Aantal doden in het verkeer licht gedaald VERS EN VOORDEEL BINNENLAND De kraamvisite komt wel na de incubatietijd 0.99 5.39 D66-top overtuigt achterban niet in koppig Groningen voor haar die tot het uiterste neen bleven zeggen j tegen net fascisme Angst voor SARS drukt stempel op adoptie Chinees kindje Vrouwen van Ravensbrück herdacht 'Aanrijden Molukkers was paniekreactie' Windhoos treft kermis Geldrop Meer bromfietsers verongelukt Vermiste toerist leeft nog' Maastrichtse aannemer wil appartementen terugkopen Ch Bloemkool dl Slavinken dl Oranje Tompoucen «1 qa oiwen /rezen chaos (oninginnedag ic - De NS vrezen op- ïgen op het Amsterdam |Koninginnedag. Door de I van een nieuw metrotra- Noord-Zuidlijn, is de ing van CS een chaoti- juwput, zijn enkele spo- liten gebruik en is de aan- en vertrekhal gedeelte- Iten gebruik. De NS roe- [zoekers op station Am- i Amstel te gebruiken. lamsdelen irentekanaal De politie Twente iterdag menselijke li- sdelen aangetroffen in entekanaal tussen Hen- l Delden. Sectie heeft in- Is uitgewezen dat het om in met een getinte huids- aat. De politie neemt de ïning van een 36-jarige loër van Indische af- die sinds 9 april wordt in het onderzoek mee. inen de lichaamsdelen Angolees zijn, die ermist. Ie vrouw burgerdam idam - De Amsterdamse heeft gistermorgen het n van een 26-jarige gevonden langs de Uit erdijk bij Durgerdam. De was naakt en haar li- vertoonde sporen van De vrouw, zonder vaste of verblijfplaats, was een le van de politie. Ze tip- :n gebruikte drugs. maandag 28 APRIL 2003 ilhout haakt oor senaat j^n duin - Professor °^ut gaat niet naar de Eer der namens de LPF. Hij '3t zaterdag bevestigd. De !Md hem voorgedragen als roorzitter van de LPF in °ïat. In eerste instantie, fiialhout, voelde hij wel 1 functie. Toen bleek dat ^column in de Telegraaf 4|eten opgeven, haakte hij tifoeleid van de krant is dewerkers geen politieke 5 mogen vervullen. e man in lersgracht dam - De politie in Am- 0 heeft zaterdagavond uit de Amsterdamse Igracht gevist. De identi- tog niet vastgesteld. Een voordvoerder kon zater- ;en zeggen dat het om tn gaat. Het is nog on- jk hoe de man om het le- [ekomen. 1 verdrinkt na I! in hoofdstad jam - Een 27-jarige man terdam is in de nacht ;rdag op zondag overle- iat hij tijdens een ruzie acht van de Oudezijds lurgwal in de hoofdstad ie. Het slachtoffer kon het droge worden ge en gereanimeerd wor- ar overleed later in het juis, aldus een politie- raerder. De recherche pekt de zaak. Aanhou- Izijn nog niet verricht, pn politiewoordvoerder. door Rudi Buis den haag - Na een bijzonder verblijf in China heeft de fa milie Hoeffnagel op de valreep nog een adoptiekindje kunnen meenemen. Nu is dat voorlopig niet meer moge lijk. Om verspreiding van de longziekte SARS in te dam men, hebben veel Chinese instanties de deuren gesloten uit angst voor het virus. Daardoor is het niet langer moge lijk om geldige documenten in bezit te krijgen. Ook de te huizen in China, die worden overspoeld met vondelingen, zitten voorlopig op slot. Tientallen Nederlandse oude rechtparen moeten hun reis opschorten. Slechts een klein ontvangstcomité staat te wachten op de luchthaven. Vader Remco (42) en moeder Wilma (38) kijken raar op. Waar zijn familie en de vele vrienden dit maal gebleven? Twee jaar geleden, bij aankomst met hun eerste adoptiekindje Ufang (2), maakte nog de hele vriendenkring haar opwachting. Maar onder andere de broer van Wilma blijft nu thuis op advies van de huis arts. Wilma verwacht hem pas over een dag of tien op kraamvisite. Na de incubatietijd. ,,Ik heb nooit geweten dat de angst voor SARS in Nederland zo duidelijk speel de." Op 8 januari krijgen Remco en Wilma te horen van Ver eniging Wereldlanderen dat ze hun tweede adop- tieldndje in China kunnen ophalen. Er is plaats voor een vierde kindje in het gezin, dus besluiten ze om te gaan. Dan krijgt Lifang een 'echt' zusje. „Ze