Is Nederland wel voorbereid? GESPREK VAN DE DAG Influenza neemt steeds andere gedaante aan Groepsterreur MAANDAG 28 APRIL 20C>3 DAGELIJKS LEVEN MET Roe HIE.RMÖETJE C;EEA-ZAKEN VOBN- PAAR. MOET JE BÉU BORREL MEE- ORINl<EJ^I MENSELIJK De Amerikaanse filmacteur CHARLTON HESTON heeft dit weekeinde afscheid genomen van de National Rifle Association (NRA). Tijdens het jaarcongres in Orlando (Florida) droeg Heston het leiderschap van de grootste lobbyclub voor wapenbezit over aan voormalig politieman Kayne Robinson. Heston, die aan Al zheimer lijdt, was de afgelopen vijf jaar de fanatieke bepleiter van het recht op wapenbezit. De 78-jarige wist de doelstellingen van de NRA overeind te hou den, ondanks geregelde maatschappelijke tegenwind door onder meer dodelijke schietpartijen op middelbare scholen. Foto: AP Een bejaarde man uit Peking heeft een DATINGBUREAU voor de rech ter gesleept nadat die hem had ge koppeld aan een vrouw. Of de twee genoeg overeenkomsten hadden voor een bloeiende relatie is onbe kend. Een belangrijk verschil was er wel: de vrouw was al enkele maan den dood. De man ontdekte van een familielid van de vrouw dat zijn eventuele geliefde al lange tijd dood was toen hij belde voor een af spraakje. De rechtbank heeft het bureau opdracht gegeven het in schrijfgeld van bijna 40 euro terug te betalen, aldus de krant South China Morning Post vandaag. PRINS WILLEM-ALEXANDER is gis teren 36 jaar geworden. De kroon prins vierde zijn verjaardag in huise lijke kring. Woensdag, Koninginne dag, is het toch ook voor hem een beetje feest buiten de deur. Hij is dan met onder anderen zijn vrouw prinses Maxima en zijn moeder ko ningin Beatrix in Deventer en Wijhe te bewonderen. Foto: ANP De schrijfster van de populaire Har- ry-Potterboeken, J.K. ROWLING, is de Engelse koningin Elizabeth voor bij gegaan op de ranglijst van rijke Engelsen, zoals de Sunday Times die jaarlijks publiceert. Haar vermo gen is in twee jaar tijd meer dan ver viervoudigd. De teller stond bij de laatste meting op 280 miljoen pond ofwel 400 miljoen euro. Dat is goed voor plaats 122 in de top-1000 van de gefortuneerden. De Britse konin gin moet genoegen nemen met nummer 133 in de rangschikking. Haar vermogen wordt getaxeerd op 250 miljoen pond. Hoewel Rowling met stip gestegen is op de rijkdom parade, kan zij nog altijd niet tippen aan de hertog van Westminster, die voor de derde keer de ranglijst aan voert, dit keer met 4,9 miljard pond. Foto: AP PRINS JOHAN FRISO (34), de op een na oudste zoon van koningin Beatrix, ver trekt bij de bank GOLDMAN SACHS in Londen. De financiële instelling heeft dat verklaard. Friso werkte sinds 1998 bij de investeringsbank. Hij is volgens Goldman Sachs een zeer getalenteerde bankier. ,,Wij vinden het jammer dat hij heeft besloten het bedrijf te verlaten en zouden willen dat hij bleef. Hij had een goede toekomst bij Gold man Sachs", aldus de bank. Wat de prins gaat doen is niet bekend. De Rijksvoor lichtingsdienst 'kan daar geen nadere mededelingen over doen', aldus directeur- generaal E. Brouwers. Johan Friso studeerde onder meer luchtvaarttechniek aan de TU in Delft en Economie aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Foto: ANP Deskundigen zijn het erover eens: Het is niet de vraag óf er een volgende wereldwijde griepepidemie komt, maar wannéér. Een paar keer per eeuw slaat een volledig nieuw, ern stig ziekmakend en besmettelijk griepvirus wereldwijd toe. Volgens berekeningen vallen er in Nederland dan duizenden doden. Maar voldoende antivirale middelen zijn er niet. Nu er in Nederland een epidemie van het influenza A-virus heerst en tevens