LEIDE Instellingen willen 'echte kennisstad' Iedereen is pa 'De markt een tijdbom? Echt niet' chtold laat De X en het Volkshuis zelf uitrazen R1 REGIO ID College en ROC hopen mislukte fusie te vergeten Leidse onderzoeker bijzonder hoogleraar Dweilen met de kraan open maandag 28 april 2003 formondse 1 onder laus de wei in oeterwoudse 5 proeven op trenkaasfeest foonroor" Reestraat I Een 16-jarige jongen jerdorp is vrijdagavond (reestraat beroofd van piele telefoon. Op het t dat de telefoon van de afging en hij hem beant- e, pakte een nog onbe- nan de telefoon uit zijn en rende er mee weg. langs Ruggen varmond - Behalve bfjes of plekken uit het n Rembrandt, kunnen 1 Leiden nu ook langs 1 en singels verkennen, herdag is bij de VW de genroute' te koop, een jte door Leidse en War- J wateren. 'Route 66', I vaarkaart bij de pre- j al werd genoemd, be ëindigt in Warmond. Bij Ijversbrug gaat de route binnen. Op een klein Jlaresingel, de Oranje- ■aardgracht na, slingert genroute zich door alle pachten. Via de Trek- at het dan weer richting hd. De 66-bruggenroute |>rpen door Ruud van i en een uitgave van de Hand-Rijnland. len Tape i Tromp JMartine Tromp, mede- r van TV West, heeft de Tape gewonnen. Dit is aoedigingsprijs voor fievisiejoumalisten. neeft de prijs, 3500 euro jnstwerk, gekregen waalfdelige tv-serie beeld, waarin de camera it op mensen die door- list buiten beeld blijven verschillende rede- feite hebben om zich jte houden in de sa- De jury is zeer te l over 'de bijzondere de trefzekere stijl' Tromp televisie nencursus "it record Een recordaantal van D- en vwo-leerlingen uit Herland heeft zich opge- aor de jaarlijkse exa- sus van de Universiteit De cursus, die nu al- or de zevende keer ;eft, is bedoeld voor en die zich optimaal Dorbereiden op hun men in de vakken wis- jiatuurkunde, scheikun- lomie, geschiedenis, if biologie. De intensie- Is* is niet alleen bedoeld flingen die vrezen dat h zakken. Ook leerlin- feun kans op hoge eind- (illen vergroten, mogen Hen. Aanmelden kan Ids via www.eindexa- Sus.com. Deelnemers jzich inschrijven voor lal vijf eindexamenvak- krijgen vervolgens tot es, gedurende vijf pe- an steeds drie dagen. !en die niet in Leiden b ikunnen overnachten. ir(p worden gegeven in 0,fer de la Courtgebouw a Universiteit Leiden aan 'jenaarseweg en in het (den aan de Dieperpoel- Glazen bollen, koffiedik en heilzame stenen op beurs in Pieterskerk door Robbert Minkhorst leiden - De zware kerkdeur gaat open en wierook prikkelt de neus. Binnen is geen processie aan de gang. Wel zitten er men sen aan tafeltjes. Er wordt op vallend veel gerookt. Iemand huilt. Een ander krijgt een mas sage. Sommigen hebben de handen opengevouwen. Van enkele bezoekers liggen hun zie lenroerselen uitgestald, in de vorm van kaarten met vreemde afbeeldingen. Druk is het zondagmiddag niet op de Para View, de paranor- maalbeurs in de Leidse Pieters kerk. Aanloop is er niettemin ge noeg voor de paragnosten (hel derzienden), handopleggers en kaartenleggers. De beurs is een levende reclamezuil voor het spiritualisme. Boeken over ma gie en religie, en snuisterijen als Boeddha-beeldjes zijn volop te koop. De prijs voor een consult is standaard 12,50. Ellie Hulst uit Hoom doet het zonder hulp middelen. Op haar tafel liggen wel kaarten met wijze levens spreuken, maar die zijn meer voor de vorm. Links ligt een pa piertje met het woord relatie, rechts eentje met