de Monty Python-film Life of Brian. In de ooit als BBC 4-radioreeks be gonnen televisieserie People Li ke Us, waarvan de RVU vanaf vanavond de tweede reeks op de buis brengt, komt Langham, hoewel prominent aanwezig als verslaggever Roy Mallard, vrij wel niet in beeld. Af en toe zien we zijn hand, een arm of een deel van zijn gezicht in een hoekje van het beeld, maar daar blijft het bij. Niet voor niets zei hij zelfbij de start van de eerste serie:Als dit een succes wordt, ben ik ooit misschien één van de minst bekende gezichten op televisie." De serie, die in Nederland Ons Soort Mensen heet, omvat zes treffend gefilmde nepdocumen- taires die zijn geschreven en ge regisseerd door John Morton. Anders dan in de reeks Dertig Minuten van Arjan Ederveen, heb je als kijker aanvankelijk niet eens in de gaten dat het gaat om een subtiele parodie op het docusoap-genre. Zo zien we in de eerste aflevering hoe Mal lard de activiteiten van platte landsdominee Andrew Trever- ton op de voet volgt. Treverton werkt al zes jaar als geestelijk herder van de St. John Baptist Church, een klein kerkje in het hart van een slaperig boeren dorp. De zelfbenoemde 'what you see is what you get-domi- nee' leeft in een constante spa gaat tussen de eisen van zijn 1 zwaar gefrustreerde en teleurge stelde echtgenote en die van zijn truttige, dolverliefde secretares se van het type Britse oude vrij ster, alhoewel ze pas onlangs door haar man is verlaten. We zien Treverton als hij Stair way to Heaven op het kerkorgel pingelt of terwijl hij de gloed nieuwe keuken van een duide lijk sociaal gestoord echtpaar in zegent, terwijl de cameraman ondertussen wordt belaagd door de hond des huizes. Verder neemt hij zijn week door met zijn overijverige rechterhand. Ook zien we hem in gesprek met een niet al te gelukkig jong stel dat op het punt van trou wen staat. Tijdens de hilarische repetitie van de plechtigheid, wordt de rol van de inmiddels afgehaakte en zwaar depressieve echtgenote in spe overgenomen door de verslaggever. Die bena drukt steeds dat de geïnterview den hem geheel volgens de wet ten der docusoaps moeten ne geren, maar raakt keer op keer tegen zijn wil bij de gebeurtenis sen betrokken, meestal met de sastreuze gevolgen. Gedurende de film worden de verhalen absurder, komischer en tegelijkertijd tragischer. De dominee blijkt eigenlijk zelf niet te geloven en zijn vrouw kwijnt weg, vervuld van het verlangen om eens uit de band te spri en groots en meeslepend te ven. Intussen staat ze te wa< ten op haar man die tijdens dorpsfeest op de tonen van ry White met zijn opgetogei cretaresse de dansvloer be treedt „Heb je ook wel een: gevoel dat andere mensen 1# lol in hun leven hebben d; sombert ze. „Ik bedoel: hoei vispasteitjes kun je op in ééi mensenleven?" De komende weken richt Ri Mallard de schijnwerper opl eenlopende beroepsgroepen komt de moeder aan bod, ef, als de journaliste, de acteur, manager en de piloot, die tij dens de vlucht zo over zijn 5 ren raakt dat hij de schietsti wil gebruiken. Monique Brandt Ons soort mensen, vanaf vai avond elke dinsdag om 19.dcl uur bij de RVU op Nederlanl Top 10 meest bekeken programma's 1. AC Milan-Ajax NOS 3.230 2. Kopspijkers VARA 2.954 3. Studio sport (zo,19u) NOS 2.859 4. Journaal (zo, 20 u) NOS 2.141 5. Goede tijden slechte tijden RTL 4 2.120 6. Baantjer RTL 4 2.021 7. Barcelona-Juventus NOS 1.873 8. Vermist TROS 1.772 9. Kassa VARA 1.757 10. 1 tegen 100 TROS 1.629 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Jeugdjournaal (vr) NOS 273 2. Fox Kids planet live concert FOXK 258 3. Pokémon FOXK 247 4. Klokhuis NPS 222 5. Ernst, Bobbie en de rest FOXK 217 6. Shinchan FOXK 193 7. Totally spies! FOXK 184 8. Wunschpunsch FOXK 183 9. Villa achterwerk VPRO 180 10. Moviebits FOXK 180 Marktaandelen inc Nederland 1 11-1 (11,1) Nederland 2 19,3 (12,7) Nederland 3 8,6 (8,5) RTL 4 18,4 (18,4) RTL 5 4,0 (5,0) - Yorin 5,9 (5,1) SBS 6 9,3 (13,8) NET 5 5,0 (5,1) V8 3,5 (4,1) - Veronica 0,6 (0,6) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar.Tussen haakjes staan de marktaan delen van vorige week. Jonge kijkers keren publieke Z@ppelin rug toe door Susanne van Velzen Hilversum - Als de eerste mooie dagen van het jaar zich aandie nen doet zich in kindertelevisie land ieder jaar een opmerkelijk fenomeen voor jonge kijkers ke ren Z@ppelin dan de rug toe ter wijl de commerciële kinderzen ders blijven floreren. De kijkcij feranalisten van Publieke Om roep kunnen de jaarlijkse mooi- weer-dip van Z@ppelin niet ver klaren en zijn een onderzoek ge start naar het kijkgedrag van kinderen tussen 3 en 12 jaar in deze periode van het jaar. Volgens Marjan den Ouden van de afdeling Kijk- en Luisteron derzoek van Publieke Omroep hebben ze de afgelopen jaren nog nooit een vinger kunnen krijgen achter deze daling van het marktaandeel van de kin derprogramma's