VS pakken gouverneur' Bagdad BUITENLAND >>k gevonden Geruchten zijn gevaarlijker voor China dan SARS zelf 'Documenten bewijzen link Irak en al-Qaeda' Honden kunnen kanker aan prostaat opsporen Noord-Korea wil geen inmenging van zuiden Italië krijgt mysterieuze bommenlegger maar niet Politiek actieve theologe Politie maakt einde aan nieuwe Duitse buskaping eede ronde in "fentinië nodig >s aires - De omstreden president Carlos Menem regeringskandidaat Nes- rchner gaan door naar de le ronde van de Argentijn- jsidentsverkiezingen. Na- "ling van bijna alle stern- lag Menem aan kop met jrocent. Hij werd op de Jevolgd door Kirchner, die >cent kreeg. De econoom lo Lopez Murphy was met 16,4 procent. De le ronde, de eerste ooit in ktinië, is op 18 mei. iden verleent geen asiel ;n - De Britse regering ver- jeen asiel aan de Iraakse ■rentier Tariq Aziz. Een Voerder zei dat zaterdag ichten in het dagblad The lat Aziz heeft aangeboden iade over het gevallen re- fin Irak te geven in ruil psiel in Engeland. Hij zou k voor zijn leven vrezen, leeft zich donderdag aan nerikanen overgegeven. doden bij islag Kashmir gar - Bij een poging een ren televisiezender in de reden Indiase deelstaat jiir op te blazen, zijn de lanvallers zaterdag dood- MOten. Ook twee bewakers jien om. De moslimrebel- aagden er in een auto met 'dieven op te blazen, maar ^en toen ze het gebouw jji bestormen. De aanslag jeëist door de onbekende j 'Regiment al-Medina'. 3|eigt met meer aanslagen Hde media. 8 -dachte vaten i maandag 28 APRIL 2003 door onze correspondent Hans Celeijnse rome - Misschien is het de ver pakking van de explosieven die de bevolking van de noordelijke Italiaanse regio Friuli de meeste angst aanjaagt: chocolade-eie ren, zeepbollen, chocoladepas ta, tubes mayonaise en toma tensaus. Een misdadige gek houdt Friuli er mee bezig, en hij is al negen jaar bezig. Zijn laatste product, een mar keerstift, ontplofte vorige week vrijdag even buiten het dorp San Biagio di Callalta, in de handen van de 9-jarige Francesca. Het was Bevrijdingsdag, een natio nale vrije dag, door Francesca's familie uitverkoren voor een ge zellige picknick. Die zal nooit meer vergeten worden. Gisteren werd bekend dat Francesca het licht in haar rechteroog voor goed heeft verloren, dat ook het linkeroog beschadigd is en dat drie vingers zijn weggerukt van het handje dat de pen opende. De autoriteiten zijn ervan over tuigd dat de dader een man is. In de media wordt hij de 'Una- bomber' genoemd, een verwij zing naar de in 1998 tot levens lang veroordeelde Amerikaan Theodore Kaczynsky. Die stuur de achttien jaar lang bombrie ven rond die drie mensen dood den en twintig gewonden eisten. De Italiaan is sinds 1994 actief, pleegde achttien aanslagen waarbij tientallen gewonden vielen. De politie zit met de han den in het haar: geen spoor van de dader, geen pogingen tot af persing, geen 'visitekaartjes'. Dat het om een man gaat, wordt onder meer afgeleid uit het ge geven dat hij nog nooit verpak kingen heeft gebruikt die vooral door mannen worden gekocht, zoals blikjes bier. Bij de 11 aan slagen voor november 2000 wer den stukjes ijzeren pijp tot ex plosieven omgebouwd, bij de acht die erop volgden waren het populaire consumptieartikelen. Omdat vóór Francesca ook al een 5-jarig jongetje gewond raakte, gaan de autoriteiten er van uit dat de dader het op kin deren heeft gemunt. Niets is echter zeker. Zo is de aanslag van afgelopen vrijdag de eerste