toekomst. Thema's die mensen bezighou den, zegt ze. Het trekt klanten. „Iedereen is paranormaal. An ders zou je niet normaal zijn", vertelt Hulst. Het hangt er maar net van af of je de gave bij jezelf ontdekt. Zelf houdt ze niet zo van het zweverige. Maar je hebt ze er wel tussen zitten, beaamt de paragnoste. Mensen die pra ten met God, of die contact heb ben met het hiernamaals. Voor Hulst is het paranormale 'heel aards'. Ze is van beroep psycho- loge. Eén helderziende gebruikt een glazen bol voor haar consulten. Een andere vrouw prijst zichzelf aan met speciale Turkse koffie dik. Het maken van een foto van je aura kost tien euro. Het resul taat is een kleurstofdia met daarin het schijnsel van je ge laat. Afhankelijk van je gemoed en karakter overheerst de kleur oranje, paars, blauw of rood. Enkelen kunnen in je ogen lezen of je wat mankeert. „Door mid del van het lezen en interprete ren van de vlekken, lijnen en verkleuringen van de iris, voor dat het lichaam het voelt", staat op een bordje te lezen. „Door een studie te maken van het oog kan de iriscopist precies vast stellen welke zwaktes, welke aandoeningen en/of ziektes in het lichaam problemen kunnen geven." Nicole Kromhout, in fel rode zi geunerdracht, promoot work shops over Reiki en Tera-Mai die ze zelf geeft. Reiki is een vorm van heling via handopleg ging. Tera-Mai is beter, vindt ze zelf. „Reiki is alleen de aarde. Tera-Mai maakt gebruik van alle vier elementen: aarde, water, vuur en lucht." Om master te kunnen worden in beide disci plines moet je 1200 euro beta len. Alleen een inwijding kost 140 euro. Van de heilzame of rustgevende werking van edelstenen wordt door mensen al jaren uitgegaan. Een groot vel papier vertelt wel ke steen waarbij helpt. De maansteen bevordert de vrucht baarheid. Tegen hooikoorts draag je aquamarijn bij je. Dat is ook de steen die past bij het sterrenbeeld Tweelingen. Berg kristal helpt tegen doofheid, to paas tegen aambeien. Buiten deelt een vrouw folders uit. Het blijkt een stil protest te gen de beurs. De folder vertelt het persoonlijke relaas van ie mand die zich inliet met het oc culte en het paranormale gene zen. „Het verraderlijke is dat Wijnand Goudzwaard inspecteert de apparatuur van stroopwafelbakker Tony Vergunst. De brandweer hield zaterdag een extra controle op de Leidse warenmarkt. Foto: Henk Bouwman door Robbert Minkhorst leiden - Op de Leidse waren markt vatte woensdag een grill wagen vlam. In een mum van tijd stond ook de naastgelegen stoffenkraam in lichterlaaie. De brandweer besluit na het onge luk tot een extra inspectie. Is het dan gevaarlijk? Welnee. „Er is geen veiligheidsprobleem op de markt." Wijnand Goudzwaard, preven- tist, controleur en inspecteur bij de brandweer, en marktmeester Theo Kraakman blijven uiter mate rustig onder het gebeurde, op het laconieke af bijna. Terwijl toch - en dan met name onder het publiek - de paniek woens dag groot was. Maar brandweer lieden kijken met andere ogen naar een ongeluk. De hulpdien sten waren toch snel ter plaatse? En op een snijwond bij hun col lega Ouwerkerk na, deden zich toch geen persoonlijke ongeluk ken voor? Bovendien: „Een inci dent kan altijd gebeuren", zegt Goudzwaard. De twee beginnen hun inspec tieronde bij notenverkoper Bas Boer op het Gangetje. Die ver ontschuldigt zich omdat zijn thermo-elektrisch beveiligde pindaoven op gas nog in de be stelbus staat. Door een fout ge