SPORT Voetbalclub Unitas boog niet voor de bezetter Kraak LINKS BUITEN MAANDAG 28 APRIL 2003 Spugen blijkt een dure grap Haifa - Spugen in de richting van een tegenstander is mid denvelder Nenad Pralija van de Israëlische voetbalclub Macca- bi Haifa duur komen te staan. Het bestuur van zijn eigen club gaf de Kroaat een boete van 22.000 euro. Pralija kreeg rood in de competitiewedstrijd tegen Maccabi Petach Tikva, wegens spugen naar opponent Idan Malihi. Die had volgens Pralija beledigende opmerkingen ge maakt aan het adres van zijn moeder, die kort geleden is overleden. ,,Ik had niet mogen spugen", erkende Pralija. „Maar door die opmerkingen over mijn moeder raakte ik bui ten zinnen. Dat was erg onpro fessioneel." ING wil nog een marathon new york - De Nederlandse bank- en verzekeringsgigant ING staat op het punt zijn naam voor meerdere jaren te verbinden aan de marathon van New York. Het Amerikaan se SportsBusiness Joumal heeft dat gemeld. Door de befaamde marathon, waaraan elk jaar in november tienduizenden atle ten deelnemen, te sponsoren, hoopt de financiële dienstverle ner meer naamsbekendheid te krijgen in de Verenigde Staten, meldt SportsBusiness Joumal. Het zou voor het eerst zijn dat de marathon van New York de rechten op zijn naam verkoopt. Met de deal zouden miljoenen dollars gemoeid zijn. De orga nisatie van de marathon wilde het bericht niet bevestigen, maar erkende wel dat er ge sprekken worden gevoerd met potentiële sponsors. ING ver bond afgelopen jaar al zijn naam aan de marathon van Amsterdam. Die heet sindsdien de ING Amsterdam Marathon. Ton voor een wereldrecord monte carlo - Toyota tast in de buidel als een vrouw dit jaar op de wereldkampioenschappen atletiek in Parijs (23 tot en met 31 augustus) een wereldrecord verbetert. De internationale at- letiekfederatie IAAF maakte be kend dat de Japanse autofabri kant die prestatie zal belonen met een premie van 100.000 eu- Real Madrid helpt Irak madrid - Real Madrid gaat Irak helpen bij de wederopbouw van de sport en het voetbal in het bijzonder. De meervoudig Europees kampioen afgelopen week de eerste zending hulp goederen naar het door oorlog stukgeslagen land. Real stuurde trainingspakken, voetbalschoe nen en shirts naar Bagdad. „De rijke clubs in Europa hebben de morele plicht om de jeugd in Irak te helpen, zodat ze weer kunnen spelen", verklaarde Jor ge Valdano, de directeur van de Spaanse kampioen. Van de sport in Nederland is in de Tweede Wereldoorlog maar weinig verzet uitgegaan. Dat was voor een deel ook wel begrijpelijk. In tegenstelling tot de vooroorlogse regeringen die nooit een cent voor de sport wil den uittrekken, stimuleerde de bezetter de sportbeoefening. Bovendien vonden sportbe stuurders dat sport en politiek gescheiden moesten blijven. An derzijds liep wel men wel heel slaafs in de pas. Zonder een kik te geven zette bijvoorbeeld de (fQNVB joodse spelers en scheidsrechters buiten de deur toen de bezetter dat eiste. Tot de weinige verenigingen die niet wensten te buigen voor wat de de nazi's en aanverwanten verordonneerden, behoorde de Gorkumse voetbalclub Unitas, bekend vooral omdat interna tional Frank Wels daarvoor speelde. De problemen begonnen in september 1941 bij de algemene jaarvergadering van Unitas. Af tredend en herkiesbaar was penningmeester A. de Jong. Hij beheerde de penningen slordig, maar erger was dat hij zich in 1940 bij de NSB had aangeslo ten. De leden, aangevoerd door Huub Sterkenburg (die verder steeds een voorname rol zou spelen) kwamen met een tegen kandidaat en die werd met enorme meerderheid verkozen. De zaak kwam ter kennis van het 'Commissariaat voor niet- commerciële verenigingen en stichtingen' - een lichaam dat louter bevolkt werd door NS- B'ers. Dat eiste dat De Jong in zijn functie werd hersteld en dat Sterkenburg werd geschorst. Voetballeider Karei Lotsy (die zich met twee SS'ers tot Gevol machtigde voor de Sport had la ten benoemen) adviseerde het bestuur aan de eisen van de NSB te voldoen, anders zou Unitas onherroepelijk als ver eniging worden