REGIO Pastoor moet pastorie Hoogmade veriaten Consumenten eten welmaar proeven nief k had niet verwacht de parade te kunnen ruiken' Raad weigert weer geld voor Rijndijk R5 Nieuwvener mag niet meer in gemeentehuis Zwammerdam heeft eigen bier Internetaanbieders peilen respons voor invoering ADSL >k Goldschmitx gestapt maandag 28 april 2003 ien aan den rijn - John Ischmitz heeft bedankt als niissielid van de Alphense ieke partij De Vrije Lijst. Hij zich niet langer vinden in leleid van fractievoorzitter i Huigsloot, die volgens na het vertrek van Donna üch zelden laat zien tijdens s- en commissievergade- jn. Die verklaring heeft hij iftelijk bij de griffie inge- d. Vrij is eerder om dezelf- ïdenen bij De Vrije Lijst op- ïpt en heeft de draad van oude partij Lijst Donna Dpgepakt. Goldschmitz t als tweede argument aan lij geen deel wil uitmaken kiezersbedrog. /AS zet leden n de kant ien aan den rijn - De COm- tie Leefbaar Alphen/Al- ise Stadspartij heeft twee missieleden aan de kant hoven. De fractie vindt dat Tulen en Olaf Buitelaar oldoende belangstelling >en getoond" voor het swerk. Zij kijkt uit naar be- emotiveerde mensen. Dat >en de fractieleden Meere en De Leuw schriftelijk de griffie laten weten. iubelzaak kt prijzen uit huizen - De Benthuizense belzaak Van Waay interi- heeft de prijzen uitgereikt winnaars van een prijs- g. Consumenten die tijdens Dgenoemde Zwitserse irdagen op 7 en 8 maart iets ten. konden meedoen. De dprijs, een vakantiereis de Alpen, gaat naar het paar Spierings uit Noot- Een arrangement in world is gewonnen door üsbeek uit Zoetermeer, A. /Vinden uit Den Haag, fa- i Klop uit Hazerswoude- familie Groenendaal uit en en V. Schuiling uit Zoe- eer. zerswoudenaar roofd van gsm ien aan den rijn - Terwijl 24-jarige man uit Hazers- de-Rijndijk vrijdagavond e Hooftstraat in Alphen het bellen was, rukten twee ens op een scooter de mo- telefoon uit zijn handen, de telefoon ging het twee- vandoor. weekeinde ukenhof - Het bloemencorso heeft :enhof een topweekeinde irgd. Zaterdag passeerden inks de regen meer dan DO bezoekers de kassa's, al mensen die per touring- varen gekomen. Ook giste- vas het een topdag. Hoewel jfers nog niet precies be- I zijn, is volgens Keukenhof laasweekeinde ruim over- door Saskia Stoelinga hoogmade - Pastoor Happel kan niet langer wonen op de pastorie van de rooms-katholieke kerk O.L. Vrouw Geboorte in Hoogmade. Het kerkbestuur wil dat hij verhuist. De 67-jarige pastoor die vorig jaar met emeritaat is gegaan, zou de kerkelijke vernieu wing in de weg staan. Het pastoraal team en de vrijwilligsters kunnen in bijzijn van Happel niet uit de voeten in pastorie waar ook het secretariaat van de gemeenschap is gevestigd. Het kerkbestuur van de parochie is daarom met instemming van de pas toor - volgens een brief aan de parochianen - op zoek naar een woning in de buurt. Pastoor Happel vindt het allemaal nog erg voor barig. Van een brief aan de parochianen weet hij niets. „Ik heb mezelf vier maanden rust gegeven. De sfeer is niet goed, dat moet ik toegeven. Er zijn wat conflicten geweest tussen boven en beneden, maar dat gaan we uitpraten in mei." In een brief, die is gedateerd op 24 april, wil het kerkbestuur afrekenen met de geruchten die door Hoogmade gaan dat pastoor Happel uit zijn huis wordt gezet. Het kerkbestuur laat weten dat dat absoluut niet het geval is. „De eerste maanden is het allemaal niet zo ge gaan zoals het bestuur zou willen en voor ogen had. Voor pastoor Happel zijn de veranderingen te snel gegaan. Hij kan na diverse gesprekken met het bestuur niet de medewerking verlenen, die nodig is om het samen-kerk-zijn naar voren te la ten komen." Voor pastoor