op Z@ppelin. „Er is de afgelopen tijd niets ge wijzigd in de programmering van Z@ppelin en de commercië le kinderzenders, dus daar kan het niet aan liggen. Z@ppelin heeft tussen 18.00 en 19.00 uur altijd een marktaandeel van zo'n vijftig procent. Nu zit het aan deel tegen de veertig procent. Deze terugval keert heel opval lend ieder jaar terug. Wellicht gaan de Z@ppelinkinderen met mooi weer eerder buitenspelen dan de 'commerciële kinderen'. Misschienzijn de commerciële kijkertjes wel meer tv-verslaafd." Uit de kijkcijfers van de aJjgelo- Het optreden van Idols-ster Jim was afgelopen weekeinde een van de hoogtepunten van het Fox Kids Planet Live in Ahoy'.Foto: ANP pen weken blijkt dat de com merciële televisiezender FoxKids helemaal geen last heeft van het mooie weer. Integendeel. Er kij ken meer kinderen dan ooit naar het station. Sinds enkele weken domineren de program ma's van FoxKids als Pokémon, Ernst, Bobbie en de rest en To tally spies! de top 10 van best bekeken tv-programma's. Bij FoxKids heerst deze week een jubelstemming, want het station haalde dit weekeinde een re cordaantal kijkers met het Fox Kids Planet five concert. In de doelgroep van het tv-station, 6 tot 12-jarigen, haalde het pro gramma, dat vanuit Ahoy1 werd uitgezonden, zondagmiddag een marktaandeel van bijna 80 procentDat wil zeggen dat van alle kinderen die op dat mo ment voor de tv zaten, 80 pro cent naar FoxKids keek. In maart dit jaar was het markt aandeel van FoxKids bijna vijf procent hoger dan in maart vo rig jaar. „Wij zijn de afgelopen jaren redelijk afhankelijk ge weest van Pokémon. Dat was onze grote trekker. De rage is nu voorbij en we zien dat onze an dere programma's zoals Totally spies!, Hamtaro en Kids top 20 op eigen kracht veel kijkers trek ken. We zijn overigens net be gonnen met het uitzenden van een nieuwe reeks Pokémonafle- veringen en daar wordt heel veel naar gekeken. Kinderen weten die programma's meteen te vin den", aldus onderzoeker Ron Scholten van FoxKids. Hilversum - Darter Raymond van Bameveld gaat een gastrol letje spelen in Goede tijden, slechte tijden. Deze week zijn in Aalsmeer opnamen ge maakt. „Het is een eenmalig optreden, dus alsjeblieft geen verhalen dat ik me op het acteren ga storten", aldus de Hagenaar. „Ik kreeg ooit een maütje van Ferry Somogyi, Bas Muijs en Winston Postdie graag een keertje wilden darten. Dat heb ben we gedaan. Daar is een leuk contact uit voortgevloeid en nu mag ik een keertje mee doen. Leuk toch? We moeten ook niet overdrijven. Ik zeg zes zinnen in een scène, waarin Stefano een darter uitdaagt in café De Koning." De aflevering met Bamey wordt 4 juni uitgezonden. Raymond van Barneveld Foto: ANP door onze mediaredactie Hilversum - EO's interactieve kinderprogramma Mir@kel zendt morgen vijf uur lang live beelden uit van Koninginnedag in Wïjhe, Deventer en de rest van Nederland. Tijdens deze fi- ve-uitzending zendt Mir@kel de beelden uit van NOS Actueel. Op deze manier wordt het be zoek van de koningin en haar familie gevolgd. Bij de beelden vertellen kinderen uit Wijhe en Deventer samen met Floris Rou- bos van het Schooltv-weekjour- naal, wat zij weten over de acti viteiten die voor de koningin worden georganiseerd. De beelden worden afgewisseld met live-fragmenten van het Ko- ninginnedagfeest op andere plaatsen in het land: Sipke Jan Bousema (AVRO), Yvon Jaspers (KRO), Marien van der Kooij (IKON), Martine Kruider (Schooltv) en Hans Smit (Jeugd journaal) zullen verslag doen vanuit Leeuwarden, Amster dam, Sittard en Wijhe. In de speciale studio van het kinder programma op de Brink in De venter ontvangen presentatoren Rebecca Bijker en Herman Boon gasten en kinderen die iets bij zonders doen op Koninginne dag. Mir@kel is interactief. Kinderen in Nederland kunnen tijdens de live-uitzending meedoen en reageren door te bellen of te mailen naar de studio. Ze vertel len in Mir@kel wat zij doen op Koninginnedag, stellen hun vraag over de koningin aan de royalty-deskundige, Reinildis van Ditzhuyzen, of wensen de koningin iets toe. Www.kinder- koninginnedag.nl wordt de plek waar alle informatie over de tv- uitzending, het Koninklijk Huis en Kinderkoninginnedag in kj[p- derland te vinden is. Cathy Spierenburg, netcoöijlf nator van Z@ppefin over dej speciale uitzending: „Konirj nedag is bij uitstek een feesl voor kinderen, maar die wo tijdens de verslaggeving vaal over het hoofd gezien. Nu kj gen ze eindelijk de aandacl ze verdienen." oortf Kinderkoninginnedag wort morgen uitgezonden van 0! uur tot 14.00 uur. Van 16.51 17.25 uur volgt een live-sai vatting van Kinderkoningii dag bij Mir@kel op Z@ppelü Kinderkoninginnedag komi stand in samenwerking mei NOS-Actueel. De reguliere uitzending va) NOS-Actueel wordt uitgezoP op Nederland 2 van 09.45 tih 13.10 uur.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10