ECONOMIE Goed kwartaal ABN Amro Abvakabo: Grote sociale onrust door kabinetsplannen Chinese economie in zwaar weer door SARS Boosheid over banenverlies Zelfstandigen openen ook megasupers aan stadsrand 'Topmanagers verdienen gemiddeld bijna miljoen' Surseance bij AA afgewend Tuinplantjes groeien als kool MAANDAG 28 APRIL 2003 INP/Olof Kraak w zeilschip FSC-hout iiM - Bij scheepstimmer- Prins Porsius in Wor- rordt het eerste zeilschip jC-hout gebouwd. Het eurmerk geeft aan aan tit afkomstig is van ver- prd beheerde bossen. Het Kt is in december te zien Hiswa en wordt gekocht !e Nationale Postcode Lo- endkrachten k de pineut tAG - Uitzendkrachten I vaker een ernstig onge- Iens hun werk dan vast ieel. Dat blijkt uit zater- publiceerde registraties i Arbeidsinspectie over n 2002. In 2001 deden |00 ernstige ongelukken p de werkvloer. Uitzend en waren bij 280 daarvan ken. Het ging daarbij tn ongelukken met ma- of valpartijen van grote in. De cijfers over 2002 1 nauwelijks af. Volgens pidsinspectie krijgen uit lachten vaak gebrekkige ities en wordt hun werk ioende gecontroleerd. nt schiet niks net Taxiwet' ag - De in 2000 inge- Taxiwet heeft geen lage- ven opgeleverd. De ge lde ritprijs in de vier gro en is juist met 14 procent ;n. Ook is de beloofde tijheid voor de klant in idam, Rotterdam, t en Den Haag nog ver te I Bovendien is de kans lat de klant wordt getild, ncludeert de Consumen- |d na een veldonderzoek andstad. De bond maak- II dit jaar 120 ritten. ;end aantal se nepeuro's rg - Een op de 100.000 Ijetten in Duitsland is valsing. Daarmee is het- liveau van het aantal etten bereikt als toen de og munteenheid van de 'epubliek was. De Bun- ik stelt een stijging van ital nagemaakte eurobil- 'ast, citeert de Duitse He Welt een topbestuur- 1 de Duitse nationale folgens bankier Zeitler Dok de kwaliteit van de etten toe. in Duitsland licultuur top' - De Duitse minister inomische zaken Cle- eeft sterke kritiek geuit alarissen van Duitse lagers. „Er zijn excessen reel niet verantwoord ei hij in de zondagskrant i Sonntag. Sinds lange ilt in Duitsland de onge in regel dat topbestuur- in tot twintig keer zoveel fone' werknemers mo- dienen, aldus Clement, in enkele ondernemin- aal anders geworden." Limiet invoer iel Vietnam De VS beperken de tex- •er uit Vietnam tot 1,7 dollar. Beide landen i daartoe gisteren een ikomst ondertekend, aanse textielproducen- en bang uit de markt te i gedrukt door goedkoop oed, T-shirts en andere uit Vietnam. Vorig jaar i invoer explosief met ocent tot 952 miljoen \merikaanse concerns f, Gap en K-mart die veel uit het lagelonenland jjn tegen de limiet. en in rij voor lel Sabena - Meer dan 3000 Belgen het afgelopen weekein- bedel bekeken van hun luchtvaartmaatschappij l Dit weekeinde waren lagen voor een veiling miljoen euro moet op- Door de grote belang- liep het verkeer rond de lal bij de luchthaven ist. Nieuwsgierigen ti in de rij staan om ser- ïubilair, posters en lodellen van vliegtuigen waarde te schatten. door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - De Chinese economie ontsnapte vrijwel ongeschonden aan de Aziatische fi nanciële crisis, die eind jaren negentig met name Hong Kong en Zuid-Korea zwaar trof. Maar de kans dat hetzelfde gebeurt met de SARS-crisis, die de regio nu in een wurg greep houdt, is gering. China zal een zware prijs moeten betalen voor de aanvankelijk lakse houding bij de aanpak van de gevaar lijke longziekte, verwachten Westerse eco nomen. Toerisme en luchtvaartindustrie in het alge meen en de service-industrie in Peking zijn tot nu toe de grootste slachtoffers van de epidemie. Na het negatieve reisadvies voor Peking blijven de buitenlandse toeristen weg. Maar de hotels en reisagentschappen zijn waarschijnlijk nog zwaarder getroffen door het inkorten van de 1 mei-vakantie en het advies in die periode niet te reizen, een maatregel opgelegd door de Chinese autori teiten. Vorig jaar gingen in die vakantieweek nog 87 miljoen Chinezen op stap die 3,6 miljard euro uitgaven. In Peking hebben restaurants en winkels hun omzet zien kelderen, nadat de werkelij ke omvang van de epidemie bekend werd en mensen besloten thuis te blijven. Daar komen nu nog