Broeders die nu de kar trekt van het pastorale team is samen-kerk-zijn heel essentieel. „De kerk moet voor jong en oud wat te betekenen hebben. Voor de hele gemeenschap dus. Een goe de sfeer is daarbij is onontbeerlijk. De jongeren moeten ook de kans krijgen in een gemeenschap die vergrijst." Het kerkbestuur is die mening ook toegedaan. „Niet alleen de pastoor is verantwoordelijk, maar samen dragen wij de gemeenschap." Voor pas toor Happel was dat moeilijk, zoals blijkt uit de brief: „De verhouding tussen pastoor Happel en de vrijwilligers op het secretariaat is niet goed, ei genlijk slecht. Dit komt de communicatie op de pastorie niet ten goede en de binnenkomende post kan zo niet goed worden ontvangen en ver werkt." Kortom, pastoor Happel was niet het aanspreek punt waarop men had gehoopt na zijn ontslag. Hij zou in nauw overleg met het pastorale team nog wat activiteiten ontplooien. Onder die voorwaarde mocht Happel ook in de pastorie blijven wonen. Niemand zegt het hardop, maar tussen de regels door blijkt uit de brief dat Happel teveel naar zich toe trok. De verantwoor delijkheid voor het reilen en zeilen van de paro chie ligt bij het pastoraal team dat vorig jaar no vember door de bisschop is geïnstalleerd. Het kerkbestuur ziet daarom ook geen andere op lossing dan een andere woning te zoeken voor de pastoor. „Zodat hij de nodige distantie kan nemen en nog in lengte van jaren kan wonen in een ge meenschap die hem zo dierbaar is. Heilzaam voor de parochie en heilzaam voor de pastoor", aldus het slot van de brief. Trots van Zoeterwoude proeven op boerenkaasfeest door Floor Ligtvoet zoeterwoude - Hun trots is de boerenkaas en met die lekkernij krijgen Zoeterwoudse boeren hun dorpelingen massaal op de been. Het boerenkaasfeest op deze zondag, georganiseerd door de twaalf kaasboerderijen die het dorp rijk is, wil niemand missen. Liefhebbers staan bui ten te wachten om, eenmaal binnen, langs de standjes van kaasboerderijen te mogen schuifelen. Hun geduld wordt beloond. Uiteraard met het proeven van boerenkaas. Genietend van een blokje knof- look-paprika-ui-kaas, vraagt Ni co van der Werff zich af of er ook boeren 20+-kaas verkocht wordt. Boerin Karin van Veen schudt haar hoofd. „Die 20+- kaas die ik op de markt haal is niet te eten. Echt veel te zout," vertelt de man haar. „Maar deze kaas is héérlijk. Zeker puur vet?" Van Veen glimlacht. „Ja, dat dacht ik al wel", vervolgt de Van der Werff. „Ik mag het helaas vanwege mijn gezondheid niet hebben. Nou ja, dan ga ik ver derop nog maar even kijken." Bij de stand van de volgende kaasboerderij laat hij zijn eis van 20+ al varen. Na het proeven van al het lekkers komt de man tot het besluit dat 30+ ook wel mager genoeg is voor zijn dieet. Ondertussen legt keurmeester Ben Weijers op het podium uit dat boerenkazen doorgaans wat vetter zijn dan fabriekskazen. De keurmeester test vandaag de ka zen die verkocht worden en het publiek moet hem daarbij hel pen. Ook de bezoekers mogen het uiterlijk, de consistentie, de doorsnede, de geur en smaak beoordelen. Dit gebeurt zonder te weten van welke boerderij het product afkomstig is. Terwijl schaaltjes met blokjes kaas wor den rondgedeeld, haalt Weijers met een boor een pijpje kaas uit een ronde kaas. Hij knijpt de kaas tussen zijn vingers fijn. „Zo voel ik of die zacht of taai is", vertelt hij. „Jullie kunnen dat ge woon doen door met je tanden .PM Het Zoeterwoudse publiek kent zijn kazen door en door. Foto: Henk Bouwman in de kaas te bijten." De eerste kaas smelt op de tong en smaakt zacht en romig. „Een jonge kaas", stelt een van de aanwezigen vast. De keurmees ter gaat daarin mee. „Lekker", roept een ander. „Zeker", stelt de expert vast. Eén meneer is het niet met deze kwalificatie eens. „Te zout", klinkt het stel lig. „Misschien heeft u net een stukje van de rand van de kaas geproefd", geeft Weijers als ver klaring. „De rand is altijd wat zouter." Over de volgende kaas is de hele zaal dol enthousiast. 