is dan niet de eni ge in het gezin die anders is", vertelt Wilma. Qing-Yïng is een kindje met een zogeheten 'special need'. Ze heeft misvormde handjes en voetjes en afhangende oogleden. Dat is op de opgestuurde foto's duidelijk te zien. „Maar moeten wij dan zeggen dat we zo'n kindje niet willen?" In de weken na het besluit worden de reispapieren ge regeld. Plots volgt er berichtgeving over een mogelijk dodelijke longziekte in het Verre Oosten. Het schrikt Remco en Wilma nog niet af. Een collega op het zorg kantoor waar Remco werkt, biedt een partij mondkapjes aan. Remco wuift het aanbod lachend weg. Maar 's avonds op het journaal wordt de omvang van het virus duidelijk. „De volgende ochtend ben ik met hangende pootjes teruggegaan." Op Schiphol moet het gezin een gezondheidsverklaring invullen. Gaan de gesprekken met de andere ouders in het begin vooral over adoptie, tijdens de reis duikt het woordje SARS steeds vaker op. In China doen sommige gezinnen de mondkapjes voor. De familie Hoeffnagel niet. Ook bellen zij niet dagelijks met het thuisfront, zo als anderen. Remco volgt de geruststellende berichtge ving in de Chinese kranten. Maar dat is vooral propaganda, beseft hij ook. Want waarom desinfecteren ze de bus voor het gezelschap? En waarom rijden er taxi's rond met stickers dat ze SARS-vrij zijn? Zodra ze echter bij het tehuis van Qing- Ying aankomen in de provincie Anhui, wordt de angst verdrongen. Met de jongste dochter beleeft het gezin Hoeffnagel enkele plezierige dagen. Wel valt het op dat de autochtone bevolking het hoofd wegdraait, als de fa milie door de straten loopt. Sommigen houden de hand voor de mond. Wilma: „Wij, reizende toeristen, worden gezien als verspreiders van het virus." Terug in Peking komt dat besef duidelijk bovendrijven. Het aantal mensen dat mondkapjes draagt is duidelijk toegenomen. Ook is het opvallend rustig op straat. Er volgt een feestelijk moment: Qing-Yïng krijgt haar pas poort met stempel. Maar al snel slaat de paniek toe. De Wereldgezondheidsorganisatie kondigteen negatief reisadvies voor Peking af, de dag voordat ze naar Neder land vertrekken. De bevolking slaat aan het hamsteren, de winkels zijn halfleeg, 's Avonds aan tafel in het hotel, waar inmiddels ook de andere gezinnen met hun adop tiekindjes zijn teruggekeerd, worden de indianenverha len steeds erger. Zo zouden mensen uit Hong Kong niet af mogen reizen als de lichaamstemperatuur hoger is dan 37,8 graden. De groep haalt alle paracetamoltabletten uit tasjes en koffers, om de temperatuur te drukken. „Door de stress zit je zo aan die temperatuur." Op het vliegveld moeten ze de volgende dag ineens drie gezondheidsverklarin gen ondertekenen. Op het moment dat het vliegtuig op stijgt, gaat er een zucht van verlichting door de groep. Terug in Nederland komt het leven langzaam op gang. Wilma doet gewoon boodschappen bij de supermarkt. Maar toch is de 'kraamtijd' anders, want er is amper vi site. Wel rinkelt de telefoon voortdurend. Remco en Wilma letten niet 'extreem extra' op de gezondheid van hun kinderen. „Maar mocht er de komende dagen ie mand van ons koorts krijgen, dan denken we niet dat het maar een griepje is, zoals gewoonlijk. Dan bellen we de huisarts." er reizigers eld Schiphol jam - Schiphol heeft het tassagiers in maart zien De oorlog in Irak, de kte SARS en de slechte lische omstandigheden het passagiersvervoer ichte van een jaar eer- 4,5 procent doen dalen liljoen mensen. Schiphol vrachtvervoer daarente- nemen met 4,6 procent a 121.000 ton. ;elijk nieuwe fd vogelpest In België is mogelijk [uwe haard van vogel- ltdekt. In Loenhout, vlak Nederlandse grens bij ?as er gisteren volgens jisch voedselagentschap jewone sterfte bij een ;ebedrijf met 20.000 vo- resultaten van een eer- zijn pas in de loop van bekend. Toch is het :hap gisteren al begon- bt de ruiming. erlander leider bende Sydney I - De politie