Griepvirus slaat toe in Leids tehuis Getronics schrapt ruim 1000 banen 'Het lijkt alsof het bloemencorso weer mag' 'SARS met serieuze aanpak beheersbaar' Weg vrij voor kabinet van CDA, WD en D66 Mogelijk acht bejaarden slachtoffer Vuurbaak 'brandt' weer Katwijker komt bij Schiphol onder trein Leidsch Dagblad maandag 28 APRIL 2003 OPGERICHT 1 MAART 1860 ezulnigingen nuitvoerbaar antal doden het verkeer cht gedaald londen kunnen :raks kanker aan rostaat opsporen tjax klautert er op in iMMENTAAR j SARS 5ARS-virus krijgt langzaam zeker de wereld 'publici- in zijn greep. Aanvankelijk ongen van de voorpagina's de oorlog in Irak, beheerst nu het nieuws. Er wordt lijk over een epidemie ge ien. In China, de bakermat iet virus, is paniek uitgebro- Peking begint op een spook te lijken, nu de autoriteiten maken met indamming iet virus. \rland, waar SARS nog niet toegeslagen, is voorlopig in de ban van de vogelpest —dode) en het influenza A-vi- lat vooral slachtoffers onder ren maakt Na de onder ling van de gevolgen van ogelpestvirus door de over- luidt nu het devies: voorko- is beter dan genezen. Er dus massaal pluimvee ge il. De vrees bestaat dat een v virus het leven ziet als ge- van het gelijktijdig voorko- beide virussen, moeten we waken voor 1 paniek. De WHO (We- indheidsorganisatie) in verband met SARS groot geslagen en een negatief -(.vies gegeven naar gebieden 0 SARS slachtoffers heeft ge- irjt, waaronder ook de Cana- 0 (Stad Toronto. Een zinloze regel, omdat deze metro- 'h'middenin Amerika ligt en alle mogelijke manieren is verweven met de rest lanada en de Verenigde Sta- raag luidt of SARS zich in dichtbevolkte wereld wel ndammen. Je kunt nu een- anno 2003 geen hek om tad of een land zetten. SARS bovendien tot nu toe lts' 318 levens geëist, terwijl _re ziekten waar wel vaccins I zijn, dagelijks vele malen slachtoffers maken. I is een slechte raadgever. Iirlijk moet de WHO het vi- erieus nemen, maar de te n maatregelen moeten wel 1 en realistisch zijn. In Chi- kt het middel inmiddels er- lan de kwaal. Besmettelijke in maken - of we willen of onderdeel uit van de ge- denis van de mensheid. En voldoet nog lang niet aan eUnities van een epidemie. feyer Leidsch Dagblad [Ut INTERNET: www.leidschdagblad.nl NR. 43217 LOSSE NUMMERS 1.10 ZATERDAG 1.55 NR. 43217 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG 1,55 door Roelf Reinders leiden - In het Leidse verzor gingshuis 't Huis op de Waard zijn de afgelopen maanden hoogstwaarschijnlijk drie tot vier bewoners aan het influenza A-vi- rus overleden. Mogelijk zijn zelfs zeven of acht ouderen overleden aan het griep-virus dat in een verpleeghuis in Groningen twaalf slachtoffers heeft gemaakt. Volgens verpleegkundig mana ger J. Slot heeft het virus met 'aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid' drie tot vier slachtoffers gemaakt. Maar mo gelijk zijn het er meer. Slot komt tot die conclusie nadat sinds november vorig jaar meer dan twintig bewoners van het tehuis aan de Kaarsenmakersstraat wa ren overleden. Dat is evenveel als normaal in één jaar. „De rest is door andere oorzaken als hart- en vaatziekten of longont steking als gevolg van een bacte rie gestorven." Alle mogelijke doodsoorzaken na het ongewone aantal doden in het verzorgingshuis zijn on derzocht, aldus Slot. „SARS, vo gelpest, influenza A - we hebben alles serieus bekeken omdat het op een epidemie leek. Maar om dat er geen eenduidige doods oorzaak was, is er geen sprake van een epidemie geweest." Slot zegt dat niet voor honderd procent zeker is dat bewoners aan het influenza A-virus zijn overleden. „De bewoners zijn pas na hun overlijden onder zocht en van niet alle overleden bewoners zijn de benodigde borstfoto's gemaakt. Verder hebben huisartsen geen influen za A-virus vastgesteld toen de bewoners