het klas sieke vogelpestvirus (aviaire influenza) is de kans op het ontstaan van een geheel nieuw virus opeens een stapje dichterbij gekomen. Immers, als iemand die al griep heeft tevens wordt besmet met vogelpest, kan uitwisse ling van erfelijk materiaal tot stand komen. Daardoor is het mogelijk dat er een geheel nieuw virus ontstaat waartegen de mens geen afweer heeft. Die samenloop van omstandigheden is niet denkbeeldig en boezemt deskundigen grote angst in. Dit zwarte scenario was in 1997 in Hongkong, toen daar tegelijkertijd vogelpest en griep heersten, bijna realiteit. Omdat het bij een griepepidemie altijd om een nieuw virus gaat, duurt het waarschijnlijk enkele maanden voordat er een vaccin beschikbaar is. De Wereld Gezondheids Organisatie (WHO) en de Gezondheidsraad vinden het daarom nodig dat de Nederlandse regering voor elke bur ger antivirale middelen in koopt. In afwachting van een vaccin moeten Nederlanders die middelen innemen om te voorkomen dat het nieuwe griepvirus zich verder vermeerdert en verspreidt. Al in 2000 heeft de Gezondheidsraad de re gering geadviseerd om de middelen in te kopen. Maar de overheid heeft weinig tot niets met de adviezen gedaan. Volgens een zegsman van het ministerie van VWS 'hangt het besluit erover in een demissionaire staat.' „Dat kan nu niet worden genomen. Er is te veel geld, vele miljoenen euro's, mee gemoeid. De beslissing moet een nieuw ka binet nemen." De bij de Gezondheidsraad werkzame arts- bioloog J. Sekhuis, zegt niet zonder cynisme: „Kennelijk loopt het demissionaire kabinet liever het risico dat de totale maatschappij ontregeld raakt, dan dat ze preventief de portemonnee trekt." Sekhuis vraagt zich af waarom datzelfde demissionaire kabinet wél voor 16 miljoen euro aan pokken vaccins heeft ingeslagen toen de oorlog tegen Irak op uitbreken stond. „Terwijl de Gezond heidsraad had geadviseerd dat een hoeveel heid van rond de 1,2 miljoen euro voldoen de zou zijn bij een mogelijke uitbraak van pokken." Ook viroloog prof. A. Osterhaus ergert zich aan de laksheid van de regering op dit punt. Hij waarschuwt met regelmaat voor de ver nietigende kracht van een griepexplosie. Volgens recente berekeningen van het Rijks instituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) zouden er in het geval van een we reldwijde griepepidemie met een nieuw ty pe influenza A in Nederland 15.000 doden kunnen vallen. Ruim 30.000 mensen wor den ernstig ziek. Om de effecten van een dergelijke 'pande- mie' in Nederland zo klein mogelijk te hou den, ontwikkelt het ministerie van VWS een draaiboek. Daarin wordt aangegeven wie welke taken, verantwoordelijkheden en be voegdheden heeft bij (de voorbereiding op) een pandemie. Sekhuis vindt dat we wat dat betreft goed zijn voorbereid in Nederland. „We hebben wereldwijd een voortrekkersrol als het gaat om het op tijd diagnosticeren en traceren van virussen. Juist daarom is het zo jammer dat we dan niet die laatste stap zet ten en voldoende antivirale middelen inko pen." Volgens farmaceutisch bedrijf Roche Nederland is er voor alle mensen die nü griep hebben en voor degenen die in aanra king komen met het vogelpestvirus, wél vol doende van het antivirale middel Tamiflu beschikbaar. „De combinatie van het rondwaren van griep en het vogelpestvirus is wel een uitzonderlijke situatie", erkent E. Loriaux van Roche. „Maar geen enkel pro bleem zolang het om behandeling van rela tief kleine aantallen mensen - enkele dui zenden - gaat. De farmaceut laat echter we ten niet te zijn voorbereid op een pandemie. Als we grote voorraden moeten leveren, is er wel een probleem. We kunnen op volle