'Bouwen is ons vak niet' Van jongerenclub tot ouderensoos LEIDEN REGIO [armondse koeien onder luid applaus de wei in Buren blijven zich verzetten tegen verkleind feestpaleis Politici begripvol voor plannen van college om miljoenengat te dichten Jeep in de sloot Ates verrast door uitspraken Norder over Rijneke Boulevard (straf voor itersbaas ^hoten - Een 22-jarige notenaar is door de politierechter tot zestig kstraf veroordeeld voor ideel in een grote vecht- 3p 7 juli vorig jaar deed Leiden een knokpartij raarin ook de verdachte isngde. Hij deelde ten een klap uit aan een te- ïder en vervolgens e hij een te hulp gescho- itieagent volgens eigen in de maag. De agent it op een klap in de nek. ichte Voorschotenaar de rechtbank toe tij knokpartij geslagen te en nam genoegen met rschotenaar landeld \|hoten - Een 16-jarige uit Voorschoten heeft aangifte gedaan van leling. De nacht ervoor (ij op het kermisterrein voonplaats ruzie met ;ende. De ruzie ontaard vechtpartij waarbij de een gezwollen oog en heurde lip opliep. De toet de tegenpartij nog iver hoe de ruzie is ver- maandag 28 april 2003 door Nancy Ubert oegstgeest - Leefbaar Oegstgeest staat niet te juichen bij de bouw plannen die het college heeft be dacht om het miljoenengat van de gemeente te dichten. „We hebben het gevoel dat met ande re maatregelen het grootste deel van de tekorten al gedekt kan worden", laat raadslid Van Wee- ren namens LO weten. De andere drie partijen plaatsen ook kantte keningen, maar wijzen de bouw plannen niet van de hand. Dit weekeinde hebben de raads leden van Oegstgeest zich kun nen buigen over het rapport 'Oegstgeest voor Poelgeest', waarin het college een aantal voorstellen doet die de financië le positie van de gemeente moe ten verbeteren. Volgende week wordt in de commissie ruimte en groen over het plan gespro ken, vervolgens krijgen de bur gers de kans hun ideeën en grie ven te ventileren en uiteindelijk gaat de raad een beslissing ne men over de rigoureuze bezui nigingsoperatie die Oegstgeest wacht. Unaniem zijn de vier partijen in de overtuiging dat eerst de burgers gehoord moe ten worden voordat zij een af weging willen maken. „Wat kruimelwerk en een paar grote klappen", typeert fractie voorzitter Klaver van Progressief Oegstgeest het werk van B en W. De raadsleden hebben de finan ciële paragrafen nog niet ontva- gen en dat betreurt hij. „We zijn in principe niet voor een verho ging van de gemeentebelasting, maar we willen wel graag weten hoe die uitpakt. Ook die overwe ging willen we kunnen maken. Als ik de financiële stukken dit weekeinde had kunnen bestu deren, had ik nu meer genuan ceerd kunnen reageren. Al met ai is het een redelijk nette lijst. Daar kunnen we wel wat mee." Ook oppositiepartij WD keurt de bouwplannen van het college zeker niet af. „Logische stap", reageert fractievoorzitter Hui zing. „Bouwen is ongeveer het enige dat je kunt doen als je echt serieus geld wilt verdie nen." Maar, waarschuwt de li beraal, Oegstgeest moet niet zelf voor projectontwikkelaar willen spelen. „Bouwen is ons vak niet" Van Poelgeest, waarmee de miljoenenellende is ontstaan, moet de gemeente dat toch wel hebben geleerd, vindt Huizing. „Er zijn gemeenten vreselijk rijk geworden met bouwen, maar Oegstgeest zie ik daarin niet zo snel slagen. Dus moeten we het anders aanpakken. Risico afko pen en op de juiste manier sa menwerken." Dankzij de bouwplannen van het college, is het pakket voor stellen nu redelijk compleet, vindt fractievoorzitter De Kok van het CDA. „We hebben al een bezuinigingsronde gehad, daarna discussieerden we over de bezuinigingen