parkeerde auto bij zijn stek, die eerst weggehaald moest, zijn Boer en zijn collega's tegen half negen nog altijd aan het uitla den. Er zitten een veiligheids klep en een drukmeter op, legt de verkoper uit, zodat het oven tje niet spontaan vlam kan vat ten. Goudzwaard, die aanteke ningen maakt, knikt instem mend. Boer gebruikt één gasfles. „Ik kan er drie dagen mee doen", zegt hij. De poelier die woens dag zijn grillwagen verloor, had er vijf. „Ze mogen niet meer dan hun dagvoorraad bij zich heb ben", zegt Goudzwaard. De poelier heeft met vijf gasbran ders ook vijf flessen nodig. Goudzwaard noch Kraakman verwacht vandaag iets bijzon ders tegen te komen. Soms tref fen ze een verouderde gasslang, maar vrijwel altijd hebben marktkooplui hun zaakjes op orde. „Je treft echt geen gekke dingen aan", zegt de eerste. „Soms hoor je dat ze hun gren zen proberen te verleggen. Maar uiteindelijk zijn ze altijd bang om hun plekkie kwijt te raken." De brandweer inspecteert de warenmarkt eens tot enkele ke ren per jaar. „Ik loop al 25 jaar mee en in die 25 jaar kan ik me niks ernstigs herinneren", meldt Kraakman. „Er is geen veilig heidsprobleem op de markt. Ge zien de commotie van afgelopen week is besloten tot een extra controle." In het vet spetteren de eerste lekkerbekkies van de dag. Bak ken met krabben verspreiden een muf zilte lucht. Goud zwaard inspecteert alle visfritu- ren van de rij viskramen en ont dekt niets onoorbaars. Intussen complimenteert Kraakman Wil lem Kerver uit Scheveningen met zijn fraaie wagen. „Net nieuw", zegt de visboer. „Enkel mijn vrouw is oud." En natuur lijk deugt zijn materiaal, geeft de Scheveninger aan. „Je moet wel zorgen dat je spullen in orde zijn." De Leidse notenverkoper Daniël Kerdijk op de Nieuwe Rijn zat woensdag bij café Corona en zag het ongeluk voor zijn neus gebeuren. De harde wind was volgens hem de grote boosdoe ner. „Het is als een schoorsteen brand thuis: zoiets kan gebeu ren. Ik heb hem nog wel ge waarschuwd." Bij een gasoven blijft altijd 'een klein vuurbal letje achter'. „Zo'n vlammetje gaat bij harde wind lopen. Als de onderkant van de grill dan vet is van de kippen, kan de boel in brand vliegen." „Dit was heel vervelend", vindt Martin Huisman, voorzitter van de Centrale Vereniging voor Ambulante Handel. „Iedere marktkoopman is verantwoor delijk voor zijn spullen. Dit was gewoon pure pech. Die man bakt al 25 jaar." Stroopwafelbakker Tony Ver- gunst in de Hoogstraat wil zeker weten dat alle apparatuur die hij heeft, veilig is. Goudzwaard is al klaar met zijn inspectie - alles oké - als Vergunst hem nog even attendeert op zijn reserve gasfles. Keurig, noteert de con troleur. Goudzwaard en Kraak man kunnen uiteindelijk ner gens iets vinden. „Ik denk dat het op menige camping veel gekker is. Hier is toezicht. Daar niet", zegt Goudzwaard. „De markt een tijdbom? Echt niet. Anders hadden we het allang geweten." lrjbert Minkhorst Het Volkshuis en cultureel cen- 0<) X in Leiden zoeken het zelf maar k;ihun voortdurende geruzie. Dat scthouder A. Pechtold (D66/cul- ij heeft geen zin om te bemidde- 6i het Volkshuis, onderdeel van de Welzijnsorganisatie (LWO), liggen biet elkaar overhoop, onder meer "ijhuur die de LWO van De X voor les in het Volkshuis verlangt. De LWO zag zich gedwongen de huur fors te verhogen na de verbouwing en restaura tie. Een ongelukje tijdens een concert in de X heeft nieuwe olie op het vuur