Ajax klautert op in Alkmaar t'Lej det een feestje neemt SJC afscheid van eerste klasse Geklopte Boogerd is 'geen koekenbakker' r Witschge komt eraan Ploeg Koeman vindt effectiviteit terug tegen AZ 'Lucky Feyenoord' wint weer met zwak spel Inge de Bruijn rekent af met scepsis ial Madrid is' in Spanje drid - Real Madrid heeft zich te Spaanse competitie los laakt van de laatste concur- len voor de landstitel. De renploeg won vier dagen na praakmakende zege op i United met 1-3 van Sevil- )eportivo La Coruna (3-0 bij I Mallorca) en Real Socie- (2-1 bij Barcelona) lieten de iten liggen. Daardoor liep verschil tussen de koploper de twee achtervolgers op tot punten. ibson jaagt Emerton terdam - Bobby Robson wil lenkort een nieuwe poging ;en om Brett Emerton in te n. De manager van New- le United zou bijna vier oen euro willen uittrekken de Australiër. Een jaar ge in mislukte de transfer nog iat de Engelsen de vraag- van Feyenoord (twaalf mil- euro) te gortig vonden. Het tract van Emerton loopt nog jaar door. isstap Arsenal, lited profiteert den/anp - Arsenal heeft een misstap gemaakt in de race het voetbalkampioenschap Engeland. De Londense g verspeelde zaterdag een 2- orsprong en liet tegenstan- Bolton Wanderers in de slot- langszij komen (2-2). loper Manchester United iteerde gisteren van het tverlies met een late zege op enham (2-0). Paul Scholes luud van Nistelrooij scoor- Daardoor liep de voor- ing op de Gunners op tot vijf ten. Arsenal moet nog wel wedstrijd inhalen, zag er lang niet naar uit dat nimmer twee zaterdag tegen on nog in de problemen zou len. Arsenal leidde in het be- van de tweede helft dankzij èrs van Sylvain Wiltord en ert Pires met 2-0. Een ande- Fransman, maar dan in ist van Bolton, deed de wed- 1 keren. Youri Djorkaeff ver- ïde in de 74e minuut de erstand van Bolton, dat sspeelde. nal-invaller Mark Keown te tien minuten later een bal er zijn eigen doelman Sea- en vergooide onbedoeld belangrijke zege voor zijn g. Van Bronckhorst, wegens blessure niet voor Oranje lecteerd, viel vlak voor tijd Bergkamp moest het hele lop de bank blijven zitten, der Sar kwam evenmin in L De van een langdurige sure herstelde doelman zag Fulham gelijk spelen tegen sea (1-1). Van der Sar maakt deel uit van de selectie van Nederlands elftal voor het nduel woensdag tegen Por- SPORT maandag 28 april 2003 Adriaanse gepijnigd door een dolletje door André Hoogeboom alkmaar - Ronald Koeman be dekte de zege op AZ met een sausje van respect voor zijn voor ganger bij Ajax, Co Adriaanse. „Deze overwinning was veel moeilijker dan de 3-1 doet ver moeden", zei hij. Daarmee trapte Koeman niet op gevoelige tenen en liet hij zijn collega in zijn waarde. Maar uit eindelijk waren er gistermiddag in de Alkmaarse Hout weinigen die geloofden dat AZ van Ajax had kunnen winnen. Nog vijf wedstrijden heeft Ajax te gaan om de tweede plaats veilig te stellen en de voorsprong van één punt op nummer drie Fey enoord te verdedigen. Het worden vijf wedstrijden waarbij de druk steeds groter zal worden, want Feyenoord blijft winnen, al is het met de hakken over de sloot. Bovendien moe ten de Amsterdammers het en kele weken doen zonder aan voerder Chivu en Zlatan Ibra- himovic. De laatste werd overigens giste ren in Alkmaar nauwelijks ge mist. Rafael van der Vaart en Jari Litmanen zorgden voor min stens zoveel dreiging als het Zweedse enfant terrible, die nu weer een schorsing boven het hoofd hangt van tenminste vier, mogelijk vijf wedstrijden. Het gemis aan een gespeciali seerde centrumspits deed zich nauwelijks voelen in Alkmaar. Van der Vaart opende de score na twintig minuten, met de nauwkeurigheid van een gebo ren schutter. Het was zijn twaalfde alweer. Tot dat eerste doelpunt had AZ een overwicht en leek Ajax een moeilijke middag tegemoet te gaan. Barry van Galen en