Lucky Feyenoord' ontsnapt weer SPORT 3 Kezman schiet zichzelf in eregalerij van topscorers Bayern reageert frustratie af met landstitel Rotterdammers winnen opnieuw ondanks zwak spel ilan nog er achterop Drie dagen na de mi- ontsnapping tegen kwartfinale van de ins League raakte AC terdagavond nog ver- >rop in de bijna verlo- om de landstitel. Na [laag bij AS Roma (2-1) "ploeg maar liefst twaalf linten meer dan Juven- ei1jstaanvoerder komt ^"joor eigen publiek in Brescia. B brengt rjiing terug - Celtic heeft in de premier league de Vr terug gebracht. De ti- liiger verhoogde de te koploper Glasgow Ran- e een krappe zege in de Old Firm: 2-1. In het ipduel maakte Ronald iet doelpunt voor de !die met liefst vijf Ne- s aantraden. 'uii licht Cocu - FC Barcelona kan beroep doen op Philip voetbalinternational groen licht van tche staf. De midden- heurde in februari een i in het duel tegen In- I in de Champions Lea- Jzijn terugkeer hoopt ntic het verlies op te •an Xavi. De 23-jarige 'elder zal binnenkort |rd worden aan een he blessure aan een i. De Spaanse intérna- |eg tegen Juventus (1- Champions League wederom last van de .Sa isdse mist lé)uw geluk ;h"n - Vitesse kan het ^iar niet afdwingen. De 0 hers verzuimden za- tegen Heerenveen J ïerste zege onder trai ling te behalen. Selako- in de slotminuten een Heerenveen en voor- dat zijn ploeg nederlaag op rij leed. Srtspel in het Abe Len- 1 llon deed pijn. Vitesse anterwinning onnodig Ir had dat ook deels te wijten. Het elftal ^He na rust (1-2) de uit te bouwen en 3 de slotfase te veel op Inging- speelt Jjjin Turkije iHet Israëlische elftal 4ste twee thuiswed- groep 1 van het EK- ^"tietoernooi in Turkije lat heeft de UEFA za- .eZürich bekendge- e duels, tegen Slovenië tegen Malta op 10 zullen in Antalya [ehouden. Israël speel- ste thuiswedstrijd, te- krijk, in Palermo op Si- zullen de Israëliërs g ook het duel tegen De UEFA veiligheidsoverwe- raël toestemming te thuiswedstrijden in ei- rte spelen, ap rhiatief plan Ifing Twente maandag 28 april 2003 door Jaap van Essen Rotterdam - Wat is de overeen komst tussen NAC, NEC, De Graafschap, Vitesse en RBC? Dat ze de laatste weken allemaal door een wel zeer late treffer van Feyenoord verloren. De Rotterdammers boekten gis teren tegen RBC hun tiende achtereenvolgende overwin ning. Dat is een op het oog im posante reeks, maar de cijfers verbloemen de werkelijkheid. Feyenoord worstelt meer en meer met zichzelf en de helft van de tien zeges kan gerust als 'zeer gelukkig' worden betiteld. De ploeg van Bert van Marwijk kan voortaan dan ook 'Lucky Feyenoord' genoemd worden. Niet alleen komen de overwin ningen vaak op het nippertje tot stand, vaak heeft Feyenoord daarbij ook nog enig extra for tuin. Zo scoorde Pierre van Hooijdonk tegen NEC de win nende treffer nadat hij eerder in de wedstrijd rood had moeten krijgen voor een smerige over treding. Tegen Vitesse deed Lur- ling dat kunstje na. Hij had van het veld gestuurd moeten wor den na een domme schop op Jevric maar passeerde diezelfde doelman in blessuretijd. En gisteren zwijnde Feyenoord weer. Diep in blessuretijd kreeg de thuisploeg een comer, nadat nota bene Pierre van Hooijdonk de bal over de achterlijn had ge kopt. Uit die hoekschop schoot Patrick Paauwe vervolgens de enige treffer binnen: 