'Laat mij maar lekker model KUNST CULTUUR staan' Herinneringen aan Hotz Niet te temperen enthousiasme Balletschool Inge van den Broek Prachtig toneelspel stuk met ongekend^ zeggingskracht E Sinead O'Connor stopt met zingen Leidse dichteres geeft cursus Eerste namen Parkpop bekend C. Richter eerste met componeren Doek Van Gogh gestolen Zakelijke website voor kunstenaars Bundel van Maarten 't Hart over Oegstgeestse schrijver Mad'House op Oranjebal Open Huis bij Ars Aemula Naturae Gezicht op Katwijk Sinead O'Connor. Foto: EPA londen - De Ierse zangeres Si nead O'Connor heeft aange kondigd in juli met haar muzi kale carrière te stoppen. De ko mende maanden maakt ze de laatste opnames en dan wil de zangeres niet langer meer een beroemdheid zijn. „Ik wil net als iedereen gewoon over straat kunnen lopen zonder dat men sen tegen elkaar zeggen: 'Kijk daar heb je Sinead!'. Of je het gelooft of niet. ik ben erg verle gen", aldus O'Connor. De in Dublin wonende zangeres zei tien jaar geleden ook al te wil len stoppen met zingen. Sinds dien is ze bijna niet meer in de hitparades voorgekomen. leiden - De Leidse dichteres Pink Meltzer geeft vanaf 12 mei een driedaagse cursus dichten. Het afgelopen jaar verscheen haar tweede bundel 'Veel liefs'. De sessies staan open voor ie dereen die het pad der dichters wil opgaan. Inschrijven kan da gelijks van 09.00 tot 16.00 uur bij het K&O-gebouw aan de Oude Vest in Leiden. den haag - De organisatie van Parkpop heeft de eerste namen bekendgemaakt van artiesten die op zondag 29 juni in het Zuiderpark in Den Haag op de podia staan. Het gaat om Kre- zip, Brainpower, Morgan Her itage, Ska-P, Ozomatli, Van Ka toen en Corey. utrecht - De 12-jarige Christi- aan Richter uit Utrecht heeft het Prinses Christina Composi tieconcours 2003 gewonnen. Hij won de prijs met zijn com positie 'Oma Nel'. In de catego rie 15- tot en met 19-jarigen ging de hoogste eer naar Peter Vigh (15) uit Oisterwijk met 'Le Train'. Aan de finale gingen se lecties vooraf waaraan 24 jonge componisten deelnamen. Het compositieconcours heeft iede re twee jaar plaats. londen - Uit een museum in het Engelse Manchester zijn drie schilderijen gestolen, van Vmcent van Gogh, Pablo Picas so en Paul Gauguin. Medewer kers van de Whitworth Art Gal lery bemerkten de diefstal giste ren toen ze op hun werk kwa men. Volgens de politie van Manchester is de roof van de drie schilderijen goed voorbe reid. De gestolen schilderijen zijn 'De wallen van Parijs met huizen' van Van Gogh, 'Armoe de' van Picasso en 'Tahitiaans landschap' van Gauguin en hebben een geschatte waarde van 1,44 miljoen euro. den haag/gpd - De artistiek in gestelde geest heeft soms een zakelijk zetje in de rug nodig. Daarom beginnen de Amster damse Hogeschool voor de Kunsten en Kunstenaars&CO een website met zakelijke infor matie voor kunstenaars, kunst studenten amateurs en organi satoren in het culturele veld. De website www.beroeps- kunstenaar.nl wordt 14 mei in Amsterdam gelanceerd door de missionair staatssecretaris van OC&W Cees van Leeuwen. De initiatiefnemers spelen met het project in op de toegeno men concurrentie en ingewik kelde regelgeving in de cultuur sector. „Kunststudenten en be ginnende kunstenaars moeten zakelijk beter voorbereid wor den op hun toekomst. De he dendaagse beroepspraktijk kent steeds minder vaste banen, en in de groeiende culturele sector spelen commerciële belangen een steeds grotere rol." Kunst hogescholen, beroepsorganisa ties en vakbonden geven op de website onder meer uitleg over belastingen en sociale zeker heid, subsidieaanvragen, con tracten en het maken van een begroting. door Theo de With oegstgeest - Hotz is hot. Sinds het overlijden van F.B. Hotz, in 2000, is de belangstelling voor de schrijver uit Oegstgeest al leen maar toegenomen. Collega Maarten 't Hart stelde een bun del samen met de mooiste ver halen van