uitgaansgelegenheden als karaokebars en bioscopen bij, die op gezag van de autoriteiten de deuren moesten slui ten. Het blad Far Eastern Economie Review berekende dat de epidemie China nu al 2,2 miljard dollar kost en de crisis is nog niet eens op het hoogtepunt. Andy Xie, eco noom bij Morgan Stanley, voorspelt dan ook dat SARS China op korte termijn 0,5 procent van het bruto nationaal product kost. Hij krijgt bijval van andere Westerse economen, die over het hele jaar een verlies voorzien tot 1,5 procent. De sombere geluiden worden in de Singa porese krant The Strait Times echter tegen gesproken door de Chinese hoogleraar eco nomie Wang Jian. Hij wijst er op dat toeris me maar een minimaal aandeel heeft in het bnp (0,2 procent) en dat China's kracht - goedkope arbeid, voldoende kapitaal en schaalvoordelen - niet zomaar verdwijnt. Bovendien groeide de Chinese economie het eerste kwartaal met 9,9 procent en kan dus wel een stootje hebben. In alle cijfers over China wordt de economie van Hong Kong niet meegenomen. De voor malige Britse kolonie is economisch harder getroffen door de SARS-epidemie, omdat het veel meer afhankelijk is van toerisme en detailhandel. De regering trok vorige week 1,5 miljard dollar uit te trekken om de zwaarst getroffen industrieën te helpen. amsterdam/gpd-anp - ABN Am- ro Bank heeft een goed eerste kwartaal achter de rug. De netto winst is, vergeleken met de eer ste drie maanden van vorig jaar, gestegen met 14,6 procent tot 690 miljoen euro. Het bankbe drijf wist de kosten in de hand te houden en hoefde minder een malige voorzieningen te treffen. Bestuursvoorzitter Rijkman Groenink wil echter geen voor spelling doen over het verloop van het hele jaar. „Hoewel het bedrijfsresultaat vertrouwen wekt, rechtvaardigt de algehele toestand van de wereldecono mie geen optimisme", zei hij vanmorgen in een eerste reactie op de kwartaalcijfers. Volgens een verklaring van de bank heeft deze in het eerste deel van dit jaar weten te profi teren van de 'diversiteit in de in komensstroom', ofwel het ver dienen in alle hoeken en gaten van de financiële markt. Daar naast heeft ABN Amro de oogst binnengehaald van verschillen de bezuinigingsoperaties. De omzet van de bank daalde licht, met 4,8 procent tot iets meer dan 4,5 miljard euro. Het bedrijf wijt dit aan ongunstige macro-economische omstan digheden. Dat de omzet relatief gezien nog op peil bleef, komt volgens de bank onder andere door de kracht van de activitei ten op de Amerikaanse hypo theekmarkt. ABN Amro boekte een bedrijfs resultaat van 1,4 miljard euro te gen 1,35 miljard in de eerste drie maanden van 2002. Daarmee komt de stijging uit op 6,2 pro cent. De bank verdiende 111 miljoen euro extra aan de ver koop van een meerderheidsbe lang in haar Nederlandse verze keringsbedrijf aan Delta Lloyd. De bedrijfslasten daalden met 9,2 procent ten opzicht van het eerste kwartaal in 2002. De bank zette extra geld opzij voor pensi oenen. Daarnaast reserveerde ABN Amro 75 miljoen euro voor een sanering bij het Franse on derdeel, waar 400 banen zullen verdwijnen. De zakenbankpoot van het bankconcern noteerde een ver lies van 20 miljoen euro. De ro de cijfers waren onder meer te wijten aan de slechte financiële markten. Vooral februari was een moeilijke maand voor dit onderdeel van ABN Amro. De kwartaalwinst ligt boven de verwachtingen van bankanalis- ten. Desondanks begon ABN Amro vanochtend op de beurs in Am sterdam met een koersverlies van twee procent. Luxemburg - Een werknemer van het staalconcern Usinor gaf het afgelopen weekeinde uiting aan zijn woede tegen de gehelmde relpolitie in Luxemburg. De ME'ers hadden het hoofdkantoor van het groot ste staalconcern ter wereld, Arcelor, gebarricadeerd om de demonstranten geen kans te geven het ge bouw te bestormen. Arcelor, vorig jaar ontstaan na een fusie van Aceralia, Arbed en Usinor, is van plan een fors aantal fabrieken in België en Frankrijk te sluiten waardoor enkele duizenden banen verloren gaan. Foto: Reuters/Yves Herman den haag/gpd - Een groep zelf standige ondernemers, gebun deld in projectontwikkelaar Manpro, gaat de aanval openen op de megasupers van Albert Heijn, C1000 en Konmar. De