Standbeeld en straat voor Van 't Oeve REGIO Houd de Oostvlietpolder liever groen in plaats van C02-neutraa? Geen brandende harten bij tamme dienst Koen Holtzapfel 'Die man straalde liefde voor de sport en liefde voor het leven uit' MAANDAG 28 APRIL 2O0 NAVRAAG Vlak na de verkiezingen in januari wilden ze er bij de partij niets van weten, maar inmiddels is D66 toch in de race voor de kabinetsforma tie. Waarschijnlijk vandaag valt het besluit of de democraten in zee gaan met CDA en WD. Navraag bij ALEXANDER PECHTOLD, Leids D66- wethouder en sinds een halfjaar voorzitter van het landelijk partijbestuur van de democraten. 'D66 is verre van overbodig Is een plek in de regering goed voor D66 of snijdt het zichzelf in de vingers? „Hoho, we zitten nog maar in de informatie, niet in de formatie. Eerst gaan we kijken of er voor D66 wat te ha len valt. Als dat zo blijkt te zijn, dan pas moet je proberen aan de rege ring deel te nemen. Daar krijg je als partij nou eenmaal meer voor elkaar dan in de oppo sitie." En, valt er wat te halen voor D66? „Op sommige punten waren de partijen meer geïnteresseerd dan in andere. Als het gaat om de gekozen burge meester en het districtenstelsel wel, maar minder in het referen dum." Dreigt D66 niet een bijwagen te worden? „Elke baksteen is nodig om het totale gebouw overeind te houden. In Paars II was D66 niet nodig voor een meerderheid. Stel dat we nu meedoen, dan zijn we wél nodig en kunnen we dus altijd de stekker eruit trekken." D66 is bereid daarvoor het referendum te laten vallen? „Dat is waarschijnlijk een moeilijk punt om door de beide Kamers te krijgen. Zelfs de PvdA is er niet voor. Ik heb liever punten goed geregeld dan afspraken die halverwege tot gedonder leiden." Had D66 niet gewoon principieel bij 'nee' moeten blijven? „Dat was toen PvdA en CDA bezig waren, maar die twee hebben het gigantisch verknald, en dan is het: nieuwe ronde, nieuwe kan sen." D66 zei ook dat het WD en CDA niet aan een meerderheid zou helpen, „Niet onder een rechts regeerakkoord, nee. Als blijkt dat ze meer willen geven om D66 binnen te halen, dan moeten we toch gaan afwegen." Je hoort vaak zeggen: als D66 niet duidelijker is, is die partij ge doemd te verdwijnen, „Dat wordt altijd D66 maar voor de voeten geworpen. De achter ban van de WD wordt nooit gevraagd wat ze ervan vinden dat die partij bereid is met de SGP een regering te vormen: een partij die de vrouw niet dezelfde democratische rechten toekent als de man. U vraagt mij om een verantwoording, maar bel eens een WD'er over een coalitie met de SGP en de grondrechten van de vrouw. Dat lijkt me net een tandje erger, want dan komen de fundamente le rechten op de tocht te staan. D66'ers moeten zich altijd maar verantwoorden over de vraag of we niet overbodig zijn. Deze week is gebleken dat we geenszins overbodig zijn." tekst: Silvan Schoonhoven foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 28 April NOORDWIJK-AAN-ZEE - Door zuster Joh. Mirrer en Joh. Aten is te Noordwijk-aan-Zee een Herstellings- en Vacantie-lnrichting ge opend. De inrichting is gevestigd in 'Villa Dédérica'. In dit herstel lings- en vacantie-oord worden kinderen en jonge meisjes opgeno men, voor wie een verblijf aan zee gewenscht is. Kinderen beneden de twee jaar worden niet opgenomen; evenmin kinderen, die aan on gesteldheden lijden, welke gevaar voor de anderen kunnen opleve ren. Dr. H. van Nes, te Noordwijk, heeft zich bereid verklaard als con- sulteerend geneesheer op te treden. Aan de kinderen, die geen zee baden gebruiken, wordt, indien de geneesheer het goedkeurt, vóór het naar bed gaan een afwassching van zeewater gegeven. ANNO 1978, vrijdag 28 april LISSE - 'Artemis' is de naam van de godin van de jacht. Het is ook de naam van de dit jaar jubilerende Lissese jongerensociëteit. Om dat feest luister bij te zetten is onder meer een wedstrijd op touw gezet voor kunstenaars om een kunstwerk te maken waarmee Artemis wordt uitgebeeld. Artemis-voorzitter Spruijt bij twee van de inzen dingen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bi) 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d-d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is beiast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Lisse krijgt een Egbert van 't Oever straat en er komt ook een standbeeld van de op 5 oktober 2001 overleden Lisser, die landelijke bekendheid ver wierf als schaatscoach van onder an deren Yvonne van Gennip en Marian ne Timmer. Het standbeeld is een initiatief van de Huurdersbelangenvereniging Bollen