in het Au- Bhe Sydney heeft zaterdag ■reeks invallen 170 kilo "der in beslag genomen vermoedelijke leden van I-bende aangehouden. Maleisië woonachtige je Nederlander die de 'an de bende zou zijn, nderdag al opgepakt op ithaven van Sydney. Van n[der hadden 440 kilo pil- men worden gemaakt, n handelswaarde van 51 Amsterdam - Overlevenden van het concentratiekamp Ravensbrück en hun familieleden woonden gisteren de jaarlijkse herdenking bij van de slachtoffers van het kamp. Bij het monument op het Museumplein in Amsterdam werden bloemen gelegd. Ravensbrück was een vrouwenkamp. Er verbleven 135.000 vrouwen en kinderen. Van hen overleefden 92.000 het kamp niet. De Russen bevrijdden Ravensbrück op 30 april 1945. Foto: ANP/Juan Vrijdag den haag/anp - De twee Zaan dammers die vrijdag in Den Haag met hun auto's inreden op een groep Molukkers, hebben dat gedaan in een paniekreactie. Dat meldde een woordvoerder van openbaar ministerie in Den Haag zaterdagavond. Het is nog niet bekend of de twee zullen worden vervolgd. Eerder zaterdag meldde de Haagse politie nog dat de twee doelbewust waren ingereden op de Molukkers, die in sportcen trum De Uithof de proclamatie van de Vrije Republiek der Zuid- Molukken hadden herdacht. Volgens het OM is na verhoor gebleken dat dit niet het geval was. De Zaandammers stonden ach ter twee andere auto's te wach ten voor het verkeerslicht bij een kruising in de omgeving van De Uithof. Op het moment dat de auto's groen licht hadden, blok keerde een groep van ongeveer vijftig Molukkers de weg. Zij be laagden de automobilisten. De twee voorste auto's bleven staan, waarop de Zaandammers via het naastgelegen fietspad alsnog de kruising opreden. De voorste auto passeerde het kruispunt, maar de tweede auto strandde in de menigte. De Zaandammer die voorop reed, reed vervolgens vol gas achteruit op de Molukkers in. De andere Zaandammer deed hetzelfde. De gemoederen laaiden hoog op door het ongeval. Een aantal jongeren gooide stenen naar de politie. De ramen van een aantal auto's, waaronder die van de mannen die bij het ongeval betrokken waren, zijn ingegooid. Politiemensen vonden de situa tie zo bedreigend, dat zij twee waarschuwingsschoten losten. geldrop/anp - Een korte hevige windhoos heeft zaterdagmiddag in het centrum van Geldrop schade veroorzaakt. Op de plaatselijke voorjaarskermis stortte een attractie met botsau to's in. Daarbij raakten twee mensen lichtgewond. Van een pand waaide het hele dak af. Door rondvliegende takken en dakpannen raakten nog eens drie mensen gewond. Ook het Noord-Limburgse plaatsje Beringe werd door een windhoos getroffen. Daarbij stortte het dak van een cham pignonkwekerij in. Windhozen komen een paar keer per jaar voor en kunnen plaatselijk zware schade aan richten. Ze zijn moeilijk te voor spellen. Heel zware wervelwin den heten tornado's. Deze zijn in Nederland zeldzaam. De laat ste zware windhoos deed zich in 1992 op Ameland voor. Het Utrechts winkelcentrum Overvecht is zaterdag een uur ontruimd geweest wegens wa teroverlast. Doordat de regenaf- voer was verstopt, verzamelde steeds meer water zich op het platte dak. Uit voorzorg ging de brandweer over tot ontruiming. Bert Bakker luistert naar de kritische vra gen die de D66-leden stellen. Foto: GPD- /Corné Sparidaens door Jaco van Lambalgen Groningen - Bij binnenkomst in buurt huis de Sint Jan is de toon gelijk gezet. Voor de deur van het zaaltje waar D66 zaterdag in Groningen vergadert staat een groot bord met de tekst: 'Moet D66 regeren met CDA en WD, ja of nee?' Daaronder kunnen de leden stickers plakken. En - helaas voor de top van D66 - overheersen de oranje nee-stickers. In het zaaltje zitten enkele honderden D66-leden bijna tegen de muren opge stapeld om van de tweede man van de Kamerfractie Bert Bakker en partijvoor zitter Alexander Pechtold te horen waar om D66 in Den Haag alle moeite doet om een kabinet