1-0. Bert van Marwijk erkende giste ren volmondig dat zijn elftal wel zeer gelukkig had gewonnen. „Eigenlijk is het een wonder dat we nog steeds meedoen om de tweede plaats. Het lijkt wel of we verkrampen door de lange race met Ajax. Maar er is geen enkel excuus voor ons spel, net zoals vorige week tegen Zwolle." Het leek nergens op wat Feyen oord liet zien. Dat Ono (gebless- seerd) en Bosvelt (geschorst) ontbraken mocht ook volgens Van Marwijk geen reden zijn RBC-speler Oliseh torent boven Pierre van Hooijdonk uit. Foto: ANP/Ed Oudenaarden voor de uiterst zwakke vertoning tegen het toch niet bovenmatige getalenteerde RBC. Eerder dit seizoen maakte de ploeg uit Roosendaal overigens nog wel een einde aan de uitstekende reeks die Feyenoord in de be ginfase van de competitie ken de. RBC won destijds met 4-2 en daarna was Feyenoord maan denlang compleet van slag. Gisteren in de Kuip leek de thuisploeg vanaf de eerste mi nuut weer in een diepe vormcri sis te verkeren. Er ging vrijwel niets goed bij de Rotterdam mers. Tekenend mag zijn dat Buffel in de veertiende minuut de eerste Rotterdamse kans kreeg en in de 64ste minuut ook de tweede kans van Feyenoord om zeep hielp. Daar zaten dus vijftig minuten tussen waarin doelman Wim de Ron van RBC niets te doen kreeg. In diezelfde periode kreeg alleen RBC-spits Daelemans (de vervanger van de geschorste Henk Vos) maar liefst drie goede mogelijkheden en had ook Wooter nog eens kunnen sco ren. RBC verdedigde weliswaar heel compact, maar wist ook aanvallend diverse malen de meest opvallende daden te ver richten. Naast Buffel was Lurling (inge vallen voor de dramatische Ka- lou) de enige Feyenoorder die een keer echt dicht bij een doel punt was. Hij schoot in de 71ste tegen de onderkant van de lat. Bert van Marwijk bracht ook nog Bombarda en Pardo in het veld voor Buffel en Van Persie, maar zag tot zijn afgrijzen dat zelfs een slotoffensief te veel was gevraagd van zijn elftal. Dat de zege toch nog kwam, was te danken aan de wazige blik van grensrechter Rozeboom, die niet zag dat Van Hooijdonk een voorzet van Van Wonderen als laatste raakte en daarom een corner aan Feyenoord schonk, met alle gevolgen van dien. Hoe dan ook, Feyenoord blijft Ajax achtervolgen, maar zal de komende weken heel wat beter moeten gaan spelen om de Am sterdammers (die natuurlijk eerst zelf een misstap moeten maken) te achterhalen. Met uit- duels tegen ondermeer FC Utrecht, Willem II en de thuis- beurten tegen PSV en Roda JC wordt dat nog een heel lastige opgave. FEYENOORD: Lodewijks; Song, Van Wonderen, De Nooijer en Paauwe; Ka- lou (46. Lurling), Emerton, Acuna en Van Persie (80. Pardo); Van Hooijdonk en Buffel (70. Bombarda). RBC: De Ron; Keller, Nascimento, Hellemons en Fleur (90. Van Wan- rooij); De Graaf, Oliseh, Tininho en Sillah (90. Pique); Wooter en Daele mans (66. Den Ouden). Aanvaller maakt jacht op record van Nikos Machlas door Henk van Weert doetinchem/gpd - Mateja Kez man had na afloop van De Graafschap-PSV (1-6) een merk waardige, maar begrijpelijke re kenkundige stelling. „Tussen 29 en 30 zit groot verschil. Een heel groot verschil. Ik vind het heel bijzonder dat ik over de dertig doelpunten heen ben." Hij glunderde als een kind, dat net zijn eerste doelpunt bij de F- jes heeft gemaakt. Kezman