Hotz. Afgelopen win ter werd in de busremise van Connexxion naast het Leidse Centraal Station een reeks voor stellingen gespeeld, gebaseerd op Hotz' verhaal 'De voetnoot'. De briefwisseling met zijn oom Herman werd gepubliceerd. En sinds vrijdag is er bovendien de bundel 'De man met het glas'. Wederom was het Maarten 't Hart die het initiatief nam voor het boek, dat bij boekhandel De Kier in Oegstgeest ten doop werd gehouden. Hij heeft daarin alles gebundeld wat hij ooit over Hotz heeft geschreven. Inter views, recensies, dagboekfrag menten, maar ook de toespraak bij de crematie. Op twee plek ken in het boek is het antwoord te vinden op de vraag waar 't Harts fascinatie voor Hotz van daan komt. „Van alle heden daagse schrijvers is Hotz degene wiens werk mij het meest aan spreekt", valt ergens te lezen. Even verder op staat „Van alle Nederlandse schrijvers woont hij het dichtst bij mij in de buurt." Een inhoudelijke en een prakti sche reden dus. Het idee ont stond in december toen Maar ten 't Hart met onder anderen Kees Schafrat van boekhandel De Kier in de bittere kou het lo catietheater in de garage van Connexxion bijwoonde, 't Hart wist zulke mooie verhalen over Hotz te vertellen dat besloten werd tot een boekje, dat eigen lijk in de Boekenweek had moe ten verschijnen. Met een vertra ging van een maand is vrijdag het eerste exemplaar overhan digd aan Atie Fransen-Hotz, de oudere zus van de schrijver. Sinds zijn echtscheiding woon de de auteur bij haar in Oegst geest. Frits Hotz laat een bescheiden oeuvre na. Maarten 't Hart telt 1400 pagina's. De veelschrijver uit Warmond moet daar zelf in middels een veelvoud van heb ben geproduceerd. Hotz debu teerde pas op latere leeftijd. Hij had toen al een heel leven als jazzmuzikant achter de rug. In 1998 ontving hij voor zijn literai re werk de P.C. Hooftprijs. Op dat moment was hij door slecht ziendheid al gestopt met schrij ven. Van die kwaal had hij al vroeg last. 't Hart vertelt dat Hotz in de jaren vijftig met een jazzband speelde voor Leidse studenten. In de pauzes was hij steeds in gesprek met een blonde, mollige studente. Een andere muzikant vroeg de trombonist: 'Frits, weet je wel wie die studente is?' 'Geen idee', was het antwoord. 'Het is prinses Beatrix.' 'O', sprak Frits toen, 'ik had al het gevoel dat 't niks zou worden.' Zijn liefdesleven ging niet over rozen. In zijn verhalen schrijft Hotz veelvuldig over de echt scheiding van zijn ouders, maar ook zijn eigen huwelijk strand de. Het was Maarten 't Hart vaak opgevallen dat hij nooit over zijn ex-vrouw praatte, maar wel altijd over Helga Ruebsa- men begon. „Dat intrigeerde mij", vertelde hij bij de boekpre sentatie. „Ik heb dat eens uitge zocht." In 'De man met het glas' (een verwijzing naar het ver grootglas waar de bijna blinde Hotz altijd mee werkte) onthult hij de reden. De ex-vrouw van Hotz heeft ooit in een jaloerse bui de ex van Helga Ruebsamen doodgestoken. Het ging om jazztrombonist Serein Pfeiffer die de ex-vrouw van Hotz in de steek had gelaten voor een nieu we liefde. noordwuk - In Noordwijk werd zaterdagavond een voorschot genomen op Koninginnnedag. De Hotels van Oranje vormden het decor v jaarlijkse Oranjebal. De dance-formatie Mad'House (foto) was de klapper van de avond. Mad'House heeft wereldfaam veroverd door oude van Madonna te recyclen. Van 'Like a prayer' wist de formatie vier miljoen singles te verkopen en bijna overal in Europa behaalde het num de koppositie van de hitlijst. Met 'Holiday' en 'Like a virgin' deden ze het kunstje nog eens dunnetjes over. Mad'House ontving twee maan geleden in Berlijn de prestigieuze Echo Award voor de meest succesvolle internationale dance-act. Verder traden op het Oranjebal DJ Di de twaalfkoppige formatie Discomotion op. Foto: Mark Lamers leiden - Het is nog maar tien we ken geleden dat Nicole Visscher haar handen voor het eerst in de