initiatiefnemer en voormalig su permarktondernemer Manders kondigde dat het afgelopen weekeinde aan via het vakblad Distrifood. De zelfstandigen zijn het zat dat kleine ondernemers niet meer aan de bak komen doordat 'de grote jongens' overal de dure grond wegkapen en de meeste invloed hebben bij het rijk in de lobby om vestigingsplaatsen. De eerste megasuper, waarvoor nog geen naam is bedacht, moet eind juni opengaan in Alkmaar, gevolgd door Enschede en Al melo. Uiteindelijk mikt Manpro op tien vestigingen. De winkels moeten gerund worden door zelfstandige ondernemers. Het is een antwoord op de grote supermarktketens Ahold, Lau ras en Schuitema die met res pectievelijk AH XL, KonmarSu- perstores en mega-C1000-win- kels aan de rand van de stad een 'totaalaanbod' willen bieden voor de wekelijkse inkopen. Manpro is in gesprek met Sligro als leverancier van de nieuwe winkels die zich vooral zal rich ten op voedingsartikelen en aanverwante artikelen. Geen computers of fietsen. Manders krijgt steun van het supermarkt- echtpaar Jan en Anita Meurs die in de branche geroemd werden om hun Lekker&Laag-formule. zutphen - Door het warme weer van de afgelopen weken groeien de eenjarige zomerbloeiers in de kassen van kweker Rudi Ganzevles in Zutphen als kool. Ruim twee weken vroe ger dan normaal kan hij de vlijtige liesjes, petunia's, salvia's en afrikanen afleveren aan de tuincentra. Voor al te enthousiaste tuinliefhebbers blijft het oppassen. Want sommige soorten kunnen slecht tegen nachtvorst en dat kan ook begin mei nog voorkomen. Foto: ANP/Martin Hollering rotterdam/anp - Topmanagers van de belangrijkste Nederland se ondernemingen verdienden vorig jaar inclusief bonussen ge middeld 956.000 euro. Zij ont vingen een basissalaris van ge middeld 580.000 euro. Dat is 6,7 procent meer dan het jaar daar voor. Dat blijkt zaterdag uit een in ventarisatie van het Algemeen Dagblad. De krant bekeek de jaarverslagen van vijftig Neder landse beursgenoteerde bedrij ven. De bestbetaalde bestuurder was de Amerikaan Charles Strauss die bij Unilever ruim 4,2 miljoen euro aan salaris en bonussen toucheerde. Bij de 25 bestbe taalde managers zitten negen Nederlanders. NRC Handelsblad berekende zaterdag dat Nederlandse be drijven in het afgelopen jaar voor zo'n 34 miljoen euro uit- door Sylvia Marmelstein en Hans van Soest den haag - Het nieuwe kabinet probeert voor een dubbeltje op de eerste rang te zitten bij haar voornemen de lonen te matigen. Dat zegt Guus van Huygevoort, voorzitter van de grootste ambte narenbond Abvakabo FNV. Hij is daarom 'niet optimistisch' dat de vakbeweging een centraal loon- akkoord zal sluiten. „Ik ben me te pletter geschrokken toen ik de plannen van CDA en WD zag", zegt hij. Volgens Van Huygevoort liggen deze politieke partijen op ram koers. In de tot nu toe uitgelekte plannen voor het regeerakkoord staat dat de ambtenarensalaris sen de komende vier jaar met niet meer dan 1,5 procent mo gen stijgen. „Ze gaan er vanuit dat wij de lonen wel zullen ma tigen. Maar dat is niet zo. Wij gaan over de CAO's in de pu blieke sector. En ik laat me niet door de politiek in een bepaalde richting dwingen, als ze zelf niet de voorwaarden schept waaron der wij akkoord kunnen gaan met loonmatiging." Van Huygevoort wil dat de over heid en de werkgevers in ruil voor loonmatiging werk maken van de pensioenproblematiek. „De pensioenpremies zijn niet overal kostendekkend. Ik hoor steeds meer signalen dat de overheid als werkgever niet lan ger bereid is hogere premies te betalen. Werknemers zijn dat wel. Verder zijn werkgevers nog steeds te ouderwets in hun den ken over de combinatie van werk en privéleven. De kosten van de kinderopvang rijzen de pan uit. Werkgevers dragen te weinig bij." Volgens de Abvakabo-voorzitter moet eerst geprobeerd worden om tot een centraal loonak- koord te komen. „Zo'n afspraak over een terughoudend loonbe- leid zou op termijn het beste Abvakabo-voorzitter Guus van Huygevoort. Foto: GPD/Roland de Bruin zijn voor iedereen. Maar dan moeten de werknemers er wel wat voor terug krijgen. Het nieu we kabinet moet niet de con frontatie zoeken. Want als het akkoord er niet komt, leidt dat tot grote