maakt jacht op Nikos Machlas. De Griek is nog altijd de spits van buitenlandse komaf die het meest gescoord heeft in de ere divisie. Machlas maakte in het seizoen '97-'98 voor Vitesse 34 doelpun ten. Dat waren er nog altijd een stuk minder dan PSV'er Coen Dillen in de jaren vijftig liet no teren (43), maar Machlas leek lange tijd onaantastbaar in zijn status van buitenlandse topsco rer. Kezman maakte er zaterdag avond drie. Hij heeft nog vijf wedstrijden de kans om Machlas voorbij te steken. Ge zien zijn vorm en zijn gemiddel de per wedstrijd (1,06) is de kans groot dat Kezman zich na afloop van het seizoen niet al- fGPD - Naast het door te zelf gemaakte sane- ligt er een alternatief het wegwerken van de iljoen euro schuld van isionist. Het alternatief **ën bij de gemeente op ïlegd, is gemaakt door voorzitter F. Hartman B. van Leer de Kamer van Koop- )ver de inhoud willen ers nog niets kwijt, er J. Goudt vindt het f wel beter passen bij sjigspunt van Enschede. 3,dat de risico's bij meer en niet alleen bij de is beter." Van Leersum vor- za|irectie van de BV Sta- lwente, waarin de be ondergebracht van LÜtj bedrijven die samen ,repjn van het Arke Stadi- o^pns Hartman zijn ze eigen plan gekomen, de sanering zoals de raad ]a^missarissen van FC gd>or ogen staat „te veel e e op de korte termijn". iepbang dat er te weinig ofblijft om volgend sei- ng acceptabel elftal op de d^rengen. Als het gevolg 3UJan van de commissa- zhjat FC Twente volgend rstegradeert, zijn we nog ySfgr van huis." Hartman en dat het tijd wordt dat )Ujin commissarissen een menstelling krijgt.„Het Dfirlijk niet zo zijn dat en gemeente v0 in de club stoppen en ïrvolgens net zo mee igegaan als de laatste Ibeurd." Bosz boos na 'Kistemaker-show' doetinchem/anp - De geest van Simon Kistema- ker waarde de afgelopen week weer eens rond over de Vijverberg. De desastreuze nederlaag (6- 1) tegen PSV leidde desondanks niet tot de ver wachte massale anti Peter Bosz-stemming. Slechts enkele getrouwen zwaaiden met witte zakdoekjes naar de coach-onder-druk. Naderhand gaf Bosz te kennen van geen opge ven te willen weten. Wel is het gat met Excelsior - en de ontsnappingsroute naar de nacompeti- tie - nog steeds vijf punten. Komende vrijdag staat in Rotterdam de ontmoeting met de voor naamste concurrent op het programma. „Ik ga door", zei Bosz. „Dat ligt in mijn karakter. We geloven er nog in, al was het niet best tegen PSV." De voorbereiding op het duel met de koploper was, op z'n zachtst gezegd, onrustig geweest. „De Kist" liet zich weer even zien in Doetinchem en dat leidde tot opwinding. Bosz sprak van een 'onduidelijk verhaal' waarbij „iemand loopt te liegen." Wie? „Ik ben er niet bij geweest." Het bestuur gaf aan spelers en selectie uitleg. Kistemaker was uitgenodigd om te kijken of hij, oud-coach van de club, zou kunnen gaan funge ren als klankbord voor de Raad van Commissa rissen. De verklaring klonk, volgens Bosz, lo gisch. 