nog leefden." Omdat niet zeker was wat de doodsoorzaak van het ongewo ne aantal overledenen was, heeft 't Huis op de Waard geen maatregelen genomen. „We hebben geen mondkapjes ge dragen of afdelingen gesloten", zegt Slot. „Dat heeft geen zin als de oorzaak niet bekend is." Vol gens de verpleegkundig mana ger is er geen paniek onder de bewoners geweest. We hebben steeds nauw contact met de GGD en de huisartsen gehad. De grote zorgen zijn sinds half maart voorbij, alles is onder controle. Er zijn geen nieuwe ziektegevallen bijgekomen." De GGD meldt dat niet is vast gesteld dat bewoners aan het in fluenza A-virus zijn overleden. „Wij zijn er pas bijgehaald toen het aantal sterfgevallen over het hoogtepunt heen was", zegt een woordvoerster. „Wij hebben geen aanvullend onderzoek ge daan." Pagina Gesprek van de Dag: Influenza neemt steeds andere gedaante aan den haag/gpd-anp - Getronics heeft vanmorgen nieuwe maat regelen bekendgemaakt om de winstgevendheid van het bedrijf te herstellen. De noodlijdende automatiseerder schrapt de ko mende maanden 1000 tot 1200 banen extra. De meeste ontsla gen vallen in Italië en Spanje. Getronics heeft circa 25.000 werknemers in dienst. Onder de nieuwe bestuurders Axel Rückert en Klaas Wagenaar is Getronics bezig met een fikse reorganisatie om het de onder neming weer rendabel te ma ken. Óm het 'overtollige vet van de botten te snijden' worden twintig kantoren gesloten. Ver der gaat Getronics niet goed presterende joint ventures afsto ten. De reorganisatie gaat 50 tot 60 miljoen euro kosten. Getronics moet geld vinden om zijn schulden af te lossen. Het heeft twee grote obligatielenin- londen-peking/anp-afp-rtr - De longaandoening SARS kan met een 'serieuze aanpak' bin nen de perken worden gehou den. Dat zei directeur-generaal Gro Harlem Brundtland van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) gisteren in het BBC-pro- gramma 'Breakfast with Frost'. De maatregelen hebben in elk geval in Vietnam het gewenste effect gehad. Het land heeft de ziekte officieel onder controle, nu al twintig dagen geen nieuwe gevallen zijn gemeld. Het nega tieve reisadvies voor het land is door de WHO opgeheven. China neemt steeds drastischere maatregelen om verspreiding van het virus tegen te gaan. Vrij wel alle uitgaansgelegenheden in de hoofdstad Peking zijn voorlopig gesloten, omdat ze potentiële besmettingshaarden zijn door het slechte ventilatie systeem en het gebrek aan hygi ene. De autoriteiten in Peking gaan ook grote schoonmaakac ties uitvoeren. Voor het schoon maken en ontsmetten van be drijven en openbare gelegenhe den worden scholieren en mili tairen ingezet. De Amerikaanse gezondheids- Parade trekt ondanks de regen veel bezoekers naar Bollenstreek door Saskia Buitelaar bollenstreek - Op de hoosbuien tussen Lisse en Bennebroek na, beleefde de Bol lenstreek zaterdag een 'heel mooi' bloe mencorso. Corsodirecteur L. van der Zon schat dat er ongeveer evenveel mensen op zijn afgekomen als vorig jaar. Maar aan exacte cijfers waagt hij zich niet. In Noordwijk en Voorhout was het druk ker dan vorig jaar, in Lisse en Hillegom waren er daarentegen minder belangstel lenden. De reden was het weer: dat was nog goed vlak na het begin, in Sassenheim viel de eerste bui maar in Lisse en Hillegom kwam de regen met bakken uit de hemel. Daardoor lieten, denkt Van der Zon, met name de inwoners van de dorpen zelf het wat afweten. Dat kan hij zich overigens wel voorstellen. „Ik zat zelf op de tribune in Lisse. Die was niet overdekt en ik dacht bij mezelf op een gegeven ook: nou ja..". Op het eindpunt Haarlem, waar het droog was, was weer meer publiek. „Het lijkt alsof het weer mag", aldus Van der Zon. „Ik heb gemerkt dat het hele corso dit jaar meer leefde in de streek. In veel plaatsen was er meer betrokkenheid