'Mjammie', 'zuiver', 'iets ge kruid' en 'waarschijnlijk zeven maanden' luiden de omschrij vingen. De keurmeester denkt zelf dat de kaas iets jonger is maar ziet achteraf dat het Zoe terwoudse publiek de eigen ka zen door en door kent. „Inder daad, zeven maanden, hartstik ke knap!" Voor wie na het kaasproeven de smaak te pakken heeft gekregen, bereidt André Bernard, chef-kok van restaurant 'De Engel', diver se culinaire kaashapjes. Van bu- schetta met tapenade en kaas, broccoli, sjalotjes en kaassnip pers tot kaassalades. Bij de hors d'oevres kunnen de aanwezigen een bijpassend glaasje wijn ha len. De feestgangers laten het zich smaken. Dat doet collega chef-kok Fred Dijsselbloem goed. Als voorzitter van de Ne derlandse afdeling van Euro-To ques, een vereniging van Euro pese koks, zet hij zich in voor het behoud van het culinair erf goed. Het boerenkaasfeest is volgens hem een uitstekend ini tiatief: „Consumenten eten wel, maar proeven niet. Een feest als dit leert mensen pas echt proe- den haag/nieuwveen - Een in woner van Nieuwveen mag een jaar lang geen contact zoeken met bestuurders en medewer kers van de gemeente Liemeer. Dat heeft de voorzieningenrech- ter van de rechtbank in Den Haag bepaald. De gemeente had het kort geding aangespannen nadat de man op het gemeente huis had gedreigd een aantal medewerkers met aids te be smetten. De man haalde begin april in het gemeentehuis zijn bebloede duim over de handen van een aantal ambtenaren, waaronder die van de gemeentesecretaris. Hij riep daarbij dat hij aids had. De man, die penningmeester, secretaris en tijdelijk voorzitter is van de politieke partij Leef baar Liemeer, heeft een geschil met de gemeente over onder meer een bouwaanvraag. De ge meente zou die niet goed be handelen. Hij uitte zijn onge noegen met een stroom van brieven, telefoontjes en beschul digingen aan het adres van de ambtenaren en het college van burgemeester en wethouders en met tal van onaangekondigde bezoeken aan het gemeente huis. Dat leidde ertoe dat de ge meente naar de kortgedingrech ter stapte. Die stemde in met al le eisen van de gemeente. Als de man toch op het stadhuis komt of op enige wijze contact zoekt met bestuurders of medewer kers van de gemeente, krijgt hij per overtreding een boete van 1500 euro, met een maximum van 30.000 euro. zwammerdam - Het Oranjeco- mité Zwammerdam presenteert op Koninginnedag een nieuw biertje: het Zwammerdam Bier. Maar liefst 2000 flesjes voorzien van een etiket van plaatsgenoot Anna Bos zijn woensdag tijdens de vrijmarkt te koop. Ook is het bier via de tap te verkrijgen. Het biertje was door sommigen voor het eerst te proeven tijdens Open Monumentendag vorig jaar. De leden van het oranjeco mité vonden het toen zo lekker, dat ze Peter Raayen van Brou werij de Drie Kruizen vroegen om het Zwammerdam bier in een grotere hoeveelheid aan te leveren. Het gaat om donker blond bier met een lichte mout en een karamelmout dat 'bo vengistend' is gebrouwen. Raay en is gespecialiseerd in het brouwen van Middeleeuws bier dat wordt gebrouwen volgens de traditie van de Kartuizer Monniken. Raayen weet nog niet of zijn bier ook na Konin ginnedag in Zwammerdam te verkrijgen is. „Dat hangt af van hoe het bier woensdag in de smaak valt." :t bloemencorso door de ogen van een buitenlander Saskia Buitelaar oig van voorpagina ihout/bollenstreek - Het bloemen- oubollig? Niet