Mi chael Buskermolen kregen kan sen om de Alkmaarders op voorsprong te helpen. Maar het werd toch 0-1. Omdat Litmanen en Van der Vaart bij Ajax spelen en AZ het moet doen met Elk- hattabi en Perez. De Alkmaar ders protesteerden nog zwakjes, omdat Litmanen zijn elleboog zou hebben gebruikt, maar scheidsrechter Bossen had niets gezien. Barry van Galen komt te laat om een schot van Andy van der Meyde te voorkomen. Foto: ANP/Olaf Kraak AZ probeerde de draad na die enorme tegenvaller weer op te pakken, maar de overtuiging en de brutaliteit waren in een klap verdwenen. De wetenschap dat één Amsterdamse counter al fa taal was geweest, vertraagde de handelingen aan AZ-kant. Ajax speelde zuinig, nam geen initia tief als het niet per se hoefde. Co Adriaanse had dat vooraf ook wel aangevoeld. Dit was het moment, mijmerde de trainer in Alkmaar, om Ajax aan te pak ken. Zijn gedachtegang was be redeneerd: „Van Galen heeft 21 wedstrijden gespeeld, Galdsek zestig. Plus nog al dat gereis en al het gedoe rond die Cham pions League-wedstrijden. Fy siek en mentaal zouden wij in het voordeel moeten zijn." Maar dat voordeel woog niet op tegen het technische en tacti sche overwicht van de aftredend landskampioen. Ajax heeft z'n lesje geleerd in Europa, weet als geen andere Nederlandse ploeg dat balbezit alleen geen wed strijd beslist. De lessen werden genadeloos in de praktijk ge bracht. AZ dacht dat er kansen waren, Ajax liet de tegenstander in die waan. Over de 0-1 wist de thuisploeg zich nog wel heen te zetten. Gaandeweg herstelde AZ zich, maar werd niet meer gevaarlijk. De 0-2 vlak na rust was wel do delijk en kwam kinderlijk een voudig tot stand. De voorzet van Van der Meyde was lang onder weg, maar geen Alkmaarder deed er iets aan. Zwarthoed, in laatste instantie, liet de bal ook aan zich voorbij gaan. Litmanen volleerde raak. Nog kreeg de thuisclub de kans om terug in de wedstrijd te ko men maar zelfs de hulp van Chivu, die te kort terugkopte op doelman Lobont, was niet aan Elkhattabi besteed. Het werd daarna wel 3-0, omdat Andy van der Meyde maar eens een schotje van afstand probeerde. Zwarthoed verkeek zich er lelijk op. Dat Michael Buskermolen nog een kleine genoegdoening mocht vieren, deed er in feite niet meer toe. Net zo min als de fraaie actie van Richard Witsch ge, die - luid toegejuicht - nog een technische proeve van be kwaamheid aflegde, met een ge voelig geschoten bal, eindigend op de lat. Het gaf aan dat Ajax deed wat het wilde als het nodig was. Het gaf ook aan dat het verschil tus sen de top drie van Nederland en de rest wel erg groot is. En niet alleen in punten. AZ: Zwarthoed; Reini, Wijker, Opdam en De Cler; Perez (84. Nelisse), Krom kamp, Lindenbergh (68. Meerdink) en Buskermolen; Van Galen en Elkhatta bi. AJAX: Lobont; Trabelsi, Chivu, Yakubu en Maxwell; Pienaar (66. Sikora), Gala- sek (69. Pasanen), Litmanen (76. Wit schge) en Sneijder; Van der Meyde en Van der Vaart Renner derde in Luik-Bastenaken-Luik ans/gpd - Michael Boogerd is er ook dit jaar niet in geslaagd zijn droomklassieker Luik-Bastena ken-Luik te winnen. De kopman van Rabobank zat er echter weer dicht bij. In de natte finishstraat van de Luikse voorstad Ans kwam hij als derde over de streep. Veertien seconden na winnaar Tyler Hamilton en twee tellen echter Iban Mayo. De re gen spoelde de ergste teleurstel ling snel weg: „Tweede in Am- stel Gold Race, derde hier, twee de in de tussenstand van de we reldbeker; ik ben toch geen koe kenbakker." De Nederlander werd in Wallonië op waarde ge klopt. Op de La Redoute ontke tende hij het gevecht achter koploper Axel Merckx. Boogerd miste alleen de slag toen Lance Armstrong vervolgens aanviel op de Sprimont. In het kielzog van de CSC-trein van Hamilton keerde Boogerd echter terug bij de Amerikaan, wiens US Postal- ploeg in de