buiten Friuli, in de buur- regio Veneto. Is dat weer een verandering van patroon? De politie vraagt het zich wanhopig af, maar komt vooralsnog geen stap verder. Een zakenman uit Biagio di Callalta is er zo ziek van dat hij meteen na de aan slag 50.000 euro uitloofde voor de gouden tip. Tragikomisch is dat deze eerste actie van de 'Unabomber' bui ten Friuli al tot hevige compe tentiegevechten heeft geleid tus sen de openbare ministeries in verschillende plaatsen in Friuli en Veneto. Francesca's vader is die typisch Italiaanse verdeeld heid meer dan zat. In kranten stond gisteren zijn oproep aan de autoriteiten afgedrukt: laten we de handen ineenslaan en de ze gek pakken voor hij nog meer slachtoffers maakt. bagdad/rtr-afp-dpa - Ameri kaanse militairen in Irak hebben gisteren de man opgepakt die zichzelf tot bestuurder van de hoofdstad Bagdad had uitgeroe pen. Mohammed Zubaidi werd gearresteerd omdat hij 'niet be voegd is gezag uit te oefenen', al dus het Amerikaanse Centrale Commando in Oatar. Volgens de Amerikanen is Zu baidi uit Bagdad weggehaald. Hij dook op na de val van Bag dad, en riep zichzelf op 17 april uit tot gouverneur. Hij beweerde de steun te hebben van de grootste Iraakse oppositiebewe ging INC en van de Amerikanen, maar beide partijen spraken dat meteen tegen. Vorige week eis ten de Amerikanen al dat Zubai di een einde aan zijn 'subversie ve optreden' maakte. Gisteren werd ook bekend dat opnieuw een kopstuk van het voormalige Iraakse regime is op gepakt. Het gaat om Husam Mohammed Am in al-Yasin, die hoofd was van de contactgroep voor de VN-wapeninspecteurs. Amin was nummer 49 op de lijst van 55 meest gezochte Irakezen. De Amerikanen hebben er nu dertien in handen. De tijdelijke Amerikaanse be windvoerder in Irak, oud-gene raal Jay Gamer, heeft de Irake zen beloofd dat hij wil helpen bij de vorming van een 'eerlijke regering' in het land. Gamer hield gisteren een radiotoe spraak om de groeiende scepsis Een Jordaniër toont telefoons waarop het portret van Saddam Hussein en de felicitatie 'Happy Birthday' staat. Als Saddam nog leeft, wordt hij vandaag 66. Een Iraakse oppositieleider zei gisteren dat de verdre ven leider niet dood is, en met een vest vol explosieven aan door het land trekt. Hij zou zich willen opbla zen als iemand poogt hem te arresteren. Foto Reuters/Ali Jarekji onder de Irakezen over de Ame rikanen weg te nemen. „Ik ben hier om u te helpen uw land weer op te bouwen en u een re gering te geven die u dient", zei hij. Gamer spreekt vandaag in Bagdad met drie- tot vierhon derd vooraanstaande Irakezen om de weg te banen voor een toekomstige regering. De grootste sji'itische oppositie groep van Irak, de Opperste Raad voor Islamitische Revolu tie in Irak, maakte vandaag be kend niet aan de besprekingen met Gamer te zullen meedoen. De Raad is gekant tegen het tij delijke Amerikaanse gezag in Irak. „Wij willen liever dat de Irakezen zelf hun bijeenkom sten organiseren en een onaf hankelijke Iraakse regering sa menstellen", zei Hamid al-Baya- tri, een vertegenwoordiger van de beweging. De Irakezen leven al enige tijd in een politiek vacuüm, nu het re gime van Saddam Hussein is verdreven en er nog niets voor in de plaats is gekomen. Veel Irakezen geven de Amerikaanse militairen de schuld van de soms chaotische situaties in Bagdad en andere Iraakse ste den. Zo houden tal van Irakezen de Amerikanen verantwoorde lijk voor een explosie in een wa penopslagplaats