'De Kist' echter lanceerde een andere ver sie. De Graafschap zou hem bij het slot van de competitie gewoon weer op de bank willen heb ben, maar zag de plannen om financiële rede nen stuklopen. leen kampioen van Nederland mag noemen, maar ook de meest trefzekere buitenlandse speler van de eredivisie. „Mijn belangrijkste doel? Fit blijven! Elke wedstrijd drie pun ten meenemen, de titel palcken en goed feesten. En ondertussen wil ik natuurlijk Machlas pak ken. Daarom is het zo belangrijk dat ik hier de grens van dertig doelpunten overschreden heb. Heel bijzonder voor een spits. Fantastisch", jubelde 'Kezza'. De kans bestaat ook nog dat hij Europees topscorer van het jaar wordt. Kezman staat op de ranglijst derde achter Vieri en Makaay. „Maar met die Gouden Schoen ben ik niet bezig. Dat zien we straks wel." De Serviër speelde zich op de Vijverberg in het rijtje van grote spitsen in de geschiedenis van PSV. Het doelpuntenrecord zal wel altijd in handen blijven van Dillen. Ruud van Nistelrooy volgde de Eindhovenaar op de topscorerslijst met eenendertig treffers. In de 84ste minuut van De Graafschap-PSV kwam Kez man gelijk met de huidige spits van Manchester United. En passant passeerde hij een andere grote uit de recente his torie van PSV. Ronaldo staat op dertig goals, gemaakt in het sei zoen '94-'95. „Man, ik ben zo blij dat ik me zo in de historie van zo'n grote club speel. Dat vind ik hartstikke mooi." De Graafschap was volmaakt kansloos tegen de lijstaanvoer der. Robben, Leandro en Rom- medahl maakten de andere drie doelpunten. Kezman was met zijn drie goals in het uitstekend voetballende PSV de ene uitblin ker. Arjen Robben was de ande re. Hij maakte de mooiste van de avond. Komend vanaf rechts, schoot hij de bal met de linker voet hard achter doelman We vers, 1-4. Dat de pure linkspoot Robben vanaf de rechterflank naar bin nen zeilde was geen toeval. Zo wil Guus Hiddink het zien. Zijn aanvallers moeten over het veld dwarrelen, zo veel mogelijk met elkaar van positie wisselen en op die manier ongrijpbaar wor den. Die theorie wordt nog niet overdreven vaak goed in praktijk gebracht. Op de Vijverberg ge beurde dat wel, met groot suc ces. „Of ze nou links of rechts zijn, ze moeten van buiten naar bin nen komen. Dan zijn ze moeilijk te verdedigen. Dat gaat steeds beter. Ons spel wordt op dat punt steeds duidelijker vond Hiddink die zijn elftal uitbundig prees. „We hebben een puike partij gespeeld, de overwinning was dik verdiend." Hiddink gaf Leandro in de slot fase de kans om zich weer eens te etaleren. De Braziliaan maak te prompt zijn eerste doelpunt in dienst van PSV, 1-6. Ook doelman Frank Kooiman beleef de een primeur, maar die gaf geen aanleiding tot een feestje. Kooiman maakte in 26ste mi nuut zijn eerste fout in het doel van PSV. Bij een corner was hij te laat bij de bal, die door Ba kens werd ingekopt, 1-3. Het was het eerste tegendoelpunt voor de van Sparta gehuurde doelman. DE GRAAFSCHAP: Wevers; Bot, Van der Kruis, Van Gastel (18. Bakens, 70. Smit) en Berck Beelenkamp; Leonar do, Hertog, Van Leerdam en Schulp; Zafarin en Van de Haar. PSV: Kooiman; Lee, Faber, Ooijer en Heintze; Rommedahl (73. Leandro), Van Bommel, Vogel (87. Van der Schaaf) en Robben; Kezman en Ven- negoor of Hesselink (61. Bruggink). EREDIVISIE De Graafschap - PSV 1-6 (1-3). 6. Kezman 0-1, 15. Kezman 0-2, 19. Rommedahl 0-3, 26. Bakens 1-3, 59. Robben 1-4, 84. Kezman 1-5, 90. Leandro 1-6. Scheidsrechter: Van Egmond. Toeschouwers: 11.000. Gele kaart: Bakens, Van Leerdam (De Graafschap). Heerenveen - Vitesse 2-2 (1-2). 