en waren er allerlei activiteiten georgani seerd rondom het evenement. Ook de media besteedden er vooraf uitdrukkelijk aandacht aan." Er zaten dan ook hele mooie corsowa gens tussen, vindt Van der Zon, met schitterende nieuwe ontwerpen en veel kleur. Doordat er dit jaar minder praalwagens meereden, was er meer aandacht voor de bijzondere auto's, de versierde fietsen en de trucks. „Een prima afwisseling", meent de directeur. De organisatie telde zelf twee tegenval- lertjes. In Lisse hield ter hoogte van de VIP-tribune een van de blauwe trekkers - bedoeld om corsowagens in nood te hel pen - het zelf voor gezien. De motor van de gloednieuwe trekker van Agro Tech niek bleek door olietekort in de soep ge draaid. Ook de trekker van een van de praalwagens haperde, maar die kon na een klein kwartier toch weer verder. Dat zorgde er voor dat de aansluiting van de N207 op de Leidsestraat langer dan ge pland afgesloten bleef, waardoor op de N207 een lange file ontstond. Het thema voor het bloemencorso vol gend jaar is nu al bekend: kinderfantasie. Het corso rijdt op 24 april. Pagina R5: 'Ik had niet verwacht de parade te kunnen ruiken' gen uitstaan die het de komen de jaren moet terugbetalen. Het gaat om leningen van 569 mil joen euro. De forse schuldenlast is een er fenis van de overname van Wang Global in 1999. Getronics betaalde destijds 1,8 miljard eu ro voor de onderneming. De overname werd voor een be langrijk deel gefinancierd met obligatieleningen. De aflossing van die leningen heeft de afgelopen maanden tot veel ophef geleid. Het oude be stuur wilde dat de obligatiehou ders hun schuld zouden inrui len voor aandelen, contanten en nieuwe schuldpapieren. Zowel aandeelhouders als obli gatiehouders waren niet en thousiast. Dat plan kostte de kop van de bestuurders P. van Voorst en J. Docter. Hun plaats werd ingenomen door K. Wage naar en A. Rückert. WHO: Strenge maatregelen noodzakelijk dienst denkt dat het nog zeker een jaar duurt voordat er een ef fectief vaccin tegen de longziek te is, en dat het voorkomen van besmetting op dit moment de meest effectieve strategie tegen de ziekte is. De WHO heeft voorspeld dat tussen de 5 en 6 procent van de met SARS geïnfecteerde mensen zal overlijden. De Britse profes sor Roy Anderson waarschuwde zaterdag voor aanzienlijk meer doden. Anderson behoort tot 's werelds belangrijkste autoritei ten op het gebied van infectie ziekten. Hij stelde dat mogelijk tussen de 8 en 15 procent zal sterven. Dit weekeinde eiste de ziekte weer slachtoffers. In China steeg het dodental met negen tot 131, in Hong Kong met twaalf toege nomen tot 133. Canada meldde twee nieuwe sterfgevallen, wat het totaal op 21 brengt In Tai wan is voor het eerst iemand aan de longaandoening bezwe ken, en in Indonesië stierf een Taiwanese zakenman. Pagina Buitenland: Geruchten zijn gevaarlijker voor China dan SARS zelf Eis correctief referendum losgelaten den haag/gpd - D66 houdt niet langer vast aan een correctief re ferendum. Daarmee lijkt de weg vrij voor een coalitie van CDA, VVD en D66. „Lukt het vandaag niet, dan moeten we morgen de knoop doorhakken", aldus CDA-onderhandelaar Verhagen. CDA en WD verwachten dat D66-leider Dittrich vandaag aangeeft of zijn partij wil meere- geren. D66 kan eisen stellen, maar moet wel realistisch blij ven, zo waarschuwden zegslie den rond de onderhandelaars van WD en CDA. Dittrich werd dit weekeinde door zijn achterban en partij- prominenten onder druk gezet extra investeringen in onderwijs en de kenniseconomie binnen te slepen. De 2,5 miljard euro extra voor onderwijs en innova- (advertentie) katwijk - De Katwijkse vuurbaak is weer even in 'oude glorie' her steld. De vuurtoren, die dateert van 1605 en in 1919 officieel buiten be drijf ging, geeft 's avonds weer licht. In het kader van de