in Bagdad, za terdag. Het was gisteren nog niet duide lijk wie voor de ontploffing ver antwoordelijk was en hoeveel mensen er door zijn omgeko men. Het Internationale Rode Kruis sprak van zes doden en ongeveer vijftig gewonden. Me dewerkers van het belangrijkste ziekenhuis in de buurt zeiden dat er zeker twaalf personen stierven, en dat veertig mensen verwondingen opliepen. De Amerikaanse militairen ge bruikten het depot als verzamel plaats voor elders ontdekte mu nitie en wapens. Het was de be doeling al het materiaal uitein delijk naar een andere locatie te brengen. Inwoners van Bagdad stelden dat de munitie en wa pens al lang verplaatst hadden moeten worden. ^ngton - Amerikaanse mi- '"'n hebben vrijdag op hun ^ocht naar massavemieti- ^apens veertien vaten verdacht' chemisch mate- JL;evonden in het noorden ak. Het Pentagon zegt dat ^ïoud eerst nauwkeurig zal ;n onderzocht. Sinds het van de oorlog in Irak heb- e Amerikanen enkele ke- :zegd dat ze materiaal assavernietigingswapens jkn gevonden. Dat bleek ^s onjuist. g' ewonden bij slag in Jakarta ~ta - Op de luchthaven van lPJa zijn gisteren elf mensen 'lid geraakt bij een bomex- R in een drukke passagiers aal. De regering zei te ver en dat de aanslag het is van de Beweging Vrij At- ■mdat de bom afging bij ^'ftierikaans fastfoodrestau- vorden extreme moslims iet uitgesloten. De aanslag weede in Jakarta in nog «veek Donderdag ontplof- vergelijkbare staafbom It VN-kantoor in de stad. gen (4) schiet je (2) dood e|nesburg- Een 4-jarig •-Afrikaans jongetje heeft in etnesburg zijn twee jaar "^e zusje met het pistool ™jn vader doodgeschoten. rama speelde zich volgens ■Hitie af bij afwezigheid van j Üers. Het meisje werd ge- In met een schotwond in 0[)ofd. Zij overleed korte —ter. In Zuid-Afrika is le- n illegaal wapenbezit ïrbreid. co halveert aidsmiddel De belangrijkste pro- It van medicijnen tegen jlaxoSmithKline, heeft ag bekendgemaakt dat prijs van het anti-virale il Combivir halveert tot t dan 1 dollar per dag. rdicijn is het belangrijkste "eel van de zogenoemde latietherapie. De prijs- g, die onder grote inter- iale druk is afgedwongen, al bedoeld om de midde- jk voor ontwikkelingslan- tiaalbaar te maken. Aids- ten dringen daar al jaren rte wint araguay ion - Nicanor Duarte van erende Colorado Partij Hgjie presidentsverkiezingen liiraguay gewonnen. Na ||len van bijna alle stem maat Duarte op ongeveer icent. Tegenstrevers Julio Franco en Pedro Fadul ?n 23 en 22 procent van mmen. Zeventig procent kiezers kwam opdagen, een nieuwe president n zij ook, 17 gouverneurs, latoren en 80 afgevaardig- 1 het parlement kiezen, ier wordt een overwin- erwacht voor de Colora- rtij, die al sinds 1947 aan Icht is. door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - De spionagepraktijken uit de Culturele Revolutie zijn weer terug in de Noord-Chinese stad Shenyang. Destijds gaven zelfs echtgenoten elkaar aan bij de Rode Gardisten van Mao we gens 'verkeerde' denkbeelden. Nu loopt iedereen met een identi teitsbewijs uit Peking het risico verklikt en opgepakt te worden uit vrees dat hij of zij het SARS-vi- rus onder de leden heeft. Het nog SARS-vrije Shenyang is dus geen veilige haven voor hen die de epidemie in de hoofdstad willen ontvluchten. Onzin? Waarschijnlijk, maar in Peking heeft het gerucht een grote schare gelovigen. En het is niet de enige mare die de ronde doet. Vrijdag werd het sms-be- richt verspreid dat de lucht macht 's nachts