in Poelgeest zelf en nu kunnen we praten over de vraag wat Oegstgeest kan betekenen." Dat het college denkt aan bouwen, verwondert ook De Kok niet. „Heel logisch en verstandig. Inhoudelijk kan ik bij elk bouwvoorstel wel 20 nadelen opsommen. Er staat er niet één bij dat ik met louter ap plaus kan verwelkomen. Bou wen gaat altijd ten koste van groen of ruimte. Maar het geld moet ergens vandaan komen. Het is overigens wel belangrijk dat grote ingrepen ook grote be dragen opleveren." Leefbaar Oegstgeest zoekt de oplossing eerder in boekhoud kundige 'trucjes' dan in bou wen. Ook de precariobelasting op kabels van NUON en Case- ma die het college overweegt in te voeren is volgens de partij een goed plan. Het idee om Kasteel Oud-Poelgeest te verkopen aan de stichting die het monument en het landgoed nu beheert en exploiteert valt eveneens in goe de aarde. Net als bij de andere partijen, trouwens. LO is bereid een negatief saldo op de exploi tatie van Poelgeest te accepte ren, de anderen partijen laten zich daarover nog niet uit. CDA- wethouder De Ruijter heeft eer der duidelijk gezegd dat hij 'als penningmeester van het dorp' Oegstgeest niet wil opzadelen met een grove schuld. i Bordewijk ind - Het gebeurt al eeu- laar dit jaar voor het eerst iristisch evenement: de ang van Warmondse Omdat de stal van de rij van Jan van der Voort rater is gescheiden van land, worden zijn koeien lar met een schuit over- i En dat levert mooie I op, vond ook een came lvan RTL4. Na maanden- l stal te hebben gestaan, n vijf koeien en twee kal- zaterdagochtend onder glangstelling het oer-Hol- landschap in. ti wandeling met gids nonumentale boerderij- irtzamelen ruim honderd Yltellenden zich bij de ze- pjde-eeuwse boerderij van :ltr Voort. De spanning il^sof er voor de eerste keer vi geschiedenis een koe a^etoond. Toch is er één de mensen van de te- n|zijn er nog niet. Dan Irir bericht uit Hilversum: e<j er over drie minuten, komt de eerste koe Hit, wat onwennig en een (erbaasd over zoveel aan- Klaar om door Van der in zijn mensen met een e worden overgevaren, is nog best lastig, zeven ke koeien een schuit in De koeien zijn duidelijk Ije niet buiten geweest, sn dolle meiden", klinkt 3de mond van een vrouw het moment e afwacht Aan de over- arden de heldinnen van ltlopgewacht door andere .die al eerder zijn overge- Ai nieuwsgierig toekijken. Onder grote belangstelling wagen de koeien van Jan van der Voort de overtocht. Foto: Henk Bouwman Onder luid applaus van het pu bliek, en met veel boe-geroep van de koeien zelf, springen de koeien de wei in. De zomer kan beginnen. Het idee voor het evenement is afkomstig van verschillende Warmongers, onder wie de voorzitter van het organisatieco mité, John van Veen. Als een 'ode aan de koe' en een promo tie voor Warmond wil hij van het feestje rond de weidegang een jaarlijkse traditie maken. „Een koe is een uniek dier, dat meer aandacht verdient van de consument", vindt hij. „Je hebt tegenwoordig jongeren die niet eens meer weten waar de melk vandaan komt." Van Veen is tevreden over alle belangstelling. Naast de weide- gang was er zaterdag een boe- renmarkt en de expositie 'Tus sen koe en kunst', met schilde rijen waarin koeien een belang rijke rol spelen. „Er zouden zelfs toeristen uit Duitsland en Japan komen", weet Van Veen. Hoe wel die uiteindelijk niet werden gesignaleerd. Een buslading fo tograferende Japanse toeristen was eigenlijk het enige dat zater dagochtend aan het typisch Hollandse tafereel in Warmond ontbrak. leiderdorp - Politie, brandweer, een takelwagen en een duikersteam rukten zaterdagmiddag