te vormen met CDA en WD. Bakker begint maar gelijk over het bord. „Er staat alleen ja of nee, ik had gehoopt dat er ook wat mensen 'misschien' zou den zeggen. Want dat is onze positie op het moment: we zijn alleen nog maar aan het nadenken over meeregeren." Het gaat de meeste leden al veel te ver. Voor een doorgaans zo gemoedelijke partij als D66 wordt er ongekend fel ge discussieerd. Gemeenteraadslid Thomas van Dalen uit Groningen zegt geëmotio neerd: „Ik was trots op (fractieleider, red) Boris Dittrich toen ik hem op de avond van de verkiezingen hoorde zeggen: rege ren met CDA en WD sluit ik uit. En nu? Ik steun absoluut niet wat er gebeurt. We moeten ons met onze zes zeteltjes in de Kamer niet laten opslokken door een rechts blok!" Hij krijgt groot applaus. Een lid van de statenfractie in Overijssel zegt het net even anders: „Ik ben niet op voorhand tegen regeren. Maar onze prijs moet zo ontzettend hoog zijn dat CDA en WD geen 'ja' kunnen zeggen." D66 moet punten binnenhalen op het vlak van het onderwijs, milieu, maar ook over de her vorming van de WAO, ontwikkelingssa menwerking en Europa, vinden de aan wezigen. En een meerderheid in de zaal betwijfelt of Dittrich zo hard kan onder handelen dat dat lukt. Het sociale gezicht van de partij moet ge waarborgd blijven, en daar mogen best Democratische kroonjuwelen als de ge kozen burgemeester of het referendum voor sneuvelen, opperen sommigen. „Zeker, die zijn belangrijk. Maar nu even niet", stelt lid Erik Horstmeier. „Toch den haag/anp-gpd - In 2002 zijn 1066 mensen om het leven geko men in het verkeer. Daarmee is het aantal verkeersdoden in ver gelijking met een jaar eerder licht gedaald. De grootste daling deed zich voor onder fietsers. Daaren tegen is het aantal verkeersdo den onder motorrijders en brom- en snorfietsers flink gestegen. Dat bleek vandaag uit voorlopi ge cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) en de Adviesdienst Verkeer en Ver voer van Rijkswaterstaat. Deze instellingen maakten hiervoor gebruik van rechtbankdossiers, doodsoorzakenformulieren en ongevalsrapporten. Sinds de jaren zeventig daalt het aantal verkeersdoden jaarlijks gemiddeld met 3 procent, in 2002 is die daling 2 procent. Ruim eenderde van de slachtof fers valt onder voetgangers, fiet sers en brom- en snorfietsers. Vooral onder die laatste groep vielen vorig jaar meer doden; met ruim honderd zijn dat er 26 meer dan in 2001. Uit de cijfers komt bovendien naar voren dat het risico voor een motorrijder om om te ko men door een verkeersongeval bijna vijftien keer groter is dan voor een inzittende van een per sonenauto. Het aandeel van jongeren onder de verkeersdoden is verder hoog, ruim 30 procent is tussen de 15 en 30 jaar. Opvallend in de cijfers is ook dat driekwart van de doden en gewonden valt op wegen met een toegestane snel heid van vijftig en tachtig kilo meter per uur. Om het aantal verkeersdoden terug te dringen heeft het minis terie van verkeer en waterstaat al de nodige maatregelen getrof fen. In 1998 is gestart met het project Duurzaam Veilig, dat voor de komst van meer dertig en zestig-kilometerzones zorgde en bromfietsers op de rijbaan mogelijk maakte. Sinds dit jaar is verder de dodehoekspiegel op vrachtwagens verplicht en op 1 oktober komt er een verbod op radardetectors om snelheids overtredingen tegen te gaan. door Wierd Duk/Ed Blaauw Berlijn - Arjen Hilbers (35) uit IJmuiden, die met een interna tionale groep van dertig toeris ten in Algerije wordt vermist, is nog in leven. Dit heeft de Alge rijnse kolonel Benboudria, ver antwoordelijk voor de voortgang van het onderzoek naar de ver missingen, gezegd tegen het dagblad El Watan. De toeristen zouden zich echter niet meer in Algerije bevinden. Bert Hilbers, broer van de ver dwenen motorrijder, neemt de woorden van de kolonel ter ken nisgeving aan. „Het is allemaal erg speculatief. Het zijn berich ten