dagen voor de wed strijd de strijdbijl ten opzichte van Rabobank had begraven. Armstrong: „Ze weten nu wat het probleem is." De Amerikaan had een week daarvoor in de Amstel Gold Race opzichtig de kansen van Boogerd aan gort gereden. Op de Cöte de Saint Nicolas was de rol van Arm strong uitgespeeld. Boogerd nam het commando daar over. Hij sloeg een gaatje. „Maar ik voelde al snel dat ik geen stand kon houden. Plots liep het niet lekker meer en ik zwabberde over de natte weg." Acht ren ners achterhaalden hem en van hen plaatste Hamilton vervol gens de winnende jump. De achtervolging van Mayo en Boo gerd was vergeefs. „Ik was leeg", zei Boogerd. Na afloop voelde hij zich minder teleurgesteld dan de week er voor in de Am- stel Gold Race. Michael Boogerd is dankzij zijn derde plaats op gerukt naar de tweede plaats in de tussenstand van het wereld bekerklassement. „Of de we reldbeker nu een doel op zich Michael Boogerd hijgt uit. Foto: ANP/Vincent Jannink met het restant van de wereld- wordt, weet ik nog niet. We zul len dat eerst in de ploeg bespre ken." Het grootste probleem is het combineren van de Tour bekerwedstrijden. „Het verleden heeft geleerd dat de twee moei lijk te combineren zijn. Ik ben er dus nog niet uit." Zie Sport 2: Riis wijst Hamilton de weg. Peter van der Hulst rdwijk - Vijfhonderd SJC-vlagge- voor de jeugd, optredens van een ity-koor en een nep Lee Towers en bal die met behulp van een hijs- n op de middenstip werd afgele- Wie niet beter wist, kreeg de in- dat SJC gisteren kampioen kon den. De Noordwijkse club nam er met opgeheven hoofd afscheid de eerste klasse. Door de 0-2 snederlaag tegen Feyenoord ein- le de Sint Jeroen Club als laatste en adeert het elftal al na één seizoen naar de tweede klasse. „Na 22 strijden krijg je wat je toekomt", eerde verliezend trainer Roland iling. onvermijdelijke gebeurde. De red- plijn die SJC nog vasthield aan de te klasse bleek uiteindelijk te dun de droge wal te kunnen bereiken, opgave voor de Noordwijkers was Ie onnodige nederlaag van vorige k een bijna onmogelijke geworden. Zelf moest worden gewonnen van Fey enoord, terwijl DHC en VCS punten moesten laten liggen. In de rust mocht SJC nog enige hoop koesteren. De ploeg stond weliswaar met 0-1 achter (doelpuntenmaker Cem Tuncel), maar de concurrenten waren met hun gelijke tussenstanden evenmin in veilige ha ven. Uiteindelijk kreeg SJC nog een treffer van Demis Xanthopoulos tegen, terwijl DHC en VCS elk een puntje aan hun wedstrijden overhielden. De Hage naars en Delftenaren maken in een on derling treffen uit wie rechtstreeks de gradeert en wie de nacompetitie ingaat. Voor SJC is dat een stap te ver. Toch was het meeste leed al geleden. „Vorige week zat ik stuk, nu niet", herinnerde Ebbeling aan de met 3-1 verloren partij tegen EBOH. „We degraderen niet van daag. In de loop van het seizoen heb ben we zo veel laten liggen. Uit de laat ste veertien duels halen we zeven pun ten. Dan verdien je het ook niet" Naar de oorzaken was het niet moeilijk zoeken. SJC, zo bleek ook weer tegen Feyenoord, schoot dit seizoen kwalita tief tekort Voor een belangrijk deel wordt dat Katwijk aangerekend. Enkele dagen voor de overschrijvingstermijn werden Mohammed Bougrine en Mo hammed Ait el Houssi, de twee smaak makers van SJC, losgeweekt. „Met die jongens erbij hadden we het gered." De twee 'Mo's' zoals ze liefkozend worden genoemd, speelden een belangrijke rol op het middenveld en in de aanval. „De bedoeling was om ons dit jaar te handhaven en dan door te groeien", luidde het strijdplan van Ebbeling. In plaats daarvan kan SJC het opnieuw gaan proberen in de tweede klasse. De fensief zit het bij de ploeg uit Noord- wijk wel aardig in elkaar, maar de voor hoede maakt te weinig doelpunten. Vooral in die linie moet het nodige ge beuren om in een seizoen