opgeheven. Het bestuur van Unitas weigerde dat: de verkiezing was regle mentair verlopen en op Sterken burg viel niets aan te merken. Maanden gebeurde er niets, maar in juni 1942 benoemde het Commissariaat De Jong plots klaps tot 'gemachtigde' bij Uni tas. Het betekende dat elk be stuursbesluit aan hem ter goed keuring moest worden voorge legd. Het bestuur van Unitas trad daarop in zijn geheel af en bedankte ook als lid. Vrijwel alle leden volgden dit voorbeeld. Er werd nog wel naar een oplos sing gezocht. Het punt bleef dat de Jong daarbij toch een (be perkte) rol zou spelen. De bui tengewone ledenvergadering van juli 1942 wilde daar niet van weten en stemde een voorstel daartoe weg. Iedereen wist dat dit het einde van de vereniging kon betekenen. Sterkenburg vond dat dat offer maar ge bracht moest worden. En hij zei het nog maar eens duidelijk: De Jong hoorde niet meer thuis in het bestuur van Unitas. Hij wees ook op het clublied waarin stond 'We gaan voor niemand uit de weg'. Wat nu dreigde was dat alle be zit van Unitas zou worden ge veild. De opbrengst daarvan zou naar het Commissariaat gaan. De leden lieten het er niet bij zitten. Ze brachten een groot bedrag bijeen om via een stro man hun eigendommen terug te kopen. Zo ver zou het niet ko men. In een laatste poging de vereniging te redden deed de burgemeester van Gorkum, Rid der van Rappard, het volgende voorstel: alle bestuursleden van Unitas zouden aftreden, inclu sief gemachtigde De Jong, en daarna zou een bestuur met ge heel nieuwe mensen worden ge kozen. Het zittende bestuur was hiertoe bereid en ook het Com missariaat, dat kennelijk van de kwestie af wilde, kon zich hierin vinden. In december 1942 ging de ledenvergadering akkoord. Het nieuwe bestuur benoemde de oude bestuursleden direct in allerlei commissies, zodat hun inbreng voor de vereniging niet verloren ging. Een mooie over winning, vond Unitas zelf. Maar tegen welke prijs. Sterkenburg werd later opgepakt en naar een concentratiekamp gevoerd. Hij zou het niet overleven. Een paar maanden voor de bevrijding nam de bezetter nog even stevig wraak: het gehele complex van Unitas werd met de grond ge lijkgemaakt. Ruud Paauw Huub Sterkenburg. Foto uit 'Unitas 90 jaar* Dit is de twceënzestigste aflevering van een serie over de geschiedenis van de sport Start Olympus Marathon. Hamburg. April 2003. Foto: AP/Christof Stache. Piet Kraak is natuurlijk vooral dankzij Piet Kraak een echte keepersnaam geworden, maar met een beetje fantasie kun je je ook, als Piet Kraak niet had bestaan, een romancier voorstellen die een pracht van een jongensboek over voetbal en vriendschap aan het schrijven is, die op een dag op zijn zolderkamer zit te broe den op een naam voor de heldhaftige keeper die een hoofdstuk naar zijn hand zet en die dan dansend van geluk de trap afstruikelt, uitroe pend: „Ik heb hem." „Wat heb je schat?" „De naam. Ik weet hoe mijn keeper heet Kréaaéaak." „Kraak?" „Ja. Piet Kraak." Je hoeft, zoals ik, Piet Kraak niet te hebben zien spelen om direct aan te voelen dat Piet Kraak klopt, als keepersnaam. Zoals Abe Lenstra klopt, als naam voor een voetballer. Zo als Faas Wilkes klopt. Zoals Kick Smit klopt en zoals Johan Cruijff klopt, zo klopt Piet Kraak. Een geuzennaam in zichzelf. Mijn vader heeft met Piet Kraak gevoetbald. Mijn vader kon goed voetbal len, maar Piet Kraak was beter. Als keeper zeker. Piet Kraak was zo goed als kee per dat supporters uit bewondering spontaan een erehaag voor hem vormden na een 7-5 ne derlaag. Na een 7-5 nederlaag! Een erehaag voor de kee per! Dén moetje goed zijn. Het gebeurde Piet Kraak. Onder mijn ogen ligt nu, terwijl ik dit schrijf, het boekwerkje Voetbalprominenten' door Leo Pa- gano eind jaren vijftig samengesteld. Je verkreeg de bij de spelersportretten behoren de pasfotootjes bij aanschaf van Rizla+. De Piet Kraak die mij vanaf het Rizla-voetbal plaatje aankijkt verkeert in de nadagen van zijn loopbaan, 'n Bijna-veertiger is hij dan, met een ondanks de vele schrikaanjagende scrimmages die hij moet hebben overleefd