uit tweede en derde hand. Geruchten zijn het, meer niet." Een van de voertuigen van de toeristen is, volgens de Duitse ARD-radio, in de Sahara ont dekt. Het zou gaan om de auto van een Duits echtpaar dat sinds 8 maart wordt vermist. Het voertuig was gedeeltelijk uitgebrand. Het weekblad Der Spiegel meldt dat de Duitse regering zich zor gen maakt over een mogelijke bevrijdingsactie door het Alge rijnse leger. Algemeen wordt er van uitgegaan dat de toeristen zijn ontvoerd. Een militaire actie zou tot een bloedbad kunnen leiden. Duits land heeft speciale eenheden gestuurd om te helpen bij de speurtocht. Volgens kolonel Benboudria is het echter allerminst zeker dat de toeristen zijn ontvoerd. „Mo menteel hebben wij geen enkel signaal dat deze veronderstel ling ondersteunt", aldus Ben boudria. Volgens hem zijn de toeristen door hevige zandstor men in de Sahara verdwaald. maastricht/gpd - Aannemer Smeets en projectontwikkelaar 3W hebben aangeboden de vier Maastrichtse appartementen waarvan de balkons zijn afgeval len terug te kopen. De getroffen bewoners zijn voorlopig onder gebracht in vier nog leegstaande appartementen elders in het complex Sevilla Patio. Volgens Smeets hebben de be woners in persoonlijke gesprek ken aangegeven dat zij graag binnen het complex wilden te rugkeren. Op kosten van de aannemer en makelaar worden de vervangende appartementen gestoffeerd en worden de meu bels van de bewoners verhuisd. Smeets en 3W hebben besloten in de affaire als één partij op te treden. Volgens Smeets is het niet zo dat andere bewoners hun woning mogen terugverko pen. De bewoners van 55 apparte menten met vergelijkbare bal kons die tijdelijk in het nabijge legen Novotel waren onderge bracht, mochten gistermiddag terugkeren naar hun woning. Hun balkons zijn gestut. Justitie heeft voor het strafrech telijk onderzoek vrijdag zowel bij aannemer Smeets als bij de afdeling Bouw- en Woningtoe zicht van de gemeente Maas tricht documenten in beslag ge nomen. De gemeente heeft van alle stukken een kopie mogen maken, zodat ook een eigen ex- tem onderzoek kan worden ge start. Ook de combinatie Smeets/3W laat een eigen on derzoek uitvoeren, door de Technische Universiteit Delft. Over de precieze oorzaak van het instorten van de balkons is nog grote onduidelijkheid. Ar chitect Zbigniew Swider, die lange tijd een kantoor in Maas tricht had, denkt dat de balkons niet goed verankerd zijn ge weest. De stalen dragers van het balkon zouden aan de uiteinden niet omgebogen zijn, waardoor de balkons van de dragers zou den kunnen zijn geschoven. (advertentie) moeten we niet meedoen. Omdat CDA en WD zoveel willen bezuinigen. Dat loopt heel verkeerd af." D66 kan zich na een serie verkiezingsnederlagen op rij be ter eerst eens profileren in de oppositie en ondertussen orde op zaken stellen in de partij. Meeregeren levert D66 niets op. Bakker, met een microfoon in de hand gezeten op een barkruk, maakt er geen geheim van dat de Tweede Kamerfractie wel wil regeren. „Na de verkiezingen is er een nieuwe situatie ontstaan. Bovendien: in de oppositie kunnen we als vierde par tij na PvdA, SP en Groenlinks veel min der realiseren dan in de regering." Ter geruststelling: „Maar als wij mee doen, beloof ik u één ding. Dat doen we alleen met opgeheven hoofd. We glibbe ren niet een kabinet in. We moeten er een goed gevoel over hebben." Hij overtuigt niet. Nog terwijl Bakker zijn laatste woorden uitspreekt staat demon stratief een man op die de handtekenin genlijst vóór het houden van een leden referendum over de formatie tekent. En op het bord bij de uitgang is nog steeds tweederde van de stickers oranje, tégen deelname aan een CDA/WD kabinet. per stuk kilo, jas- 4 Stuks, «nraammM J De "van/voor-aanbledlngen zijn alleen geldig met CU bonuskaart tot en met 4 mei 2003. Ch Nu een vollere tas voor minder geld

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3