met een vlieg tuig chemicaliën over de stad zou uitstorten, in de hoop alle virussen te doden. Het gebruikte goedje zou echter ook schadelijk zijn voor de mens, en iedereen werd geadviseerd de volgende dag geen groenten op markten te kopen. De geruchtenmolen in Peking begint een grotere bedreiging te worden dan SARS zelf. De stad leeft door-het rondwarende vi rus in de greep van de angst, maar de praatjes kunnen als ka talysator werken en heuse pa niek veroorzaken. De openheid van zaken over het aantal SARS- gevallen en de slachtoffers die de autoriteiten sinds vorig weekeinde betracht, lijkt de stroom van geruchten niet te stoppen. Het belangrijkste probleem waarmee de autoriteiten op dit punt worstelen, is hun eigen ge loofwaardigheid. Door het maandenlang verdoezelen van de feiten heeft het al geringe vertrouwen in de overheid een nieuwe knauw gekregen. De media, die aan de leiband van de regering lopen, kunnen ook op weinig krediet rekenen. Met moderne technieken als internet londen/ap - Een afgezant van Osama bin Laden heeft in 1998 in Bagdad namens het terreur netwerk al-Qaeda gesproken met leden van het regime van Saddam Hussein. De Britse krant Sunday Telegraph en de Canadese krant Toronto Star maken dat op uit documenten die ze hebben gevonden in het gebombardeerde hoofdkantoor van de Iraakse inlichtingen dienst. De gesprekken tussen de verte genwoordiger van Bin Laden en de Irakezen, die de haat jegens de Verenigde Staten met elkaar gemeen hebben, verliepen zó voorspoedig dat het verblijf van Bin Ladens gezant met een week werd verlengd en er met een werd besproken hoe Bin La den zelf naar Bagdad zou kun nen komen, berichten de kran ten. In een handgeschreven docu ment dat de journalisten von den in de restanten van het kan toor, staat de naam van Bin La den drie keer. Elke keer is de naam nogal onhandig met cor rectievloeistof weggewerkt. De gezant, wiens identiteit niet be kend is, was in maart 1998 in Bagdad, blijkt uit het dossier. Hij was afkomstig uit Sudan. Zijn reis- en verblijfkosten waren voor rekening van de Irakezen. In een document dat dateert van een maand voor de komst van de gezant, wordt de bedoe ling van het bezoek omschre ven. Het gaat erom dat Irak 'kennis kan nemen van de boodschap van Bin Laden', en dat 'een mondelinge boodschap van ons' aan Bin Laden wordt overgebracht. Die boodschap betreft 'de toekomst van onze betrekkingen en de mogelijk heid Bin Laden rechtstreeks te ontmoeten'. Of er uiteindelijk een ontmoe ting heeft plaatsgevonden tus sen Bin Laden en Iraakse func tionarissen, valt volgens de kranten uit de documenten niet op te maken. In Taipei, de hoofdstad van Taiwan, houden familieleden een vrouw tegen die zich uit angst voor SARS uit het raam probeert te werpen. De vrouw en de anderen zijn familie van een patiënt, en daarom zitten ze uit voorzorg in quarantaine in een ziekenhuis. Foto: Reuters en sms is het bovendien onmo gelijk de geruchtenstroom in te dammen. Tenslotte staan de in woners van Peking bekend als een praatziek volkje, waardoor roddel en achterklap altijd al een belangrijk deel van het soci ale leven in de hoofdstad heb ben uitgemaakt. Het is een karaktertrek van de hoofdstedelingen waar de auto riteiten nu liever even niet mee te maken willen hebben. Maar volgens Henk Bekedam, verte genwoordiger van de Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) in Peking ligt daar ook een rol voor de overheid. „Ze zullen