onaangetaste filmsterrenlook. Op 10 maart 1946 speelde Piet Kraak zijn eerste van 33 interlands, maar volgens Pagano doet dit aantal de statuur van Kraak geen recht „Zonder oorlogsjaren zou hij reeds vele interlands heb ben gespeeld vóór het jaar waarin hij nu eerst kon debuteren." Neem me niet kwalijk en niets ten nadele van 's mans keeperskwaliteiten, maar bij Van der Sar denk ik eerder aan een huisarts dan aan de doel- verdediger van Fulham, Lobont zou goed een lid van de vakbond voor gerefor meerde gymnastiekleraren kunnen zijn en bij Waterreus moet je erg oppassen dat je ge dachten niet afdwalen naar één van de Deltawerken. Maar bij het horen van Kraak zie je alleen een keeper voor je. Mijn vader heeft jarenlang met Piet Kraak gevoetbald, in Stormvogels. Of Piet Kraak wel eens bij mijn ouders over de vloer kwam, heb ik mijn vader gevraagd en of ik toen al geboren was en of Piet Kraak mij toen met zijn grote keepershanden uit mijn wiegje opgepakt heeft en of er toevallig een foto bestaat die dit moment voor de eeuwig heid heeft vastgelegd? Maar het antwoord wist ik ei genlijk al. Toen ik geboren werd had Piet Kraak zijn club en zijn woonplaats net de rug toege keerd, een te betreuren samenloop van omstan digheden waardoor ik niet op één foto met hem sta. „Wist je dat Karei Kaufmann en later Jaap van der Leek, toen die bondscoach waren, eens in de week naar IJmuiden kwamen om Piet Kraak kee perstraining te geven?", vraagt mijn vader. Ik beeld me Advocaat en Van Hanegem in, die wekelijks op een vast tijdstip in een wagon der tweede klasse naar Eindhoven reizen om Water reus op het trainingsveld van PSV eens goed on der handen te nemen en antwoord dat ik dat in derdaad niet wist. Frank Snoeks UIT HET OOG Huug Aandewiel was niet alleen jarenlang de grote smaakmaker op de amateurvelden, de voet baller had ook één van de meest besproken transfers op zijn naam staan. Het dorp was te klein toen Aandewiel van Ouick Boys overstapte naar Rijnsburg- se Boys. Met die laatste ploeg werd hij twee keer kampioen, in 1984 en 1990. De inmiddels 41- jarige Aandewiel speelde voor die tijd een jaar bij de profs, maar het avontuur bij DS '79 kreeg geen vervolg. Aandewiel heeft tegenwoordig een sport zaak in Rijnsburg en zit bij Rijns- burgse Boys in de technische commissie. „Ik had het totaal niet naar mijn zin bij DS '79. Ik was 18 jaar en heb in het jaar best veel geleerd, maar trof wel de ver keerde club. Bij de amateurs kwamen meer toeschouwers. Na dat seizoen kon ik naar Wil lem II en FC Den Haag, maar ik had mijn buik er zo van vol dat ik dat niet zag zitten. Of ik daar spijt van heb? Bij de amateurs heb ik ook een leuke tijd mee gemaakt. Op dat moment neem je die beslissing en dan moet je niet meer terugkijken. Ik was 21 jaar toen ik van Quick Boys naar Rijnsburgse Boys overging. Mijn familie was een beetje blauwwit, maar ik had ondertussen al veel vrienden bij Rijnsburgse Boys zitten waar door de overgang wat makkelij ker ging. Het heeft best wel wat teweeggebracht, maar later is dat allemaal weer bijgedraaid. Het ging er anders aam toe dan nu. Zelfs in de Telegraaf ston den stukken over mijn over gang. In het eerste jaar dat ik te gen Quick Boys speelde, hoorde ik nog wel eens wat, maar nu is dat vergeven en vergeten. - v.* fÈ&Mi Huug Aandewiel in 1988 voor Rijnsburgse Boys aan de bal tegen Noordwijk. Archieffoto: Loek Zuyderduin Ik had gedacht tot mijn 35ste mee te kunnen, maar op mijn 31ste ben ik gestopt. Alles deed steeds meer pijn. Ik kon bijna niet meer de trap afkomen. Tot mijn 25ste had ik nooit ergens last van, totdat ik in de wed strijd tegen RCL een doodschop kreeg. Daardoor is mijn knie verpest. Daarna heb ik veel pech gehad met kaak-, enkel en knieblessures. Ik wilde te ge forceerd terugkomen en werd telkens weer teruggeworpen. Ik heb nooit meer het niveau van mijn beginjaren gehaald. Dat kwam ook doordat ik aangepast trainde. Je merkt dan dat alles minder wordt. Ik heb het nu druk met mijn winkel en de kinderen. Dat is de reden waarom ik niet zoals mijn broer Gert