uit voor een kleine jeep die op de provinciale weg 5 in Lei derdorp in de sloot was gereden. Het ongeluk ge beurde nabij een rotonde bij de Leyhof. Aanvanke lijk trof de politie een leeg voertuig aan. De be stuurster van de auto, een 27-jarige inwoonster van tO 1 Roelofarendsveen, was enige tijd spoorloos, voor de duikers van de brandweer reden om het water in te gaan. Uiteindelijk bleek dat de bestuurster zelf de wal had kunnen bereiken en in de buurt om hulp aan het bellen was. Volgens de politie raakte de vrouw door het natte, gladde asfalt de controle over het stuur kwijt. Foto: Henk Bouwman door Janneke Dijke leiderdorp - Tegenstanders van het uitgaanscentrum aan De Baanderij in Leiderdorp zijn niet onder de indruk van de hand reiking die de ondernemers Hyl- ke Postma en Wim Regeer doen. Of het nu 2000 of 1200 feestgan gers zijn, ze dulden geen uit gaanspubliek bij hen om de hoek. Ook politie-teamchef Aad Gravekamp handhaaft zijn ne gatieve advies aan de Leider- dorpse gemeenteraad. Eigenlijk verandert er niet veel, stelt Hans Kol, woordvoerder van het buurtoverleg Zijlkwar tier en de bewoners van de Van der Valk Boumanweg. „Het woord 'mega' is er af, maar het blijft een grootschalige uitgaans gelegenheid." Na bezwaren van omwonenden en huiverige re acties van de politiek heeft Post ma zijn plan uitgekleed: hij schrapt de megadisco. In plaats van twee verdiepingen beslaat het feestpaleis één etage. Wel komt er een dakterras op. Post ma hoopt er vanavond toestem ming voor te krijgen van de ge meenteraad. Minder bezoekers maakt omwo nenden en ondernemers op het bedrijventerrein niets uit. „Het aantal is nog steeds behoorlijk fors. Dat maakt voor de te ver wachten overlast niet veel uit", zegt Kol. Politiechef Gravekamp sluit zich daarbij aan. „Ook die 1000 mensen gaan rondlopen, komen en gaan en zijn verdrie tig omdat ze er niet in mogen." Om de overlast te schetsen, ver wees hij eerder naar De Grent in Noordwijk en de Nieuwe Bees tenmarkt in Leiden. „Dat zijn ook geen megadisco's." Het dakterras, een nieuw onder deel in het plan, ontlokt ook geen gejuich. „Het dak gaat eraf, en daar kunt u zich van alles bij voorstellen", zegt Kol. De over buren van de Leidse wijk De Kooi waren sowieso al bang voor herrie, die via het water van De Zijl snel aan de overkant is. Dat wordt met zo'n terras al leen maar erger, zegt Grave kamp. „Kijk maar naar het aan tal meldingen dat wij krijgen over café Het Dobbertje, verder op aan de Zijldijk." Het onlangs opgerichte actieco mité, dat bestaat uit Baanderij- ondememers en onwonenden, is alleen tevreden met een grand café, dat het bestemmingsplan nu al toestaat „Dus geen dans vloer, niet 's avonds open, geen op zichzelf staande uitgaansge legenheid, maar ten dienste van de bedrijven en winkels. Ik kan me nog voorstellen dat de on dernemer zalen verhuurt of ca tering doet, maar dat is het dan", zegt woordvoerder Hans Bakker. De critici zien de handreiking van Postma en Regeer vooral als een tactische zet, hoewel ze niet precies weten wat de bedoeling ervan is. „Ze hebben de troef in ieder geval op een heel strate gisch moment ingezet", zegt. Kol. Vanavond vergadert de get meenteraad over het uitgaans centrum. „Ze doen alsof ze tege-, moetkomen aan onze bezwa ren", zegt Kol. „Maar het is een doekje voor het bloeden." Uit een onderzoek, gehouden in opdracht van de Kamer van Koophandel, bleek vorig najaar dat er behoefte is aan een groot uitgaanscentrum in de Leidse regio. Volgens Postma voldoet ook zijn kleinere feestpaleis aan de wens van het uitgaanspu bliek. Cees Broeksma, secretaris van