juist nu het vertrouwen moeten opbou wen. Dat kunnen ze doen door nóg meer informatie te geven, bijvoorbeeld door te vertellen waar de besmettingen zich heb ben voorgedaan." Voorlopig is die bereidheid er nog niet, met name uit angst voor paniek. En dus duiken er steeds weer nieuwe genachten op, waarop de autoriteiten niets anders rest dan ze te ontkennen. Een zeer hardnekkig verhaal dat steeds weer de kop opsteekt is dat de staat van beleg in Peking wordt afgekondigd. Op alle toe gangswegen worden wegblokka des opgeworpen om te voorko men dat migranten terugkeren naar het platteland en daar de ziekte verder verspreiden. Ook vliegvelden en stations worden gesloten. Door een blokkade stokt bovendien de aanvoer van levensmiddelen naar Peking, en ontstaat er een schaarste aan bepaalde goede ren. Als reactie slaan mensen aan het hamsteren. De autori teiten geven toe dat er geham sterd wordt, maar alleen omdat mensen dan minder vaak hun huis uit hoeven. De aanvoer van goederen is geen probleem, ver tellen ze. Nieuwe praatjes zijn dat SARS een biologisch wapen uit de VS is en dat het via Tai wan naar China is gebracht, en dat rokers en brildragers statis tisch gezien minder kans zou den hebben besmet te raken. Onder de migranten leeft ook de gevaarlijke overtuiging dat SARS een ziekte voor alleen rijkelui is en dat zijzelf nauwelijks risico lopen. Ze menen dat mensen in de rijkere steden van China door hun decadente levensstijl geen weerstand meer hebben, en daarom bevattelijker zijn. londen/anp - Honden kunnen zo worden afgericht dat ze de eerste tekenen van prostaatkan ker kunnen opsporen. Dat is de overtuiging van onderzoekers van de universiteit van Cam bridge, zo meldde The Sunday Times gisteren. „Wij gaan honden zo africhten dat ze aan de urine van mannen kunnen ruiken of die prostaat kanker hebben", aldus dr. Bar bara Sommerville in de krant. De wetenschappers hebben de overheid geld hebben gevraagd om een proef van een jaar te kunnen uitvoeren. In die tijd gaan zij Duitse her ders en labradors leren de geur te herkennen van urine waarin stoffen zitten die door de kanker ontstaan. Na de opleiding moe ten de honden een examen IN MEMORIAM doen, waarbij zij hun bekwaam heid moeten bewijzen door uit honderden urinestalen de juiste keuze te maken. Onderzoekers in de Verenigde Staten hadden al in 1989 ont dekt dat honden met hun ge voelige neus huidkanker kun nen opsporen. Hoe zij dat kun nen is niet bekend, maar het heeft vermoedelijk iets te maken met de eiwitten en enzymen die kankercellen produceren. Honden worden wegens hun superieure reukvermogen ge bruikt voor het opsporen van bommen, drugs, lichamen en gaslekken. De honden die kan ker moeten opsporen, worden op dezelfde manier afgericht. Als zij een verborgen buisje met een speciale stof of geur opspo ren, krijgen zij een beloning. seoul/ap - Noord-Korea heeft Zuid-Korea te verstaan gegeven dat het zich niet moet bemoeien met het conflict rond het Noord-Koreaanse kernwapen- programma. Die kwestie speelt alleen tussen Pyongyang en Washington, zei Noord-Korea vandaag. In de Noord-Koreaanse hoofd stad zijn besprekingen gaande met een delegatie uit Zuid-Ko rea. De Zuid-Koreanen hebben vandaag opnieuw geëist dat Noord-Korea de ontwikkeling van kernwapens stopzet. Giste ren drongen zij daar ook al op aan. Noord-Korea heeft wel aangege ven dat het het conflict op vreedzame wijze wil oplossen, stond in de verklaring. Volgens