15. Jensen 1-0, 30. Peeters 1-1, 41. Amoah 1-2, 90. Selakovic 2-2. Scheidsrechter: Oskam. Toeschou wers: 14.400. Gele kaart: Edman (Heerenveen), Frinkel (Vitesse). FC Twente - Excelsior 1-0 (1-0). 27. Polak 1-0. Scheidsrechter: Van der Hilst. Toeschouwers: 13.000. Gele kaart: Van der Doelen (FC Twente). AZ - Ajax 1-3 (0-1). 21. Van der Vaart 0-1, 49. Litmanen 0-2, 65. Van der Meyde 0-3, 86. Buskermolen 1-3. Scheidsrechter: Bossen. Toeschou wers: 7753. Gele kaart: Yakubu (Ajax). FC Groningen - NAC 0-0. Scheids rechter: Braamhaar. Toeschouwers: 11.445. NEC - FC Utrecht 1-2 (1-1). 19. Tanghe 0-1, 34. Hesp 1-1 (straf schop), 79. Tanghe 1-2. Scheids rechter: Vink. Toeschouwers: 12.500. Rode kaart: 90. Zonneveld (NEC, 2x geel). Gele kaart: Hersi, Govedarica (NEC), Schut, Van den Bergh (FC Utrecht). Feyenoord - RBC 1-0 (0-0). 90. Paauwe 1-0. Scheidsrechter: Jol. Toeschouwers: 42.000. Gele kaart: Van Wonderen, De Nooijer (Feyen oord), Sillah, De Graaf (RBC). Topscorers: 1. Kezman (PSV) 31, 2. Van Hooijdonk (Feyenoord) 24, 3. Kuijt (FC Utrecht) 17, 4. Buffel (Fey enoord) 16, 5. Hoogendorp (RKC) 14, 6. Ibrahimovic (Ajax) 13, 7. Van der Vaart (Ajax) 12, 8. Perez (AZ), Van der Meyde (Ajax), Robben (PSV) 11, 11. Soetaers (Roda JC) 10, 12. Mido (Ajax), Den Ouden (RBC Roo sendaal), Van de Haar (De Graaf schap), Van Galen (AZ), Denneboom (Heerenveen), Sjoekov (Willem II), Cornelisse (RKC Waalwijk) 9. Programma: vrijdag 2 mei: Excelsior - de Graafschap, zaterdag 3 mei: Ajax - RKC Waalwijk, PSV - AZ, Vi tesse - NAC Breda, Willem II - Hee renveen, FC Zwolle - Roda JC, zon dag 4 mei: FC Groningen - NEC, RBC Roosendaal - FC Twente, FC Utrecht - Feyenoord. PSV Ajax Feyenoord RKC FC Utrecht NEC Roda JC Willem II NAC FC Twente AZ Heerenveen RBC Groningen FC Zwolle Vitesse Excelsior Graafschap 29 24 29 21 29 20 29 14 29 11 29 12 28 11 29 10 28 8 29 9 29 10 29 9 4 1 5 3 5 4 4 11 10 8 7 10 7 10 8 11 13 7 10 10 7 12 8 12 7 13 9 13 6 16 8 16 7 17 5 20 76 75-15 68 76-28 65 77-34 46 40-38 43 41-37 43 37-38 40 45-43 38 42-39 37 28-25 37 32-39 37 41-59 35 47-50 34 31-42 27 25-36 24 26-57 23 27-45 22 29-51 17 28-71 EERSTE DIVISIE Topscorers: 1. De Groot (Emmen) 26, 2. Koevermans (Sparta), Platvoet (Heracles Almelo) 22, 4. Bruin (Cam- buur Leeuwarden) 18, 5. Stroeve (AD0 Den Haag), Van de Laak (FC Den Bosch) 16, 7. Weerman (Veen- dam) 15, 8. Jansen (FC Den Bosch) 14, 9. Kantelberg (Helmond Sport) 13, 10. Holwijn (Stormvogels/Tel star), Ketting (Haarlem), Hendriksen (Helmond Sport), Jacobs (VW), Mar- bus (Go Ahead Eagles) 12. Programma: vrijdag 2 mei: ADO Den Haag - FC Volendam, Cambuur Leeu warden - TOP Oss, FC Dordrecht - VW, FC Eindhoven - Haarlem, Fortu- na Sittard - Veendam, Heracles Al melo - Helmond Sport, MW - Go Ahead Eagles, Stormvogels Telstar - Emmen, zondag 4 mei: Sparta Rot terdam - FC Den Bosch. door Peter van Duyl den haag/wolfsburg - Het kwam uiteinde lijk toch nog onverwacht. Door nooit ge dacht puntenverlies van VfB Stuttgart en Borussia Dortmund kreeg Bayem München vier wedstrijden voor het eind van de com petitie de Duitse titel in de schoot gewor pen. Het feestje na de 2-0 zege bij VfL Wolfs burg was er niet minder om. Bayem vierde zaterdag in Wolfsburg de achttiende landstitel uit zijn rijke historie, daarvan won het er liefst zeventien in de laatste 35 jaar. Gemiddeld werd Bayem München sinds 1969 dus zo'n