kracht gaan draaien, maar zo'n Tamiflu- capsule maak je niet in een uurtje. Antivirale middelen zijn op doktersrecept gewoon bij de apotheek verkrijgbaar. Maar arts-bioloog Sekhuis vindt het niet no dig om burgers aan te raden ze zelf preven tief in huis te halen. „Er is nu absoluut g reden tot blinde paniek, maar de situati kan zich natuurlijk wel wijzigen. Over twee weken komt de Gezondheidsrl bij elkaar om te spreken over de stand va< zaken met de vogelpest. L Nederlands bekendste viroloog, Ab Osterhaus (rechts) in actie. Hij ergert zich aan de laksheid van de regering en waarschuwt met regelm; voor de vernietigende kracht van een griepexplosie. Foto: AP/Fred Ernst l Griep is zo oud als de mensheid zelf. Toch dateert de eerste beschrijving van een griepepidemie pas uit 1610. Pas in de twintigste eeuw werden de desastreuze effecten van een griepepidemie vertaald naar sterftecijfers in de medische logboeken. Bij vijftien griepgevallen op tienduizend mensen is er officieel sprake van een griepepidemie. Een griepepide mie houdt meestal zes weken aan. De beste manier om griep voor te zijn is vaccinatie. Sinds 1996 krijgen risicogroepen die jaarlijks. De samenstelling van het vaccin wisselt, omdat elk griepseizoen zijn eigen vi rusvarianten kent. Een clubje wetenschappers probeert ie der jaar te voorspellen welke varianten in de nabije toe komst de dienst uitmaken. Op basis van die prognose wordt een mix samengesteld. Maar de onvoorspelbaarheid van het virus laat altijd de mogelijkheid open dat er een nieuwe va riant opduikt, waartegen géén vaccin was aangemaakt, met alle gevolgen van dien. Als een epidemie zich snel over de wereld verspreidt, heet dat een pandemie. Vorige eeuw werd de wereld drie keer door een griep-pandemie getroffen: De Spaanse griep hield huis in de jaren 1918 en 1919 en joeg met een ongewone snelheid en vernietigingskracht over de aardbol. In Neder land stierven binnen enkele maanden 27.000 mensen aan deze griep. Hele gezinnen overleden eraan. Wereldwijd wer den 20 miljoen mensen het slachtoffer van de Spaanse griep. De Aziatische griep werd minder legendarisch, maar was in de jaren 1957 en 1958 toch goed voor 70.000 doden in Amerika. De Hong Kong-griep kostte in 1968 en 1969 on geveer 34.000 Amerikanen het leven. De oorzaak van het van tijd tot tijd vernietigend uithalen i van griep ligt in de aard van het virus. Het influenzaviru^ niets meer dan een stukje genetisch materiaal in een hotj van eiwitten, is namelijk het medische bewijs voor het a( gium dat niets constant is in het leven. Influenza, en voq de variant influenza A, heeft namelijk de gewoonte steeq een andere gedaante aan te nemen. h De gedaantewisseling komt vooral tot uiting in twee sooj[ eiwitten die uit het virusomhulsel steken. Die eiwitten, h, haemagglutinine (H) en het neuraminidase (N), zijn de h kenningspunten voor het menselijk afweersysteem. Indii, één van beide eiwitten verandert, dan wordt het immui systeem op een dwaalspoor ge zijn gang gaan in het lichaam. GPD Op de lommerrijke route van het toiletgebouw naar onze kampeerplek wordt mij de weg versperd door een groep van vier meisjes. De gezichten van de naar schatting 6- tot 8-jarigen (op die leeftijd kan ik het nog vrij secuur schatten) staan zorgelijk. „Bent u", zegt de grootste van de vier, „de vader van dat jongetje?" Haar hand wuift naar een groen uitgeslagen klimrek in de verte, waaraan mijn zoon ondersteboven hangt. „Waarschijnlijk wel", breng ik mijn echtgenote in dis krediet. Ze kijkt me aan met de ernst van een beheer ster van een Blijf van m'n Lijf-huis. Hij heeft met een stok in m'n oog geprikt." Net