de Kamer van Koophandel relativeert die opmerking. „Al^ hij bedoelt dat er markt voor is, dan ben ik dat wel met hem eens. Maar dit is een ander con cept dan dat waar wij onderzoek naar hebben laten doen. Ik denk dat als hij eerder met dit idéé was gekomen, er nauwelijks aandacht aan was besteed.9 D66 wil referendum D66 stelt vanavond voor een referendum te houden over het uit gaanscentrum. Volgens de partij gaat het plan alle inwoners en ondernemers in Leiderdorp aan, en is een volksraadpleging daar om nodig. Burgerbelangen Leiderdorp en de PvdA hebben al la ten weten hier niets in te zien. De PvdA vindt bovendien dat D66 het voorstel op een verteerd moment doet. De raad besluit van avond of er onderzocht wordt hoe de overlast binnen de perken gehouden kan worden, mocht het uitgaanscentrum er komen. „Een referendum houden, terwijl niemand nu weet of de vesti ging van een uitgaanscentrum überhaupt kan, lijkt mij zinloos", stelt PvdA-fractievoorzitter Ramon Thunnissen. „We hebben speldjes in de vorm van een ratel laten maken", zegt secretaris van De Ratel Ada Gloerich. Ónder meer voor Koos Louwrier, die al veertig jaar in het bestuur zit. Foto: Hielco Kuipers oudste fid is inmiddels al ne gentig." Eerlijke vinder Ze bestaan nog: eerlijke vinders. Jacqueline Bergman uit de Louise Wentstraat in de Ste- venshof weet er inmiddels alles van. Vorige week raakte haar zoon zijn mobiele telefoon kwijt En een paar uur later werd'het apparaatje keurig thuisbezorgd door de eerlijke vinder. Haar zoon Dave ging zaterdag op haar scooter naar de voet balclub. „En je weet hoe dat gaat, daar drinken ze natuurlijk een biertje. Dus om een uur of zeven 's avonds probeerde ik hem te bellen. Om te kijken of m'n scooter het nog deed." De telefoon werd echter niet opge nomen door haar zoon, maar door een andere Dave. „Hij zei: je spreekt wel met Dave, maar jij bent niet m'n moeder. Die jongen, die zelf in de Bachstraat woont, vertelde dat hij de tele foon op de Kanaaiweg had ge vonden. Hij vroeg waar ik woonde en een uur later stond' ie voor de deur, met het mo bieltje. Geweldig gewoon, zo eerlijk. Ik was er zo beduusd van eigenlijk, dat ik vergeten ben om hem te bedanken." Dus bij deze: Dave uit de Bach straat, hartelijk dank namens de familie Bergman. Timoteus Waarsenburg zoeterwoude - Aan lastenver hoging voor de inwoners van Zoeterwoude valt niet te ontko men. Daarvan zijn alle fracties in de gemeenteraad doordron gen, nu duidelijk is dat de in komsten van de gemeente de komende jaren drastisch terug lopen. Het alternatief is beknib belen op de voorzieningen in het dorp, maar daar voelt de po litiek niets voor. De ozb gaat flink omhoog en ook de afvalstoffenheffing en de rioolbelasting stijgen. In het na jaar, als de begroting voor 2004 wordt vastgesteld, wordt duide lijk hoeveel de inwoners precies meer gaan betalen. Het invoe ren van precariobelasting voor nutsbedrijven is definitief van de baan. Burgemeester en wet houders dachten hierme& 150.000 euro binnen te halen. De fracties voelen niets voor precariobelasting, omdat hetr veel administratie rompslomp met zich meebrengt. Bovendien zijn ze ervan overtuigd dat do nutsbedrijven de hogere lasten, doorberekenen aan de burgers. Oppositiepartij Progressief Zoe terwoude pleit ervoor de lasten zo geleidelijk mogelijk te laten stijgen. Op verzoek van de WD gaat het college nog eens kijken of bepaalde geplande investe ringen, zoals het opknappen van de Broekweg, wel echt no dig zijn. zoeterwoude - De Zoeterwoud- se wethouder Ates van econo mische zaken was onaange naam verrast, toen ze enkele