beetje om het jaar kampioen van (West-)Duitsland. De kampioensschaal is een beloning voor een meer dan overtuigend seizoen. Bayem München werd voor het eerst sinds men senheugenis al in de eerste ronde van de Champions League uitgeschakeld. Die frus tratie werd binnen de landsgrenzen afgerea geerd. Sinds zijn laatste Europese wedstrijd (half november tegen Lens) voerde Bayem een waar schrikbewind in eigen land. Na de uit schakeling bleef het vijftien duels achtereen ongeslagen, waarvan er elf werden gewon nen. Pas twee weken terug maakte Werder Bremen een einde aan die serie, maar toen was al duidelijk dat de titel opnieuw naar München zou komen. En passant bereikte Bayem ook nog de bekerfinale, waarin het op 31 mei Kaiserslautem treft. Het landskampioenschap was een persoon lijke triomf voor Ottmar Hitzfeld. Na de de ceptie in Europa kwam de oefenmeester zwaar onder vuur te liggen, maar zijn revan che is zoet. Als eerste trainer in de Duitse voetbalhistorie werd Hitzfeld vier keer in vijf jaar kampioen. De prijzenkast bij Hitzfeld thuis puilt sowie so uit. Ook met Borussia Dortmund werd hij twee keer kampioen, tweemaal won hij de Champions League en één keer de wereld beker voor clubteams. Alle reden om te dro men van nóg hogere doelen. Hitzfeld liet zich onlangs ontvallen wel iets te voelen voor de functie van bondscoach. Dat zal hij overigens niet op korte termijn worden, want de trainer verlengde zijn contract in München tot 2005. Sinds zaterdag heeft ook de beste voetballer van Duitsland eindelijk een titel op zak. Mi chael Ballack strandde vorig jaar bij Bayer Leverkusen in het zicht van de haven, maar in dienst van Bayem slaagde de missie wel. Ballack groeide in München in rap tempo uit tot onmisbare schakel in de Bayem-ma- chine. De middenvelder liep vorige maand een blessure op en daarna raakte zijn ploeg zowaar in een dip. Bayem speelde gelijk te gen Hannover en verloor achtereenvolgens van Werder en Borussia Dortmund. In de 22 wedstrijden die Ballack van de partij was, verloor Bayem negen punten. In de acht duels die hij door blessures moest missen, raakten zijn collega's vijftien pun ten kwijt. De titel van zaterdag - in de kampioens wedstrijd scoorden Eiber en Pizarro - be vestigt eens te meer de suprematie van Bayem München in Duitsland. Het is voor de overige clubs een pijnlijke wetenschap dat Bayem een paar weken geleden boos uit de DFL, het Duitse equivalent van onze Eredivisie NV, is gestapt. De club kreeg vier jaar geleden 21 miljoen van de Kirch-mediagroep, een verzwegen onderdeel van de tv-deal die de Bundesliga gezamenlijk sloot. De DFL noemde dat 'moreel verwerpelijk', waarop Bayem alle verantwoordelijkheden binnen die club af schoof. Als het ze niet bevalt, melden we ons gewoon in Italië aan", liet Franz Beck- enbauer al optekenen. De Bundesliga zonder Bayem is een com mercieel spookbeeld. Het zou de waarde van de tv-rechten doen kelderen. Maar in sportief opzicht zou een vertrek van de re cordkampioen, dat uiteraard zeer onwaar schijnlijk is, de concurrentie misschien niet eens zo heel slecht uitkomen. Het is weer raak in München. Michael Ballack wast het haar van Giovanni Eiber na het binnenhalen van de titel. Foto: Reuters/Kai Pfaffenbach

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19