streek en dein met name van be stuurslid Bert Mondriaan. „Ik had heel veel bewondering voor Egbert van 't Oever. Die man straalde iets voor mij uit. Liefde voor de sport en liefde voor het leven. Ik heb hem, net als heel veel mensen in de Bollen streek, zo vaak zien hardlopen door de streek. Zelfs in zijn laatste maan den zag ik hem nog op zijn rondje- Keukenhof. Hé, daar gaat Egbert, dacht ik nog, gelukkig gaat het weer goed met hem. Helaas was dat niet zo." Van 't Oever had, zo zegt Mondriaan, niet alleen zijn verdiensten voor schaatstoppers als Van Gennip en Timmer, die in hun carrière tot de groot ste olympi sche hoogten stegen. „Eigenlijk zette hij Lisse op de kaart. Iedere Nederlander die Van 't Oever kende, wist dat hij uit ons doip kwam. Hoeveel bekende Lissers zijn er nu eigenlijk? Behalve Egbert heb je alleen nog Harry Mens, en die woont tegenwoordig niet eens meer in Lisse maar in Noordwijk." Toen Van 't Oever overleed vond Mondriaan dat er in het dorp een ereteken moest ko men voor de schaatscoach, die zelf als actief schaatser de monsterrit op de Weissen- see in Oos tenrijk op zijn naam schreef. Marian- Timmer gaf het initiatief het defini tieve startschot. „Ze antwoordde in een interview met de Panorama op de vraag 'Wie verdient een stand beeld?' iets van 'Als er iemand is, dan is het Egbert van 't Oever'. Ze zei ook dat dat beeld in Lisse moest komen en nergens anders. Toen wist ik dat ik meer niet terug kon. Dat beeld moest er komen." „Dat vond ik gelukkig niet als enige, want in gaat. „We hebben al een aantal spon sors bereid gevonden om een bijdra ge te leveren. We hebben nog niet al les binnen, dus de mensen mogen zich aanmelden bij ons. Als niet alle kosten gedekt zijn, is dat totaal geen ramp. Een eventueel tekort draagt de HBVB met alle liefde bij." Het beeld is vervaardigd door het Lis sese beeldhouwersechtpaar Frans en Truus van der Veld en is vorige week in brons gegoten. Truus van der Veld: net niet in draining zijn. We will ons best doen om er zo veel m( naar Lisse te krijgen", zegt Mor aan. „Hoe meer hoe beter. Dat dient deze 'kleine, grote' man.' Het beeld komt te staan bij de i van de ijsbaan van de Lisseschi club. De Egbert van 't Oeverstr; komt te liggen in nieuwbouww|| seRond in de Poelpolder-Zuid, straat van de Randmeerstraat, u de Ringvaart en de ijsbaan. Egbert vare ver met Ylt van Gennipjd Olympische) len van Cal^s 1988 M Haagt schaatssterir regie van 12 senaar drir den med Archieffoto I SCHRIJVENDE LEZERS l Ij In het Leidsch Dagblad van zaterdag 19 april werd gemeld dat de gemeente Leiden door bureau Ecofys een plan heeft laten maken om de uitstoot van kooldioxide door de be drijven in het nieuw te ontwik kelen industriegebied Oost- vliet te beperken. Dit streven van de gemeente Leiden naar C02-reductie verdient uiter aard alle lof, maar is dit nu voldoende reden om een be langrijk deel van de groene Oostvlietpolder op te offeren voor industrie? Volgens bureau Ecofys is het mogelijk de uitstoot van kool dioxide door de verbranding van fossiele brandstoffen ten behoeve van de energievoor ziening van het industriege bied flink te beperken. Op pa pier zien deze plannen er mooi uit, maar zijn ze ook haalbaar? De plannen van Ecofys en de gemeente Leiden kosten veel geld. Van de rijksoverheid wordt verwacht dat deze de aanleg van energiezuinige be drijventerreinen stimuleert door middel van energiesubsi dies. Het voortbestaan van de ze subsidies staat onder druk als gevolg van de bezuinigin gen. Het is dus maar de vraag of deze geldstroom blijft be staan. De extra investering voor energiebesparende maatrege len is volgens Ecofys in onge veer vijf jaar terug te verdie nen. Dat valt op het oog mee, maar hebben bedrijven in de ze economisch zware tijden geld over voor energiebespa ring, nog los van alle andere verplichtingen die de gemeen te Leiden aan de bedrijven op Oostvliet op wil leggen? De maatregelen waarmee de besparingen op het gebruik van fossiele brandstoffen be reikt moeten worden zijn ook niet onomstreden. Een be langrijke besparing kan bereikt worden door gebruik te ma- Protest tegen de mogelijke komst van een bedrijventerrein ih de Oostvlietpolder. Foto: Hielco Kuipers ken van een houtverbran dingsinstallatie. Bij het ver branden van hout komt altijd dioxine vrij. De installatie zou met snoeihout gestookt moe ten worden. De vraag is of er ook op langere termijn vol doende aanbod blijft aan snoeihout, dat voor ieder energiebedrijf een aantrekke lijke alternatieve energiebron is. In plaats van snoeihout is