voor die honderd inden bezoekers die langs de veertig leter lange route stonden te genie- ha Iverwege de dag zelfs de regen erend. En ook niet voor twee Ameri- se toeristen die door hun Neder- familieleden werden rondgeleid de streek van hun voorouders. Voor en Jill Bultje was het 56ste Bloe corso van de Bollenstreek de ultie- ennismaking met hun Nederlandse L Een verslag van het corso, gezien de ogen van een buitenlander. igantische corsowagens, de bloe- geur, de juichende mensenmassa 1 Voorhoutse Herenstraat. Voor het ersechtpaar Bultje uit Belmont higan, in het noorden van de VS) is ele happening overweldigend. In eigen streek bij Lake Michigan, van oudsher veel geëmigreerde ïrlanders wonen - niet geheel toe hebben Mike én Jill Nederlandse ouders - zagen ze als kind ook wel een bloemenparade. Maar die be- d vooral uit marcherende school- ls. Daarbij vergeleken is het corso aterdag in de Bollenstreek aan hun 1 voorbijtrekt een stuk indrukwek- ler. Hoop concluderen ze dat the para- iel groter en mooier is dan ze zich len voorgesteld. Maar dat weet Mi- Dg niet als hij verrukt de eerste kin- etsen en promotieauto's op de foto )e versierde landbouwtrekkers zijn voor zijn boerende oom. Klik, klik, De onder witte bloemenpracht be- ïn Jaguar vindt hij zelf een beauty. 'ervolgens ook alle praalwagens >laatje voor het thuisfront waard en te zijn, levert hem aldus vijftig Mike en Jill Bultje, samen met Wim en Jean Hoogerdijk (vooraan op de foto), bewonderen het 56ste Bloemencorso van de Bol lenstreek. „Het was mooier dan ik had gedacht. De designs, de gedetailleerde patronen. Hoe langer je kijkt, hoe meer je ziet." Foto: Dick Hogewoning corsofoto's op. En dan staat Panorama Tulip Land nog op de planning voor die middag. En niet te vergeten de koe- kenhoef. De wat? Oooh, Keukenhof. Hoe mooi ze het corso ook vinden, ei genlijk had Mike Bultje twee weken eerder in Voorhout willen zijn. Op de Colijn-reünie. De Voorhoutse bollen- kweker Cornelis Colijn is zijn betover grootvader, zo laat hij zien aan de hand van een stamboom. Een van diens kleinzoons, de opa van Mike, kwam op zijn dertiende in de Verenigde Staten terecht. Hoewel hij zich weinig van zijn opa herinnert, weet Mike nog goed dat de houtfabrikant zijn Nederlandse bloemenverleden niet helemaal was vergeten. In een kas naast het woon huis kweekte zijn opa als hobby orchi deeën. De trip door Nederland, doet hem wel wat. „Het voelt bijzonder om hier in de streek te zijn waar mijn betovergroot vader opgroeide. Veel van mijn familie in de VS zit nog in de bollenbussiness, dus ik wilde mijn familiewortels graag eens zien." Bijzonder is ook dat hij deze dag wordt rondgeleid door zijn tot dan toe onbe kende familielid Wim Hoogerdijk, de organisator van de Colijnreünie. Hoo- gerdijks moeder en Bultjes opa waren neef en nicht, concluderen ze na enig gepuzzel. Voor Wim en Jean Hooger dijk, die na dertig jaar afwezigheid weer eens terug zijn in de Bollenstreek, is het een dag ouderwets genieten. Hoewel de praalwagens volgens hem weinig zijn veranderd, brengt het corso bij Hoogerdijk veel oude herinneringen boven. Vroeger bekeek hij de stoet van af het balkon bij zijn familie in Sassen - heim. Het ontzag voor het schitterende steekwerk komt weer helemaal terug bij het echtpaar uit Zeeland. Hoogerdijk geeft, terwijl hij zijn handen bijna stuk applaudisseert, een enthousiaste toe lichting aan de Amerikaanse gasten over de Elfstedentochtwagen. De Bultjes zijn verrast over de sterke hyacintengeur die aan hun neus voor bij trekt. „Ik had niet verwacht de para de ook te kunnen ruiken", zegt Jill. En waar zitten toch de chauffeurs verstopt die de wagens besturen? Als