Amerikaanse vertegenwoordi gers heeft Noord-Korea vorige week tijdens overleg met de Ver enigde Staten en China in Pe king toegegeven dat het kernwa pens heeft. Het zou van de han delwijze van de VS afhangen of het die wapens test, exporteert of inzet. De Noord-Koreaanse staats krant Rodong Sinmun zei in een commentaar dat Pyongyang vastbesloten is zichzelf met 'tastbare afschrikmiddelen' te bewapenen, omdat de VS wei geren een niet-aanvalsverdrag te sluiten. Washington sluit zo'n verdrag uit, maar zegt wel dat het bereid is een schriftelijke ga rantie te overwegen dat het Noord-Korea niet zal binnenval len. berlijn/dpa-anp - De Duitse po litie heeft gisteravond na bijna een uur een eind gemaakt aan de kaping van een bus in Ber lijn. De dader gaf zich over. De drie passagiers en chauffeur die hij had gegijzeld, bleven onge deerd. Volgens de politie was de dader een 27-jarige Libanees die aan vankelijk de chauffeur en acht passagiers vasthield en met een mes dreigde. Hij liet zes mensen snel gaan, onder wie een gezin met kinderen. De dader had waarschijnlijk een politiek motief voor zijn daad. Volgens ooggetuigen eiste de Li banees 'de terugtrekking van Is raël uit de Palestijnse gebieden'. De politie maakte vrijdag al zon der bloedvergieten een eind aan de kaping bij Bremen van een Noord-Duitse lijnbus. De gewapende dader, een 17-ja- rige jongen die ook van Libane se afkomst was, hield aanvanke lijk vijftien buspassagiers en de chauffeur in gijzeling. De jongen wilde met zijn daad de vrijlating van gedetineerde islamitische fundamentalisten bewerkstelli gen. Twee weken geleden kaapte een bankrover een andere stadsbus in Berlijn. Een speciale eenheid drong de dubbeldekker binnen en schakelde de dader uit. Die raakte bij de actie gewond. De Duitse theologe en litera tuurwetenschapper Dorothee Sölle, die ook in Nederland be kendheid geniet, is gisteren in een ziekenhuis in Göppingen overleden. Sölle werd 73 jaar. Zij overleed aan de gevolgen van een hartinfarct. Dorothee Sölle werd bekend als vredesactiviste, theologe en au teur. Zij werd in 1929 in Keulen geboren. Hier studeerde zij ook theologie, filosofie en literatuur wetenschappen. Zij werkte aan vankelijk als lerares en later als privé-docente nieuwe Duitse li teratuurgeschiedenis. Sölle vestigde haar naam vooral in de jaren '70 en '80 met haar politieke en maatschappelijke engagemënt en haar geschrif ten. Zij behoorde tot de belang rijkste vertegenwoordigers van een 'ander protestantisme', dat als belangrijk doel had de 'ont- Dorothee Sölle 1929-2003 mythologisering' van de bijbel. Tevens was zij politiek actief, aan links-christelijke zijde. Sölle reisde ondermeer naar Noord- Vietnam en naar Nicaragua on der de Sandinisten. Zij was zeer geïnteresseerd in de uit Latijns- Amerika stammende'bevrij dingstheologie'. In haar werk bracht Sölle die bevrijdingstheo rieën samen met de traditie van de mystiek Sölle noemde de mens 'ongeneeslijk religieus'. Sinds 1969 was Dorothee Sölle getrouwd met de religie-peda goog Fulbert Steffensky. Wegens haar afwijkende opvattingen kreeg Sölle behalve veel steun vanuit de basis ook veel kritiek vanuit de officiële kerkelijke in stituties. Haar werk is ook in het Nederlands vertaald en Sölle werd regelmatig door Neder landse media geïnterviewd. Ook nam zij deel aan verschillende bijeenkomsten in Nederland. door onze correspondent Wierd Duk m

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5