koninginne dagfestiviteiten is sierverlichting aangebracht. De verlichting blijft in elk geval aan tot en met de week van de zee, die eind mei wordt ge houden. Of de verlichting vervolgens het hele zomerseizoen blijft han gen, is nog niet duidelijk. Daar wordt ergens in mei een besluit over genomen. Foto: Dick Hogewoning Tentoonstelling Theater van Leven en Dood met speurtochten voor kinderen dinsdag en donderdag 14-16 uur Oudhollandse tegels schilderen Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 www.museumboerhaave.nl tie die in het D66 verkiezings- progamma staat, is in ieder ge val niet haaibaai-, stelden WD en CDA. Ook is er nog onenig heid over de verdeling van mi nistersposten. D66 wil twee mi nisters leveren. Dittrich zei gisteren bereid te zijn af te zien van het correctief referendum, waarmee burgers beslissingen van de overheid kunnen terugdraaien. Hij houdt wel vast aan invoering van de referendumwet waarmee bur gers een adviserend referendum kunnen organiseren. De D66-achterban, waarvan een groot deel niets ziet in kabinets deelname, drong er tijdens een bijeenkomst in Groningen op aan dat het sociale gezicht van de sociaal-liberalen goed uit de verf moet komen. Pagina Binnenland: D66-top overtuigt achterban niet in koppig Groningen Meisje bedreigd met de dood alphen aan den rijn - De poli tie heeft vrijdagavond om streeks half twaalf in de buurt van een flat aan de Schelfhorst in Alphen een 31-jarige Alphe- naar en een even oude Leide- naar aangehouden. Ze worden ervan verdacht kort daarvoor in de flatwoning een 17-jarige Al- phense te hebben bedreigd met de dood. Het meisje was zo bang dat ze van het balkon van de eerste etage sprong. Amerikaan doodt bruid en zichzelf mill hall - Een Amerikaanse bruidegom heeft afgelopen weekeinde zijn kersverse echt genote doodgeschoten, en ver volgens de hand aan zichzelf geslagen. De 34-jarige Frank Shope en de 35-jarige Lori Ann Spangier trouwden vrijdagmid dag, en kregen op de huwelijks- receptie ruzie, 's Avonds thuis schoot Shope zijn bruid dood, waarna hij zichzelf een kogel door het hoofd joeg. Shope en Spangier hadden sinds vijf we ken iets met elkaar. door Jacob van der Meulen schiphol - Een 18-jarige Katwijker is gisteroch tend om acht uur op NS-station Schiphol onder een trein gekomen en overleden. Volgens de ma rechaussee is nog onduidelijk hoe dit is gebeurd. Een misdrijf wordt echter uitgesloten. Volgens de marechaussee was de man na een nachtje stappen met vrienden alleen naar Schip hol gereisd. Camera's legden vast dat hij zich op perron 3 be vond, kort voordat een lege passagierstrein zonder te stoppen zou passeren. Uit de camerabeelden is volgens de marechaussee niet op te maken of de man van het perron is gestruikeld of dat hij be wust sprong. De machinist van de trein verklaarde volgens de Railverkeersleiding later dat hij de man op de rand van het perron had zien zitten en dat deze waarschijnlijk al slapend naar voren leunde. Bij het passeren van de trein kwam hij tussen het voertuig en het perron terecht en werd hij overre den. De marechaussee heeft wel met de machinist gesproken, maar van hem nog geen verklaring af genomen. Overigens gebeurt het regelmatig dat late stappers even Schiphol aandoen om wat te drinken of te eten. Een deel van de luchthavenhoreca is 24 uur per dag open. Volgens de marechaussee leiden derge lijke afzakkertjes zelden tot problemen. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 we kap gratis. Naam M V A O/. Telefoon 11. controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling 6 mijn bank-cjronummer 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl MA?u:u<.w.v,iffsTrrrMl De schaatsers op de praalwagen 'Elfstedentocht' in de Voorhoutse Herenstraat. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1