onrast. Ik vrees dat ie dereen zich onvoldoende be wust is van wat er gebeurt bij de CAO-onderhandelingen in de overheidssectoren als dat ak koord er niet komt", dreigt hij. De bondsvoorzitter is boos over het voornemen de uitkeringen alleen nog maar te koppelen aan de ambtenarensalarissen. „Dat leidt tot tweedeling in de samenleving tussen werkenden en niet-werkenden." En zeker zo erg: „Doordat de ambtenaren hun salarissen amper zien stij gen, betekent dit dat ook ambte naren op achterstand komen te staan bij de werknemers in de marktsector. Dat is de klok heel ver terug draaien." Nog maar twee jaar geleden concludeerde de commissie- Van Rijn, ingesteld door het toenmalige kabinet, dat ambte naren meer moesten gaan ver dienen om werken bij de over heid nog aantrekkelijk te hou den. Er is een tekort aan werk nemers in de zorg, het onder wijs en de veiligheid en jaarlijks moeten er pok nog eens zo'n 56.000 mensen uit de ambtelijke sector vervangen worden. „En in dat cijfer is de zorg niet eens opgenomen", zegt Van Huyge voort. De conclusies van Van Rijn zijn nog steeds actueel. En net nu de opleidingen voor de zorg en het onderwijs weer wat aantrekken, wordt de klok door de overheid weer teruggedraaid. Werken bij de overheid wordt weer minder aantrekkelijk." Als klap op de vuurpijl wil het nieuwe kabinet ook nog miljar den bezuinigën op het aantal ambtenaren bij de rijksoverheid. „Draconisch en onhaalbaar", stelt Van Huygevoort.Als je ziet wat er nu al wordt bezuinigd en wat er straks mogelijk nog bij komt, dan betekent dat dat bij sommige ministeries 40 tot 50 procent van de ambtenaren ver dwijnt. Dat kan niet. Dan gaat het mis in dit land. De ambtenaren moeten steeds meer wensen van de politiek uitvoeren met steeds minder mensen. Het is een mythe dat er de laatst jaren zo veel ambtena ren bij zijn gekomen. Sinds de jaren tachtig is die effectief gelijk gebleven in omvang. In vergelij king met andere landen hebben we al weinig ambtenaren." Het klinkt lovenswaardig als je roept dat je de bureaucratie wilt verkleinen, zegt van Huyge voort. „Maar het is een loze kreet. Alle lucht is al lang uit het apparaat. Als ze nog meer wil bezuinigen, moet het kabinet maar aangeven welke taken ze vindt dat de overheid niet meer moet uitvoeren. Iedereen wil minder gedogen, maar daar zijn wel ambtenaren voor nodig. Sinds Volendam moet ieder café gecontroleerd worden op brandveiligheid. Sinds Enschede ieder bedrijf dat een gevaar kan opleveren voor de woonomge ving. Wil het kabinet dat dat soort dingen dan maar niet meer gebeurt? Want met minder ambtenaren kan het gewoon niet." keerden aan gouden handdruk ken. Ook deze krant bekeek jaarverslagen. Volgens de NRC ging het drie jaar geleden nog om 34 miljoen gulden. Voor voorman D. Terpstra van de vakcentrale CNV is de maat nu vol. „De werkgeversorganisa ties moeten deze zelfverrijking stoppen." Volgens de vice-voor zitter van vakcentrale FNV K. Roozemond houden de topma nagers zich niet aan de afspra ken over loonmatiging die door werkgevers en werknemers zijn gemaakt. Volgens werkgeversorganisatie VNO-NCW zijn veel Nederland se ondernemingen internatio naal actief. De salarissen van Nederlandse directieleden wor den daarom gelijkgetrokken met de vaak hogere inkomens van hun collega's in het buitenland, zo liet de organisatie onlangs weten. forth worth/anp - Het cabine personeel van American Airlines is akkoord gegaan met aange paste loonconcessies. Daarmee lijkt surseance van de grootste luchtvaartmÉatschappij ter wereld afgewend. De vakbonden van de piloten en het grondpersoneel stemden al eerder in met het inleveren van salaris. American Airlines bereikte vori ge week een akkoord met de drie bonden, maar dat kwam op losse schroeven te staan toen bekend werd dat de directie zich flinke financiële voordelen had toegekend. Topman Carty zag zich genood zaakt op te stappen. De conces sies die het personeel moet doen, werden verzacht. Het nieuws over de instemming van het cabinepersoneel veroor zaakte op Wall Street een stij ging van de beurskoers van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij met 20 procent.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7