in het voetbal ben doorgegaan. Ik heb nog wel een jaar of zes in een lager team gespeeld. Ik ga geregeld bij mijn zoontje kijken en het eerste van Rijnsburgse Boys. Voor Gert vind ik het leuk dat Quick Boys kampioen is geworden, maar ik had toch gehoopt dat Rijnsburg het werd. Rijnsburg heeft met Van Berkum, De Roode en Cha- rité een redelijke spelersgroep, maar het is toch best wel moei lijk gegaan. De echte wil om er alles uit te halen, mis ik nog wel eens. Ik maakte zelf als jong ventje mijn debuut bij Quick Boys. In dat jaar werd Noordwijk kampi oen. In mijn eerste jaar bij Rijnsburgse Boys, 1983/1984, pakten wij meteen de titel. Arie Lagendijk gebruikte in dat sei zoen maar vijftien of zestien spelers. Bovendien hadden we maar zeven verliespunten. Dat is gewoon heel weinig. In dat seizoen schakelden we ook Wil lem II voor de beker uit." UIT GESPROKE Schaatsster Rei Groenewold le Sportweek uit, waarom ze nie poseren voor P boy: „Ik zou het niet doen, zeke tijdens mijn carrière. Heb rest van je loopbaan van d mensen die zeggen: 'Heb je van die moedervlek daar e daar'. Ajacied Andy van der Me] over zijn geruchtmakend aanvaring met FC Utrech dediger Patrick Zwaansw ELF: Eigenlijk wilde ik hem ee duwtje op z'n kont geven. woon, voor de gein. Maar schoot een beetje uiten ku in zijn nek terecht. Wielrenner Patrick Jonkc over zijn voormalige plot der Peter Post, in Sport li national: „Toen ik bij Post kwam, h geen vriendin of niets. Dat hij alleen maargoed. 'Je fit je vriendin', zei hij. 'Als je vrouw wilt, ga je maar na hoeren in de Warmoesstra Ajax' technisch directeur Beenhakker komt graag I amateurduels, vertelt hij Voetbal International: „Het mooiste van voetbal is toch met z'n allen gewoi over het hekkie hangen." Arie Haan, bondscoach v China, is beducht voor h sars-virus, in het Algeme Dagblad: Laatst had ik een intervU met een Japanse journalis in Hongkong was geweest, heb tivee keer mijn hande1 wassen, na de begroeting t afscheid. Je moet het seriei men, het is nergens meer v Wielrenner Erik Dekker de blessure-ellende van gelopen maanden, in Sp< week: „Ik was boos op alles en ie een, heel snel geïrriteerd, h vrouw had buiten in de tu de bloempotten klaargele\ stuk te gooien. Is overigen gebeurd, hoor." Oud-arbiter Jacques d'Ai in Voetbal International: „Luinge is typisch een schi rechter uit de provincie. V oudsher moeten die een gi metje meer meebrengen di jongens uit het westen, zo len ze dat althans. De vader van Richard Kr over de tennisopvoeding zijn zoon, in Sport Lnten nal: „Ik ben ooit met 240 kiloti van Delft naar Wateringei den toen ik een telefoontje dat hij aan het janken wa ben heel kwaad geweest, h wedstrijd gered en hij woi afloop zei hij: Dank u, pal Frans Beckenbauer overl CruijfF, in Johan: „Hetgrote verschil russen) en mij is dat ik calculeerdJi dat Johan van voetballen f kunstvorm wilde maken, 'r Jerrel Hasselbaink (Chel Veronica Magazine: „Kijk, als ik naar het casii dan speel ik of ik speel nie ik zit aan de bar en eet en wat. Maar dat is toch aan Meer moet je er niet achte ken." ADO Den Haag-trainer R Israel kijkt terug op zijn spattingen als verdedigei onder meer Feyenoord, i NRC Handelsblad: „Tijdens wedstrijden en ti gen had ik nooit ergens sp van. Het berouw kwam al pas als ik onder de douclu stond en mijn gedachten rijtje zette. Meerdere male ik gedacht: 'Oh god, hoe h je zo kunnen laten gaan'.' Idem: Als trainer van Den Bosc ik naar PSV. Ik koos voor oord. Twee jaar later ston Guus Hiddink met de Eui Cup len werd ik ontslage moet een beetje geluk heb Idem, over zijn hartopei „Als je dan weer thuis bet je van kleine dingen genü ging dingen doen die ik ai nooit deed. Ik ben zelfs m vrouw gaan winkelen. Willem Il'er Tarik Sektio ELF: „Ik heb mijn mobiele tele opgezegd, want ik had de ste keer een rekening van euro. Ik praat écht te veel PSVer Mateja Kezman, i dels al goed voor 31 treft Johan: Verdedigers en mid denvelders kun je A maken, maar als topscorer word je ge- T boren.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 26