het verloren gegane terrein goed te kunnen maken. Probleem is alleen dat aanvallende ver sterkingen als Ait el Houssi en Alain Campfens alleen naar SJC zouden ko men als de ploeg zich zou handhaven. „Toch ga ik bij Campfens nog een po ging wagen", zei Ebbeling. Zeker is hij wel van de komst van spits Aziz Zohri en aanvallende middenvelder Chalid Boukhizo, beiden afkomstig van vierde klasser Ripperda. De meesten van de huidige spelers hebben toegezegd bij de club te blijven. Met Mare Engelkamp heeft Ebbeling nog een gesprek en Peter van Hars kamp blijft alleen als de club het in de overschrijvingsperiode goed doet. „Je kunt je afvragen of spelers uit de derde of vierde klasse echte versterkingen zijn. Het moeten wel spelers zijn met een meerwaarde voor het team. Zoals het er nu naar uitziet stop ik bij SJC. Ik vind het voetbal dat wij spelen niet leuk. Ik heb er niet echt meer plezier in, terwijl het toch een hobby van me is. We spelen alleen maar de lange bal en ik sta er slechts om die ballen door te koppen." Ook tegen Feyenoord moest de grillige aanvaller veel alleen doen. Voor rust kreeg de 25-jarige Noordwij- ker enkele redelijke kansen, waarbij een door Ruud Ramler alkmaar-~Co Adriaanse sprak gisteren van een vernedering. En de trainer van AZ had het toen niet over de 3-1 nederlaag tegen Ajax, zijn vorige werkge ver. Adriaanse voelde zich ge krenkt door spreekkoren van de Amsterdamse supporters. Het leek niet meer dan een dolletje, maar het raakte hem diep. „Dit was respectloos. Ik ben toch geen misdadiger?" De Ajax-supporters zochten een nieuwe afleiding toen die bin nen de lijnen niet langer te vin den was. De wedstrijd tegen AZ was immers al vanaf de derde minuut na rust gespeeld. En omdat Richard Witschge zich langs de kant warm liep, was het liedje in het Amsterdamse vak snel gecomponeerd: 'Let op Co- otje, Witschge komt eraan'. Die tekst refereerde aan de tijd dat Adriaanse nog de baas was bij Ajax. In die functie zette hij de populaire Witschge naast het elftal. Omdat de speler de door zijn trainer verlangde arbeid niet langer aankon. Maar vooral om dat deze routinier de ontwikke ling van het trappelende talent Rafael van der Vaart in de weg stond. Tussen Witschge en Adriaanse kwam het daarna nooit meer goed. De speler liet zich zelfs ontvallen dat zijn trainer wat hem betreft 'in de stront kon zakken'. Witschge heeft die woorden nooit terug genomen. En dus zong het Ajax-vak dat 'Cootje' op moest passen. Voor een buitenstaander was het heel onschuldig. Nauwelijks goed voor een glimlach. Maar Adri aanse, die stoïcijns voor zich uit bleef kijken, voelde brandende pijn van binnen. „Dit deed on gelooflijk zeer. Heel erg verne derend. Als die mensen zich enigszins hadden geïnteresseerd in de geschiedenis van Ajax en mijn rol daarin, hadden ze deze regels niet over hun lippen ge kregen." Adriaanse doelde daarmee op de vijf jaar dat hij directeur op leidingen was in Amsterdam. En in die periode toch mede aan de basis stond van het jeugdige en talentvolle elftal dat gisteren zo- Co Adriaanse. Foto: ANP veel effectiever was dan het ma teriaal waarmee de trainer te genwoordig moet werken in Alkmaar. Het was niet op te brengen, zei Adriaanse, om boven de spreek koren te staan. Te proberen zijn oren er voor te sluiten. En te ge nieten van de dingen die er gis teren bij de ontmoeting met zijn verleden wel toe deden. Het spontane weerzien met zijn vroegere secretaresses bijvoor beeld, die vonden dat hun vori ge baas het 'zo goed doet op te levisie'. Of de ferme handdruk van Max well en de omhelzing door Ya kubu, vlak voor de wedstrijd. Beiden door Adriaanse naar Ajax gehaald en aan hun be groeting was af te lezen dat ze hun voormalige trainer nog niet waren vergeten. „Dat vond ik een opvallend moment", zei Adriaanse. „Want meteen