boetseerklei zette. Maar wie haar bezig ziet, zou dat niet denken. „Veel mensen zijn ontzettend verbaasd dat ik nog maar zo kort geleden met de cursus begonnen ben", zegt ze, terwijl ze door werkt aan haar beeldje van een liggende, naakte dame. „Goh, dat je zo snel zo veel kunt bereiken, is vaak hun reactie." Goede reclame, zo'n vlugge leerling. En om reclame voor de vele cursussen die Ars Aemula Naturae geeft, draait het dit weekeinde ook wel een beetje. Maar dat is niet de enige reden waarom het Leids schilder- en tekengenootschap zijn monu mentale pand aan de Pieters kerkgracht voor het publiek openstelt: het is ook bij uitstek de gelegenheid om het werk van meer dan driehonderd cursisten aan de buitenwereld te tonen. De lokalen hangen dan ook bar stensvol met schilderijen, teke ningen, etsen en aquarellen, in alle vormen en maten, in alle stijlen en kleuren. Een medi terraan landschap dat bakt in de zon, een stilleven met een Heinz tomatenketchupflesje, een grilli ge knotwilg in zwart-wit. En na tuurlijk tientallen tekeningen van modellen, naakt en gekleed. In een van de lokalen zit Bart Boudewijns met kaarsrechte rug gend alsof hij bereid is op gewenst ogenblik de relati beëindigen. Tot dat punt van de voorstt let je nauwelijks op het c omdat het nagenoeg ontbr Er staan slechts twee grote ken voor een toneelgordijn loopt een plankier ver de za ZTHollandia ziet af van het listische decor dat Hugo eigenlijk voorschrijft. Het w staat centraal, als toeschou zitten we er boven op. Het maakt het stuk, dat in nog veel stof deed opwaaiei gentijdser. Dan gaat er een waaien, het toneeldoek va het stuk wordt op een abstr niveau getild. Wat we te krijgen, is namelijk de ine euze toenadering van vad< dochter. Had de man aanvé lijk nog op zijn onschuld go merd, deze expliciet vrijmo gespeelde scène neemt twijfel weg. Het laatste deel gaat - simpri zegd - over de vraag of j|. zo'n verleden nog samen v« kunt. En na al dat menselijk vermogen toont het eind* sprankje hoop. Althans, iet hoop kun je putten uit de lij volle wijze waarop in het beeld de vrouw het haar man wast We zijn dan twee uur en t minuten verder - zonder pk Dat zie je op je horloge, door het aan nuances rijkeL van vooral Bert Luppes en Re de Brauw heb je even alle^' besef verloren. maandag 28 APRIL 2003 door Rody van der Pols theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: 'For the beauty of this', leerlingenuitvoering Balletschool Inge van den Broek. Gezien: 27/4, LAKtheater Leiden. Eigenlijk stond er pas voor 2004 een uitvoering op de agenda, maar op de ballet school van Inge van den Broek heerst nu eenmaal een niet te temperen enthousias me om op de planken te staan. Daarom maakte Inge van den Broek, gesteund door haar dochter Nelleke, 'For the beauty of this', een eenvoudig programma zon der theatrale extraatjes, maar wel met een spannende af wisseling van de diverse groepen leerlingen. Het meest uitgesproken was het aandeel yan de volwasse nen. Het openingsnummer was al meteen een aansteke lijke loskomer, vlot, soepel en swingend. Later kwam de groep met een scène uit "West Side Story", waarin de musicalsfeer op en top aan wezig was. Heel anders was het slotnummer, een mo dem-klassieke choreografie met een geheimzinnige, donkere sfeer, waaruit de danseressen verrassend overstapten op passages met lichtere dans. De jeugdselectie was even eens goed op dreef. Een cho reografie met vechtachtige bewegingen werd gespierd uitgevoerd, terwijl de groep zich later van een relaxte kant liet zien in een show met vrolijk swingende dans op harde ritmes. Ook de leerlingen van de basisvor ming presenteerden zich. Hoe onwennig de kinderen ook op het toneel stonden, ze zorgden voor theater dat niet verveelde. Uit een in eengedoken houding kwa men ze omhoog, waarbij hun armen leken op bloem blaadjes die opengaan. In de andere scènes konden ze be