de stoet voorbij is, duikt het gezel schap café Boerhaave in voor een kop koffie. De Hoogerdijken hadden het 'voor geen goud willen missen'. Ook de Amerikanen zijn onder de indruk. „Het was mooier dan ik had gedacht. De de signs, de gedetailleerde patronen. Hoe langer je kijkt, hoe meer je ziet." Mike kan zich voorstellen dat sommige Nederlanders het bloemencorso een oubollig evenement vinden, zeker als ze het elk jaar voorbij zien komen. „Maar het is ook een beeld van de his torie van deze streek. Dat is bijzonder. In de Verenigde Staten zijn zoveel cul turen dat ónze Nederlandse identeit bijna verloren raakt." Het is moeilijk om daar je roots te ken nen en daarom leeft het ook niet echt, geeft hij toe. Nu hij de historie van zijn familie in levende lijve ervaart, is hij stellig van plan om ooit met zijn doch ter terug te keren om dat gevoel door te geven. Want de bloemenparade in zijn ge boorteland is een mislukte kopie van een Nederlandse traditie, weet hij nu. It's neat to finally see the real thing." RiJNWouDE - Verkeerswethouder De Best van Rijnwoude staat op nieuw met lege handen. Voor de tweede keer heeft de raad geen geld beschikbaar willen stellen voor tijd die ambtenaren steken in het verkeersluw maken van de Rijndijk. De raad wil eerst de onderhandelingen van de wet houder met Rijkswaterstaat af wachten. De Best heeft 134.000 euro no dig voor de ambtelijke kosten die in 2002 zijn gemaakt en die dit jaar en volgend jaar nog zijn te verwachten. De politici vin den dat Rijkswaterstaat voor die kosten moet opdraaien. Als het aan het CDA ligt, steekt Rijn woude geen tijd meer in de ambtelijke begeleiding. Maar dat voorstel wees waarnemend burgemeester Westra fel van de hand. Volgens wethouder De Best is ooit met Rijkswaterstaat afge sproken, dat de weg op kosten en verantwoording van Rijkswa terstaat zou worden aangelegd. Maar voor de begeleiding door Rijnwoudse ambtenaren wilde de rijksdienst niet betalen. Wethouder De Best meent ech ter dat hij moest ingrijpen: „Sinds juni 2002 kwamen de problemen over de communica tie, de veiligheid en de bereik baarheid in rap tempo op ons af. Burgers, ondernemers en raadsleden hingen regelmatig aan de bel. Wij hebben daarom gehandeld zoals we dachten dat we moesten handelen." De raadsleden zijn het eens met De Best, dat ingrijpen nodig is. Maar ze vinden dat de wethou der alles in het werk moet stel len om het geld te claimen bij Rijkswaterstaat. De Best hoopt in de raadsvergadering van 5 ju ni opnieuw met een voorstel te komen. regio - Inwoners van dorpen als Rijpwetering, Hazerswoude- Dorp, Zoeterwoude-Dorp, Lei- muiden, Rijnsaterwoude en Warmond die graag een snelle internetverbinding willen heb ben, kunnen zich sinds kort aanmelden bij een website die speciaal voor dit doel is ge opend door de internetaanbie ders Planet Internet en Het Net. Bij voldoende belangstelling stappen de internetaanbieders naar de KPN met het verzoek de telefooncentrale geschikt te ma ken voor ADSL. Wanneer er mi nimaal 325 aansluitingen zijn waarop de bewoners ADSL wil len, is het voor de telefoonmaat schappij lonend om de centrale te verbouwen. Tot nu toe moesten inwoners van dorpen die nog geen ADSL hebben zelf in actie komen om aanmeldingen voor snel internet te verzamelen en daarmee de KPN over de streep te trekken. Daarbij bleek dat de interesse niet overal even groot is. Bij een particuliere actie in de gemeen te Rijnwoude bleek bijvoorbeeld dat het aantal geïnteresseerden in Hazerswoude-Dorp nog niet de helft was van het benodigde aantal. Belangstellenden voor ADSL kunnen zich aanmelden op ww- w.ookadsl.nl.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13