ge gooid. Om schade in of aan het gebouw aan de Apothekersdijk te kunnen beta len, eist het Volkshuis nu een borgsom van de X. De welzijnsinstelling vindt dat normaal; de X weigert alleen te betalen. Daarop verbood het Volkshuis de X on middellijk de toegang tot het pand. Ingrijpen heeft weinig nut, vreest wet houder Pechtold. „Ik ben altijd bereid twee vechtende partijen uit elkaar te ha len. De afgelopen jaren hebben beide in stellingen niet handig geopereerd. Ik vind het ook niet verstandig om dit nu zo over en weer via de media te spelen. Dit inci dent staat ook niet op zichzelf. De ruimte voor toenadering was al beperkt. En de bereidheid om na dit akkefietje nog tot elkaar te komen, is alleen maar minder geworden." Bovendien ziet Pechtold in de opgelaaide ruzie alleen maar nieuw bewijs dat de X en het Volkshuis niet door een deur kun- Een bezoekster van de paranormaalbeurs ondergaat een handoplegging. Foto: Henk Bouwman men eerst lijkt te genezen", schrijft hij. „Vaak komen er klachten voor terug, zoals ang sten of een depressie. Als we ons met het paranormale inlaten, raken we gebonden aan duistere machten." Een verklaring daarvoor heeft hij ook. „In de naam van Jezus kunnen zieken worden genezen en demonen worden uitgedre ven. Datgene wat we in de para normale wereld zoeken, zoals vrede en geluk, kunnen we in het Evangelie vinden." door Wilfred Simons leiden - Het ID College, ROC Lei den, Hogeschool Leiden en de Universiteit Leiden gaan samen onderzoeken hoe zij van Leiden een echte 'kennisstad' kunnen maken. Leiden moet de eerste stad van Nederland worden als het gaat om onderwijs, onder zoek en daarop gebaseerde inno vatieve productie. De colleges van bestuur van alle instellingen vergaderen sinds kort regelmatig om te kijken waar zij kunnen sa menwerken. Onderdeel van de plannen van de vier onderwijsinstellingen is om vorm te geven aan een 'tweede koninklijke leerweg'. Van zoveel mogelijk opleidingen moet het mogelijk worden om bij wijze van spreken op MBO- niveau binnen te komen en uit eindelijk, via de Hogeschool Lei den, de universiteit met een bul te verlaten. Bij de welzijnsoplei- dingen van ROC Leiden en het ID College is zo'n leerroute in principe nu al mogelijk ID College en ROC Leiden kij ken voorzichtig weer naar elkaar na een catastrofaal verlopen fu siepoging aan het eind van de jaren '90. Uiteindelijk liep die fusie stuk op 'gebrek aan ver trouwen'. Twee jaar later blijken de wonden nog niet geheeld. Voorzitter A. Wooldrik van het College van Bestuur van het LD College weigert resoluut om te rug te kijken. Haar collega Jac ques van Gaal van het ROC Lei den doet dat liever ook niet, maar als nieuwkomer in de or ganisatie voelt hij zich niet be last met het verleden. Hij wilde de gesprekken wel heropenen en voelde daar ook de noodzaak toe. Het ROC Leiden en het ID Col lege zijn twee grote scholen in een klein gebied. Het 'voedings- gebied' is Leiden, de Rijn- en Veenstreek en de Duin- en Bol lenstreek Eigenlijk is het gebied te klein voor twee scholen met elk een compleet eigen oplei dingspakket, erkennen de voor zitters. Bovendien is het MBO een woud aan opleidingen, dat zowel door de scholieren en hun ouders als door de bedrij ven als ontoegankelijk wordt er varen. De scholen kunnen een gemeenschappelijk servicecen trum opzetten, een 'frontdesk', zoals Wooldrik dat noemt, waar belangstellenden zich kunnen opgeven en