weken geleden in deze krant las dat gedeputeerde Norder een verhuizing van de ondernemers van de Rijneke Boulevard naar het Meubelplein Leiderdorp voorstelt. Een boze brief van B en W naar de gedeputeerde is onderweg. Volgens Norder zijn de twee meubelpleinen 'twee keer niks'. Ze zijn volgens hem niet meer van deze tijd en te klein om te concurreren met Rotterdam Alexandrium, Amsterdam Arena of Megastores Den Haag. De ge deputeerde gaf aan dat de wet houders Ates van Zoeterwoude en Molkenboer van Leiderdorp 'niet negatief op zijn ideeën hebben gereageerd. ^1' Ates meent dat als er ontwikke lingen in de regio zijn die elkaar raken, die moeten worden bè- sproken. Maar een fusie van dé meubelboulevards is wat haar' betreft niet aan de orde. De wethouder wijst Norder erop dat de ondernemers miljoenen euro's hebben geïnvesteerd in het verbeteren van de Rijneke' Boulevard. „Dat heeft ertoe ge?" leid dat de Rijneke Boulevard in: de Haagse regio onlangs ojL nummer één stond. „Ons beleid is erop gericht deze verbetering' te blijven ondersteunen.)r „Ik kwam in 1963 bij De Ratel", vertelt Louwrier. „Het vertier in die dagen bestond vooral uit zelfwerkzaamheid. We deden alles met elkaar. Zo had De Ra tel een vakantiehuisje in het oosten van het land. Daar kon den leden van De Ratel vakantie vieren. Maar ze moesten het huisje ook zelf onderhouden." Al vrij snel na de oprichting tel de De Ratel maar liefst zeshon derd leden. Dat aantal is inmid dels gehalveerd, de gemiddelde leeftijd van de leden royaal ver dubbeld. „Mijn kinderen moe ten ook niets hebben van zo'n vereniging. Wel jammer hoor, dat zo'n club als De Ratel bij jongeren niet meer aanslaat Maar we hebben ons er ook niet echt op gericht", zegt Louwrier. Hoewel? „In februari hebben we nog een spel- en sprokkel- dag georganiseerd", zegt Gloe rich. „Sjoelen, klaverjassen, rummikub en scrabble. Zo'n dag is vooral voor kinderen be doeld. En dat slaat ook wel aan, hoor. Want veel leden namen toen hun kleinkinderen mee." Maar het overgrote deel van de activiteiten, zo'n veertien per jaar, is gericht op het huidige ledenbestand. Louwrier: „Vroe ger deden we bijvoorbeeld ook veel aan handnïjverheid. Maar daar loopt tegenwoordig nie mand meer warm voor. Nu hebben we vooral lezingen. En elk jaar een uitstapje. En dat is gezellig hoor. Ik ben nu al veer tig jaar lid van De Ratel en hoop dat nog lang te blijven. Ons De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breéstraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 niemand jonger dan veertig", zegt Koos Louwrier. „Maar de gezelligheid is er niet minder om." En hij kan het weten. Gisteren is hij binnen de vereniging in het zonnetje gezet omdat hij al veertig jaar als bestuurslid actief is. En zijn vrouw al 25 jaar als vrijwilliger. „We hebben speldjes in de vorm van een ratel laten ma ken", zegt secretaris van De Ra tel Ada Gloerich. „Voor Koos en zijn vrouw. En nog zeven ande re leden die al vijfentwintig jaar lang vrijwilliger zijn. Want een kwarteeuw als vrijwilliger actief zijn, dat is natuurlijk niet niks." J< ind je ze nog? Vrijwilli- d e zich vijfentwintig of o^ertig jaar lang belange- zetten voor een club of li< »ing. Bij De Ratel. Werk- e nschap De Ratel is een Vereniging die zich al 53 irizighoudt met sociaal cul- eiiverk. 11950 om wat preciezer werd deze vereniging :ht door een aantal jon- die zich in het Leidse Ouis niet meer thuis voel- V u, meer dan een halve ater, is er geen jongere e vinden binnen de gele- ran De Ratel. „Van onze nderd leden is eigenlijk

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11