hoorlijk beweeglijk uit de P® hoek komen. Je zag al voor je L hoe ze later in sprookjesach- y tige dansstukken mee zou- 0- den doen. K Een show van Inge van den Broek zou niet compleet zijn zonder gastoptredens. De flamencogroep van Wil Lam- bregts jr., sinds 1980 vaste deelnemer, zorgde ook nu weer voor zwierige momen ten, met kleurige jurken en waaiers die op de wind leken te dwarrelen. Het was span nend naar het steeds feller wordende voetenwerk te kij ken. Ook Bad Habitz kwam het programma verrijken. In een breakdance act lieten de jongens de ene stunt na de andere zien, met opwindend snelle draaibewegingen op de schouder, draaien en kronkelen op de vloer en ho- rizoritaal hoppen op de han den. Niet alles ging perfect, maar het was er niet minder spectaculair om en zo vorm de de groep een aanstekelijk onderdeel van een aantrek kelijk programma. èr theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: Vrijdag' van Hugo Claus door ZTHollandia. Regie: Johan Simons. Spel: Elsie de Brauw, Bert Luppes, Fedja van Huêt en Yonina Spijker. Gezien: 27/4, Leidse Schouwburg. amsterdam/katwuk - Bij het Amsterdamse veilinghuis Christie's komt morgen het schilderij 'Gezicht op Katwijk' onder de hamer. Het werk van Kasparus Karsen (1810-1896) laat onder meer het Groot Badhotel zien. Naar verwachting zal het tussen de 15.000 tot 20.000 euro opbren gen. Tijdens de veiling worden ook negentiende eeuwse werken aangeboden van onder meer Adriana Johanna Haanen, Henriëtte Ronner, George Hendrik Breitner en Isaac Israels. Publiciteitsfoto Een man keert terug uit de ge vangenis waar hij op beschuldi ging van incest met zijn dochter gevangen heeft gezeten. Schuchterheid, verlegenheid en schaamte kenmerken de eerste gesprekken met zijn vrouw. Het ligt voor de hand dat de man dat aanvankelijk met bravoure pro beert te maskeren. Elkaar aftas tend tracht het echtpaar met veel omtrekkende bewegingen een wederzijdse toenadering te vinden. Elsie de Brauw en Bert Luppes bij ZTHollandia laten dit weer zien met vele subtiele schake ringen zien en vooral ook voe len. Achter alle bravoure ver raadt de man tegelijkertijd wan hoop en onzekerheid. De vrouw oogt weliswaar sterk en zelfstan dig, maar lijkt voortdurend ver ward te raken door haar gevoe lens voor deze man. Het is prachtig toneelspel waar door het stuk weer ongekende zeggingskracht krijgt. Dat ge sprek tussen man en vrouw krijgt een nieuwe impuls, als haar minnaar (van wie ze on langs een kind heeft gekregen) verschijnt. Fedja van Huêt speelt de minnaar bijna verontschuldi- te Cursisten de monstreren wat ze zoal geleerd heb ben tijdens de boetseerles- sen. Foto: Henk Bouwman op een stoel. Om hem heen staan een aantal schildersezels. Een drietal mensen probeert ge concentreerd zijn langwerpige gezicht, zijn gedistingeerde snor en korte, voorover gekamde haar op papier te zetten. Even later staat Boudewijns op om de resultaten in ogenschouw te ne men. „Dit is mooi gedaan", zegt hij, wijzend op een van de teke ningen. Boudewijns (50) weet waar hij het over heeft. De Leidenaar staat al meer dan dertig jaar mo del. Het aantal kunstwerken waarop hij figureert, is bijna niet te tellen. „Ik ben een van de weinigen die er zijn beroep van heeft gemaakt", vertelt hij. „Mo del staan vergt dan ook veel meer dan een beetje zitten of staan. Zeker als man. Als een vrouw er lieflijk en bekoorlijk uitziet, is dat genoeg. Maar een man moet kracht en dynamiek uitstralen." Al die uren zitten, staan en lig gen zijn vereeuwigd op de vele tekeningen en schilderijen die in de leslokalen van Ars Aemula Naturae hangen. „Kijk, die is goed getroffen", zegt Boude wijns, doelend op een kleurrijk doek van een van de cursisten. „Of ik zelf niet een keer een cur sus zou willen doen? Nee hoor, laat maar mij maar lekker model staan. Dat is mijn ding."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14