er voldoende aanbod van sloop hout, maar dat is met verf en zware metalen vervuild en le vert dus veel meer milieupro blemen op. Andere besparingsmogelijkhe den zijn volgens Ecofys het ge bruik van asfalt als zonnecol lector en het oppompen en weer terugpompen van grond water vanaf 80 meter diepte voor verwarming in de winter en koeling in de zomer. Dit zijn methoden die nog in de kinderschoenen staan en waarvan het nog maar de vraag is of ze in de praktijk het gewenste resultaat opleveren tegen de geraamde kosten. De aanpak van het energie vraagstuk vereist ook een be paalde indeling en samenstel ling van het industrieterrein. In de berekeningen is uitge gaan van ongeveer 9 hectare aan kantoren en van een aan tal bedrijven met een grote warmtebehoefte, zoals papier en zuivelfabrieken. De vraag is of deze inrichting van het in dustriegebied wenselijk is. De Oostvlietpolder is slecht be reikbaar per openbaar vervoer en rond Leiden centraal is vol op kantoorruimte beschik baar. Waarom zou dan 9 hec tare van de Oostvlietpolder be stemd moeten worden voor kantoren? Bovendien is de Oostvlir der volgens de gemeent den bedoeld voor Leids drijven die op hun huidi catie niet meer uit kunnL breiden. Waar zijn de D bedrijven die men volge energievisie zoekt? Tem het plan alleen rendabe het industriegebied in h tempo wordt volgebouv gemeente Leiden gaat u 8 hectare per jaar. De g delde gronduitgifte in d e regio bedroeg de afgelo jaar 9-10 hectare per jaa 2 hectare voor de Oostvlif r der alleen is dus nauwejr eel te noemen. Conclusie: mooie plannfe maar lang niet mooi gei om daar de waardevolle 1 ne Oostvlietpolder voor 1 offeren. F.Oi (Vereniging V1 Oostvlieta PREEKTIJGERS preek recensie Onno van 't Klooster Predikant Koen Holtzapfel, zondag 27 april, Protestanten Bond Wassenaar Net als sommige SOW- kerken dominees uitwis selen, vragen ook vrijzin nig gelovigen vaak een predikant van een nabu rige gezindte om de dienst te verzorgen. In Wassenaar maakte domi nee Fockema Andrea van de Nederlandse Protes tanten Bond (NPB) afge lopen zondagochtend plaats voor de remon strant Koen Holtzapfel. Normaal preekt hij in Rotterdam of Oude Wete ring. De relatief jonge Holtzap fel pakt de zaken routi neus aan. Zang en gebed voor en na de preek ver lopen vlot en zonder in terrupties. Net als overi gens de preek zelf. Waar door binnen drie kwartier zijn grijzende gehoor 'ge- inspireerd door een mo ment van bezinning' aan de koffie kan. Zo hoopt althans Holtzapfel. Zijn preek gaat over het bijbelse verhaal van de Emmaüsgangers, die na de dood van Jezus gedes illusioneerd op reis gaan. Tijdens hun reis worden ze vergezeld door een vreemdeling die ze, pas nadat hij het brood voor hen breekt, herkennen als Christus. Holtzapfel be schrijft het moment van herkenning uitvoerig en vergelijkt de ervaring van deze twee leerlingen van Jezus met het effect dat een zondagse dienst be hoort te hebben op de kerkgangers. „De kerk dienst moet mensen vol verdriet en zorgen, men sen zonder toekomstper spectief, openbreken voor een nieuwe werkelijkheid. Anders dan de Emmaüs gangers hebben wij de lij felijke aanwezigheid van Christus niet per se no dig. Want inmiddels is ons duidelijk dat de dood van Jezus voor ons de weg naar de bevrijding is." Terecht merkt Holtzapfel op dat dit christelijke concept, waar juist met het net voorbije Pasen zo veel nadruk op ligt, voor het verstand moeilijk te bevatten is. „Wellicht moeten we het niet eens proberen verstandelijk te begrijpen", is daarop zijn antwoord. „Misschien moeten we dit verhaal rond de dood en weder opstanding van Jezus al leen aanvaarden met ons hart. Niet voor niets zeg gen de Emmaüsgangers dat de woorden van hun reisgezel 'branden in hun hart'." Terug naar de vergelijking met de zondagse bijeen komst, vindt Holtzapfel dat er iets van dat Em- maüsverhaal terug te vin den moet zijn in iedere eredienst. Dat verwacht hij. Maar omdat er buiten het zeer geapprecieerde harpspel van de enige jongeling in het gezel schap, niets bijzonders gebeurt tijdens de dienst, maakt het geheel een tamme indruk. Geen brandende h Jammer, want dat eens anders bij de tanten Bond. Met 1 gen en alternatieve sten waarin actueli reldgebeurtenisser traal staan, is het e nootschap met eer tief hoog interactie halte, waardoor ru ontstaat voor de m schappelijke en sp betrokkenheid van kerkgangers. En hc Holtzapfels dienst verliep, mag hij zie verwijten dat hij va typisch vrijzinnige woonte geen gebn heeft gemaakt. -

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10