na de warming-up is een speler vaak alleen nog op de wedstrijd gefo cust en niet op andere mensen langs de rand van het veld." door de wind gedragen schot net naast het lege doel landde. Aan de andere kant moest Ronald van Resteren met knappe reddingen voorkomen dat Fey enoord na de goal van Tuncel een gro tere voorsprong nam. In de tweede helft hadden Jan de Ridder en Jeffrey de Vries nog uitzicht op de gelijkmaker, maar hun schoten gingen voorlangs. In blessuretijd stelde Feyenoord met een tweede goal de derde periodetitel veilig. Van Harskamp vindt dat SJC dit sei zoen weinig recht van spreken had. „De achterhoede zat bij ons aardig in elkaar, maar we misten iemand die de ballen erin kon schieten. Ik denk dat wij voetballend dit seizoen een van de mindere ploegen waren en dus terecht zijn gedegradeerd." SJC - Feyenoord 0-2 (0-1). 16. Tuncel, 93. Xant hopoulos. Scheidsrechten Van Etten. Toe- SJC: Van Kesteren; Wim de Ridder (56. Koele- wijn), Van de Berg, Van 't Wout (82. Steenvoor den), Hoogenveen; Aijan de Ridder (66. Van Duivenvoorden), Van Orssagen, Verver; De Vries, Jan de Ridder en Van Harskamp. De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Jan Siemerink, die met Peter Blangé, Martin Hersman en Ruud Bröring wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet het bericht over de diskwalifikatie van een golfspeelster omdat haar mobiele telefoon afging, in de herhaling. Bij een vierbal-strokeplay belandde mijn provisionele bal tijdens het adresseren alsnog in een laterale water hindernis. Na het droppen van de bal op twee stokleng- tes van de hindernis maar niet dichter bij de hole en een strafslag rijker, ging pre cies tijdens het slaan van de bal mijn partners mobieltje af, waar door deze bal uitein delijk an derhalve meter ver der in het gras rolde. Grote hila riteit na tuurlijk, die\ al gauw de kop inge drukt werd door een achtervol gend groep je geruite broeken. Ze hadden zoge naamd last van zijn mobiel tje, het harde gelach en van ons slakkengangetje. In onze hedendaagse maatschappij drie normale dingen, maar volgens de golfetiquette drie redenen om iemand van de 'golfcourse' te halen. Kunt u het nog volgen waar dit al lemaal over gaat? Moeilijke woorden en onbegrijpelijke regels maken de golfsport (spel!) niet voor iedereen even toegankelijk. Ikzelf ben een echte mooi- weer-golfer en speel dus lou ter en alleen voor mijn ple zier. Het heerlijke gevoel na het slaan van de perfecte bal overwint het van de drang om hoe dan ook na 18 holes de beste te zijn. Niet bepaald geschikt voor competitie dus. Het verhaal van de dame die in een wedstrijd van de seniorencompetitie gedis kwalificeerd werd, omdat tijdens het lopen naar de volgende hole haar mobiel tje afging die ze in alle ner vositeit niet zo gauw uit kon zetten, maakt het er voor mij niet aantrekkelijker op. sz^+Wat een kinder- htig gedoe zeg! rAr begrijp best \t dat rotding jniet om de ha verklap af mag zaan, want dat *fiaat ten koste van de concen tratie en zou onsportief zijn. laar op een ge spannen compe- 'tiedag kan ie reen hem wel ins vergeten op 'stil' te zetten. n keer zou vanuit sociaal igpunt getole reerd moeten worden en via het geven van een waarschuwing ook de laatste keer moeten zijn. In het professionele tennis komt het ook regelmatig voor dat een speler vergeet zijn mobieltje uit te doen. Hij kijkt dan geïrriteerd naar het publiek en veront schuldigt zich snel bij zijn tegenstander als blijkt dat zijn eigen telefoontje geluid maakt. Stel je voor dat de scheidsrechter dan onmid dellijk "Game, set and match"zou roepen. Wat had ik dan aanzienlijk meer overwinningen op mijn lijst kunnen bij schrijven! Jan Siemerink uit Noordwijk was vorig jaar nog actief in het inter nationale proftennis.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17