als alle zesjarige jongens heeft mijn zoon een pro bleem met vrouwen. Zolang hij er maar met eentje verkeert, gaat alles in goede harmonie. Maar zodra ze in een groep opereren, gaat hij raar doen. Dan rent hij rond, met zijn armen wijd gespreid, en overstemt hij met zijn keelklanken het geluid van laag overkomende vliegtuigen. Aan vogels met een dergelijke agressieve balts worden bij Animal Planet avondvullende docu mentaires gewijd. Mijn zoon noemen de meisjes 'een gestoorde', als hij zo doet. De natuur zit vreemd in el kaar. De pootjes van onze caravan zijn nog niet uitgedraaid, of hij heeft al verkering. Leonieke, heet ze, is ook zes jaar en heeft de wereldwijze uitstraling van een doch ter uit de gegoede kringen. Ze verblijft met haar ouders in een tent, zo'n honderd meter verderop, maar wel zo'n tent die rijkelui aanschaffen als ze een paasweek endje willen kamperen. Een uitstekende partij, oordeel ik, zelfs zonder dat ik weet wat haar vader doet. Het probleem zit hem dan ook niet in Leonieke, maar in de vier andere meiden (onder leiding van de groot ste van de vier) die ook het speeltuintje tot hun na tuurlijke leefmilieu rekenen. Zodra ze doorhebben dat er een meer dan gewone band tussen mijn zoon en zijn kersverse vriendin bestaat, ontwikkelen ze iets wat in de jurisprudentie ook wel als 'groepsterreur' wordt omschreven. CVan God los', heet de nieuwste film over dit fenomeen.) Ze volgen het stel hinderlijk, roepen dingen die als smalend kunnen worden aangemerkt en verstoren moedwillig de balans op wipkippen voor twee en meer personen. Mijn zoon reageert met de eni ge wapens die hij als zesjarige heeft. Hij gebruikt zijn handen en bedient zich van schuttingtaai. Alleen op momenten dat hij zich onbespied waant, zie ik hoe hij onder de omstandigheden gebukt gaat. Hij mompelt - bij het in elkaar knutselen van Legovoer tuigen die bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer nooit door de keuring zouden komen - schijnbaar gedachte loos voor zich uit. Maar omdat ik af en toe 'die rotmei den versta, leid ik eruit af dat hij met zijn hoofd niet alleen bij de autotechniek zit. Bij het naar buiten gaan blijft hij, langer dan nodig is, op het trapje voor de deur staan, om de situatie bij het speeltuintje in zich op te nemen. Pas als het terrein 'meidenvrij' is - of wanneer de grootste van de vier ontbreekt - waagt hij de oversteek. Op een middag rijd ik de hele camping in de rond- te om hem te vinden. Pas na vier potentiële hang- f plekken te hebben afgewerkt, tref ik hem achter de voortent van mijn ouders, die op de andere kant van het terrein staan. Hij heeft een hoogrode kleur en legt aan een wat oudere man uit dat hij zich hier schuilhoudt om dat hij 'iets heel lelijks' tegen een meisje heeft gezegd. Als hij mij ziet, barst hij in snikken uit. „Ik dacht er niet bij na, toen ik het zei", verweert hij zich in algemeenhe den. Wat hij heeft gezegd, blijft tot op de dag van vandaag in nevelen gehuld. Maar het was zo ernstig dat het meisje (de grootste van de vier) beloofde haar moeder hiervan op de hoogte te stellen. Ik kijk nog eens goed naar het oog van dat zelfde meisje, dat mijn zoon bij mij heeft aan geklaagd. Ik zie er niks aan, maar beloof haar de kwestie te bespreken. Hoe heet je?", vraag ik, om me later zo nauwgezet mo gelijk aan de feiten te kunnen houden. Vijf m inuten later zijn mijn zoon en ik het er roerend over eens dat je uit de buurt moet blijven van meisjes die luiste ren naar de naam Kimberley. Kijk ook op www.dickvandeqjlas.nl (columns, achtergronden, reacties) A,

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2