waar informatie en advies beschikbaar is. Samenwerking is ook geboden omdat de druk op het MBO groeit. „Havo en vwo groeien in Nederland niet meer", zegt Van Gaal. „De beroepsgerichte op leidingen juist wel. Maar ons onderwijs is 'drempelloos', ie dereen kan er zonder diploma terecht Dat betekent nogal wat: je krijgt leerlingen met taalpro blemen, met een maatschappe lijke achterstand, die in de cri minaliteit dreigen te belanden. Een opleiding betekent voor veel van hen meer dan een baan, het is kans op een toe komst met perspectief. Samen kunnen we aan de slag met jeugdzorg en met politie en jus titie." Samenwerking van on derop biedt dan meer kans op succes dan een opgelegde fusie van bovenaf, meent Van Gaal. „Dan zijn we de komende jaren weer alleen met onszelf bezig. Dat moet niet. We moeten met de omgeving bezig zijn." leiden - De Leidse borstkanker- onderzoeker Peter Devilee is be noemd tot bijzonder hoogleraar genetische epidemiologie van kanker. Het hoogleraarschap van Devilee, universitair hoofd docent bij de afdelingen patho logie en humane genetica van het LUMC, wordt betaald door de Nijbakker-Morra Stichting die de bestrijding van kanker tot doel heeft. Devilee stond vorig voorjaar als zevende op de Elsevier-fijst van meest invloedrijke Nederlandse wetenschappers. Hij was de eni ge niet-professor in het rijtje. „Hoog tijd dus dat hij werd be noemd", lacht Cees Comelisse, hoogleraar moleculaire tumor- pathologie aan het LUMC en bestuurslid van de Nijbakker- Morra Stichting. Comelisse, die met Devilee wetenschappelijke artikelen heeft gepubliceerd, be nadrukt dat Devilee niet door hem is voorgedragen. „Hij is door een Amsterdams bestuurs lid voorgedragen. Niet door mij. Dat zou ik niet correct vinden." Comelisse stelt dat te allen tijde de indruk moet worden voorko men dat collega's elkaar leuke baantjes toeschuiven. „Het gaat om de wetenschappelijke ver diensten van een onderzoeker." En de wetenschappelijke ver diensten van Devilee staan bui ten kijf, aldus Comelisse. „Hij is één van de internationale top pers op het gebied van onder zoek naar erfelijke borstkanker. Iedereen kent hem. Hij heeft een pioniersfunctie vervuld bij grote internationale studies." nen en maar beter uit elkaar kunnen gaan. „Dat is nog steeds mijn grote stre ven", zegt de wethouder over een verhui zing van de X naar het pand van Q-Bus en het Muziekhuis. „Wat mij betreft voor de zomer." Voor alle partijen is dat beter, vindt hij. „De verhoudingen zijn gewoon zwaar verstoord." De X kan nu geen activiteiten of concer ten organiseren. Zolang het centrum de borg niet betaalt, mag het niet het Volks huis in. Medewerkers van de X krijgen al leen toegang tot het kantoortje.. leiden - Overvloedige regenbuien zorgden zater dagmiddag op diverse plekken in Leiden voor wa teroverlast. De straat onder het trein- en fietsvia- duct bij de Oegstgeesterweg (foto) stond in een mum van tijd blank. „En dan kunnen wij eigenlijk niet zo veel doen", zegt een medewerker van de brandweer. „De wegen onder viaducten liggen over het algemeen dermate laag dat te veel water niet wegloopt. Sterker nog: soms overstromen daar ook de riolen. We kunnen de kolk openmaken en kijken of de afvoer is verstopt en in noodgevallen kunnen we het water wegpompen. Maar er is eigenlijk bijna niets tegen te doen. Het is dweilen met de kraan open." Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9